Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Rally Raid Ροδόπη 2007

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό toshmagic » 25 Σεπ 2007, 21:35

Ένα από τα θέματα, για μας του κατοικοεδρεύοντες ΑΘήνα με αυτοκίνητο είναι και η άφιξη μας στον πολυπόθητο χώρο της εκκίνησης στη φιλόξενη Δράμα.

Θα υπάρξει ίσως κάποια πρόβλεψη της διοργάνωσης για μεταφορά των οχημάτων από Αθήνα με αυτοκινητάμαξα (με το αζημίωτο βέβαια);
Αυτό αν και ήταν εξυπηρέτηση.

Αν όχι υπάρχει κάποια άκρη να βρούμε τέτοιον τρόπο μεταφοράς και επιστροφής, αν μαζευτούμε αρκετοί;
Αν υπάρχουν ενδιαφερόμενοι καλό είναι να οργανωθούμε από τώρα.

Η λύση της μεταφοράς με τραίνο μέχρι Θεσ/νίκη είναι μέχρι τώρα ο μόνος τρόπος που σκέφτομαι, αλλα΄είναι αρκετή μανούρα.

Αν υπάρχουν τίποτα ιδέες ας τις παραθέσουμε.

Φιλικά
Άβαταρ μέλους
toshmagic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 31 Ιαν 2005, 14:41
Τοποθεσία: Πεύκη-Αθήνα

Δημοσίευσηαπό jdelis » 25 Σεπ 2007, 23:21

Αν θυμάμαι καλά τρένο έχει κάθε βράδυ, είναι πολύ βολικό. Φτάνει Θεσ/κη γύρω στις 6 το πρωί ενώ κοιμάσαι σε καμπίνα. Θεωρητικά, αν η εκκίνηση είναι στις 10, μπορεί κάποιος να φύγει και Παρασκευή βράδυ. Αυτό μπορεί να γίνει αν έχει κανονιστεί προηγουμένως τεχνικός έλεγχος για τα αυτοκίνητα της Αθήνας μεσοβδόμαδα. Υπάρχει όμως θέμα μέγιστου ύψους, κάπου στα 2 μέτρα και πρέπει να τσεκαριστεί. Δε νομίζω πως τα περισσότερα αυτοκίνητα που τρέχουν στα raid θα έχουν πρόβλημα.

Ίσως παίζει και πλοίο από Καβάλα, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα. Και σίγουρα δεν θα ταιριάζει και για μετάβαση και για επιστροφή.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό panmal » 26 Σεπ 2007, 10:15

toshmagic έγραψε:...Θα υπάρξει ίσως κάποια πρόβλεψη της διοργάνωσης για μεταφορά των οχημάτων από Αθήνα με αυτοκινητάμαξα (με το αζημίωτο βέβαια);
....


Σε δυο αγώνες Baja που βρήκα πληροφορίες η αυτοκινητάμαξα (χωρητικότητας 8 αυτοκινήτων) για Τρίκαλα και επιστροφή κόστισε € 120 στις 24/09/06 και € 150 τη 01/07/07.
Για Δράμα και επιστροφή φαντάζομαι θα πάει τουλάχιστον € 200-250 το κομμάτι. :roll: :roll: :roll:

Έχω ρωτήσει και ένα φίλο με μεταφορική εταιρεία μήπως βρει κάποια άκρη. Μόλις έχω νεότερα θα σας πω.

Το τρένο πόσο πάει;
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Re: RODOPI 07

Δημοσίευσηαπό Berg » 26 Σεπ 2007, 10:59

drMel έγραψε:
superspy έγραψε:Η αλήθεια είναι ότι και εμείς σκεφτόμαστε για διήμερο για τις Α3-Μ3... Άλλωστε πότε θα έχουν ξανά την ευκαιρία να ... το ευχαριστηθούν; Είναι και ο συντελεστής Χ3....
Αλλά ας ακούσουμε και περισσότερες γνώμες.. ;-)



1500χλμ για μία μέρα αγώνα δεν αξίζουν τον κοπο.
απο την άλλη η Μ3 να είναι Μ3.


Προς όλους τους φίλους της Μ3 και όλους αυτούς που σκέφτονται επιφυλακτικά για τον αγώνα της Ροδόπης.

ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ! Ξεχάστε τα όλα και ανεβείτε για τον αγώνα ή τουλάχιστον για την διαδρομή η όλη διοργάνωση είναι μοναδική εμπειρία. ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΕΚΕΙ!
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό kyr » 26 Σεπ 2007, 12:22

Κατέβηκα με Γίμνι Αθήνα = 33 ε το τουτού για 1 διαδρομή.
Ο άνθρωπος κοστίζει έως και 100 ε , Α! θέση μόνος σου για 1 διαδρομή.
Διαλέγεις και παίρνεις.
Αυτό που δεν διαλέγεις είναι το ύψος του τουτού σου.
Εγώ μπήκα με 1,80 ύψος και είχα αέρα 4-5 πόντους (με κανονική πίεση στα ελαστικά).
Όυμως προσχή!!!
Το Γίμνι είναι στενό και τα βαγόνια στην οροφή τους είναι καμπυλωτά. Δεν ξέρω αν θα χωρούσε πιο φαρδύ 4χ4.
Άβαταρ μέλους
kyr
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό kyr » 26 Σεπ 2007, 12:31

Άλλο θέμα:

Η χλωρίδα και πανίδα της περιοχής είναι μοναδική. Δεν θα είναι κρίμα να τρέχουμε στο δάσος της Ελατιάς και στη γύρω περιοχή ? Δράμα έως και Παρανέστι είναι μια χαρά , αλλά πιο Βόρεια δεν θα υπάρξει πρόβλημα ?
Φιλικά kyr.
Άβαταρ μέλους
kyr
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: RODOPI 07

Δημοσίευσηαπό MOUTZOURIS-DRZ400E » 27 Σεπ 2007, 16:31

Υ.Γ. Για την Α3 και Μ3 το δίλημμα είναι ... 1 ή δύο μέρες; Θέλουμε τη γνώμη σας..

ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥ ΠΑΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΓΩΝΑ ΤΟ 2007 ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΣΕ ΕΝΑ (1)ΤΟ 2006 ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ (ΧΩΡΙΣ ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟ) ΚΑΙ ΕΝΑ (1)ΤΟ 2005 ΛΑΜΙΑ-ΥΠΑΤΗ (ΜΕ ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟ),ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?
ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΑΝ ΑΝΕΒΟΥΝ ΣΤΗΝ ΡΟΔΟΠΗ?
Άβαταρ μέλους
MOUTZOURIS-DRZ400E
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 02 Οκτ 2005, 13:09
Τοποθεσία: ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ

Re: RODOPI 07

Δημοσίευσηαπό KADALAS » 30 Σεπ 2007, 13:14

superspy έγραψε:Η αλήθεια είναι ότι και εμείς σκεφτόμαστε για διήμερο για τις Α3-Μ3... Άλλωστε πότε θα έχουν ξανά την ευκαιρία να ... το ευχαριστηθούν; Είναι και ο συντελεστής Χ3....
Αλλά ας ακούσουμε και περισσότερες γνώμες.. ;-)



ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΔΙΗΜΕΡΟ ΤΗΣ ΡΟΥΜΕΛΗΣ ΤΟ 2006 ΚΑΙ ΤΟΣΕΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΕΣ ΑΠΟΥΣΙΕΣ (με χαρτι γιατρου) ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΠΥΡΕΤΩΔΩΣ ΓΙΑ ΔΙΗΜΕΡΟ ΚΑΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗ Μ3.

ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ Η Μ3 ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΩ.

ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΕΡΘΩ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ, ΟΔΙΚΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ, ΑΝ ΔΕΝ ΒΡΩ ΘΕΣΗ ΣΕ TRAILER, ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΕΞΩ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΕ ΟΣΟ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ.

cadalas4ever

++
Άβαταρ μέλους
KADALAS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 24 Αύγ 2005, 21:12

Δημοσίευσηαπό mpoudas » 03 Οκτ 2007, 15:53

:P Καλησπέρα από Πάτρα.Είχαμε ανέβει Λιβαδειά και το ευχαριστηθήκαμε πολύ.Από τότε κοιτάγαμε για Ροδόπη.Τρέχουμε στην Α3 και το αυτοκίνητο είναι εντελώς νορμάλ.Για διήμερο είναι πολλά τα έξοδα.Κάτι οι βενζίνες,το διπλό παράβολο,η μετάβαση από παρασκευή,οι τρεις διανικτερεύσεις,η επάνοδος την δευτέρα και η απουσία από την δουλειά για 4 μέρες πάμε ψηλά.Άσε μη γίνει καμμία στραβή και τότε πώς κατεβαίνουμε Πάτρα γιατί σε 1500χιλ όλα είναι πιθανα.Για 1500 χιλ σε μία μέρα η κούραση θα είναι τόσο μεγάλη που ο κίνδυνος ατυχήματος ειναι πολύ πιθανός.Ενώ με μονοήμερη συμμετοχή κάπως παλεύεται.Οι διανυκτερεύσεις γίνονται 2, το παράβολο μισό η επάνοδος κυριακή,τη δευτέρα κανονικά για δουλειά και στη στραβή γυρνάμε κυριακή και το αυτοκίνητο με οδική όποτε έρθει.Η Α3 έγινε (και μπράβο στην οργάνωση) για τον ερασιτέχνη.Αν εντάξουμε την Α3 στα πλαίσια των άλλων κατηγοριών τότε μπορεί ο ερασιτέχνης να απογοητευθεί και την επόμενη χρονιά να μην ανέβει κατηγορία με αποτέλεσμα λιγότερα άτομα στο βουνό.
Άβαταρ μέλους
mpoudas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 27 Απρ 2006, 12:19
Τοποθεσία: Πατρα αχαιας

Δημοσίευσηαπό 4X4Halkida » 03 Οκτ 2007, 20:21

Η μεταφορά με ΟΣΕ από Αθήνα μέχρι θεσσαλονίκη κοστίζει E 47.40 ,ύψος μέχρι 1.85 μ. ( ήδη είναι οριακό για τα περισσότερα αυτοκίνητα του TR) .

Αν υπολογίσουμε και τα εισητήρια για το πλήρωμα, 2 άτομα, το χαμένο χρόνο στο φόρτωμα-ξεφόρτωμα , μάλλον καλύτερα να πάει οδικά το αυτοκίνητο στη Δράμα.
Ο Σουφλιάς έφτιαξε και 30 χλμ στο 'Πέταλο΄, άρα από τα 70 χλμ περίπου μένουνε μόνο 40 χλμ 'δύσκολα'.
Διόδια από Αθήνα μέχρι Θεσσαλονίκη , 9 φορές από Ε2,00 , αλέ-ρετούρ. Αν παρακαμφθούν τα Διόδια Καπανδριτίου και Σχηματαρίου μένουν 7 φορές.

Πέρσι το Χειμώνα πήγαινα με το Mitsubishi , με λάστιχα 80/20, στη Βουλγαρία και από τη Χαλκίδα μέχρι τη διασταύρωση προς Σερρες ( στην Εγνατία ) εκανα χαλαρά 4,5 ώρες.
Άβαταρ μέλους
4X4Halkida
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 23 Μάιος 2007, 20:40
Τοποθεσία: Χαλκίδα Μπούρτζι

Δημοσίευσηαπό axelkal » 04 Οκτ 2007, 08:03

Τελικά 4 βδομάδες μείνανε μέχρι την ημερομηνία που
έχει ανακοινωθεί , & ούτε άρθρο για τον αγώνα δεν
έχει ανέβει , ούτε φόρμα για τις δηλώσεις συμετοχής .

Για πείτε μας ....ισχύει ;
Να ετοιμαζόμαστε ;

Όσο για τη Μ3 , προσωπικά θα τη προτιμούσα διήμερη ,
αλλά ότι & να αποφασιστεί , μέσα θα είμαι .
"IN MUD WE TRUST"

"TEAM 100+"
Άβαταρ μέλους
axelkal
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 900
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 08:04
Τοποθεσία: kantza-pallini

Δημοσίευσηαπό panmal » 04 Οκτ 2007, 13:40

axelkal έγραψε:Τελικά 4 βδομάδες μείνανε μέχρι την ημερομηνία που
έχει ανακοινωθεί , & ούτε άρθρο για τον αγώνα δεν
έχει ανέβει , ούτε φόρμα για τις δηλώσεις συμετοχής .

Για πείτε μας ....ισχύει ;
Να ετοιμαζόμαστε ;

Όσο για τη Μ3 , προσωπικά θα τη προτιμούσα διήμερη ,
αλλά ότι & να αποφασιστεί , μέσα θα είμαι .


Καλά λέει ο άνθρωπος ρε παιδιά.
Άντε να κανονίζουμε ...

Από αυτοκινητάμαξα τζίφος από μεριάς μου.
Πρέπει να βρεθεί τρόπος γιατί το Samurai του Toshmagic δεν πάει εκεί πάνω οδικώς. :x
Δηλαδή ... αυτό πάει ... εμείς δε θα φτάσουμε :banging: :bang:
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό superspy » 04 Οκτ 2007, 14:05

Το μηχανάκι είναι ήδη καθ'οδον....
Εγώ θα είμαι πάνω αυτή τη βδομάδα για το κλείσιμο της διαδρομής.
Μέχρι στιγμής Α3-Μ3 πάει για διήμερο, είναι αληθεια σπάνια η ευκαιρία για τα εκεί χώματα...
Σάββατο βράδυ (να'μαστε καλά) θα ανέβουν οι πρώτες φωτό της διαδρομής....
Άσε που θα βρέχει κιόλας ;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό panmal » 04 Οκτ 2007, 14:15

panmal έγραψε:
Καλά λέει ο άνθρωπος ρε παιδιά.
Άντε να κανονίζουμε ...



Άντε για να κλείσουμε και κανένα εισιτήριο τώρα που είναι πιο φθηνά...
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Berg » 05 Οκτ 2007, 20:11

superspy έγραψε:Άσε που θα βρέχει κιόλας ;-)


Α Π Ο Κ Λ Ε Ι Ε Τ Α Ι !

Αφού βγάζεις εσύ την διαδρομή θα πάρουμε αντηλιακά! :lol: :lol:
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 16 επισκέπτες