Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Hellenic Rally Raid 2009

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό superspy » 15 Ιουν 2009, 18:50

Bleu έγραψε:Να παιρνει ξερει.
Να δινει ομως εχει ενα θεμα


Μπα.... του... ζήτησες να παρεις το "svarna" και δε σε δάνεισε;
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Bleu » 15 Ιουν 2009, 20:02

superspy έγραψε:
Bleu έγραψε:Εγω τα λεφτα τα στειλα ( οχι σαν μερικους μερικους)
Τα αποδελειπα αυριο

Αυτα 125-450/450+ και RAID τι ειναι?
Να βαλω το 12? το 25? η το 8,5?
ΚΑι πως θα βαλω τη φατσα μου σε jpeg
Να σκαναρω φωτο ταυτοτητας?
Η να βαλω τη φατσα μου στο σκανερ?


Μ1: 125-450 (cc)
Μ2: 450+ (cc)

Να ανοίξεις το paint και να τη σχεδιάσεις pixel-pixel....



Kai raid?
Eykolo :D kalos eimai?
Άβαταρ μέλους
Bleu
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: 10 Απρ 2005, 18:20

Δημοσίευσηαπό ayrton » 15 Ιουν 2009, 23:09

Ορίστε...
Σε έφτιασα εγώ ρεμπέτη.
Ούτε πέρσι δεν ήσουν ...έτσι.
Σε έχω και με πιο σοβαρό ύφος για το προφίλ σου ....αλλά με λεφτά. :wink:
Άβαταρ μέλους
ayrton
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 15 Ιαν 2004, 20:49
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευσηαπό Bleu » 15 Ιουν 2009, 23:52

Adelfe mou.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tha bgalo kai gkomena me ayti.
Άβαταρ μέλους
Bleu
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: 10 Απρ 2005, 18:20

Δημοσίευσηαπό superspy » 18 Ιουν 2009, 10:36

Εκπαίδευση για νέους (αλλά… και παλιούς) συμμετέχοντες


Στο Σεπτέμβριο θα πραγματοποιηθεί εκπαιδευτικό σεμινάριο με πρακτική εξάσκηση για τους συμμετέχοντες.

Μερικά από την πληθώρα των θεμάτων που θα καλυφθούν:
Roadbook – πλοήγηση
Βασικές γνώσεις πρώτων βοηθειών
Προετοιμασία οχημάτων
Προετοιμασία αναβατών – οδηγών – πλοηγών
Συστήματα μέτρησης
Ενημέρωση για τους κανονισμούς
κ.α.

Γιατί... γνωρίζοντας το πως θα το ευχαριστηθούμε περισσότερο!
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό MaxGraves » 18 Ιουν 2009, 14:31

Μερικές ερωτησούλες

Η “ημερήσια” (παιδειας?) λισάνς για τα αυτοκίνητα θα ισχύει και για τις 3 μέρες?
Ποιο είναι το κόστος της?

Εάν κάποιος τα παρατήσει την μια μέρα και πάει κατευθείαν στον τερματισμό της (πχ Λιβαδειά) θα έχει δικαίωμα να ξεκινήσει την επόμενη?

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
MaxGraves
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 13 Μάιος 2009, 12:09

Δημοσίευσηαπό megalexandros » 18 Ιουν 2009, 22:58

superspy έγραψε:1) 120 + όριο ασφαλείας
2) Στην ύπαιθρο στο Bivouac (και ξενοδοχεία κοντά :-) )
3) Απο οργάνωση στο χώρο του Bivouac και πρωινό
4) Δύο ζαντολάστιχα και 70Χ40Χ30
5) ε;
Ωραία :twisted:

Τον τρόπο; Του ντούζ; Του φαγητού; Του πως οδηγάνε μοτοσυκλέτα σε Rally :twisted:
4)70x40x30~84lit.Αν σου φερω κουτι 90lit δε θα σε πειραξη?Και φαγητο οσο θελουμε ετσι?
Άβαταρ μέλους
megalexandros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 22:14

Δημοσίευσηαπό superspy » 19 Ιουν 2009, 01:24

MaxGraves έγραψε:Μερικές ερωτησούλες

Η “ημερήσια” (παιδειας?) λισάνς για τα αυτοκίνητα θα ισχύει και για τις 3 μέρες?
Ποιο είναι το κόστος της?

Εάν κάποιος τα παρατήσει την μια μέρα και πάει κατευθείαν στον τερματισμό της (πχ Λιβαδειά) θα έχει δικαίωμα να ξεκινήσει την επόμενη?

Ευχαριστώ


Σύμφωνα με την μέχρι τώρα πολιτική της ΕΛΠΑ η άδεια παιδειάς ισχύει για τον αγώνα. Το κόστος της είναι 20Ε (ανα άτομο)

Εαν κάποιος τα παρατήσει μια μέρα μπορεί να πάει στον τερματισμό της και να συνεχίσει την επόμενη μέρα (με ποινή). Αναλυτικά στον κανονισμό στο site του αγώνα ( http://www.hellenicrally.gr )

:-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό superspy » 19 Ιουν 2009, 01:27

megalexandros έγραψε:
superspy έγραψε:1) 120 + όριο ασφαλείας
2) Στην ύπαιθρο στο Bivouac (και ξενοδοχεία κοντά :-) )
3) Απο οργάνωση στο χώρο του Bivouac και πρωινό
4) Δύο ζαντολάστιχα και 70Χ40Χ30
5) ε;
Ωραία :twisted:

Τον τρόπο; Του ντούζ; Του φαγητού; Του πως οδηγάνε μοτοσυκλέτα σε Rally :twisted:
4)70x40x30~84lit.Αν σου φερω κουτι 90lit δε θα σε πειραξη?Και φαγητο οσο θελουμε ετσι?


Χωροταξικοί λόγοι το... επιβάλουν μια και το "90lit" το δικό μου μπορεί να είναι εντελώς διαφορετικό από το "90lit" το δικό σου :roll:
Είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις :-)

Το φαγητό θα είναι χωρίς περιορισμό - ποσότητα από τις 19:00 - 12:00 για όλους τους συμμετέχοντες (θα φερουν το "λουράκι" του αγώνα), όπως και το νερό - αναψυκτικά και φυσικά το πρωινό που θα υπάρχει διαθέσιμο από νωρίς το πρωί :-)
Θα παρέχεται από ομάδα μέσα στο bivouac που θα ακολουθεί τον αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος ώστε να υπάρχει δεδομένη ποιότητα.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό superspy » 19 Ιουν 2009, 09:55

Προσθέτω κάποιες διευκρινήσεις και υπάρχουν απορίες για τις παροχές :-)

Όπως ήδη έχει ανακοινωθεί, πέρα από τα του ίδιου του αγώνα (δηλαδή οργάνωση 4 ημερών, υπέρ ειδική - διαδρομές, roadbook στα συνηθισμένα υψηλά δεδομένα μας, υποστήριξη κλπ) και για να έχουμε επιτέλους και το απαραίτητο «άρωμα», θα υπάρχει οργανωμένο bivouac σε εξαιρετικά σημεία.

Τόσο η εκκίνηση από την Αθήνα όσο και στην περιοχή της Λιβαδείας και φυσικά στο Καρπενήσι τα σημεία είναι τα καλύτερα και πάντα μέσα στο πνεύμα του αγώνα.

Φυσικά θα υπάρχει φαγητό (μέσα στο παράβολο) που παρέχεται από ομάδα μέσα στο bivouac που θα ακολουθεί τον αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος ώστε να υπάρχει δεδομένη ποιότητα. Είναι χωρίς περιορισμό - ποσότητα από τις 19:00 - 12:00 για όλους τους συμμετέχοντες (θα φέρουν το "λουράκι" του αγώνα), όπως και το νερό - αναψυκτικά και φυσικά το πρωινό που θα υπάρχει διαθέσιμο από νωρίς το πρωί.

Τακτοποιούμε το θέμα με τις φορητές ντουζιέρες (για την καθαριότητα), ενώ παρέχουμε και τη μεταφορά δυο ζαντοελαστικών και κουτιού μέχρι διαστάσεων 70Χ30Χ40 για τους πρώτους 20 αναβάτες. Φυσικά υπάρχει και η δυνατότητα για περαιτέρω μεταφορά πραγμάτων για τους υπόλοιπούς αλλά και τους πρώτους 20 που μπορεί να θέλουν κάτι τις παραπάνω με ένα μικρό κόστος.

Το site του αγώνα που είναι και το κέντρο του, με όλα τα απαραίτητα, ενώ το κάθε πλήρωμα θα έχει τη «σελίδα» του μέσα σε αυτό.

Στις παροχές περιλαμβάνονται και πολλές άλλες λεπτομέρειες που για τους συμμετέχοντες στα Rally Raid θεωρούνται αυτονόητες. (πχ δεν περιμένει κανείς να πω για τους πάνινους αριθμούς στην πλάτη, το πακέτο με σάντουιτς κλπ στην εκκίνηση κάθε σκέλους και πολλά πολλά άλλα. Έτσι; )

Σχετικά με το GPS: Καλό είναι να υπάρχει, υπάρχουν αρκετές ζώνες πλοήγησης που θα υπάρχουν σημεία GPS και ταυτόχρονα βοηθά να γνωρίζεις που βρίσκεσαι και σε περίπτωση ανάγκης. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Αλλά απ' την άλλη όσοι «έχουν» την πλοήγηση στο τσεπάκι τους δεν θα τους είναι απαραίτητο. Οι παλαιότεροι γνωρίζεται πόσο καλομετρημένα και καλοσχεδιασμένα είναι τα roadbook μας και πόσο προσπάθεια καταβάλουμε γιαυτό.

Η αγωνιστική άδεια της ΕΛΠΑ ανέρχεται στα 120Ε, κάντε υπομονή μέχρι τις αρχές Ιουλίου μια όπως μου είπαν επέρχονται αλλαγές. Θα ενημερώσω σχετικά.

Δεν ξέρω αν κάλυψα αυτά που θέλατε μια και αρκετά πράγματα μετά από τόσα χρόνια τριβής με το θέμα, τα θεωρώ αυτονόητα, αλλά πάλι εδώ είμαι
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 19 Ιουν 2009, 10:01

superspy έγραψε:Το φαγητό θα είναι χωρίς περιορισμό - ποσότητα από τις 19:00 - 12:00 για όλους τους συμμετέχοντες (θα φερουν το "λουράκι" του αγώνα), όπως και το νερό - αναψυκτικά και φυσικά το πρωινό που θα υπάρχει διαθέσιμο από νωρίς το πρωί :-)
Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Δωρεάν λουράκια για φαγητό: μόνον 5 ευρώ, έλα - έλα κόσμε πάρε - πάρε.... :lol: :lol: :lol:

Σπύρο, για στείλε μου ένα δείγμα ... το χρειάζομαι :D 8)
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 19 Ιουν 2009, 10:06

Πρόσεχε γιατί.... αν συνεχίσεις έτσι θα διορισθείς υπεύθυνος επόπτης ! :twisted:
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 21 Ιουν 2009, 19:49

superspy έγραψε:Πρόσεχε γιατί.... αν συνεχίσεις έτσι θα διορισθείς υπεύθυνος επόπτης ! :twisted:
Ωχχχχχχ .,....
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό megalexandros » 21 Ιουν 2009, 22:24

superspy έγραψε:Προσθέτω κάποιες διευκρινήσεις και υπάρχουν απορίες για τις παροχές :-)

Όπως ήδη έχει ανακοινωθεί, πέρα από τα του ίδιου του αγώνα (δηλαδή οργάνωση 4 ημερών, υπέρ ειδική - διαδρομές, roadbook στα συνηθισμένα υψηλά δεδομένα μας, υποστήριξη κλπ) και για να έχουμε επιτέλους και το απαραίτητο «άρωμα», θα υπάρχει οργανωμένο bivouac σε εξαιρετικά σημεία.

Τόσο η εκκίνηση από την Αθήνα όσο και στην περιοχή της Λιβαδείας και φυσικά στο Καρπενήσι τα σημεία είναι τα καλύτερα και πάντα μέσα στο πνεύμα του αγώνα.

Φυσικά θα υπάρχει φαγητό (μέσα στο παράβολο) που παρέχεται από ομάδα μέσα στο bivouac που θα ακολουθεί τον αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος ώστε να υπάρχει δεδομένη ποιότητα. Είναι χωρίς περιορισμό - ποσότητα από τις 19:00 - 12:00 για όλους τους συμμετέχοντες (θα φέρουν το "λουράκι" του αγώνα), όπως και το νερό - αναψυκτικά και φυσικά το πρωινό που θα υπάρχει διαθέσιμο από νωρίς το πρωί.

Τακτοποιούμε το θέμα με τις φορητές ντουζιέρες (για την καθαριότητα), ενώ παρέχουμε και τη μεταφορά δυο ζαντοελαστικών και κουτιού μέχρι διαστάσεων 70Χ30Χ40 για τους πρώτους 20 αναβάτες. Φυσικά υπάρχει και η δυνατότητα για περαιτέρω μεταφορά πραγμάτων για τους υπόλοιπούς αλλά και τους πρώτους 20 που μπορεί να θέλουν κάτι τις παραπάνω με ένα μικρό κόστος.

Το site του αγώνα που είναι και το κέντρο του, με όλα τα απαραίτητα, ενώ το κάθε πλήρωμα θα έχει τη «σελίδα» του μέσα σε αυτό.

Στις παροχές περιλαμβάνονται και πολλές άλλες λεπτομέρειες που για τους συμμετέχοντες στα Rally Raid θεωρούνται αυτονόητες. (πχ δεν περιμένει κανείς να πω για τους πάνινους αριθμούς στην πλάτη, το πακέτο με σάντουιτς κλπ στην εκκίνηση κάθε σκέλους και πολλά πολλά άλλα. Έτσι; )

Σχετικά με το GPS: Καλό είναι να υπάρχει, υπάρχουν αρκετές ζώνες πλοήγησης που θα υπάρχουν σημεία GPS και ταυτόχρονα βοηθά να γνωρίζεις που βρίσκεσαι και σε περίπτωση ανάγκης. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Αλλά απ' την άλλη όσοι «έχουν» την πλοήγηση στο τσεπάκι τους δεν θα τους είναι απαραίτητο. Οι παλαιότεροι γνωρίζεται πόσο καλομετρημένα και καλοσχεδιασμένα είναι τα roadbook μας και πόσο προσπάθεια καταβάλουμε γιαυτό.

Η αγωνιστική άδεια της ΕΛΠΑ ανέρχεται στα 120Ε, κάντε υπομονή μέχρι τις αρχές Ιουλίου μια όπως μου είπαν επέρχονται αλλαγές. Θα ενημερώσω σχετικά.

Δεν ξέρω αν κάλυψα αυτά που θέλατε μια και αρκετά πράγματα μετά από τόσα χρόνια τριβής με το θέμα, τα θεωρώ αυτονόητα, αλλά πάλι εδώ είμαι
Αναλυτικοτατος, κατατοπιστικοτατος.Αν ειναι τοσο ομορφο οσο ακουγεται ανυπομονω να ερθη ο Οκτωμβρης
Άβαταρ μέλους
megalexandros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 22:14

Δημοσίευσηαπό megalexandros » 21 Ιουν 2009, 23:14

Σπυρο επιδη ψυθηκα πολλη,αναφορηκα με τη διαδρομη, θα εχει μογγολια,σκιουρακια,μαγαδασκαρη,κοκαλια κιαλλα πολλα τετεια?
Άβαταρ μέλους
megalexandros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 22:14

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 34 επισκέπτες

cron