Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

3ος Αγώνας TrailRide CUP 2005: Στο Βουνό των Κενταυρων 12/6!

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό doc » 19 Μάιος 2005, 23:32

Bleu έγραψε:Doc

Αν χαθώ, λέμε τώρα αν, πιανει το κινητό εκεί μέσα στο δάσος ή...να πάρω και φωτοβολίδες.


Το κινητό δε πιάνει σίγουρα... Όσο για τις φωτοβολίδες... κι αυτές χλωμές μου φαίνονται. Έπειτα το βουνό δύσκολα παίρνει φωτιά... Χλωμό σε βλέπω! Και τα αγριογούρουνα πεινάνε εκεί πέρα...
Η μόνη λύση είναι να χαλαρώσεις την τάπα των λαδιών, να στάζει, να αφήσεις ίχνη και ίσως κάτι γίνει...
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό alexandros » 20 Μάιος 2005, 08:27

πανε οι καφεδες, πανε τα τσιγαρα, θα εχει και ανταγωνιστες .... αγριογουρουνα, θα ειναι 170χλμ που θα βγουν σε 5 ωρες ...

γαργαλατα !!

πολυ ξυλο βλεπω στο πηλιο !!!

παντως για την απλη θα συμφωνησω με τον doc, βγηκανε διαφορα προβληματα ..... εκει που χαλαρωνεις γινονται ολα ξαφνικα! τις τουμπες τις εφερα στο 287 της διαδρομης και δεν καταλαβα απο που μου ηρθε !
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό mario » 20 Μάιος 2005, 09:06

Καλημέρα σε όλους.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις από superspy & doc, αλλά φοβάμαι ότι θα είμαι το μόνο rallye αυτοκίνητο στο Πήλιο, οπότε μάλλον θα τρέξω μόνος μου (φανταστείτε να έρθω και δεύτερος). Τέλος πάντων αποφάσισα να υιοθετήσω την άποψη του φίλου tedo. Είναι ευκαιρία να κάνουμε και καμμία εκδρομή. Θεού θέλοντος, λοιπόν και καιρού επιτρέποντος θα τα πούμε επάνω.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Μπορώ να τρέξω μία κατηγορία με τον Ψωφάκη? Να ευχαριστηθούμε διπλώματα?
mario
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2004, 11:32
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό chriska » 20 Μάιος 2005, 09:16

doc έγραψε:
alexandros έγραψε:χα χα !!! θα εφαρμοσω και πτυσομενο τραπεζακι για ταβλι !!! chriska ραντεβου για ταβλι στο 2ο ΣΕΧ !! οκ ???

χα χα !!


Όχι φίλε μου! Θα κοπείς στον τεχνικό έλεγχο! Όσο για τα τσιγάρα θα κατάσχονται στο ΣΕΔ. Αν σε πιάσω να καπνίζεις στη διαδρομή, έχεις μια ώρα καπέλο! Ο φραπές απαγορεύονται δια ποινής αποκλεισμού. Και συ ειδικά πρόσεχε γιατί κυκλοφορούν κι αγριογούρουνα στη διαδρομή, που κινούνται με ΜΩΤ 120 km/h και έχουν και κάτι bumbers κοκκάλινα... γ@μησέ τα...


Εάν είναι έτσι και πέσουμε σε γουρούνια να πάρω την καραμπίνα μαζί μου και τον σκύλο μου και όχι το μηχανογραφικό μου σύστημα :lol: :lol: :lol:
ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ
Άβαταρ μέλους
chriska
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 02 Απρ 2003, 17:53
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ, ΑΘΗΝΑ

Όχι ακριβώς....

Δημοσίευσηαπό superspy » 20 Μάιος 2005, 11:56

jdelis έγραψε:...... Όταν ο Σπύρος δηλώνει πως θέλει να κάνει αγώνες Raid πρέπει να δείχνει πως βαδίζει προς τα εκεί. Με δεδομένη την αυξανόμενη δυσκολία πέρισυ (με επιστέγασμα τη Ροδόπη) περιμέναμε φέτος κάτι παραπάνω. Αντίθετα έχουμε ξεκινήσει από πολύ χαμηλά. Ακόμη και στη Θήβα ο πραγματικός αγώνας ήταν 130 χλμ. και όχι 330. Απλώς η εκκίνηση και ο τερματισμός έπρεπε να είναι εκεί. .........


Γιάννη εφόσον τηρούμε τον κανόνα για «μεγάλες» ενιαίες ειδικές (100+) χιλιόμετρα, αυτές μπορούν να συνδεθούν με μεγάλες απλές.... αν είναι και χωμάτινες ακόμα καλύτερα.

Το ότι η Θήβα είχε μια ειδική «μόνο» 140 χιλιόμετρα, δε λεει απο μόνο του τίποτα...
Μεγάλο μέρος του παιχνιδιού «παίχτηκε» και στην απλή....
Σίγουρα θα ήταν ωραίο να γινονται όλοι οι αγώνες, με το (υψηλό) επίπεδο της Ροδόπης.... αλλά μεχρί εκεί, έχουμε ακόμα δρόμο...

Μια συνηθισμένη μέρα στον αγώνα του Π.Π.Ρ.Α. Rallye D’ Orient 2004:

Μέρα τρίτη:
Urgup – Urgup
Εκκίνηση: 06:00
Απλή: Urgup – Ciftlick - 134,96 (Άσφαλτος ΜΩΤ 59,1)
Ειδική: Ciftlick – Kurukopru - 343,15 (Μικτή)
Απλή: Kurukopru – Urgup – 90 (Άσφαλτος ΜΩΤ 44,2)

Άλλη μέρα:
Απλή: Bozkir-Caglayan – 12,09
Ειδική: Caglayan/Eskibag – 107,23
Απλή: Eskibag-Antalya – 187,58…

Έχω και άλλες μέρες..... για παράδειγμα.

Α.... και το έδαφος που γινόντουσαν οι ειδικές στην .... Τουρκία...


Υ.Γ. Ο τύπος με την ομπρελίτσα στην φωτό με το αυτοκίνητο είναι ο... κριτής του Flying.... (μόνος...)
Και ναι είναι χρονομετρημένη ειδική ανοικτή στην κυκλοφορία...
Ο πρώτος αναβάτης (Ulllevalseter), έκανε για τα 343,15 4:44:17 ~72,4ΜΩΤ
και το πρώτο αυτοκίνητο (Saby) 4:19:15 ~79,4 ΜΩΤ!
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Όχι ακριβώς....

Δημοσίευσηαπό Bleu » 20 Μάιος 2005, 12:31

Αιντε τώρα να δουλέψεις.
Ρε σεις αυτά το βράδυ.
Γιατί δεν κάνουμε ένα αγώνα μαζί με την Τουρκία να ξεκινάει από το Εσκί Σεχιρ και να τερματίζει Μακρακώμη(λέμε τώρα).
Παράβολο συμμετοχής 500€.
Γιά να δώ τί θα λέμε τότε για απλές και ειδικές.
Εγώ πάντως απλή όλο το πάω (λέμε τώρα)
(Κάποιος να με σταματήσει για τί θα τα σκοτώσω τα πιτσιρίκια)
Ε ρε τι θα ΄γίνει στο Πήλιο.
Άβαταρ μέλους
Bleu
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: 10 Απρ 2005, 18:20

Δημοσίευσηαπό alexandros » 20 Μάιος 2005, 12:31

chriska, μην φαμε καμια αδεσποτη ε ε ε !!


mario εγραψε

ΕΡΩΤΗΣΗ: Μπορώ να τρέξω μία κατηγορία με τον Ψωφάκη? Να ευχαριστηθούμε διπλώματα?


ε ε ε ε να σου πω !!! μηπως αλλαζαμε και λιγακι ?? δεν θες γουρουνιτσα ??
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό mario » 20 Μάιος 2005, 13:05

ε ε ε ε να σου πω !!! μηπως αλλαζαμε και λιγακι ?? δεν θες γουρουνιτσα ??[/quote]


Μωρέ εγώ θέλω, εκείνη με θέλει?
mario
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2004, 11:32
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό superspy » 20 Μάιος 2005, 13:11

Χωρίς.... λόγια....
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Όχι ακριβώς....

Δημοσίευσηαπό jdelis » 20 Μάιος 2005, 13:29

superspy έγραψε:Το ότι η Θήβα είχε μια ειδική «μόνο» 140 χιλιόμετρα, δε λεει απο μόνο του τίποτα...
Μεγάλο μέρος του παιχνιδιού «παίχτηκε» και στην απλή....
Σίγουρα θα ήταν ωραίο να γινονται όλοι οι αγώνες, με το (υψηλό) επίπεδο της Ροδόπης.... αλλά μεχρί εκεί, έχουμε ακόμα δρόμο...
...............

Οι απλές στη Θήβα ήταν μόνο για να μας πάνε εκεί και να μας γυρίσουν. Οι χρόνοι ήταν πολύ βατοί. Ειδικά η τελευταία (περίπου 3 ώρες) αφού όλα είχαν κριθεί, και με το μεγάλο σπαστήρι στην Πάρνηθα, ήταν πολύ κουραστική.

Για να γίνουν τα μεγάλα Raids πρέπει να απομακρυνθούμε από την Αθήνα. Μόνο έτσι βγαίνουν πολλά χιλιόμετρα και σε σχετικά αραιοκατοικημένες περιοχές (αφού είναι και ανοικτές διαδρομές). Και τελικά τέσσερα είναι τα είδη αγώνων που μπορούν να γίνουν :
1. Μικρότεροι και πιο γρήγοροι-δύσκολοι
2. Μεγαλύτεροι και πιο αργοί-εύκολοι
3. Μεγάλοι και δύσκολοι
4. Μικροί και εύκολοι

Αν θεωρήσουμε πως δεν θέλουμε το 4 και το ζητούμενο είναι το 3, απομένει να παίζουμε στα 2 πρώτα και να το ανεβάζουμε σταδιακά.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Re: Όχι ακριβώς....

Δημοσίευσηαπό superspy » 20 Μάιος 2005, 13:44

jdelis έγραψε:........Και τελικά τέσσερα είναι τα είδη αγώνων που μπορούν να γίνουν :
1. Μικρότεροι και πιο γρήγοροι-δύσκολοι
2. Μεγαλύτεροι και πιο αργοί-εύκολοι
3. Μεγάλοι και δύσκολοι
4. Μικροί και εύκολοι

Αν θεωρήσουμε πως δεν θέλουμε το 4 και το ζητούμενο είναι το 3, απομένει να παίζουμε στα 2 πρώτα και να το ανεβάζουμε σταδιακά.


Ναι.... έτσι είναι ο στόχος είναι το 3.... αλλά δεν μπορούν να γίνονται 6 αγώνες "ΡΟΔΟΠΗΣ" το χρόνο, έτσι;
Χρειάζονται και τα "ενδιάμεσα" :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό mario » 20 Μάιος 2005, 14:38

Sorry παιδιά! Τη δήλωση συμμετοχής για τον αγώνα του Πηλίου που μπορώ να την βρω?
mario
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2004, 11:32
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό superspy » 20 Μάιος 2005, 14:41

mario έγραψε:Sorry παιδιά! Τη δήλωση συμμετοχής για τον αγώνα του Πηλίου που μπορώ να την βρω?


Στο άρθρο στην κεντρική σελίδα, υπάρχουν τα πάντα....
Εδώ θα την βρεις κατευθείαν: http://www.off-road.gr/uploads/files/su ... _entry.xls

:-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Βενζινες και ανεφοδιαζμός

Δημοσίευσηαπό IzabellaBros » 24 Μάιος 2005, 12:11

Καλησπέρα .
Για τις μηχανές και τον ανεφοδιαζμό τους τι γίνεται; Διάβασα θα πρέπει να φέρουμε τα καύσιμα εμείς και η διοργάνωση θα φροντίσει να μας τα μεταφέρει σε 2 σημεία ανεφοδιαζμού. Αν εγω π.χ χρειαστω 10 λίτρα βενζίνης τι θα πρέπει να φέρω 1 μπιτόνι 10λιτρο το οποίο θα φροντίσει η διοργάνωσει να μου μεταφέρει μέχρι το επόμενο σημείο ανεφοδιασμου;ή 2 μπιτόνια 5λιτρα απ'τα οποία το ένα π.χ θα πάει εξ'αρχής στο ένα σημείο και το άλλο στο δεύτερο;
Ελπίζω να έγινα κατανοητός
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
IzabellaBros
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 01 Μαρ 2005, 11:27
Τοποθεσία: Aθηνα ,Αττική

ANEΦΟΔΙΑΣΜΟΙ - ΒΕΝΖΙΝΕΣ - ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ...

Δημοσίευσηαπό doc » 24 Μάιος 2005, 17:26

Η διαδρομή είναι 170 χιλιόμετρα. Ενδιάμεσα δεν υπάρχει βενζινάδικο. Υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς μικρών μπιτονιών σε ένα σημείο στο 24 km και στο 147 km. Άρα μενουν ενδιάμεσα 125 καθαρά περίπου χιλιόμετρα χωρίς ανεφοδιασμό. Υπολογίστε και πείτε μου. Για λίγες μοτοσυκλέτες (6-7) ίσως μπορέσουμε να κουβαλήσουμε με ΙΧ λίγα μπιτονάκια στο 125 km, οπότε μένουν 101 καθαρά περίπου χιλιόμετρα χωρίς ανεφοδιασμό.
Υπάρχει παράκαμψη στη διαδρομή 5+5km για ανεφοδιασμό στο 88km.
Υπολογίστε ειδικά οι γουρουνάδες να δούμε τι θα κάνουμε...
Γιατί το σπρώξιμο δε λέει...
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 24 επισκέπτες