Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πρωτάθλημα Rally Raid 2006: Πρώτος Αγώνας, Αττικό 2006

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Αναγνωρίσεις Β' Μέρος...

Δημοσίευσηαπό superspy » 29 Ιαν 2006, 07:19

Σήμερα έγιναν αναγνωρίσεις – ή τουλάχιστον προσπαθήσαμε να κάνουμε – τόσο για το Rally Raid όσο και για το Trail Ride.
Φωτογραφίες και περιγραφή για τη διαδρομή του Trail Ride στο… θέμα του.

Ο Doc, μόλις μια βδομάδα μετά την... τελευταία του εγχείριση πήρε το WR και... βγήκε στο βουνό...

Εγώ από την άλλη, παρέα με ένα από τους πιο έμπειρους τετρακίνητους (το Μάριο) και το «τερατάκι του» LR90, ξεκινήσαμε νωρίς – νωρίς (Ε ξέρετε τώρα... 10:00+++) για να ... παίξουμε με την τύχη μας.

(Θα) πιάναμε τη διαδρομή κάπου μετά τα πρώτα χιλιόμετρα πέτρας, κάπου στη Φυλή... Όμως το χιόνι ήταν πολύ, ακόμα και για το 90άρι...
Μετά τα 380+ υψόμετρο δεν περνάει τίποτα... (και μάλλον θα αργήσει να περάσει...)

Πρώτη υποχώρηση... επιστροφή στην πεδιάδα του Ασπρόπυργου και από κει ήμασταν πιο τυχεροί.

Το χαμηλό υψόμετρο βοήθησε γιαυτό και έτσι ύστερα από 2+ ωρίτσες, ΠΟΛΥ ΧΙΟΝΙ και τρελό οδήγημα από τον έμπειρο Μάριο (ανοίξαμε πολλούς δρόμους :-) :-) ), βρεθήκαμε κάπου λίγο μετά τα Μέγαρα να έχουμε βαλθεί να πείσουμε ένα ανεμοσούρι ότι το καταπληκτικό 90άρι περνάει από παντού...

Διαδοχικά μπρος πίσω και μια τελευταία προσπάθεια, λίγο παραπάααανω φόρα ζντουπ, τζαμπππππ, πλάφφφφφ σκάμε για τα καλά μέσα στο ανεμοσούρι... (Σημειώστε ότι το χαμηλώτερο σημείο του 90ριού του Μάριου, είναι... 30+ πόντους από το έδαφος και... φορά 9.00Χ16 Petlas...)

Ωραία, το «χώσαμε» για τα καλά... και όχι σίγουρα δεν περνάει, (αλλά ούτε θα περάσει για αρκετό καιρό ακόμα) κάτι από εδώ....

1 ώρα αργότερα, αφού έχουμε μετακινήσει κανά κυβικό χιόνι και φυσικά χρησιμοποιήσει το HighLift, ξεκολλάμε προς τα πίσω....

Και τώρα τι;

Δεν πειράζει... Θα χαράξουμε νέα διαδρομή...

Σε μια τεράστια πεδιάδα – πεδίο βολής- θα δώσουμε την ευκαιρία που ζητάνε όλοι για ... πλοήγηση, γεμάτη κ@ύλ@!

Περιγραφικές σημειώσεις από το road book...

Στο Πεύκο απέναντι από τα (... το παραλείπω για να μην αρχίσετε τις δοκιμές) ξεκινάτε με πορεία 278-280 μοιρών (σας είπα ότι θα χρειαστείτε πυξίδες; Όχι; Κι όμως)...
Και συνεχίζετε ευθεία για τα επόμενα 7,2 χιλιόμετρα κρατώντας 280, αγνοείτε όλους τους ξεχασμένους δρόμους που θα συναντήσετε!

Η επόμενη τουλίπα (μετά από 7,2 χιλιόμετρα) λέει... (περιγραφικά) στην ταμπέλα, στο σταυροδρόμι, συνεχίζεις δεξιά...(και το road book επιστρέφει στις «φυσιολογικές περιγραφές)

Κααααλαααά! Έχει να γίνει το έλα να δεις, μια έκταση 7-8 χιλιόμετρα επί 10-12 περίπου, με μερικά δεντράκια, ΤΕΡΑΣΤΙΑ λούκια, πολλά ξεχασμένα δρομάκια, τρελή πέτρα και... αρκετές εκπλήξεις....
Dakar δε θέλατε; :twisted: :twisted: :twisted:

Μην με ρωτήσετε πώς καταφέραμε και κολλήσαμε το LR, παρά τα δύο ARB....
Ήμασταν τυχεροί πάντως και είχε κοντά δυο δέντρα (από τα 10-12 που έχει όλη η έκταση) και με τον εργάτη διαδοχικά επιστρέψαμε, στην επιφάνεια!

Η ώρα είχε περάσει και... αποφασίσαμε να πάμε να δούμε το Βιετναμ (εκεί που κολλήσαμε την προηγούμενη βδομάδα με το... ταπεινό Pajero ντεεεε!)

ΟΚ…... Δεν υπάρχει περίπτωση να ξανακολλήσει κανείς άλλος εκεί....

Ο Μάριος δεν άφησε ίχνος λάσπης... για να είμαστε σίγουροι!

Θυμάστε τη βουτιά του Οβελίξ, στην πισίνα των Ρωμαικών λουτρών στη Ρώμη, στο Ο Αστερίξ Μονομαχος; Θυμάστε τι έγινε το νερό;

Ε, φανταστείτε κάτι ανάλογο, αλλά στη θέση του Οβελιξ, βάλτε το 90αρι και αντί για πισίνα, συμπληρώστε το σκηνικό με την (πρώην) έκταση λάσπης...

Εδώ η τρελή περιπέτεια.... και συμπληρώστε ότι μέχρι εκεί θα έχετε κάνει ήδη 130 χιλιόμετρα πέτρα-μούρλια!

Όμως έχουμε δύο προβλήματα ...

Α. Ο Κιθερώνας είναι ΕΝΤΕΛΩΣ κλειστός και ... δεν προβλέπεται να ανοίξει, πρίν την άνοιξη... έτσι, το δρομολόγιο επιστροφής έχει πλέον πρόβλημα

Β. Η εναλλακτική, για επιστροφή από τον Πατέρα, ούτε αυτή παίζει, μια... Και αυτός πήγε να συναντήσει τη... Μάνα και δεν προβλέπεται να επιστρέφει σύντομα...


Θα περιμένουμε μέχρι το επόμενο ΣΚ, χρησιμοποιώντας όλα τα «κόλπα» ώστε να δελεάσουμε τον καιρό, να ρίξει βροχή με το τουλούμι και... να ανοίξουν τα περάσματα, αλλίως η διαδρομή θα ... περιοριστεί στα 230-250 χιλιόμετρα... (μόλις!!!)

Απ την άλλη μπορούμε πάντα να κάνουμε το γύρο του Κορινθιακού! 750 χιλιόμετρα σε μιά μέρα; Πώς σας φαίνετε;

Θα... σας κρατώ ενήμερους...

Υ.Γ.
Φωτο δεν έχει σήμερα... Έκανα μ.....α και έμεινα από μπαταρίες...
(Οι καλύτερες εικόνες όμως υπάρχουν στο... μυαλό μας!)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό tedos » 31 Ιαν 2006, 00:40

Στο Πεύκο απέναντι από τα (... το παραλείπω για να μην αρχίσετε τις δοκιμές) ξεκινάτε με πορεία 278-280 μοιρών (σας είπα ότι θα χρειαστείτε πυξίδες; Όχι; Κι όμως)...


Οριστε?? Πυξιδες?? Παρακαλω?? :shock: :shock: :shock:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό tedos » 31 Ιαν 2006, 00:42

Α.... Για να ετοιμάζεστε σιγά - σιγά για GPS, στη Ρούμελη 2006 θα σας είναι χρήσιμα.... Όμως, για λόγους προπόνησης, ξεκινήστε από τώρα....

Δεν πατε καθολου καλα!! Ειστε σοβαροι μωρε?? τι ειναι τουτο το gps??? Βρε α να χαθειτε......
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό PANIAIN » 31 Ιαν 2006, 01:01

tedos έγραψε:
Α.... Για να ετοιμάζεστε σιγά - σιγά για GPS, στη Ρούμελη 2006 θα σας είναι χρήσιμα.... Όμως, για λόγους προπόνησης, ξεκινήστε από τώρα....

Δεν πατε καθολου καλα!! Ειστε σοβαροι μωρε?? τι ειναι τουτο το gps??? Βρε α να χαθειτε......


Τί Gps μας λένε τώρα. Αν θέλουν να το κάνουν σαν Dakar τότε δεν χρειάζονται Gps. Αυτή είναι η γλύκα... :drunk:
ΑρβανιτοΙωνοΠελοποννήσιος Ζωοκλέφτης σε Νηπιακή Ηλικία
Εικόνα

ZOOKACTION
Suzuki Samurai Owners Club
Και φράγκο να μην έχεις με το αμάξι πάντα τρέχεις......

Ίαν Παπανικολάου
Άβαταρ μέλους
PANIAIN
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: 21 Δεκ 2005, 17:19
Τοποθεσία: Στην Ταβέρνα απέναντι

Δημοσίευσηαπό zman » 31 Ιαν 2006, 04:19

Χα Χα...
Εχω πυξιδα στο τηλεφωνο!
(και GPS παιρνει)
Άβαταρ μέλους
zman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2005, 01:24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό markd » 31 Ιαν 2006, 06:56

zman έγραψε:Χα Χα...
Εχω πυξιδα στο τηλεφωνο!
(και GPS παιρνει)


Nokia 5140???
Eγώ με αυτό έτρεξα στο αντοχής του Ναυπλίου!!!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό zman » 31 Ιαν 2006, 20:52

Ναι, 5140i (Injection)
Άβαταρ μέλους
zman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2005, 01:24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό SUVord » 31 Ιαν 2006, 22:24

zman έγραψε:Χα Χα...
Εχω πυξιδα στο τηλεφωνο!
(και GPS παιρνει)



Θα τη χρειαστείς για να βρείς The house of the rising Sun στις 12 Φεβρουαρίου, 7 το βράδυ, Καραϊσκάκη 17 στο Ψυρρή,Ψυρρή,Ψυρρή και όχι Ψειρή.Δεν έχουμε ψείρες στη γειτονιά μου αγαπητε Υπερκατάσκοπε.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό zman » 01 Φεβ 2006, 06:12

SUVord έγραψε:
zman έγραψε:Χα Χα...
Εχω πυξιδα στο τηλεφωνο!
(και GPS παιρνει)



Θα τη χρειαστείς για να βρείς The house of the rising Sun στις 12 Φεβρουαρίου, 7 το βράδυ, Καραϊσκάκη 17 στο Ψυρρή,Ψυρρή,Ψυρρή και όχι Ψειρή.Δεν έχουμε ψείρες στη γειτονιά μου αγαπητε Υπερκατάσκοπε.



Θησειο μενω... το ξερω το μαγαζι!
Ψειρες παντως εχει στα στενακια τα καθετα μπολικες, και κοτοψειρες απο τα περιστερια.
Άβαταρ μέλους
zman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2005, 01:24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό markd » 01 Φεβ 2006, 08:09

SUVord έγραψε:Θα τη χρειαστείς για να βρείς The house of the rising Sun στις 12 Φεβρουαρίου, 7 το βράδυ, Καραϊσκάκη 17 στο Ψυρρή,Ψυρρή,Ψυρρή και όχι Ψειρή.Δεν έχουμε ψείρες στη γειτονιά μου αγαπητε Υπερκατάσκοπε.


Μάλλον θα την χρειαστεί για να πάει μετά σπίτι του από τα ξύδια που θα έχουμε κατεβάσει!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό Stratis » 01 Φεβ 2006, 18:05

Καλημέρα :morning:

Βάση κανονισμού θα πρέπει να αφαιρεθούν απο το αμάξωμα το pull bar και o εργάτης, που εξέχουν απο αυτό, για τον αγώνα, σωστά;
Θα ισχύσει αυτό το μέτρο στης 19/2;
Άβαταρ μέλους
Stratis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 31 Ιαν 2006, 03:24
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό superspy » 01 Φεβ 2006, 19:44

Stratis έγραψε:Καλημέρα :morning:

Βάση κανονισμού θα πρέπει να αφαιρεθούν απο το αμάξωμα το pull bar και o εργάτης, που εξέχουν απο αυτό, για τον αγώνα, σωστά;
Θα ισχύσει αυτό το μέτρο στης 19/2;



Σύμφωνα με τον κανονισμό, και για όλους τους αγώνες Cross-Country Rally, αντοχής κ.λ.π. τίποτα δεν μπορεί να εξέχει του προφυλακτήρα....

ΑΛΛΑ, αν το bull bar είναι αναγνωρισμένο απο τον κατασκευαστή (το πουλά επίσημα η ίδια η εταιρία και εμφανίζεται αν αξεσουάρ μεσα απο έντυπα ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ και όχι τρίτων), τότε μπορεί να το φέρει. Παράδειγμα αποτελεί το bull bar της Land Rover...

Για τεχνικές λεπτομέρειες, θα είμαι στη διάθεση σας (απο αύριο όμως... σήμερα είμαι ... μακριά..) στο 697 4095312 :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Stratis » 01 Φεβ 2006, 19:55

superspy έγραψε:
Stratis έγραψε:Καλημέρα :morning:

Βάση κανονισμού θα πρέπει να αφαιρεθούν απο το αμάξωμα το pull bar και o εργάτης, που εξέχουν απο αυτό, για τον αγώνα, σωστά;
Θα ισχύσει αυτό το μέτρο στης 19/2;



Σύμφωνα με τον κανονισμό, και για όλους τους αγώνες Cross-Country Rally, αντοχής κ.λ.π. τίποτα δεν μπορεί να εξέχει του προφυλακτήρα....

ΑΛΛΑ, αν το bull bar είναι αναγνωρισμένο απο τον κατασκευαστή (το πουλά επίσημα η ίδια η εταιρία και εμφανίζεται αν αξεσουάρ μεσα απο έντυπα ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ και όχι τρίτων), τότε μπορεί να το φέρει. Παράδειγμα αποτελεί το bull bar της Land Rover...

Για τεχνικές λεπτομέρειες, θα είμαι στη διάθεση σας (απο αύριο όμως... σήμερα είμαι ... μακριά..) στο 697 4095312 :-)
Ο εργάτης :?:
JEEP XJ 4lt (μαμά) και ξανά....
VITARA Cabrio (calmini3''-ARB)
Άβαταρ μέλους
Stratis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 31 Ιαν 2006, 03:24
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό superspy » 02 Φεβ 2006, 07:42

Ο εργάτης δεν πρέπει να προεξέχει ούτε αυτός, ούτε τα ράουλα του απο τον προφυλακτήρα.
Λάστιχα, αρμαφλέξ κλπ δεν παίζουν φέτος.

Να συμπληρώσω ότι αν το bull bar είναι της εταιρίας, θα πρέπει να έχεις μαζί σου και επίσημα έγγραφα (όχι φωτοτυπίες) που να το αποδεικνύουν αυτό... :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό zman » 02 Φεβ 2006, 20:57

Χωρις πλακα...
Επιτρεπεται νιτρο στα ATV;
Άβαταρ μέλους
zman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2005, 01:24
Τοποθεσία: Athens

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 21 επισκέπτες