Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πλοηγηση σε On road & off road.Την βοηθεια σας!

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Πλοηγηση σε On road & off road.Την βοηθεια σας!

Δημοσίευσηαπό patrinos » 23 Σεπ 2008, 09:13

Εχω ενα Mio168i με το Destinator 6 πανω και απο πλοηγηση ασφαλτινη ειμαι κομπλε.Δεν χρειαζομαι κατι παραπανω...Θελω να σας ρωτησω το εξης.Στο κομματι "χωμα" δεν ειναι της προκοπης το Dest.Σκεφτομαι λοιπον,επειδη παω σε βουνα και με την μοτοσυκλετα και με το αυτοκινητο,ποιες επιλογες παρχουν για πλοηγηση σε off road.
Θελω τη βοηθεια σας πανω στις εξης δυο επιλογες:
Πρωτη επιλογη και πιο συμφερουσα-οικονομικα-θα ηταν για μενα να μπορεσω να εγκαταστησω καποιο προγραμμα-χαρτες της προκοπης στο Mio168 ωστε να μπορω να συνεχισω οταν τελειωνει η ασφαλτος και αρχιζει το χωμα.Ειναι αυτο εφικτο;Μπορει να γινει κατι τετοιο;
Δευτερη επιλογη,ειναι να κρατησω το Mio με το Dest για την ασφαλτο,και να αγορασω αλλη συσκευη της garmin με χαρτες της Αναβασης για πλοηγηση εκτος δρομου.Μιλω για μεταχειρισμενη συσκευη και χαρτες πολυ αξιοπιστους.Σε αυτη την περιπτωση ποια συσκευη θεωρειτε απλη και δοκιμασμενη για τη χρηση που θελω σε μοτο και auto;

Ποια η γνωση και αποψη σας επι του θεματος;Τι μπορω να κανω απο αυτα ωστε να εχω και πλοηγηση εκτος δρομου;
Ευχαριστω :wink:
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό lion » 23 Σεπ 2008, 09:58

Έχω και εγώ το Mio 168 και για το χώμα έχω το navitel navigator http://www.gpsmoldova.com/navitel/indexen.html με τους χάρτες της ανάβασης. Κάνει και πλοήγηση από σημείο σε σημείο ( Δεν έχω ψάξιμο :( ).
Forester
Άβαταρ μέλους
lion
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 13 Μαρ 2007, 10:55
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό ZooL » 23 Σεπ 2008, 11:59

Αν κινηθείς προς την πρώτη λύση που αναφέρεις (εφαρμογή στο Μιο), υπάρχει και το Navimate Pocket Xtreme [ www.navimate.gr ].

Έχει όλα τα επίπεδα χωματόδρομων που υπάρχουν και στους χάρτες της Ανάβασης (τσεκαρισμένο με το TopoNavigator), κάνει routing & αναζήτηση, καταγράφει διαδρομές, τις κάνει export σε .kmz (Google Earth), κλπ.
Τον τελευταίο χρόνο που το χρησιμοποιώ στο χώμα, είμαι γενικά ικανοποιημένος.

Υποτίθεται επίσης πως μπορεί να σε καλύψει και για μέσα στην πόλη, με πολύ μέτρια όμως απόδοση (δεν συγκρίνεται με το Destinator).

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό patrinos » 24 Σεπ 2008, 17:48

ZooL έγραψε:Αν κινηθείς προς την πρώτη λύση που αναφέρεις (εφαρμογή στο Μιο), υπάρχει και το Navimate Pocket Xtreme [ www.navimate.gr ].

Οκ.Που μπορω να το βρω αυτο και να το εγκαταστησω στο Mio μου; Γνωριζεις μηπως κοστος;... :roll:
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό ZooL » 25 Σεπ 2008, 00:32

Η πλήρης έκδοση κάνει γύρω στα 150 ευρώ: http://www.anavasi.gr/digital.php?c=14

Εγώ το είχα πάρει απευθείας από την Compucon, ως αναβάθμιση μιας έκδοσης που είχε μέσα το pda μου (39 ευρώ).
Αν τους ζητήσεις, μπορούν να σου δώσουν οδηγίες για το πως θα το περάσεις να δουλεύει από την δική σου κάρτα - ώστε να μην είσαι αναγκασμένος να χρησιμοποιήσεις τη δική τους (512Mb).

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης