Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εργοστασιακο GPS σε Subaru (και φυσικά ΤΟΥΟΤΑ-LEXUS)

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Εργοστασιακο GPS σε Subaru (και φυσικά ΤΟΥΟΤΑ-LEXUS)

Δημοσίευσηαπό Camelius » 17 Ιουν 2008, 14:57

Καλησπέρα σε όλους
Αν και παρακολουθω πολυ καιρο το forum, δεν βρηκα την ευκαιρια να γραψω. Καποιοι ισως με θυμουνται απο παλαιοτερα.

Ανοιξα αυτο το θεμα γιατι φανταζομαι οτι θα υπαρχουν αρκετοι φιλοι με Subaru που ηρθε με ενσωματωμενο navigation αλλα ως γνωστον η μαμα Subaru δεν δινει χαρτες με καλυψη Ελλαδας.

Η λυση λοιπον ήρθε απο την Toyota. Πριν περίπου 2 μήνες η Toyota εβγαλε στην αγορα ενα σετ με 4DVD που έχουν χάρτες της Navteq για ολη την Ευρωπη και συνεργάζεται με τα μοντέλα της Lexus και της Toyota. Ενα εξ'αυτων των DVD ειναι το East Europe που μεσα εχει χαρτογραφηση για Ελλαδα και συγκεκριμενα Αθηνα, Θεσ/νικη και Πατρα και φυσικα τους βασικους οδικους αξονες της Ελλαδας.

Το καλό της υπόθεσης ειναι ότι τα δισκάκια αυτά παίζουν και στα εργοστασιακα navigators της Subaru με ενα μικρό απλό τέχνασμα που δεν παίρνει πάνω από 1λεπτο και δεν απαιτεί ουτε καν κατσαβίδι.

Το μονο που χρειαζόμαστε εκτός από το σετ των DVD της Toyota-Lexus (κόστος 160€) είναι το εργοστασιακό DVD που μας δίνει η Subaru κατα την αγορά του αυτοκινήτου.

Αρκεί λοιπόν να μπει μία φορα το DVD της Subaru για να φορτωσει το λειτουργικο στο Kenwood Navigator (ολα τα Subaru απο 2005- φοράνε Kenwood 3100 OEM) και μετά πατάμε το eject και βαζουμε το δισκάκι East Europe και ΕΤΟΙΜΟΙ!

Για να μπορεσουμε να κανουμε αναζητηση προορισμου με διευθυνση, θα πρεπει την πρώτη φορά που θα μπει το δισκάκι East Europe να επιλέξουμε στο touch screen :
Dest(ination)-> Change -> GR

Πατωντας το DEST βγαζει ενα χαρτη της Ευρωπης και δεξια 6κουμπια αφης για την επιπλογη αναζητησης. Κατω απο τον χαρτη της Ευρωπης εχει πληκτρο αφης Change το οποίο και πατάμε μία φορά για να μας βγαλει scroll menu με τα αρχικα των χωρών. Scroll up και βρισκουμε το GR, επιλεγουμε στο GR και πλεον κανεις και αναζητηση με διευθυνσεις.

Οι βασικές λεπτομέρειες είναι οι εξης :
1. Η παραπανω διαδικασία ισχύει μόνο για οσους εχουν το κοκκινο δισκάκι της Subaru για το navigation που πανω γράφει Ver.4.0
2. Για τους κατοχους παλαιοτερου δίσκου Ver.3.0 πρεπει να προμηθευτουν ή να δανειστουν για 2λεπτα το δισκακι με την Ver.4.0 το οποίο μόλις μπει η οθονη δειχνει "Updating maps" και μολις ολοκληρωθει το Loading... βγαζουμε το δισκακι και βαζουμε τον δισκο East Europe.
3. Σε περίπτωση που κάποιος κανει reset απο την ακιδα reset στο DVD player του navigation πρεπει να επαναλαβει τα πάντα από την αρχή.
4. Δεν είμαι βέβαιος αλλα λογικά το παραπάνω ισχύει και σε περίπτωση που το συστημα μείνει από μπαταρία.
5. Ισως να σας στεναχωρει αλλα δυστυχως ΔΕΝ καταφερα να δουλεψω την φωνητικη καθοδηγηση, αν και η γραφικη καθοδηγηση ειναι πολυ ευαναγνωστη. Αν το καταφέρει κανείς μεγάλη χαρά θα κανουμε.

Εχει δοκιμαστεί με απόλυτη επιτυχια σε Subaru Tribeca 08 και στο παλαιότερο Β9 Tribeca, σε νέο Subaru STi Impreza08 και σε νέο Forester και Outback.
Επίσης δοκιμάστηκε με επιτυχία σε Forester 2.5XT 2005 αφού πρώτα κάναμε το ψευτοupgrade με την Ver.4.0 της Subaru.

Τονίζω ότι δεν εμπορευομαι τέτοια συστήματα και δεν έχω καμμία σχέση με την Subaru ή την Toyota - Lexus. Είμαι κατοχος ενος Tribeca και ένοιωσα ευτυχης όταν είδα το navi να δουλευει και φυσικα θεωρησα καθήκον μου να ενημερώσω όσους περισσότερους φίλους μπορώ για τα παραπάνω.

Αν θέλετε καποια διευκρίνιση ή βοηθεια στείλτε μου p.m.
Αν θελετε να προμηθευτειτε τα δισκάκια θα τα βρείτε σε όποιον επίσημο dealer της Toyota θέλετε (προσωπικά τα βρήκα στον Γιαννιτσα)

Καλη τύχη και καλές δοκιμές
Βασίλης
Άβαταρ μέλους
Camelius
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 21 Μαρ 2004, 18:38
Τοποθεσία: Κηφισιά, Αθήνα

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 35 επισκέπτες