Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ζητώ βοήθεια...

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Ζητώ βοήθεια...

Δημοσίευσηαπό bull » 11 Νοέμ 2007, 21:05

Ότι ξέρω για τα gps περιορίζεται στο χώρο της ναυτιλίας. Είμαι άσχετος όμως με τα PC based συστήματα. Εχω: Notebook pc και το Οzi explorer. Χρειάζομαι έναν gps δέκτη (όπως ο fortuna slim) ώστε να χρησιμοποιώ το όλο σύστημα στις εκδρομές μου.
1. Ειναι οι δέκτες αυτοί τόσο καλοί όσο λένε ότι είναι?
2. Θα μπορώ να χρησιμοποιώ και τα CD χάρτες της Ανάβασης για navigation αλλά και να καταγράφω διαδρομές? (με το Ozi explorer πάντα)
Προτάσεις για δέκτες κλπ ευπρόσδεκτες...
Άβαταρ μέλους
bull
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 00:00
Τοποθεσία: ΘΗΒΑ

Δημοσίευσηαπό russo » 12 Νοέμ 2007, 02:52

Σχεδόν τα ίδια είναι με της ναυτιλίας, με τη διαφορά του περιορισμού στη πλοήγηση, λόγω το ότι πρέπει να πηγαίνεις από στίγμα σε στίγμα μέσω οδικού δικτύου (οπότε θα πρέπει να έχεις χάρτη που είναι καταγεγραμένο το δύκτιο και φυσικά να κάνει πλοήγηση το μηχάνημα και το πρόγραμμα).
'Ολοι οι gps δέκτες κάνουν, διαφέρουν σε ποιότητα κατασκευής, η οποία αντανακλά και στο κόστος τους.
Θα μπορείς με Notebook pc και το Οzi explorer να χρησιμοποιείς τους χάρτες σε cd της Ανάβασης για καταγραφή και εντοπισμό της διαδρομής σου (ανάλογα που κυκλοφορείς) αλλά όχι για navigation.
Τελευταία επεξεργασία από russo και 20 Νοέμ 2007, 03:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό bull » 12 Νοέμ 2007, 08:49

Ευχαριστώ. Νομίζω ότι αυτό είναι αρκετό. Αν θέλω να έχω και navigation τι θα χρειαζόμουν? Πρέπει να τ' ακουμπήσω και να πάρω το Toponavigator της Ανάβασης?
Άβαταρ μέλους
bull
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 00:00
Τοποθεσία: ΘΗΒΑ

Δημοσίευσηαπό xtrail » 12 Νοέμ 2007, 09:20

Για πλοήγηση εκτός πόλεων μόνο το toponav υπάρχει!!!
Για δέκτες (bt gps) οι τελευταίας έκδοσης ειναι αυτοί με sirfIII και καλό θα είναι να κοιτάξεις να έχουν καλούς χρόνους warm, cold-και κάτι ακόμα- start που έχει να κάνει με το πόσο γρήγορα βρίσκει σήμα. Για καλύτερη λήψη μπορείς να βάλεις και εξωτερική κεραία.
Πάντως επειδή ίσως δεν είναι και τόσο πρακτικό να έχεις ανοιχτό το laptop κοιτα και για touchscreen
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό russo » 12 Νοέμ 2007, 16:28

bull έγραψε: Αν θέλω να έχω και navigation τι θα χρειαζόμουν? Πρέπει να τ' ακουμπήσω και να πάρω το Toponavigator της Ανάβασης?

Μονόδρομος η Ανάβαση για navigation σε pc εκτός πόλεων.
Αλλά προσωπική γνώμη δεν είναι το navigation που κάνει το σύν, αλλά το ότι έχεις εκτός του χαρτογραφικού προγράμματος τους πληρέστερους σε οδικό δίκτυο χάρτες (εκτός πόλεων) + συνεχή/τακτικότατη αναβάθμηση λογισμικού και χαρτών.
(π.χ. Ο χάρτης που θα βάλεις στον ozi, έκδοσης 04-05-06 θα έχει λιγότερους επαρχιακούς/δασικούς/αγροτικούς δρόμους από την τελευταία έκδοση του Toponavigator, λόγω μη αμεσότητας αναβάθμισης)

Όla τα gps με sirfIII βρήσκουν άμμεσα στίγμα και έχουν καλή λήψη σε δύσκολες συνθήκες (πυκνό δάσος, πυκνή νέφωση, ρεματιές, ψηλά κτίρια) ώστε σπάνια θα χρειαστείς + εξωτερική κεραία.

Η προσθήκη touchscreen που προτείνει ο φίλος xtrail, είναι μεν βολική σαν μέγεθος εν σχέση με το διαθέσιμο χώρο, απλά προσθέτη κόστος στο σύστημα και μειώνει το μέγεθος της οθόνης (7"- 8") είναι συνήθως οι οικονομικές.

Κουράγιο, μην τα θες όλα τέλεια με το καλημέρα, νάχεις και ενασχόληση μετά. :)
Τελευταία επεξεργασία από russo και 20 Νοέμ 2007, 03:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό bull » 12 Νοέμ 2007, 19:52

xtrail έγραψε:Πάντως επειδή ίσως δεν είναι και τόσο πρακτικό να έχεις ανοιχτό το laptop κοιτα και για touchscreen


Ο συνοδηγός θα την πληρώνει... :D ( να κάνει και κάτι που θα του δίνει ενδιαφέρον...)
russo έγραψε:Η προσθήκη touchscreen που προτείνει ο φίλος xtrail, είναι μεν βολική σαν μέγεθος εν σχέση με το διαθέσιμο χώρο, απλά προσθέτη κόστος στο σύστημα και μειώνει το μέγεθος της οθόνης (7"- 8") είναι συνήθως οι οικονομικές.


Αυτό σκέφτηκα κι εγώ. ευχάριστώ για την βοήθεια πάντως. Ηταν πολύτιμη.
Άβαταρ μέλους
bull
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 00:00
Τοποθεσία: ΘΗΒΑ


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 28 επισκέπτες