Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αττικό Rally Raid 2007 - Εντυπώσεις

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό Nektarios » 03 Απρ 2007, 08:38

Ειναι αλήθεια ότι με όσα είχα ακούσει για τα προηγούμενα χρόνια για το Αττικό, ήμουν κάπως επιφυλακτικός για τον συγκεκριμένο αγώνα.
Τελικά όμως το μόνο εύκολο ήταν η ίδια η διαδρομή.

Άψογη οργάνωση, τέλειο RB και γενικότερα είχες την αίσθηση ότι λαμβάνεις μέρος σε διοργάνωση μεγάλου επιπέδου. ΜΠΡΑΒΟ Σπύρο.

Σαν συμμετοχή θεωρούμε ότι τα πήγαμε αρκετά καλά αν και στην πρώτη ειδική και ενώ είχαμε καταφέρει να περάσουμε από την 12η στην 6η θέση στο περιβόητο σημείο κολήσαμε με τους υπόλοιπους 20 και φάγαμε εκεί κάνα μισάωρο. Αυτό ήταν για μας. Η προσπάθεια για την ανάκτηση του χρόνου ήταν ανούσια.

Στο δεύτερο κομάτι πήγαμε αρκετά καλά αλλά οι διαφορές που είχαμε στην πρώτη ειδική δεν μας άφησαν περιθώρια για άνοδο στο βάθρο. Το ευχαριστήθηκα πάντως.

Σε αυτό το σημείο όμως θα ήθελα να κάνω και ορισμένες παρατηρήσεις.
Από τις λίγες ως τώρα συμμετοχές έχουμε μάθει ότι όταν κάποιο άλλο όχημα μας πλησιάζει, αυτό σημαίνει ότι για τους "χ" λόγους είναι γρηγορότερος από εμάς και οφείλουμε να κάνουμε στην άκρη για να περάσει. Οι παλιοί των RR το εφαρμόζουν όπως το εφαρμόζουμε κι εμείς.
Ορισμένες νέες συμμετοχές όμως, και ιδιαίτερα στην πρώτη ειδική μετά το μισάωρο χάσιμο δεν το έκαναν. Μήπως πρέπει να μιλάμε πριν από κάθε αγώνα για τους καλούς τρόπους συμπεριφοράς ;
Παιδιά δεν τρέχουμε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα και ούτε οι πρώτες θέσεις μας επιβραβεύουν με τίποτα μεγάλα χρηματικά έπαθλα. Πάνω απ' όλα ηρεμία και να ξέρουμε όλοι ότι και να χάσουμε και κάνα δυό λεπτά για να βοηθήσουμε κάποιον δεν χάλασε και ο κόσμος. Αύριο μπορεί να βρεθούμε εμείς στην θέση του......

Άλλη μια επισήμανση είναι ότι σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να ήμουν το αυτοκίνητο 101. Ξεκινώντας 20 μόλις λεπτά μετά από τον τελευταίο αναβάτη και μην έχοντας κανένα τρόπο να ξέρεις τι γίνεται πίσω σου είναι φυσικό να προσπαθείς να πηγαίνεις όσο πιο γρήγορα μπορείς για να καταφέρεις να πιάσεις την ΜΩΤ και παραπάνω για να έχεις και καβάτζα χρόνο για κάνα λάστιχο ή και κάποιο χασιματάκι. Επόμενο είναι να προλάβεις τους τελευταίους αναβάτες και πραγματικά να έρθει η στιγμή που να συμβεί και το ανεπιθυμητο. Πιστέψτε με ότι ένα αυτοκίνητο σαν το RANGE με 2,5 τόνους βάρος ούτε φρενάρει ούτε στρίβει σαν μια μοτοσυκλέτα.
Ευτυχώς σε αυτό τον αγώνα δεν σημειώθηκε κανένα δυσάρεστο γεγονός. Θα ήθελα όμως από την οργάνωση να σκεφτεί σοβαρά το ενδεχόμενο του να ξεκινά το πρώτο όχημα το λιγότερο 45 λεπτά μετά τον τελευταίο αναβάτη. Ας φυλαχτούμε λίγο.

Τέλος για σήμερα

Άντε και στην ΡΟΥΜΕΛΗ...


Νεκτάριος
SUZUKI GRAND VITARA No 112
Τελευταία επεξεργασία από Nektarios και 03 Απρ 2007, 11:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Nektarios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 19 Απρ 2006, 08:03
Τοποθεσία: Gerakas

Re: Η τουλίπα που μας κατέστρεψε

Δημοσίευσηαπό kalpakis » 03 Απρ 2007, 08:49

Καλημέρα και από την αφεντιά μου!
Αλλη μία ξεχωριστή εμπειρία έλαβε αίσιο τέλος, αν και η βλακεία μου μαζί με την ηλιθιότητά μου να μην βάλω αρκετή βενζίνη με ταλαιπώρησε λίγο....τέλος πάντων.
Εμένα το μόνο που με χαλάει είναι ότι σε ένα τόσο καλό θεσμό όπως τα R.R. και κυρίως το Αττικό ( χαμηλό κόστος ) συνεχώς μειώνονται οι παρουσίες - συμμετοχές...
Λίγο με στεναχωρεί αυτή η κατάσταση γιατί νομίζω ότι η όλη φάση δίνει την δυνατότητα σε πολύ κόσμο να κάνει αυτό που πραγματικά τον τρελαίνει.
Άβαταρ μέλους
kalpakis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 12 Οκτ 2006, 09:22
Τοποθεσία: Attiki

Δημοσίευσηαπό dodo » 03 Απρ 2007, 08:51

cuspid έγραψε:
dodo έγραψε:Φίλε cuspid Καλησπέρα...

το ξέρω το αρθράκι και μαλιστα εγω ειμαι αυτος που το εχω μεταφερει και στο site του BRAT...
Συμφωνα με αυτό λοιπόν ας υποθέσουμε οτι το 126 εκανε τους τελειους χρόνους και επιασε 31,92 ΜΩΤ... οτι ειχε δηλαδη ολα τα σημεια ελεγχου καλα μοιρασμένα και με καλές ταχύτητες... δεν μπορώ να καταλάβω πως ο ιδανικός χρόνος τερματισμού για ολους ειναι 4 ώρες 8 λεπτά και 50" και οχι 160,74\32=5,02... 5 ώρες, 1' και 30κατι"..... :!: :!:
Τεσπα, αν και διαβαζοντας το και συγκρίνοντας το με τον πινακα των αποτελεσμάτων μπερδέυομαι ποιο πολύ.... :? :?


Αγαπητέ Dodo στο πόστ που σας παρέπεμψα, αναφέρει προς το τέλος ότι πρέπει πάντα να παρακολουθούμε την ενημέρωση των αγωνιζομένων.
Κάτι μου λεει ότι το Σάββατο δεν ήσουνα παρών σε αυτή.
Εκεί αναφέρθηκε από την διοργάνωση ότι η μέτρηση ξεκινά από την αφετηρία του αγώνα, ως και το τέλος της διαδρομής «Αίγαγρος».
Άρα τα πράματα είναι απλά:

8,03 Km + 124,68 Km = 132,71 Km μετρήσιμης διαδρομής.

132,71 Km /32 (Μ.Ω.Τ.) = 4,14718 Ώρες.

Που αντιστοιχεί:
4 h – 8 min – 50 sec Ιδανικός Χρόνος Κάλυψης.

Ξεκίνησες 7:57:00, άρα έπρεπε να τερματίσεις την ειδική στις 12:05:50, σωστά?
Εσύ την τελείωσες στις 12:33:21.

Άρα έκανες χρόνο 4 h – 36 min – 21 sec.
Τώρα έχουμε:
4 h – 36 min – 21 sec μείον 4 h – 8 min – 50 sec (Ιδανικός Χρόνος Κάλυψης) =
27 min και 31 sec ποινή.
Ακριβώς όπως αναφέρονται στα αποτελέσματα.

Κάνε τις πράξεις για να το επιβεβαιώσεις.

Στα ξεκαθάρισα ή σε μπέρδεψα περισσότερο?
:)

Ειμανε στην ενημερωση αλλα τα γέρικα αυτιά μου :lol: δεν το ακουσαν... κρίμα... :cry:
Δεν πειραζει, την επόμενη φορά... η βαρυκοεία μου (ετσι γραφεται ή το σκότωσα?? :lol: ) δεν αλλάζει το αποτελέσμα... οτι ήταν ενας αγώνας που θα ξανασυμετάσχω... 8)
Live free or die...
Άβαταρ μέλους
dodo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2005, 09:07
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά

Δημοσίευσηαπό toshmagic » 03 Απρ 2007, 10:19

Συγχαρητήρια,
στους διοργανωτές για τον πετυχημένο πράγματι αγώνα.

Η μόνη πικρή γεύση που μου έμεινε προσωπικά
είναι ο τραυματισμός του αναβάτη.

Του εύχομαι γρήγορα περαστικά.


Το πλήρωμα του 124
Άβαταρ μέλους
toshmagic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 31 Ιαν 2005, 14:41
Τοποθεσία: Πεύκη-Αθήνα

Re: Διαφορετική οπτική πλευρά του ΑΤΤΙΚΟΥ

Δημοσίευσηαπό leon » 03 Απρ 2007, 10:32

Άλλη μια επισήμανση είναι ότι σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να ήμουν το αυτοκίνητο 101. Ξεκινώντας 20 μόλις λεπτά μετά από τον τελευταίο αναβάτη και μην έχοντας κανένα τρόπο να ξέρεις τι γίνεται πίσω σου είναι φυσικό να προσπαθείς να πηγαίνεις όσο πιο γρήγορα μπορείς για να καταφέρεις να πιάσεις την ΜΩΤ και παραπάνω για να έχεις και καβάτζα χρόνο για κάνα λάστιχο ή και κάποιο χασιματάκι. Επόμενο είναι να προλάβεις τους τελευταίους αναβάτες και πραγματικά να έρθει η στιγμή που να συμβεί και το ανεπιθυμητο. Πιστέψτε με ότι ένα αυτοκίνητο σαν το RANGE με 2,5 τόνους βάρος ούτε φρενάρει ούτε στρίβει σαν μια μοτοσυκλέτα.
Ευτυχώς σε αυτό τον αγώνα δεν σημειώθηκε κανένα δυσάρεστο γεγονός. Θα ήθελα όμως από την οργάνωση να σκεφτεί σοβαρά το ενδεχόμενο του να ξεκινά το πρώτο όχημα το λιγότερο 45 λεπτά μετά τον τελευταίο αναβάτη. Ας φυλαχτούμε λίγο.


Συμφωνώ απόλυτα με τον Νεκτάριο.
Δεν νομίζω να θέλει κανείς μας να χαθούν οι μικτοί αγώνες μοτοσικλετών quad και 4Χ4 που τόσο πολυ προσπάθησε για να γίνουν ο Superspy.
Αλλωστε είμαστε μια μεγάλη παρέα και περνάμε καλά σε κάθε αγώνα
Λεωνίδας Μασλίας
Άβαταρ μέλους
leon
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 20 Μαρ 2006, 22:34
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή, Αθήνα

Re: Διαφορετική οπτική πλευρά του ΑΤΤΙΚΟΥ

Δημοσίευσηαπό fotisalp » 03 Απρ 2007, 11:32

Εγώ κι αν συμφωνώ με το Νεκτάριο :D Λεωνίδα!
"το-παιδί-που-ήταν-Εκεί-και-είπε-ότι-και-το-Range Rover-γύρισε"
Το κεφαλαίο στο Εκεί δεν είναι τυχαίο.Παναγία μου, τι φάκα ήταν τούτη :bang:
Fotisalp
xrepia.gr-SCRAT team
_________________
fotisalp
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2006, 12:35
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό littledevil » 03 Απρ 2007, 16:38

Καλησπέρα και απο εμάς.

Ένα μεγάλο μπράβο στον Σπύρο και όσους βοήθησαν για να στηθεί και να ΄τρέξει' ο πρώτος αγώνας της χρονιάς.
Συγχαρητήρια σε οσους τερμάτισαν και σε όσους προσπάθησαν.


Να ζητήσω πρώτα απο όλα ενα μεγάλο συγνώμη στον συναθλητή μοτοσικλετιστή που απο λάθος υπολογισμό και πρωινή αδρεναλίνη κυριολεκτικά τον κοψοχόλιασα στην μεγάλη ανηφόρα στον αγωγό. :? :?

Ευχαριστώ το πλήρωμα του 103 ( Χαρη και Αντώνη) για την πολυτιμη βοηθειά τους στο κολλήμα μας στα βράχια :P :P :P

Το πλήρωμα του 102 (Σταύρο και Παναγιώτη) που ιπποτικά μας άφησε να καλύψουμε το χαμένο χρόνο μας κοντά στην Ευδάπ. :P :P :P

Να με ευχαριστεί ο Δημήτρης και η Γεωργία (έτσι για να ανεβαίνει και α ανταγωνισμός!!!) που δεν τους έφτασα !!!!( Επιφυλάσσομε για την Ρούμελη!!! )
:P :P :P
Το ίδιο και ο Σπύρος-Σπύρος !!!!(104). :P :P :P

Δυστυχώς δύο λάστιχα πριν καλα καλα συμπληρώσουμε τα πρώτα 70 χλμ (μη βαράς συνοδηγέ το αναγνωρίζω.... έκανα λάθος επιλογή) καθώς και μια βαλβίδα που μας στέρησε το κλείδωμα του κεντρικού διαφορικού μας ανάγκασε να εκγαταλήψουμε πρόωρα τον όμορφο αγώνα. :? :? :?

Να ευχαριστήσω τους χορηγούς μας την 4WheelDrive και την Louis Autotuning για την πολύτιμη βοήθεια τους στην προετοιμασία του αυτοκινητου (Σταυρό και Δημήτρη εχω πολλά ακόμα να μάθω και πάνω απο όλα να ακούω γιατί η εμπειρία είναι ο καλύτερος δάσκαλος )


Τα λέμε ανασυγκροτημένοι και πάντα ευδιάθετοι στη Ρούμελη.!!

Γιώργος Παίδας-Λεωνίδας Δουρίδας
Το πλήρωμα 105
Άβαταρ μέλους
littledevil
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 25 Φεβ 2004, 17:22
Τοποθεσία: ΚΗΦΙΣΙΑ

Δημοσίευσηαπό jdelis » 03 Απρ 2007, 17:22

Nektarios έγραψε: Θα ήθελα όμως από την οργάνωση να σκεφτεί σοβαρά το ενδεχόμενο του να ξεκινά το πρώτο όχημα το λιγότερο 45 λεπτά μετά τον τελευταίο αναβάτη. Ας φυλαχτούμε λίγο.


Νεκτάριε εμείς ξεκινήσαμε 20' μετά το πρώτο αυτοκίνητο και στο λίγο διάστημα που συμμετείχαμε περάσαμε αρκετές μηχανές. Όσο διάστημα και να αφήσει η οργάνωση, πάντοτε τα πρώτα αυτοκίνητα θα φτάνουν τις πιο αργές μηχανές. Αν αφήσουν μεγάλο κενό θα χαλάσει το χρονοδιάγραμμα του αγώνα.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό pajerov6 » 03 Απρ 2007, 18:14

Καλησπερα σε ολους,ενα μεγαλο μπραβο σε ολους της οργανωσης,εμεις καταφεραμε να τερματισουμε σε ενα αγωνα που πραγματικα τα ειχε ολα,πετρα,λασπη,η ανηφορα στον αγωγο ολα τα λεφτα!!!Η δευτερη θεση ηταν πραγματικα εκπληξη μετα την εξοδο σε ενα νεροφαγωμα με αποτελεσμα να διαλυθει η ποδια εμπρος και να παρει λιγο και το δεξι ψαλιδι,ευτυχως ομως αντεξε. :D ΟΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΗΡΩΕΣ!!!!ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ!!! :!:
Συγχαρητηρια στα παιδια με το 116,πραγματικα τους αξιζε η 3η θεση, τουλαχιστον. :D :D :D
Ραντεβου στη Ρουμελη :P
Pajero DOHC-24 V6 3500
Άβαταρ μέλους
pajerov6
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 13 Οκτ 2006, 11:12
Τοποθεσία: Βολος

Δημοσίευσηαπό fotisalp » 03 Απρ 2007, 18:17

Superspy υπάρχει κανένα νέο από τα λοιπά στατιστικά του αγώνα? Τελικά πόσοι πήραν εκκίνηση ανά κατηγορία?
Fotisalp
xrepia.gr-SCRAT team
_________________
fotisalp
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2006, 12:35
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Nik0s » 03 Απρ 2007, 18:28

littledevil έγραψε:Να ζητήσω πρώτα απο όλα ενα μεγάλο συγνώμη στον συναθλητή μοτοσικλετιστή που απο λάθος υπολογισμό και πρωινή αδρεναλίνη κυριολεκτικά τον κοψοχόλιασα στην μεγάλη ανηφόρα στον αγωγό. :? :?

Γιώργος Παίδας-Λεωνίδας Δουρίδας
Το πλήρωμα 105



Ωστέ εσύ ήσουνα.... :evil:

Κακίες δεν κρατάμε, όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι, η συγνώμη σου μου μετράει πολύ. Απλά θα πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας αν αξίζει ο τραυματισμός ενός συναθλητή για μερικά κερδισμένα δευτερόλεπτα ή λεπτά..

Ξέρω, η μηχανή είχε πέσει σε περίεργο σημείο, όπου το αμάξι ήθελε γκάζι για να ανέβει, με δύσκολο έλεγχο στη λάσπη..

Περασμένα ξεχασμένα, εύχομαι καλή συνέχεια !

EDIT: Τώρα που το σκέφτομαι, εμένα παραλίγο να με "πατήσουνε" στο κομμάτι αμέσως μετά τον αγωγό.. φαντάζομαι το ίδιο λέμε.. ?

Νίκος Αργύρης - ΚΤΜ 950 Adv S
Άβαταρ μέλους
Nik0s
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 08 Μάιος 2006, 23:08
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό kos4wd » 03 Απρ 2007, 20:21

Και το 120 από τη Κω πέρασε πολύ ωραία
Αποτελέσματα που έχει?
Πάντως επειδή αυτό το...... τα κακά 4χ4 η τα κακά μηχανάκια κάποια στιγμή πρέπει να εκλείψει θα ήθελα να πώ ως δίκυκλος από το 1982 έως σήμερα και ως τετράτροχος από το 1995 έως σήμερα ότι παντού υπάρχουν προβληματικοί οδηγοί
Ας μη το παρακάνουμε με .....πικρά σχόλια
Εγώ δεν άκουσα να λέει κανεις κάτι για 2 4χ4 που σταμάτησαν να βοηθήσουν πεσμένο αναβάτη χωρίς να κοιτάνε χρόνο
Και να μην αναφέρω και λάθος χειρισμούς μοτο γιατί θα ήμουν εμπριστικός.
Ας βρούμε τρόπο να διορθώσουμε τα κακώς κείμενα όχι φωνάζοντας στο forum αλλά συζητώντας κόσμια με όποιον έχει κάνει λάθος.
Αλλιώς μιλάμε για πολεμική τακτική νομίζω
Κάποτε που ήμουν μικρός (ντροπή) άδειασα ένα τασάκι στο δρόμο
Αμέσως σταμάτησε ένα ζευγάρι και μου την είπε πολιτισμένα
Μου στοίχισε και το θυμάμαι ακόμα και δεν το ξαναέκανα.
Αν μ έβριζε όμως..................
Φιλικά
Χρήστος Σιδέρης
Αποτελέσματα???????????????????????????
Άβαταρ μέλους
kos4wd
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 20 Δεκ 2002, 17:04
Τοποθεσία: ΚΩΣ

Δημοσίευσηαπό axelkal » 03 Απρ 2007, 20:24

Αποτελέσματα στη 1η σελίδα , 5ο post !!!
Τελευταία επεξεργασία από axelkal και 03 Απρ 2007, 20:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
"IN MUD WE TRUST"

"TEAM 100+"
Άβαταρ μέλους
axelkal
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 900
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 08:04
Τοποθεσία: kantza-pallini

Δημοσίευσηαπό DOUK » 03 Απρ 2007, 20:25

Ο ΚΑLPAKIS έγραψε........Εμένα το μόνο που με χαλάει είναι ότι σε ένα τόσο καλό θεσμό όπως τα R.R. και κυρίως το Αττικό ( χαμηλό κόστος ) συνεχώς μειώνονται οι παρουσίες - συμμετοχές...

Billy πολύ καλά τα λές... Περάσαμε SUPER και θα συνεχίσουμε να περνάμε καλά όταν ανθρωποι σαν τον Σπύρο οργανώνουν τοσο καλά ότι αναλαμβάνουν.
Γενικότερα, πιστέυω ότι χρειαζόταν μεγαλύτερη προβολή και επικοινωνία του event από όλους μας σε φίλους, γνωστούς κλπ για να να συμμετάσχουν τελικά περισσότεροι.
Εγώ το ευχαριστήθηκα πολύ αν και είχα άσχημο κόλλημα στο επίμαχο σημείο για περίπου 30 λεπτά και αν δεν ήταν ο Ζήκος Μπαφέτης #33 και ο Χρήστος Κραστάνσκι #32 δεν θα τερμάτιζα ποτέ!!
Ευχαριστώ πολύ Σπύρο για την ΥΠΕΡΟΧΗ ΚΥΡΙΑΚΗ που μου χάρισες.
Άβαταρ μέλους
DOUK
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 21 Μαρ 2006, 13:40
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή

Δημοσίευσηαπό kos4wd » 03 Απρ 2007, 21:37

axelkal έγραψε:Αποτελέσματα στη 1η σελίδα , 5ο post !!!

ΣΤΡΑΒΟΜΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
Άβαταρ μέλους
kos4wd
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 20 Δεκ 2002, 17:04
Τοποθεσία: ΚΩΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 61 επισκέπτες