Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Raid Αιγίου 09/4/06- ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΕΑ VERSION!!!

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό alexandros » 28 Μαρ 2006, 20:47

zman έγραψε:
alexandros έγραψε:συγνωμη, αν τελειωσατε με τις ''διαδικασίες'' σας θα ήθελα να ρωτησω αν μπορουμε τα γουρουνακια της παρεας (σταυρος, σαββας, τακης, βαγγελης, αλεξ) να πάρουμε μαζι εκκίνηση όπως λεει και ο zman ?


5 ατομα χωραει το ταξι η ο ψηλεας δεν θα'ρθει anyway?


εννοείται πως ο ψηλέας θα έρθει όπως και να έχει !!!

λοιπόν, ο πρώτος κερνάει μπύρες οκ !!??!! :beer: :beer: :beer: :beer:

η κόντρα είναι μεταξύ των γουρουναρέων και βλέπω τον zman να κερνάει την άλλη κυριακή :shock: :shock:

ο ψηλέας θα έρθει περίπατο ... με τα πόδια ...

ο σάββας θα φέρει κανα 2κιλο παϊδάκια ??

σχάρες, κάρβουνα και μπύρες ποιός ???
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό markd » 28 Μαρ 2006, 20:56

superspy έγραψε:Πρέπει τη διαδρομή να τη βγάζει Rav, Maveric ή HRV οριακά καθώς επίσης και Africa, BMW ή DR BIG κλπ.


Αυτήν την άποψη την στηρίζω κι εγώ 100% και να σας θυμίσω ότι η διαδρομή του αττικού ήταν όλη προσπελάσιμη από τον bigουλα ενώ στην Πάτρα έκανα την εναλλακτική!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό karka » 29 Μαρ 2006, 00:16

για την πενταδα με τα γουρουνια δεν ξερω ρωτηστε τον προπονητη.
για την εκινηση εκανα μια προταση που στηριχτηκε περισοτερο στον ογκο του αυτοκινητου να "ανοιγει" τη διαδρομη μεχρι να το παρουν χαμπαρι οι τοπικοι που μπορει να μην πληροφορηθικαν για τον αγωνα. ηταν απλα μια προταση δεν απαιτησα κατι, γιατι το τραβαμε απο τα μαλια?
οσο για τον κανονισμο "παμε παλι"..., λοιπον 130 χλμ. μηχανακια -αυτοκινητα, σεδ, road book, μεση ωριαια, ξεχασα τιποτα ? Α! οχι δεν θα εχει εναλακτικη ολοι απο τον ιδιο δρομο, τη διαδρομη την εκανα με μαβερικ και 50/50 λαστιχο στεγνη (γραφτηκε 10 μερες πριν αυτο), και ενα δικυλινδρο περναει ανετα αρκει να μην το οδηγαει ο πατερας μου γιατι εινα 80 χρονων και ζοριζεται.
αυτα μας κανουν ενα raly raid? ...μας κανουν.
τωρα αν βρεξη, χιονιση, φυγουν τα βουνα , θα δουμε τι θα κανουμε εκεινη τη στιγμη.
Το σημείο που κόπηκε η διαδρομή - κόπηκε απο ρυάκι που μίκρυνε το δρόμο και αυτά συμβαίνουν. ναι... επιδει συμβαινουν, και το βουνο δεν ειναι πιστα ασφαλτινη να ξερεις με τι εχεις να κανεις, δεν μπορεις να βαλεις σε ενα καλουπι ολη τη διαδρομη. την ελενχεις μεχρι τελευταια στιγμη και εχεις μεχρι και -4 εναλακτικες στην πατρα- ετσι αν στραβωσει κατι να μην παει στραφη ο αγωνας. οποτε η περιφημη εναλακτικη θα μοιραστει και αν παιξει, θα παιξει για ολους ._
τωρα αν σε προηγουμενο post διαβασατε για κοληματα, σπασιματα και αλλα, αυτα παιζουν σε καθε βολτα που καποιος κανει ενα λαθος πατημα η μια λαθος κινηση. γραφτηκαν για και να δωσουν μια νοτα στο κειμενο
και ειναι αληθινα, αλλα το λαθος του καθε οδηγου δε σημαινει οτι θα το κανεις και εσυ.

τελος, ποτε δεν ειπα για καταστρατηγιση κανονισμων και απο το 89 που πρωτοκρατησα σημαια στο χερι μου νομιζω οτι δεν εχει κανεις να μου προσαψει τιποτα αντικανονικο απο την ερμηνεια τον κανονισμων ως αγωνιζομενος, οργανωτης,κριτης, αγωνοδικης, και οτι αλλο εχω χρηματισει τοσα χρονια στον χωρο.



ποιος θα ερθει αυριο για βοηθεια στη Μασουσια να "γλυκανουμε " λιγο το κατεβα ?
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό zman » 29 Μαρ 2006, 05:35

Ο Ψηλεας γιατι θα ερθει με τα ποδια; Α, δεν εχει λαστιχα ο jimini cricket...
Ωστε ετσι, θα με αφησετε να περασω στο τελος για να πληρωσω εγω, ε;
Ασ'το χοντρυνουμε λιγο, ας βαλουμε και το λογαριασμο που θα κανουν οι γυναικες μας στα ουζερι (καλυτερα να τις ντυνεις παρα να τις ποτιζεις).
Που θα παει, δεν θα βρεξει να γελασει και ο φουλ μπλοκε;
Ο χαμενος μου αδερφος που μας χωρισαν στη γεννα (Βασιλης, μαυρο αγροτικο Defender 90) δεν εχει πινακιδες και δεν θα τρεξει, οποτε ας ξεκινησουν οπου θελουν τ'αυτοκινητα, ο karka ξερει τι λεει, εχουν μια κακη συνηθεια μερικοι σ'αυτο το μερος, δεν προσπερνανε ΣΠΡΩΧΝΟΥΝ ΑΠΟ ΠΙΣΩ (χωρις πλακα, το εχω δει στην Παναγιουδα κι εχω λερωσει σωβρακο)
Άβαταρ μέλους
zman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2005, 01:24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό alexandros » 29 Μαρ 2006, 07:22

άσε ρε zman τα σάπια σου !!!

θα πάμε παρεάκι κάτω, και ο πρώτος, θα κεράσεις.

και αν βρέξει ... θα κουβαλάς και αδιάβροχα και ομπρέλλες !!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό Berg » 29 Μαρ 2006, 10:27

Για να κλείσουμε το θέμα με διαδρομές - σειρά εκκίνησης - "επαγγελματίες" - φιλικούς αγώνες κ.λ.π.

Εφόσον υπάρχουν κανονισμοί για συγκεκριμένο είδος αγώνα τότε πρέπει να τηρούνται από τους διοργανωτές.

Αφήστε εμάς τους οδηγούς και αναβάτες να κάνουμε τις παρατηρήσεις μας πριν και μετά τον κάθε αγώνα και στο τέλος της χρονιάς κάνουμε σούμε και αποφασίζουμε τυχόν βελτιώσεις για την επόμενη χρονιά.

Τα πράγματα λειτουργούν ήδη πολύ καλά οπότε προχωράμε ως έχουν και βλέπουμε.

Υπενθυμίζω: RALLY RAID = Μεγάλες σε μήκος διαδρομές βατές σε όλο το μήκος τους από SUV οριακά.

Πάρις
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

RR Αιγίου

Δημοσίευσηαπό geco » 29 Μαρ 2006, 10:58

Αντρέα,

γιά πες μου δυό πράγματα σχετικά με τον αγώνα του Αιγίου.

Άν κατάλαβα σωστά η εκκίνηση γίνεται από την Πάτρα (Ψηλά αλώνια) . Ο τερματισμός που είναι; Γιατί άν είναι αλλού θα πρέπει να πάμε να φέρουμε τα αυτοκίνητα και να φορτώσουμε τα μηχανάκια στα τρέιλερ.

Ακόμα διευκρίνησε μου τι ακριβώς χρειάζεται από "χαρτούρα" προκειμένου να δηλώσουμε συμμετοχή.

Αν εφαρμόσεις τον κανονισμό Ράλλυ Ρέιντ οι κατηγορίες είναι σαφείς. Το ίδιο και άν το κάνεις Τρέιλ Ράιντ.
Αν πάλι γουστάρεις κάτι διαφορετικό, πες το μας και εμάς να γνωρίζουμε τι εννοεί άραγε ο ... ποιητής.

Τέλος πρέπει να καταλάβεις ότι κανείς δεν αμφισβήτησε τις γνώσεις σου και το ταλέντο σου στην επιλογή διαδρομών (Το αντίθετο μάλιστα όλοι παραδέχτηκαν ότι ο αγώνας της Πάτρας ήταν ο καλύτερος της χρονιάς !!!).

Μετρίασε λίγο το πάθος σου και βρες την υπομονή να εξηγήσεις ψύχραιμα τις λεπτομέρειες στους ενδιαφερόμενους.

Μην φαντάζεσαι συνομωσίες και συμφωνίες "κάτω από το τραπέζι". Ο καθένας αναγνωρίζεται ανάλογα με τις ικανότητες και τα προσόντα του.

Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι τα Ράλλυ ρέιντ είναι από φέτος Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Ο Σπύρος κάνει σοβαρή δουλειά! Άκου τον, δεν θα χάσεις!

Εντάξει, χρειάζονται και λίγες δημόσιες σχέσεις αλλά αυτό δεν είναι και τόσο κακό!

Σε ευχαριστώ και εύχομαι καλή επιτυχία!


ΥΓ Δώσε ένα τηλέφωνο να επικοινωνήσουμε
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

RR Αιγίου

Δημοσίευσηαπό ayrton » 29 Μαρ 2006, 11:07

Γιώργο, "Ψηλά Αλώνια" υπάρχουν και στο Αίγιο!!!!
....."Καυτά σεντόνια" δεν βρίσκεις παντού....χε χε
Άβαταρ μέλους
ayrton
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 15 Ιαν 2004, 20:49
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευσηαπό karka » 30 Μαρ 2006, 00:54

εχει και το αιγιο "ψηλα αλωνια", την κεντρικη του πλατεια.
η χαρτουρα ειναι η ιδια, ο αγωνας ειναι ραλυ ραιντ. εχει 130χλμ και ειναι μεσα στο οριο τον χλμ. (100-700) οποτε και οι κατηγοριες οπως της ξερεις.
οχι δεν γουσταρω κατι διαφορετικο ακολουθω τους κανονες , μονο που το βουνο ειναι απροβλεπτο και δεν ξερεις τι σου ξημερωνει εκινει την μερα.
μεχρη στιγμης η διαδρομη ειναι βατη. αν κατι παει στραβα θα το αντιμετωπισουμε πιστευω. δεν μπορεις ομως να κανεις διαδρομη "εκδρομη" γιατι στην περιπτωση που πανε ολα καλα απο τον καιρο θα βαρεθει ο κοσμος. περσι με την κακοκαιρια σε ενα αγωνα, βγαλε βγαλε,για να περναει, στο τελος εκανε λιακαδα και ο αγωνας εγινε βολτα.
η "διαδρομη" ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιο που χωραει πολυ συζητηση.
εγω θελω να πιασω τον μεσο ορο ικανοτητας οχηματος-οδηγου.
αν καποιος υστερει απο οχημα ή ικανοτητα θα ειμαστε εκει για βοηθεια.
γιωργο ευχαριστο για τα καλα σου λογια αλλα μονος μου δεν θα καταφερνα και πολα πραγματα.
δεν υπαρχει προβλημα μεταξη εμενα του σπυρου και του δημιτρη αντιθετος "μπικαν" ή δημιουργησαν εναν χωρο αγωνιστικου auto-moto που μεσα σε λιγο διαστημα εφερε 100 ΦΡΕΣΚΙΕΣ συμετοχες και εφυγε απο το τελμα και το γκετο που ηταν πριν.
αυτο δεν μπορω να μην το αναγνωρισω.
ομως μερικα πραγματα δεν με βρισκουν συμφωνο και λεω την αποψη μου.

συνομωσίες και συμφωνίες "κάτω από το τραπέζι υπαρχουν, υπηρχαν και θα υπαρχουν παντου, ακομα και στο γνωστο σου σαντουϊτσα που σου βαζει 3 αντι 2 φετες μπεϊκον στο σαντουϊτς. εκει δεν με πειραζει εκτος και αν ειμαι ο μαγαζατορας. και εδω δεν ειμαι ο μαγαζατορας ειμαι ο πελατης και η γνωριμια μου με τον doc με βοηθαει να κανω τους αγωνες που θελω και να βγαζω λιγο απο το παθος και το εγω, που ολοι κουβαλαμε.
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό geco » 30 Μαρ 2006, 11:07

Αντρέα,

Τηλέφωνο δεν έδωσες ! Πές το να σε ρωτήσω διάφορα !


Ευχαριστώ !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Δημοσίευσηαπό karka » 30 Μαρ 2006, 23:15

γιωργο αν θες το τηλ. για να κλεισουμε τιμη για το road book του αγωνα κανε την προσφορα σου εδω τωρα που ειναι νωρις και οχι κατω απο το τραπεζι γιατι υπαρχουν και αλλοι που περιμενουν!!!
...μην παρεξηγηθω πλακα κανω.
σου εστειλα με Π.Μ το τηλ παρε με και ρωτα με οτι θες.
την τεταρτη φτιαξαμε λιγο το κατεβα απο το τελευταιο κοματι εκτος δρομου του αγωνα.
ειναι παρα πολυ καλο 2,3 χλμ.κατηφορικο εως πολυ κατηφορικο σε δυο σημεια αλλα ο syperspu ειπε οκ.! με τις κατηφορες δεν υπαρχει πραβλημα

να ρωτησω κατι? υπαρχει προβλημα αν το road book του αγωνα δεν ειναι περασμενο σε η/υ. δηλαδη δακτυλογραφημενο και ειναι καθαρογραμμενο στο χερι?
εχω πολυ δουλεια αυτο τον καιρο και στο corel που ξεκινησα να το φτιαξω θελει χρονο που αυτη τη στιγμη δεν εχω.
ο doc εχει ενα αλλο πραγραμματακι, που τον βοηθαει περισοτερο απο οτι μου εχει πει, απο τα γνωστα, exel - corel κτλπ και δεν το εχω εγω αυτο.
αν δεν βρω το χρονο θα πειραζε να ηταν στο χερι?
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 31 Μαρ 2006, 12:24

Δηλαδή, εμείς δεν μπορούμε να έχουμε το τηλεφωνό σου, αν χρειαστούμε κάτι?????
Θα ήθελα το roadbook, να είναι τυπωμένο απο υπολογιστή.....αν γίνεται!!!
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό Berg » 31 Μαρ 2006, 13:16

Υπάρχουν μήπως τηλέφωνα για προτεινόμενα ξενοδοχεία?

Το θέμα Parking για το βράδυ είναι σημαντικό.

Πάρις
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Ξενοδοχείο ;

Δημοσίευσηαπό geco » 31 Μαρ 2006, 14:07

Τι να το κάνεις ρε Πάρι το ξενοδοχείο;
Πρωί-πρωί θα πάμε - βραδάκι θα γυρίσουμε !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Ξενοδοχείο ;

Δημοσίευσηαπό alexandros » 31 Μαρ 2006, 15:07

γιατι ?? δεν θα πάμε απο βραδύς ??

θα πάμε κομβόϊ πρωινό ?
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες