Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Συνάντηση για... κουβεντούλα για τα RALLY-RAID στην Ελλάδα!

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό Tetrakinisi » 20 Νοέμ 2004, 13:56

Pajo έγραψε:Προς τους αρμόδιους:
Με εκεινο το προσχεδιο αγωνων του "Επάθλου Αντοχής 2005" που περιελάμβανε και 3 Raid τι έγινε?


Και βέβαια ισχύει. Περιέχει τρια 24ωρα και 3-4 Trail Ride. Η τελική επικύρωση θα είναι την Τρίτη.

Πρώτος αγώνας στις 15-16 Γενάρη.

Εικόνα
Tetrakinisi
 

Δημοσίευσηαπό nec-r » 20 Νοέμ 2004, 22:14

jdelis έγραψε:Δυστυχώς το θέμα της προσπέρασης παραμένει μία πονεμένη ιστορία. Και επειδή αυτοί οι αγώνες έχουν κάθε φορά αρκετούς νέους το φαινόμενο παρατηρείται έντονα. Δε σημαίνει φυσικά πως όλοι οι καινούργιοι δεν συμπεριφέρονται σωστά, ίσα ίσα βλέπω μάλλον το αντίθετο. Δυστυχώς όμως δεν χρειάζονται περισσότεροι από 2-3 οδηγοί με κακή νοοτροπία, για να χαλάσουν τον αγώνα και να σπάσουν τα νεύρα των υπολοίπων. Και όταν μάλιστα ο αγώνας είναι σχετικά μικρός (οπότε δε μπορεί κάποιος να μαζέψει εύκολα την όποια καθυστέρηση) τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα.


Πολύ σωστά.
Το σίγουρο είναι οτι στην ενημερωση των αγωνιζομένων θα πρεπει να αναφέρονται ακόμη και αυτοι οι άτυποι κανόνες του παιχνιδιού. Μια άλλη -ναι δεν ειναι ευκολο- ιδέα ειναι οι οργανωτες να προβλέπουν καποια φαρδύτερα κομμάτια - και εκτός δρόμου , γιατί όχι?- κατα μηκος του κάθε σκέλους προκειμένου να γινονται οι όποιες προσπεράσεις. Μια αλλη ιδέα ειναι στη σειρα εκκίνησης η ''σχάρα'' να βγαίνει και σύμφωνα με την προηγούμενη εμπειρία του πλήρώματος καθώς και με τον τύπο του οχήματος που θα οδηγεί.
Ολα προς επεξεργασία...
Τελευταία επεξεργασία από nec-r και 20 Νοέμ 2004, 22:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
nec-r
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:38
Τοποθεσία: Ολυμπιακό χωριό - Αχαρναί

Δημοσίευσηαπό spiros » 20 Νοέμ 2004, 22:15

Ή εγώ έχω χάσει επεισόδια ή εσείς είστε υπεραισιόδοξοι.
Οι οργανωτές αυτών των αγώνων το ξέρουν;
Γιατί όλη αυτή η μυστικοπάθεια;
Πότε θα μάθουμε από ποιους και πότε θα γίνουν;
Εγώ σε ένα πρόχειρο πρόγραμμα που έχω στα χέρια μου βλέπω δύο 24ωρα και ένα trial ride του offroad portal ένα της Ροδόπης που τελικά δεν ξέρουμε αν τα παιδια εκεί πάνω θα το ξανακάνουν και ένα με ερωτηματικό.
Άλλαξε κάτι;
Καλά για τους υπόλοιπους αγώνες δεν το συζητάμε.
Ο καημός των φιλόδοξων οργανωτών κράτησε καμιά εβδομάδα και μετά τα ξέχασαν όλα. Θυμάστε που γκρινιάξαμε τότε που ήθελαν να πάμε σε εννέα trial σε όλη την Ελλάδα και μετά μας είπαν ότι θα κάνουν άλλο πλάνο καλύτερο; Ακούσατε ποτέ για το καινούργιο αυτό πρόγραμμα; Και ούτε πρόκειται μάλλον.

Και λίγα λόγια για το συγκεκριμένο θέμα.
Ο Κατσιμαλής ούτε ξάδερφός μου είναι ούτε φιλαράκι από τα παλιά.
Αν δε ανατρέξει κάποιος στις σελίδες αυτού του φόρουμ λίγα χρόνια πριν - αν υπάρχουν ακόμα - θα παρατηρήσει ότι αρκετές φορές εχουμε "φαγωθεί" εξαιτίας των διαφορετικών απόψεων μας σε συγκεκριμένα θέματα. Μήπως όμως είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ οργανωτής που θέλησε να κάνει ανοιχτή συγκέντρωση με τους αγωνιζομένους; Οι περισσότεροι ξέρετε τι λένε;
Από πότε οι αγωνιζόμενοι πρέπει να έχουν άποψη για το πώς θα γίνονται οι αγώνες; Αν τους αρέσει ας έρθουν.

Σ. Δουκέρης
spiros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 12 Δεκ 2002, 08:54

Δημοσίευσηαπό nec-r » 20 Νοέμ 2004, 22:32

tedos έγραψε:Τα SUV φαινεται να δυσκολευονται ολο και πιο πολυ να συμμετεχουν καθως οι διαδρομες γινονται ολο και πιο απαιτητικες....(στον Ταυγετο δεν τερματισε κανεις)


Απο οτι είδα στον πίνακα ενα Τέριος ετρεχε μόνο : :? :cry:
Άβαταρ μέλους
nec-r
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:38
Τοποθεσία: Ολυμπιακό χωριό - Αχαρναί

Δημοσίευσηαπό tedos » 21 Νοέμ 2004, 07:46

NEC-R έγραψε:
tedos έγραψε:Τα SUV φαινεται να δυσκολευονται ολο και πιο πολυ να συμμετεχουν καθως οι διαδρομες γινονται ολο και πιο απαιτητικες....(στον Ταυγετο δεν τερματισε κανεις)


Απο οτι είδα στον πίνακα ενα Τέριος ετρεχε μόνο : :? :cry:


Συμφωνα με τον πινακα συμμετοχων ξεκινησαν 3 SUV....
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό tedos » 21 Νοέμ 2004, 07:53

spiros έγραψε:Ή εγώ έχω χάσει επεισόδια ή εσείς είστε υπεραισιόδοξοι.
Οι οργανωτές αυτών των αγώνων το ξέρουν;
Γιατί όλη αυτή η μυστικοπάθεια;
Πότε θα μάθουμε από ποιους και πότε θα γίνουν;
Εγώ σε ένα πρόχειρο πρόγραμμα που έχω στα χέρια μου βλέπω δύο 24ωρα και ένα trial ride του offroad portal ένα της Ροδόπης που τελικά δεν ξέρουμε αν τα παιδια εκεί πάνω θα το ξανακάνουν και ένα με ερωτηματικό.
Άλλαξε κάτι;
Καλά για τους υπόλοιπους αγώνες δεν το συζητάμε.
Ο καημός των φιλόδοξων οργανωτών κράτησε καμιά εβδομάδα και μετά τα ξέχασαν όλα. Θυμάστε που γκρινιάξαμε τότε που ήθελαν να πάμε σε εννέα trial σε όλη την Ελλάδα και μετά μας είπαν ότι θα κάνουν άλλο πλάνο καλύτερο; Ακούσατε ποτέ για το καινούργιο αυτό πρόγραμμα; Και ούτε πρόκειται μάλλον.

Και λίγα λόγια για το συγκεκριμένο θέμα.
Ο Κατσιμαλής ούτε ξάδερφός μου είναι ούτε φιλαράκι από τα παλιά.
Αν δε ανατρέξει κάποιος στις σελίδες αυτού του φόρουμ λίγα χρόνια πριν - αν υπάρχουν ακόμα - θα παρατηρήσει ότι αρκετές φορές εχουμε "φαγωθεί" εξαιτίας των διαφορετικών απόψεων μας σε συγκεκριμένα θέματα. Μήπως όμως είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ οργανωτής που θέλησε να κάνει ανοιχτή συγκέντρωση με τους αγωνιζομένους; Οι περισσότεροι ξέρετε τι λένε;
Από πότε οι αγωνιζόμενοι πρέπει να έχουν άποψη για το πώς θα γίνονται οι αγώνες; Αν τους αρέσει ας έρθουν.

Σ. Δουκέρης


Η συναντηση που οπως σωστα αναφερεις κανονισε ο Superspy ισως μας επιτρεψει να συζητησουμε αυτα τα θεματα. Σπυρο ελπιζουμε να σε δουμε εκει :) :)
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό kim » 21 Νοέμ 2004, 13:18

Nα'μαι κι'εγώ :) :) :)
Απολογούμαι για την καθυστέρηση αλλά από την Καλαμάτα προσπαθώ να κάνω log-in και τελικά άλλαξα password για να το καταφέρω (Σπύρο τα κατάφερα τελικά) :shock:
Ό,τι και να πω τώρα είναι περιττό αφού θα τα πούμε και από κοντά την Τετάρτη. Το θετικό είναι ότι οι απόψεις όλων συγκλήνουν και πραγματικά πιστεύω ότι εαν επικεντρωθούμε στον στόχο μας και αφήσουμε στην άκρη τυχόν παιδιάστικες μικρό-κοντρίτσες, θα μπορέσουμε να έχουμε μια εποικοδομητική συζήτηση ( :beer: )
Ξανά χαίρομαι που ξαναβρίσκομαι στην παρέα :D :D :D

Έκτωρ Κιμωνίδης
kim
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2004, 12:46
Τοποθεσία: 3o Πεύκο Δεξιά

Δημοσίευσηαπό tedos » 21 Νοέμ 2004, 13:21

Καλωστονα και ας αργησε!!! :D :D :D
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό obelix » 21 Νοέμ 2004, 15:04

NEC-R έγραψε:
tedos έγραψε:

Τα SUV φαινεται να δυσκολευονται ολο και πιο πολυ να συμμετεχουν καθως οι διαδρομες γινονται ολο και πιο απαιτητικες....(στον Ταυγετο δεν τερματισε κανεις)


Απο οτι είδα στον πίνακα ενα Τέριος ετρεχε μόνο :


Συμφωνα με τον πινακα συμμετοχων ξεκινησαν 3 SUV.

Απο τα SUV γνωριζω για το FREELANDER το οποιο περασε απο τα δισκολα σημεια αλλα μετα το Τουριστικο και την αντιπυρικη χαθηκε και καθυστερησε στο τριτο ΣΕΧ περιπου 2 ωρες κι ετσι δεν ειχε χρονομετρηση
Άβαταρ μέλους
obelix
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2004, 00:05
Τοποθεσία: kalamata

Δημοσίευσηαπό IKE » 21 Νοέμ 2004, 16:16

Νομίζω τα SUV μπορούν να ακολουθήσουν σχεδόν όλη τη διαδρομή (και στο παρελθόν το έχουν κάνει) αλλα πρέπει ο οδηγός τους να είναι πιο "ανελέητος" και να μην το πολυλυπάται μια και είναι πιο ευπαθή σε ζημιές απο ενα "καθαρόαιμο"
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό tedos » 21 Νοέμ 2004, 16:26

IKE έγραψε:Νομίζω τα SUV μπορούν να ακολουθήσουν σχεδόν όλη τη διαδρομή (και στο παρελθόν το έχουν κάνει) αλλα πρέπει ο οδηγός τους να είναι πιο "ανελέητος" και να μην το πολυλυπάται μια και είναι πιο ευπαθή σε ζημιές απο ενα "καθαρόαιμο"


ΙΚΕ τα SUV στη ροδοπη και στον ταυγετο τα βρηκαν "σκουρα" (για να το θεσω ευγενικα) και για μενα οι οδηγοι τους ειναι αξιοι συγχαρητηριων!

Παντως στην συναντηση της τεταρτης νομιζω οτι το θεμα πρεπει να συζητηθει καθως απο την μια οι οργανωτες τα θελουν να συμμετεχουν (και σωστα) απο την αλλη ακουσα παραπονα (και εγω και αλλοι) για αναιτιες καθυστερησεις απο SUV.
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό IKE » 21 Νοέμ 2004, 17:13

Στα 3 πρώτα trail ride που είχα τρέξει απορώ πως τερμάτισαν χωρίς να διαλυθούν αλλα τερμάτισαν και μερικά σε πολύ καλές θέσεις.

tedo το θέμα που σωστά θίγεις τελικά ανάγεται στο θέμα της προσπέρασης.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό tedos » 21 Νοέμ 2004, 17:34

IKE έγραψε:Στα 3 πρώτα trail ride που είχα τρέξει απορώ πως τερμάτισαν χωρίς να διαλυθούν αλλα τερμάτισαν και μερικά σε πολύ καλές θέσεις.

tedo το θέμα που σωστά θίγεις τελικά ανάγεται στο θέμα της προσπέρασης.


IKE στην παρνηθα και το ξυλοκαστρο ετρεξαν και πηγαν καλα. Στη Ρουμελη δεν ετρεξα αλλα ακουσα για αγριαδες (Μαγαδασκαρη κ.λ.π). Η δευτερη μερα της Ροδοπης και ο Ταυγετος ηταν μαλλον.....Βατερλω
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό kim » 21 Νοέμ 2004, 20:01

tedos έγραψε:
IKE έγραψε:Στα 3 πρώτα trail ride που είχα τρέξει απορώ πως τερμάτισαν χωρίς να διαλυθούν αλλα τερμάτισαν και μερικά σε πολύ καλές θέσεις.

tedo το θέμα που σωστά θίγεις τελικά ανάγεται στο θέμα της προσπέρασης.


IKE στην παρνηθα και το ξυλοκαστρο ετρεξαν και πηγαν καλα. Στη Ρουμελη δεν ετρεξα αλλα ακουσα για αγριαδες (Μαγαδασκαρη κ.λ.π). Η δευτερη μερα της Ροδοπης και ο Ταυγετος ηταν μαλλον.....Βατερλω


Σήμερα έβλεπα εντελώς τυχαία το DVD του 24 Ώρες Αττική.
Εκεί υπήρχανε 3 Terios, 1 Freelander, 2 RAV 4 και 2 Χ-Trail (δεν θυμάμαι εαν ξέχασα κάποιον εκτός από το HRV-Πλοηγό και το CRV-Ουραγό).
Το μόνο πρόβλημα που υπήρχε ήταν σε όσους δεν είχανε καλά λάστιχα στις πολλές λάσπες της Πάρνηθας, και πάλι όχι ιδιαίτερα μεγάλο.
Το πώς περνάγανε όσα είχανε καλά λάστιχα ήταν απίστευτο.
Συμφωνώ ότι είναι κάπως βάρβαρο για το αυτοκίνητο αλλά πάλι δεν είναι κάτι το ακατόρθωτο!
Απλά υπάρχει κάποια προσάυξηση στον συντελεστή "περιπέτεια" για το πλήρωμα.
Tedo, για την δεύτερη μέρα της Ροδόπης, χαρακτηριστηκό είναι το ότι ο γιατρός με το X-Trail κατέβηκέ 4 φορές και έβαλε πέτρες και κούναγε το αυτοκίνητο για να έχει πρόσφυση αφού "κρεμμότανε" στους βράχους :!:
ΕΥΓΕ ΓΙΑΤΡΕ ΕΥΓΕ :!: :!: :!: :!:

(και μετά μου λέει ο Αθανασίου να πάω σε αυτόν τον τρελλογιατρό να μου φτιάξει το δόντι.................πρίτσ :evil: :evil: :evil: )
kim
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2004, 12:46
Τοποθεσία: 3o Πεύκο Δεξιά

Δημοσίευσηαπό Tetrakinisi » 22 Νοέμ 2004, 10:37

Τα SUV έχουν δύο βασικά πλεονεκτήματα: το βάρος και τις αναρτήσεις. Κατά τεκμήριο είναι ταχύτερα (όχι καλύτερα!!!) στο πατημένο χώμα και όπου υπάρχει χαραγμένος δρόμος.

Τί γίνεται τώρα στα Trail Ride: οι περισσότεροι συνειδητοποιημένοι συμμετέχοντες έχουν καθαρόαιμα. Γι' αυτό και τα αποτελέσματα αδικούν τα SUV.

Στο δικό μας 24ωρο που έτυχε να έχουν SUV έμπειροι αγωνιζόμενοι, ενώ φροντίσαμε να δώσουμε και 3 σε δημοσιογράφους με αγωνιστική εμπειρία, παραλίγο να έχουμε το break!!!

Να πω και κάτι απο τη δική μου εμπειρία; Στη Ρούμελη, με ένα Forester με καλά λάστιχα θα ήμουν μέχρι και 5 δευτερόλεπτα στο χιλιόμετρο ταχύτερος! Έφτασα στη Παύλιανη - με πολλά προβλήματα - με 20 λεπτά καθυστέρηση. 5Χ120=600, δηλαδή θα ήμουν τουλάχιστον 10 λεπτά ταχύτερος, άρα μέσα στην 5άδα, αν θυμάμαι καλά.
Tetrakinisi
 

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 73 επισκέπτες