Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

oxi re

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 11 Ιούλ 2005, 18:14

blackchris έγραψε:
tasos953 έγραψε: Φοβάμαι πως μετά το ώριμος έρχεται το σάπιος και τρομοκρατούμαι................. :oops: :oops: :oops: :oops:



H αλήθεια είναι πως τώρα τελευταία έχει μια περίεργη μυρωδιά :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Έφτασε και σε σένα;;;;; :cry: :cry: :cry:
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 08 Σεπ 2005, 23:13

Ωφειλω να πω οτι το φαινομενο Varadero με καπελακι ειναι τιποτα μπροστα στο 16χρονο με παπι πο το μονο πραγμα ποθ εχει ειναι ο κινιτιρα;, η αλυσιδα, η εξατμιση οι ροδες και το πισω φρενο. αλλα μονο αυτα. Φωτα, φλας, φτερα, κοντερ καθρεπτες ΚΑΙ μπροστινο φρενο εχουν βγει χαριν τελικης. Μετα σου λεει μηχανακια σκοτψστρες, οχι που θα ζησει εκει πανω αυτο παιδι, ας οψονται οι γονεις που το βλεπουν και το αφηνουν, αυτοι που κατηγοριοποιουν μολις παθει κατι ο κνακαρης τους τα διαβολικα μηχανηματα και τους τρελους με τις μεγαλες μηχανες που τα ξεμυαλιζουν. Δεν νομιζω βεβαια κανενας με ΖΧ12 να εχει βγαλει το μπροστινο φρενο. Ο προεδρος εχει δικιο, και ο Τασος δεν ειναι μεγαλος απλα δεν ειναι 16χρονος!!!!
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 06 Οκτ 2005, 09:05

ΑΠΟ τοτε που εμεινα μια εβδομαδα στην εντατικη και κανα 2 μηνες προσεχα τι ετρωγα τι επινα κτλ δεν ξανανεβηκα σε μηχανη...

ΑΛΛΑ ρωτω γιατι να τρωμε μουντζες και μπενιλικια απο μηχανοβιους οταν η Κηφισιας ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΗ και πας να αλλαξεις λουριδα η να στριψεις και πρεπει να περιμενεις η να προλαβεις να δεις το παπακι μηχανακι μηχαναρα ,που ερχεται με 80-90 χλμ αναμεσα!!!!αριστερα σου δεξια σου...και αν τον πεταξεις στον αερα θα σε πουν και δολοφονο οι συγγενοις του.....
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό iceberg » 06 Οκτ 2005, 10:19

Κανείς οδηγός μηχανής δέν πάει με 80-90 στη σταματημένη Κηφισίας.
Πάει με πολύ λιγότερα και οι μόνοι που δέν μπορούν να τον δούν είναι αυτοί που βαριούνται να κοιτάξουν ή αυτοί που φτιάχνουν παράλληλα τα μπάσα στο HI-FI
που θα τους κάνει να "ξεχωρίσουν"
Θα πρέπει να δεκτούν οι αυτοκινητόβιοι οτι οι μηχανές θα πρέπει να περάσουν γιατι απλά ΜΠΟΡΟΥΝ να περάσουν.
Τελικά αυτό είναι μάλλον είναι που ενοχλεί τελικά. Κάποιοι θέλουν και την άνεση του αυτοκινήτου και την ταχύτητα της μηχανής και αφού αυτοί δέν τα καταφέρνουν δέν θα πρέπει και κανείς άλλος.
Τα μπινελίκια τα τρώει αυτός που δέν κοιτάει και δέν προειδοποιεί οτι θα αλλάξει λουρίδα.
Και αυτός που το φλάς το ανάβει τη στιγμή ακριβώς που στρίβει και το τιμόνι.
Και αυτός που ξεχνάει οτι το φλάς δέν ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ τον άλλο να κοκαλώσει για να περάσει ο "άρχοντας" που θεωρεί δεδομένο οτι θα πρέπει πάντα να βρίσκεται στη λουρίδα που έχει 2 αυτοκίνητα λιγότερα, κι όποιον πάρει ο χάρος!
Και ναί, είστε υποχρεωμένοι να έχετε πάντα το νού σας να μήν "τον πετάξετε στον αέρα" οργισμένοι "αυτοκινητόβιοι" ακόμα κι άν φταίει γιατί όντως είστε δολοφόνοι.
Και έχουν γεμίσει οι δρόμοι απο σας.
Άβαταρ μέλους
iceberg
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:01
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττική

Δημοσίευσηαπό Lepes » 06 Οκτ 2005, 12:00

Φιλε iceberg δεν μου αρεσει το υφος σου,γιατι εισαι επιθετικος??
Ποσα μηχανακια εχουν τρακαρει μονα τους σε ακριβως αυτα τα σημεια που ειναι κολλημενα τα αμαξια και κανουν συνεχεια σφηνες???Το θεμα δεν ειναι αυτο το θεμα ειναι οτι πρεπει να αλλαξουμε τη αθλια συμπεριφορα μας!!!!! απο εμας ξεκιναει το θεμα εμεις ειμαστε οι οδηγοι ...Ξερεις ποσο καμαρωσα τη κορουλα μου που ειναι 2 χρονων και οταν την εβαλα σε ενα 4χ4 για παιδακια(του χρονου σιγουρα θα παρω ενα τετοιο) το πρωτο πραγμα που εκανε ηταν να προσπαθησει να βαλει ζωνη......η πωλητρια δεν το πιστευε..εγω δακρυσα απο υπερηφανεια...αλλα για να γινει αυτο απο τη μερα που μπηκε το παιδι στο αμαξι ετσι εμαθε,πλεον ξεχναω να βαλω ζωνη και δεν σταματαει να φωναζει αν δεν τη βαλω,τωρα ειμαστε σε διαδικασια να μαθουμε τα φαναρια.Αληθεια τη μαθαινουν τα παιδακια που ειναι σε ενα αμαξι χωρις ζωνες και καθισματα ή σε ενα μηχανακη χωρις κρανος :?: :?:
μονο η παιδια 8α μας σωσει φιλε μου...γιατι αλλιως θα παραμεινουμε το κρατος που εχει περισσοτερους νεκρους και τραυματιες απο τροχαια απο οτι εχουν εμπολεμα κρατη...
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό iceberg » 06 Οκτ 2005, 13:12

Σωστά είναι αυτά που λές αγαπητέ lepes, άλλα εγώ απάντησα σε συγκεκριμένη ερώτηση ενός ανθρώπου που περιγράφει συγκεκριμένη κατάσταση.
Να είναι δηλαδή μποτιλιαρισμένος στην Κηφισίας, να αποφασίζει να αλλάξει λωρίδα, και να περιμένει ή όχι ένα μηχανάκι που περνάει ανάμεσα στην κίνηση.
Το αντιμετωπίζω καθημερινά και δέν πιστεύω οτι κάποιος δέν με βλέπει.
Απλώς όλοι αυτοί που με κλείνουν και εμένα και όλους δέν έχουν καμία αίσθηση του κινδύνου που διατρέχουν οι οδηγοί μοτοσυκλετών όταν πρέπει να κοκαλώσουν για να αποφύγουν τη σύγκρουση.
Και δέν λέω να δείς κάποιον να αλλάζει λωρίδα στα 50 μέτρα μπροστά σου και να σε ενοχλήσει αυτό.
Λέω για αυτούς που απροειδοποίητα πετάγονται μπροστά σου σαν να μήν υπάρχεις.
Συγχαρητήρια, αν μου επιτρέπεις, να πώ για την οδική αγωγή που έχεις δώσει στην κόρη σου.
Είμαι σίγουρος οτι αν όλη η νέα γενιά διαπαιδαγωγηθεί σωστα θα είναι τα πάντα καλύτερα στο μέλλον. Και στο δρόμο και στη ζωή μας γενικότερα.
Είμαι επίσης σίγουρος οτι της έχεις πεί ή θα της πείς οτι όταν αλλάζουμε λωρίδα δέν επαναπαυόμαστε στο τί μας δείχνει ο καθρέφτης πρίν στρίψουμε, άλλα γυρίζουμε και το κεφάλι μας γιατί υπάρχει και το νεκρό σημείο που μέσα στην κίνηση είναι πολύ πιθανόν να υπάρχει ένα μηχανάκι.
Αυτό να είσαι σίγουρος οτι το αγνοούν οι περισσότεροι. Ακόμα περισσότεροι αγνοούν τις μηχανές αν και τις βλέπουν.
Το πρόβλημα για το post στο οποίο απάντησα δέν είναι οι σφήνες, άλλα το να αλλάξεις λωρίδα στην κίνηση, αγνοώντας τις μηχανές που κινούνται ανάμεσα.
Για αυτό και το ύφος και η επιθετικότητα στην αδιαφορία ορισμένων.
Άβαταρ μέλους
iceberg
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:01
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττική

Δημοσίευσηαπό mytilini » 06 Οκτ 2005, 13:19

Ηρεμίαααα,ψυχραιμίαααα.Να θυμίσω στους συν-φορουμίστες τον παράγοντα "παιδείας" του καθενός αλλά και την παντελή έλλειψη κουλτούρας μηχανοκίνησης που ταλανίζει την συντριπτική πλειοψηφία των ελλήνων οδηγών δικύκλων και αυτοκινήτων.Στο μέτρο που η "μηχανάρα" ή το "πειραγμένο" αυτοκίνητο είναι υποκατάστατο μιας ατελούς προσωπικότητας, ή φαλλική προέκταση, ή ό,τι άλλο θέλετε, τι να περιμένει κάποιος.Πολλά θα ήταν διαφορετικά σ'αυτόν τον τόπο εάν υπήρχαν οργανωμένοι χώροι "ξεχαρμανιάσματος" του κάθε κα@%*γκαζου επιδειξία ή εάν η "αρχή" του μηχανοκίνητου αθλητισμού βοηθούσε στην κατεύθυνση αυτή.Οσο το σύστημα "απονομής" αδειών ικανότητος οδήγησης παραμένει ίδιο, όσο το κράτος αρνείται προκλητικά και επιδεικτικά να εφαρμόσει την κείμενη νομοθεσία που προστατεύει τον συνεπή οδηγό, όσο οι ασφαλιστικές δέχονται ν'ασφαλίζουν οδηγούς με βεβαρημένο μητρώο, μην περιμένετε ν'αλλάξει τίποτε.Κάθε χρόνο θ'ασχολούμαστε με τον αριθμό νεκρών και τραυματιών στις εορταστικές εξόδους και όχι μόνο.
mytilini
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2004, 06:32
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Lepes » 06 Οκτ 2005, 13:51

Συμφωνω μαζι σου τοτε και επαυξανω γιατι αυτος και στο αυτοκινητο θα κανει ζημια.Δεν μπορω αλλο αυτο το θεμα εχω τσαντιστει πολυ να ειμαι ο "μ@λ@κ@ς" που περιμενει στο φαναρι στην ουρα για να στιψει και δεν χωνετε πρωτος ,που δεν παω απο την βοηθητικη λουριδα οταν εχει κινηση και γενικα προσπαθω γαμωτο μου να ειμαι σωστος οδηγος...και το μονο θετικο ειναι οτι δεν εχω τρακαρει ποτε μου (φτου φτου μακρια απο εμας).Και πολυ σωστο ειναι αυτο που λεει ο φιλος mytilini ..δεν τρακαρεις κυριε μου παρε μπονους χαμηλη ασφαλιση ,τρακαρεις συχνα κοψτου τα χερια απο την ασφαλεια να δεις θα προσεχει μετα???
Γιατι το συστημα που εχουν τωρα με το bonus malus ειναι τουλαχιστον αστειο,οι ασφαλιστες αλλαζουν το b/m σε dt για να εχουν πελατες :-x
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 06 Οκτ 2005, 18:24

ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΙΠΕ Ο ΑΙΣΜΠΕΡΓΚ...ΑΛΛΑ

ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΜΕ 80-90 ΣΤΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΗ ΚΗΦΙΣΙΑΣ..ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΜΕ 40-60..

ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΑΙΣΜΠΕΡΓΚ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΝΑ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΕΙΣ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΟΒΙΟ ΠΟΥ ΣΕ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΚΕΝΟ ΤΗΣ ΡΟΗΣ ΤΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΤΣΙΜΑ ΤΣΙΜΑ ΣΤΗΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΝΑΒΕΙ ΦΩΤΑ ΟΤΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΒΟΛΙΔΑ ,ΑΛΛΑ ΣΥΝΓΧΡΟΝΩΣ ΣΕ ΠΡΟΣΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΑΜΙΑ 5-6 ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΙΝΗΘΟΥΝ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ ΧΩΡΟΥΝ Η ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΚΡΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ,,ΤΟΤΕ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ!!!? ΑΦΗΝΕΙΣ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΕΠΙΜΟΝΟΣ? ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ,ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΠΛΑΚΩΣΟΥΝ ΤΑ ΦΡΕΝΑ??ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΔΕΞΙΑ ΟΥΤΕ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΒΑΖΕΙΣ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΠΛΑΚΩΣΟΥΝ ΤΑ ΦΡΕΝΑ??ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΗΝ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ?

ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΟΒΙΟ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟΝ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΩ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ...ΝΑ ΚΙΝΗΘΕΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΣΠΕΙΣΙ ΜΟΥ ΠΑΛΙΑ..ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΕΛΑΡ ΜΟΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΕΦΑΡ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΣΤΟΥΚΑΡΩ....ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΣΕΒΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΚ

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΖΩΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΜΗΤΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ.....ΠΑΙΔΕΙΑ ΛΕΙΠΕΙ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΠΙΟ ΠΑΝΩ..

(ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ,ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΥΠΕΡ)
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό A.Man » 06 Οκτ 2005, 21:34

...και το μονο θετικο ειναι οτι δεν εχω τρακαρει ποτε μου (φτου φτου μακρια απο εμας).


Το μόνο θετικό!!!!
Τι θετικότερο απ' αυτό?

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΖΩΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΜΗΤΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ.....ΠΑΙΔΕΙΑ ΛΕΙΠΕΙ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΠΙΟ ΠΑΝΩ..


Σωστός!!!
Ανθυποπρόεδρος σκέτο...
Άβαταρ μέλους
A.Man
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 14:02
Τοποθεσία: Κιλκίς

Δημοσίευσηαπό Lepes » 07 Οκτ 2005, 08:07

Καλημερα ,
αφου τελικα ολοι πανω κατω εχουμε τις ιδιες αποψεις,λεω να μαζευτουμε ολοι στο συνταγμα 4χ4,μηχανες και μηχανακια και τελος επιβατικα και να ζητησουμε να κανουν κατι για τα "ζωα" των δρομων :)
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό sacram » 07 Οκτ 2005, 11:51

καλημέρα. Αρχικά στο θέμα Κηφισίας, να πω οτι ο κ.ο.κ λέει οτι βγάζω φλάς και περιμένω να μου δώσουν χώρο οι υπόλοιποι πριν μπώ στην λωρίδα τους, και όχι βγάζω φλάς και αποφασίζω σε ποιόν να δώσω προτερεότητα!!! Την έχει ήδη.

Εγω θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο. Γιατί όταν βγαίνω με το ποδήλατο, το κλείσιμο, το κόλλημα αυτοκινήτου στο πίσω μου φτερό, και το δίχως λόγο κορνάρισμα είναι κανόνας, όταν βγαίνω με το παπί είναι πάρα πολυ συχνό, ενώ όταν βγαίνω με το 600 τα προαναφερόμενα είναι πιο σπάνια. Τι σόι ψυχολογία είναι αυτή???
Οταν δε, βγαίνω με το αυτοκίνητο, τότε καμία σχέση η συμπεριφορά των υπολοίπων οδηγών απεναντί μου.....
Επίσης γιατί να είμαι με σπασμένο πόδι στον δρόμο, και να χρειαστεί να περάσει μότο για να με βοηθήσει??!!!!
Δεν βάζουμε σε ίδια τσουβάλια όλο τον κόσμο, αλλά αν υπάρχουν μοτοσυκλετιστές καφετέριας, υπάρχουν άλλοι τοσοι(τουλάχιστων) αυτοκινητάκιδες καφετέριας

Θέλω να πιστεύω πως οτι δεν καταφέρνει να μάθει το σύστημα εκπαίδευσης στους οδηγούς, ίσως να το καταφέρνουν τέτοιου είδους συζητήσης, καθώς επίσης πιστεύω οτι και οι κοινοί αγώνες(βλ.TRR) συντελούν σε αυτό

ΟΧΙ ΑΛΛΕΣ ΤΑΜΠΕΛΕΣ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό mytilini » 07 Οκτ 2005, 17:39

Τα "ζωντανά" των δρόμων φίλε Lepes,ένα μόνο καταλαβαίνουν:ανηφόρα :lol: :lol: :lol: ,βίτσα, :lol: :lol: :lol: #@&(*$ :lol: και στενά παπούτσια. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
mytilini
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2004, 06:32
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 29 Νοέμ 2005, 11:00

Μου εκανε εντυπωση παντως πριν μερικες μερες στο δελτα του φαληρου, στη στροφη απο Συγγρου προς Πειραια ειχε φυγει ενα μηχανακι, Honda CBR 125 πρεπει να ηταν, και ο αναβατης ηταν στο πεζοδρομιο αριστερα πεσμενος, ευτυχως φοραγε κρανος+μπουφαν μηχανης. Στο σημειο ειχε νερα , πανω στην στροφη και ηταν φυσικο οταν χανεις 25% της προσφυσης σου πανω στην στροφη να πεσεις. Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι ειχαν σταματησει διαφορων ειδων μηχανες , σκουτερ, στρητ, εντουρο κτλ. για αν βοηθησουν. Τις ειχαν αφησει πανω στο πεζοδρομιακι και τρεχαν οι αναβατες να βοηθησουν το παιδι. Δεν στματησα καθως μετρησα ηδη 6-7 μηχανες εκει περα, και το παιδι στο πεζοδρομιο μπορουσε να κουνησει χερια και κεφαλι, απο οτι ειδα.
Τουλαχιστον ,σκεφτηκα, υπαρχει και μια πιο υγιης νοοτροπια και αλληλεγγυη σε ασχετους μεταξυ τους ανθρωπους που καταλαβαινουν οτι ειναι κατι επικυνδυνο και βοηθανε τον συναθρωπο που ειχε ατυχημα, αναλογιζομενοι οτι θα μπορουσε να συμβει και σε αυτους.
Οχι οτι με το αυτοκινητο εισαι αδιαφορος, αλλα δεν εχει τετοιο βαθμο κινητοποιησης ο εποχουμενος σε τετοιες περιπτωσεις.
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 27 επισκέπτες

cron