Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Cross Country Rally 2007

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 28 Φεβ 2007, 10:54

Αναρωτιομουν το εξης, ειμαι εντελως νεος στο χωρο και δεν εχω τρεξει ποτε σε αγωνα ΡΡ, εστω οτι θελω να τρεξω ενα αγωνα αλλα δεν εχω 4Χ4 και δεν εχω ορεξη να αγορασω αλλο ενα αυτοκινητο. Αν νοικιασω ενα Jimny πχ και βαλω επανω μια τετραδα χωματινα λαστιχα , μπορω να τρεξω; (Μην πιαστουμε τωρα σε τεχνικες λεπτομεριες ειναι 4Χ2 τα νοικιαρικα. Αφου δεν ξερεις χωμα, τι να το κανεις το νοικιαρικο κτλ, υποθετικα μιλαω ) τι με σταματαει απο κατι τέτοιο αν θελω να μπω εστω και ετσι στο χώρο;


Εεεε.. φανταστικη οργάνωση;
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό jdelis » 28 Φεβ 2007, 11:26

leipsippos έγραψε:Αναρωτιομουν το εξης, ειμαι εντελως νεος στο χωρο και δεν εχω τρεξει ποτε σε αγωνα ΡΡ, εστω οτι θελω να τρεξω ενα αγωνα αλλα δεν εχω 4Χ4 και δεν εχω ορεξη να αγορασω αλλο ενα αυτοκινητο. Αν νοικιασω ενα Jimny πχ και βαλω επανω μια τετραδα χωματινα λαστιχα , μπορω να τρεξω; (Μην πιαστουμε τωρα σε τεχνικες λεπτομεριες ειναι 4Χ2 τα νοικιαρικα. Αφου δεν ξερεις χωμα, τι να το κανεις το νοικιαρικο κτλ, υποθετικα μιλαω ) τι με σταματαει απο κατι τέτοιο αν θελω να μπω εστω και ετσι στο χώρο;


Εεεε.. φανταστικη οργάνωση;


Κανονικά η οργάνωση απαιτεί εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου πως στο παραχωρεί για τον αγώνα. Κάτι που δεν κάνουν οι εταιρίες ενοικιάσεων, κατά κανόνα. Το συμβόλαιο που υπογράφεις δεν περιλαμβάνει τέτοια χρήση. Ακόμη και αν ο οργανωτής κάνει τα στραβά μάτια, σε περίπτωση ατυχήματος είστε όλοι εκτεθειμένοι.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 28 Φεβ 2007, 11:35

Πολυ σωστα, αλλα εστω οτι δεν μπορω ετσι, αλλα εγω εξακολουθω να θελω να τρεξω, που μπορω να νοικιασω ενα αυτοκινητο για ενα τετοιο αγωνα; Υπαρχει καποιος που εχει 4Χ4 και μπορει να τα διαθεσει; Δεν ρωτω για να γινω φορτικος , απλα με εχουν ρωτησει 2-3 ατομα αυτο ακριβως και καθε φορα φτανω σε αδιεξοδο!
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό leon » 28 Φεβ 2007, 14:54

leipsippos έγραψε:Πολυ σωστα, αλλα εστω οτι δεν μπορω ετσι, αλλα εγω εξακολουθω να θελω να τρεξω, που μπορω να νοικιασω ενα αυτοκινητο για ενα τετοιο αγωνα; Υπαρχει καποιος που εχει 4Χ4 και μπορει να τα διαθεσει; Δεν ρωτω για να γινω φορτικος , απλα με εχουν ρωτησει 2-3 ατομα αυτο ακριβως και καθε φορα φτανω σε αδιεξοδο!


Υπάρχουν κάποιοι που διαθέτουν 4Χ4 προς ενοικίαση για αγώνες κυρίως Ραλλυ 4Χ4.
Μάλλον πρέπει να βάλεις αυτό σαν θέμα σε άλλο μέρος του forum (ίσως στους αγώνες 4Χ4) για να το δεί καποιος και να σου απαντήσει γιατί εδώ το βλεπουμε μόνο όσοι ενδιαφερόμαστε αποκλειστικά για τα RR
Λεωνίδας Μασλίας
Άβαταρ μέλους
leon
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 20 Μαρ 2006, 22:34
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή, Αθήνα

ΠΡΟΣΕΧΩΣ....

Δημοσίευσηαπό superspy » 28 Φεβ 2007, 15:33

Εικόνα
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

ΠΡΟΣΕΧΩΣ....

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 28 Φεβ 2007, 15:50

Τεκτονικο ιζηματογενες υποστρωμα σχιστολιθου της πλειστοκενης περιοδου με εμ φανη τα σημαδια της διαβρωσης απο το ελαφρως οξινο νερο της εποχης.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

ΠΡΟΣΕΧΩΣ....

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 28 Φεβ 2007, 16:24

Πόσα χιλιόμετρα θα είναι η...... "μπομπίνα"? :D :D
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

"Σύγχρονη προβολή"

Δημοσίευσηαπό geco » 28 Φεβ 2007, 18:17

Θάνο,

καλύτερα να μας πούν πόσες μπομπίνες είναι το έργο γιά να το κάνουμε "Σύγχρονη" αφού είναι και ... πρώτης προβολής !!!

Ωραία η έμπνευση του Σίμου πάντως !

Σε ταινία Νoir παραπέμπει !

Το καλύτερο όμως είναι το : STARRING YOU !!!
Ένας στο χώμα - χιλιάδες στον αγώνα !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 28 Φεβ 2007, 18:23

leon έγραψε:
leipsippos έγραψε:Πολυ σωστα, αλλα εστω οτι δεν μπορω ετσι, αλλα εγω εξακολουθω να θελω να τρεξω, που μπορω να νοικιασω ενα αυτοκινητο για ενα τετοιο αγωνα; Υπαρχει καποιος που εχει 4Χ4 και μπορει να τα διαθεσει; Δεν ρωτω για να γινω φορτικος , απλα με εχουν ρωτησει 2-3 ατομα αυτο ακριβως και καθε φορα φτανω σε αδιεξοδο!


Υπάρχουν κάποιοι που διαθέτουν 4Χ4 προς ενοικίαση για αγώνες κυρίως Ραλλυ 4Χ4.
Μάλλον πρέπει να βάλεις αυτό σαν θέμα σε άλλο μέρος του forum (ίσως στους αγώνες 4Χ4) για να το δεί καποιος και να σου απαντήσει γιατί εδώ το βλεπουμε μόνο όσοι ενδιαφερόμαστε αποκλειστικά για τα RR



Το κόστος θα είναι ψηλά
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: "Σύγχρονη προβολή"

Δημοσίευσηαπό doc » 01 Μαρ 2007, 00:08

geco έγραψε:STARRING YOU !!!


Θα σε δει ο Λίψυππως και ποιός σε σώζει...!

Εκτός αν εννοείς: StaR(ally)R(aid)ing You... :wink:
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό jdelis » 01 Μαρ 2007, 10:11

leipsippos έγραψε:Πολυ σωστα, αλλα εστω οτι δεν μπορω ετσι, αλλα εγω εξακολουθω να θελω να τρεξω, που μπορω να νοικιασω ενα αυτοκινητο για ενα τετοιο αγωνα; Υπαρχει καποιος που εχει 4Χ4 και μπορει να τα διαθεσει; Δεν ρωτω για να γινω φορτικος , απλα με εχουν ρωτησει 2-3 ατομα αυτο ακριβως και καθε φορα φτανω σε αδιεξοδο!


Εταιρία που νοικιάζει αγωνιστικά είναι εδώ : http://www.proraid.gr

Τα αυτοκίνητα όμως είναι προδιαγραφών rally, γι αυτό τα κόστη είναι υψηλά. Μπορείς όμως να ρωτήσεις αν μπορούν να σου νοικιάσουν κάποιο για raid, αγωνιστικό ή μη. Πάντως και πάλι τα κοστολόγια δεν θα έχουν σχέση με τις απλές ενοικιάσεις.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Re: "Σύγχρονη προβολή"

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 01 Μαρ 2007, 10:52

doc έγραψε:
geco έγραψε:STARRING YOU !!!


Θα σε δει ο Λίψυππως και ποιός σε σώζει...!

Εκτός αν εννοείς: StaR(ally)R(aid)ing You... :wink:



XAXAXA!!! Πολυ καλο Δημητρη! :D :D :D :D :D :D :D

Εχεις εχεις τα σλογκαν στο τσεπακι σου !!!!! :D :D :D
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 01 Μαρ 2007, 10:59

jdelis έγραψε:Εταιρία που νοικιάζει αγωνιστικά είναι εδώ : http://www.proraid.gr

Τα αυτοκίνητα όμως είναι προδιαγραφών rally, γι αυτό τα κόστη είναι υψηλά. Μπορείς όμως να ρωτήσεις αν μπορούν να σου νοικιάσουν κάποιο για raid, αγωνιστικό ή μη. Πάντως και πάλι τα κοστολόγια δεν θα έχουν σχέση με τις απλές ενοικιάσεις.


Σαφως δεν θα ειναι το ιδιο κοστος, αλλα δεν χανουμε τπτ να ρωτησουμε! Ευχαριστω πολυ jdelis!
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό 36telis » 01 Μαρ 2007, 22:41

ΛΕΙΠΣΙΠΠΟΣ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΠΑΡΕ ΤΗΛ ΤΟΝ ΛΑΣΔΑ (ΤΕΡΑΝΤΟΥΡΑ.....)
ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΚΑΠΟΤΕ ΝΟΙΚΙΑΖΕ .
ΤΕΛΗΣ ΚΑΙΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
36telis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 29 Οκτ 2005, 22:42
Τοποθεσία: PETROYPOLH

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 05 Μαρ 2007, 10:25

Λοιπον το ψαξιμο απεδωσε καρπους περαν των αναμενώμενων!

Τα καλα νεα ειναι οτι υπαρχουν αρκετα ατομα-εταιρειες τα οποια μπορουν να σου νοικιασουν ενα αγωνιστικο 4Χ4, εχω 4 διαφορετικες προτασεις.

Τα κακά νεα ειναι, Τελη, οτι εκτος απο αμαξι βρεθηκαν αι αλλα παρελκομενα (φορμες κτλ) και το χειροτερο ειναι οτι με βλεπω συντομα σε αριστερο μπακετ να μετραω φυλαγμενες δεξιες και πατημενες αριστερες... :wink:
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 15 επισκέπτες