Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Trail Ride 0-300, 30/1/2005 - Εντυπωσεις!!!

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Γρατζουνιές...

Δημοσίευσηαπό coupe333 » 31 Ιαν 2005, 19:52

Δοκιμασε καμια κρεμα για υρατζουνιες αν ειναι επιφανιακες κανι πολι καλι δουλια...
www.goo-design.com


ΣΙΓΝΟΜΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΙΝΙΚΑ ΜΟΥ .. ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΙΤΑΛΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
coupe333
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 20 Οκτ 2004, 18:24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό Roukounas » 31 Ιαν 2005, 20:19

Καταγγέλω τον Afrikano γιατί τερμάτισε με χρηση αναβολικών (σνιφάριζε βενζίνη ανά 20 km (χαλασμένη τρόμπα γαρ)!
Καταγγέλω τον kommando γιατί κακοποίησε βάναυσα το transalp, ενώ είχε το θράσος να το ντριφτάρει στις φουρκέτες!
Καταγγέλω τελος την οργάνωση, γιατι με τέτοιου επιπέδου εκδηλώσεις προσυλητίζει αθώες καθαρές ψυχες και τις ρίχνει στο βούρκο της...Φρυκτωρίας!
Η δική μου ψυχή πάντως (αν και όχι τοσο καθαρή), το καταχάρηκε. Να είστε καλά.
Άβαταρ μέλους
Roukounas
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 31 Ιαν 2005, 19:39
Τοποθεσία: Ilisia, Athens

Re: Γρατζουνιές...

Δημοσίευσηαπό steliosh » 31 Ιαν 2005, 21:38

coupe333 έγραψε:Δοκιμασε καμια κρεμα για υρατζουνιες αν ειναι επιφανιακες κανι πολι καλι δουλια...


το πρόβλημα είναι καθαρά θέμα... γκρίνιας! Πάντως καλή ιδέα να το λερώσω λίγο πάλι!

Ασε να χιονίσει αύριο μεθαύριο... χεχε!
Άβαταρ μέλους
steliosh
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 21 Ιαν 2005, 00:57
Τοποθεσία: Penteli, Athens

Δημοσίευσηαπό forester » 31 Ιαν 2005, 21:48

tedos έγραψε:
iron έγραψε:
747 έγραψε:Αυτό θα πει ταχύτητα...... :shock: :shock: :shock: :shock:
Με τόσο μεγάλη καθυστέρηση για να βοηθήσουν το RAV, οι Σιδέρης - Αθανασίου πήγαν τόσο καλά στο αγώνα!! Με πόσα πηγαίνατε ρε παιδιά εσείς και με πόσα όλοι οι υπόλοιποι? :D :D


To 1.40 που ανέφερε ο NEC-R ήταν η συνολική δική του καθυστέρηση.

Σιδέρης - Αθανασίου καθυστερήσαμε περίπου 15 - 20 λεπτά. Αν υπολογίσεις ότι το γεγονός συνέβηκε στην αρχή του παιχνιδιού και είχαμε μπροστά μας περισσότερο από 3 ώρες ιδανικού χρόνου, καταλαβαίνεις ότι μαζεύεται η καθυστέρηση.

Παναγιώτης Σιδέρης


Και ο Παναγιωτης και ο Γιαννης αποδειχτηκαν ικανοτατοι και μαζεψαν ανετα την καθυστερηση τους! :D Ειχαν αριθμους συμμετοχης 253 και 258 αντιστοιχα. Αντιθετα για μενα και τον Χαρη Ευτυχιδη με αριθμους συμμετοχης 213 και 220 ηταν μια υγιεινη βολτα προς τον τερματισμο :D Θα ξανακαναμε ακριβως το ιδιο αν τυχαινε αυριο αλλωστε το χαμογελο των παιδιων οταν σωθηκε το rav και ο τερματισμος τους ηταν η καλυτερη ανταμοιβη :D :D :D Και πηραν και κυπελλο τα παλιοπαιδα τα ατιθασα! :lol: :lol: :lol:

Να σημειωσω οτι ο Χαρης Ευτυχιδης σταματησε ξανα για να επαναφερει στο δρομο το 2CV με αριθμο 201 που ειχε εγκαταλειψει απο συμπλεκτη!! Διπλο Μπραβο!!! Ειχαμε και την χαρα να παμε μαζι τα 2 ΤΕΡΡΑΝΟ για περιπου 20 χλμ της διαδρομης και εμεις τουλαχιστον το καταχαρηκαμε :D :D :D




Δηλαδή, για να καταλάβω.....
Δεν γκρινιάζω!
Σχολιάζω συμπεριφορά συνόλου, σε συνέχεια των χθεσινών μου παρατηρήσεων.
Ο Θόδωρος και ο Χάρης έχουν αριθμούς λίγο πίσω από το Rav, σταματάνε αμέσως και βοηθούν. Λογικό (κατ΄εμένα...) χάνουν τον αγώνα και κάνουν υγειϊνό περίπατο και την πλάκα τους στη συνέχεια.
Κι έτσι πρέπει να είναι. Τονίζω , επειδή ξέρω τον Tedo από πέρσι, ότι έχει ρίξει χρήμα και χρόνο πολύ πάνω στο Terrano και θέλει να κάνει αγώνες.
Η προσπάθεια τελεσφορεί μετά από 1:30΄ , όταν δύο αυτοκίνητα με εργάτες κλπ, βοηθούν επίσης. Τα αυτοκίνητα αυτά, είχαν αριθμούς συμμετοχής 253 και 258. Το Rav είχε 208.
Από το 208 έως το 258, υπάρχουν μόνο το 213 (Tedoς), το 220 (Ευτυχίδης) και το 253 (Αθανασίου) ?????
Όλοι οι άλλοι "έκαναν αγώνα"????
Το καλύτερο από όλα - ο Θεός είναι παντού και βλέπει- κέρδισαν αυτοί που καθυστέρησαν , έστω και 10΄ και βοήθησαν.
Σίγουρα, κάποιοι θα είχαν περάσει το RAV μέσα ή πριν τον αγωγό, κάποιοι θα ρώτησαν αν χρειάζεται βοήθεια, αλλά ίσως δεν είχαν τα απαραίτητα (εργάτες κλπ), αλλά ανάμεσα σε 50 αυτ/τα μόνο ο Σιδέρης & ο Αθανασίου είχαν????
Μήπως έχουν και κάτι άλλο αυτοί που λείπει από τους πολλούς αυτοκινητάδες ???
Μήπως πρέπει να μοιάσουμε στους μοτοσυκλετιστές, αλλά και στους παλιότερους και ρομαντικούς του χώρου ???
ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ...
ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!!
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό forester » 31 Ιαν 2005, 21:56

Τώρα μόλις παρατήρησα, κοιτάζοντας τα αποτελέσματα, ότι τερμάτισαν μόλις 40 από τα 73 αυτοκίνητα.
Έγινε πανικός δηλαδή....
Ελπίζω όχι από σοβαρές ζημιές.
Εγώ από λάστιχο (στράβωμα ζάντας) κι έλειψη 2ης ρεζέρβας.
Ο Αναστασάτος από συμπλέκτη.
Καλό είναι να αναφερθούν κι οι εγκαταλείψεις....
Τα παθήματα, μαθήματα!
ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ...
ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!!
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό finrond » 31 Ιαν 2005, 22:07

Gorgorofteros, ήμουν το νούμερο 52 (ένα XR 250). Αν μπορείς και έχεις κάποια φωτογραφία με μένα, κάνε την καλή να μου την/τις στείλεις με mail. Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα! Αν πάλι έχεις βιντεάκι, ακόμα πιο ευπρόσδεκτο! Το e-mail μου είναι fin at sdf-eu.org (αντί για ' at ' βάλε @). Διάβασα ότι ετοιμάζεται ολόκληρο άλμπουμ με φωτό, αλλά είμαι λίγο (αρκετά) ανυπόμονος! :D

Όσο για τον αγώνα, μπορώ να πω ότι ελάχιστοι ήταν οι μοτοσυκλετιστές που δεν έδειξαν ενδιαφέρον σε αγωνιζόμενους που είχαν σταματήσει, έστω και αν δεν φαίνονταν να έχουν πρόβλημα. Μόνο μία εξαίρεση πέτυχα, αλλά δεν υπάρχει λόγος να χαλάμε τις καρδιές μας. Ήταν η πρώτη μου συμμετοχή σε τέτοια διοργάνωση και περιμένω με ανυπομονησία την επόμενη!! Όλοι που συμμετείχαν στην οργάνωση του event αξίζουν συγχαρητήρια, καθώς και (σχεδόν) όλοι οι συμμετέχοντες!

Ch(B)eers!!
Άβαταρ μέλους
finrond
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 03 Ιαν 2005, 15:34

Δημοσίευσηαπό epital » 31 Ιαν 2005, 22:21

Ηταν μια υπέροχη Κυριακή,μέσα σε ένα πολύ καλό κλίμα παρέας,τόσο πρίν την εκίνηση όσο καί κατά την διάρκεια καί στον τερματισμό στην ταβέρνα!
Εγω αυτά κράτησα απο την 30/1 γι΄αυτό ίσως δεν μπορώ να καταλάβω
γιατί τόση γκρίνια!!

Η διαδρομή για εμάς με τις Μοτό,ηταν σχετικά εύκολη και ΄γνωστή΄απο τίς συχνές βόλτες μας στα γύρω βουνά,χωρις αυτό να αφαιρεί το παραμικρό
απο την ομορφιά του χθεσινού trail raid!
Ευννωούσαι σαφώς τους δυνατούς ΄καθαρούς΄κινητήρες μιας και πολλά κομμάτια του ηταν για τάπα γκάζι!!
Θα ήθελα να καταθέσω τα ¨σέβη¨μου σε κάποιους συμμετέχωντες που είναι πραγματικά εντυπωσιακοί:

Στον Αντωνάκη τον Σούλιο που με το ¨βαρύ¨640 είναι για τρίτη σερί
φορά μέσα στην πρώτη τριάδα της κατηγορίας του οδηγώντας και πάλι αέρα!

Και φυσικά στον Ιωσήφ που αλλάζωντας ντίζα γκαζιού καθ΄οδόν,τερμάτισε
13 λεπτά πίσω απο τον πρώτο!

Για τον Σπύρο και την δουλειά του δεν χρειάζεται νομίζω να πώ και πολλά
πράγματα,γιατί όλοι γνωρίζουμαι την ποιότητά του!
Απλά να πώ,ότι τα road book που φιάχνει θα πρέπει να είναι ευαγγέλιο
για τους υπόλοιπους οργανωτές!

Ευχαριστώ όλους τους συν-συμμετέχωντες,οργανωτές,γιατρούς,τα παιδιά
με τα πορτοκαλί γιλέκα στο ποτάμι,και γενικά όσους βοήθησαν να περάσω
εγώ και το αγαπημένο ταπεινό μου μηχανάκι μια υπέροχη Κυριακή

Να είσασται όλοι καλά και να ξαναβρεθούμαι σύντομα!!
η επόμενη μέρα
.....θα είναι νύχτα
Άβαταρ μέλους
epital
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: 01 Φεβ 2004, 23:07
Τοποθεσία: ΑΙΓΑΛΕΩ

Δημοσίευσηαπό kotsidakias » 31 Ιαν 2005, 22:37

Για τις γρατζουνιες επειδη τυχαινει να εχω αδερφο με γνωστο βαφειο μοτοσυκλετων και να εχω δουλεψει και εκει περα κοιτα να δεις τι παιζει.
Θα παρεις γυαλιστικη αλοιφη αλλα χοντρη της Valma ειναι καλη και ειναι σε μεταλλικο κουτι.Αφου τριψεις την περιοχη μεχρι να φυγουν οι γρατζουνιες θα περασεις με ψιλη για να γυαλισει και να φυγει η θολουρα.Ολα αυτα με βαμβακι ενα για την καθε αλοιφη και καθαρο για το τριψημο μετα.Υποψην: οι γρατζουνιες δεν θα φυγουνε αν φαινεται να εχει φυγει χρωμα και φαινεται η λαμαρινα αλλα τουλαχιστον θα γινουν αρκετα διακριτικες. 8)
:rockout3: :rockout3: :rockout3: :eyeslam: :vomit:
Άβαταρ μέλους
kotsidakias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: 08 Δεκ 2004, 12:42
Τοποθεσία: Β.Προάστεια

Δημοσίευσηαπό Nat » 01 Φεβ 2005, 00:30

Καλησπέρα απο το 259!!!

Συγχαρητήρια για το σχεδιασμό. Άν και η 2η φορά μας που συμμετέχουμε σε κάτι τέτοιο το road book ήταν σαφές και δέ χαθήκαμε πουθενά. Η διαδρομή ήταν καταπληκτική με αρκετές εκπλήξεις! Βασικά δέν περιμέναμε τόση λάσπη σε μία περιοχή γύρω απο την Αθήνα!!!

Επίσης ευχαριστούμε τον superspy που δέν έβρεξε και έχει μείνει το αυτοκίνητο σ' αυτή την ανάγλυφη κατάσταση μέχρι και σήμερα :angel4: (φώτο ακολουθεί)

Στη δεύτερη φώτο το άσπρο Wragler, τη στιγμή της ρυμούλκισής του. Αυτή ήταν και η στιγμή του μεγάλου "sopreno" :toothy2: καθώς το 20 λεπτο που μείναμε εκεί έγινε η αιτία να συνεχίσουμε όλη την υπόλοιπη διαδρομή ... πετώντας!!! Φυσικά στα πλαίσια του πετάγματος πετάξαμε όπως πάντα και το πίσω αριστερό φτερό σε κάτι κουκουνάρια!!!

Επίσης ζητάμε συγνώμην για την ενδεχόμενη χρονική σύγχιση που προκαλέσαμε σε μία τριάδα αυτοκινήτων καθώς τους περάσαμε και μετά απο 2 λεπτά τους ξαναπεράσαμε!!! Όχι δέν παθατε χρονομετάθεση!!! Απλά χάσαμε μία δεξιά διχάλα λίγο πιό κάτω καθώς το δεξί παράθυρο καλυμμένο με λάσπη ώς επάνω και δέν την είδαμε ποτέ (πάντως βρήκαμε ένα λοφάκι με φοβερή θέα (όμως δέν είχε ποτέ δρόμο!) ) :hump:

Τέλος ζητάμε συγγνώμη απο τον παππού με το μπλέ αγροτικό, για τη στενή επαφή τρίτου τύπου και το μπλέ Land Rover που πλησιάσαμε αρκετά όταν δίπλωσε (δέν ερχόμασταν επίτηδες επάνω σας παιδιά ... το ABS κυβερνούσε το σκάφος) :oops:

Φυσικά όπως και σε κάθε αγώνα θεωρήστε δεδομένη τη διανομή ανταλλακτικών εξωτερικής εμφανίσεως Jeep Cherokee έκδοσης Renegade στα λαγκάδια!!!

Φιλικά...
Nataly - Elliott
SX-JEN crew
Εικόνα
http://www.11aviation.com
Άβαταρ μέλους
Nat
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 22 Ιαν 2005, 09:48

Δημοσίευσηαπό coupe333 » 01 Φεβ 2005, 01:34

Παντος οσο περναι ο κερος τοσο εκτιμο πιο πολλι την ολλι οργανοσι κε χερομε ποθ πιρα μερος!..
Βεβεα μοθ περνανε κε κατι ιδεες κε αποριες απο το μιαλο ι οπιες δεν εχουν να κανουν μονο με αυτο τον αγονα..
αλλα ασ εκφρασο μια..γιατι δεν εινε ιποχρεοτικο το κρανος?.. κε γριγορα πιγεναμε κε γκρεμουυς ιχαμε.. (οχι οτι θα μας εσοζε στον γκρεμο)..απλος εχο αυτες τις αποριες

Dankiou!!!!
www.goo-design.com


ΣΙΓΝΟΜΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΙΝΙΚΑ ΜΟΥ .. ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΙΤΑΛΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
coupe333
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 20 Οκτ 2004, 18:24
Τοποθεσία: Athens

Re: Γρατζουνιές...

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 01 Φεβ 2005, 07:01

steliosh έγραψε:Είπα νωρίτερα ότι την βγάλαμε αγρατζούνιστοι, αλλά μια δεύτερη ματιά έδειξε άλλα!
Η μαμά μας στενοχωρήθηκε, γιατί το κουκλι σχολικό της γδάρθηκε λίγο στα πλαινά, από τα πεύκα... τα γνωστά...

Καμμιά ιδέα, κανείς;!


Προλαβαίνεις ακόμη να φύγεις μετανάστης στα ορυχεία του Βελγίου .
Αφού κονομήσεις, μου δίνεις ένα 10% για την ιδέα που σου έριξα, και με τα υπόλοιπα αγοράζεις σούπερ ντούπερ LR 110 με τούρμπο, ζαντολάστιχα, κλάξον, φλάς και το απαραίτητο αυτοκόλητο "Η ΕΥΧΗ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ" .
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 01 Φεβ 2005, 07:12

finrond έγραψε:Gorgorofteros, ήμουν το νούμερο 52 (ένα XR 250). Αν μπορείς και έχεις κάποια φωτογραφία με μένα, .......................................................Διάβασα ότι ετοιμάζεται ολόκληρο άλμπουμ με φωτό, αλλά είμαι λίγο (αρκετά) ανυπόμονος! :D

Ch(B)eers!!


Αν και τέσσερα χρόνια που ήμουνα εσώκλειστος σε μοναστήρι έμαθα να εκτιμώ την υπομονή, εν τούτοις μιας και είσαι νέος σου στέλνω εντός ολίγων λεπτών την φωτό σου.

Απο περιέργεια, πόσα λίτρα είναι το τεπόζιτό σου ?
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 01 Φεβ 2005, 10:36

Gorgorofteros έγραψε:Οι φίλοι που μου στέλνουν μηνύματα για φωτό δεν κατάφερα να τους ικανοποιήσω εκτός του coupe 333, γιατί πολλές τραβήχτηκαν απο πίσω (μην πάει το μυαλό σας στο κακό)ή πλάγια κ.λ.π.

Υπομονή όμως καθώς ο superspy θα ξενυχτήσει για να ετοιμάσει μια χιλιάδα φωτό απο διάφορες πηγές, οπότε μείνετε συντονισμένοι στο site.



Kάποιος δεν ξενύχτησε μου φαίνεται :P
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 01 Φεβ 2005, 11:10

THANOS_KTM έγραψε:Kάποιος δεν ξενύχτησε μου φαίνεται :P


Ως νιόπαντρος δικαολογείται,
ας του δώσουμε ακόμη 24 ώρες, διορία,
μετά θα λάβει ψάρια σε εφημερίδα.
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 01 Φεβ 2005, 11:40

Gorgorofteros έγραψε:
THANOS_KTM έγραψε:Kάποιος δεν ξενύχτησε μου φαίνεται :P


Ως νιόπαντρος δικαολογείται,
ας του δώσουμε ακόμη 24 ώρες, διορία,
μετά θα λάβει ψάρια σε εφημερίδα.


Εεεεεε!!!!!!

Βάστα.....
Πρέπει να... ξεδιαλέξω 850 φωτό απο την ανηφόρα, την ΕΥΔΑΠ και την Ταβέρνα... και να δώ που θα τις βάλουμε όλες αυτές....!
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 71 επισκέπτες