Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Οι αθλητές

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Οι αθλητές

Οι κυνηγοί είναι αθλητές
7
16%
Οι κυνηγοί είναι αλήτες
33
73%
Δε ξέρω/Δε με ενδιαφέρει/Δεν απαντώ
5
11%
 
Σύνολο ψήφων : 45

Δημοσίευσηαπό taxideytis » 17 Ιούλ 2005, 14:23

ια να καταλαβω κι'εγω,οταν κυνηγας ορισμενη εποχη συγκεκριμενο ειδος σε περιοχες που επιτρεπεται δεν σκοτωνεις ; δεν αφαιρεις ζωη; κανεις σπορ


μην το πας εκεί τώρα ...και βέβαια τα σπόρ ξεκίνησαν όταν ο άνθρωπος έλυσε το βασικό του βιοτικό πρόβλημα και ήθελε κάτι για να ξεσκάσει ... άντε πάλι στον Μεσαίωνα....να μην αναφέρω πώς ξεκίνησε το ποδόσφαιρο...κομμένα κεφάλια .... δεν ήταν; και ναι η βασική έννοια του σπόρ είναι να αφαιρείς ζωές....ΑΛΛΑ αρκεί αυτό να γίνεται με νόμιμο τρόπο που εγκρίνει το κράτος όπου ζείς.... τώρα αν γίναμε πολιτισμένοι και αφήνουμε άλλους να κάνουν την βρώμικη δουλειά για μάς αυτό είναι μιά άλλη ιστορία...
αλήθεια ο σφαγέας στο σφαγείο δεν σφάζει; τις μπριζόλες μας; και δεν θέλω ιστορίες ότι αυτά τα ζώα προορίζονται για σφάξιμο και για την δική μας διατροφή....απλά ο άνθρωπος απο την εμφάνισή του και μετά στην γή απεδείχθη ότι καταστρέφει το σύμπαν για το κέφι του απο ένα σημείο και μετά......και όταν φέρνει το πολιτισμό παντού, γιατί έτσι θεωρεί καλύτερο ..ο εκάστοτε ισχυρός.... ρε σείς ας μου πεί κάποιος τι είναι πιά αυτός ο πολιτισμός τέλος πάντων...γιατί πχ σήμερα ακούω ότι ο αμερικάνικος τρόπος ζωής είναι ο καλύτερος και βασικά δεν συμφωνώ.....

Πάρα πολύ καλό το κέιμενο !!!
Οσες φόρες και να αναπαράγεται ΛΕΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ!!!!
Επιτέλους άς καταλάβουν όλοι αυτοι οι "οπλόκ@βλοι" ότι όσο και να προσπαθούνε δέν θα αντικαταστίσει η κυνηγετική τους καραμπινα το μικρό τους τσουτσουνακι !!!
Και βέβαια εάν είναι τόσο "αθλητες " η μάγκες άς βγούν να κυνηγήσουν αρκούδα, η αγριόχοιρο με γυμνά χέρια.....και όχι με πατάτες με δυναμίτη....κλπ

Και βέβαια δέν πρέπει να ξεχνάμε τίς "ζωφιλικές" τους τάσεις...είναι όλοι κάτοχοι σκύλων, άπλα θα σας αναφέρω περιστατικό ζωωφιλού κυνηγου που ένα Σάββατο πήγε βόλτα ένα απο τα σκυλιά του το οποίο μετα απο μία εγχειριση απλά δέν μπορούσε να γαυγισει δυνατα ...και το ΕΚΤΕΛΕΣΕ....το λύτρωσε λεει, διότι θα ζήλευε τα άλλα κυνηγιάρικα που θα φωνάζαν δυνατότερα....
Τι να πεί κανεις.....


οκ....είμαι οπλόκ@βλος....άρα έχω μικρό τσουτσούνι....
θα το πώ σε καμιά δεκαριά απο αυτούς, εκεί στήν Μαλακάσα που πάς ...και τα ξαναλέμε.... :lol:
και ποτέ μα ποτέ κανείς ...αντε να εξαιρέσουμε τον Ηρακλή ....δεν κυνήγησε ζώο με γυμνά χέρια...ποτέ στήν ανθρώπινη ιστορία....και δεν νομίζω οτι κάποιος κυνηγός θα το έκανε ποτέ αυτό....

ρε σείς γιατί τους βάζετε όλους στο ίδιο τσουβάλι;

Και για να μαζέψω πιο πολλά ας το ομολογήσω ....Υπήρξα κυνηγός ...έχω φονεύσει τα πάντα ....με όπλο μακρύ και κοντό ...απο παιδί με σφενδόνα μέχρι και με τόξο...(όσο πιο μακρυά πάει το βέλος τόσο πιο μακρύ τσουτσούνι έχω;)...και για πολύ καιρό ...ακόμα το κάνω ...σκοτώνω ψάρια είτε με καλάμι, είτε με καμάκι ...και μα την αλήθεια έχω φάει ότι έχω σκοτώσει...εκτός απο κανα δύο που μου την κοπανήσαν....αλλά αυτό συμβαίνει σε όλους....

και βέβαια μόλις το προηγούμενο Σάββατο ξεκλήρισα μια σφηκοφωλιά που μου ρίχτηκε...καμια δεκαριά τσιμπήματα άρπαξα...οι λοιπές την κοπανήσαν...αλλά βέβαια δεν τις συγχώρησα....

α ναι ..και δεν είμαι και χριστιανός αν αυτό βοηθάει
Άβαταρ μέλους
taxideytis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 23:42
Τοποθεσία: menidi

"Ο θάνατός σου-η ζωή μου"!

Δημοσίευσηαπό geco » 17 Ιούλ 2005, 19:56

Ρε σεις, μην το ψάχνετε!

Είναι όντως βαθειά φιλοσοφικό το πρόβλημα και δεν είναι θέμα ανάγκης αλλά θέμα μόδας !

Ναι, βέβαια, και ο Ξενοφών ήταν μανιώδης κυνηγός αλλά στην εποχή του το κυνήγι ήταν ευγενές σπόρ και πολύ της μόδας! Και φυσικά σε μιά εποχή που το ευγενέστερο σπορ ήταν ο πόλεμος ,τα θηράματα άφθονα και η φύση αμόλυντη τα ήθη ήταν πολύ διαφορετικά.

Οι εποχές άλλαξαν, οι άνθρωποι όχι!

Ούτε εγώ είμαι κυνηγός αλλά μπορώ να καταλάβω, σε κάποιο βαθμό, την τρέλλα τους αφού και εγώ έχω την δική μου (Εντούρο !)

Εκείνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το υβριστικό παραλήρημα όσων πιστεύουν ότι τα άγρια ζώα είναι δύστυχα και αναξιοπαθούντα και τα ήμερα όχι!

'Αν έχετε τα κότσια κόψτε αμέσως το κρέας και αφαιρέστε ότι προϋποθέτει φόνο ζώου από την διατροφή σας! Εντάξει συνεχίστε να τρώτε αυγά , γάλα και τυροκομικά αφού είναι προϊόντα εκμετάλευσης ζώων αλλά δεν χρειάζεται να τα σκοτώσεις γιά να τα πάρεις !

Πιστεύετε αλήθεια ότι τα ζώα δεν έχουν αντίληψη και αισθήματα; Πιστεύετε ότι δεν αντιλαμβάνονται την απώλεια των συγγενών τους; Θα τρώγατε το αγαπημένο σας κατοικίδιο που μεγαλώσατε από μωρό;

Γιατί σας σοκάρει η ιδέα του να φάτε αρκουδάκι περισσότερο από το να φάτε μικρό αρνάκι, κατσικάκι, μοσχαράκι; Μήπως το αρκουδάκι έχει πιό αθώο βλέμμα; Μήπως είμαστε όλοι συνένοχοι σε μιά ατελείωτη υποκρισία;
Μήπως ο άνθρωπος "βαφτίζει" τα πράγματα γύρω του κατά την ηθική της εκάστοτε εποχής;

Μήπως, γενικώτερα, πρέπει να ψαχτούμε όλοι μας;

Ποιά είναι αλήθεια, η μεγαλύτερη απειλή γιά τον άνθρωπο σήμερα;
Ποιά είναι η αξία της ανθρώπινης ζωής σε διαφορετικά σημεία του πλανήτη;

Όταν με πείσετε ότι έχετε απάντηση γιά όλα αυτά πάρτε με μαζί σας να κυνηγήσουμε ανελέητα κυνηγούς, ψαράδες, "τρομοκράτες" και "μάγισες".

Μέχρι τότε ξανασκεφθείτε το λίγο ακόμη !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

"Ο θάνατός σου-η ζωή μου"!

Δημοσίευσηαπό samy » 17 Ιούλ 2005, 21:46

Ποιά είναι αλήθεια, η μεγαλύτερη απειλή γιά τον άνθρωπο σήμερα;
Ποιά είναι η αξία της ανθρώπινης ζωής σε διαφορετικά σημεία του πλανήτη

αυτές οι δύο αράδες κρύβουν όλο το ζουμί
ΑΝΘΥΠΟΠΡΟΕΔΡΟΣ PRAT
κι αυτό μόνο για λίγους φίλους
samy
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 14 Ιαν 2005, 04:59
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό taxideytis » 17 Ιούλ 2005, 21:50

σοκάρει η ιδέα του να φάτε αρκουδάκι περισσότερο


είναι πεντανόστιμο :)
Άβαταρ μέλους
taxideytis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 23:42
Τοποθεσία: menidi

Δημοσίευσηαπό tedos » 17 Ιούλ 2005, 22:08

Ποιά είναι αλήθεια, η μεγαλύτερη απειλή γιά τον άνθρωπο σήμερα?


Υπαρχουν αρκετα δις ανθρωποι σημερα...ειμαστε δηλαδη πιο πολυαριθμοι και απο την μαριδα.....τετοια αφθονια ανεκμεταλευτη δεν μπορει να υπαρξει στη φυση...η ισοροπια πρεπει να αποκατασταθει και η φυση φροντιζει....μηπως ηρθε η ωρα να χασουμε τη θεση μας στην κορυφη της τροφικης αλυσιδας?? Για ανατρεξτε λιγο στην ιστορια των ειδων....τα υπαρχοντα σε αφθονια απλα....καταναλωνονται!
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό nastyzuki » 18 Ιούλ 2005, 09:40

jdelis έγραψε:Από τα καλύτερα που έχω διαβάσει! :twisted:

Φιλε μου επειδη με θηγεις αν και δεν μου καιγεται καρφι γιατι εχω την σινηδηση μου ησηχη γιατι ειμαι καθολα νομιμος δεν κανω κατι εκτος νομου αλλα δεν γεννηθηκα και αμυαλος για να μην ξερω της συνεπειες των παρανομων πραξεων κηνηγαω απο 6χρονων παιδι.....και δεν ειναι κακο να κινηγας,δεν σου απολογουμε αλλα σαν οικολογος που πιστευω οτι εισαι,δεν πιστευω να ξηπνησες ποτε πολλλλλυ πρωι να πας να ριξεις σπορια για αγριαδα και πανιδα,να φυτρωνει στα βουνα ουτε πιστευω οτι εχεις κανει δεντρωφυτευση,ουτε εχετε αμολυσει πουλια που εκτρεφουμε,αντιθετως αμωλατε φιδια που τσιμπανε παιδακια,αμολυσατε την βαμβακιτιδα που σκοτωνει τα πευκα μας και δεν υπαρχει θεραπεια,προστατεβετε τους λυκους που κανουν ζημιες στα κοπαδια των φτωχων βοσκων γιατι απο φυση ειναι σαρκοβορα ζωα....να σηνεχισω?????? Μαθατε να πιπηλατε μια καραμελα και να καθεστε στον καναπε και να θηγετε τους κηνηγους...εγω εδωσα μια απαντηση για την λαθος διατηπωση μου.....οσο για τους λαθροθηρες δεν ειδα οποιον επιασαν να ειναι "προτεβουσιανος"......νομιζετε ολοι οτι επιστρεφουμε με θηραμα? Στης 10φορες που παμε αμα πιασουμε μια φορα ειμαι πραγματι ευχαριστημενοι...... Μου εχουν κανει 100φορες ελεγχους και με εχουν βρει τοσο νομιμο που μου λεγανε συγγνωμη αλλα την απαντηση μου δεν την εγραψες....εγραψες μονο την διατηπωση που σε βολευε.....αλλα εσυ πως λες οτι οι φορητοι προβολεις ειναι παρανομοι???? Βγαζεις δικους σου νομους?????
Poke me and i'll become an even nastier nastyzuki.......
Braters....QUICK....toU'r BRATmobiles!!!!!
Άβαταρ μέλους
nastyzuki
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 20 Απρ 2005, 10:02
Τοποθεσία: Nea Penteli, Athens

Δημοσίευσηαπό nastyzuki » 18 Ιούλ 2005, 09:49

Επισης νομιζεις οτι τα ζωα δεν εχουν συστυμα αυτοπροστασιας, και καθονται σαν τα χαζα να τα πιασουμε????? ειναι πιο πονηρα απο μας....
Και το να βαζουμε ολους σε να τσουβαλι δεν ειναι σωστο...οσο για τον προβολεα συγγνωμη αλλως μου το εγραψε.....
Poke me and i'll become an even nastier nastyzuki.......
Braters....QUICK....toU'r BRATmobiles!!!!!
Άβαταρ μέλους
nastyzuki
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 20 Απρ 2005, 10:02
Τοποθεσία: Nea Penteli, Athens

Δημοσίευσηαπό nastyzuki » 18 Ιούλ 2005, 09:56

Τα παραπανω απευθηνονται στον Τασο 953 και οχι στον jdelis... που πρωσωπικα δεν εχω τιποτα εναντιον του απλως συζητηση κανουμε....
Poke me and i'll become an even nastier nastyzuki.......
Braters....QUICK....toU'r BRATmobiles!!!!!
Άβαταρ μέλους
nastyzuki
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 20 Απρ 2005, 10:02
Τοποθεσία: Nea Penteli, Athens

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 18 Ιούλ 2005, 10:19

Κυνηγάω πολύ σπάνια αρα μάλλον είμαι ψευτοκυνηγός.

Το θέμα θα ήταν ενδιαφέρον να το συζητήσουμε (συμφωνώ και με μερικές απόψεις της απέναντι πλευράς) αλλά από τη στιγμή που είμαστε " αλήτες με μικρά τσουτσουνάκια που σκοτώνουμε και τα δικά μας τα σκυλάκια" νομίζω οτι δεν υπάρχει νόημα να ανοίξουμε κουβέντα.

Είχα την εντύπωση οτι το φόρουμ ήταν για να συζητάμε και να ανταλάσουμε απόψεις. Το μόνο εύκολο είναι να αρχίσουμε όλοι τα υβριστικά ποστ.

Ο Geco είπε: "μήπως γενικότερα να ψαχτούμε όλοι μας;" και με καλύπτει απόλυτα.
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Leonardo_dc » 18 Ιούλ 2005, 11:29

Πιστεύω ότι έχουμε ξεφύγει λίγο απο το θέμα που ήταν, άν το κηνύγι θεωρείται άθληση ή όχι.
Πιστεύω επίσης ότι δεν πρεπει να υπάρχει κάποιος και απο τα δύο μέρη, που θεωρεί ότι το κηνύγι είναι σπόρ.

Μπορώ μόνο να το θεωρήσω ως χομπι, και δεν είμαι αυτός που θα κρίνει αν είναι σωστό ή λάθος χόμπι γιατί δεν ξέρω κάτω απο ποιές προυποθέσεις οι κυνηγοι (μιλάμε πάντα για τους νόμιμους) εξασκούν το συγκεκριμένο χόμπι.
Βέβαια υπάρχουν και οι λαθροθήρες, τα μαύρα πρόβατα δηλαδή (που όλα τα χόμπι έχουν μερικούς τέτοιους), και χαλάνε την σωστή εικόνα, πόσο μάλλον σε μιά ασχολία όπως το κηνύγι που, το θέμα αν είναι σωστό ή λάθος, είναι μία πολύ λεπτή γραμμή.
Άβαταρ μέλους
Leonardo_dc
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2005, 18:08
Τοποθεσία: Αθήνα - Βούλα

Δημοσίευσηαπό Caravan » 18 Ιούλ 2005, 12:25

Δηλαδή αγαπητέ leonardo (χώρις να έχω ίχνος πρόθεσης να σε προσβάλω), πρώτα βγαίνει poll εάν οι κυνηγοί είναι αθλητές ή αλήτες και μετά λες ότι η συζήτηση είναι μόνο για το "αθλητικό" κομμάτι και οι υπόλοιποι παρεκτρέπονται;
Πρώτα προσυπογράφετε ότι όσοι ασχολούμαστε με το κυνήγι (με το οποίο δεν ασχολούμαι τα τελευταία 12 χρόνια για προσωπικούς λόγους, αλλά ασχολούμην πολύ στο παρελθόν), είμαστε αλήτες στο σύνολο μας και σε περίπτωση που υπάρξει αντίλογος, τότε πρέπει να το συζητήσουμε το θέμα ώστε να μη βγούμε εκτός θέματος;

Μα τέλος πάντων πόσο ΜΙΚΡΟΤΣΟΥΤΣΟΥΝΟΣ (για να χρησιμοποιούμε δικές του εκφράσεις ώστε να μην θεωρηθεί ότι τον έβρισα περισσότερο απ' ότι μας έβρισε εκείνος) είναι αυτός που έκανε το poll;
Άβαταρ μέλους
Caravan
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005, 20:32
Τοποθεσία: Κρυονέρι Αττικής

Δημοσίευσηαπό Leonardo_dc » 18 Ιούλ 2005, 12:49

Φίλε Caravan,
Νομίζω ότι δεν κατάλαβες καλα,
ξαναλέω αυτό που έγραψα...θέλω να πιστεύω ότι δεν πρεπει να υπάρχει κάποιος και απο τα δύο μέρη, που θεωρεί ότι το κηνύγι είναι σπόρ...Δεν μιλάω καθόλου για κανένα αθλητικό κομμάτι.
Πιστεύω ότι δεν έχεις αμφιβολία πάνω σ'αυτό.

Οσο για το θέμα του "αλήτη", αυτό που γράφω είναι ...δεν είμαι αυτός που θα κρίνει αν είναι σωστό ή λάθος χόμπι γιατί δεν ξέρω κάτω απο ποιές προυποθέσεις οι κυνηγοι (μιλάμε πάντα για τους νόμιμους) εξασκούν το συγκεκριμένο χόμπι.
Βέβαια υπάρχουν και οι λαθροθήρες, τα μαύρα πρόβατα δηλαδή (που όλα τα χόμπι έχουν μερικούς τέτοιους), και χαλάνε την σωστή εικόνα, πόσο μάλλον σε μιά ασχολία όπως το κηνύγι που, το θέμα αν είναι σωστό ή λάθος, είναι μία πολύ λεπτή γραμμή...


Ισα-ισα αυτό που προσπαθώ να πω είναι όλοι όσοι δεν είναι σύμφωνοι με αυτήν την ασχολία (μαζί κι εγώ), δεν πρέπει να χρησιμοποιούν το forum ως μέσο εξύβρισης.

Δεν νομίζω ότι "την μπαίνω" σε κανέναν.
Άβαταρ μέλους
Leonardo_dc
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2005, 18:08
Τοποθεσία: Αθήνα - Βούλα

Δημοσίευσηαπό Caravan » 18 Ιούλ 2005, 13:25

Αγαπητέ leonardo,
Τόνισα ότι δεν θεώρησα αυτά που λές προσβολή και δεν είχα πρόθεση να σε προσβάλω, συμφωνώ όντως μαζί σου ότι το κυνήγι είναι χόμπι και όχι άθλημα, αλλά το θέμα της συζήτησης δεν είναι αυτό που νόμιζες εσύ.

Ενώ εσύ περνάς σε δεύτερη πράξη το θέμα του "αλήτη" (και καλά κάνεις - και πάλι με βρίσκεις σύμφωνο), το poll επιθυμεί να μας κατονομάσει αλήτες με τη βούλα.

Εγώ είχα ως αφορμή αυτό που έγραψες για να τονίσω ότι ενώ πολλοί πιστεύουν ότι δεν τους αρέσει το κυνήγι για οποιονδήποτε λόγο, το kotsyfaki θέλει επιπλέον να τους φέρει ενάντια στους κυνηγούς προς όφελος του, καθόσον πιστεύω ότι το poll αυτό δεν είναι τυχαίο, και να δημιουργήσει δύο παρατάξεις.

Αυτός ο διαχωρισμός σίγουρα θα οδηγήσει και σε διαμάχες και σε απρεπείς χαρακτηρισμούς, γεγονός το οποίο αντιλαμβάνομαι ότι σε δυσαρεστεί, αλλά δεν μπορείς να ξεκινάς (όχι εσύ) πόλεμο και να πιστεύεις ότι οι άλλοι δεν θα αντιδράσουν (πόσο μάλιστα εάν είναι "νταήδες", "πολεμοχαρείς" και συνάμα "μικτοτσούτσουνοι").

Οπότε, δεν θεώρησα ότι την "μπαίνεις" σε οποιονδήποτε, απλά με αφορμή τα γραφόμενα σου σου αναφέρω ότι το θέμα δεν είναι σύμφωνα με το kotsyfaki και το poll του εάν το κυνήγι είναι άθλημα ή όχι.
Αυτός έχει ξεκαθαρίσει (στο άρρωστο μυαλό του) ότι είμαστε αλήτες και σαδιστές και δεν δίνει στους υπόλοιπους μια επιλογή συζήτησης αυτής της άποψης.

Επιπλέον, καθώς είναι είναι και η πρώτη του δημοσίευση, θα έπρεπε να μας ενημερώσει εάν τουλάχιστον έχει κάποια ασχολία με το 4χ4 μήπως έχουμε κάτι κοινό, διότι μόνο τα κοινά μας ενώνουν.
Άβαταρ μέλους
Caravan
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005, 20:32
Τοποθεσία: Κρυονέρι Αττικής

Δημοσίευσηαπό Caravan » 18 Ιούλ 2005, 13:51

Kotsyfaki,

Εφόσον εμείς είμαστε το missing link από την ιστορία της ανθρωπότητας καθώς και μ@λ@κες κατά τα γραφόμενα σου επειδή σκοτώνουμε οι ίδιοι αυτό που τρώμε αντί να πάμε στου "Βασιλόπουλου" ως πολιτισμένοι άνθρωποι να αγοράσουμε το κοτόπουλο του Μιμίκου σφαγμένο και καθαρισμένο έτοιμο για να έχουμε τη συνείδηση μας καθαρή ότι δεν είχαμε προσωπικές διαφορές με την τροφή μας όταν αυτή ήταν εν ζωή, πώς χαρακτηρίζεις τη γιαγιά της επαρχίας η οποία με χαρακτηριστική ευκολία (τόσο που εμένα μου προκαλεί δέος) πνίγει το Κόκκορα με τα ίδια της τα χέρια για να ταίσει τα εγγόνια της καθαρό κρέας αντί αυτή τη βρωμιά που μας πασάρουν στις συσκευασίες;
Ποιός δεν έχει ζητήσει κρέας από το χωριό που να το έχει σφάξει ο μπάρμπας του αντί μια επιχείρηση μεγάλων συμφερόντων;

Μου θυμίζεις τις μοντέλες που φωτογραφίζονταν με συνθετικές γούνες για να μη σφάζονται τα ζώα και τα τρωκτικά, και οδηγούσαν κάμπριο με γνήσια δερμάτινα καθίσματα.
Το δέρμα άραγε το δίνει το ζώο με δική του πρωτοβουλία;

Εάν θέλετε να με βρίσετε, βρίστε με.
Το θέμα είναι όμως πως εάν το κυνήγι δεν είναι σωστό, όλοι κυνηγούμε έμμεσα ή άμεσα εφόσον αγοράζουμε νεκρή τροφή, οπότε όλοι είμαστε μ@λ@κες.

Kotsyfaki, και εσύ είσαι.΄Ελα μη ντρέπεσαι, παραδέξου το.
Άβαταρ μέλους
Caravan
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005, 20:32
Τοποθεσία: Κρυονέρι Αττικής

Δημοσίευσηαπό taxideytis » 18 Ιούλ 2005, 21:21

σιγά μην βρείς το κοτσυφάκι.....προσωπικά πάντως έχω πυροβολήσει πολλά...μα πάρα πολλά...έχουν ένα κακό ...πετάτε ευθεία αντίθετα απο σένα... :lol:
Άβαταρ μέλους
taxideytis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 23:42
Τοποθεσία: menidi

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες