Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εντυπώσεις και παραλειπόμενα απο το Trail Ride της Πάτρας!!

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

ΚΑΙ του υψους ΚΑΙ του βαθους.

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 24 Απρ 2007, 18:05

Πληθωρα λαθων απο πλευρας μου μπορει να χαρακτηρισει των αγωνα μου αλλα και συγκινησεων απο αυτο που μας προσεφερε οι οργανωση.

Ξεκινησα λαθος. Εμενα περιπου 100χλμ μακρια για να περιορισω λιγο τα εξοδα πραγμα το οποιο εμελε να με εξουθενωσει. Το Σαββατο ηρθα στον τεχνικο ελεγχο για να παραλαβω τα σχετικα και γυρισα αισιως στις 11 το βραδυ πισω στο σπιτι. Μεχρι τις 1 το βραδυ ελυνα και εδενα τρειλερ και μηχανη. Ξυπνησα μετα απο 5 ωρες ανησυχου υπνου και καταφερα να φυγω στις 7.30 με αποτελεσμα να ειμαι στην Πατρα στις 9.00 Μεσα σε μιση ωρα επρεπε να ξεφωρτωσω/γεμισω βενζινη/περασω roadbooκ/ντυθω/περασω τεχνικο ελεγχο. Οπως καταλαβαινετε η λεξη αγχος ηταν η τελεια περιγραφη της καταστασης και η λεξη πρωινο παντελως αγνωστη.

Αισιως καταφερα να παρω εκκιννηση στην ωρα μου και κατι ψιλα μερεμετια στην μηχανη, τα εκανα πριν την αφετηρια την χρονομετρησης. Διαπιστωσα στα πρωτα χλμ οτι εχει καει η ασφαλεια των οργανων αρα δεν εχω στροφομετρο, κοντερ, ρολοι και κορνα. Μικρο το κακο, το προβλημα ηταν οτι δεν ειχα τις ασφαλεις μαζι!

Ο αγωνας ειναι πολυ ωραιος. Μερικα προβληματα με την μετρηση διορθωνονται ευκολα, το πολυ καλο γραψιμο βοηθαει πολυ και η μετρηση ειναι απλα επιβεβαιωση. Αρχιζω και εγω να ανεβαινω στο βουνο, το τοπιο ειναι θαυμασιο. Η λασπη ομως αρχισε να με κουραζει και με τελειωσε στον κατηφορο πριν τις ανεμογεννητριες. Το μηχανακι επεσε 2 φορες και στη δευτερη δεν καταφερα να το σηκωσω αφου η προσφυση μεσα στην λασπη ηταν ανυπαρκτη, οπως και οι δυναμεις μου. Κατεφερα να την φερω ορθια με την βοηθεια συναθλητη και εφτασα μεχρι τις γεννητριες. Ειχα χασει μετρηση , τουλιπα, τα παντα. Απο το λαχανιασμα δεν μπορουσα αν πλοηγησω καθολου. κανω διαλλειμα και μενω μονος μου με τις γεννητριες.

Ενα πραγμα θα σας πω, επρεπε να ειναι υποχρεωτικη η σταση εκει, ηταν το πλεον αποκοσμο σκηνικο, δεν υπηρχε κανενας αλλος θορυβος παρα μονο το συνεχες βαθυ σφυριγμα των φτερων των γεννητριων οπως εσκιζαν τον αερα απο πανω μου. Ηταν φοβερα!! Εβγαλα το GPS ειδα που ειμαι, αναθεματισα που δεν ειχα την φωτογραφικη μαζι και αρχισα αν κατεβαινω οταν ειδα τα πρωτα αυτοκινητα να ερχονται. Ημουν πολυ κουρασμενος για να συνεχισω, δυο φορες π[ηγα να φυγω ευθεια σε κατι φουρκετες οποτε το 2ο ΣΕΔ ηταν λυτρωση για μενα. Παρεδωσα την καρτα και γυρισα πισω. Ουτως η αλλως, τα τοπια και την βολτα που ηθελα να κανω την ειχα κανει. Εκξει στο 60 χλμ τελειωσε ο αγωνας για μενα και ηταν υπεροχα συναρπαστικα. Την επομενη φορα υποσχεθηκα στον ευτο μου να ειμαι σε καλυτερη φορμα για να τον κανω ολοκληρο. Μεχρι τοτε πολλα μπραβο στα παιδια απο την Πατρα και ειλικρινα τους ζηλευω που εφτιαξαν αυτον τον αγωνα, αφου δεν μπορω να φανταστω την ομορφια απο τα ποσα αλλα μερη περασαν για να βγαλουν την διαδρομη. Και παλι μπραβο.
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Re: Α

Δημοσίευσηαπό kchatz » 24 Απρ 2007, 18:33

fotisalp έγραψε:
markd έγραψε:
Αλλά όλα αυτά περνάνε σε δεύτερη μοίρα γιατί αυτό που μου έμεινε είναι η κυρία που έπαιρνε το πρωινό της στο παραδίπλα τραπέζι και μας αναστάτωσε πρωί - πρωί !!!


Ναι,ναι επιβεβαιώνω


πω πω πω.... και αναρωτιώμουν πως πήγαινε ετσι ο markd απο την εκκινηση... του ειχαν κολλήσει φωτό στο εμπρός φτερό...

Ο αγωνας καταπληκτικός ! τα μέρη...απιστευτα !!!
Με την πλοήγηση του fotisalp μπροστά δεν δυσκολευτήκαμε καθόλου.
Η λάσπη μας ξύπνησε λιγο και μετά τον ανεφοδιασμό , αφου έφυγε και το αγχος... πηγαιναμε με πολυ ωραιο ρυθμό και με ασφάλεια.
Την αρκουδα την περίμενα πιο δυσκολη , αλλα στο σημειο που ηταν μετα απο τοσα χλμ , ηταν οσο δυσκολη επρεπε. (μας ειχατε τρομοκρατήσει)

Μπραβο σε οσους συνεβαλαν στην διοργάνωση.Αξιζε την ταλαιπωρία (τρειλερ κλπ)
Άβαταρ μέλους
kchatz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 10 Μαρ 2004, 15:15
Τοποθεσία: Athens

Re: Α

Δημοσίευσηαπό markd » 24 Απρ 2007, 19:26

Άντε ζήλεψα, θα κάνω κι εγώ περιγραφή !

Παίρνω εκκίνηση της ειδικής στις 10:21:30.
Από το πρώτο λεπτό αρχίζω να περνάω αναβάτες.
Ωραία είναι να ξεκινάς πίσω, έχεις παρέα συνέχεια.
Ξαφνικά με περνάει το 44 (εγώ είχα το 45) με χίλια !
Ωχ, ποιος είναι αυτός ?
Συνεχίζω τον αγώνα μου και στη λάσπη συναντάω καμιά 20ριά μηχανάκια !
Ωπ, να κι ο Λείψιππος !!!
- Τι έπαθες ρε ?
- Δεν την παλεύω.
- Κουράγιο !
Ξεκινάω πάλι.
Στο κατηφορικό με τη λάσπη βλέπω τον ιατροβιαστή να χαροπαλεύει !
Να κι ο ayrton !
“Πάμε, πάμε” τους φωνάζω και συνεχίζω.
Στο κατηφορικό με τις πέτρες συναντάω το Μελέτη.
- Όλα καλά ?
- Μια χαρά !
Με το που τον περνάω και πάω να μπώ σε μια στροφή……………δεν έχω πίσω φρένο !!!
Σταματάω στην άκρη και να και ο Μελέτης.
- Τι έπαθες ?
- Δεν έχω φρένο, φύγε !
Κατεβαίνω όλο το κατηφορικό με πρώτη και μπροστινό φρένο !!!
Μόλις κρύωσε το φρένο άρχισε να δουλεύει.
Ανοίγω το γκάζι και ξαναφτάνω το Μελέτη.
- Έφτιαξε, πάω !
Και συνεχίζω !
Πιο κάτω συναντάω σύσομο το TEAM PATRONOS, τους περνάω και με παίρνουν κούρσα.
Πηγαίνουμε μαζί μέχρι τον ξεροπόταμο που σαβουριάστηκα !!!
Εκείνη την ώρα σκάει μύτη από πίσω και το 44 με το DRZ !
Που ήταν αυτός ???
Ξεκινάω να διασχίσω τον ξεροπόταμο με τη ρόδα ευθεία και το τιμόνι αλλού γι’ αλλού !
Φτάνω στο ΣΕΔ πριν τον ανεφοδιασμό και ψάχνω για τοίχο.
Ευτυχώς βρήκα και αρχίζω τα κοπανήματα για να ισιώσω το μπροστινό !
Τα κατάφερα !
Φτάνω στο βενζινάδικο, κάνω γρήγορο ανεφοδιασμό, αφήνω εκεί το TEAM PATRONOS και βουρ !
Στο ασφάλτινο κομμάτι μετά τον ανεφοδιασμό με περνάει ο μαρμαρογουρουνοεντουράς !!!
Συνεχίζω και περίπου στα 110 χλμ. Με φτάνει ο Παχής και πίσω του ακολουθούν ο Βαρβαγιάννης και ο Ούλης.
Προσπαθώ να μη χάσω επαφή !
Λίγο πριν φτάσω στην αρκούδα με ξαναπερνάει το 44 !!!
Ρε που ήταν πάλι αυτός ???
Σε 4-5 χλμ. ήρθε η σειρά μου να τον φτάσω !
Για να τον έφτασα κάτι τρέχει !
Είχε φάει τούμπα και του έσπασε ο λεβιές και έβγαλε τον υπόλοιπο αγώνα με Δευτέρα !
Στη αρκούδα συναντάω όλους τους εξωσχολικούς !!!
Εγγλεζόπουλος, Ψωφάκαινα, Κανέλαινα, Τάνια, Μαρία !!!
Μετά από λίγα εύκολα χλμ. Φτάνω στο φωτοκύτταρο του τερματισμού !!!
Κρίμα, ήθελα κι άλλο !!!
Ρωτάω στον τερματισμό πόσοι έχουν τερματίσει και μου λένε άλλοι 8.
«Καλούτσικα πήγα» λέω από μέσα μου !
Ήξερα ότι θα βρω στον τερματισμό το μαρμαρά, τον Παχή, το Βαρβαγιάννη, τον Ούλη που με είχαν περάσει, τον παππού και τον Καρκάτσα που δεν τους είχα συναντήσει πουθενά.
Μου έλειπαν άλλοι 2 !!!
Στην άσφαλτο του γυρισμού συναντάω τον Κατάνα με ένα σύρμα στο χέρι.
Του είχε σπάσει η ντίζα του συμπλέκτη !!!
Φτάνω στον τερματισμό και βλέπω την παλιοπαρέα μαζεμένη:
Παππούς, μαρμαράς, Παχής, Βαρβαγιάννης, Ούλης, Καρκάτσας, και ο τύπος που κέρδισε την entry level !!!
Συμπληρώθηκε η οκτάδα !
Μάλλον είμαι στη 10άδα της γενικής και στην 5άδα της enduro !!!
Καλά είναι !!!
Αρχίζουν τα πειράγματα και την ίδια στιγμή μαθαίνω για την ατυχία που είχαν ο Χάρης κι ο Επίτροπας.
Σιγά σιγά αρχίζουν να μαζεύονται όλοι.
Κάποια στιγμή που φόρτωνα τα μηχανάκια, έρχεται κάποιος και μου δίνει συγχαρητήρια !
- Ευχαριστώ !
- Είσαι δεύτερος !
- Ορίστε ???
- Ναι, στην enduro, πήγαινε να δεις.
Πηγαίνω προς τη γραμματεία με αγωνία !
«Ρε λες ???»
Είναι αλήθεια !!!
Δεν το περίμενα με τίποτα !
Ένοιωθα περίφημα !!!
Και με την απονομή τελειώνει το παραμύθι μας !
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό patrinos » 24 Απρ 2007, 20:44

Συγχαρητηρια σε ολους τους νικητες.Ειδικοτερα για τους μοτοσυκλετιστες εχω και το παρακατω... :D
Σε πιο εμφανές μεγεθος... εδω... http://www.aodp.gr/forum/viewtopic.php?t=102&start=15
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό haris44 » 24 Απρ 2007, 21:26

καλησπερα και απο το Νο 44 που αναφερει ο markd.
με την τουμπα που εφαγα ευτυχως που τερματισα με δευτερα και οχι την Δευτερα μετα τον αγωνα.
Άβαταρ μέλους
haris44
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 24 Απρ 2007, 20:31
Τοποθεσία: panorama,patra

Δημοσίευσηαπό karka » 24 Απρ 2007, 21:42

maρκατε ατυχως αυτην την φωτο επρεπε να την ειχαμε τραβηξει ενα δυο χρονια πριν.
τοτε και ο τριτος του βαθρου ηταν 100+!!!
τωρα χαλασε και απο οτι ειδες και στην αποδοση του δεν εχει ελπιδες!!!
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό karka » 24 Απρ 2007, 21:47

"δελτιο τυπου" απο το skartaekato.gr



Αρκετοί οι συμμετέχοντες από την παρέα μας στο 2ο Αγώνα του Κυπέλλου Trial Raid 2007... και μάλιστα σε πρωταγωνιστικούς ρόλους!!!

Τελείωσε και αυτός ο αγώνας κυπέλλου αφήνοντας τις καλύτερες εντυπώσεις σε όσους έλαβαν μέρος...

Εμείς, αυτό που αποκομίσαμε είναι οι σημαντικές θέσεις που κατέλαβαν οι αγωνιζόμενοι της παρέας μας "SKARTA 100", με κορυφαίους τους Ανδρέα Καρκάτσα (Suzuki DR 250) που κατέκτησε την πρώτη θέση στις μοτοσυκλέτες στην κατηγορία ENDURO
και τους Μάριο Χαρακίδα - Περικλή Μιχοσταύρο (Mitsubishi Pajero 3000) που κατετάχθηκαν πρώτο πλήρωμα στα αυτοκίνητα της καρηγορίας OPEN.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα που μας αφορούν, έχουν ως εξής:

Κατηγορία αυτοκινήτων OPEN

1η θέση ΧΑΡΑΚΙΔΑΣ ΜΑΡΙΟΣ - ΜΙΧΟΣΤΑΥΡΟΣ ΠΕΡΙΚΛΗΣ (Mitsubishi Pajero 3000)
4η θέση ΠΑΝΤΑΖΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ - ΖΑΦΕΙΡΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ (Suzuki Samurai 1300)
9η θέση ΣΠΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΛΟΥΚΑΣ - ΛΑΠΠΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (Mitsubishi Pajero V6 3,5)
13η θέση ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΣΠΥΡΟΣ - ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΤΙΝΑ (Suzuki Vitara 1600)
15η θέση ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ - ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (VW Taro)

Κατηγορία αυτοκινήτων ENTRY LEVEL

3η θέση ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΘΕΟΔΩΣΗΣ - ΓΚΟΤΣΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (Jeep Cherokee 5200)

Κατηγορία αυτοκινήτων NORMAL

2η θέση ΧΡΟΝΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ - ΧΡΟΝΗΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ (Suzuki Jimny 1300)
3η θέση ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ - ΠΟΛΙΤΗΣ ΣΠΥΡΟΣ (Mitsubishi Pajero L200)
5η θέση ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ - ΜΠΑΡΛΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ (Jeep Wrangler)
10η θέση ΔΩΣΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ - ΑΝΔΡΙΚΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (Lada Niva 1700)
13η θέση ΚΟΥΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ - ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΦΑΝΗΣ (Daihatsu Terios)
16η θέση ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΔΑΚΗΣ - ΠΑΛΟΥΜΠΗΣ ΗΛΙΑΣ (Lada Niva 1600)
17η θέση ΡΑΒΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ - ΚΑΛΟΓΗΡΑΤΟΣ ΜΙΚΗΣ (Suzuki Vitara 1600)
18η θέση ΜΩΡΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ - ΚΑΠΑΤΣΟΥΛΙΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ (Suzuki Samurai 1300)
19η θέση ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ ΝΙΚΟΣ - ΒΛΑΝΤΗΣ ΝΙΚΟΣ (Lada Niva 1700)
21η θέση ΣΚΛΗΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ - ΣΤΑΘΑΤΟΣ ΜΙΧΑΛΗΣ (Jeep Cherokee 2500)

Συγχαρητήρια σε όλους τους αγωνιζόμενους με την ευχή να φθάσουν ακόμα υψηλότερα!!!



τελικα καναμε φωλια εμεις εδω περα!!!
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Re: Α

Δημοσίευσηαπό iatrodikastis » 24 Απρ 2007, 21:57

markd έγραψε:Άντε ζήλεψα, θα κάνω κι εγώ περιγραφή !

Στο κατηφορικό με τη λάσπη βλέπω τον ιατροβιαστή να χαροπαλεύει !
Να κι ο ayrton !
“Πάμε, πάμε” τους φωνάζω και συνεχίζω.


Τι χαροπάλευα ρε,
να περάσω τον ayrton προσπαθούσα χωρίς να έχουμε καμμιά στραβή...και για την ακρίβεια πήγαινα σιγά να τελειώσει το κομμάτι να τον περάσω παρακάτω.Και ξέρεις ότι άμα πηγαίνεις σιγά σε τέτοιο κομμάτι :shock: .
1 χρόνο μπροστά τουλάχιστον.

iatrodikastis
Άβαταρ μέλους
iatrodikastis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3389
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2005, 16:52
Τοποθεσία: n.smirni

Re: Α

Δημοσίευσηαπό axelkal » 24 Απρ 2007, 22:06

Της κοντης ψ@#$% τα μαλιά της φταίνε :twisted: :twisted: :twisted:
"IN MUD WE TRUST"

"TEAM 100+"
Άβαταρ μέλους
axelkal
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 900
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 08:04
Τοποθεσία: kantza-pallini

Δημοσίευσηαπό markd » 25 Απρ 2007, 07:01

haris44 έγραψε:καλησπερα και απο το Νο 44 που αναφερει ο markd.
με την τουμπα που εφαγα ευτυχως που τερματισα με δευτερα και οχι την Δευτερα μετα τον αγωνα.


Άξιος !!!

Την επόμενη φορά χωρίς ατυχίες !!!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό ullyses » 25 Απρ 2007, 09:11

κατ’αρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Ζήκο Μπαφέτη για όλη την βοήθεια του, που μου έδωσε την δυνατότητα να συμμετέχω σε αυτή την "εξόρμηση". Α! Μην ξεχάσω και τον Χρήστο Κραστάνσκυ!

Έπειτα τί να πώ για αυτή την εξόρμηση ? 3η φορά ουσιαστικά που πατάω χώμα και 1η με αυτό το μηχανάκι και όλα φάνταζαν δύσκολα..... η φράση "ωχ τώρα θα πέσω" ήταν η πιο συχνή που έλεγα στον εαυτό μου! ΧΑΧΑ!
ευχαριστώ τα παιδιά που σταμάτησαν και με βοήθησαν να σηκωθώ στις ανεμογεννήτριες! :wink:
Χωρίς χλμ-μετρητή από το 23χλμ όντας "τυφλός" ακολουθούσα ροδιές, άλλους που με περνούσαν, είτε περίμενα να έρθει κάποιος με "μάτια" (τα 2 xr250, ο πατρινός με το dt lanza και ένα τζιπάκι) - οι πιο συχνοί συνταξιδιώτες μου.
μετά την αρκούδα ήταν το χειρότερο συναίσθημα που ένιωσα.. όταν είπα πάει.... ΧΑΘΗΚΑ !! μόνος, διψασμένος, κουρασμένος, απελπισμένος σχεδόν έψαχνα να βρω πού να πάω... διαλέγω δρόμο και προχωράω...μπροστά βλέπω ένα.. πράμα κάτω από ένα δέντρο.. "Ωρέ τί είν τούτο ?" όταν σηκώνεται θυμήθηκα που διάβαζα για τα περίφημα τσοπανόσκυλα-αρκούδα.... ώπα ρεεεεε φρένο!! σιγά σιγά πίσω και βεβαιωνόμαστε ότι δεν μας ακολουθεί! "αυτό ήταν".. "πάμε πίσω στην αρκούδα..στον κόσμο..τα παρατάω" έλεγα! ευτυχώς ήρθε ο φίλος με το lanza και τον ακολούθησα ως τον τερματισμό! Να’σαι καλά φίλε μου!

Είχε όμως πολλά καλά που αυτά έμειναν! Τοπία πολύ καλά, αρκετές εναλλαγές φυσικών σκηνικών και τεραίν. Η ομορφιά του μέρους ήταν εμφανής και πολλές φορές έλεγα "πρέπει να ξανάρθω εδώ για βόλτα". Όμορφο σκηνικό ήταν και σε 2 σημεία (ένα μετά το βενζινάδικο και το άλλο στο χωριό απάνω) που ήταν κόσμος έξω και σου δείχναν που να πας με το χαμόγελο στα πρόσωπά τους! Το ίδιο ισχύει και για τα παιδιά στα ΣΕΔ που ήταν φιλικά και πρόθυμα να βοηθήσουν αν χρειαζόταν!

Συνολικά ήταν μια γεμάτη εμπειρία μέσα από την οποία ανακαλύπτεις ίσως και...τον εαυτό σου!
ullyses
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 29 Μαρ 2005, 13:15
Τοποθεσία: στον δρόμο για την.....Ιθάκη

Δημοσίευσηαπό koulis1 » 25 Απρ 2007, 12:14

Ξεκινήσαμε να τρέξουμε μιας και το ματς ειναι μες στα πόδια μας(Πάτρα) αλλά μας ελειπε το αυτοκίνητο(οπως πάντα αλλωστε!!!).
Η ΜΥΛΩΝΑΚΟΣ ΕΠΕ μας εμπιστευθηκε τελικά ενα νέο DAIHATSU TERIOS 1500cc,105HP.
Παρά τις αμφιβολίες μας ως προς στο πόσο θα τα καταφέρει δηλώσαμε συμμετοχή με στόχο πάντα τη διασκέδαση και οπου βγεί.
Σαββατο Τ.Ε. και πρώτη επαφή με το αυτοκίνητο στην ασφαλτο οπου βλέπουμε οτι είναι σβέλτο και ειμαστε πολύ περίεργοι σχετικά με το τι θα κάνει την επόμενη μέρα στη λασπωμένη,βραχώδη διαδρομή.
Ξεκινάμε με γρήγορο ρυθμό αλλά με πολύ προσοχή για το αυτοκίνητο και πρίν τις γεννητριες εχουμε τσιμπήσει κανα πεντάρι αυτοκίνητα και βασικά εχουμε πάθει πλάκα με τις δυνατότητες του TERIOS που φορά μόνο 4 λάστιχα και αυτά οχι λάσπης.
Εκεί κάνουμε το πρώτο λάθος και οχι μόνο χανόμαστε αλλά αφου βρεθήκαμε περνάμε το μονοπάτι που ειναι ολο κοτρώνια και το αυτοκίνητο πάει όλο με τη κοιλιά και κάνουμε καποιες ζημιές(κατι ακούγεται-ημιαξόνιο μπροστα μάλλον).
Φτάνουμε στην ασφαλτο και στο ΣΕΔ.Ενα check απο κάτω και πάμε με ρυθμό πιο σιγά αλλά οχι αργά μεχρι να δούμε τι γίνεται με το αυτοκίνητο.
Χάνουμε χρόνο γιατι το flat κομμάτι που ακουλουθεί ειναι βούτηρο στο ψωμί για το αυτοκίνητο και εμείς πάμε σιγά.
Το TERIOS περνάει το μονοπάτι που μεσολαβεί άνετα lockαροντας μόνο και φθάνουμε στις Καμάρες με πολύ καλή διελευση για ανεφοδισμό(που τελικά δεν χρειάστηκε γιατι δεν καίει τίποτα!!!).
Απο κει και πέρα σταθερός ρυθμός(οχι γρήγορα) και εχουμε αρχίσει και πιάνουμε μότο και καταλαβαίνουμε οτι πάμε καλά.
Φτανοντας στην Αρκούδα που λέμε, το διακινδυνευουμε και η εκπληξη και πάλι το TERIOS την περνάει και πια είμαστε σίγουροι οτι ολα πάνε καλά και πάμε για τερματισμό.
Αμέσως μετα και αφου εχουμε αρχήσει να κατηφορίζουμε μία λάθος επιλογή δρόμου και ηλθε η καταστροφή.
Καταφερα να κολλήσω το TERIOS σε μια γούβα που ευκολα θα μπορούσα να εχω αποφύγει.
Ο χρόνος τρέχει και δυστυχώς το αυτοκίνητο δεν ξεκολλάει.
Χασαμε σχεδόν δύο ωρες μέχρι τελικά τα παιδιά με το Νο 127 καταφέρουν να μας βοηθήσουν.
Ολα χάθηκαν........
Οποιαδήποτε ελπίδα για διάκριση τελείωσε εκεί..........
Ετσι ειναι ομως οι αγώνες.
Τελειώνοντας θέλω να ευχαριστήσω το πλήρωμα του Νο 127 καθώς και όλα τα παιδιά που σταμάτησαν για να βοηθήσουν(οσο για αυτούς που εκαναν πως δεν μας ειδαν-δεν πειράζει η κακία θα τους μείνει και θα τα πούμε πάλι σε αλλο game που θα μας βλέπουν πάλι με τα κυάλια τους!!!!).


ΥΓ.
1)Δυο λόγια για την διαδρομή την οποία τη βρήκα καταπληκτική και αν δεν είχε αυτά τα 300-400μ περίπου πριν τις ανεμογεννήτριες θα ηταν η τέλεια.
2)Ρε παιδιά λίγο προσοχή στο R.B. δεν τρέχετε μεταξύ σας τρέχουμε και ανθρωποι που αυτά τα μέρη τα βλέπουν μια φορά το χρόνο και οχι κάθε Κυριακή.
Αντε στο Πήλιο τωρα............
Άβαταρ μέλους
koulis1
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 14 Δεκ 2005, 19:01

Δημοσίευσηαπό toshmagic » 25 Απρ 2007, 15:01

koulis1 έγραψε:(οσο για αυτούς που εκαναν πως δεν μας ειδαν-δεν πειράζει η κακία θα τους μείνει και θα τα πούμε πάλι σε αλλο game που θα μας βλέπουν πάλι με τα κυάλια τους!!!!).


Δεν είναι θέμα κακίας, στο RAID ΑΙΓΙΟΥ, που είχαμε παρόμοιo κόλλημα πέρασε από δίπλα μας όλος ο αγώνας και δε φιλοτιμήθηκε κανείς να σταματήσει παρά τα απεγνωσμένα μας νοήματα.

Τελικά μας τράβηξε ένας εκδρομέας με Vitara, οπότε μη χαλιέσαι, αν δεν είναι θέμα τραυματισμού δεν τίθεται θέμα δυστυχώς προτεραιότητας.
Άβαταρ μέλους
toshmagic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 31 Ιαν 2005, 14:41
Τοποθεσία: Πεύκη-Αθήνα

Δημοσίευσηαπό obelix » 25 Απρ 2007, 15:14

toshmagic έγραψε:
koulis1 έγραψε:(οσο για αυτούς που εκαναν πως δεν μας ειδαν-δεν πειράζει η κακία θα τους μείνει και θα τα πούμε πάλι σε αλλο game που θα μας βλέπουν πάλι με τα κυάλια τους!!!!).


Δεν είναι θέμα κακίας, στο RAID ΑΙΓΙΟΥ, που είχαμε παρόμοιo κόλλημα πέρασε από δίπλα μας όλος ο αγώνας και δε φιλοτιμήθηκε κανείς να σταματήσει παρά τα απεγνωσμένα μας νοήματα.

Τελικά μας τράβηξε ένας εκδρομέας με Vitara, οπότε μη χαλιέσαι, αν δεν είναι θέμα τραυματισμού δεν τίθεται θέμα δυστυχώς προτεραιότητας.


Ο αγωνας, και διορθωστε με αν κανω λαθος, ανηκει στις παιδιες. Δηλαδη παχνιδι. Οσο κι αν ειναι κυπελο-προταθλημα δεν σταματα να εινα παιδια. Αν ακομα και στις παιδιες δεν σταματαμε για ενα ξεκολλημα τοτε;;;;;;;
Απ' οτι γραφεται το πληρωμα ζητησε βοηθεια, ειτε στην Πατρα ειτε στο Αιγιο, και δεν σταματουσε καποιος. Νομιζω οτι ετσι χανεται το FAIR PLAY στο οποιο στηριζονται οι αγωνες.
ΠΡΟΕΔΡΟΣ BRAT ΠΕΛΟΠΟNΝΗΣΟΥ
ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ
www.braters.gr
www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
obelix
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2004, 00:05
Τοποθεσία: kalamata

Re: Α

Δημοσίευσηαπό iatrodikastis » 25 Απρ 2007, 15:26

axelkal έγραψε:Της κοντης ψ@#$% τα μαλιά της φταίνε :twisted: :twisted: :twisted:


Tην επόμενη θα περάσω από πάνω. :twisted: :twisted: :twisted:
1 χρόνο μπροστά τουλάχιστον.

iatrodikastis
Άβαταρ μέλους
iatrodikastis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3389
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2005, 16:52
Τοποθεσία: n.smirni

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 18 επισκέπτες

cron