Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

differential gps

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό MacPap » 13 Ιουν 2005, 15:08

maverickman έγραψε:ρε παιδια στους δέκτες σας εχετε WAAS enable και λειτουργει? Εγω γιατι δεν μπορω να βγαλω "D" gps.... :(


Κατ' αρχάς "για" σε όλους, καθ' ότι είναι η πρώτη φορά που γράφω.

Ναι φίλε maverickman το δοκίμασα πριν λίγο με ένα GPSMAP 276C GARMIN. Στην Καστέλλα πάνω από το τουρκολίμανο. Επιασε 9 δορυφόρους + 1 (που έμεινε γκρι η μπάρα του) έγραψε 3D WAAS Navigation, και ακρίβεια 2 μέτρα. Χρειάστηκε περίπου 2 λεπτά αλλά τα D εμφανίστηκαν πολύ συντομότερα. Για να είμαι ειλικρινής ενθουσιάστηκα αφού δεν είχα συνειδητοποιήσει, οτι το EGNOS ήταν σε κανονική λειτουργία. Τέλος πάντων δουλέυει.

Κώστας
Άβαταρ μέλους
MacPap
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 16 Μάιος 2005, 18:50

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 15 Ιουν 2005, 15:23

Αν μπειτε στο site της Garmin, ασχετα με το τι μηχανημα εχετε, εχει μεσα ενα αρχειακι .pdf που εξηγει οχι μονο τι ειναι αλλα και πως δουλευεουν τα GPS, DGPS και το WAAS. Αρκετα διαφωτιστικο για να καταλαβει κανεις ακριβως περι τινος προκειται και να βγαλει ευκολα συμπερασματα για το που και πως θα λειτουργησουν αυτα τα συστηματα. Το δικο μου δυστυχως δεν εχει την δυν ατοτητα για ληψη DGPS και το WAAS ειναι σε συγκεκριμενα μερη που εφαρμοζεται, οποτε να μην σας μπερδεψω με ανακριβιες.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Προηγούμενη

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες