Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πανελλήνιο Κύπελλο Trail Ride 2007

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Re: Πανελλήνιο Κύπελλο Trail Ride 2007

Δημοσίευσηαπό doc » 30 Ιαν 2007, 01:24

alexandros έγραψε:
doc έγραψε:
denis έγραψε:
Δηλαδη τα quad και τα αυτοκινητα θα τρεξουν μονο 3 αγωνες??


Ακριβώς! 3 ή 4. Εκτός απροόπτου!


Γιατρε, γινε σε περδικαλώ λιγο πιο συγκεκριμενος με το θεμα των quad. Ίσως ειναι νωρις αλλα θα πρέπει να έχουμε μια ιδέα για το ποιούς αγώνες θα κάνουμε με τα quadακια μας!! άααλληηη ομορφια σου λεω !!!!!!!! Βλέπεις οι πολλοι που ημαστε (3) εχουμε ''να μιλησουμε, να ψηθουμε και να ετοιμαζομαστε εγκεφαλικά''

:bang: :bang: :bang: :bang: :bang:


Πάτρα - Ταύγετος - Πήλιο...
τώρα... αν πέσει και κανά "φαρδύ" στην Αττική... θα το αφήσουμε εκτός κυπέλλου... :lol: :lol: :o :o :P
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Re: Πανελλήνιο Κύπελλο Trail Ride 2007

Δημοσίευσηαπό alexandros » 30 Ιαν 2007, 07:48

ευχαριστω παααρα ποοολυυυ !!!!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Re: Πανελλήνιο Κύπελλο Trail Ride 2007

Δημοσίευσηαπό Pathfinder » 31 Ιαν 2007, 01:47

Γεια χαρά στη παρέα!

Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό... Πάει αρκετός καιρός από την τελευταία φορά που συμμετείχα σε Trail Ride. Από αυτά που διαβάζω καταλαβαίνω ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει αρκετά από τότε (βλέπε συμμετοχή 4Χ4, αύξηση χιλιομέτρων κ.τ.λ.).
Όντας κάτοχος ενός ΚΤΜ ΕΧC 125 προετοιμασμένο για το Αttika enduro cup της ΑΜΟΤΟΕ άντε και για κανένα πανελλήνιο άμα κάτσει, δημιουργούνται τα εξής ερωτήματα:

1. Πόσα είναι τα μέγιστα και πόσα τα ελάχιστα χιλιόμετρα που θα συναντήσω σε Trail Ride;
2. Θα με συμβουλεύατε να μακρύνω το γρανάζωμα ή ένα μηχανάκι στημένο για enduro αρκεί;
3. Αν χρειαστεί ανεφοδιασμός (που μάλλον είναι βέβαιο) θα μπορώ να φέρω το μπιτονάκι μου με έτοιμο μίγμα λαδιού-βενζίνης ή θα πρέπει να ψάχνω βενζινάδικο βγαίνοντας εκτός διαδρομής και ταυτόχρονα τελείως εκτός συναγωνισμού σε σχέση με τα τετράχρονα; Aυτά έχουν και μεγαλύτερη αυτονομία οπότε μπορούν να μη σταματήσουν και καθόλου ή έστω να σταματήσουν λιγότερες φορές (ας σημειώσω ότι έχω προμηθευτεί ήδη extra ντεποζιτο ουράς 6 λίτρων της ACERBIS που φαντάζομαι ότι μου ανεβάζει την αυτονομία στα 120 χλμ) αλλά και να χάσουν λιγότερο χρόνο σε σχέση με τα δίχρονα που είναι αναγκασμένα να χρονοτριβούν λόγω της μίξης. (βέβαια δε σκοπεύω να βάλω φωτιά στα χρονόμετρα αλλά διασκεδάζεις αλλιώς όταν ξεκινάς στα ίσα με τους υπόλοιπους και αλλιώς όταν ξέρεις πως είσαι χαμένος από χέρι)
4. Θα πρέπει να βγάλω αγωνιστική άδεια της ΕΛΠΑ; Θα πρέπει να βγάζω κάθε φορά ημερήσια άδεια; Δε χρειάζεται καθόλου άδεια;
5. Συμμετοχή δηλώνω το πρωί πριν ξεκινήσω όπως το παλιό καλό καιρό ή απαιτείται να το πράξω νωρίτερα;
6. Κάποιες ημερομηνίες συμπίπτουν με το Attika enduro cup (αν δε κάνω λάθος, ο αγώνας της Καλαμάτας) υπάρχει πιθανότητα να γίνει κάποια αλλαγή δεδομένου ότι αρκετοί αναβάτες θα επιλέξουν να συμμετάσχουν και στις δύο διοργανώσεις;
7. Στα παλιότερα trail ride η διοργάνωση τόνιζε στους συμμετέχοντες πως τα TR δεν ήταν καθαρός αγώνας αλλά περισσότερο μία βόλτα στο βουνό (βέβαια πάντα υπήρχε το κυπελάκι στο τέλος :wink: ). Σήμερα τα TR, κατά την οργάνωση θεωρούνται αγώνας ή διατηρούν τον, ας τον ονομάσουμε, εκδρομικό και χαβαλεδίστικο χαρακτήρα που είχαν;

Της περισσότερες απαντήσεις τις υποψιάζομαι και μπορώ να εξάγω κάποια συμπεράσματα από τις μέχρι τώρα συζητήσεις στο forum αλλά θα ήθελα να είμαι σίγουρος πριν αποφασίσω τη συμμετοχή μου στο πρωτάθλημα ΤR. Όποιος γνωρίζει και έχει το χρόνο παρακαλώ ας μου απαντήσει.

Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 13 Ιαν 2007, 14:21
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα

Re: Πανελλήνιο Κύπελλο Trail Ride 2007

Δημοσίευσηαπό doc » 31 Ιαν 2007, 09:16

Pathfinder έγραψε:Γεια χαρά στη παρέα!

1. Πόσα είναι τα μέγιστα και πόσα τα ελάχιστα χιλιόμετρα που θα συναντήσω σε Trail Ride;
2. Θα με συμβουλεύατε να μακρύνω το γρανάζωμα ή ένα μηχανάκι στημένο για enduro αρκεί;
3. Αν χρειαστεί ανεφοδιασμός (που μάλλον είναι βέβαιο) θα μπορώ να φέρω το μπιτονάκι μου με έτοιμο μίγμα λαδιού-βενζίνης ή θα πρέπει να ψάχνω βενζινάδικο βγαίνοντας εκτός διαδρομής και ταυτόχρονα τελείως εκτός συναγωνισμού σε σχέση με τα τετράχρονα; Aυτά έχουν και μεγαλύτερη αυτονομία οπότε μπορούν να μη σταματήσουν και καθόλου ή έστω να σταματήσουν λιγότερες φορές (ας σημειώσω ότι έχω προμηθευτεί ήδη extra ντεποζιτο ουράς 6 λίτρων της ACERBIS που φαντάζομαι ότι μου ανεβάζει την αυτονομία στα 120 χλμ) αλλά και να χάσουν λιγότερο χρόνο σε σχέση με τα δίχρονα που είναι αναγκασμένα να χρονοτριβούν λόγω της μίξης. (βέβαια δε σκοπεύω να βάλω φωτιά στα χρονόμετρα αλλά διασκεδάζεις αλλιώς όταν ξεκινάς στα ίσα με τους υπόλοιπους και αλλιώς όταν ξέρεις πως είσαι χαμένος από χέρι)
4. Θα πρέπει να βγάλω αγωνιστική άδεια της ΕΛΠΑ; Θα πρέπει να βγάζω κάθε φορά ημερήσια άδεια; Δε χρειάζεται καθόλου άδεια;
5. Συμμετοχή δηλώνω το πρωί πριν ξεκινήσω όπως το παλιό καλό καιρό ή απαιτείται να το πράξω νωρίτερα;
6. Κάποιες ημερομηνίες συμπίπτουν με το Attika enduro cup (αν δε κάνω λάθος, ο αγώνας της Καλαμάτας) υπάρχει πιθανότητα να γίνει κάποια αλλαγή δεδομένου ότι αρκετοί αναβάτες θα επιλέξουν να συμμετάσχουν και στις δύο διοργανώσεις;
7. Στα παλιότερα trail ride η διοργάνωση τόνιζε στους συμμετέχοντες πως τα TR δεν ήταν καθαρός αγώνας αλλά περισσότερο μία βόλτα στο βουνό (βέβαια πάντα υπήρχε το κυπελάκι στο τέλος :wink: ). Σήμερα τα TR, κατά την οργάνωση θεωρούνται αγώνας ή διατηρούν τον, ας τον ονομάσουμε, εκδρομικό και χαβαλεδίστικο χαρακτήρα που είχαν;

Της περισσότερες απαντήσεις τις υποψιάζομαι και μπορώ να εξάγω κάποια συμπεράσματα από τις μέχρι τώρα συζητήσεις στο forum αλλά θα ήθελα να είμαι σίγουρος πριν αποφασίσω τη συμμετοχή μου στο πρωτάθλημα ΤR. Όποιος γνωρίζει και έχει το χρόνο παρακαλώ ας μου απαντήσει.

Ευχαριστώ!


Κατ' αρχήν: Μην μπλέκεις τα Rally Raid με τα Trail Ride. Στα Rally Raid συμμετέχουν πάντα και αυτοκίνητα και είναι μεγαλύτερα σε διαδρομή, στα Trail Ride, φέτος μόνο θα συμμετέχουν αυτοκίνητα σε τρία εκτός Αττικής, για την παρέα και το χαβαλέ.
1. Στα TR της Αττικής και εδώ γύρω τα χιλιόμετρα θα είναι από 65 έως 100. Στα εκτός Αττικής θα πλησιάσουν τα 150-160 συνολικά.
2. Για το γρανάζωμα δεν είναι απαραίτητο, ίσως στα εκτός Αττικής, αλλά η διαφορά θα είναι μικρή και μόνο στην αυτονομία.
3. Με το extra 6lt της Acerbis είσαι βασιλιάς!
4. Δεν χρειάζεται license, στην συμμετοχή συμπεριλαμβάνεται και η ασφάλιση
5. Μπορείς να δηλώνεις πριν ξεκινήσεις, αλλά για λόγους τάξης και οικονομίας και επάρκειας Road Book σε ρολό καλό θα είναι να δηλώνεις από πριν με fax ή email.
6. Οι ημερομηνίες του Αττικα ανακοινώθηκαν μόλις χθες. Όντως συμπίπτει ο Ταύγετος... Στο Κύπελλο βέβαια TR μπορείς να ξεσκαρτάρεις δύο αποτελέσματα. Από την άλλη μάλλον είναι δύσκολο να αλλάξει, καθώς υπάρχουν πάρα πολλά, πολύ στριμωγμένα...
7. Έχεις καιρό να έρθεις... Σίγουρα υπάρχει ο αγωνιστικός χαρακτήρας, αλλά σίγουρα δεν έχει χαθεί -και ούτε πρόκειται- ο χαβαλές και η καλή παρέα! Για αυτό άλλωστε δεν θελήσαμε τελικά να του δώσουμε πρωταθληματικό χαρακτήρα, αλλά παραμένει κύπελλο! :wink:
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Re: Πανελλήνιο Κύπελλο Trail Ride 2007

Δημοσίευσηαπό Pathfinder » 31 Ιαν 2007, 12:01

doc έγραψε:
Κατ' αρχήν: Μην μπλέκεις τα Rally Raid με τα Trail Ride. Στα Rally Raid συμμετέχουν πάντα και αυτοκίνητα και είναι μεγαλύτερα σε διαδρομή, στα Trail Ride, φέτος μόνο θα συμμετέχουν αυτοκίνητα σε τρία εκτός Αττικής, για την παρέα και το χαβαλέ.
1. Στα TR της Αττικής και εδώ γύρω τα χιλιόμετρα θα είναι από 65 έως 100. Στα εκτός Αττικής θα πλησιάσουν τα 150-160 συνολικά.
2. Για το γρανάζωμα δεν είναι απαραίτητο, ίσως στα εκτός Αττικής, αλλά η διαφορά θα είναι μικρή και μόνο στην αυτονομία.
3. Με το extra 6lt της Acerbis είσαι βασιλιάς!
4. Δεν χρειάζεται license, στην συμμετοχή συμπεριλαμβάνεται και η ασφάλιση
5. Μπορείς να δηλώνεις πριν ξεκινήσεις, αλλά για λόγους τάξης και οικονομίας και επάρκειας Road Book σε ρολό καλό θα είναι να δηλώνεις από πριν με fax ή email.
6. Οι ημερομηνίες του Αττικα ανακοινώθηκαν μόλις χθες. Όντως συμπίπτει ο Ταύγετος... Στο Κύπελλο βέβαια TR μπορείς να ξεσκαρτάρεις δύο αποτελέσματα. Από την άλλη μάλλον είναι δύσκολο να αλλάξει, καθώς υπάρχουν πάρα πολλά, πολύ στριμωγμένα...
7. Έχεις καιρό να έρθεις... Σίγουρα υπάρχει ο αγωνιστικός χαρακτήρας, αλλά σίγουρα δεν έχει χαθεί -και ούτε πρόκειται- ο χαβαλές και η καλή παρέα! Για αυτό άλλωστε δεν θελήσαμε τελικά να του δώσουμε πρωταθληματικό χαρακτήρα, αλλά παραμένει κύπελλο! :wink:


Doc σε ευχαριστώ πολύ! Με κάλυψες πλήρως. Εκτός απροόπτου θα προσπαθήσω να δώσω το παρόν σε όσα περισσότερα Trail Rides μπορώ. Καλή μας διασκέδαση λοιπόν!
Τελευταία επεξεργασία από Pathfinder και 31 Ιαν 2007, 23:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 13 Ιαν 2007, 14:21
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα

Re: Πανελλήνιο Κύπελλο Trail Ride 2007

Δημοσίευσηαπό doc » 31 Ιαν 2007, 18:55

Pathfinder έγραψε:Doc σε ευχαριστώ πολύ! Με κάλυψες πλήρως. Εκτός απροόπτου θα προσπαθήσω να δώσω το παρόν σε όσα περισσότερα Raids μπορώ. Καλή μας διασκέδαση λοιπόν!


Επαναλαμβάνω: Αυτά που είπα αφορούν τα Trail Ride, όχι τα Rally Raid!
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Re: Πανελλήνιο Κύπελλο Trail Ride 2007

Δημοσίευσηαπό Pathfinder » 31 Ιαν 2007, 23:47

doc έγραψε:
Pathfinder έγραψε:Doc σε ευχαριστώ πολύ! Με κάλυψες πλήρως. Εκτός απροόπτου θα προσπαθήσω να δώσω το παρόν σε όσα περισσότερα Raids μπορώ. Καλή μας διασκέδαση λοιπόν!


Επαναλαμβάνω: Αυτά που είπα αφορούν τα Trail Ride, όχι τα Rally Raid!


Είσαι ξεκάθαρος. Λάθος εκ παραδρομής. . . θα το διορθώσω μην τυχόν και μπερδευτεί κανείς.
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 13 Ιαν 2007, 14:21
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xatzilastixos » 02 Φεβ 2007, 13:36

Γειά σας! Είμαι ο Xatzilastixos και είμαι καλά!
Άβαταρ μέλους
xatzilastixos
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 02 Φεβ 2007, 13:27
Τοποθεσία: Πρόποδες Πάρνηθας

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 02 Φεβ 2007, 14:03

xatzilastixos έγραψε:Γειά σας! Είμαι ο Xatzilastixos και είμαι καλά!


Πρίν δεν ήσουν καλά δηλαδή? :lol: :lol:

Καλώς μας βρήκες. :D
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 02 Φεβ 2007, 14:10

xatzilastixos έγραψε:Γειά σας! Είμαι ο Xatzilastixos και είμαι καλά!


Με τετοιο αβαταρ μεγαλε και εγω καλα θα ημουν!!!! :wink: :D :D :D :D :D :D

Πανω αριστερα τι λεει στην εικονα, γιατι ειναι μικρα τα γραμματα ... μηπως motorcycleUSA.com?
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό axelkal » 02 Φεβ 2007, 21:45

xatzilastixos έγραψε:Γειά σας! Είμαι ο Xatzilastixos και είμαι καλά!


Ωραίαααα!!!!!!!!!

Ηρθες στο κατάλληλο μέρος για να σ΄αρωστήσουμε :twisted: :twisted:
"IN MUD WE TRUST"

"TEAM 100+"
Άβαταρ μέλους
axelkal
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 900
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 08:04
Τοποθεσία: kantza-pallini

Δημοσίευσηαπό denis » 02 Φεβ 2007, 22:52

xatzilastixos έγραψε:Γειά σας! Είμαι ο Xatzilastixos και είμαι καλά!


Καλως ηρθες στην παρεα :razz:
Καλο το xatzilastixos.xaxaxaxaxa
Σιγουρα πριν εισουν καλα.
Τωρα :?:
QUAD GARAGE

Q.R.T
quad racing team
Άβαταρ μέλους
denis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 540
Εγγραφή: 02 Φεβ 2004, 23:47
Τοποθεσία: N.ΙΩΝΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό drMel » 02 Φεβ 2007, 23:41

xatzilastixos έγραψε:Γειά σας! Είμαι ο Xatzilastixos και είμαι καλά!


μπα.........
ποτε έγινες καλά εσύ και δεν το πηραμε χαμπάρι??


Μελέτης
drMel
 

Δημοσίευσηαπό *Πισματάρης* » 03 Φεβ 2007, 16:38

Λοιπόν η κατάσταση έχει ως εξης :

Λόγω αύξησης των μελών της οικογένειας από 3 σε 4 μέλη, όλο το 2006 έκανα εξάσκηση σε ταυτόχρονο άλλαγμα πάνας και ταϊσματος σε μωρό που κλαίει γιατί πεινάει και θέλει στεγνή πάνα... Τα υπόλοιπα μέλη έβλεπαν από νωρίς έως αργά "Χουανίτα η παρθένα" - "Χουανίτα η δύστυχη" - "Χουανίτα η χαμηλοκώλα" και όλο το Βραζιλιάνικο σόι της ......

Αποτέλεσμα .... το μοτοσακό να μείνει κλεισμένο & σκεπασμένο στο υπόγειο από 11ος 2005 έως σήμερα ...

Άρα οι απουσίες μου με αποκλείουν από τα φετινά Trails ή με παρουσία του κηδεμόνος μπορεί να γίνω δεκτός ??

Επίσης, στην δεύτερη περίπτωση .... μπορρώ να ξεκινάω 3 ώρες νωρίτερα λόγω φυσικής κατάστασης κλασικού γυμνασμένου νεοέλληνα ή προβλέπεται κάτι διαφορετικό ???
( δεκτές μόνο καλοπροαίρετες απαντήσεις ...)


'Αντε και καλή χρονιά ....
Άβαταρ μέλους
*Πισματάρης*
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 25 Σεπ 2004, 19:52
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή

Δημοσίευσηαπό doc » 03 Φεβ 2007, 17:30

[quote="*Πισματάρης*"]Άρα οι απουσίες μου με αποκλείουν από τα φετινά Trails ή με παρουσία του κηδεμόνος μπορεί να γίνω δεκτός ??

[quote]

H κατάσταση έχει ως εξής: Θα φέρεις δικαιολογιτικό από το μωρό υπογεγραμμένο από την αστυνομία ή συμβολαιογράφο που να αναφέρει τους λόγους απουσίας, και ίσως δικαιολογηθούν οι απουσίες.
Παράλληλα θα χρειαστεί και υπεύθυνη δήλβση από την γυναίκα σου ότι σου επιτρέπει να ακολουθήσεις τους αγώνες, καθώς και βεβαίωση ΚΤΕΟ και κάρτα καυσαερίων για το μηχανάκι σου. :lol:
Οι κηδεμόνες επιτρέπονται μόνο στα γόνατα!
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 50 επισκέπτες