Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Περι Αφρικής

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό nntezan » 14 Μαρ 2007, 21:13

Ευτυχώς που εμάς έστω κ΄ κάποιες λίγες φορές κάποιοι άνθρωποι που ήταν σε καλύτερη μοίρα από τη δική μας, δεν χέστηκαν, αλλά δώσαν κ΄ τη ζωή τους εκτός από τα λεφτάκια τους για να μας βοηθήσουν κ΄ να έχουμε έτσι τώρα τη δυνατότητα να γράφουμε παπαρδέλες. Κ΄ σε αυτών τις χώρες τότε, υπήρχαν πολλοί συμπατριώτες τους που πεινούσαν αλλά αυτοί προτάξαν μεγαλύτερες αρχές κ΄ σπουδαιότερα ιδανικά κ΄μας βοηθήσαν για νάχουμε τη λεφτεριά μας τώρα. Μην τους φτύνετε γιατί έτσι φτύνετε τους εαυτούς μας. Η αλληλεγγύη των ανθρώπων είναι αυτή που τους οδήγησε στο να δημιουργήσουν κοινωνίες. Θα πάμε τώρα πίσω να ξαναγίνουμε πιθηκάκια? Κ΄ μην ξεχνάτε: όταν πιάσει φωτιά το σπίτι του γείτωνα....

Φιλικά κ΄ ανθρωπιστικά κυρίως.
Άβαταρ μέλους
nntezan
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 25 Φεβ 2007, 18:21
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό GFiotakis » 15 Μαρ 2007, 02:46

disco έγραψε:GFiotakis, Μου φαίνεται ότι, προσθέτεις λέξεις που δεν είπα , αυτό είναι κακό, διότι αλλοιώνει το αποτέλεσμα και δεν προκαλεί εντυπώσεις (αν έτσι νομίζεις).

Μιας και μιλάς για αρχαία, θα σου συνιστούσα να διαβάσεις τα "Φυσιογνωμικά" του Αριστοτέλη.

Τότε τα ξαναλέμε, περί αφρικανούς.

Υ.Γ. Χρησιμοποιώ άλλο λεξικό, στο οποιο το άνθρωπος, γράφετε "Oν/θρωπος".

Σίγουρα είναι παλιότερο από το δικό σου και δύσκολα θα βρείς να αποκτήσεις ένα τέτοιο.


Α) Αγαπητε φιλε disco δεν χρησιμοποιησα καμια λεξη παραπανω και να σου την προσαψω.
Τωρα αν εσυ βλεπεις και διαβαζεις διαφορα δεν ειναι δικο μου προβλημα.

Β) επειδη τωρα μαθαινω να διαβαζω καλα ελληνικα βοηθησε με ……
μπορεις να μου πεις που ακριβως να διαβασω …σε ποιο σημειο
τα "Φυσιογνωμικά" του Αριστοτέλη. για να μπορεσουμε να μιλησουμε για Αφρικανους ???

Γ) Ειμαι ενας κοινος θνητος αγαπητε disco και δεν εχω τα «σπανια» λεξικα που κατεχεις εσυ …..Εγω εχω ενα απλο της ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ….ειμαι βλεπεις θιασωτης της λογικης του Γληνου ….αν με πιανεις … :wink:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GFiotakis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 01:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Περιστέρι

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΠΕΡΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΑΞΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό GFiotakis » 15 Μαρ 2007, 02:49

Φιλε Παντελή (pantg) δυστυχως παρολο που προσπαθεις να δωσεις μια εικονα ομορφη και πως διαφωνουμε σε λεπτομερειες και οχι σε βασικα , τα πραγματα δεν ειναι ετσι ……
ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΠΕΡΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΑΞΙΑΣ …ΒΑΣΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΣΕ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ…..

ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΟΙΝΟ ΚΩΔΙΚΑ ΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΟΠΩΣ
Η Αφρική βρίσκεται στην υπάρχουσα κατάσταση γιατί αυτό της αξίζει, και αν θέλετε γιατί οι λαοί κερδίζουν αυτό που τους αξίζει και το μέσο συνήθως είναι το αίμα.


πόσους αφρικανούς που βρίσκονται στη χώρα μας γνωρίζετε να προσπαθούν να βγάλουν τίμια το ψωμί τους δουλεύοντας; Γιατί εγώ τους βλέπω μόνο όταν κάθομαι κάπου και έρχονται καμιά 10αριά τη φορά να μου πουλήσουν πειρατικά CD. Και πόσους έχετε δει σε οικοδομές, αγροκτήματα και άλλα σχετικά; Αντιστρέψτε τώρα την ερώτηση με Πακιστανούς πχ. και έχετε μια εικόνα του ποιοί άνθρωποι είναι ποιοί.


χεστηκα αν φανε οι μαυροι


Και αρκετες αλλες οπως για DNA και ρατσες (εντελως αυθαιρετες επιστημονικα )
είναι αποδεδειγμένο γεγονός πλέον με την αποκρυπτογράφηση του DNA το οποίο ορίζει και θέματα συμπεριφοράς, νοημοσύνης κλπ.


Θα μπορουσα να παραθεσω πολλες ακομα για να δεις πως δεν υπαρχει κοινος κωδικας ωστε να υπαρξει συμφωνια.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΠΕΡΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΑΞΙΑΣ…

Τωρα οσο για την βοηθεια που επικαλεισαι εσυ και καποιοι αλλοι φιλοι θα το ξαναπω μιας και το ξαναεγραψα ποιο πριν ……
Ειμαι εναντια σε καθε ειδους ΕΛΕΗΜΟΣΥΝΗ ( ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΚΑ ΓΚΑΛΑ, ΤΗΛΕΜΑΡΑΘΩΝΙΟΥΣ , ΠΡΕΣΒΕΙΡΕΣ ΚΑΛΗΣ ΘΕΛΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΑΙΔΡΑ ) παρα μονο σε ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΙΚΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ των ΛΑΩΝ και ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ των ΛΑΩΝ , κατι που εχει εξασθενισει εντελως στον δυτικο κοσμο μιας και δεν αγγιζει κανενα …Παρα μεχρι την ωρα που ΟΙ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΙ θα ΚΑΤΑΚΛΥΣΟΥΝ την γειτονια μας και τους δρομους μας ….και τοτε παλι θα το συζηταμε ….οπως πολλες φορες.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GFiotakis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 01:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Περιστέρι

Δημοσίευσηαπό pantg » 15 Μαρ 2007, 07:38

Γιώργο καλημέρα,

θα συμφωνουσα μαζί σου για την αλληλεγγύη των λαών και την ταξική πάλη κατά της καταπίεσης και εκμετάλλευσης αν τελικά δεν επρόκειτο για μία ουτοπία (να σου διευκρινήσω ότι στα νειάτα μου και εγώ πίστευα σε αυτά μέχρι που ΔΥΣΤΥΧΩΣ διεπίστωσα ότι και αυτά τα ιδανικά τελικά καπηλεύονται από αυτούς που τα καπελώνουν για προσωπικό τους όφελος)

ΜΑΚΑΡΙ (και το εννοώ) η δική σου γενιά να αντιστρέψει αυτή την καπηλεία και ΚΑΠΟΤΕ αυτά τα ΙΔΑΝΙΚΑ να γίνουν πραγματικότητα.

Για να γίνει αυτό όμως πρέπει να πάψει να υπάρχει κάτι που δυστυχώς είναι κοινό σε όλους τους ανθρώπους. Η επιθυμία για προσωπική ανάδειξη. Και αυτό υπάρχει σχεδόν έμφυτο σε όσους "αρχηγεύουν" (συγγνώμη για την αυθαίρετη λέξη αλλά νομίζω καταλαβαίνεις τί εννοώ)

Για να έρθουμε στο προκείμενο (στην συζήτησή μας για την Αφρική) το πρόβλημα, όπως έχει γραφθεί στην ενότητα αυτή και πιό πριν, εντοπίζεται κυρίως εκεί.

-----------

Μακάρι Γιώργο οι λαοί να βρουν το δρόμο τους προς την αγάπη και την αλληλεγγύη. Αυτό όμως δυστυχώς μέσα στην διάρκεια της ανθρώπινης ιστορίας ακόμη και στις λίγες περιπτώσεις που έχει δημιουργηθεί τελικά δεν έχει διαρκέσει για πολύ


-----------

Νομίζω ότι δεν έχουμε λόγο να εκνευριζόμαστε μεταξύ μας.
Αν συμφωνείς στο ότι διαφωνούμε, αν διαφωνείς στο ότι συμφωνούμε από ένα σημείο και πέρα δεν έχει σημασία καθώς ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράζει και να διατηρεί τις απόψεις του.
Ας συμφωνήσουμε όμως, όπως και είναι πραγματικότητα ελπίζω, ότι δεν εξυπηρετεί τίποτε ουσιαστικό το να μετατρέψουμε μία στην ουσία θεωρητική και ουτοπιστική συζήτηση, σε αφορμή για ένταση μεταξύ μας.

Να είσαι καλά και ελπίζω ο ενθουσιασμός σου να μην τσαλαπατηθεί όπως αυτός υμών των μεγαλυτέρων σε ηλικία.
pantg
 

Δημοσίευσηαπό macedonas » 15 Μαρ 2007, 09:40

nntezan έγραψε:Ευτυχώς που εμάς έστω κ΄ κάποιες λίγες φορές κάποιοι άνθρωποι που ήταν σε καλύτερη μοίρα από τη δική μας, δεν χέστηκαν, αλλά δώσαν κ΄ τη ζωή τους εκτός από τα λεφτάκια τους για να μας βοηθήσουν κ΄ να έχουμε έτσι τώρα τη δυνατότητα να γράφουμε παπαρδέλες. Κ΄ σε αυτών τις χώρες τότε, υπήρχαν πολλοί συμπατριώτες τους που πεινούσαν αλλά αυτοί προτάξαν μεγαλύτερες αρχές κ΄ σπουδαιότερα ιδανικά κ΄μας βοηθήσαν για νάχουμε τη λεφτεριά μας τώρα. Μην τους φτύνετε γιατί έτσι φτύνετε τους εαυτούς μας. Η αλληλεγγύη των ανθρώπων είναι αυτή που τους οδήγησε στο να δημιουργήσουν κοινωνίες. Θα πάμε τώρα πίσω να ξαναγίνουμε πιθηκάκια? Κ΄ μην ξεχνάτε: όταν πιάσει φωτιά το σπίτι του γείτωνα....

Φιλικά κ΄ ανθρωπιστικά κυρίως.


Ποιοί ήταν αυτοί οι άνθρωποι που χάρη σε αυτούς είμαστε σήμερα ελεύθεροι :!: :!: :!:
Και οι χιλιάδες των Ελλήνων που έδωσαν τη ζωή τους τι ήταν;
Δηλαδή χρωστάμε τη λευτεριά μας σε άλλους;

Που ήταν αυτοί οι άλλοι 300 χρόνια;
Που ήταν αυτοί οι άλλοι στη μικρασιατική καταστροφή;
Που ήταν στη γενοκτονία των Ποντίων;
Που ήταν οταν μπήκαν οι Τούρκοι στην Κύπρο;
Που θα είναι οταν μπουνε πουθενά αλλού;

Μήπως πρέπει αντι να επαινούμε τα ιδανικά των άλλων να κάνουμε μια αναθεώρηση στα δικά μας;
Όποτε κάποιος θέλησε να βοηθήσει την κακόμοιρη Ελλάδα το έκανε πάντα για κάποιο συμφέρον.(εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων που μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού)

Όταν η μισή Αμερική βομβάρδιζε το σπίτι του γείτονα ποιός άλλος πήγε για βοήθεια;
:evil: :evil:

Φιλικά και ανθρωπιστικά αλλά εκείπου το αξίζει.
Άβαταρ μέλους
macedonas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: 08 Μάιος 2005, 08:37
Τοποθεσία: Πολύκαστρο

Δημοσίευσηαπό jdelis » 15 Μαρ 2007, 11:03

macedonas έγραψε:Ποιοί ήταν αυτοί οι άνθρωποι που χάρη σε αυτούς είμαστε σήμερα ελεύθεροι :!: :!: :!:
Και οι χιλιάδες των Ελλήνων που έδωσαν τη ζωή τους τι ήταν;
Δηλαδή χρωστάμε τη λευτεριά μας σε άλλους;

Που ήταν αυτοί οι άλλοι 300 χρόνια;
Που ήταν αυτοί οι άλλοι στη μικρασιατική καταστροφή;
Που ήταν στη γενοκτονία των Ποντίων;
Που ήταν οταν μπήκαν οι Τούρκοι στην Κύπρο;
Που θα είναι οταν μπουνε πουθενά αλλού;

Μήπως πρέπει αντι να επαινούμε τα ιδανικά των άλλων να κάνουμε μια αναθεώρηση στα δικά μας;
Όποτε κάποιος θέλησε να βοηθήσει την κακόμοιρη Ελλάδα το έκανε πάντα για κάποιο συμφέρον.(εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων που μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού)

Όταν η μισή Αμερική βομβάρδιζε το σπίτι του γείτονα ποιός άλλος πήγε για βοήθεια;
:evil: :evil:

Φιλικά και ανθρωπιστικά αλλά εκείπου το αξίζει.


Εδώ φίλε macedona τα βλέπεις λίγο μονόπλευρα. Ας μην είχε γίνει (από λάθος) η ναυμαχία του Ναυαρίνου και να έβλεπες αν οι Τούρκοι δεν ήταν ακόμη εδώ. Ας μην αποφάσιζαν οι Μεγάλες Δυνάμεις για την ανεξαρτησία της Ελλάδας (για τους όποιους δικούς τους λόγους) και να βλέπαμε αν υπήρχε νεοελληνικό κράτος. Ας μην έστελνε ο (φιλέλληνας) γάλλος βασιλιάς το στρατό του να εφαρμόσει την απόφαση και θα είχαμε ακόμη στην Πελοπόννησο τον Ιμπραήμ.

Την ιστορία μας τη διδασκόμαστε πολύ επιλεκτικά. Τον πόλεμο του 1897, όταν οι Τούρκοι είχαν φτάσει στη Λαμία τον περνάμε σε καναδύο σελίδες, και αν. Και ποιοί φαντάζεστε ότι τους σταμάτησαν τότε...;

Ας σταματήσουμε την καραμέλα με "φιλέλληνες" και "ανθέλληνες", ο καθένας εφαρμόζει την πολιτική του με βάση τα δικά του συμφέροντα. Και είναι λίγες οι φορές που οι αποφάσεις παίρνονται συναισθηματικά, με "αίσθημα δικαίου" ή ότι άλλο. Και μία από αυτές τις λίγες φορές ήταν η υποστήριξη της Ελλάδας στα τελευταία χρόνια της επανάστασης, κυρίως λόγω της πίεσης της κοινής γνώμης των ευρωπαϊκών κρατών.

Δεν αμφισβητώ πως είχαμε και ένδοξες στιγμές στην πρόσφατη ιστορίας μας (Μακεδονικοί πόλεμοι, Β' Παγκόσμιος κλπ.). Είχαμε όμως και ρεζιλίκια. Όπως ο καθένας άλλωστε. Το να ωραιοποιούμε τα πράγματα δε βοηθάει σε τίποτα. Πρέπει να βλέπουμε τα πάντα ψύχραιμα, πέρα από πατριωτικές φανφάρες και να διδασκόμαστε, από τα καλά αλλά κυρίως και από τα κακά. Αλλιώς δεν είμαστε καλύτεροι από τους όποιους "γείτονες", τους οποίους ειρωνευόμαστε για την άποψή τους περί ιστορίας.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 15 Μαρ 2007, 12:17

GFiotakis έγραψε:
Β) εσυ ο ιδιος ειπες πως μπορει και να κανεις λαθος ….εγω πιστευω πως κανεις ….αλλα αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο….
λες οτι τα εχεις ζησει απο μεσα …….νομιζω πως τα εχεις ζησει αφ υψηλου και οχι απο μεσα……παλι εχεις μπερδεψει τις εννοιες ( σου χρεωσταγα ενα ακομα μπερδεμα :razz: :lol: )



Γιώργο [ G Fiotakis] καλημέρα

Εντάξει δεν συμφωνούμε και αυτό φαίνεται , αλλά σε παρακαλώ μπορείς να μου διευκρινήσεις για εσένα τι σημαίνει να είσαι από «μέσα» και αν τέλος πάντων εγώ που δεν τα έχω ζήσει από μέσα αλλά εσύ τότε εξήγησε μου πως έπρεπε να τα έχω ζήσει για να έχω την ίδια άποψη με την δική σου.

Α….και κάτι άλλο .
Όταν γράφεις ότι εγώ δεν έχω ζήσει τα πράγματα από μέσα αλλά «αφ’ υψηλού» και για αυτό δεν έχω δει την πραγματικότητα , μήπως σε παρακαλώ μπορείς να μου πεις αυτό το αφ’ υψηλού πως το μεταφράζεις?
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 15 Μαρ 2007, 12:29

GFiotakis έγραψε:
με ρωτησες αν εχω επισκεφτει την αφρικη και τι δουλεια κανω …σου λεω πως δεν εχει σημασια αν καποιος εχει επισκεφτει μια χωρα ή οχι για να εχει αποψη και γνωμη….


Οσο και να συζηταμε δεν προκειται να συμφωνησουμε μεταξυ μας οπως και με πολους αλλους …γιατι απλα εχουμε διαφορετικη θεωρηση για την αξια της ανθρωπινης ζωης …..

Παντα Φιλικα




Τώρα αυτό να το πάρω στα σοβαρά και να σου απαντήσω η να το αφήσω να κριθεί από τους συμμετέχοντες της συζήτησης ?


Για τα δεύτερο σκέλος της παράθεσης [ σχετικά με την άξια της ανθρώπινης ζωής] νομίζω ότι δεν θα μπω στον κόπο να σου απαντήσω γιατί με κάλυψαν επαρκώς άλλοι.

-------------------------------------------------------------------------------------

ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό GFiotakis » 15 Μαρ 2007, 13:11

pantg έγραψε:ΜΑΚΑΡΙ (και το εννοώ) η δική σου γενιά να αντιστρέψει αυτή την καπηλεία και ΚΑΠΟΤΕ αυτά τα ΙΔΑΝΙΚΑ να γίνουν πραγματικότητα.
……………..
Να είσαι καλά και ελπίζω ο ενθουσιασμός σου να μην τσαλαπατηθεί όπως αυτός υμών των μεγαλυτέρων σε ηλικία.

Φιλε Παντελη καλημερα και απο μενα
μαλλον δεν καταλαβες καλα ….ισως δεν διαβασες προσεκτικα ολα τα ποστ μου …
Δεν νομιζω να απεχουμε πολυ στην ηλικια
……………Δεν ανηκω στην νεα γενια που επικαλουμαι ( δυστυχως περασαν τα χρονια και για μενα :? )
βρισκομε στα 42 μου χρονια , απλα συνεχιζω να βλεπω την νεα γενια σαν δικια μου γενια και αυτο με βοηθαει να βλεπω τα πραγματα με οραμα και οχι στεγνα και «μυαλωμενα» οπως πολοι αλλοι της δικιας μου γενιας.

Δεν θα παψω να παλευω για το οραμα και τα ιδανικα μου και να πιστευω στις νεες γενιες και ας θεωρουνται ουτοπικες.
ισως αυτο ειναι ενα αλλοθι η ουτοπια …ενα αλλοθι του συμβιβασμου των ανθρωπων…

Οσο για τον εκνευρισμο δεν νομιζω να υπαρχει τουλαχιστον απο μεριας μου …..και μια χαρα βλεπω και τους αλλους εδω …αποψεις ανταλλασσουμε και ας διαφωνουμε …αλλωστε αυτο ειναι και το ζητουμενο …..
:)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GFiotakis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 01:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Περιστέρι

Δημοσίευσηαπό GFiotakis » 15 Μαρ 2007, 16:46

Captaindim έγραψε:
GFiotakis έγραψε:
Β) εσυ ο ιδιος ειπες πως μπορει και να κανεις λαθος ….εγω πιστευω πως κανεις ….αλλα αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο….
λες οτι τα εχεις ζησει απο μεσα …….νομιζω πως τα εχεις ζησει αφ υψηλου και οχι απο μεσα……παλι εχεις μπερδεψει τις εννοιες ( σου χρεωσταγα ενα ακομα μπερδεμα :razz: :lol: )



Γιώργο [ G Fiotakis] καλημέρα

Εντάξει δεν συμφωνούμε και αυτό φαίνεται , αλλά σε παρακαλώ μπορείς να μου διευκρινήσεις για εσένα τι σημαίνει να είσαι από «μέσα» και αν τέλος πάντων εγώ που δεν τα έχω ζήσει από μέσα αλλά εσύ τότε εξήγησε μου πως έπρεπε να τα έχω ζήσει για να έχω την ίδια άποψη με την δική σου.

Α….και κάτι άλλο .
Όταν γράφεις ότι εγώ δεν έχω ζήσει τα πράγματα από μέσα αλλά «αφ’ υψηλού» και για αυτό δεν έχω δει την πραγματικότητα , μήπως σε παρακαλώ μπορείς να μου πεις αυτό το αφ’ υψηλού πως το μεταφράζεις?
Ευχαριστώ

"λες οτι τα εχεις ζησει απο μεσα …….νομιζω πως τα εχεις ζησει αφ υψηλου και οχι απο μεσα…"
και ΕΞΗΓΟΥΜΕ
Οταν λεω οτι τα εχεις ζησει αφ υψηλου εννοώ πως σαν επισκεπτης σε αυτην την χωρα με την ιδιοτητα του εργαζομενου οπως μαλλον πηγες εσυ …ειδες και εκρινες την ζωη των Αφρικανων και την νοοτροπια τους μεσα απο το πρισμα της δυτικης κουλτουρας και των δυτικων στανταρ διαβιωσης και σκεψης ….ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΛΑΘΟΣ …ΟΛΩΝ…Δεν νομιζω κανεις απο αυτους τους λαους αφρικανοι και ενα σωρο αλλοι δεν εχει σημασια να ζητησε να τους δωσουμε το δικο μας τροπο σκεψης και διαβιωσης ….Αρκει να μην τους εκμεταλλευομαστε….
Το βασικο ειναι να μπορεσεις να μπεις στην λογικη τους και να τους κατανοησεις …τοτε θα καταλαβαινες πολυ περισσοτερα και θα ειχες ζησει τα πραγματα απο μεσα ……
Ελπιζω να σε καλυψα…..
Επισης και απο μεσα να τα εβλεπες τα πραγματα παλι δεν θα ηταν απαραιτητο να συμφωνησουμε …αυτο ειναι διαφορετικο πραγμα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GFiotakis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 01:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Περιστέρι

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 15 Μαρ 2007, 17:09

GFiotakis έγραψε:

Οταν λεω οτι τα εχεις ζησει αφ υψηλου εννοώ πως σαν επισκεπτης σε αυτην την χωρα με την ιδιοτητα του εργαζομενου οπως μαλλον πηγες εσυ …ειδες και εκρινες την ζωη των Αφρικανων και την νοοτροπια τους μεσα απο το πρισμα της δυτικης κουλτουρας και των δυτικων στανταρ διαβιωσης και σκεψης ….ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΛΑΘΟΣ …ΟΛΩΝ…Δεν νομιζω κανεις απο αυτους τους λαους αφρικανοι και ενα σωρο αλλοι δεν εχει σημασια να ζητησε να τους δωσουμε το δικο μας τροπο σκεψης και διαβιωσης ….Αρκει να μην τους εκμεταλλευομαστε….
Το βασικο ειναι να μπορεσεις να μπεις στην λογικη τους και να τους κατανοησεις …τοτε θα καταλαβαινες πολυ περισσοτερα και θα ειχες ζησει τα πραγματα απο μεσα ……
Ελπιζω να σε καλυψα…..
Επισης και απο μεσα να τα εβλεπες τα πραγματα παλι δεν θα ηταν απαραιτητο να συμφωνησουμε …αυτο ειναι διαφορετικο πραγμα



Και βέβαια με κάλυψες.
Ναι πήγα σαν εργαζόμενος .
Και βέβαια κρίνω τα πράγματα από την Δυτική κουλτούρα που με το γράμμα της λογικής είμαι λάθος , αν αυτοί ( οι Αφρικανοί ) «κλείνονταν» στα σύνορα τους και δεν επαιτούσαν βοήθεια από τους Δυτικούς.

Δηλαδή δεν γίνεται από την μια να λένε ,δεν θέλουμε την κουλτούρα σας εμείς έχουμε άλλο τρόπο σκέψεις και από την άλλη επαιτούν για βοήθεια για να ταΐσουν τα αποδεκατισμένα από την πείνα παιδιά τους .

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΜΑΣΤΕ
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό GFiotakis » 15 Μαρ 2007, 17:40

Captaindim έγραψε: Και βέβαια με κάλυψες.
Ναι πήγα σαν εργαζόμενος .
Και βέβαια κρίνω τα πράγματα από την Δυτική κουλτούρα που με το γράμμα της λογικής είμαι λάθος , αν αυτοί ( οι Αφρικανοί ) «κλείνονταν» στα σύνορα τους και δεν επαιτούσαν βοήθεια από τους Δυτικούς.

Δηλαδή δεν γίνεται από την μια να λένε ,δεν θέλουμε την κουλτούρα σας εμείς έχουμε άλλο τρόπο σκέψεις και από την άλλη επαιτούν για βοήθεια για να ταΐσουν τα αποδεκατισμένα από την πείνα παιδιά τους .

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΜΑΣΤΕ
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ


Σε καμια περιπτωση δεν επαιτουν οι λαοι της Aφρικης απο την Δυση …..απλα θελουν να μην τους εκμεταλλευονται …αυτο και μονο θα ηταν αρκετο
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GFiotakis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 01:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Περιστέρι

Δημοσίευσηαπό disco » 15 Μαρ 2007, 20:35

Μια απλή ερώτηση.

Τα δικά μας πεινασμένα παιδιά (ναι υπάρχουν και εδώ στην Ελλάδα), ποιος θα τα βοηθήσει? :confused2:
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 15 Μαρ 2007, 22:46

disco έγραψε:Μια απλή ερώτηση.

Τα δικά μας πεινασμένα παιδιά (ναι υπάρχουν και εδώ στην Ελλάδα), ποιος θα τα βοηθήσει? :confused2:



Οι αφρικανοι?Μηπως οι γειτονες (τουρκοι)?Αααααα το βρηκα μαλλον τα αμερικανακια μαζι με τους εβραιους .
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό GFiotakis » 16 Μαρ 2007, 00:34

disco έγραψε:Μια απλή ερώτηση.

Τα δικά μας πεινασμένα παιδιά (ναι υπάρχουν και εδώ στην Ελλάδα), ποιος θα τα βοηθήσει? :confused2:

camelg4 έγραψε:
disco έγραψε:Μια απλή ερώτηση.

Τα δικά μας πεινασμένα παιδιά (ναι υπάρχουν και εδώ στην Ελλάδα), ποιος θα τα βοηθήσει? :confused2:



Οι αφρικανοι?Μηπως οι γειτονες (τουρκοι)?Αααααα το βρηκα μαλλον τα αμερικανακια μαζι με τους εβραιους .


Αυτοί που ενδιαφέρονται….για το κοινό καλό………
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GFiotakis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 01:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Περιστέρι

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες