Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

differential gps

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

differential gps

Δημοσίευσηαπό maverickman » 04 Αύγ 2004, 14:07

ααααααχ! Μαλλον ειναι ολοι διακοπες μιας και βλεπω ολο κι ολο τον εαυτο μου στα online members...
Αλλα ας το παρει το ποταμι ξερει κανενας τι σημαινει η παραπανω ενδειξη
μιας και μολις σημερα το παρατηρησα στο IQ3600 και για να το προχωρησουμε και λιγο παραπανω υπαρχει καμια σχεση με το WAAS (EGNOS αν προτiματε),η απλα οι φιλοι μας οι αμερικανοι κουβαλησαν καμια μυστηρια τεχνολογια.Και το λεω αυτο γιατι στο ενχειρηδιο του GPS αναφερεται οτι υπαρχει η τεχνολογια DGPS αλλα εφαρμοζεται μονο ΗΠΑ & ΚΑΝΑΔΑ.
ευχαριστω εκ των προτερων οποιον συνφορουμιστα αφησει τα μπανια και πιασει το πληκτρολογιο


ΥΓ2 ΘΕΛΩ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΠΟΥΧΟΥ ΜΠΟΥΧΟΥ!!!!! :blob6: :banghead:
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό blackchris » 04 Αύγ 2004, 14:37

θΕΛΕ
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό maverickman » 04 Αύγ 2004, 15:25

blackchris έγραψε:θΕΛΕ
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:


...λοιπον τρια ειναι τα πιθανα σεναρια

ααα εχεις παει διακοπες οποτε οταν εγω θα γυρναω εσυ θα ζηλευεις

βου εισαι απλα κακος οποτε να σε χερονται αυτοι που σε αγαπανε (ισως καποιος θα επρεπε να τους μιλησει για τον αλλο κακο εαυτο σου...)

γου ασφαλως εχεις μεγαλη αισθηση του χιουμορ για να παιζεις με τον πονο μου... :evil: :evil:

εκτος απο αυτα μηπως εχεις ιδεα επι του θεματος η (οπως λεει ο λαος) πηρες να μας την σπασεις ... :lol: :lol: :lol:
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 05 Αύγ 2004, 07:46

σε συνεχεια του προπροηγουμενου ποστ θα προσθετα τα εξης: το Dgps εμφανιζεται κατα διαστηματα και κυριως θα ελεγα χωρις να ειμαι σιγουρος απολυτα για αυτο κοντα σε πολεις και κομοπολεις.Για παραδειγμα σε μια διαδρομη Θεσσαλονικη Ποτιδεα Σανη Σιβηρη Καλιθεα και επιστροφη ξανα απο Σανη Ποτιδεα στη Θεσσαλονικη Παρατηρησα οτι μονο κοντα στη ζωνη της θεσσαλονικησ σανης και ποτιδεας εμφανιστηκε η συγκεκριμενη ενδειξη.
αντε καποιος να μας δωσει τα φωτα του...
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Re: differential gps

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 05 Αύγ 2004, 08:44

maverickman έγραψε:...ξερει κανενας τι σημαινει η παραπανω ενδειξη (differential gps) μιας και μολις σημερα το παρατηρησα στο IQ3600 και για να το προχωρησουμε και λιγο παραπανω υπαρχει καμια σχεση με το WAAS (EGNOS αν προτiματε),...

Hello,

πολύ καλά το κατάλαβες είναι η ένδειξη ότι έχει "ενεργοποιηθεί" η διαφορική (differential) διόρθωση που παρέχεται από το EGNOS, και αυτόματα βελτιώνεται η ακρίβεια του gps σου. Για να έχεις λήψη από τους δορυφόρους του EGNOS θα πρέπει να έχεις καλή ορατότητα προς νότο. :wink:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: differential gps

Δημοσίευσηαπό maverickman » 05 Αύγ 2004, 09:05

Dr.Format έγραψε:
maverickman έγραψε:...ξερει κανενας τι σημαινει η παραπανω ενδειξη (differential gps) μιας και μολις σημερα το παρατηρησα στο IQ3600 και για να το προχωρησουμε και λιγο παραπανω υπαρχει καμια σχεση με το WAAS (EGNOS αν προτiματε),...

Hello,

πολύ καλά το κατάλαβες είναι η ένδειξη ότι έχει "ενεργοποιηθεί" η διαφορική (differential) διόρθωση που παρέχεται από το EGNOS, και αυτόματα βελτιώνεται η ακρίβεια του gps σου. Για να έχεις λήψη από τους δορυφόρους του EGNOS θα πρέπει να έχεις καλή ορατότητα προς νότο. :wink:

dr, σε ευχαριστώ πολυ.
Το EGNOS καιρο που εχει ενεργοποιηθει? Γιατι απο οτι εχω ακουσει το συγκεκριμενο συστημα θα ισχυε σε ολοκληρη την Ευρωπη μετα το 2005.
Αυτο με τον Νοτο που ειπες προφανως εξηγει πως το σημα χανεται και ξαναεμφανιζεται.
μιας και κατοχος εξωτερικης κεραιας για το IQ μηπως τελικα θα πρεπει να της κοτσαρω την μαγνητικη βαση και να την στησω εξωτερικα προκειμενου να εχω συνεχη ληψη?

ευχαριστω εκ των προτερων
μπαμπης
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Re: differential gps

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 06 Αύγ 2004, 08:34

maverickman έγραψε:...μηπως τελικα θα πρεπει να της κοτσαρω την μαγνητικη βαση και να την στησω εξωτερικα προκειμενου να εχω συνεχη ληψη?...

Ναι Μπάμπη,
πάντα να χρησιμοποιείς την εξωτερική κεραία, για καλύτερη λήψη. Το EGNOS λειτουργεί με δοκιμαστική εκπομπή από τον Απρίλιο του 2003.

φιλικά
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: differential gps

Δημοσίευσηαπό dista » 06 Αύγ 2004, 13:41

maverickman έγραψε:....μιας και κατοχος εξωτερικης κεραιας για το IQ μηπως τελικα θα πρεπει να της κοτσαρω την μαγνητικη βαση και να την στησω εξωτερικα προκειμενου να εχω συνεχη ληψη?


Φίλε Μπάμπη,
Το σήμα απο τους δορυφόρους του GPS ΔΕΝ περνάει από μέταλο, μπετό πυκνά φυλώματα κλπ. Άρα βγάζε τη κεραία έξω γιατί χάνεις αρκετούς δορυφόρους και κυρίως δεν έχεις καλή κατανομή που "παίζει" στην ακρίβεια του στίγματος.

Πες μας αν έχεις όρεξη και τις εντυπώσεις σου απο το iQue και τα προγράμματα που χρησιμοποιείς.

Εγώ φτιάχνω ένα νέο basemap που έχει στη θέση της Ελλάδας ακριβή ακτογραμμή, όλους τους βασικούς δρόμους σωστούς και τους περισσότερους οικισμούς ώστε να μη μπερδεύονται όταν έχω αναλυτικό χάρτη σε μία περιοχή. Το επόμενο βήμα θα είναι ένας διαφανής χάρτης που θα έχει μόνο POI και θα φένεται πάντα ανεξάρτητα απο τους υπόλοιπους χάρτες.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό taxideytis » 08 Αύγ 2004, 00:19

καλα ρε παιδες ...και δεν μπερδευεστε με ολα αυτά τα ηλεκτρονικά μαραφέτια ....μηχανήματα του διαόλου τα λεω εγω...... :P :P
Άβαταρ μέλους
taxideytis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 23:42
Τοποθεσία: menidi

Δημοσίευσηαπό blackchris » 08 Αύγ 2004, 01:47

maverickman έγραψε:
blackchris έγραψε:θΕΛΕ
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:


...λοιπον τρια ειναι τα πιθανα σεναρια

ααα εχεις παει διακοπες οποτε οταν εγω θα γυρναω εσυ θα ζηλευεις

βου εισαι απλα κακος οποτε να σε χερονται αυτοι που σε αγαπανε (ισως καποιος θα επρεπε να τους μιλησει για τον αλλο κακο εαυτο σου...)

γου ασφαλως εχεις μεγαλη αισθηση του χιουμορ για να παιζεις με τον πονο μου... :evil: :evil:

εκτος απο αυτα μηπως εχεις ιδεα επι του θεματος η (οπως λεει ο λαος) πηρες να μας την σπασεις ... :lol: :lol: :lol:


Μην το παίρνεις κατάκαρδα διακοπές είναι θα περάσουν και για αυτούς που πάνε.
Για τον άλλο κακό εαυτό μου η ψυχίατρος μου έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά..
Η αίσθηση του χιούμορ μου έχει γράψει ιστορία (πολλοί προσπαθούν να την ξεχάσουν), βλέπε στα μαχαιρώματα :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 09 Αύγ 2004, 09:09

taxideytis έγραψε:καλα ρε παιδες ...και δεν μπερδευεστε με ολα αυτά τα ηλεκτρονικά μαραφέτια ....μηχανήματα του διαόλου τα λεω εγω...... :P :P
Εγώ μπερδεύομαι πάντως :lol: :lol: :wink:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: differential gps

Δημοσίευσηαπό maverickman » 09 Αύγ 2004, 20:33

dista έγραψε:
Πες μας αν έχεις όρεξη και τις εντυπώσεις σου απο το iQue και τα προγράμματα που χρησιμοποιείς.

Το επόμενο βήμα θα είναι ένας διαφανής χάρτης που θα έχει μόνο POI και θα φένεται πάντα ανεξάρτητα απο τους υπόλοιπους χάρτες.


Δεν το πιστεύω πως μόλις 10 μήνες περάσανε από το πρώτο μου ποστ σχετικά με τα gps και σήμερα νιώθω πραγματικά σαν τον Κολόμβο που ανακάλυψε την Αμερική (οι φαπες αργοτερα...)
Καταρχάς θα πρέπει να ευχαριστήσω DR Format and Dista για την βοήθεια τους οπότε χρειάστηκε και ελπίζω στο μέλλον να ισχύει και το ίδιο όπως και όλους όσους μοιράζονται τις γνώσεις τους σε αυτό το πολύ ενδιαφέρον κομμάτι του forum.
Το IQ είναι το πρώτο μου GPS και ίσως να μην κάνω την σωστή σύγκριση πιστεύω όμως ότι ήταν μια πολύ καλή αγορά μιας και σε μια συσκευή βρήκα ότι ακριβώς ήθελα.
Η ιδεα για την αγορά ενός τέτοιου μηχανήματος γεννηθηκε απο την σκεψη να μπορώ να καταγράφω την διαδρομή μου με το αυτοκίνητο πρωτα και μετα οσο αυτο θα ηταν εφικτο μια καλύτερη εκτίμηση υποστάσεων μιας και στις εξορμήσεις μου ο χάρτης που απαραίτητα ακόμα και τώρα είναι συνεχώς στο χέρι δεν ήταν πάντα το καλύτερο βοήθημα Χρειαζόμασταν εγω και η κυρία Maverickman μια δεύτερη ανεξάρτητη άποψη Δηλ ένας δεύτερος χάρτης για να συμπληρώσει τις ελλείψεις του πρώτου. Βεβαία το βράδυ η κατάσταση ήταν ακόμα πιο δύσκολη και στην περίπτωση που χάναμε το μέτρημα στο κοντέρ κλαύτα Χαραλαμπε…
Όσον αφορά την καταγραφή πετύχαμε αρκετά ικανοποιητικά αποτελέσματα μιας και η μνήμη του ΙQ δεν λέει να γεμίσει αν και εδώ υπάρχει κάποιο μειονέκτημα δηλαδή δεν μπορείς να «ξεφορτώσεις» μια διαδρομή και να την ξαναφορτώσεις οπότε εσυ την χρειαστείς άρα είσαι περιορισμένος στα 20 routes των 500 Points. Third party applications όπως το pathaway (γεια σου dista) λύνουν αυτό το πρόβλημα, αλλά λόγω υπερβασης του προϋπολογισμού (βάση αυτοκινήτου, μια καλή θήκη μεταφοράς, εξωτερική κεραία, χάρτης και κάρτα μνήμης) αλλα και δουλειάς δεν μπόρεσα να ασχοληθώ ιδιαιυτερα μαζι του.Παντως στην μικρη τριβη που ειχα καποια βραδια το βρηκα ιδαιτερα ικανο περισσοτερο απο το original προγραμμα τις garmin. Μου αρεσε πολυ η δυνατοτητα που εχει να εισαγεις εναν δικο σου χαρτη που τον εχεις απο πριν καλιμπραρει η ακομα καλυτερα για τους πολυ νεους στο αθλημα να τους βρεις ετοιμους καλιμπραρισμενους. Μεγάλη οθόνη σημαντικό για μένα που η υπερμετροπια και ο αστιγματισμός μου δεν μου αφήνει περιθώρια για μικρές οθόνες τύπου κινητού
Εύχρηστο μενού. Σχεδόν με ένα κουμπί έχω ένα πλήρη υπολογιστή ταξιδίου, γενική εικόνα της κατάστασης του δέκτη (πόσοι δορυφόροι με πόσες μονάδες λήψης για ον καθένα με πόση ακρίβεια στίγματος υψόμετρο ταχύτητα χωρις να μου αποσπα την προσοχη απο την οδηγηση
Επιπλέον ένας πλήρης τηλεφωνικός κατάλογος, excel και ότι αλλο θελησεις να βρεις σε ένα palm.

Καταληγοντας τονιζω οτι μια συσκευη GPS δεν θα πρεπει να μας απομακρινει απο την μαγεια της εξερευνησης Δεν πειραζει ας χαθουμε και λιγακι η εμπειρια λεει οτι εκει που θα βρεθεις χαμενος εκει θα ανακαλυψεις τα πιο μοναδικα πραγματα και ο γραφων εχει πολλα να πει για αυτο. Αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια...
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Re: differential gps

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 10 Αύγ 2004, 09:25

maverickman έγραψε:...Καταληγοντας τονιζω οτι μια συσκευη GPS δεν θα πρεπει να μας απομακρινει απο την μαγεια της εξερευνησης Δεν πειραζει ας χαθουμε και λιγακι η εμπειρια λεει οτι εκει που θα βρεθεις χαμενος εκει θα ανακαλυψεις τα πιο μοναδικα πραγματα και ο γραφων εχει πολλα να πει για αυτο. Αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια...

Πολύ σωστός, :wink:
κι ας μην ξεχνάμε ότι η ικανότητα προσανατολισμού και πλοήγησης με τα παραδοσιακά μέσα, χάρτης - πυξίδα - οδόμετρο, πρέπει να εξασκείται συνεχώς αλλιώς "χάνεται" :?
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό maverickman » 18 Μάιος 2005, 19:56

επανερχομαι ξανα στο θεμα λογω αλλαγης της συσκευης. (αντικατασταση μεσα στην εγγυηση).
Στο ολοκαινουργιο μου ΙQue3600 8) ,προσπαθω εδω και 4 μερες να ενεργοποιησω το "D" GPS και ενω ειναι τσεκαρισμενη η επιλογη στο μενου της συσκευης δεν βλεπω "φως :? "

Καμια ιδέα? :?
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 03 Ιουν 2005, 21:12

ρε παιδια στους δέκτες σας εχετε WAAS enable και λειτουργει? Εγω γιατι δεν μπορω να βγαλω "D" gps.... :(
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Επόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες