Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Περι Αφρικής

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό sacram » 03 Μαρ 2007, 09:17

pantg έγραψε:Aγαπητοί φίλοι,

Αναφέρομαι γενικά καθώς μία συζήτηση που άρχισε για το βουνό τελικά έφτασε στις φάλαινες και στους μικρούς πεινασμένους νέγρους (με αφορμή την τελευταία καταχώρηση)


Φίλε pantg σχετικά με το σχόλιό σου για τους <μικρούς πεινασμένους νέγρους :oops:>, η photo είναι μέρος της υπογραφής μου και όχι καταχώρηση στην παρούσα ενότητα!!!
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό pantg » 03 Μαρ 2007, 09:43

Φίλε sacram

θα με βρεις 90% (μάλλον και παραπάνω) σύμφωνο με αυτό που θέλεις να "δώσεις" με την φωτογραφία του φαλαινοθηρικού.
(το 10% αφορά ορισμένα προϊόντα που ΔΥΣΤΥΧΩΣ ακόμη δεν μπορούν να βρεθούν με διαφορετικό τρόπο ή να κατασκευασθούν με άλλα υλικά και ΔΥΣΤΥΧΩΣ ακόμη τα χρειαζόμαστε, και αυτό αφορά ΚΑΙ ιατρικά υλικά)

ΟΜΩΣ θα με βρεις 1000% (χίλια τοις εκατό) αντίθετο με την φωτογραφία του μικρού πεινασμένου νεγράκου.

Να σου διευκρινήσω ότι ΔΕΝ είμαι ρατσιστής.
Αν και όντως υπάρχουν ράτσες και στους ανθρώπους οι οποίες έχουν βασικά χαρακτηριστικά τόσο εξωτερικά όσο και συμπεριφοράς ή φυσιολογίας/κατατομής, ανθεκτικότητας κλπ. Οι "ράτσες" άλλωστε, δηλαδή τα χαρακτηριστικά συμπεριφοράς, είναι αποδεδειγμένο γεγονός πλέον με την αποκρυπτογράφηση του DNA το οποίο ορίζει και θέματα συμπεριφοράς, νοημοσύνης κλπ.
ΘΕΛΩ όμως να πιστεύω ότι ένας άνθρωπος μπορεί να αλλάξει πολλά από τα χαρακτηριστικά συμπεριφοράς του με τις εμπειρίες και την γνώση που αποκτά στην πορεία της ζωής του. Και εκεί είναι που ο ρατσισμός σαν ιδέα είτε καταργείται είτε ενισχύεται.

---

Το θέμα όμως της Αφρικής είναι πολύ πιό σύνθετο από ένα νεγράκι που έχει μιά στάμπα που γράφει "do more than watch"

Oταν η Ευρώπη καταστράφηκε εντελώς από τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο ήταν σε ΣΑΦΩΣ χειρότερη κατάσταση από την Αφρική της εποχής εκείνης.
Η βοήθεια που δόθηκε τότε στις ευρωπαϊκές χώρες (το σχέδιο ΜΑΡΣΑΛ για όσους γνωρίζουν) έδωσε τα αποτελέσματα που βλέπουμε τώρα με την Ευρώπη να είναι στην ουσία (ακόμη) η πρώτη παγκόσμια παραγωγική δύναμη (αθροιστικά η Ευρώπη εννοείται)

Στα τόσα χρόνια ΣΥΝΕΧΟΥΣ βοήθειας που δέχεται η Αφρική θα έπρεπε να έχει σταματήσει εντελώς το θέμα της πείνας, της λειψυδρίας, της φτώχιας και των ασθενειών.
Ομως η ΠΑΓΙΑ τακτική των συμπαθητικών και γραφικών αυτών ανθρώπων είναι να ξοδεύουν και να τρώνε την βοήθεια που δέχονται σε εμφυλίους ή επεκτατικούς πολέμους, διαμάχες μεταξύ φυλών και φατριών ή συνηθέστερα να μεταπωλούν την βοήθεια που δέχονται σε υλικά αντί να την δωρίζουν/διανέμουν στους έχοντες την ανάγκη της.
Αλλά ακόμη και τότε οι άνθρωποι αυτοί αντί να εκμεταλλεύονται την βοήθεια την καταναλώνουν άμεσα.
Τρανό παράδειγμα οι αποστολές ΣΠΟΡΩΝ για καλλιέργεια που συνήθως καταναλώνονται ΑΜΕΣΑ σαν φαγητό.
Οι αντλίες νερού που αντί να αντλούν νερό πωλούνται και αγοράζονται κονσέρβες ή ακόμη χειρότερα ΟΠΛΑ.
Τα ρούχα που δεν φτάνουν ποτέ στους γυμνούς που τα περιμένουν αλλά φεύγουν με τα ίδια containers που έφτασαν και πηγαίνουν προς πώληση πίσω στην Ευρώπη ή την Ασία.

Τους ανθρώπους στην Αφρική δεν θα πρέπει να τους λυπάσαι ΤΟΣΟ όσο σου σερβίρουν οι οργανισμοί που ΖΟΥΝ και ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ από την δική σου βοήθεια.
Τους ανθρώπους στην Αφρική δεν θα πρέπει να τους λυπάσαι ΤΟΣΟ όσο σου σερβίρουν ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΤΟΥΣ άρχοντες. Εκείνοι στην ουσία απλώς γίνονται πλουσιότεροι με τα δικά σου λεφτά και την δική σου βοήθεια.

Το πρόβλημα της Αφρικής δεν είναι ο λοιμός, οι αρρώστιες, η λειψυδρία, η έλλειψη εκπαίδευσης ή η υπεργεννητικότητα.
Το πρόβλημα της Αφρικής είναι η έμφυτη τεμπελιά και ραθυμία των ανθρώπων που ζουν εκεί (και αυτό είναι άσχετο με την ζέστη καθώς η ήπειρος αυτή έχει ΟΛΩΝ των επιπέδων τις θερμοκρασίες και την χλωρίδα)
και κυρίως η ποιότητα των ανθρώπων που τους κυβερνούν.
Και να μην ξεχνάμε μία σοφή ρήση (νομίζω ήταν ο Πλάτων ή ο Τόμας Τζέφερσον? ας με διορθώσει όποιος θυμάται το σωστό)
Οι πολίτες μιάς χώρας διαλέγουν τους κυβερνήτες που τους αξίζουν.

Τα της αποικιοκρατίας δεν ισχύουν καθώς το ίδιο συνέβαινε και στην Ασία και βλέπεις τώρα τις οικονομίες των χωρών που κάποτε ανήκαν σε κράτη που είχαν αποικίες και στην Αφρική. Κάνε σύγκριση της προόδου των Ασιατικών κρατών σε σχέση με αυτών της Αφρικής και θα δεις.


Το νεγράκι λοιπόν ας κάνει και αυτό κάτι και ας μην περιμένει ΜΟΝΟ την δική σου βοήθεια (την δική μου την είχε πάρει και ΞΕΡΩ ότι πήγε στην Ασια για πούλημα. Σαν άνθρωπος που είχα σχέση με την κυβέρνηση της Λιβερίας ΜΠΟΡΩ και ξέρω λεπτομέρειες για Ο'ΤΙ σου έγραψα)

"Συν Αθηνά και χείρα κίνει" αγαπητό νεγράκι. Μέχρι να αρχίσεις να δουλεύεις και όχι μόνο να τρως ή να πουλάς την βοήθεια που σου στέλνουν εγώ θα κάθομαι να σε βλέπω (και ας είναι αυτό σκληρό. Προτιμώ πλέον να βοηθώ, όπως μπορώ, τους ανθρώπους στην χώρα μου που έχουν επίσης αναγκές και μερικές φορές μεγαλύτερες και πιό σοβαρές από οποιοδήποτε "νεγράκι")


Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό macedonas » 03 Μαρ 2007, 19:44

Ώπα παιδιά .
Το τραίνο άρχισε να εκτροχιάζετε και βλέπω να σφαζόμαστε.
Προτείνω να κλειδωθεί το θέμα γιατί τζάμπα θα χαλάσουμε τις καρδιές μας.
Απο αλλού ξεκίνησε αλλού πήγε και το βλέπω να καταλήγει ..............
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Δημοσίευσηαπό drMel » 03 Μαρ 2007, 21:56

Σέβομαι την άποψη όλων αλλά Παντελή εδώ έχεις πέσει σε μεγα ολίσθημα περι της Αφρικής.
Δεν ξέρω ποιά είναι η σχέση σου με τις κυβερνήσεις της Αφρικής....

Επιμονος κηπουρός, αληθινή ιστορία το σενάριο


δες την θα σου κάνει καλό.

Οι αναφορές σου στο νεγράκι, ακόμη και μεταφορικά είναι ανάρμοστες


Να συνεχίσουμε στα περί βουνού???
Τελευταία επεξεργασία από drMel και 03 Μαρ 2007, 23:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
drMel
 

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 03 Μαρ 2007, 21:57

macedonas έγραψε:Ώπα παιδιά .
Το τραίνο άρχισε να εκτροχιάζετε και βλέπω να σφαζόμαστε.
Προτείνω να κλειδωθεί το θέμα γιατί τζάμπα θα χαλάσουμε τις καρδιές μας.
Απο αλλού ξεκίνησε αλλού πήγε και το βλέπω να καταλήγει ..............



Μου αρεσει η διορατικοτητα σου. :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό pantg » 04 Μαρ 2007, 13:14

Αγαπητέ συνάδελφε DrMel,

Tα της σχέση του υπογράφοντος με κυβέρνηση της Αφρικής σαφώς δεν ανήκουν εδώ και δεν υπάρχει να επεκταθώ.
Αυτό όμως που θα ήθελα να κατανοήσεις (και μάλλον παρεξήγησες στην καταχώρηση που έκανα) είναι ότι δεν είμαι αντίθετος με την πράξη της βοήθειας, που όσοι θέλουν καλά κάνουν και προσφέρουν, στην Αφρική.

Ειμαι πολύ επιφυλακτικός όμως στο πόσο καλά είναι τα αποτελέσματα του τρόπου με τον οποίο τελικά αξιοποιείται ή "αξιοποιείται" η βοήθεια που θέλει ο οποιοσδήποτε φιλάνθρωπος να κάνει.

Η βοήθεια προς τους συνανθρώπους μας είναι πάντα κάτι το σωστό και θετικό.

Τα προβλήματα όμως αρχίζουν όταν η βοήθεια που δίνεις μετατρέπεται σε όπλα ή χρησιμοποιείται με λάθος τρόπο από ανθρώπους που είναι διεφθαρμένοι και δεν νοιάζονται οι ίδιοι για τους ανθρώπους του τόπου τους.

Οσο για τον Επίμονο Κηπουρό μην νομίζεις ότι βλέπεις εσύ μόνο κινηματογράφο ή διαβάζεις βιβλία.

Αυτά που αναφέρονται στο βιβλίο αυτό προσωπικά τα έχω ζήσει και ξέρω πως είναι μία πολύ επιφανειακή αναφορά ενός πολύ πιό σοβαρού προβλήματος το οποίο έχει ακόμη πιό σοβαρές και ουσιαστικές ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ επιπτώσεις στους αγραμμάτους και αδιαφόρους προς την ίδια τους την ζωή κατοίκους της Αφρικής.

Δυστυχώς, όσο άσχημο και δυσάρεστο αν ακουστεί ίσως στα αυτιά ευαίσθητων ανθρώπων όπως είσαι σίγουρα και εσύ (το λέω με την θετική του έννοια, μην το παρεξηγήσεις), οι περισσότεροι των αφρικανών είναι άνθρωποι που τους δείχνεις το φεγγάρι και βλέπουν μόνο το άκρο του δακτύλου τους (ούτε καν του δικού σου). Και αυτό ΕΧΕΙ να κάνει με χαρακτηριστικά της φυλής (του DNA δηλαδή) όπως και τα μακρύτερα οστά ή τα μεγαλύτερο μήκος των κυττάρων των μαλακών ιστών τους ή την μεγαλύτερη αντοχή τους στην ζέστη.
Για να σε προλάβω δεν συζητώ για νοημοσύνη. Απλώς για τον τρόπο που οι άνθρωποι αυτοί σε αυτή την ήπειρο αντιδρούν σε θέματα που έχουν να κάνουν με την ίδια τους την ζωή.

Πάρε σαν παράδειγμα ότι ΟΣΟ καιρό οι Ιταλοί ήταν στην Αιθιοπία η χώρα αυτή δεν είχε προβλήματα και είχε εξαιρετικό επίπεδο διαβίωσης για τους κατοίκους της χωρίς ουσιαστικά προβλήματα με τους Ιταλούς που την κατείχαν. Με την απόκτηση της ανεξαρτησίας της και μετά και την πτώση του Σελασιέ είδες πού κατέληξαν.

Δεν αναφέρομαι στις Αγγλικές ή Γαλλικές πρώην αποικίες καθώς εκεί η ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ συμπεριφορά των κυβερνήσεων και των κυβερνητών των χωρών αυτών είναι σαφώς καταδικαστέα και ουσιαστικά και οδήγησε στην κατάρρευση του αποικιοκρατικού συστήματος (το οποίο θα συμφωνήσω ότι είναι ΛΑΘΟΣ καθώς στερεί στην ουσία τις πηγές φυσικού πλούτου και προστιθέμενης αξίας από το προϊόν μιας χώρας και ενός πληθυσμού σε όφελος μίας άλλης)

Δες όμως τι συμβαίνει αυτή τη στιγμή.
Οι αφρικανοί πεινούν, οι κυβερνήτες τους πλουτίζουν αρκετά και οι εταιρείες των Δυτικών χωρών αλλά και της Απω Ανατολής πλουτίζουν υπέρμετρα.

Να σου επαναλάβω ότι με το "νεγράκι" του παραδείγματος δεν έχω κάτι προσωπικό (για αυτό και τα εισαγωγικά που νομίζω ότι επίσης παρεξήγησες).
Εχω όμως προσωπικά με τον τρόπο που η βοήθεια αυτή που υποθέτω ότι θέλεις να δώσεις εκμεταλλεύεται όταν φτάνει στον προορισμό της (αν φτάσει φυσικά) και κυρίως με το γιατί οι ευαίσθητοι όλου του Δυτικού κόσμου έχουν μία "ψυχωση" με την Αφρική όταν ακόμη στην Ευρώπη (για να μιλάμε για το σπίτι μας πρώτα) έχουμε ποσοστό πάνω από το +15% σε ανθρώπους που ζούν κάτω από το επίπεδο της φτώχιας (και λέω και λίγο), έχουμε αρρώστους και ορφανά που δεν έχουν στέγη και περίθαλψη και τόσα άλλα.

Φυσικά και είναι σωστή τακτική πρόληψης το να μην αφήσεις τους Αφρικανούς να ξεσηκωθούν από την πείνα και την φτώχια (και ΑΥΤΟΣ είναι ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ λόγος που ακόμη συνεχίζει η βοήθεια προς την ήπειρο αυτή και όχι η φιλανθρωπία αγαπητέ ρομαντικέ DrMel).
Η' μήπως νομίζεις ότι η πρόταση που είχε γίνει για μηδενισμό των οφειλών των Αφρικανικών κρατών έγινε λόγω της ανησυχίας των οικονομικών εγκεφάλων για την ζωή του όποιου "νεγράκου"?
Ο λόγος είναι πολύ απλούστερος αλλά και δόλιος. Με τον μηδενισμό των οφειλών θα μπορούν να ξανατοποθετηθούν ως εγγυήσεις οι παραγωγικές μονάδες του αφρικανικού φυσικού πλούτου. Μονάδες που ναι μεν και τώρα είναι στην ουσία υποθηκευμένες αλλά έχει "παγώσει" η διαδικασία πλήρους απόκτησής τους και μεταφοράς της ιδιοκτησίας στα πιστωτικά ιδρύματα που είχαν δώσει τα δάνεια στις αφρικανικές κυβερνήσεις. Βλέπεις οι κυβερνήσεις αυτές έχουν από καιρό κυρήξει πτώχευση αλλά κυρίως έχουν αρνηθεί τις δεσμεύσεις και υπογραφές παραχώρησης που είχαν γίνει από τις προηγούμενες κυβερνήσεις.

Σου ανέφερα μόνο μερικά φανερά παραδείγματα του τί συμβαίνει.

Οποτε θέλεις αφιέρωσε λίγο χρόνο και ψάξε και μόνος σου.

Ισως τότε καταλάβεις γιατί το "νεγράκι" θα έπρεπε ΚΑΙ εκείνο να "do more than watch" (και επαναλαμβάνω το "νεγράκι" δεν είναι αναφορά στο ταλαιπωρημένο και άτυχο και σίγουρα καλοκάγαθο πλάσμα της φωτογραφίας" αλλά στα "νεγράκια" που το κυβερνούν και κυρίως αυτά που θα έπρεπε να ξεσηκωθούν και να απαιτήσουν σωστή διακυβέρνηση)

Να είσαι καλά και είναι πάντα ευχάριστο να έχουμε τέτοιες ενδιαφέρουσες "αντιπαραθέσεις".

(ζητώ συγγνώμη για την εκτός θέματος ανάπτυξη. Ο moderator αν θέλει ας την μεταφέρει σε ξεχωριστή ενότητα. Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο, άλλωστε ποιός φίλος του off-road δεν θέλει κάποια στιγμή να πάει στην Αφρική? <κάτι που το συνιστώ ανεπιφύλακτα μιά και το έχω κάνει>)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό nntezan » 04 Μαρ 2007, 13:56

Κάποιοι κάποτε, μετρούσαν τα κεφάλια των μαύρων, των εβραίων κ.λ.π. με όργανα και προσπαθούσαν να αναδείξουν τη ράτσα τους, ως την ανώτερη της γης. Ας μην το επαναλάβουμε κ΄εμείς αυτό. (Εννοώ στην εποχή που είμαστε). Κ΄μια κ΄πιάσατε την "κουλτούρα" να πούμε κ΄ για το αυγό του φιδιού. Το γεγονός είναι, για να λέμε κ΄ τα πράγματα με το όνομά τους, ότι χωρίς να κουνήσουν κ΄οι ίδιοι το χεράκι τους καλύτερη μέρα δεν θα τους αφήσουν να δούνε. Πάντως χαίρομαι που υπάρχουν οι τυχεροί που έχουν πάει στην υπέροχη, όπως όλοι λένε, ήπειρο. Τους ζηλεύω!!!
Άβαταρ μέλους
nntezan
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 25 Φεβ 2007, 18:21
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό pantg » 04 Μαρ 2007, 16:26

Συμφορουμίστα nntezan,

οι ανθρωπομετρικές και μορφολογικές διαφορές ανάμεσα στα φύλα, στα γένη και στις ράτσες των ανθρώπων είναι γεγονός που κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει πλέον και ιδίως μετά την πλήρη αποκωδικοποίηση του DNA.

Ομως κανείς δεν μπορεί επίσης να αμφισβητήσει και δύο άλλα πράγματα.

Οτι όλοι οι άνθρωποι έχουμε κοινή καταγωγή και ότι το βασικοτερο σημείο της ανθρώπινης συμπεριφοράς είναι η προσαρμοστικότητα και επιδίωξη για την βελτίωση των συνθηκών ζωής μας.

Στο δεύτερο είναι που αρχίζουν να δημιουργούνται οι διαφορές.
Αλλοι προσπαθούν λιγότερο και άλλοι περισσότερο.
Αλλοι προσπαθούν να το κάνουν αυτό με τρόπο που δεν βλάπτει τους άλλους και άλλοι προσπαθούν να το κάνουν αυτό χωρίς να ενδιαφέρονται για τους γύρω τους ή ακόμη χειρότερα και επιδιώκοντας το κακό των γύρω τους για δικό τους όφελος.
Και εκεί αρχίζει το παιχνίδι........... (που μόνο παιχνίδι δεν ειναι βέβαια)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 04 Μαρ 2007, 19:00

nntezan έγραψε:Πάντως χαίρομαι που υπάρχουν οι τυχεροί που έχουν πάει στην υπέροχη, όπως όλοι λένε, ήπειρο. Τους ζηλεύω!!!



Eλα πίσω…..λίγο αριστερά…..τώρα ίσιωσε το τιμόνι……έλα λιγάκι πίσω ακόμα
…οοοΟΟΠΑΑαα……. καλά είσαι.!!!!!!!!!!

Κάτι τέτοια είχα πιστέψει και εγώ …..κάτι λίγο το τυχοδιωκτικό μου σαν νέος, κάτι λίγο η αγάπη για τα ταξίδια κάτι ο Καββαδίας με το ΣΤΑΥΡΟ ΤΟΥ ΝΟΤΟΥ , μόνο τα κόκαλα μου που δεν άφησα σε αυτή την Ήπειρο.

Ίσως είναι οι χειρότερες εντυπώσεις που έχω αποκομίσει στην ζωή μου και από τα τόσα ….τόσα….μα πιστέψτε το τόσα κράτη και Ηπείρους που έχω επισκεφθεί σε όλο τον κόσμο.

Κατά τα άλλα καλά , ζω για να λέω αυτά που έχω τραβήξει και ας φαίνονται απίστευτα.
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό pantg » 04 Μαρ 2007, 19:32

Kαπετάνιο μου μην ξεχνάς ότι το γρασσίδι είναι πάντα πιό πράσινο στον κήπο του άλλου....

Ιδίως όταν έχεις μόνο ακούσει για αυτό, ή έχεις διαβάσει τις περιγραφές ανθρώπων που θέλουν να πουλήσουν το βιβλίο/άρθρο τους και το κυριότερο οι φωτογραφίες ποτέ δεν δείχνουν την συνολική πραγματικότητα (ζέστη, ασχημες μυρωδιές, υγρασία, έντομα κλπ κλπ)

Η Βόρεια Αφρική (προς την Μεσόγειο δηλαδή) πάντως είναι όμορφη, όπως και η Σαχάρα.

Ενα μέρος του κόσμου που πραγματικά αξίζει να δεις τουλάχιστον μιά φορά πριν πεθάνεις (όπως και οι πάγοι στους Πόλους)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό nntezan » 04 Μαρ 2007, 22:49

Ελάτε τώρα ρε παιδιά. Για τα καλά της Αφρικής έλεγα. Σαν τουρίστας θέλω να πάω, όχι να αφήσω τα κοκαλάκια μου εκεί. Με παρεξηγήσατε. Ελλάδα, Ελλαδίτσα, πάνω από όλα. Καλά είμαστε κ΄ εδώ. Κ΄ ειδικά στους δασικούς δρόμους!!!
Άβαταρ μέλους
nntezan
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 25 Φεβ 2007, 18:21
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό drMel » 05 Μαρ 2007, 10:55

Αφού σου αρέσει ο κινηματογράφος και τα βιβλία δές και το Man to Man και θα σου λυθούν και άλλες απορίες.

Αυτοί οι αφορισμοί περί DNA και καταγωγής ακούγονται πολύ δογματικά για να συζητηθούν.
Στην τελική πώς ξέρουμε το πώς θα ήταν η μαύρη και η νότια Αφρική χωρίς την επέμβαση των Ευρωπαίων??
Η χάρη τους βρίσκεται στην Αφρικάνικη ήπειρο εδώ και 3 αιώνες με την απαρχή της Βιομηχανικής Επανάστασης.
Και να σου θυμίσω ότι οι πολιτισμένοι Βέλγοι στις αρχές του 19ου διαχώρισαν τους λαούς σε Hutu & Tutsi βάσει χαρακτηριστικών δίνοντας στους πρώτους δύναμη και εξουσία λόγω ευρωπαϊκών χαρακτηριστικών

Αφέθηκαν ποτέ αυτοί οι λαοί μόνοι τους???

Και στην Ν.Αφρική το ίδιο έγινε, δεν έγινε???
Ολα καλά με τους Ολλανδούς, παράδεισος ή χώρα αλλά για ποιούς???
Για τους γηγενείς ή για τους εισβολείς???
Και μετά το σύστημα τα έκανε μπάχαλο, για να δικαιολογήσει το ορθόν της παρουσίας του.

Στην Ν.Αφρική δούλεψα, απο κεί ξέρω.
drMel
 

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 05 Μαρ 2007, 12:13

Καλημέρα σε όλους σας
Εντάξει γεγονός είχαμε ξεφύγει από το θέμα στο προιγουμενο topic όποτε καλύτερα έτσι , για να μπορέσουμε να ανταλλάξουμε απόψεις και εμπειρίες [ έξω από εμπάθειες και προκαταλήψεις] σχετικά με το θέμα που ίσως πιστεύω να βοηθήσει και αυτούς που σκέπτονται να ταξιδέψουν , να έχουν δηλαδή μια κατ΄αρχην πληροφόρηση η τι μπορούν να αντιμετωπίσουν η που πάνε να μπλέξουν.

Κατά τα αλλά καλά «όμορφος κόσμος αγγελικά πλασμένος»

Ιστορίες με περιπέτειες λευκών επιστημόνων και καλοκάγαθων ενχρωμων ιθαγενών οι οποίοι ανακαλύπτουν ακόμα και στον 21ο αιώνα μια «παρθένα Ήπειρο» και κατά διαβολική σύμπτωση γίνονται όλοι σωτήρες της πριν το τέλος της ταινίας η του βιβλίου , ντοκιμαντέρ με ζώα στην τηλεόραση να πουλάμε , ο κόσμος να περιστρέφετε γύρο από το ίδιο θέμα εδώ και κάτι δεκαετίες , φτώχια , πείνα . δυστυχία , κακομοιριά , που όμως είναι ένα γεγονός , αλλά οι ίδιοι δεν κάνουν τίποτα μα τίποτα για τους εαυτούς τους ,αλλά σκέπτονται ΠΑΝΤΑ Ελληνικά «δεν φταίμε εμείς αλλά οι άλλοι» …….. την δικιά μας επερχόμενη δυστυχία να ξεχνάμε και όλα καλά………

Το έγραψα και πιο πριν «ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΤΑΜΠΟΥ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ – ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ – ΣΤΗΝ ΠΙΣΩ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΚΑΘΡΕΦΤΗ»

Όχι στην Αφρική τόσες φορές που πήγα δεν αρρώστησα για να «αφήσω εκεί τα κοκάλα μου» έπαιρνα τα χάπια μου [ ούτε αντισυλληπτικά να ήταν ] 10 ημέρες πριν να φτάσω και 10 ημέρες μετά., απλά κάποιες φορές νόμιζα ότι ήμουν κομπάρσος σε πολεμικές ταινίες , ξέρεται εκείνους που είναι προς κατανάλωση , μετά το μάθημα μου το έμαθα καλά , ΔΕΝ φέρνουμε ποτέ αντίρρηση , και ειδοποιούμε με το V.H.F. για τυχών ανθρώπους οι οποίοι «ατυχώς» γλιστρήσανε μέσα στο ποτάμι…………
Για αυτό φίλοι μου μη οικολόγοι – καμία καινούργια μόδα θα είναι και αυτή - αλλά «κοπτομενοι» και όλοι εσείς που δεν μπορείτε να δείτε το αίμα ενός ζώου να τρέχει , μην ανησυχείτε πάρτε το τηλεκοντρόλ βυθιστείτε στο καναπέ μετά από μια κοπιαστική ημέρα από εντουρο στο φυσιολατρικό βουνό και αναφωνήστε ξανά……. ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ μόνο βέβαια ο καθένας θα το εκλάβει ανάλογα τις εμπειρίες που έχει στην ζωή…….ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΙΕΡΑΡΧΗΣΗΣ

Φίλε μου Παντελή [ μου επιτρέπεις]
Η Σαχάρα να είναι καλά και ας παραμείνει στην θέση της , πίστεψε με δεν μου κινεί καθόλου το ενδιαφέρων είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει.

Σε ευχαριστώ παρά πολύ δεν θα πάρω ……..ούτε Βόρεια Αφρική [ που έχω επισκεφθεί] ούτε Νότια [ που επίσης έχω επισκεφθεί και πριν και μετά του απαίσιου συστήματος του απαρχαιτ ], ούτε Ανατολική η Δυτική Ακτή [ που επίσης έχω επισκεφθεί] αλλά ούτε και την κεντρική την οποία ομολογούμενος δεν έχω επισκεφθεί , και για να μην πέσω στο ίδιο ατόπημα των «ανισυχουντων τη συνείδηση» αυτόκλητων προστατών της φύσης οι οποίοι έχουν γνώμη για τα πάντα , ακόμα και για την μοριακή σύνθεση των κοπράνων της πυγολαμπίδας ,ΔΕΝ εκφέρω την γνώμη μου για κράτη και τους ανθρωπους τους τα οποία δεν έχω επισκεφθεί όταν ερωτούμε.

Τώρα όσο για τους πάγους ας πούμε ότι η «χάρη μου» έφτασε αρκετά κοντά και στο Βόρειο ημισφαίριο [ έχω περάσει Βόρεια από το CAPE NORTH νομίζω κάτι περισσότερο από 74ο με προορισμό το λιμάνι του Murmansk δίπλα στον ΑΡΧΑΓΓΕΛΟ] και στο Νότιο ημισφαίριο [ πέρασμα του Μαγγελάνου στην γη του Πυρός φωτογραφίζοντας τον Λευκό Σταυρό που βρίσκεται στο Νοτιότερο στεριανό σημείο της γης , αν θυμάμαι καλά 53ο και κάτι ακόμα και πιο Νότια από το περίφημο CABO HORN που είναι στο 56ο και κάτι] όπου βέβαια δεν είδα πάγους.



nntezan έγραψε:Ελάτε τώρα ρε παιδιά. Για τα καλά της Αφρικής έλεγα. Σαν τουρίστας θέλω να πάω, όχι να αφήσω τα κοκαλάκια μου εκεί. Με παρεξηγήσατε. Ελλάδα, Ελλαδίτσα, πάνω από όλα. Καλά είμαστε κ΄ εδώ. Κ΄ ειδικά στους δασικούς δρόμους!!!


Φίλε nntezan αν θέλεις άκουσε με ,άφησε την Αφρική εκεί που κοιμάται και μην την ξυπνάς .
Αν αξίζει ένα μέρος [ από αυτά που έχω δει] να επισκεφθείς και να το απολαύσεις βαλε λίγα χρήματα ακόμα και πήγαινε στην Νέα Ζηλανδία.


-----------------------------------------------------------------------------------
KAΛΟ ΔΡΟΜΟ
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό sacram » 05 Μαρ 2007, 13:49

DNA.......
Ναι ναι

1)ποιός αναφέρθηκε στην Αφρική???
2)Το παιδί στη φώτο γράφει στο κούτελο Αφρική?


Η ίδια φωτογραφία θα μπορούσε να έχει τραβηχτεί κάλλιστα σε κάποιο στενό της Ν.Υορκης και σε πολλές χώρες του δυτικου κόσμου. Σε αυτή την περίπτωση δεν θα έφταιγε το DNA των Αφρικανών...σωστά?
Τότε θα το γενικεύαμε ακόμα περισσότερο?
ΕΕΕ???? Θα σχετίζαμε το dna με κάτι άλλο ?????

Μάλλον έχει γίνει κιόλας
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό nntezan » 05 Μαρ 2007, 20:33

Μπράβο φίλε sacram που μας το υπενθύμισες, έχεις απόλυτο δίκιο, η φτώχια δεν είνα πλέον είδος της Αφρικής αλλά όλου του κόσμου κ΄ μάλιστα κ΄ των πιό δυνατών. Λες να βαριούνται κ΄ αυτοί να δουλέψουν? Δεν ξέρω . Συμφωνώ πάντως με ότι έγραψε ο drMel. Ποιά δυνατή χώρα του κόσμου δεν έκανε τα κακά όλου του κόσμου στους δύσμοιρους Αφρικανούς. Να μην ξεχνάμε πόσο πολύ τους τίμησαν κ΄τους προτίμησαν για σκλάβους. Τώρα για τα περί DNA των Αφρικανών συγχωρείστε τις μη επαρκείς ίσως γνώσεις μου αλλά μου θυμίζουν, νομίζω, άλλες εποχές κ΄καταστάσεις λίγο παλιές ίσως αλλά πολύ διανθισμένες με στρατόπεδα συγκεντρώσεων κ΄άλλα τινά. Νομίζω λέω κ΄ πάλι.
Για πέστε τώρα εσείς που έχετε μείνει κ΄εργαστεί στην Αφρική, μετανιώσατε που πήγατε? Θα ξαναπηγαίνατε για τους ίδιους λόγους που πήγατε? Αδιάκριτες ερωτήσεις πάνω στην κουβέντα. Μην απαντάτε βεβαίως αν δεν θέλετε.
Τέλος σας παρακαλώ να μου πείτε κανά μέρος να πάω που να μην είναι ρε παιδιά στου διαόλου τη μάνα. Κάτι ίσως πιο κοντινό υπάρχει? Δεν συμπαθώ πρέπει να πω κ΄ ιδιαίτερα τα αεροπλανάκια.
Άβαταρ μέλους
nntezan
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 25 Φεβ 2007, 18:21
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες