Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΛΛΑΓΗ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΩΝ TRAIL RIDE???

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 24 Μαρ 2005, 12:01

ayrton έγραψε:Το κακό για το μελλον ειναι οτι συναντησαμε και αλλες 2 παρέες με τα αυτοκόλλητα ακομα στα μηχανακια τους από το Αττικό Trail Ride, πράγμα πού μάλλον δείχνει οτί κάποιους έδιωξε και βέβαια κάποιους άλλους κέρδισε βεβαια.


Επισημαίνω επίσης την σημαντική μείωση συμμετοχών μοτο και quad , καθώς και την αυξηση των συμμετοχών 4Χ4 σε σχεση με το Αττικο....η μην και δεν την προσεξε κανείς.

Μια προσεκτική ματια στους χρονους της Ευβοιας θα πείσει για το επίπεδο κόντρας διαρκέιας πλέον και οχι για αγώνα πλοήγησης,περιήγησης και προσανοτολισμού πλέον.






Mάλλον έχεις δίκιο γιατί και εγώ κατά την διάρκεια του αγώνα και μετά έλεγα ότι δεν θα ξανατρέξω...και σκεφτόμουν πόσο διαφορετικά ήταν τα trail ride παλιά...πχ Μέγαρα με το "βιετνάμ".Ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν θα ξανατρέξω αν δεν γίνουν κάποιες αλλαγές.
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό geco » 30 Μαρ 2005, 10:06

Καλή η οργάνωση και η καθιέρωση κυπέλλου και η επισημότητα και η "σοβαροποίηση" (?!) του θεσμού των Τρέϊλ Ράϊντ αλλά δεν πήρατε ίσως χαμπάρι ότι :

1. Πράγματι χάθηκαν τα μονοπάτια γιατί δεν χωράνε τα αυτοκίνητα. Και εμένα μου λείπουν αφόρητα !!! Και σίγουρα δεν είμαι ο μόνος!

2. Ανέβηκε η μουαγιέν και χάθηκαν τα τεχνικά κομμάτια. (Που θα παίξουμε ρε γαμώτο???)

3. Χάθηκε το κέφι των ερασιτεχνών και αντικαταστάθηκε από το άγχος της διάκρισης και τους υπολογισμούς !

4. Μειώνονται σταθερά οι συμμετοχές !

5. Μειώνεται σημαντικά ο συντελεστής διασκέδασης (Fun Factor) Ελληνιστί χαβαλές !

6. Αυξάνεται σημαντικά το κόστος. Από φτηνό παιχνίδι γιά όλους γίνεται ακριβή οργανωμένη εκδήλωση γιά "σοβαρούς" (?!)

7. Αυξάνονται σημαντικά τα χιλιόμετρα και αποθαρύνονται οι νέοι αναβάτες

Και άν νομίζετε ότι είναι μόνο αυτά κάνετε λάθος.

Τέλος πάντων , αυτά τα λίγα γιά αρχή ,βλέπουμε αντιδράσεις και πάμε!
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Δημοσίευσηαπό Berg » 30 Μαρ 2005, 11:47

geco έγραψε:1. Πράγματι χάθηκαν τα μονοπάτια γιατί δεν χωράνε τα αυτοκίνητα. Και εμένα μου λείπουν αφόρητα !!! Και σίγουρα δεν είμαι ο μόνος!


Μπα :?: μας λείπουνε τα μονοπάτια τώρα :?: Γιατί αντέχεις να τα βγάλεις :?: :P :P

geco έγραψε:2. Ανέβηκε η μουαγιέν και χάθηκαν τα τεχνικά κομμάτια. (Που θα παίξουμε ρε γαμώτο???)


Να πας στην παιδική χαρά :lol: :o :D :lol: :o :D

geco έγραψε:3. Χάθηκε το κέφι των ερασιτεχνών και αντικαταστάθηκε από το άγχος της διάκρισης και τους υπολογισμούς !!


Συμφωνώ πολύ μέτρηση έχει πέσει ιδίως από τα 4x4.

geco έγραψε:5. Μειώνεται σημαντικά ο συντελεστής διασκέδασης (Fun Factor) Ελληνιστί χαβαλές !


Δεν το νομίζω.

geco έγραψε:6. Αυξάνεται σημαντικά το κόστος. Από φτηνό παιχνίδι γιά όλους γίνεται ακριβή οργανωμένη εκδήλωση γιά "σοβαρούς" (?!)


Το χέρι μπαίνει πιό βαθιά στην ίδια τσέπη :oops: :oops:

geco έγραψε:7. Αυξάνονται σημαντικά τα χιλιόμετρα και αποθαρύνονται οι νέοι αναβάτες

Και άν νομίζετε ότι είναι μόνο αυτά κάνετε λάθος.

Τέλος πάντων , αυτά τα λίγα γιά αρχή ,βλέπουμε αντιδράσεις και πάμε!


Δώσε και άλλα :P :P :P
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ayrton » 31 Μαρ 2005, 13:07

Φίλε Geco μια χαρα τα λες και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Τα εχω γραψει και εγώ, και μαλιστα εχω ανοιξει και θέμα με τιτλο ΑΛΛΑΓΗ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΩΝ TRAIL RIDE? και ενώ βλέπω οτι τα εχουν διαβασει πανω απο 1000 άτομα μετα το τελευταιο σου ποστ αλλα και το δικό μου μόνο ο φίλος thanosktm απαντησε και συμφώνησε λίγο πολύ μαζί μας,.....όλοι οι υπόλοιποι μαλλον θα συμφωνούν με την υπάρχουσα κατάσταση.
Δεν βλέπω να διαμαρτύρετε κανείς, οπότε.......

Εδω ζητανε αγώνες με 300+ χλμ με διαφορετικές αφετηρίες και τερματισμούς και αλλα τετοια ωραία.
Ακομα περίμένω να μου απαντήσουν πως καλιμπραρουμε τα κοντέρ στα παλια μηχανακια εκτος αν ειναι πρυπόθεση για να συμμετεχεις να βαλεις ΙΜΟ ,ICO και αλλα τετοια.

...Μαλλον η αποψη των οργανωτών θα είναι σαν του berg και πρέπει ισως στα 52 σου να ξαναπάς στην παιδικη χαρα.

Οσο για τον χαμένο χαβαλε που ψαχνεις αρχισε να την βρίσκεις με τις ενστάσεις.Το γνωστό ψωμοτύρι των Ελληνικων όλων των μορφών Αγώνων.Μπορεί και να σ'αρέσει.Ποτε δεν ξέρεις.
Άβαταρ μέλους
ayrton
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 15 Ιαν 2004, 20:49
Τοποθεσία: Aθήνα

Και αν διαφωνώ τι να κάνω Ayrton να κάτσω σπίτι μου;

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 31 Μαρ 2005, 14:25

ayrton έγραψε:όλοι οι υπόλοιποι μαλλον θα συμφωνούν με την υπάρχουσα κατάσταση.
Δεν βλέπω να διαμαρτύρετε κανείς, οπότε.......


Και ρωτάω γιατί όντως :
1) Είμαι πολύ νέος στο άθλημα
2) Ανυσηχώ και εγώ για τα αυξανόμενα κοστολόγια
3) Μου πρήστηκε το συκώτι από τις συζητήσεις για τα regularities και άλλα τέτοια

Παρα ταύτα αυτό έχω μπροστά μου ...
Και δεν το λέω στη λογική στρατού (πάλι μακαρόνια).

Ζυγίζοντας τα συν και πλην το διασκεδάζω να είμαι ουραγός (2 φορές συνεχόμενα και χωρίς ICO ή ΙΜΟ αλλά με γνώμονα τον βασικό κανόνα :όπου δεις πολλές ροδιές ακολουθείς) και να συμμετάσχω ... αν και θέλω να γίνω βεζύρης στη θέση του βεζύρη (Τρέμε Superspy!!!! :D )
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Δημοσίευσηαπό superspy » 31 Μαρ 2005, 15:42

Επειδή είναι πιο «σχετικό» με θέμα, μετέφερα εδώ τις απαντήσεις σας, Geco, Berg, Ayrton & AXAROS.

------------------------------------------

ayrton έγραψε:Φίλε Geco μια χαρα τα λες και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Τα εχω γραψει και εγώ, και μαλιστα εχω ανοιξει και θέμα με τιτλο ΑΛΛΑΓΗ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΩΝ TRAIL RIDE? και ενώ βλέπω οτι τα εχουν διαβασει πανω απο 1000 άτομα μετα το τελευταιο σου ποστ αλλα και το δικό μου μόνο ο φίλος thanosktm απαντησε και συμφώνησε λίγο πολύ μαζί μας,.....όλοι οι υπόλοιποι μαλλον θα συμφωνούν με την υπάρχουσα κατάσταση.
Δεν βλέπω να διαμαρτύρετε κανείς, οπότε.......

Εδω ζητανε αγώνες με 300+ χλμ με διαφορετικές αφετηρίες και τερματισμούς και αλλα τετοια ωραία.
Ακομα περίμένω να μου απαντήσουν πως καλιμπραρουμε τα κοντέρ στα παλια μηχανακια εκτος αν ειναι πρυπόθεση για να συμμετεχεις να βαλεις ΙΜΟ ,ICO και αλλα τετοια.

...Μαλλον η αποψη των οργανωτών θα είναι σαν του berg και πρέπει ισως στα 52 σου να ξαναπάς στην παιδικη χαρα.

Οσο για τον χαμένο χαβαλε που ψαχνεις αρχισε να την βρίσκεις με τις ενστάσεις.Το γνωστό ψωμοτύρι των Ελληνικων όλων των μορφών Αγώνων.Μπορεί και να σ'αρέσει.Ποτε δεν ξέρεις.




Ayrton, σχετικά με το κοντέρ των XT, DR, DT, XR (και να συμπληρώσω των WR, KTM EGS, XLR, CRM, KDX, κλπ, κλπ, κλπ), είναι γνωστό ότι δεν καλιμπράρονται και προσωπικά νόμιζα ότι η ερώτηση σου ήταν υποθετική... :shock: (πιθανός και αρκετοί ακόμα άλλοι...)

Φυσικά πρέπει να πάρεις κάποιο κοντεράκι που να μπορεί να καλιμπράρεται... και δεν είναι απαραίτητο να είναι από τα κορυφαία (και ακριβά) imo, ico, σύκο κλπ

Ένα απλό, ποδηλατικό για αρχή (προτείνω sigma 1400) θα σου κάνει τη δουλεία σου με λίγα ευρώ…. Ρυθμίζεται με ακρίβεια, μετρά δεκάμετρα, μηδενίζει σε δέκατα, μπαίνει ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ σε οποιοδήποτε τροχό και στοιχίζει περίπου 40-45 ευρώ.... ;-)

Από κει και πέρα σίγουρα τα imo, ico, σύκο κλπ είναι ΚΛΑΣΕΙΣ καλύτερα αλλά στοιχίζουν κι όλας! :roll:

Πάντως τη δουλεία σου θα την κάνεις με τα «μικρά» (διάολε ... μόλις φέτος αγόρασα το IMO και από ότι γνωρίζω και ο Geco ταχωσε σε ICO, παρόλο που το Berg έχει ψηφιακό κοντέρ και το ADV φόραγε «μαμά» IMO...) :lol:

Έχασες που δεν ήρθες στην Εύβοια... Ο χαβαλές ήταν εκεί... τον κουβαλάγαμε σε όλη τη διαδρομή και στο τέλος έκατσε στο τραπέζι μας και μας έπνιξε στις μπύρες :wink:
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό superspy » 31 Μαρ 2005, 16:07

Συνεχίζοντας ερωτώ τον Ayrton:

Εκφράζεις στα παραπάνω post σου, μια ανάγκη για επιστροφή ( ;;;; ) στα "παλιά" trail ride;
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό geco » 31 Μαρ 2005, 17:24

Φίλε Ayrton,

Είσαι ο μαχητικότερος των "ρομαντικών" και γνωρίζω πως δεν σου λείπουν ούτε τα χέρια ούτε ο εξοπλισμός! (Με γειά το εργαλείο!!!)

Ο Berg είναι παλιός φίλος και αγωνιζόμενος και δεν θίγομαι που με πειράζει(το κάνω και γώ συχνά).
Άλλωστε η δική μου παιδική χαρά είναι οι αγώνες και γιαυτό νοιάζομαι να λειτουργούν καλά όλα τα παιχνίδια, να συντηρούνται σωστά, να υπάρχει φύλακας να μας προσέχει, να υπάρχει ασφάλεια και να διασκεδάζουμε όλα "τα παιδιά" !!!

Ακόμα, η παιδική χαρά πρέπει να είναι κοντά, φτηνά, με ποικιλία παιχνιδιών και πολύ παιδομάνι !!!

Τώρα αν οι παιδικές χαρές πρέπει να γίνουν ακριβές πριβέ κατασκηνώσεις και ιδιωτικοί παιδότοποι με "υψηλές" (???!!!) προδιαγραφές, επέτρεψέ μου και εμένα να έχω τις αμφιβολίες μου.

Είμαι σίγουρος ακόμη ότι υπάρχουν καμμιά 500αριά άτομα με χωματερά μηχανάκια που θα ήθελαν κάτι πιό κοντά στα παλιότερα τρέϊλ ράϊντ (Φτηνά-μικρά-διασκεδαστικά-με πολλές-πολλές-πολλές συμμετοχές)

Όλοι αυτοί είναι η σιωπηλή πλειοψηφία και πρέπει να μιλήσουν και να ακουστούν κάποια στιγμή. Διαφορετικά ξοδεύουμε χρόνο και κόπο άδικα και ίσως είμαστε λίγοι ?!
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Δημοσίευσηαπό ANTON1$ » 31 Μαρ 2005, 18:39

Ερώτηση προς DOC :
Διοργανόνωνται πλέον κλασσικά Trail Rides ;
Οι "τετρακίνητοι", έχουμε αρχίσει και αισθανόμαστε σαν παρείσακτοι και ειδικά όσοι έχουμε τις ρίζες μας στους χωματερούς δύο τροχούς, ίσως και σαν προδότες.....
Άβαταρ μέλους
ANTON1$
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 04 Φεβ 2005, 18:15
Τοποθεσία: ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Δημοσίευσηαπό tedos » 31 Μαρ 2005, 20:01

ANTON1$ έγραψε:Οι "τετρακίνητοι", έχουμε αρχίσει και αισθανόμαστε σαν παρείσακτοι ....
:( :( :( :( :( :(
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό ayrton » 31 Μαρ 2005, 22:16

Απαντώ σε όλα τα προηγούμενα μαζί.


Η ερώτηση για τα κοντερ σαφώς και ηταν υποθετική μιας και ξέρουμε πολύ καλα πια ειναι τα καλα και τι κανεί το καθένα.Η παρέα που συμμετέχει στα Τ.R έχει από όλα.Aπο ηλεκτονικά κοντερ, gps,sigma αλλα και απλα μαμισια κοντερακια στο ΧΤ και στο DT όπου μέχρι το Αττικό δεν έχαναν μέτρο είτε εγραφε ο DOC τον αγώνα είτε όποιος άλλος.Και ξαφνικά στο Αττικό βρεθήκαμε να χάνουμε όλοι πολύ.Και βεβαια το θέμα δεν είναι τα κοντερ και ποιο είναι το πιο σωστό.Αν χάνει το κοντερ του Σπύρου ή των άλλων.Το ανέφερα για να τονίσω ότι τα trail ride με αυτα και αλλα πολλα αρχισαν να ακριβαίνουν και πανω απο όλα να απευθύνονται σε διαφορετικους από αυτους που ως τώρα τουλαχιστον συμμετειχαν.

Και ολιγον ιστορία....
Στην αρχη ταλαιπωριόμουνα με το καθημερινό μου ΒΜW F650 με ασφαλτινα λάστιχα σε λασπωμενους αγώνες.Μετα αγορασαμε ολοι μαζι ενα παλιο DT το μαζαψαμε,του βαλαμε και 2 Μitas φτηνιαρικα και ετοιμο το παιχνιδι για το βουνο.Ασε που κανει και χρεη της που...νας της παρέας όποιος δεν εχει μηχανακι για 1-2 μερες παίρνει το DT.
O Στέλιος πήρε ενα ΚΤΜ 200 ΕΧC για δευτερο εκτός απο το 1100 GS για να ερχεται στα βουνα.
Ο Αντρέας αγόρασε DRZ-400 S για να εχει το πολυόργανο για τα trail ride.
O Eπαμεινόνδας βάζει καραχωμάτινα λάστιχα στο παλιο καλο XT του '89 πριν απο καθε αγώνα και το στίβει και στρίβει.
Ο Αλέξανδρος κάνει το ίδιο στο DR 650 SE με ταμπούρο πισω ,του... τότε και εχει πάρει και 2 κυπελάκια με τον καπατσέ.
Ο Λάκας ψήλωσε και ελάφρυνε το DR 250 Jebel και κυκλοφορεί με καραχωματινα για να είναι παντα σε ετοιμότητα.

Και τέλος εγώ και πάλι πριν από 25 ημέρες αγόρασα αντι για v-Strom 650 για κάθε μέρα ένα ΚΤΜ 625 SXC,ευχαριστώ για τα καλοριζικα Γιώργο,( με ICO από την μαμά του),πονάει κάθε μέρα ο κ...λος μου για να το έχω όμως για το βουνό όποτε και για όσο ακόμα αντέχουν τα κουράγια μου.Δεν βάζω βέβαια τον απαραίτητο δεύτερο εξοπλισμό ασφαλείας από όλους με ότι καλυτερο,για να αντέχουν τα γερικα κοκαλάκια μας.

Μέ όλα τα παραπάνω απλα θέλω να πω ότι υπάρχουν πολλοί όπως λέει και ο geco που σκέφτονται καθαρά ερασιτεχνικά τα trail ride ασχετα αν τα αντιμετωπιχουμε πολυ επαγγελματικά με τη καλη έννοια όταν έρχεται η ώρα τους.


Τα πραγματα για μένα είναι απλά.

Για τον ANTONI$, και βέβαια δεν είναι παρείσακτοι οι οδηγοί 4Χ4.Υποθέτω οτι πολλοί απο κάποια μοτο πρωτοξεκίνησαν και τους κόλλησε το μικρόβιο του βουνού.Κάποια κοινα αναγαστικα άλλωστε κομματια και διαφορετικές και μικρότερες διαδρομές για τις μοτο ίσως θα ήταν μια σκέψη.Από κοπάνες και μονοπατάδες άλλωστε τα ελληνικά βουνά είναι γεμάτα.Και στο τέλος όλοι μαζι στη ταβέρνα χειροκροτάμε όλους τους νικήτές.

Για τον Σπύρο,....ΝΑΙ ξεκάθαρο θα ήθελα τα trail ride σε πολλά σημεία όπως παλιότερα.

Χειροκροτώ το άψογο road book και συγχαίρω όποιον κόπιασε για να περνάμε όλοι εμείς καλύτερα (...αλλα και το παραδοσιακά πια τουλάχιστον 1 λάθος στα γραπτά του Doc δεν μας χάλαγε νομίζω την διαθεση),μου αρέσουν οι γιατροί και οι διασώστες στην διαδρομή,μου αρέσουν τα κρυφα και πολλα΄ΣΕΧ ΚΑΙ ΣΕΔ για να μην κλέβει κανείς,μου αρέσει η παραπάνω προβολη απο τα περιοδικά και το Internet.

Δεν μου αρεσουν τα πολλα και ανοιχτα στην κυκλοφορία χλμ με τις μεγάλες ταχύτητες για να μην κλαιμε όλοι μαζι καποια στιγμη.
Δεν μου αρέσουν τα μεγλα σπαστήρια με κροκάλες για να ξεκαθαρίζουν τα jeep και να ταλαιπωρουν μονο και τίποτε αλλο μηχανές και αναβάτες.
Δεν μου αρέσει πανω από όλα που λειπουν παντελώς αναγαστικά τα μονοπάτια και τα τεχνικά κομματια αφου δεν περνουν τα 4Χ4.
Δεν μου αρέσουν οι τράπεζες τα φαξ και όλη αυτη η φασαρία για το τίποτα.Θέλουμε να πληρώνουμε το πρωί στη ακούραστη Ιωάννα και να της λέμε καλημέρα και να βλέπουμε χαμόγελα.
Δεν μου αρέσει που πάνε όλοι τάπα για την κούπα.Πού είναι εκέινα τα τσιγαρα και οι φωτο στα ποταμακια? Μια στάλα ξεκούραση, βρε αδελφε χωρίς αγχος που λίγο πολύ όλοι καναμε.
Δεν μου αρέσει που λιγοστεύουν οι συμμετοχές των μοτο.Ουτε στο 0-300 νομίζω.

Ξέρω οτι όλα τα καλά έχουν έξοδα και το 0-300 έμπαινε μέσα απο τα trail ride.Να αυξηθεί η συμμετοχη να πάει στα 20 η όσο χρειάζεται τέλος πάντων. Αλλα οχι και στα 40.Ουτε ο Αλογοσκούφης δεν θα σκεφτότανε τέτοια αύξηση.

Τελειώνω γιατι πολλα έγραψα.Ειμαι ειλικρινα στενοχωρημένος και εγώ και αλλοι συμμετέχοντες που συζητάω.Καβαλάω το ΚΤΜ και σκέφτομαι μην και έκανα μα....κια που το πήρα τελικά για τους λόγους που το πήρα.

Η κουβέντα τουλαχιστον εδώ στο forum δείχνει πως μάλλον δεν είμαι ο μόνος.
Άβαταρ μέλους
ayrton
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 15 Ιαν 2004, 20:49
Τοποθεσία: Aθήνα

Μην μας βάζεις όλους σε ένα τσουβάλι

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 01 Απρ 2005, 10:58

Φίλε Ayrton επειδή εκλαμβάνω σοβαρά (και δεν νομίζω ότι είμαι ο μόνος) τα σχόλια σου και άλλων με πολύ μεγαλύτερη εμπειρία στο χώρο και χωρίς καμία διάθεση κολακίας :

ayrton έγραψε:Δεν μου αρεσουν τα πολλα και ανοιχτα στην κυκλοφορία χλμ με τις μεγάλες ταχύτητες για να μην κλαιμε όλοι μαζι καποια στιγμη.
Δεν μου αρέσουν τα μεγλα σπαστήρια με κροκάλες για να ξεκαθαρίζουν τα jeep και να ταλαιπωρουν μονο και τίποτε αλλο μηχανές και αναβάτες.
Δεν μου αρέσει πανω από όλα που λειπουν παντελώς αναγαστικά τα μονοπάτια και τα τεχνικά κομματια αφου δεν περνουν τα 4Χ4.
Δεν μου αρέσουν οι τράπεζες τα φαξ και όλη αυτη η φασαρία για το τίποτα.Θέλουμε να πληρώνουμε το πρωί στη ακούραστη Ιωάννα και να της λέμε καλημέρα και να βλέπουμε χαμόγελα.

Ξέρω οτι όλα τα καλά έχουν έξοδα και το 0-300 έμπαινε μέσα απο τα trail ride.Να αυξηθεί η συμμετοχη να πάει στα 20 η όσο χρειάζεται τέλος πάντων. Αλλα οχι και στα 40.Ουτε ο Αλογοσκούφης δεν θα σκεφτότανε τέτοια αύξηση.

Τελειώνω γιατι πολλα έγραψα.Ειμαι ειλικρινα στενοχωρημένος και εγώ και αλλοι συμμετέχοντες που συζητάω.Καβαλάω το ΚΤΜ και σκέφτομαι μην και έκανα μα....κια που το πήρα τελικά για τους λόγους που το πήρα.

Η κουβέντα τουλαχιστον εδώ στο forum δείχνει πως μάλλον δεν είμαι ο μόνος.


ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ !!!

ayrton έγραψε:Δεν μου αρέσει που πάνε όλοι τάπα για την κούπα.


Διαφωνώ ... Δεν είμαστε όλοι Αμερικανάκια με το χαμόγελο της Crest που ξαφνικά θέλουμε να γίνουμε πρωταθλητές και κυνηγάμε διακαώς μια κούπα ... Απλά κάποιες (καθαρά ερασιτεχνικές) αγωνιστικές ανυσηχίες θέλουμε να ικανοποιήσουμε ...

ayrton έγραψε:Πού είναι εκέινα τα τσιγαρα και οι φωτο στα ποταμακια? Μια στάλα ξεκούραση, βρε αδελφε χωρίς αγχος που λίγο πολύ όλοι καναμε.


Διαφωνώ ξανά... Εάν θέλεις οργανώνουμε εκδρομή και φτάνουμε μέχρι Βάγια κάλντα σε χαλαρό ρυθμό βόλτας ... Το ότι δεν έχουμε άγχος δεν σημαίνει ότι δεν θέλουμε και να κερδίσουμε (Ξανατρέμε SuperSpy :D) ούτε και να μετατρέψουμε ένα (ξανατονίζω καθαρά ερασιτεχνικό) αγώνα σε βόλτα του Σαββάτου...
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Λεπτομέρεια!

Δημοσίευσηαπό geco » 01 Απρ 2005, 11:44

Φίλε ΑΧΑΡΕ,

Δεν τα λες και άσχημα!

Περιμένω και εγώ περισσότερες γνώμες γιά να τοποθετηθώ ξανά.

Μιά μικρή φραστική διόρθωση.

Στους αγώνες δεν "κερδίζεις" αλλά "νικάς" ή "διακρίνεσαι".

Το "κερδίζω" δίνει βάρος σχεδόν αποκλειστικά στον παράγοντα τύχη. (π.χ. κερδίζεις στο λαχείο, στο προ-πο, στό Λοτο.)

Όχι πως δεν χρειάζεται τύχη στους αγώνες αλλά το κυριώτερο ρόλο τον παίζει η ικανότητα των συμμετεχόντων. Δεν σου χαρίζει κανείς τίποτα !!!

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Re: Λεπτομέρεια!

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 01 Απρ 2005, 11:55

geco έγραψε:Μιά μικρή φραστική διόρθωση.

Στους αγώνες δεν "κερδίζεις" αλλά "νικάς" ή "διακρίνεσαι".

Το "κερδίζω" δίνει βάρος σχεδόν αποκλειστικά στον παράγοντα τύχη. (π.χ. κερδίζεις στο λαχείο, στο προ-πο, στό Λοτο.)

Όχι πως δεν χρειάζεται τύχη στους αγώνες αλλά το κυριώτερο ρόλο τον παίζει η ικανότητα των συμμετεχόντων. Δεν σου χαρίζει κανείς τίποτα !!!

Ευχαριστώ


Φίλε Geco,
δεν το έγραψα τυχαία ... Στην περίπτωση μου μάλλον χρειάζομαι πολύ τύχη !!!! :D
Αλλά τι να κάνω ... το παλεύω ....
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Παράληψη !

Δημοσίευσηαπό geco » 01 Απρ 2005, 11:56

Συγγνώμη ξέχασα !

Φίλε ΑΧΑΡΕ,

Μου αρέσει το σύνθημά σου "ΠΑΡΤΕ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΑΔΕΛΦΙΑ !!!"

Εγκρίνω και επαυξάνω !!!

Μου αρέσει ακόμα που επικοινωνείς με σχόλια στον τίτλο του θέματος !!! (π.χ. Και τι να κάνω δηλαδή, να μην τρέξω?)

Εύγε, καλά πας, συνέχισε (με φόρα) !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 36 επισκέπτες