Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

1ος Αγώνας Κυπέλλου Trail Ride 2005-Ευβοια: Εντυπώσεις

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό tedos » 21 Μαρ 2005, 06:27

Γιατροί υπήρχαν περισσότεροι απ' αυτούς που είδες!
Όσο για τις ομάδες με τα κόκκινα, αυτοί ήταν ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ - ΔΙΑΣΩΣΤΕΣ του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού


Καμια διαφωνια! Βλεπεις δεν ειχα την ωρα να σταματησω να τους ρωτησω :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό alexandros » 21 Μαρ 2005, 07:40

σταθερα ανοδικη η πορεια των Trail Rides με αψογη οργανωση σε ολα τα σημεια:

οι οργανωτες φοβεροι
η διαδρομη αψογη
η καλυψη ηταν επιπεδου (νιωθαμε ασφαλεια και ευχαριστουμε πολυ για αυτο)
το roadbook σωστο (οι λεπτομερειες-επεξηγησεις-παρατηρησεις ηταν κουραστικες για τις μηχανες)

συγχαρητηρια για τον πρωτο αγωνα του κυπελλου, το 0-300 η λέσχη Εκαλης και το Off-road εδειξαν το επιπεδο τους με μια πολυ δυνατη και αλανθαστη συνεργασια επιπεδου !!

κυριοι συγχαρητηρια !!!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό markd » 21 Μαρ 2005, 08:11

tedos έγραψε:Nα πω και εγω τις εντυπωσεις μου... :D :D :D
Αναφερομαι βεβαιως στους αγωνιζομενους που ετρεξαν με Regularite.

Πολυ καλη η διαδρομη με συνεχεις εναλλαγες που κρατουσαν το ενδιαφερον ψηλα! :D Πολυ καλη ιδεα ο κυκλος! Η σκονη λιγο κουρασε αλλα τι να κανουμε...δυστυχως δεν ειχε βρεξει :(

Η οργανωση φαινοταν να ειναι παντου (ειδα τουλαχιστον 5 ομαδες γιατρων τετρακινητο οχημα και γιατρο σε μοτο).Υπηρχαν επισης οχηματα της οργανωσης που κινουνταν συνεχως μεσα στη διαδρομη. Μπραβο :D

Το Δρομοβιβλιο χωρις κανενα προβλημα, η μετρηση με φωτοκυτταρο φαινεται οτι ικανοποιησε ολους τα αποτελεσματα βγηκαν γρηγορα. :D

Η μεση ωριαια των 39,5 φοβισε στην αρχη αλλα τελικα πανω απο 10 αυτοκινητα εδειξαν ικανα να την πετυχουν!! Για να δουμε....

Νομιζω οτι οι περισσοτεροι εφυγαν με το χαμογελο και αρα η πρεμιερα ηταν επιτυχημενη.

Στα του Stratego team

Dista&4wd mama τα πηραν ολα και εφυγαν :D :D αν και αντιμετωπισαν ακομη και σκασμενο Λαστιχο!!!! Καλη αρχη και παντα τετοια!! :D :D :D

Πολυ καλη επιδοση και απο τον Denis οπως και Tazmania-Κωνσταντοπουλο προτου προδωθουν απο το αυτοκινητο! :D :D

Ο υποφαινομενος στην 19η θεση γενικης με συνοδηγο τον εξαιρετο Forester(πρωτη του φορα) και ελπιζουμε σε καλυτερη συνεχεια :D :D

Συγχαρητηρια στην οργανωση και τους συμμετεχοντες!!! :D :D :D


Όλα ηταν άψογα αλλα τα 39,5 ήταν πολλά.
Μήν ξεχνάμε οτι ο αγώνας είχε 135 συμμετοχές και οχι 10.
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό jdelis » 21 Μαρ 2005, 09:23

Πολύ καλή η διαδρομή και άψογη η οργάνωση με έντονη παρουσία σε όλα τα επίπεδα. Αψεγάδιαστο το road book.
Διαφωνώ πως τα 39,5 ήταν πολλά. Όχι μόνο τα "είχαν" τουλάχιστον 10 αυτοκίνητα, αλλά και πολλά από αυτά καθυστερούσαν εσκεμμένα προς το τέλος. Αν ήταν μικρότερη η μέση ωριαία, απλώς αντί για 10 θα έπεφταν πάνω στο χρονόμετρο 20+. Τι θα άλλαζε...; Μπορεί οι συμμετέχοντες να είναι πολλοί, αλλά κάπως πρέπει να βγαίνουν οι νικητές. Αν είχε μέση ωριαία 20 πχ. απλώς στο τέλος θα είχαν μαζευτεί όλοι και θα πήγαιναν τουλίπα-τουλίπα.
Έτσι καταλήγουμε οι αγώνες να κρίνονται στο excel και στα κομπουτεράκια. Καταλαβαίνω τα θέματα ασφαλείας που υπάρχουν αλλά το ζητούμενο είναι να βρεθεί η χρυσή τομή.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Το roadbook ...

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 21 Μαρ 2005, 09:57

alexandros έγραψε:το roadbook σωστο (οι λεπτομερειες-επεξηγησεις-παρατηρησεις ηταν κουραστικες για τις μηχανες)


Γεια χαρά σε όλους !!!!
Πραγματικά όλα πήγαν πάρα πολύ καλά αλλά έχω να κάνω μία παρατήρηση :

To roadbook δεν ήταν απλά κουραστικό για τους δίτροχους αλλά μας έβγαλε την ψυχή !!!

Δεν γίνεται ρε παιδιά κατά την γνώμη μου και κρίνοντας από το πρώτο roadbook που είδα του (Σπύρου στην Πάρνηθα), τα σχόλια να είναι τέσσερις (4) γραμμές και να αναφέρονται στην εξέλιξη μίας τουλίπας όταν προσπαθείς να κρατηθείς πάνω στο γαρμπίλι !!!!!
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Δημοσίευσηαπό markd » 21 Μαρ 2005, 10:08

jdelis έγραψε:Πολύ καλή η διαδρομή και άψογη η οργάνωση με έντονη παρουσία σε όλα τα επίπεδα. Αψεγάδιαστο το road book.
Διαφωνώ πως τα 39,5 ήταν πολλά. Όχι μόνο τα "είχαν" τουλάχιστον 10 αυτοκίνητα, αλλά και πολλά από αυτά καθυστερούσαν εσκεμμένα προς το τέλος. Αν ήταν μικρότερη η μέση ωριαία, απλώς αντί για 10 θα έπεφταν πάνω στο χρονόμετρο 20+. Τι θα άλλαζε...; Μπορεί οι συμμετέχοντες να είναι πολλοί, αλλά κάπως πρέπει να βγαίνουν οι νικητές. Αν είχε μέση ωριαία 20 πχ. απλώς στο τέλος θα είχαν μαζευτεί όλοι και θα πήγαιναν τουλίπα-τουλίπα.
Έτσι καταλήγουμε οι αγώνες να κρίνονται στο excel και στα κομπουτεράκια. Καταλαβαίνω τα θέματα ασφαλείας που υπάρχουν αλλά το ζητούμενο είναι να βρεθεί η χρυσή τομή.


Δέν λέω να ήταν 20 χλμ αλλά ας ήταν 35.
4,5 χλμ μωτ είναι μεγάλη διαφορά.
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 21 Μαρ 2005, 11:18

xontros έγραψε:Πάνω από 10 post και ούτε μια γκρίνια! Πολύ χαίρομαι που περάσατε όμορφα, και ελπίζω την επόμενη φορά να είμαι και εγώ μαζί σας. Τα συγχαρητήρια μου σε όλους όσους έτρεξαν, και ειδικότερα στους πρώτους Γενικής 4Χ4 Dista και 4WD Mama :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing:
Το ήξερα ότι αυτό το παιδί τόσον καιρό αδικιόταν από το αυτοκίνητο :haha2:


Nα κάνω εγώ την αρχή με την γκρίνια :) .....επειδή αυτή την φορά ξεκίνησα με τους τελευταίους στις μοτοσυκλέτες και μετά από ένα μικρό σταμάτημα μερικών λεπτών για να φτιάξω την εξάτμιση που έσπασε από τους κραδασμούς με προφτάσανε τα πρώτα τζίπ.....από εκεί και πέρα το πράγμα έγινε επικίνδυνο :-x από την σκόνη αλλά και από μερικούς τζιπάδες.Κάτι πρέπει να γίνει...ή να φεύγουν πρώτα τα αυτοκίνητα και μετά να φεύγουν οι μοτοσυκλέτες ή όπως τώρα αλλά με διαφορά πάνω από μισάωρο και όχι 5 λεπτά :x
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό Vassili@s » 21 Μαρ 2005, 11:55

Καλημερίζω με την σειρά μου.

Για τις εντυπώσεις θα έλεγα απλά:

Συγχαρητήρια στους τροπαιοφόρους μα περισσότερο σε όλους τους αγωνιζόμενους.

Έχω ξαναπεί υπάρχουν πρώτοι γιατί υπάρχουμε όλοι και πιο πολύ σαν παρέα.

Χαίρομε να σας βλέπω με χαμόγελα στην εκκίνηση και κουρασμένους στον τερματισμό να μιλάμε για τις εντυπώσεις μας και να σχολιάζουμε (όμορφα) την ένταση της μέρα μας που διανύσαμε.

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από αγώνες αλλά αυτός ήταν πραγματικός αγώνας και όχι φιλικό trail ride.

Αυτή η βόλτα ήταν λίγο γρήγορη με ΜΩΤ 39,5 αλλά το σημαντικότερο βόλτα χωρίς επεισόδια και τραυματισμούς (ελπίζω).

Η οργάνωση άψογη και σε αυτούς αξίζουν συγχαρητήρια για να μπορούμε εμείς να παίζουμε με ασφάλεια.

Μου έμεινε η εντύπωση ότι έτρεχα με συναγωνιστές και όχι ανταγωνιστές και αυτό με ευχαρίστησε ιδιαίτερα.

Λυπήθηκα για τις μηχανές που τις σκονίσαμε αρκετά.

Όταν σαν πλήρωμα τις επόμενες μέρες κάνουμε το τον απολογισμό μας γιατί ακόμα έχουμε την ένταση μέσα μας θα γράψουμε τις εμπειρίες μας πιο αναλυτικά.

Γενικά όλα ήταν άψογα και με ευχαριστεί το γεγονός ότι όταν θέλουμε οργανώνουμε ευχάριστες ημερίδες.

ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ.

ΥΓ1 Ευχαριστούμε τον Tedo για την ηθική υποστήριξη.
ΥΓ2 Αν κανένας φίλος έχει καμία φωτογραφία από το σκονισμένο ασημί RAV4 ας μου την στείλει!!!
Vassili@s
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 30 Δεκ 2004, 10:18
Τοποθεσία: Ν.ΣΜΥΡΝΗ, ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό xalk » 21 Μαρ 2005, 12:18

tedos έγραψε:
Γιατροί υπήρχαν περισσότεροι απ' αυτούς που είδες!
Όσο για τις ομάδες με τα κόκκινα, αυτοί ήταν ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ - ΔΙΑΣΩΣΤΕΣ του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού

Καμια διαφωνια! Βλεπεις δεν ειχα την ωρα να σταματησω να τους ρωτησω :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Φίλε tedos σφαλώς και δεν είχα την απαιτηση να ρωτησεις :D :D :D
To post δεν ειχε στόχο να τονίσει το "Διασώστες" αλλα το ...."ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ" :wink:
Άβαταρ μέλους
xalk
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2004, 02:43

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 21 Μαρ 2005, 13:14

Βάλτε τα αποτελέσματα βρε παίδες να δούμε τα...χάλια μας!!
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό superspy » 21 Μαρ 2005, 13:17

Οι πρώτες 47 φωτογραφίες απο τον αγώνα στο Gallery - σύντομα και οι υπόλοιπες....
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 21 Μαρ 2005, 15:24

xontros έγραψε:Το ήξερα ότι αυτό το παιδί τόσον καιρό αδικιόταν από το αυτοκίνητο :haha2:

Ρε άντε να μου χαθείς από κει :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

ΜΠΡΑΒΟ στους Dista - Άγγελα, και όλο το Stratego :D :D :D :D :D :D :D :D
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό Pajo » 21 Μαρ 2005, 15:40

Θα ειμαι μακροσκελής. Ευχαριστώ!:wink:

Συγχαρητήρια σε ολους!!!
Σε οργανωτές, εθελοντικές ομάδες, μεμονωμενα μέλη της διοργανωτριας Λεσχης που αφιερωσαν τη μέρα τους για την ασφάλειά μας και σε όλους τους αγωνιζόμενους.
Ειδικής μνείας χρήζουν οι Dista - 4wd Mama με κορυφαια επίδοση ΚΑΙ οδήγηση στη solo καριέρα τους. (Τριζει η καρεκλα σου Tedos :lol: )
(ετρωγα ευχαριστως για ωρα τη σκόνη τους με τους ρυθμους τους, ασχετα αν με αφησαν να περάσω)

Η αλήθεια είναι οτι ο αγωνας ήταν μια ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ :!:

Η συνεχής παρουσία ιατρικων ομάδων, πυροσβεστών, κι εθελοντων ενδιαμέσων, έδινε μια πρωτογνωρη (για μενα) αισθηση ασφαλειας.

Το roadbook άψογο (ο κος aapo ξερει καλα τη δουλεια του).
Καταλαβαινω οτι στους φιλους των moto φανηκαν κουραστικές οι προειδοποιησεις.
Για τους τετρακινητους ομως που ειναι λιγοτερο ευελικτοι στη αποφυγη εμποδίων με αυτες τις ταχυτητες ήταν πολυτιμες.

Τα αποτελέσματα, αξιόπιστα και σχεδον ακαριαία!

Η ΜΩΤ, παρα τις αρχικές επιφυλάξεις μας, αποδείχτηκε εφικτή λόγω των καλών επιλογών της διαδρομής που περιειχε και "γρήγορα" κομμάτια.
Ομως ξεκινωντας εναν αγωνα, επειδη δεν ξερεις τι θα συναντησεις, πας στο πρωτο 70% "αέρα" για να καβατζάρεις χρόνο. Αρα μεχρι το 70% η ΜΩΤ σου βγαινει να ειναι πολύ υψηλότερη. Αυτό σημαινει, εκτος από την καταπόνηση των αυτοκινήτων/πληρωμάτων και υψηλότερες πιθανότητες ατυχημάτων.
(Κατι που δεν το αποφυγαμε χθες. Ευτυχως που το Pajero ειχε rollcage. Αν δεν είχε?)
Γι'αυτό εξακολουθώ να πιστεύω οτι αν και οι υψηλες ΜΩΤ μας δίνουν περισσότερη αδρεναλίνη κι αίσθηση αγώνα, για εργοστασιακά αυτοκίνητα κι άπειρους οδηγούς είναι ειναι μαλλον επικινδυνες.
Υπαρχει και κατι άλλο. Ο jdelis και άλλοι θελουν τελειως ανεφικτες ΜΩΤ.
Περα απο την ασφαλεια. Θα ειναι δικαιο να ανταγωνιζεται η "νορμάλ" Dodge του με τα 180 άλογα τα "νορμάλ" samurai/vitara? :roll:
Και ποσοι απο τους υπολοιπους θα "χωσουν" τα καινουρια τους τετρακινητα (που θα έχουν τη δυναμη για τετοιους αγωνες) συμμετέχοντας σε αυτους?

Δεν μου αρεσε η σειρά εκκίνησης. Οχι επειδη καποιοι ειναι πιο αργοί (που μπορει να ειναι επιλογη στρατηγικης κι οχι θεμα ικανοτήτων), αλλα επειδη καποιοι δεν αντιλαμβάνονται το προφανες. Αν εχεις κολλημενο πισω σου στα 2 μέτρα καποιον για 3 τουλιπες , μάλλον έπρεπε ήδη να τον εχεις αφησει να περάσει. Κι αν ακόμα ο δρόμος είναι στενός και δεν μπορεις να κανεις στην άκρη, αυτό είναι σιγουρα δυνατό στις διασταυρώσεις/τουλίπες.
(...και φυσικα αυτο ΔΕΝ αφορά κανέναν από τους "γνωστους" που η αψογη συμπεριφορα τους είναι επίσης γνωστή)

Τα σέβη μου στους φίλους των moto!!! Χαρά στο κουράγιo και τις αντοχές σας.
Θα συμφωνησω με τον THANOS_KTM για τη διαφορα ωρας των moto απο τα αυτοκινητα. Θα είναι πιο ασφαλές για όλους.

Τωρα που πηρα φόρα:
Ο 3ος αγωνας πέφτει πανω στον 24ωρο του επάθλου αντοχής. Ελπίζω να έγινε εκ παραδρομής.:oops:

(Οποιος θελει να μου τα "χώσει" να θυμίσω οτι ημουν το ασημι Pajero Νο 127)
Τελευταία επεξεργασία από Pajo και 21 Μαρ 2005, 18:14, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Pajo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2004, 20:05

Δημοσίευσηαπό Pajo » 21 Μαρ 2005, 16:17

jdelis έγραψε:Έτσι καταλήγουμε οι αγώνες να κρίνονται στο excel και στα κομπουτεράκια. Καταλαβαίνω τα θέματα ασφαλείας που υπάρχουν αλλά το ζητούμενο είναι να βρεθεί η χρυσή τομή.

Γιαννη, το excel και τα κομπουτεράκια παιζουν ρόλο ΜΟΝΟ στην προετοιμασια του roadbook (ασε που καποιοι οργανωτες δινουν πια κι ετοιμους τους χρόνους) κι ολοι μπορουν να το κανουν ή τουλαχιστον μπορουν να μάθουν. Το αν ενα πληρωμα θα καταφερει να τους πετυχει, ειναι πια θέμα οδήγησης,πλοηγησης και συνεργασίας οδηγού-συνοδηγού.
Ισως θελει και λίγη τυχη...
Βεβαια απολυτα απαραιτητο ειναι να υπάρχει ακρίβεια κι αξιοπιστία στις μετρησεις/αποτελέσματα από πλευρας οργανωτων (κατι που πλεον αρχιζει να είναι στάνταρ).

(Με το να διαφωνω μαζι σου με βαζει στη blacklist του περιοδικου? :lol: )
Άβαταρ μέλους
Pajo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2004, 20:05

Δημοσίευσηαπό SotKap » 21 Μαρ 2005, 16:45

Καλησπέρα κι από μένα, ίσως το νεότερο μέλος της παρέας!! Δεν μπορώ να πω αν ήταν καλύτερα ή χειρότερα από άλλες φορές, γιατί ηταν η πρώτη φορά που λάβαμε μέρος σε κάτι τέτοιο. Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι το ευχαριστηθήκαμε πάρα πολύ. Αν και δυσκολευτήκαμε αρκετά σαν πλήρωμα, αφού αγωνιζόμασταν χωρίς γνώσεις, εμπειρία, εξοπλισμό.... Στον επόμενο αγώνα όμως (πότε είναι???) θα είμαστε σίγουρα πιο οργανωμένοι :evil: :evil: .
Εντυπωσιάστηκα επίσης από την οργάνωση και την ταχύτητα έκδοσης αποτελεσμάτων.
Συγχαρητήρια στους διοργανωτές και φυσικά στους νικητές!!
LADA Niva 1700cc
Άβαταρ μέλους
SotKap
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 21 Μαρ 2005, 16:25

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 18 επισκέπτες