Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Απόψεις Για το Πρωτάθλημα Rally Raid 2006

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό zman » 02 Ιουν 2006, 10:03

Να γραψω κι εγω την αποψη μου...
Δεν ετρεξα στον αγωνα για πολλους λογους, απο επαγγελματικες υποχρεωσεις μεχρι κοστος γιατι το Αιγιο με ετσουξε αρκετα και το γουρουνι ακομα ειναι λαβωμενο.
Εχω υπολογισει οτι για να τρεξω σε πρωταθληματικο επιπεδο το φετινο πρωταθλημα χρειαζομουν γυρω στα 15000 ευρω. Αυτο περιλαμβανει το κοστος του οχηματος και του εξοπλισμου μου για ενα χρονο με τη συντηρηση του και λογικη φθορα, οχι ζημιες, τις μετακινησεις, διαμονη, διατροφη εμενα και της ομαδας μου κλπ.
Με δεδομενο το οτι δραστηριοποιουμαι επαγγελματικα στο χωρο και εχω προσβαση και σε εναν δυο χορηγους, μπορω να πω οτι θα με συνεφερε και θα το εκανα αν υπηρχε η αντιστοιχη δημοσιοτητα, βλεπε τηλεοραση, περιοδικα κλπ.
Δυστυχως τα μεσα προτιμουν να εγκλωβιζουν τους πελατες τους σε ολοσελιδες και σαλονια και αδιαφορουν εγκληματικα για τους αγωνιζομενους και τις αναγκες τους, η στηριξη τους στις αθλητικες δραστηριοτητες ειναι απαραδεκτη. Ισως τα πραγματα ειναι πολυ ευκολα γι'αυτους αυτη τη στιγμη με τον απιστευτο υπερκορεσμο της αγορας και τον ακρατο ανταγωνισμο μεταξυ των πελατων τους που τους επιτρεπει να πουλανε διαφημιση σε τιμες Αμερικης. Μια σωστη στηριξη των ποιοτικων αγωνων που απαιτουν τετοια υπερπροσπαθεια και εχουν τοσο θεαμα οπως το Rally Raid θα εδινε τη δυνατοτητα στους οργανωτες να ανεβασουν ραγδαια την ποιοτητα της διοργανωσης προς κυριο οφελος των ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ με μικροτερα budget που θα εποφελουνταν απο την βελτιωμενη στηριξη και υποδομη. Φανταστειτε να εχουν τα παιδια στη διαθεση τους χρημα για μεταφορα οχηματων στον αγωνα, οδικη βοηθεια παντου, τριπλασιους γιατρους, ασθενοφορα και βοηθητικα οχηματα, ΧΡΗΜΑΤΙΚΑ ΕΠΑΘΛΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΙΚΗΤΕΣ, εκδηλωσεις με φαγητο κλπ. ετσι για να γινεται σωστο παρτυ με μεγιστη ασφαλεια.
200 χιλιαρικα τουλαχιστον πρεπει να παρει ο Σπυρος και ο Doc του χρονου για να παιξει μπαλα. Υπαρχουν εταιρειες που αυτα τα λεφτα τα πετανε στα σκουπιδια (δηλαδη σε ασχετες διαφημισεις).
Εχω ψαξει ολο το διαδικτυο για να βρω αγωνα σαν το Rally Raid, ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ. Με σωστη καλυψη θα πουλαγαμε και πλανα στο εξωτερικο.
Του χρονου θα ειμαι ετοιμος να χωθω σωστα στο χωρο, τωρα που ειδα οτι το αντεχουν τα κοκκαλα μου, αν δεν ηθελα να ημουν ΤΥΠΙΚΟΣ με θεματα οπως πινακιδες κυκλοφοριας κλπ. ισως να το εκανα και απο φετος, το οχημα που εχω τωρα ειναι μεν σκυλι απο αντοχη αλλα δεν θα την εβγαζα με τιποτα καθαρη αν επρεπε να το παλεψω για δωδεκα ωρες τη μερα στη Ρουμελη, 400+ κιλα σε ενα τιμονακι ειναι πολλα και οταν τουμπαρει κινδυνευω να με σκοτωσει οποτε μονο για σβελτη βολτιτσα ειναι.
Συμπερασμα δικο μου: Οι αγωνες κινουνται στο σωστο δρομο απο πλευρας ουσιας, δουλεψτε το θεμα της οικονομικης βελτιωσης για να γινει υποφερτη η συμμετοχη απο τους 50-60 ερασιτεχνες που πρεπει να πλαισιωνουν τους 20-30 πραγματικα υπεραθλητες. Την ξερετε τη δουλεια, ζωριστε τους. Οσο για τους υπολοιπους, θεατες κλπ. ας αρχισουν να στηριζουν οσουν στηριζουν το αθλημα που αγαπουν, απο τη βενζινη που βαζουν μεχρι το ποτο που πινουν και το τσιγαρο που καπνιζουν και οταν συμπληρωνουν ερωτηματολογια τυπου "που ακουσατε για το προιον μας" να λενε απο τους αγωνες.
Άβαταρ μέλους
zman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2005, 01:24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό doc » 02 Ιουν 2006, 10:14

Κυριακή πρωί θα ανέβει το... μυθιστόρημα...
Αύριο έχουμε γάμο!
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Re: Αγώνες κωλοαντοχής

Δημοσίευσηαπό DRZakias » 02 Ιουν 2006, 11:19

pino έγραψε:«Θέλουμε πολλά χιλιόμετρα» λέγαμε, μας τα έδωσαν και είπαμε: « Έ, όχι και τόσα πολλά!»
«Θέλουμε νυχτερινή οδήγηση» λέγαμε, μας την έδωσαν και είπαμε: « Έ, όχι και τόσο νωρίς!»
«Θέλουμε σκούπες και γιατρούς» λέγαμε, μας τα έδωσαν και είπαμε: « Έ, όχι και τόσο ακριβά!».


Φιλε pino πλην του τριτου που ειναι και το σημαντικοτερο δεν ζητησαν ολοι τα παραπανω.Ποιος ειπε οτι τα 150 και 200χιλ. ειναι λιγα.Δεν ειναι για αναβατες(ειδικα) τοσα χωματινα χιλ. αγωνας αντοχης?Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να ειναι 300+χιλ. για να θεωρειται αντοχης?Προσωπικα θελω να φτανω στα ορια μου και συναμα να το ευχαριστιεμαι κιολας.Αυτο το εισεπραξα στο ΠΗΛΙΟ και στο ΑΙΓΙΟ.

pino έγραψε:Δεν έχουμε λεφτά για τους αγώνες; Ας κάνουμε οικονομία ή ας δουλέψουμε περισσότερο.
Να πάμε πάλι πίσω στην Σκοτεινή Πλευρά της Πάρνηθας θέλετε; Εκκίνηση στης 10:00, 90χιλ, με δωρεάν συμμετοχή και μια σκούπα;
Οι οργανωτές θα μπορούσαν να μας δίνουν φασόν αγώνες. Η Ρούμελη έχει ξαναγίνει. Γιατί δεν έκαναν τον ίδιο αγώνα; Θα ήταν όλοι ευχαριστημένοι και αυτοί δεν θα έμπαιναν πάλι μέσα.
Ήθελαν όμως να ξεπεράσουν τα χιλιόμετρα που είχε η Ροδόπη και το κατάφεραν. Ήθελαν κατασκήνωση στο βουνό γιατί έτσι είναι πιο ωραία η φάση. Ήθελαν να δούμε τα βουνά της Ρούμελης με τα γκρέμια της και σκέφτηκαν πως θα ήταν ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ να τα περάσει κάποιος νύχτα. Γι΄ αυτό ξεκινήσαμε τόσο πρωί, για την ασφάλεια όλων μας. Αλλά εμείς…. μόνο τον κώλο μας κοιτάμε!


Μην πας απο το ενα ακρο στο αλλο.Υπαρχει η μεση λυση για να ειναι ολοι ευχαριστημενοι.Δεν ζητησε κανεις να τρεχει τσαμπα πρεπει οι δημιουργοι να αμοιβωνται.Ο καθενας μπορει να κρινει μονος του το ποσο του παραβολου μεγαλα παιδια ειμαστε.Δεν εχει σημασια αν εχεις ή δεν εχεις φραγκα.Εγω θεωρησα τα 130 ποσο υπερβολικο και δεν ετρεξα.Πιστευω πως αν εκαναν τον ιδιο αγωνα προ διετιας με 55ευρω που ειχε τοτε θα ηταν πολυ περισσοτερες οι συμμετοχες.Γνωμη μου..........

Μετα απο αυτα που διαβασα απ' τον geco και τον seNNiha για το αμαξι που ερχοταν καταπανω τους οταν επεσαν τη νυχτα εεεεε αστο καλυτερα νομιζω ειναι κομματακι ριψοκινδυνο.Στο κατω κατω για τα γκρεμια που λες τωρα πλεον νυχτωνει 9 η ωρα τι κακο θα ειχε να ηταν η εκκινηση με το πρωτο ξημερωμα που ειναι και το απολαυστικο της υποθεσης ολοι θα προλαβαιναν.Να φαω τα μουτρα μου μες το μαυρο σκοταδι με τη τσιμπλα στο ματι δε βρισκω λογο να με ευχαριστει κατι τετοιο.


Γενικα θα προτιμουσα πιο πολλες συμμετοχες με λιγοτερα χιλ. παρα το αντιθετο που αρχιζει να συμβαινει.Οπως επισης και μια πιο χαλαροκατασταση που νομιζω την νιωθω πιο πολυ στα TRAIL RIDES παρα στα RALLY RAIDS.Βεβαια αυτο ειναι το καλο με τους πολλους αγωνες οτι εχει ο καθενας τη δυνατοτητα να επιλεξει αυτο που του αρεσει και του ταιριαζει περισσοτερο.
Άβαταρ μέλους
DRZakias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:55
Τοποθεσία: ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΓΙΑΠΙ

Δημοσίευσηαπό karka » 02 Ιουν 2006, 12:02

ενα γρηγορο σχολιο μιας και μου εχουν βαλει κοφτη μετα της πεντε αραδες.

ο doc και ο syperspy εκαναν ενα λαθος στην ρουμελη.
για το μεγεθος του αγωνα χρειαζονταν λεσχη διπλα τους. λεσχη με κοσμο, που δεν θα πληρωνοταν 45 ευρω την ημερα το ατομο και θα ηταν και περισοτεροι για να στελεχωσουν τον αγωνα.
μαζι με το γεγονος οτι σαν τοπικοι θα ειχαν βρει τοπικους χοριγους για τα εξοδα της λεσχης (κυπελα,ισως φαϊ, υπνος, κτλπ )θα ελαφρωνε λιγο η σημμετοχη για τον αγωνιζωμενο.
για τα υπολοιπα (νυχτα, χλμ, κτλπ) τα πραγματα ειναι υποκειμενικα.
ας το παρουμε σαν ενα πειραμα. οτι μας εκανε ας το κρατησουμε, οτι δεν ... στα γκρεμια της μαδαγασκαρης.

ουπςς τελος, μπηκε ο κοφτης...
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό tagre » 02 Ιουν 2006, 12:24

karka έγραψε:ενα γρηγορο σχολιο μιας και μου εχουν βαλει κοφτη μετα της πεντε αραδες.

ο doc και ο syperspy εκαναν ενα λαθος στην ρουμελη.
για το μεγεθος του αγωνα χρειαζονταν λεσχη διπλα τους. λεσχη με κοσμο, που δεν θα πληρωνοταν 45 ευρω την ημερα το ατομο και θα ηταν και περισοτεροι για να στελεχωσουν τον αγωνα.
μαζι με το γεγονος οτι σαν τοπικοι θα ειχαν βρει τοπικους χοριγους για τα εξοδα της λεσχης (κυπελα,ισως φαϊ, υπνος, κτλπ )θα ελαφρωνε λιγο η σημμετοχη για τον αγωνιζωμενο.
για τα υπολοιπα (νυχτα, χλμ, κτλπ) τα πραγματα ειναι υποκειμενικα.
ας το παρουμε σαν ενα πειραμα. οτι μας εκανε ας το κρατησουμε, οτι δεν ... στα γκρεμια της μαδαγασκαρης.

ουπςς τελος, μπηκε ο κοφτης...


Eπειδη μπορω και παρακολουθω τις εξελιξεις απο τον υπολογιστη τουλαχιστον, ενα πραγμα εχω να πω: Οτι γραφει ο Καρκα, ειναι απολυτα ταυτισμενο και με τις δικες μου σκεψεις και ιδεες, ο ανθρωπος εχει σε οτι γραφει κατα 90% δικιο, και κατι εχοντες και κατεχοντες θα πρεπει πολλα να αναθεωρησουν πριν ανοιγουν τους ΗΥ και δεν ξερουν τι γραφουν !!!
Άβαταρ μέλους
tagre
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 05 Απρ 2005, 18:24
Τοποθεσία: iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό LEOPOTAMOS » 02 Ιουν 2006, 13:37

Φίλε Σπύρο,

Δεν είπε κανένας ότι δεν μπορείς να διοργανώσεις και να διαχειριστείς αγώνες με 150-200 συμμετοχές. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως πως λες με τόση ευκολία ότι θα πληρώνεις από την τσέπη σου τους αγώνες που θα μπαίνουνε μέσα.

Φίλε Αλέξανδρε,

Το θέμα δεν είναι αν εμεις οι 10-15 θα τρέξουμε σε οποιονδήποτε αγώνα γιατι πλεον έχουμε την αρρώστεια μέσα μας, το θέμα είναι ότι έχουμε μείνει 40 και ότι μένει στάσιμο το θέμα. Αρα οι διορθωτικές κινήσεις πρέπει να συμβαδίζουν με τις πραγματικές συνθήκες και όχι με το ιδανικό που έχουμε στο μυαλό μας.
Άβαταρ μέλους
LEOPOTAMOS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 31 Μάιος 2006, 09:09
Τοποθεσία: Αγιος Στέφανος

Re: Αγώνες κωλοαντοχής

Δημοσίευσηαπό Berg » 02 Ιουν 2006, 13:42

DRZakias έγραψε:Φιλε pino πλην του τριτου που ειναι και το σημαντικοτερο δεν ζητησαν ολοι τα παραπανω.Ποιος ειπε οτι τα 150 και 200χιλ. ειναι λιγα.Δεν ειναι για αναβατες(ειδικα) τοσα χωματινα χιλ. αγωνας αντοχης?Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να ειναι 300+χιλ. για να θεωρειται αντοχης?Προσωπικα θελω να φτανω στα ορια μου και συναμα να το ευχαριστιεμαι κιολας.Αυτο το εισεπραξα στο ΠΗΛΙΟ και στο ΑΙΓΙΟ.


Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά σκέψου και το ακόλουθο. Όταν οι αγώνες Enduro με πολύ πιό δύσκολη διαδρομή έχουν μήκος περίπου 200km τότε πιστεύει κανείς ότι οι αγώνες Rally Raid θα πρέπει να έχουν μικρότερο μήκος?

Το δε Six Days Enduro είναι περίπου 250 - 300km την ημέρα για 5 συνεχόμενες μέρες. :oops: :oops: :oops:

Ευτυχώς από φέτος υπάρχει πολυφωνία στους χωμάτινους αγώνες για τις μοτοσυκλέτες οπότε υπάρχει δυνατότητα επιλογής:

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro, (Με όποια διοργανώτρια αρχή θέλετε)
Attica Enduro Cup
Trial Ride Raid
Rally Raid

Η επιλογή είναι δική μας. :wink: :wink: :wink:
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Berg » 02 Ιουν 2006, 13:50

LEOPOTAMOS έγραψε:Το θέμα δεν είναι αν εμεις οι 10-15 θα τρέξουμε σε οποιονδήποτε αγώνα γιατι πλεον έχουμε την αρρώστεια μέσα μας, το θέμα είναι ότι έχουμε μείνει 40 και ότι μένει στάσιμο το θέμα. Αρα οι διορθωτικές κινήσεις πρέπει να συμβαδίζουν με τις πραγματικές συνθήκες και όχι με το ιδανικό που έχουμε στο μυαλό μας.


Θα συμφωνήσω ότι πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε το αύριο αλλά νομίζω ότι τα τελευταία δύο χρόνια γίνονται σταδιακά θετικά βήματα με την συμβολή όλων. Και αυτό είναι το μεγάλο καλό στην μεγάλη αυτή χωμάτινη παρέα 4x4 moto αντε και quad.

Οι διοργανωτές φτιάχνουν διαδρομές και χρόνους - οι οδηγοί και αναβάτες δοκιμάζουν και μετά βγαίνουν συμπεράσματα. Αυτά τα λαμβάνουν (πιστεύω) υπ΄όψιν οι διοργανωτές και προσπαθούν να τα εφαρμόσουν στους επόμενους αγώνες.
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Berg » 02 Ιουν 2006, 13:52

tagre έγραψε:Eπειδη μπορω και παρακολουθω τις εξελιξεις απο τον υπολογιστη τουλαχιστον


Να έρθεις στο βουνό παλιολινάτσα! :lol: :lol: :lol: :lol:
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό LEOPOTAMOS » 02 Ιουν 2006, 13:53

BERG πλάκα μας κάνεις? συγκρίνεις το επίπεδο του πρωτοθλήματος εντούρο με το δικό μας? αυτοί που τρέχουν στο πρωτάθλημα αυτό, έχουν καμια σχέση με μας? ή στο 6days? τι πίνεις? θέλω και εγώ!!!
Άβαταρ μέλους
LEOPOTAMOS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 31 Μάιος 2006, 09:09
Τοποθεσία: Αγιος Στέφανος

Δημοσίευσηαπό geokat » 02 Ιουν 2006, 14:47

Κάποιες απόψεις και από εμένα:

Εξ' ορισμού τα rally raid είναι αγώνες αντοχής και τα 250-300 χλμ ημερησίως είναι φυσιολογικά. ΓΙα όσους θέλουν πιο μικρές διαδρομές υπάρχουν και τα trial ride. Βέβαια την 1η ήμέρα τα 370 χλμ είχαν πολύ άσφαλτο και ήταν λίγο βαρετά για τις offroad μηχανές μας, αλλά φαντάζομαι ότι αυτό έγινε αναγκαστικά.

Προτείνω να επανεξαστεί η αναχώρησή μας χωρίς ύπνο στις 330 διότι είνα ιδιαίτερα επικίνδυνη. Θα ήταν πολύ καλύτερα να ξεκινάγαμε στις 2100 ή τον χειμώνα αντίστοιχα στις 1800.

Όσον αφορά το οικονομικό θέμα, θα έπρεπε Doc και Σπύρο, να φροντίσετε για την δημοσιότητα του αγώνα, έτσι ώστε να τραβηξετε και εσείς αλλά και εμείς με τις δικές μας γνωριμίες περισσότερους χορηγούς. Δεν φαίνεται ότι φτάνουν, τουλάχιστον για τους συμμετέχοντες, μόνο ο Εγγλεζο, η ΑΧΟ και η συμπαθέστατη Μαρία.

Τέλος παρόλο που δεν με απασχολεί προσωπικά, διότι στόχος μου είναι μόνο ο τερματισμός, αναρωτιέμαι γιατί τόσο υψηλές ΜΩΤ? Την δεύτερη ημέρα ήταν για τις μηχανές 49χαω! Κανείς βέβαια δεν την έπιασε και ας οδηγούσαν δίχως αύριο. Δεν θα ήταν καλύτερα να την βάζατε πχ στο 40χαω οπότε και πιο ασφαλές θα ήταν και θα κάναμε και αγώνα τακτικής. ¨Η εναλλακτικά τα 49χαω να το κατεβάζατε στα πιο δύσκολα κομμάτια και να μην μετράγατε τα ασφάλτινα.
Άβαταρ μέλους
geokat
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 21 Ιαν 2006, 20:28

Δημοσίευσηαπό Berg » 02 Ιουν 2006, 16:20

LEOPOTAMOS έγραψε:BERG πλάκα μας κάνεις? συγκρίνεις το επίπεδο του πρωτοθλήματος εντούρο με το δικό μας? αυτοί που τρέχουν στο πρωτάθλημα αυτό, έχουν καμια σχέση με μας? ή στο 6days? τι πίνεις? θέλω και εγώ!!!


Mochito :beer: :beer: :beer:
Τελευταία επεξεργασία από Berg και 02 Ιουν 2006, 16:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Berg » 02 Ιουν 2006, 16:29

geokat έγραψε:Τέλος παρόλο που δεν με απασχολεί προσωπικά, διότι στόχος μου είναι μόνο ο τερματισμός, αναρωτιέμαι γιατί τόσο υψηλές ΜΩΤ? Την δεύτερη ημέρα ήταν για τις μηχανές 49χαω! Κανείς βέβαια δεν την έπιασε και ας οδηγούσαν δίχως αύριο. Δεν θα ήταν καλύτερα να την βάζατε πχ στο 40χαω οπότε και πιο ασφαλές θα ήταν και θα κάναμε και αγώνα τακτικής. ¨Η εναλλακτικά τα 49χαω να το κατεβάζατε στα πιο δύσκολα κομμάτια και να μην μετράγατε τα ασφάλτινα.


Φίλε μου νομίζω ότι το θέμα με τις ταχύτητες για τις μοτό τό έχουμε κλείσει σε προηγούμενες συζητήσεις. Δεν θα παίζουμε κλεφτοπόλεμο με τους χρόνους. Ο καθένας πηγαίνει όσο μπορεί και διακινδυνεύει όσο αυτός νομίζει σωστό.

Σωστά έκαναν στην Ροδόπη και άλλαξαν την MΩΤ στα επικίνδυνα κομμάτια για ασφάλεια.
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό doc » 02 Ιουν 2006, 16:30

Φίλε Γιώργο καλές οι παρατηρήσεις σου...

geokat έγραψε:να φροντίσετε για την δημοσιότητα του αγώνα, έτσι ώστε να τραβηξετε και εσείς αλλά και εμείς με τις δικές μας γνωριμίες περισσότερους χορηγούς.


Νομίζεις ότι δεν γίνονται προσπάθειες? Για την δημοσιότητα του αγώνα κυκλοφορεί αφίσσα, μπαίνουν τέσσερις καταχωρίσεις στα περιοδικά, 2 στο 4Χ4 Magazine και 2 στο 0-300. Αποστέλονται δελτία τύπου σε 300 διευθύνσεις και συχνά μπαίνουν και δημοσιεύματα σε εφημερίδες ημερησίες, άλλα περιοδικά όπως 4Τροχοί, αλλά και πολλές σελίδες του διαδικτύου, κτλ.
Μετά τον αγώνα αποστέλονται πάλι δελτία τύπου με φωτογραφίες και μπαίζουν σχετικά εκτενή άρθρα σε 0-300 και 4Χ4 Magazine, άλλα μικρότερα σε ΜΟΤΟ και Tetrakinisi Mag, 4Τροχούς, άντε και σε καμιά αθλητική εφημερίδα, και σε ιστοσελίδες αν θέλει ο συντάκτης.
Κάποιες μάλιστα φορές έχουμε πάρει πλάνα, έχουν κυκλοφορήσει DVD και έχουν παιχτεί και στο Supersport!
Δεν είναι και λίγα, αν σκεφτείς! Κανένας άλλος αγώνας μοτοσυκλέτας δεν παίρνει περισσότερη δημοσιότητα.
Πάντως, προσπαθούμε ακόμα!

geokat έγραψε:Τέλος παρόλο που δεν με απασχολεί προσωπικά, διότι στόχος μου είναι μόνο ο τερματισμός, αναρωτιέμαι γιατί τόσο υψηλές ΜΩΤ? Την δεύτερη ημέρα ήταν για τις μηχανές 49χαω! Κανείς βέβαια δεν την έπιασε και ας οδηγούσαν δίχως αύριο. Δεν θα ήταν καλύτερα να την βάζατε πχ στο 40χαω οπότε και πιο ασφαλές θα ήταν και θα κάναμε και αγώνα τακτικής. ¨Η εναλλακτικά τα 49χαω να το κατεβάζατε στα πιο δύσκολα κομμάτια και να μην μετράγατε τα ασφάλτινα.


Αυτό ακριβώς κάναμε! Κατεβάσαμε το 48 σε 38 στην πρώτη μέρα, για να υπάρξει και λίγη τακτική! Σε συγκεκριμένα κομμάτια, επικίνδυνα!
Αν μπορούσαμε να το κάνουμε συχνότερα, να εξαιρούσαμε τα ασφάλτινα κτλ με περισσότερες ενδιάμεσες μετρήσεις, 1ον θα είμαστε παράτυποι (και η άσφαλτος παίζει!) και 2ον θα θέλαμε διπλάσιους κριτές!
Άλλωστε, δεν θα είχε νόημα... Πρέπει να υπάρχει και ο παράγων "ταχύτητα". Αυό που θα προσπαθούμε πάντα να κάνουμε είναι ο έλεγχος της ταχύτητας με ραντάρ και η επιβολή ποινών στους παραβάτες. Το κάναμε ήδη στο Αττικό. Θα το ξανακάνουμε...

Όσο για τα 49 km/h να είσαι σίγουρος ότι βγαίνουν! Εξαρτάται πάντα το επίπεδο των οδηγών! Θες να σου πω με τι ΜΩΤ ξεκινήσαμε και που έχουμε φτάσει μέσο όρο?
53 km/h βγήκε στην επιβεβαίωση της διαδρομής.
Ο Τασούλης την πρώτη μέρα έφτασε νομίζω κάπου 47 km/h!
Ο Κοντολιός το ίδιο!
Ο Spy και ο Alex πέρισυ σφαζόντουσαν οριακά στο 49!
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό doc » 02 Ιουν 2006, 16:33

Berg έγραψε:Σωστά έκαναν στην Ροδόπη και άλλαξαν την MΩΤ στα επικίνδυνα κομμάτια για ασφάλεια.


...καλά λέει ο Leopotamos... Τι πίνεις και δεν μας δίνεις!?!?

Πότε έφτασες στη Ροδόπη ρε άτομο???
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες