Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

2ος Αγώνας κυπέλλου Trail Ride-Raid 2005: Θήβα 24/4/2005

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Roadbook

Δημοσίευσηαπό superspy » 09 Απρ 2005, 15:32

Λοιπόν ....
Μεταφέρθηκαν κάποια μηνύματα σε νέο post γιατί είχαμε όλοι ξεφύγει κατά πολύ από το θέμα του συγκεκριμένου...
Παρακαλώ στο συγκεκριμένο, απορίες και νέα σχετικά με τον αγώνα και σε άλλα post τα γενικά θέματα.... :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Ο doc και πάλι... στη σέλα!

Δημοσίευσηαπό superspy » 09 Απρ 2005, 22:21

Ένα από τα ευχάριστα νέα του αγώνα της Θήβας, είναι η επιστροφή του DOC στη σέλα...
Μετά το ατύχημα που είχε το Σεπτέμβριο στο ταξίδι του για το Six Days που είχε σαν αποτέλεσμα τον σοβαρό τραυματισμό στο αριστερό του χέρι, ο DOC σήμερα 9/4/2005, επέστρεψε στη σέλα του αγαπημένου του WR, μετρώντας με τα ψηφιακά κοντέρ τα 317+ χιλιόμετρα της διαδρομής του Trail Ride! (Μη πει κανείς τίποτα για τα χιλιόμετρα... δεν θα έχει πλεόν ΚΑΜΙΑ δικαιολογία!)

Ο DOC, σηκώθηκε σήμερα το πρωί, έκανε την παρθενική του διαδρομή για το 2005, με το WR σεταρισμένο ακόμα σκληρό, από τον τελευταίο αγώνα supermotard που είχε τρέξει και επέστρεψε σπίτι έχοντας στο σώμα του το «λογικό» και ταυτόχρονα ευχάριστο πιάσιμο μετά από τόσο καιρό αποχής απο τη σέλα!

Καλώς ήρθες DOC!
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό nec-r » 09 Απρ 2005, 22:40

Υπήρχαν και άλλοι αγωνιζόμενοι -ή μη- μαζι με τον doc ?
Tι εχει γίνει με αυτούς ?
(Συγνώμη που βγηκα για λίγο εκτος θέματος .)
Άβαταρ μέλους
nec-r
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:38
Τοποθεσία: Ολυμπιακό χωριό - Αχαρναί

Δημοσίευσηαπό superspy » 09 Απρ 2005, 23:03

nec-r έγραψε:Υπήρχαν και άλλοι αγωνιζόμενοι -ή μη- μαζι με τον doc ?
Tι εχει γίνει με αυτούς ?
(Συγνώμη που βγηκα για λίγο εκτος θέματος .)


Ο μόνος σοβαρά τραυματισμένος - νομίζω - ήταν ο Doc... οι άλλοι επιβαίνοντες την γλίτωσαν με ψιλοπράγματα...
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό doc » 10 Απρ 2005, 20:06

nec-r έγραψε:Υπήρχαν και άλλοι αγωνιζόμενοι -ή μη- μαζι με τον doc ?
Tι εχει γίνει με αυτούς ?
(Συγνώμη που βγηκα για λίγο εκτος θέματος .)


Υπήρχαν άλλοι δύο, ο Χούντρας με τον Καλαμπαλίκα, αλλά δεν έπαθαν ούτε γκρατσουνιά, είναι όλοι καλά. Ευτυχώς γιατί μπορώ να κοιμάμαι ήσυχος...
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

LAST REPORT I

Δημοσίευσηαπό doc » 10 Απρ 2005, 21:22

Λοιπόν!
Έχουμε και λέμε. Η διαδρομή είναι μεγάλη! Πολύ μεγάλη!! Και όπως κάθε μεγάλη διαδρομή έχει και τις ιδιαιτερότητές της. Νικητής θα είναι όποιος τερματίσει. Και θα έχει και μεταλλιάκι. Όχι γιατί θα είναι δύσκολη, αλλά γιατί θα είναι κουραστική για όποιον δεν έχει μάθει να βρίσκεται 8 ώρες στη σέλα ή στο τιμόνι.
Είναι διαδρομή ιδανική για SUV ή για ψευδοεντούρο, ακόμη και μεγάλου κυβισμού, και αποτελεί μια πρώτης τάξης ευκαιρία να τέτοια οχήματα να ζήσουν μια μικρή αλλά όμορφη περιπέτεια. Περιπέτεια που θα έχει να κάνει με την φυσική ομορφιά των μερών που θα διασχίσουμε, με τον "εκδρομικό" χαρακτήρα της διαδρομής που αποτελεί μιας καλή μονοήμερη χωμάτινη απόδραση.
Ελάχιστα (1 ή 2) σημεία θα ψηλοταλαιπωρήσουν τα SUV, και το ένα αφορά κλαδιά που γρατζουνάνε...
Οι ΜΩΤ? Για να ακούν οι τετράτροχοι και οι δίτροχοι: Πήγα την διαδρομή με το WR450F μου, γράφοντας και σπαταλώντας διπλό χρόνο λόγω ζημιάς στο IMO μου, με ένα -στην κυριολεξία- χέρι που με έκανε να πηγαίνω υπέρ του δέοντος "βόλτα", και το χειρότερο? συνοδεία με ένα quad kymco 250 cc, που πήγαινε με το ζόρι 75 τελική!!! Παράλληλα, η κούραση στο άχρηστο χέρι μου, με έκανε κουρέλι γρήγορα, οδηγώντας από τη μέση και μετά κυριολεκτικά στο ρελαντί, αφού δεν μπορούσα να κρατήσω το τιμόνι. Άσε που είχα ξεχάσει τις ρυθμίσεις κούτσουρο από το τελευταίο SM, είχα και mousse στα λάστιχα, έγιναν τα χέρια μου τούμπανο - καρατούμπανο... Αποτέλεσμα? Στα τέσσερα τμήματα της διαδρομής έβγαλα 48, 45, 49 και 52 km/h, μαζί με το kymco!!!
Βάζοντας μέσα και τις στάσεις και όλα, ήμουμα στο βουνό για 9 ώρες. Riding Time έβγαλα 6h40', που σημαίνει ότι με φουλ ασφάλεια κάποιος θα μπορεί να βγάλει την διαδρομή σε 8 ώρες. Αυτός ο χρόνος θα τεθεί ως σημείο αναφοράς για να καθοριστούν οι χρόνοι. Θα υπάρχουν και χρόνοι για ξεκούραση κτλ.
Η διαδρομή έχει ανοιχτά, εύκολα, εκδρομικά κομμάτια, που έχουν σκοπό να παίξουν με την αντοχή, την τακτική, τον ρυθμό και την σταθερότητα των οδηγών, παρά με την ταχύτητα σε κλειστά ή ανοιχτά κομμάτια. Και φυσικά υπάρχει και ο αγωγός του Μόρνου. 60+ χιλιόμετρα "παίζουν" πάνω του. Εκεί η ταχύτητα μπορεί να είναι χαλαρά 70-80, να ανεβάζει την ΜΩΤ, αλλά πρέπει να υπάρχει και ένα μέτρο. Ουσιαστικά, με μια ταχύτητα 65km/h στον αγωγό έχεις τρελές προπορείες. Δεν έχει νόημα να μηγαίνεις με 120 και να ριψοκινδυνέψεις να βγεις στην πρώτη απότομη στροφή! Για αυτό θα έχουμε και ραντάρ με 20' ποινή για τους... γρήγορους.
Σε αυτό τον αγώνα, το πρόβλημα θα το έχουν οι μοτοσυκλέτες και όχι τα αυτοκίνητα. Για αυτό και οι μέσες ωριαίες θα είναι πιο κοντά. Αλλά ίσως τελικά να υπάρχουν μόνο απλές και μία regularite, παρά πολλές regularite. Άλλωστε εκεί θα πεχτεί το πράγμα: Να τελειώσεις τα 320 χλμ και να αισθάνεσαι γεμάτος, ευχαριστημένος και γλυκάκουρασμένος. Αν το καταφέρουμε αυτό, τότε πάμε καλά...
Αλήθεια! Πως θα σας φαινόταν μια ειδική 800m μέσα στο Autofestival???
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Re: Roadbook

Δημοσίευσηαπό doc » 10 Απρ 2005, 21:34

AXAROS έγραψε:Μια παράκληση προς τους διοργανωτές :
Τα σχόλια του roadbook των μηχανών - Quads να μείνουν σπαρτιάτικα ...
Γιατί στο προηγούμενο της Εύβοιας το μόνο που δεν είδα ήταν 'στα 750 μέτρα δεξιά υπάρχει περίπτερο θυμίσου να πάρεις τσιγάρα αγάπη μου' ...

( :D Χιούμορ κάνω δεν ειρωνεύομαι μην παρεξηγηθώ .... :D )


Για αυτό ΕΝΑ πράγμα θα σου πω: Ο Αλέκος aa είχε τουλίπες κάθε 100m και από αυτές που είδες φαντάσου ότι είχα αφαιρέσει κι άλλες 115 συνολικά! Αλλά επειδή δεν μπορούσα να παραβλέψω ή να αλλοιώσω την άποψη του υπεύθυνου διαδρομής, "στόλισα" με αρκετά σχόλια τις τουλίπες.
Γενικώς εγώ είμαι υπέρ του αφαιρετικού RB, όπου υπάρχουν μόνο οι σημαντικές διασταυρώσεις, ενώ θα λείπουν όλα τα ασήμαντα παραδρομάκια όταν κινείσαι ευθεία σε κεντρικό. Με αυτό το σκεφτικό θα φτιάξω και το RB των 300 του 0-300, περιορίζοντας τις συνολικές τουλίπες σε λιγότερες από 230. Επίσης, μέσα στα χωριά ΔΕΝ έχω καθόλου RB, αφήνοντάς σας την ελεύθερη πρωτοβουλία για να βρείτε το δρόμο μέχρι την έξοδο. (Δεν υπάρχουν και πολλές...) Γενικώς θέλω ο παράγων "προσανατολισμός" να παίζει πρωτεύοντα ρόλο, χωρίς όμως να υπάρχουν ανακρίβειες μκαι λάθη στο RB. Aυτά!
Τα επόμενα αύριο, όταν τελειώσω με το RB, και με τις φωτογραφίες από την διαδρομή.

DOC

Αυτό
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Απλά τουλάχιστον εμένα με κούρασε ...

Δημοσίευσηαπό AXAROS » 11 Απρ 2005, 08:28

doc έγραψε: Γενικώς θέλω ο παράγων "προσανατολισμός" να παίζει πρωτεύοντα ρόλο, χωρίς όμως να υπάρχουν ανακρίβειες μκαι λάθη στο RB. Aυτά!



Γεια σου Doc , γεια χαρά και σε όλους τους χωμάτινους συμπολεμιστές !!!!
Πέρα από την πλάκα, όντως δεν είδα κάποια ανακρίβεια στο RB του κ.Αλέκου, παρά ταύτα όπως ανέφερα και σε παλιότερο Post θεωρώ ότι έιχε φτιαχτεί με νοοτροπία που οριακά έγερνε προς τη μεριά των jeep γιατί με κούρασαν οχι μόνο τα ογκώδη (σε σχέση με τα προηγούμενα της Πάρνηθας που είχα δει) σχόλια αλλά και το γεγονός ότι σε αρκετές περιπτώσεις αναφέρονταν στην εξέλιξη μιας τουλίπας.

Ειδικός δεν είμαι αλλά θα ζητούσα (με καλή πίστη και χωρίς γκρίνια), εάν γίνεται τα σχόλια να είναι περιορισμένα και κυρίως να αναφέρονται σε κάτι σημαντικό που αφορά την τουλίπα που έχω μπροστά μου ...

Καταλαβαίνω ότι οι φίλοι των jeep χρειάζονται και μπορούν να χρησιμοποιήσουν τις έξτρα πληροφορίες με τη βοήθεια του συνοδηγού τους αλλά παρακαλώ βρείτε μια χρυσή τομή σε αυτό το θέμα για να βολέψετε και εμάς τους φτωχούς και μόνους cowboys (και girls έστω μία!!!)
δίτροχους και γουρουνάκια...

Χαιρετώ και θα
τα πούμε στη Θήβα !!!!
ΧΩΜΑ και ξερό ψωμί
Άβαταρ μέλους
AXAROS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: 18 Ιαν 2005, 14:13
Τοποθεσία: Να μη σας νοιάζει αδιάκριτοι

Απλά τουλάχιστον εμένα με κούρασε ...

Δημοσίευσηαπό NoTomorrow » 11 Απρ 2005, 11:26

Συνάδελφοι των βουνών,

ωραίοι θα μαστε από τι διαβάζω, αλλά ποιοί και πόσοι θάμαστε ;;;;
Άβαταρ μέλους
NoTomorrow
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:36

Re: LAST REPORT I

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 11 Απρ 2005, 11:30

doc έγραψε:Αλήθεια! Πως θα σας φαινόταν μια ειδική 800m μέσα στο Autofestival???


Kαλή ιδέα :wink:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Re: LAST REPORT I

Δημοσίευσηαπό alexandros » 11 Απρ 2005, 11:37

THANOS_KTM έγραψε:
doc έγραψε:Αλήθεια! Πως θα σας φαινόταν μια ειδική 800m μέσα στο Autofestival???


Kαλή ιδέα :wink:
super ακουγεται !!!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Re: LAST REPORT I

Δημοσίευσηαπό griou » 11 Απρ 2005, 12:47

Η πρόβλεψη καιρού για τις 23-24-25 είναι βροχερή!!!!!!!!!
Βέβαια είναι νωρίς ακόμα.
griou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2003, 12:57
Τοποθεσία: Κυψέλη, Αθήνα

Re: LAST REPORT I

Δημοσίευσηαπό axelkal » 11 Απρ 2005, 17:51

ο DOC εγραψε
[size=9]Αλήθεια! Πως θα σας φαινόταν μια ειδική 800m μέσα στο Autofestival. Oλα μια χαρα μου φαινονται.Αλωστε `γω ενας απλος ΑΣΘΕΝΗΣ ειμαι και ως εκ τουτου πως μπορω να αμφισβητισω το γιατρο?
Άβαταρ μέλους
axelkal
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 900
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 08:04
Τοποθεσία: kantza-pallini

Δημοσίευσηαπό tedos » 13 Απρ 2005, 04:51

Πως πανε οι συμμετοχες? Ποτε θα τις "ανεβασετε"?
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό doc » 14 Απρ 2005, 10:04

tedos έγραψε:Πως πανε οι συμμετοχες? Ποτε θα τις "ανεβασετε"?


Ανεβάζουμε, ανεβάζουμε...
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 23 επισκέπτες