Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πανελλήνιο Κύπελλο Trail Ride 2007

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό ayrton » 05 Φεβ 2007, 21:19

Μαλλον δεν λέτε τα ίδια με τον Alex.
O Alex με αποδεδειγμένα τις ικανότητες νίκης ξέρει γιατί συμμετέχει ανέξάρτητα απο αποτέλεσμα η βαθμό δυσκολίας του εκάστοτε αγώνα.
και η απόδειξη για αυτό είναι το μόνιμο χαρακτηριστικό χαμόγελο του στον τερματισμό, αλλά και στην εκκίνηση.
Δεν λέει παχειά λόγια, μιλάει με το γκάζι και έχω την εντύπωση οτι συμμετέχει για την χρά που του δίνει η παρέα ανεξάρτητα αν νικάει και πολλές φορές.
Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει.
Βασικά τα λέω όλα αυτά γιατί μου έχει τάξει ότι στον επόμενο αγώνα θα αλλάξουμε κύπελα στο τέλος.
Θα του δώσω του πρώτου από το τέλος και.....θα μου δώσει του πρώτου από την αρχή.
:wink: :roll: :wink: :x :x
Άβαταρ μέλους
ayrton
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 15 Ιαν 2004, 20:49
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: 1ο TR

Δημοσίευσηαπό ayrton » 05 Φεβ 2007, 21:22

iatrodikastis έγραψε:Νομίζω ότι οι συμμετοχές είναι ένα σωστό μέτρο αξιολόγησης ενός αγώνα.


Wrong!!!! Zong!!!
παλότερα είχαμε 200+ συμμέτοχές σε πραγματικά ευκολα trail ride. :wink:
Άβαταρ μέλους
ayrton
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 15 Ιαν 2004, 20:49
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: 1ο TR

Δημοσίευσηαπό iatrodikastis » 05 Φεβ 2007, 22:00

Τελειώνω εδώ...μάλλον πρέπει να έχεις την άποψη των υπολοίπων...γιά να έχεις άποψη.
Την αποψή μας ζήτησε ο γιατρός.
Οχι την κρίση της αποψής μας.....................................................................................
1 χρόνο μπροστά τουλάχιστον.

iatrodikastis
Άβαταρ μέλους
iatrodikastis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3389
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2005, 16:52
Τοποθεσία: n.smirni

Re: 1ο TR

Δημοσίευσηαπό KaLeXakis » 05 Φεβ 2007, 22:06

Για να γινουν οι συμμετοχες 200+ παλι,
πρεπει να μπουμε κι εμεις -του δημοτικου-

Βατές διαδρομες εως 100 χλμ
Να ξεκιναμε πρωτοι.
Στου κουνγκ-φου την πόρτα,
αν σε παίρνει βρόντα !
KaLeXakis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 12 Ιαν 2007, 00:38
Τοποθεσία: 240m-750m

Δημοσίευσηαπό epital » 05 Φεβ 2007, 23:48

Μιάς και μιλάμε με παραδείγματα,σαφώς το τελευταίο TR,το Σκληροπυρινικό
Και της Ελευσίνας είναι τα κορυφαία που μας έχει δώσει ο γιατρός τελευταία!!
Αυτά μπορούν άνετα να θεωρηθούν ¨σχολείο¨για νέους αναβάτες που όμως :Γουστάρουν το enduro και όχι την απλή Κυριακάτικη βόλτα με την παρέα τους,και φυσικά διαθέτουν ανάλογο μηχανάκι!
Φυσικά,τέτοιου είδους διαδρομές θα περιορίσουν
τις συμμετοχες σε 40-60......παρ΄ολο που κάθε Κυριακή στο βουνό γίνεται χαμός!Η πλοήγηση ήταν πάντα ενα φρένο για τους πολλούς!

Αν τώρα ο οργανωτης αποφασίσει να μαζέψει 150+,σαφως διαδρομές τύπου Σχινιά,εχουν περισσότερες πιθανότητες!Το μπαλάκι σ΄αυτόν!

Η ερώτησή του όμως είναι πως τους θέλουμε εμείς,και όχι αυτοί που ΘΑ έρθουν,αν έρθουν !

Και εγω τους θέλω όσο γίνεται πιο δύσκολους!Προτιμώ να κάνω 50 χλμ σε 5 ώρες παρά 100 σε δύο!Θεωρώ οτι είναι πιο ασφαλες για μένα
να πηγαίνω σε δύσβατα μονοπάτια αγκομαχώντας,παρά να πηγαίνω με
70-80 στα φλατ της Πάρνηθας,και της Πεντέλης!
Και μην ξανακούσω οτι όποιος θέλει δυσκολία να παει enduro,γιατί με την ίδια λογική,όποιος θέλει ευκολία να πάει στην Ε-75!
....................η να κάνει εκδρομικό!
Άβαταρ μέλους
epital
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: 01 Φεβ 2004, 23:07
Τοποθεσία: ΑΙΓΑΛΕΩ

Δημοσίευσηαπό iatrodikastis » 05 Φεβ 2007, 23:58

Mόνο να υπενθυμίσω ότι η Ε-75 δεν έκανε τον τελευταίο αγώνα λόγω μικρής συμμετοχής.
Ποτέ δεν ξεπέρασε τις 25 συμμετοχές μετά τον πρώτο αγώνα.
Γιατί άραγε;
Το TR είναι αγώνας με πολύ μονοπάτι και δύσκολη off-road πλοήγηση.
1 χρόνο μπροστά τουλάχιστον.

iatrodikastis
Άβαταρ μέλους
iatrodikastis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3389
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2005, 16:52
Τοποθεσία: n.smirni

Δημοσίευσηαπό Papasouzas » 06 Φεβ 2007, 04:56

Παιδιά,εγώ σαν πολύ νέος αναβάτης,θα ήθελα εύκολες έως το πολύ μέτριες διαδρομές...
Αν πήγενα στο πρώτο TR και μου έφευγε το σκατό από φόβο και κούραση δεν θα ήθελα να πάω.
Ξέροντας όμως ότι οι μυημένοι στο enduro,όπως οι περισσότεροι του forum θέλουνε σκληροπυρινικούς αγώνες,μία καλή λυση θα ήτανε να είναι 2-3 οι εύκολοι και οι άλλοι πολύ δύσκολοι.
Άλλωστε,εμένα θα είναι και η πρώτη μου φορά που θα συμμετάσχω σε αγώνα(αν όλα πανε καλα πρωτα ο θεος),και αν το TR είναι δύσκολο,τότε δεν νομίζω να μπορέσω να ξεκινίσω από οποιοδήποτε άλλο είδος αγώνων.
Καλή διασκέδαση σε όλους.
Όσο υπάρχει τράπουλα,θα βγένουνε ρηγάδες
κι όσο υπάρχουν δάσκαλοι θα βγαίνουν μαθητάδες!

TEAM 65- !!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Papasouzas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 769
Εγγραφή: 18 Ιαν 2007, 18:36
Τοποθεσία: Κάτω από τις λάσπες και το μηχανάκι απο πάνω!

Δημοσίευσηαπό ayrton » 06 Φεβ 2007, 08:12

epital έγραψε:Μιάς και μιλάμε με παραδείγματα,σαφώς το τελευταίο TR,το Σκληροπυρινικό
Και της Ελευσίνας είναι τα κορυφαία που μας έχει δώσει ο γιατρός τελευταία!!


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για το τελευταίο TR,αν και αν γίνει σήμερα θα είναι ψιλοκόλαση σε κάποια σημεία. Το Σκληροπυρινικό έφαγε πολύ κόσμο.
Στην Ελευσίνα δεν ξέρω ήμουν εγχειρισμένος , ήμουν όμως στον τερματισμό και ακουσα ότι ταλαιπωρήθηκαν αρκετα ακόμα και καλοί.
Αυτό στο Αλεποχώρι ήταν μια περίπου χρυσή τομή αν εξαιρέσεις ότι τελείωνε μακριά και ήταν λίγο τακαιπωρία η επιστροφή.
Άβαταρ μέλους
ayrton
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 15 Ιαν 2004, 20:49
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: 1ο TR

Δημοσίευσηαπό alexandros » 06 Φεβ 2007, 08:19

iatrodikastis έγραψε:Aν δεν κάνω λάθος ο γιατρός ζήτησε την αποψή μας.
Και αυτό που θέλουμε από τα tr.
@alexandros,τα ίδια λέμε.Είδες στο σκληροπυρηνικό;60+συμμετοχές.Είδες στο τελευταίο 55 συμμετοχές.
Νομίζω ότι οι συμμετοχές είναι ένα σωστό μέτρο αξιολόγησης ενός αγώνα.
Και μετά τον τελευταίο,που από στόμα σε στόμα διαδόθηκε η όμορφη δυσκολία του,καλό θα ήταν να συνεχίσει έτσι.


Πετραν,

ας μην τα περιπλέκουμε περισσοτερο, ο doc ρωταει τι θελουμε απο τους αγωνες - και εννοει να του πουμε αν ειναι κατι που θα θελαμε να: αλλαξει, διορθωσει, προσθεσει, αφαιρεσει απο τις διαδρομες.

Δεν ρωταει αν οι συμμετοχες μας φαινονται ικανοποιητικες, αυτο ειναι δικη του δουλεια, οχι δικη μας.

Οποτε για εσενα ενας καλος αγωνας κρινεται απο:
1ον - τον βαθμο δυσκολιας που θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον ''4'' στα ''5'' για να ειναι αξιολογος.
2ον - να εχει καμποσες συμμετοχες για να μπορει παλι να κριθει και να αξιολογηθει ως ''ενας καλος αγωνας''

Εχω την εντυπωση πως δεν με εκφραζουν αυτοι οι παραμετροι που θετεις οποτε δεν πιστευω οτι λεμε τα ιδια πραγματα.
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Re: 1ο TR

Δημοσίευσηαπό alexandros » 06 Φεβ 2007, 08:29

iatrodikastis έγραψε:Τελειώνω εδώ...μάλλον πρέπει να έχεις την άποψη των υπολοίπων...γιά να έχεις άποψη.
Την αποψή μας ζήτησε ο γιατρός.
Οχι την κρίση της αποψής μας..................................


ελα τωρα, μην μας υποτιμας ετσι, δεν αρμοζει στο κλιμα της παρεας που εχουμε δημιουργησει.

iatrodikastis έγραψε:Mόνο να υπενθυμίσω ότι η Ε-75 δεν έκανε τον τελευταίο αγώνα λόγω μικρής συμμετοχής.
Ποτέ δεν ξεπέρασε τις 25 συμμετοχές μετά τον πρώτο αγώνα.
Γιατί άραγε;
Το TR είναι αγώνας με πολύ μονοπάτι και δύσκολη off-road πλοήγηση.


υπαρχουν απαντησεις στο ερωτημα σου αλλα ας μην αναλωθουμε τι κανουν οι αλλοι και ας δουμε τι κανουμε εμεις.
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Κολοκυθοπιτα!

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 06 Φεβ 2007, 09:31

iatrodikastis έγραψε:Τελειώνω εδώ...μάλλον πρέπει να έχεις την άποψη των υπολοίπων...γιά να έχεις άποψη.
Την αποψή μας ζήτησε ο γιατρός.
Οχι την κρίση της αποψής μας.....................................................................................


Ποιος ειπε τετοιο πραγμα; Απλα ακουγονται διαφορα και τα συζηταμε. Επειδη δηλαδη εγω θα ηθελα αγωνες μονο απο Απριλιο μεχρι Οκτωβρη, στεγνους και με πετρα, δεν σημαινει οτι ολοι οι αγωνες θα ειναι ετσι. ΤΟ ξερουμε ολοι οτι δεν εχει νοημα ολοι οι αγωνες να ειναι ιδιοι. Οι καλοι θα ξεχωρισουν οπως ειπε και ο Γιωργος, τοσο στα ευκολα οσο και στα δυσκολα (κυρίως!).

Το μπαλακι ειναι στα χερια του Doc πραγματι και ο,τι ειπωθει εδω μεσα θα τυχει της δεουσας προσοχης και βαρυτητας. Μην ξεχνατε εξαλλου οτι ειμαστε μονο 6 ατομα που εχουν εκφρασει γνωμη, ενα πολυ μικρο δειγμα απο ολους οσους θα τρεξουν φετος.

Εχουμε τους "παλιους" στο αθλημα που τους αρεσει ενας καλος αγωνας αλλα δεν εχουν ορεξη να γυρισουν με φορειο στο σπιτι τους, τους απειρους που θελουν να τριφτουν με ευκολους αγωνες (Παπασουζας, IGAN, εγω) , τους τρελαμενους που τα περναεν ολα αεροπορια (με λενε Αλεξανδρο , επιθετο αδιάφορο!), τους μαζοχιστες που γουσταρουν τα δυσκολα απο βιτσιο (Ιατροδικαστης!) αλλα υπαρχουν ακομα ποσα ατομα που διαβαζουν και δεν εχουν εκφερει αποψη. Οποτε δεν εχει νοημα να το προχωρησουμε περα απο μια απλη συζητηση. :wink:
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Κατηγορίες

Δημοσίευσηαπό doc » 06 Φεβ 2007, 10:14

Εξ ορισμού, από τα 8 TR της χρονιάς, αναγκαστικά και ηθελημένα κάποια θα είναι δύσκολα κάποια ευκολότερα.
Θεωρητικά πάντα, τα της Πάτρας, Πηλίου, Καλαμάτας θα είναι ευκολότερα καθόσον θα περνάει και αυτοκίνητο. Μένουνε πέντε στην Αττικοπεριοχή. Και πάλι, -όπως και πέρυσι- κάποια θα είναι εύκολα, κάποια δυσκολότερα.

Στα εύκολα θα διαμαρτύρονται οι μεν, στα δύσκολα οι δε.
Η λύση της καβάτζας είναι πολύ καλή, όταν αυτές υπάρχουν, αλλά απαιτεί πολύ κόπο και δουλειά στο RB.

Πως σας φαίνονται οι εξής κατηγορίες:
Α. Enduro
B. Veterans
Γ. Οn-Off για μοτοσυκλέτες 600+
Δ. Entry Level για άπειρους αναβάτες που δεν θέλουν την ταλαιπώρια, η οποία δεν θα μετράει στο κύπελλο φυσικά και στην οποία δεν θα μπορεί να "κάτσει" για πολύ κάποιος αναβάτης.

Οι δύο τελευταίες κατηγορίες Γ+Δ θα έχουν ευκολότερη διαδρομή σε ορισμένα σημεία...
Το θέμα είναι πως περιχαρακώνεται η κατηγορία Entry Level?
Πως ελέχγεται η "απειρία" των συμμετεχόντων; Ο πρώτος ή οι τρεις πρώτοι κάθε αγώνα "ανεβαίνουν" κατηγορία?
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Κατηγορίες

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 06 Φεβ 2007, 10:28

Γ. Στο ΤΡ της 25ης Φεβρουαριου θα εχει καβατζες για τα 600+?
Δ. Δυσκολο αυτο. Πρεπει να κρατας αρχειο για να ξερεις ποιος τερματισε που!
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό SeNNinhA » 06 Φεβ 2007, 11:02

Μια χαρά είναι οι κατηγορίες.

Αν και όπως και να τις κάνεις πάλι θα υπάρχουν οι καλοί και οι υπόλοιποι. Και αν δεν ασχοληθείς σοβαρά και να βάλεις ώρες προπόνησης στο βουνό δύσκολα θα βλέπεις βάθρο στις 2 πρώτες μιας και πάντα θα υπάρχουν οι 3-5 που θα ξεχωρίζουν.

Ότι και να βάλεις προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν διότι σκοπός μου προς το παρόν είναι να αποκτώ εμπειρία. Οπότε το βασικό είναι ο τερματισμός. Και σίγουρα με χαλάει εαν έχω ενα καλό ρυθμό και χαλάσω τον αγώνα μου εντελώς για ενα πολύ δύσκολο σημείο που ίσως υπερβαίνει τις ικανότητές μου και εγκαταλείψω. Πάει στράφι και όλη η προετοιμασία και ταλαιπωρία εαν στην μέση εγκαταλείπεις ενώ ουστιαστικά μπορείς να βγάλεις το 95% του αγώνα. Άρα κρατάω την υπόσχεση για εναλλακτικές διαδρομές όπου αυτό είναι εφικτό βέβαια.
Άβαταρ μέλους
SeNNinhA
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 06 Δεκ 2003, 23:05
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι, Αθήνα

Re: Κατηγορίες

Δημοσίευσηαπό drMel » 06 Φεβ 2007, 13:00

O διοργανωτής δεν είναι Θεός.
Οι κατηγορίες είναι ΟΚ αλλά για να χωρέσουν όλοι όπως θέλουν θέλει 2 εναλλακτικές διαδρομές. Τουλάχιστον
Και πάλι δεν θα φτάνουν.
Ολοι οι κατ'επίφαση πρωταθλητές αλλά και αυτοί που πραγματικά έχουν ταλέντο, γιατί δεν δοκιμάζουν την τύχη τους και αλλού???
Πρέπει το Κύπελλο να ραφτεί επάνω τους για να το πάρουν κιόλας??
Τα Trail ride δεν γίνεται να σταματήσουν να είναι φυτώριο.
Τι νόημα θα έχει να βλέπεις τις ίδιες φάτσες στο βάθρο μετά απο 4 χρόνια??
Τι νόημα θα έχει για ένα 45αρη να πάρει κύπελλο πρωτοεμφανιζόμενου??
drMel
 

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 111 επισκέπτες