Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Raid Καρπενήσι - Εντυπώσεις!

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό LEOPOTAMOS » 11 Οκτ 2006, 10:13

ΦΙΛΕ BLUE

Με όλο τον σεβασμό, δεν έχεις κανένα δικαίωμα να μου πεις αν θα γράψω απάντηση εδώ ή αλλού.

Οταν γράφουμε τις εντυπώσεις μας για οποιαδήποτε αγώνα θεωρώ ότι πρέπει να γράφουμε όχι μόνο για την διαδρομή και τα κοντοσούβλια, αλλά και για την διοργάνωση και τους ανθρώπους της.

Ενα σχόλιο και δεν θα ξανασχοληθώ με το θέμα, γιατί είναι κάτι που με πειράζει:
1. Πήρα προσωπική απάντηση από τον Σπύρο
2. Δεν επιτίθεμαι στον Σπύρο σαν άτομο, αλλά στον Σπύρο σαν θεσμό και οργάνωση των αγώνων. Εχω τρέξει με τον Σπύρο στην 2η ΟΔΥΣΣΕΙΑ, σε όλα τα trail raid του γιατρού από το 0300 και έχω στηρίξει τις προσπάθειες του Σπύρου και μετέπειτα και του Γιατρού με όλες τις δυνάμεις μου από το Ξυλόκαστρο και μετά. Αυτό νομίζω ότι μου δίνει το δικαίωμα να κρίνω τον Σπύρο, τον Γιατρό ή οποιονδήποτε άλλο με καλεί να συμμετάσχω σε οποιαδήποτε εκδήλωση.

Μια ερώτηση θα κάνω μόνο: πού είναι ο Σπύρος της Ρούμελης, της Δράμας? Αν ήταν άρρωστος τώρα στο Καρπενήσι ΟΚ. Ηταν άρρωστος όμως και στο Πήλιο? και στην 2η Ρούμελη?

Θεωρώ πάντα ότι οι αγώνες που διοργανώνει η OFF ROAD είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο, υψηλότερο από τις ικανότητες των αναβατών, θα στεκόταν άνετα σε επίπεδο παγκοσμίου rally raid, o Σπύρος είναι ένας από τους πρωτεργάτες, και οποιοδήποτε σχόλιο (υποκειμενικό μεν) έχει να κάνει με την διατήρηση του υψηλού επιπέδου.

ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
LEOPOTAMOS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 31 Μάιος 2006, 09:09
Τοποθεσία: Αγιος Στέφανος

Raid Καρπενήσι

Δημοσίευσηαπό drMel » 11 Οκτ 2006, 12:14

Να γράψω και γώ τις εντυπώσεις μου απο τον αγώνα, αφού συμμετέχω για πρώτη φορά σε αγώνα σαν αναβάτης.
Λυπάμαι που τα παράτησα αλλά με παράτησε ο εαυτός μου και η πολύ κακή φυσική μου κατάσταση.
1. Συγχαρητήρια στον Λευτέρη και τον Σωτήρη, και οι δύο ξεκίνησαν "εχθές" και τα πάνε εξαιρετικά γιατί απλά γουστάρουν αυτό που κάνουν και επικεντρώνονται στον αγώνα. Και είναι και φίλοι μου
2. Συγχαρητήρια στον Μαρκάτο με το αρχαίο 800 που τρώει πιο πολύ απο μένα, τον Μηνά με το 950 και τον Φώτη με το άλλο 950 που έφεραν την σωστή συνωμοταξία στο φυσικό της περιβάλλον.
3. Τον Doc για την εξαιρετική διαδρομή, απο τις καλύτερες που έχω δεί.
4. Τους Σαμαρείτες
5. Τα παιδιά στα Σημεία Ελέγχου για την υπομονή τους.
6. Τον Γιάννη με το Husqvarna που έρχοταν μαζί μου γιατί γούσταρε τον ρυθμό μου και τον Δημήτρη που έκανε υπομονή.
7. Τον Σεβαστόπουλο που δίνει άλλη γεύση στους αγώνες Ραλλυ
8. Τον Κο Τασούλη που μας τιμά με την παρουσία του και μας θυμίζει τι σημαίνει οδήγηση (το εννοώ!!!). Είχα την τύχη την δεύτερη μέρα αφού εγκατέλειψα να σας προλάβω στην ανάβαση της Καλιακούδας σχεδόν όλους και κανείς δεν έστριψε μπροστά μου τόσο μαγικά όσο εκείνος.
9. Τα αυτοκίνητα που σταμάτησα στην ειδική της 1ης ημέρας και τα χάζεψα, δεν είχα ιδέα ότι πάνε έτσι.

Και τέλος τον "Παντελή" που οδηγούσε την Σκουπα-Ασθενοφόρο, που κατάφερε με πυρετό να είναι σε Σεχ, στην εκκίνηση της ειδικής, σε ωραία σημεία για φωτογραφίες και έβγαλε απο τον γκρεμό τον Αλέξανδρο.
Θα ορκιζόμουν ότι είδα τον Κατσιμαλή μέσα στο Defender αλλά εφ'όσον ο Leopotamos ισχυρίζεται οτι ο Spy ήταν απών τότε το αυτοκίνητο το οδηγούσε ο "Παντελής".

Θα ξανατρέξω, Doc Θέλοντος και Doc επιτρέποντος.
drMel
 

Δημοσίευσηαπό iatrodikastis » 11 Οκτ 2006, 20:14

markd έγραψε:Ρε 'συ ο άνθρωπος έχει χέρια!!!




Και εσύ έχεις και κοιλιά και ΙΜΟ που δεν χάνεται.Μόνο το KTM σου λέιπει,άντε το aprilia.
Άβαταρ μέλους
iatrodikastis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3389
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2005, 16:52
Τοποθεσία: n.smirni

Δημοσίευσηαπό markd » 11 Οκτ 2006, 20:25

iatrodikastis έγραψε:
markd έγραψε:Ρε 'συ ο άνθρωπος έχει χέρια!!!




Και εσύ έχεις και κοιλιά και ΙΜΟ που δεν χάνεται.Μόνο το KTM σου λέιπει,άντε το aprilia.


:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό iatrodikastis » 11 Οκτ 2006, 20:30

sacram έγραψε:
Peter νομίζω πως έφαγες κόλημα ή απλά σπας πλάκα με τους υπόλοιπους που παίρνουν στα σοβαρά τα σχόλια για τα ΚΤΜ. Οσο για το LC8, αφου είναι ΚΤΜ, αν στο δώσουνε να τρέξεις να υποθέσω οτι θα τρέξεις με τον jiovani???? Αν είναι έτσι να αγοράσουμε ολοι απο μια πορτοκαλι φριτέζα και να στείλουμε στην ανεργία τους παγκόσμιους.
:lol: :lol: :lol: :lol:
Αντε και στο επόμενο και εγω μαζί


Κοίτα το τι κάνω με τους υπόλοιπους άσε να το ξέρουν οι υπόλοιποι.Γιατί γιά μένα αυτοί που αποκαλείς υπόλοιποι είναι φίλοι.
Οσο αναφορά τον jiovani μπορώ αλλά παίζει Β΄εθνική.Και πλέον τα RR είναι primera division.
Και τώρα τα σοβαρά,στο επόμενο που εύχομαι νασαι πάλι μαζί μας,πρόσεχε το λάδι της φριτέζας.
Άβαταρ μέλους
iatrodikastis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3389
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2005, 16:52
Τοποθεσία: n.smirni

Δημοσίευσηαπό doc » 11 Οκτ 2006, 21:47

LEOPOTAMOS έγραψε:...


Χαιρετίσματα από την έκθεση της Κολωνίας.
Δυο παρατηρήσεις αστραπή

Ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια, αλλά...

1. Η συνεργασία μας με το Σπύρο είναι κάτι που αφορά αποκλειστικά τους δυο μας.
2. Ο καταμοιρασμός των εργασιών μεταξύ της ομάδας επίσης.
3. Υπάρχουν δουλειές που φαίνονται, και δουλειές που δεν φαίνονται.

Ευχαριστώ, και παρακαλώ τέλος επί του θέματος.

DOC
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό Bleu » 11 Οκτ 2006, 22:27

Fine with me
Άβαταρ μέλους
Bleu
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: 10 Απρ 2005, 18:20

Δημοσίευσηαπό Berg » 12 Οκτ 2006, 10:23

Α ξέχασα να γκρινιάξω! :oops: :oops:

Τα δύο βενζινάδικα που υποτίθεται θα ήταν ανοικτά την Κυριακή το πρωί ήταν κλειστά και τελικά φτάσαμε μέχρι το Καρπενήσι για να βάλουμε βενζίνη. Μαζί με ποιόν άλλο? Τον epital!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Απουσία!

Δημοσίευσηαπό panmal » 12 Οκτ 2006, 10:31

cuspid που ήσουν σ' αυτό :?: :?: :?:
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

ουάου

Δημοσίευσηαπό sacram » 12 Οκτ 2006, 11:09

iatrodikastis έγραψε:
sacram έγραψε:
Peter νομίζω πως έφαγες κόλημα ή απλά σπας πλάκα με τους υπόλοιπους που παίρνουν στα σοβαρά τα σχόλια για τα ΚΤΜ. Οσο για το LC8, αφου είναι ΚΤΜ, αν στο δώσουνε να τρέξεις να υποθέσω οτι θα τρέξεις με τον jiovani???? Αν είναι έτσι να αγοράσουμε ολοι απο μια πορτοκαλι φριτέζα και να στείλουμε στην ανεργία τους παγκόσμιους.
:lol: :lol: :lol: :lol:
Αντε και στο επόμενο και εγω μαζί


Κοίτα το τι κάνω με τους υπόλοιπους άσε να το ξέρουν οι υπόλοιποι.Γιατί γιά μένα αυτοί που αποκαλείς υπόλοιποι είναι φίλοι..

Aσε μας ρε peter!!!, λες και για σένα είναι φίλοι ενώ για εμένα εχθροί.
μελόδραμα το'κανες
iatrodikastis έγραψε:Και τώρα τα σοβαρά,στο επόμενο που εύχομαι νασαι πάλι μαζί μας,πρόσεχε το λάδι της φριτέζας.

καλό και αυτό :alright: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ευχαριστώ για την ευχούλα πάντως
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Οδύσεια 2006! ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ

Δημοσίευσηαπό soihiro » 12 Οκτ 2006, 13:26

Για όλους υπάρχει η πρώτη φορά, για εμάς όμως ο αγώνας του Καρπενησίου ήταν μια δοκιμασία. Τα γνωστά "πειραγματάκια" πριν την εκκίνηση, η αγωνία, το άγχος, η "παλιοπαρέα" έτοιμη για "άτυπες κοντρίτσες", η οργάνωση να προσπαθεί να χειραφετήσει τους ζωηρούς κ.τ.λ.
Εκκίνηση Σάββατο όλα καλά, προσπαθούμε να "ζεσταθούμε", η διαδρομή ως συνήθως σκληρή (πέτρα) αλλά τουλάχιστον όχι στενή (ορατότητα). Στο 35km μένουμε από αντλία βενζίνης! Εκνευρισμός (μας πέρασαν όλοι!!), βάζουμε την παλιά (!) και ξεκινάμε μετά από 20 λεπτά περίπου να προλάβουμε το καπέλο στην απλή. Όλα καλά!
Στην ειδική πάμε καλά μέχρι που ακούμε θόρυβο "ημιαξονίο" πίσω. Τελικά χοντρό κλαδί σφηνωμένο μας κοροϊδεύει κρυμμένο καλά μεταξύ ζάντας-δισκόφρενου. 5 λεπτά "ευαγγέλια και ψαλμοί" και go!
Έλεγχος το απόγευμα, με μερικές βίδες να μην υπάρχουν πια και το δίλημμα εάν τα λάστιχα θα βγάλουν την Κυριακή!
Κυριακή και το τερέν δεν παίζει για μας (πολύ λάσπη + πολύ βάρος = άνοιγμα γραμμών). Στο 30km περίπου λάστιχο (είπαμε άνοιγμα γραμμών!). Συνεχίζουμε εκνευρισμένοι και έχουμε πιο κάτω 60 km μια μικρή έξοδο (ανώδυνη). Όλα ΟΚ. Στο 150km περίπου όμως μας περίμενε το κερασάκι: Μια παρέα TERIOS, εκδρομική, μας αναγκάζει να κόψουμε και δυστυχώς το τελευταίο της παρέας σταματάει στο μέσο αριστερής φουρκέτας γιατί τρόμαξε! Από κάτω γκρεμός, στη μέση TERIOS και αριστερά βράχια. 1 sec πιο μετά το Range είναι στα βράχια με μπάρα τιμονιού που δείχνει σαν ωμέγα και στραβό εμπρός διαφορικό! Θεωρώντας ότι πράξαμε σωστά και δεν πετάξαμε το TERIOS στο ρέμα, αποφασίζουμε να επισκευάσουμε το Range για να τερματίσουμε. Πάλι περνάνε όλοι σχεδόν(!) και μας βλέπουν να κουνάμε την μπάρα στον αέρα (!). Τελικά μετά από 1/2 ώρα η μπάρα ξαναμπαίνει και συνεχίζουμε χωρίς όρεξη αλλά με λίγες ελπίδες γιατί χρειαζόμαστε βαθμούς. Τερματισμός και απογοήτευση για την κατάσταση του Range (το αυτοκίνητο επισκευάζεται στο σπίτι και οι όποιες βελτιώσεις είναι προσωπικές ιδέες). Τα αποτελέσματα μας άφησαν αφωνούς κυριολεκτικά.
Απολογισμός:
Εκτός από τα λάστιχα που έλοιωσαν τελείως οι ζημιές θέλουν περίπου ένα μήνα να γίνουν!
Δεν μας άρεσε που ενώ επισκευάζαμε το Range στην άκρη μερικοί (λίγοι) περνούσαν από δίπλα με όσα...
Συγνώμη στα παιδια με το BMW γιατί λόγω σύγχυσης νομίζαμε ότι μας κάνουν νόημα να κόψουμε λόγω λάσπης! (μετά κατάλαβα ότι ήταν τρεις αναβάτες και δύο μηχανές!).
Δεν μας αρέσει ο κυνισμός μερικών που μας θεωρούν "επαρχία". 'Ο,τι κάνουμε τα κάνουμε γιατί το γουστάρουμε και φυσικά μας στοιχίζει πολλά (μα πάρα πολλά).

Καλή συνέχεια σε όλους. Εάν καταφέρουμε να επισκευάσουμε το Range θα τα πούμε στην Πάτρα. Εάν δεν έρθουμε αυτό που θα μας λείψει είναι η "παλιοπαρέα", τα πειράγματα και ο χαβαλές...και όχι η διαδρομή.

Τα λέμε λοιπόν

Soihiro
soihiro
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 22 Μαρ 2005, 10:15
Τοποθεσία: Πήλιο

Re: Οδύσεια 2006! ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ

Δημοσίευσηαπό Berg » 12 Οκτ 2006, 13:54

soihiro έγραψε:Καλή συνέχεια σε όλους. Εάν καταφέρουμε να επισκευάσουμε το Range θα τα πούμε στην Πάτρα. Εάν δεν έρθουμε αυτό που θα μας λείψει είναι η "παλιοπαρέα", τα πειράγματα και ο χαβαλές...και όχι η διαδρομή.

Τα λέμε λοιπόν

Soihiro


Θα σας περιμένουμε στην Πάτρα.
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Απουσία!

Δημοσίευσηαπό Berg » 12 Οκτ 2006, 13:55

panmal έγραψε:cuspid που ήσουν σ' αυτό :?: :?: :?:


Είναι στην έκθεση Intermot. Germany μεριά.
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οδύσεια 2006! ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ

Δημοσίευσηαπό panmal » 12 Οκτ 2006, 14:13

soihiro έγραψε: Εάν καταφέρουμε να επισκευάσουμε το Range θα τα πούμε στην Πάτρα. Εάν δεν έρθουμε αυτό που θα μας λείψει είναι η "παλιοπαρέα", τα πειράγματα και ο χαβαλές...και όχι η διαδρομή.

Τα λέμε λοιπόν

Soihiro


Μη τολμήσετε και δεν έρθετε .... :evil: :evil: :evil:


ΜΦΧ

Παλιο....... 8) 8) 8)
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό jdelis » 12 Οκτ 2006, 14:18

Doc μια ερώτηση: η μέτρηση της 2ης ημέρας ήταν ακριβώς πριν από τον τερματισμό;
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες