Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Raid Αιγίου 09/4/06- ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΕΑ VERSION!!!

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό zman » 22 Μαρ 2006, 19:55

ΤΑΞΙΙΙΙΙΙΙΙ, ΤΑΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!! $%*$%%$ δεν με ειδε...
Άβαταρ μέλους
zman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2005, 01:24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό alexandros » 23 Μαρ 2006, 07:37

ΤΑΞΙΙΙΙΙΙΙΙμερωματα ...

για οργανωθειτε, Denis ε θα πάμε τι θα κανουμε !!

ε ψιτ, θα ανεβασω ταριφα τωρα που θα εχω πλήρες φορτίο
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό Berg » 23 Μαρ 2006, 10:10

denis έγραψε:Καποιος πρεπει να τους προσεχει.Ετσι Αλεξανδρε??Γι αυτο λοιπον πρεπει να παμε....


Να πάτε πρώτα να κάνετε ένα καλό μπάνιο για να φύγει η βρώμα από την κοπριά από το μαντρί. :lol: :lol: :lol:
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό zman » 23 Μαρ 2006, 11:13

Παλιογουρουνακηδες προδοτες που με αφησατε μοναχο στις κοτρωνες θα σας δειξω εγω με τι θα τρεξω στο Αιγιο...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2005, 01:24
Τοποθεσία: Athens

φρεσκα νεα απο το μετωπο !!!

Δημοσίευσηαπό karka » 26 Μαρ 2006, 18:17

εχοντας τελειωσει λιγο πριν με της υποχρεωσεις απο ενα enduro sprint που διοργανωσε με μεγαλη επιτυχια ο ΑΟΔΠ (45 συμετοχες), βρηκα τον χρονο να τα πουμε για τον αγωνα του Αιγιου.
καταστροφες λοιπον πολλες ειχαμε την εβδομαδα που μας περασε στα οχηματα που ακολουθησαν τη διαδρομη και σιγκεκριμενα στο ιδιο χλμ.
την Τεταρτη το Μαβερικ με τον Τακη οδηγο αποφασισε να περαση 20μ λασπη μεσα απο της ροδοσιες των τρακτερ και οχι απο το απατητο διπλα. επιταχινε λοιπον και μετα τα πρωτα 10μ κανει ενα γεναιο γκαπ...σφινονοντας στο καβαλι αναμεσα στης ροδοσιες. κοντεψανε απο την κοντρα να βγουνε απο το παρμπριζ εξω. μετα τα γελια και τα σχολια, ..."φερε ιμαντα του λεω να σε τραβηξουμε, δεν εχω μου λεει". το δευτερο αυτοκινητο που πηραμε μαζι ηταν ενα lada 1600 "Γρηγορη ιμαντα? , εχω εναν μικρο καπου πισω "μου λεει. ιμαντας 1,5 μ ολο κι΄ ολο. που να πατισει το lada για να τραβιξει? και οχι μονο αυτο το "κλειδι" δεν χωρουσε στην τρυπα του μαβερικ για να δεσουμε τον ιμαντα.
μετα απο μερικες αποτυχημενες προσπαθειες και αφου καταφεραμε και κοψαμε τον ιμαντα φευγει το λαντα για αναζητηση ιμαντα.
σουρουπο πια επιστερφει με 2 φτηνους ιμαντες δανικους απο καποιον στο Σκεπαστο (χωριο). κοβετε ο πρωτος πριν καλα καλα τραβηξουμε και ευτυχως ο αλλος ηταν γεροτερος και τραβηξαμε το μαβερικ πισω, για μπροστα ουτε λογος. παει το λαντα πιο αριστερα να περασει, σκοταδι πια, δεν περνει φορα και 2 μετρα πριν το ξερο εδαφος κολαει!!! ευτυχως που υπηρχε ενα δρομακι γυρο γυρο και πηγαινοντας το μαβερικ απο εκει βγηκαμε μπροστα απο το λαντα. με λιγο ζορισμα και αφου μυρισε πολυ ο δισκος του μαβερικ τα καταφεραμε.
κολησαμε κατα τις 5:40΄και για 5μ κολημα φαγαμε 3 ωρες . αν πας ξυπολητος στα αγκαθια... μαθημα 1(επαναληψη)

παρασκευη μεσημερακι, ασφαλτο μεχρι το σημειο που κολησαμε την τεταρτη και... "περνα απο μεσα με το πατζερο, περασα εγω με το trooper ανετα " σημ. το πατζερο με Μ/Τ 31χ10,5 και μπλοκε πισω.
αμ δε, κολημενοι στο ιδιο σημειο που ειχε κολισει και το μαβερικ.
δε μπορει κατι γινετε εδω, στοιχιομενο ειναι το μερος μονο trooper περνανε? βγαινω εξω, "για δωσε λιγο του λεω" τιποτα. παω απο μπροστα μακρια σκυβω, ακινητα τα ημιαξονια μπροστα, ο αξονας του μπροστινου εδινε κινηση. η οι πλημνες αν και χειροκινητες ειχαν χαλασει η το γκρουπ μεσα.
περναει το λαντα μπροστα και για να μην τραβιξει απο της λασπες μεσα, ενωνουμε τους 2 ιμαντες που ειχαμε μαζι μας, τον πορτοκαλι δανικο απο την τεταρτη και εναν καλο απο το πατζερο. δωσεεε... μπαααμ, κοβετε ο πορτοκαλι ιμαντας παει το παρμπριζ του πατζερο. υγεια, ας ειναι καλα η θραυση κρυσταλων.
ξεκολαμε το πατζερο τελικα και αρχιζουμε να κανουμε την υπολιπη διαδρομη.
καπου μετα τα καλαβρυτα η νεα version τις διαδρομης ελεγε "περνας την κεραια απο δεξια και συνεχιζεις ελαφρως αριστερα προς τα κατω μεχρι να συναντησεις ασφαλτο" αυτα μου ειχε πει στο τηλ. ο σωτηρης απο το αιγιο οταν τον εστειλα να βγαλει αυτο το κοματι για να κοψουμε 10 χλμ. ασφαλτο.
κατηφοριζουμε εκτος δρομου προσεχοντας να ακολουθουμε τη ροδοσια απο το ΚΤΜ του σωτηρη που αχνοφενοταν στο γρασιδι. ελα ομως που ο σωτηρης υπολογιζε το φαρδος του ΚΤΜ και την ευελιξεια του. πισω δεν γυρναγε λογω ελιψης 4χ4 απο το πατζερο οποτε μονο μπροστα. αφου κοψαμε κατι αγραπιδιες για να χωρεσουμε αφου μπαζωσαμε κατι ρεματακια για να πατησουμε και αφου ειχε ερθει και ο σωτηρης με το ΚΤΜ και ψαξαμε το καλητερο πατημα, νυχτα πια το λαντα φτανει στα τελευταια 10μ πριν το δρομο....
"ρε φιλε πρωτη φορα το λαντα ακουμπισε με το pul bar το χωμα στο κατεβα." μου ειπε ο γρηγορης βγαινοντας απο μεσα, και πριν πεσει με τα τεσσερα γονατιστος ευχαριστωντας το θεο που θα εβλεπε και εκεινο το βραδυ τα παιδια του.
"ελα το πατζερο" ... σιωπη... "ελα μη φοβασε το λαντα κατεβηκε", μετα απο μερικα δευτερολεπτα ακουγεται απο το σκοταδι " ελα παρτο, εγω δεν το κατεβαζω".
με τα πολλα και αφου του ταξαμε κρουασαν σοκολατα στο αιγιο, κατεβηκε και το πατζερο νικοντας τους φοβους του και αργοτερα την πεινα του.
μαθημα 2... με πληγωμενο οχημα ποτε στο αγνωστο (επαναλιψη δις).
αυτα τα ολιγα απο το μετωπο του αιγιου..., και μετα απο οριμη σκεψη αυτο το κοματι θα μπει στον αγωνα αφου πρωτα το "φτιαξουμε" λιγο και του βαλουμε αλλη εξοδο. ''''ή μηπως να το αφησω οπως εχει?''''

...αναμονη για νεοτερα...
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Re: φρεσκα νεα απο το μετωπο !!!

Δημοσίευσηαπό PANIAIN » 26 Μαρ 2006, 18:59

karka έγραψε:...αναμονη για νεοτερα...


Τεχνικός έλεγχος Σάββατο 8 Απριλίου οπωσδήποτε ή και Κυριακή πρωί...?
ΑρβανιτοΙωνοΠελοποννήσιος Ζωοκλέφτης σε Νηπιακή Ηλικία
Εικόνα

ZOOKACTION
Suzuki Samurai Owners Club
Και φράγκο να μην έχεις με το αμάξι πάντα τρέχεις......

Ίαν Παπανικολάου
Άβαταρ μέλους
PANIAIN
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: 21 Δεκ 2005, 17:19
Τοποθεσία: Στην Ταβέρνα απέναντι

τα νεοτερα που λεγαμε...

Δημοσίευσηαπό karka » 26 Μαρ 2006, 23:09

λοιπον μερικα στοιχια του αγωνα.
ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΛΕΝΧΟΣ σαββατο απογευμα στην πλατεια των υψηλων αλωνιων (μεσα στην πλατεια) και κυριακη πρωι απο τις 7:00΄εως τις 8:30΄.
τα υπολοιπα οπως τα γνωριζετε απο τις διοργανωσεις της off road team.
το μονο που διαφοροποιητε ειναι το κοστος συμετοχης οπου για τα αυτοκινητα θα ειναι 70 ευρω, ενω για τα μηχανακια 30 ευρω.
υπαρχει και μια περιπτωση να αλαξει η σειρα εκινησεις και να φυγουν πρωτα τα αυτοκινητα αλλα αυτο αν ισχησει θα ανακηνωθει εκει.
για τα σεδ : τεσσερα (4) και καποια απο αυτα με χρονομετριση.
στα καλαβρυτα βενζιναδικα εκεινη την κυριακη 2(δυο). το ενα στην εισοδο απο πατρα (avin) το αλλο στην εξοδο σας απο καλαβρυτα πρως αιγιο-αθηνα. περνατε μπροστα και απο τα δυο. χλμ μεχρι εκει, γυρω στα 70
συνολο αγωνα 130.
τα λαστιχα σας παρακαλω ΤΡΑΧΤΕΡΩΤΑ, MUD, MAD, TAKOYNATA,και οπως αλιως πεστε τα αρκει να εχουν ΤΑΚΟΥΝΙ, ΞΕΧΑΣΤΕ 50/50, ΣΤΡΗΤΑΔΙΚΑ, και ολα αυτα, αν εχει λασπη να μην σας ξεκολαμε καθε λιγο και λιγακι.
επισεις, ιμαντες, εργατες, hi lift, και οτι αλλο υπαρχει, να το εχεται μαζι σας στον τεχνικο ελενχο.... ενταξει , ενταξει, πλακα κανω μην φερετε τιποτα. (...θα τα εχουμε εμεις αυτα).

αυτα για μια πρωτη ενημερωση και συνεχιζουμε.
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

RALLY RAID ΑΙΓΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό dim_fragos » 27 Μαρ 2006, 10:07

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ - ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ : 6974-842589 , 26910-26432
Άβαταρ μέλους
dim_fragos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 27 Μαρ 2006, 09:00

Re: τα νεοτερα που λεγαμε...

Δημοσίευσηαπό superspy » 27 Μαρ 2006, 11:01

karka έγραψε:υπαρχει και μια περιπτωση να αλαξει η σειρα εκινησεις και να φυγουν πρωτα τα αυτοκινητα αλλα αυτο αν ισχησει θα ανακηνωθει εκει.....



Ούτε να το συζητάτε αυτό.....
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: τα νεοτερα που λεγαμε...

Δημοσίευσηαπό dim_fragos » 27 Μαρ 2006, 13:58

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ ΣΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ : 26910-26432 (META ΤΙΣ 20:00 KΟς ΑΓΓΕΛΟΣ) KAI 6974-842589
Άβαταρ μέλους
dim_fragos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 27 Μαρ 2006, 09:00

Re: τα νεοτερα που λεγαμε...

Δημοσίευσηαπό Berg » 27 Μαρ 2006, 15:30

dim_fragos έγραψε:ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ ΣΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ : 26910-26432 (META ΤΙΣ 20:00 KΟς ΑΓΓΕΛΟΣ) KAI 6974-842589


Δεν ανεβάζεται καλύτερα κανένα έντυπο για δήλωση συμμετοχής? Θα μας βολέψει όλους. Βλέπετε μας έχουν κακομάθει. :P :P
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

CLOPYRIGHT !!!

Δημοσίευσηαπό geco » 27 Μαρ 2006, 17:08

Copy, Paste - Perfect taste !!!

Και άν ζοριζόσαστε να φτιάξετε δική σας "δήλωση συμμετοχής" κάντε την αντιγραφή από την Ε75 που την έκανε αντιγραφή από το OFF-ROAD.GR
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Δημοσίευσηαπό karka » 27 Μαρ 2006, 23:15

ok παιδια ο doc θα ανεβαση την φορμα συμετοχης.
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό karka » 27 Μαρ 2006, 23:36

Ούτε να το συζητάτε αυτό.....



superspy δεν ειναι καλυτερα μια μοτο να προσπερναει ενα αργο αυτοκ/το (πιο ασφαλες) και καλυτερα τα αυτοκινητα να "ανοιγουν" τη διαδρομη απο θεμα ασφαλειας? επισεις στο αυτοκ/το αλλος διαβαζει αλλος οδηγαει και τα λαθη πλοηγησεις περιοριζονται καπως, οποτε η διαδρομη "γραφετε" πιο "σιγουρα" και οι μοτο ακολουθουν πιο ευκολα τη ροδοσια χωρις να κυνδινευουν απο τα χασηματα και αναστροφες.
...τι λες?
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό superspy » 28 Μαρ 2006, 08:11

Karka έχεις λάθος σε αυτό.
Μια μοτοσικλέτα είναι πιο επικίνδυνο να προσπαθήσει να προσπεράσει ένα αυτοκίνητο, από το αντίθετο.
Δεν είναι τυχαίο ότι πουθενά δεν γίνεται αυτό που λες.
Ακολούθησε κατά γράμμα τον κανονισμό αν θες να κάνεις Rally Raid.


Δυστυχώς ΜΟΛΙΣ εχθές το βράδυ είχα την ευκαιρία να "ξανά" διαβάσω τα παραπάνω post σου με προσοχή (είχα απορροφηθεί από τους τελευταίους αγώνες). Βλέπω ότι έχει σχηματίσει μια λανθασμένη άποψη για τα rally raid και όχι μόνο αυτό αλλά αναφέρεσαι και σε θέματα και καταστάσεις που δεν γνωρίζεις.

Θέλω λοιπόν να σου επισημάνω κάποια θέματα που πιθανών δεν τα γνωρίζεις και έχεις σχηματίζει λανθασμένη άποψη.

Α. Τα Rally Raid ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ENDURO ή TRIAL - αναφέρεται ρητά στον κανονισμό. Αν έχει σκοπό να κάνεις κάποιο τέτοιο παιχνίδι υπάρχει ο κανονισμός Enduro μοτοσυκλέτας και ο αντίστοιχος 4Χ4, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΚΟΙΝΟ.

Β. Φυσικά υπάρχει δεδομένος κανονισμός από την ΕΘΕΑ/ΕΘΕΑΜ που πρέπει να ακολουθήσεις κατά γράμμα και ΟΧΙ ο DOC δεν έχει το πεπόνι και το μαχαίρι.

Γ. Οποιοδήποτε θέλει μπορεί να ζητήσει ημερομηνία από την ΕΘΕΑ/ΕΘΕΑΜ και για φιλικό αγώνα είμαι σίγουρος ότι θα την πάρει, ακόμα και αν υπάρχει άλλος αγώνας στην ίδια ημερομηνία. Είναι επιλογή του διοργανωτή η ημερομηνία και σαφώς θα μπορούσες να το κάνεις το παιχνίδι στις 19/3.

Όλα τα άλλα που αναφέρεις δεν έχω ακόμα καταλάβει για πιο λόγο τα λες. Είναι ανακρίβειες που σου μετέφεραν ή τις λες μόνος σου; Για ποιο λόγο θες να δημιουργήσεις εντυπώσεις;
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 94 επισκέπτες

cron