Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Trail Ride - Raid Ξυλοκάστρου - Εντυπώσεις

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό jdelis » 18 Φεβ 2004, 09:22

superspy έγραψε:Α. Αγωνιζόμενοι χωρίς κράνος δεν υπήρχαν.
Β. Επίσης, συμμετοχές με ανήλικα.


Σπύρο,

όταν καθόμουν στην εκκίνηση με τον Friar πέρασε μπροστά μου αυτοκίνητο (δεν θυμάμαι ποιό...) με παιδί πίσω σε παιδικό καθισματάκι! Επίσης σε επόμενο αυτοκίνητο το πλήρωμα δεν φορούσε ζώνες και ο Στάθης πήγε και τους είπε να τις βάλουν.

Αυτά δείχνουν πως κάποιοι σίγουρα δεν κατάλαβαν πού έρχονταν. Δε νομίζω πως αν κάποιος ένιωθε πως συμμετέχει σε κάποιας μορφής "αγώνα" θα έπαιρνε και ένα μωρό μαζί του.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό nec-r » 18 Φεβ 2004, 21:16

4wheeldrive έγραψε:Ερωτηση΄
Γιατι τα road book δωθηκαν απ' την προηγουμενη μερα?


YΠΟΝΟΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ-ΟΙ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΝΥΚΤΑ ???
:roll: :oops: :?
ΕΝΤΑΞΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ...
Άβαταρ μέλους
nec-r
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:38
Τοποθεσία: Ολυμπιακό χωριό - Αχαρναί

Δημοσίευσηαπό forester » 18 Φεβ 2004, 22:32

Xappas έγραψε:
superspy έγραψε:Α. Αγωνιζόμενοι χωρίς κράνος δεν υπήρχαν.
Β. Επίσης, συμμετοχές με ανήλικα.


Σπύρο,

όταν καθόμουν στην εκκίνηση με τον Friar πέρασε μπροστά μου αυτοκίνητο (δεν θυμάμαι ποιό...) με παιδί πίσω σε παιδικό καθισματάκι! Επίσης σε επόμενο αυτοκίνητο το πλήρωμα δεν φορούσε ζώνες και ο Στάθης πήγε και τους είπε να τις βάλουν.

Αυτά δείχνουν πως κάποιοι σίγουρα δεν κατάλαβαν πού έρχονταν. Δε νομίζω πως αν κάποιος ένιωθε πως συμμετέχει σε κάποιας μορφής "αγώνα" θα έπαιρνε και ένα μωρό μαζί του.


Eντάξει,
ήρθαν κάποιοι και για βόλτα.
Τι σημαίνει αυτό;
Τους είδε κανείς να πηγαίνουν "κομάτια";
Αν ναι, τότε είναι ανεύθυνοι!
Θεωρεί κάποιος ότι έπρεπε η διοργάνωση να τους αποκλίσει;
Δε νομίζω, για το λόγο ότι είναι γονείς (άρα υπευθυνοι ) και αν όχι , πρόβλημά τους!
Η γνωστή 4WD_family είχε αφήσει την επίσης γνωστή και πανταχού παρούσα 4WD_beba στη γιαγιά, διότι σκόπευε σε γρήγορο ρυθμό, άσχετα αν ένα σαϊλεντμπλοκ της αντιστρεπτικής είχε άλλη γνώμη...
Με αυτό λέω πως , λόγω του φιλικού χαρακτήρα της εκδήλωσης, δεν ήταν απαραίτητα τόσο ακραία μέτρα και συμπεριφορές , γιατί είμαστε άνθρωποι με λίγο νιονιο.....
Τώρα αυτούς που δεν φορούσαν ζώνη, ας τους απέκλειαν....
Αυτοί δεν είναι σίγουρα σοβαροί....
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό 4wheeldrive » 18 Φεβ 2004, 22:50

Υποννοω οτι ολοι οι αγωνιζομενοι πρεπει να αντιμετωπιζονται ισαξια και να μην υπαρχουν προνομιουχοι επειδη ορισμενοι πηγαν μια μερα νωριτερα.Ακομα και να μην εκαναν τη διαδρομη το βραδι σημασια εχει οτι ειχαν τη δυνατοτητα να το κανουν πραγμα που δε το θεωρω καθολου δικαιο.
Άβαταρ μέλους
4wheeldrive
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 14 Ιαν 2004, 00:37
Τοποθεσία: Αθήνα-Κολωνός

Δημοσίευσηαπό tedos » 19 Φεβ 2004, 19:08

4wheeldrive έγραψε:Υποννοω οτι ολοι οι αγωνιζομενοι πρεπει να αντιμετωπιζονται ισαξια και να μην υπαρχουν προνομιουχοι επειδη ορισμενοι πηγαν μια μερα νωριτερα.Ακομα και να μην εκαναν τη διαδρομη το βραδι σημασια εχει οτι ειχαν τη δυνατοτητα να το κανουν πραγμα που δε το θεωρω καθολου δικαιο.


Εγω απλα σημειωνω οτι ειχε γινει γνωστο οτι θα δινοταν road book απο το προηγουμενο βραδυ αρα το γνωριζαμε ολοι. Σχετικη ερωτηση ειχε γινει και ειχε απαντηθει πριν τον αγωνα εδω στην δημοσια συζητηση αρα δεν ηταν κατι κρυφο.

Παντως εμενα περισσοτερο με χαλαει που ενω ο superspy μου ειχε δωσει σιγουρο οτι στο δευτερο ΣΕΧ ο κριτης θα ηταν εκρηκτικη ξανθια μου προεκυψε μεσηλικας με κοιλιτσα και πιο καραφλος απο μενα! Ντροπη..........
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό forester » 19 Φεβ 2004, 22:49

tedos@teda έγραψε:
4wheeldrive έγραψε:Υποννοω οτι ολοι οι αγωνιζομενοι πρεπει να αντιμετωπιζονται ισαξια και να μην υπαρχουν προνομιουχοι επειδη ορισμενοι πηγαν μια μερα νωριτερα.Ακομα και να μην εκαναν τη διαδρομη το βραδι σημασια εχει οτι ειχαν τη δυνατοτητα να το κανουν πραγμα που δε το θεωρω καθολου δικαιο.


Εγω απλα σημειωνω οτι ειχε γινει γνωστο οτι θα δινοταν road book απο το προηγουμενο βραδυ αρα το γνωριζαμε ολοι. Σχετικη ερωτηση ειχε γινει και ειχε απαντηθει πριν τον αγωνα εδω στην δημοσια συζητηση αρα δεν ηταν κατι κρυφο.

Παντως εμενα περισσοτερο με χαλαει που ενω ο superspy μου ειχε δωσει σιγουρο οτι στο δευτερο ΣΕΧ ο κριτης θα ηταν εκρηκτικη ξανθια μου προεκυψε μεσηλικας με κοιλιτσα και πιο καραφλος απο μενα! Ντροπη..........


Είπα κι εγώ....
πού είναι ο φίλος μου?????
Καλώς ήρθες από τα βόρεια συνονόματε!
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό IKE » 20 Φεβ 2004, 00:43

Παντως εμενα περισσοτερο με χαλαει που ενω ο superspy μου ειχε δωσει σιγουρο οτι στο δευτερο ΣΕΧ ο κριτης θα ηταν εκρηκτικη ξανθια μου προεκυψε μεσηλικας με κοιλιτσα και πιο καραφλος απο μενα! Ντροπη..........


Εγώ παλι μολις συνειδητοποίησα πως δεν θυμάμαι κανένα κριτή :oops: ήμουνα πολύ απορροφημένος μάλλον.

ισως βέβαια αν ήτανε η ξανθιά που σου υποσχέθηκε ο superspy να την θυμόμουνα :D
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 20 Φεβ 2004, 10:45

Παιδιά, όντως στο δεύτερο ΣΕΧ κριτής ήταν μια εκρηκτική ξανθιά αλλά τη μάζεψα εγώ και πήγαμε για χόρτα \:D/ :rockout3: :shocked!:
Κατάλαβες τώρα Θοδωρή γιατί άργησα να τερματίσω :?: :?: :?:
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό spiros » 23 Φεβ 2004, 18:06

ΠΡΟΣ: Περιοδικό ΜΟΤΟ
ΥΠΟΨΗ: Διευθυντή Σύνταξης, κου Βασίλη Καραχάλιου
ΘΕΜΑ: TRIΑL RIDE ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟΥ

Ήταν Σάββατο απόγευμα όταν τα μέλη της λέσχης Εκάλη 4x4, έχοντας ένα πολύ καλά οργανωμένο σχέδιο στο μυαλό τους, έτρεχαν με ιλιγγιώδη ταχύτητα στην Εθνική Οδό Αθηνών-Κορίνθου. Έπρεπε να φτάσουν έγκαιρα στο Ξυλόκαστρο, ώστε να προλάβουν να περάσουν τεχνικό έλεγχο και να πάρουν το road book στα χέρια τους. Ήταν η μεγάλη τους ευκαιρία. Καιρό τώρα το μυαλό τους βασάνιζε μία σκέψη: πώς θα μπορέσουν να κατακτήσουν τον τίτλο του νικητή στον αγώνα «Τrail Raid-Ride Ξυλοκάστρου».
Το σχέδιο ηταν καλά οργανωμένο. Δεν υπήρχαν πολλές επιλογές. Έπρεπε να «κλέψουν» τους συναγωνιζόμενούς τους. Έπρεπε να εξαπατήσουν την Οργάνωση.
Δύσκολο εγχείρημα, αν σκεφτεί κανείς ότι ένας εκ των οργανωτών, έχοντας παντού κατασκόπους και πληροφοριοδότες, ήταν σε θέση να ξέρει ανά πάσα ώρα και στιγμή την παραμικρή τους κίνηση.
Νύχτωνε... Η ώρα περνούσε και ο κλοιός γύρω από το ξενοδοχείο που διανυκτέρευαν τα μέλη της εν λόγω λέσχης έσφιγγε. Έπρεπε να το κάνουν όμως. Έπρεπε να βγουν στο βουνό για να βγάλουν χρόνους μιας και... κανένας τους δεν είχε προνοήσει για ένα κομμάτι χαρτί και ένα μολυβί ή πολύ περισσότερο κανένας δεν ήταν σε θέση να κάνει πέντε μαθηματικές πράξεις για να υπολογίσει το λόγω ταχύτητας/απόστασης.
Κάπου εκεί καταφτάνει και η δεύτερη ομάδα. Γνωστή και σαν «ομάδα υποστήριξης». Ήταν αυτοί που έφερναν τα δεύτερα αυτοκίνητα από την Αθήνα, ώστε ο «εχθρός» να χάσει τα ίχνη τους.
Στην ταράτσα του ξενοδοχείου το επιτελείο που είχε καταλύσει μια εβδομάδα νωρίτερα, είχε στήσει το στρατηγείο του (δορυφορικά πιάτα, ασύρματα οπτικοακουστικά μέσα...) Όλα, καυχήματα προηγμένης τεχνολογίας, αγορασμένα από τη λέσχη Εκάλη 4x4 για ανάλογου ενδιαφέροντος περιπτώσεις. Σκοπός τους η κάλυψη. Οι άνθρωποι αυτοί θα ήταν το «άγρυπνο μάτι» της λέσχης Εκάλη 4x4 όλη νύχτα. Θα μπορούσαν να ενημερώσουν τα πληρώματα, σε περίπτωση που άνθρωποι της Οργάνωσης καταλάβαιναν κάτι, έτσι ώστε να ακολουθηθεί ένα από τα περίπου δεκαπέντε εναλλακτικά σχέδια.
Τα δεύτερα αυτοκίνητα με «αναμμένους» κινητήρες περίμεναν δύο τετράγωνα πιο κάτω. Ο χρόνος που απέμενε λίγος. Έφτανε η ώρα. Η τελευταία ενημέρωση από το κέντρο επικοινωνιών (στην ταράτσα) έλεγε ότι άνθρωποι με καμπαρτίνες και παράξενα καπέλα κυκλοφορούσαν πάνω-κάτω στο προαύλιο του ξενοδοχείου. Και τότε γίνεται η περίφημη κίνηση. Μέλος της λέσχης, που στο στρατό υπηρέτησε ως οδηγός στη ΜΟΜΑ, εμφανίζεται οδηγώντας τουριστικό λεωφορείο. Οι οδηγοί μεταμφιεσμένοι σε Άγγλοι τουρίστες και κρατώντας ψάθες, ομπρέλες και αντηλιακά, υπό την καθοδήγηση του «μιλημένου» ξενοδόχου, βγαίνουν από την πίσω πόρτα του ξενοδοχείου και κατευθύνονται προς το τουριστικό λεωφορείο. Το βαρυφορτωμένο όχημα ξεκινά. Μέσα στην ησυχία της νύχτας και καθώς απομακρύνεται ακούγεται και το γνωστό τραγούδι «τρέ-χα τρέ-χα ο-δη-γέ, για να τους πε-ρά-σου-με...».
Τη στιγμή εκείνη ένα τηλέφωνο χτυπά διαβολεμένα. Χτυπά και ξαναχτυπά! Ένα χέρι που βγαίνει μέσα από τα βαριά σκεπάσματα το σηκώνει και ακούει :
«Από τη ρεσεψιόν κύριε, είναι οχτώ η ώρα. Ξυπνήστε!»
Έτσι δυστυχώς ο εμπνευστής των παραπάνω έμεινε με την εξής απορία:

«Αληθεύει πως μέλη του Ekali 4x4 Club πήραν την προηγούμενη το βράδυ τα βουνά με το road book για να βγάλουν χρόνους, ετσι ώστε να βγουν πρώτοι την επόμενη»; (MOTO τευχος 321 15/2/2004 σελ. 12)

Αφιερωμένο σε όλους εκείνους, Οργανωτές, χορηγούς ή μη, που σκέφτηκαν ότι καποιοι μπορεί να έκλεψαν τους συναγωνιζόμενους και φίλους, υποτιμώντας τη νοημοσύνη των ανθρώπων της Οργάνωσης.


Με εκτίμηση


Σπύρος Δουκέρης
spiros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 12 Δεκ 2002, 08:54

Δημοσίευσηαπό violator » 24 Φεβ 2004, 13:34

spiro εγω οταν διαβασα το σχολιο αυτο στο ΜΟΤΟ το θεωρησα ανεπιτυχες χιουμορ. αφου σε θιγει βαλε αυτο το γραμμα και στο αντιστοιχο board του ΜΟΤΟ (http://www.motomag.gr/forum/forum.jsp.
αν το εχεις κανει η τους το εχεις στειλει ενημερωσε μας αν θες για την απαντηση τους.
γιωργος
violator
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 14:18
Τοποθεσία: νεα σμυρνη,αθηνα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 21 επισκέπτες