Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Trail Ride απο το 0300 στις 30/1/2005

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό violator » 18 Ιαν 2005, 12:45

καλημερα
βλεπω δυσκολουτσικη τη διαδρομη και ελπιζω να μη χαθω.
οσοι δεν εχουμε θηκη road book φανταζομαι θα παρουμε το παραδοσιακο Α4. μια παρακληση:ας μην ειναι τυπωμενο πισω μπρος γιατι, θα εχει που θα εχει λασπη, θα ειναι πολυ δυσκολο να βαζουμε και βγαζουμε τα χαρτια.

κανενα tip που θα κανει τη ζωη μας ευκολοτερη? εκτος απο τα λαστιχα και το κεφι.

αληθεια αν πεσει το μηχανακι μου (περιπου 160 κιλα) σε τετοια λασποανηφαρα πως θα το σηκωσω?μηπως να παω γυμναστηριο οσο προλαβαινω? :alright: :)
violator
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 14:18
Τοποθεσία: νεα σμυρνη,αθηνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 18 Ιαν 2005, 13:24

violator έγραψε:....
οσοι δεν εχουμε θηκη road book φανταζομαι θα παρουμε το παραδοσιακο Α4. μια παρακληση:ας μην ειναι τυπωμενο πισω μπρος γιατι, θα εχει που θα εχει λασπη, θα ειναι πολυ δυσκολο να βαζουμε και βγαζουμε τα χαρτια.


Το road book, γιαυτούς που δεν θα έχουν ρολό, θα είναι σε μέγεθος Α5, δεμένο απο την πάνω πλευρά με σπιράλ και φυσικά τυπωμένο μόνο απο την μια όψη!


violator έγραψε:....
κανενα tip που θα κανει τη ζωη μας ευκολοτερη? εκτος απο τα λαστιχα και το κεφι.


Ψηφιακό κοντεράκι.... είναι must!!!!

violator έγραψε:....
αληθεια αν πεσει το μηχανακι μου (περιπου 160 κιλα) σε τετοια λασποανηφαρα πως θα το σηκωσω?μηπως να παω γυμναστηριο οσο προλαβαινω? :alright: :)


Είμαι αρκετά πιο "γέρος" απο σένα και ο MεZες που χρησιμοποίησα για να σχεδιάσω τη διαδρομή, είναι 190 περίπου κιλά.... θα τα καταφέρεις!!!
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό violator » 18 Ιαν 2005, 14:12

Ψηφιακό κοντεράκι.... είναι must!!!!


σπυρο επειδη μεσα στον επομενο μηνα μπορει να παρω ενα μηχανακι (μεταχειρισμενο) με ψηφιακο κοντερακι πανω, δε θελω να αγορασω ενα τωρα. λες οτι δε βγαινει η διαδρομη χωρις αυτο αλλα με το κλασσικο? ή απλα θα ειναι πιο δυσκολο?
violator
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 14:18
Τοποθεσία: νεα σμυρνη,αθηνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 18 Ιαν 2005, 15:31

violator έγραψε:
Ψηφιακό κοντεράκι.... είναι must!!!!


σπυρο επειδη μεσα στον επομενο μηνα μπορει να παρω ενα μηχανακι (μεταχειρισμενο) με ψηφιακο κοντερακι πανω, δε θελω να αγορασω ενα τωρα. λες οτι δε βγαινει η διαδρομη χωρις αυτο αλλα με το κλασσικο? ή απλα θα ειναι πιο δυσκολο?


Βγαίνει και με αυτό, αλλά ρώτησες για tip!
Με το νορμάλ κοντερ της μοτο, (το οποίο λέει ότι θέλει) θα πρέπει να μηδενίζεις σε κάθε διασταύρωση και όταν θα έχεις μετρήσεις μικρές πχ. 30 μέτρα, θα ... πηγαίνεις στο περίπου...
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό violator » 19 Ιαν 2005, 13:56

ασχετο με το θεμα αλλα θα παει κανεις καμια εντουραδα το Σαββατο για ζεσταμα ενοψει της επομενης κυριακης?
αν και εχω μια δουλεια το πρωι το σαββατο ελπιζω να την ακυρωσω και ρωταω για να ξερω αν μπορεσω τελικα, να ακολουθησω στη βολτα.

απλα δεν ειμαι για πολλη γρηγορη βολτα γιατι 2 μηνες εχω να καβαλησω το ΚΤΜ μου λογω ατυχηματος. αν παει κανεις ας ποσταρει ή ας στειλει κανενα PM.
thanks.
violator
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 14:18
Τοποθεσία: νεα σμυρνη,αθηνα

Δημοσίευσηαπό bebekos » 19 Ιαν 2005, 16:04

violator έγραψε:ασχετο με το θεμα αλλα θα παει κανεις καμια εντουραδα το Σαββατο για ζεσταμα ενοψει της επομενης κυριακης?
αν και εχω μια δουλεια το πρωι το σαββατο ελπιζω να την ακυρωσω και ρωταω για να ξερω αν μπορεσω τελικα, να ακολουθησω στη βολτα.

απλα δεν ειμαι για πολλη γρηγορη βολτα γιατι 2 μηνες εχω να καβαλησω το ΚΤΜ μου λογω ατυχηματος. αν παει κανεις ας ποσταρει ή ας στειλει κανενα PM.
thanks.


Εάν σήμερα καταφέρω να "δέσω" τα καλάμια,είμαι μέσα.
Απ' οτι ακούγεται είμαστε και σε παρόμοια κατάσταση.Εσύ τραυματίας,εγώ γέρος... ωραίο ζευγάρι.
Άβαταρ μέλους
bebekos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 16:13
Τοποθεσία: Νίκαια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό epital » 19 Ιαν 2005, 19:18

violator έγραψε:ασχετο με το θεμα αλλα θα παει κανεις καμια εντουραδα το Σαββατο για ζεσταμα ενοψει της επομενης κυριακης?
αν και εχω μια δουλεια το πρωι το σαββατο ελπιζω να την ακυρωσω και ρωταω για να ξερω αν μπορεσω τελικα, να ακολουθησω στη βολτα.

απλα δεν ειμαι για πολλη γρηγορη βολτα γιατι 2 μηνες εχω να καβαλησω το ΚΤΜ μου λογω ατυχηματος. αν παει κανεις ας ποσταρει ή ας στειλει κανενα PM.
thanks.



Τήν Κυριακή κάτι παίζει!!(Για όποιον μπορεί βέβαια!)

Σκοτεινή πλευρά της Πάρνηθας με το παλιό roadbook.

Κατά τις 9.30 απο Δαφνί!! (Απ΄έξω εννοείται!!)
η επόμενη μέρα
.....θα είναι νύχτα
Άβαταρ μέλους
epital
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: 01 Φεβ 2004, 23:07
Τοποθεσία: ΑΙΓΑΛΕΩ

Δημοσίευσηαπό coupe333 » 20 Ιαν 2005, 01:06

Gia se olous, skeftomenos na paro meros ke ego se afton ton agona, ithela na rotiso ean kapios bori na mou pi i na mou parathesi kapio arthro me to ti ine aparetito na exi sto 4x4 tou,
O sinodigos prepi na exi aparetita diploma odigisis?..
ke triton ego exo ena Jimny me anartisis ke mud lastixa se pia katigoria prepi na grafto?..

Thanks!!!
coupe333
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 20 Οκτ 2004, 18:24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό dista » 20 Ιαν 2005, 11:42

coupe333 έγραψε:Gia se olous, skeftomenos na paro meros ke ego se afton ton agona, ithela na rotiso ean kapios bori na mou pi i na mou parathesi kapio arthro me to ti ine aparetito na exi sto 4x4 tou,
O sinodigos prepi na exi aparetita diploma odigisis?..
ke triton ego exo ena Jimny me anartisis ke mud lastixa se pia katigoria prepi na grafto?..

Thanks!!!


Πάρε το τελευταίο τεύχος του 4Χ4 Magazine έχει ένα καλό άρθρο του πλέον ειδικού σε εξοπλισμούς Mr.Tetrakinisi (Γ.Αθανασίου) για προετοιμασία αυτοκινήτου για τέτοιους αγώνες.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό bebekos » 20 Ιαν 2005, 12:03

epital έγραψε:
violator έγραψε:ασχετο με το θεμα αλλα θα παει κανεις καμια εντουραδα το Σαββατο για ζεσταμα ενοψει της επομενης κυριακης?
αν και εχω μια δουλεια το πρωι το σαββατο ελπιζω να την ακυρωσω και ρωταω για να ξερω αν μπορεσω τελικα, να ακολουθησω στη βολτα.

απλα δεν ειμαι για πολλη γρηγορη βολτα γιατι 2 μηνες εχω να καβαλησω το ΚΤΜ μου λογω ατυχηματος. αν παει κανεις ας ποσταρει ή ας στειλει κανενα PM.
thanks.



Τήν Κυριακή κάτι παίζει!!(Για όποιον μπορεί βέβαια!)

Σκοτεινή πλευρά της Πάρνηθας με το παλιό roadbook.

Κατά τις 9.30 απο Δαφνί!! (Απ΄έξω εννοείται!!)


Και Κυριακή ΟΚ ! Στο Δαφνί που ακριβώς ; Απο Αιγάλεω έρχεσαι ; Εγώ Νίκαια.Ίσως βολεύει και αλλού.
Άβαταρ μέλους
bebekos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 16:13
Τοποθεσία: Νίκαια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 20 Ιαν 2005, 13:29

To ρολό ετοιμάζεται......












Εικόνα
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό violator » 20 Ιαν 2005, 13:35

superspy έγραψε:To ρολό ετοιμάζεται......






λιγο μικρο δεν ειναι? σα σκονακι. θα το βλεπετε ? :P
violator
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 14:18
Τοποθεσία: νεα σμυρνη,αθηνα

Δημοσίευσηαπό coupe333 » 20 Ιαν 2005, 14:15

dista έγραψε:
coupe333 έγραψε:Gia se olous, skeftomenos na paro meros ke ego se afton ton agona, ithela na rotiso ean kapios bori na mou pi i na mou parathesi kapio arthro me to ti ine aparetito na exi sto 4x4 tou,
O sinodigos prepi na exi aparetita diploma odigisis?..
ke triton ego exo ena Jimny me anartisis ke mud lastixa se pia katigoria prepi na grafto?..

Thanks!!!


Πάρε το τελευταίο τεύχος του 4Χ4 Magazine έχει ένα καλό άρθρο του πλέον ειδικού σε εξοπλισμούς Mr.Tetrakinisi (Γ.Αθανασίου) για προετοιμασία αυτοκινήτου για τέτοιους αγώνες.


To exo pari ke to exo diavasi, e go anaferome sto an iparxoun sigekrimeni kanonismi...

thanks...
coupe333
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 20 Οκτ 2004, 18:24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό tazmania » 20 Ιαν 2005, 14:22

Βάση κανονισμού, θα πρέπει το αυτοκίνητο σου να είναι νόμιμο σύμφωνα με τον ΚΟΚ, και να έχεις ένα πυροσβεστήρα τουλάχιστον 2kg εάν είναι ξηράς κόνεως ή άλλον σύμφωνο με τον κανονισμό της ΕΛΠΑ.

Λογικά στην 4Χ4, αλλά μην σκας. Έτσι κι αλλιώς, εάν στον τεχνικό έλεγχο κριθεί ότι ανήκεις σε άλλη κατηγορία από αυτή που δήλωσες, απλά αλλάζεις κατηγορία.

Extra από αυτά, θα σε βοηθούσε πολύ κα έχεις ένα όργανο που θα σου επέτρεπε να μετράς τα σωστά χιλιόμετρα που διανύεις. Αυτό θα μπορούσε να είναι ένα κοντέρ ποδηλάτου ή ένα IMO (αλήθεια, μπαίνει σε αμάξι;) ή ένα terratrip - halda κλπ.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 20 Ιαν 2005, 14:41

coupe333 έγραψε:To exo pari ke to exo diavasi, e go anaferome sto an iparxoun sigekrimeni kanonismi...

thanks...

Κατέβασε τον γενικό κανονισμό απο το κεντρικό άρθρο του Trail Ride, το link είναι λίγο πριν τις δηλώσεις συμμετοχών.
Εκκρεμεί ακόμα ο ειδικός κανονισμός.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες