Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Περι Αφρικής

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό blackchris » 05 Μαρ 2007, 21:05

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Πρέπει να έχω πυρετό, συμφωνώ απολύτως με τον pantg σχετικά με τους νέγρους :!: πρόκειται για μια ιστορική στιγμή :twisted:
Σε όσα αναφέρει για την Αφρική και τους κατοίκους της εχει απολύτως δίκιο καθώς έχω μαρτυρίες από Ορθόδοξες ιεραποστολές και από ανθρώπους που ο λόγος τους δεν επιδέχεται ουδεμία αμφισβήτηση.
Πρέπει να σταματήσει πλέον η politiclaly corect υποκρισία περί κακόμοιρων μαύρων η αλήθεια πρέπει να λέγεται.
Η Αφρική βρίσκεται στην υπάρχουσα κατάσταση γιατί αυτό της αξίζει, και αν θέλετε γιατί οι λαοί κερδίζουν αυτό που τους αξίζει και το μέσο συνήθως είναι το αίμα. Όλα τα άλλα είναι υποκρισία, η μόδα της εποχής.
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό pantg » 05 Μαρ 2007, 21:54

blackchris στο είχα πει όταν "τσακωνόμασταν" ότι "βουνό με βουνό μόνο δεν σμίγει"......

----------------

Οσον αφορά τα υπόλοιπα μην εκνευρίζεστε αγαπητοί συνάδελφοι του φόρουμ.

Αυτό που είπα, και το γραψατε και οι δυό σας στις τελευταίες σας καταχωρήσεις, είναι ότι φτώχεια και δυστυχία υπάρχει ΠΑΝΤΟΥ και ακόμη περισσότερο ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ και στην χώρα μας.

Γιατί αντί για "νεγράκι" δεν κοιτάμε να βοηθήσουμε πρώτα αυτούς που βλέπουμε δίπλα μας και χωρίς να χρειαστεί να ταξιδέψουμε με αεροπλάνα (προσωπικά πάντως πήγα και οδηγώντας το δικό μου αυτοκίνητο στην Μαύρη Ηπειρο από εδώ το Ελλαδιστάν)

Δεν υπάρχει λόγος να εκνευριζόμαστε.

το πράγμα στο οποίο συμφωνούμε είναι ότι η βοήθεια πρέπει να δίνεται.
Αυτό είναι το βασικό.
Το πού δίνεται είναι θέμα προσωπικό του καθενός.
Απλώς ο υπογράφων είχε πολύ αρνητικές εμπειρίες με αυτά που προσπάθησε κάποτε να δώσει στους ανθρώπους της ηπείρου αυτής.

Μακάρι τα πράγματα να έχουν αλλάξει και να κάνω πλέον λάθος.
Αυτό ειλικρινά θα με χαροποιούσε εξαιρετικά.

Να είσαστε καλά.
pantg
 

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 05 Μαρ 2007, 22:57

drMel έγραψε:Αφού σου αρέσει ο κινηματογράφος και τα βιβλία δές και το Man to Man και θα σου λυθούν και άλλες απορίες.

Αυτοί οι αφορισμοί περί DNA και καταγωγής ακούγονται πολύ δογματικά για να συζητηθούν.
Στην τελική πώς ξέρουμε το πώς θα ήταν η μαύρη και η νότια Αφρική χωρίς την επέμβαση των Ευρωπαίων??
Η χάρη τους βρίσκεται στην Αφρικάνικη ήπειρο εδώ και 3 αιώνες με την απαρχή της Βιομηχανικής Επανάστασης.
Και να σου θυμίσω ότι οι πολιτισμένοι Βέλγοι στις αρχές του 19ου διαχώρισαν τους λαούς σε Hutu & Tutsi βάσει χαρακτηριστικών δίνοντας στους πρώτους δύναμη και εξουσία λόγω ευρωπαϊκών χαρακτηριστικών

Αφέθηκαν ποτέ αυτοί οι λαοί μόνοι τους???

Και στην Ν.Αφρική το ίδιο έγινε, δεν έγινε???
Ολα καλά με τους Ολλανδούς, παράδεισος ή χώρα αλλά για ποιούς???
Για τους γηγενείς ή για τους εισβολείς???
Και μετά το σύστημα τα έκανε μπάχαλο, για να δικαιολογήσει το ορθόν της παρουσίας του.

Στην Ν.Αφρική δούλεψα, απο κεί ξέρω.
Μιας και το φθάσαμε πίσω , στο καιρό της Γαλιλαίας, έχω και εγώ μιαν απορία. Γιατί δεν ήλθαν οι μαύροι σαν αποικιοκράτες στην Ευρώπη?
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Δημοσίευσηαπό drMel » 06 Μαρ 2007, 00:03

DRAKOS έγραψε:
drMel έγραψε:Αφού σου αρέσει ο κινηματογράφος και τα βιβλία δές και το Man to Man και θα σου λυθούν και άλλες απορίες.

Αυτοί οι αφορισμοί περί DNA και καταγωγής ακούγονται πολύ δογματικά για να συζητηθούν.
Στην τελική πώς ξέρουμε το πώς θα ήταν η μαύρη και η νότια Αφρική χωρίς την επέμβαση των Ευρωπαίων??
Η χάρη τους βρίσκεται στην Αφρικάνικη ήπειρο εδώ και 3 αιώνες με την απαρχή της Βιομηχανικής Επανάστασης.
Και να σου θυμίσω ότι οι πολιτισμένοι Βέλγοι στις αρχές του 19ου διαχώρισαν τους λαούς σε Hutu & Tutsi βάσει χαρακτηριστικών δίνοντας στους πρώτους δύναμη και εξουσία λόγω ευρωπαϊκών χαρακτηριστικών

Αφέθηκαν ποτέ αυτοί οι λαοί μόνοι τους???

Και στην Ν.Αφρική το ίδιο έγινε, δεν έγινε???
Ολα καλά με τους Ολλανδούς, παράδεισος ή χώρα αλλά για ποιούς???
Για τους γηγενείς ή για τους εισβολείς???
Και μετά το σύστημα τα έκανε μπάχαλο, για να δικαιολογήσει το ορθόν της παρουσίας του.

Στην Ν.Αφρική δούλεψα, απο κεί ξέρω.
Μιας και το φθάσαμε πίσω , στο καιρό της Γαλιλαίας, έχω και εγώ μιαν απορία. Γιατί δεν ήλθαν οι μαύροι σαν αποικιοκράτες στην Ευρώπη?


Τους έφταναν αυτά που είχαν, αλλά στο βαθύτερο παρελθόν ήρθαν (Μαυριτανοί στην Ευρώπη). Οι αριθμοί και τα νομίσματα απο κεί μας έμειναν κληρονομιά.
drMel
 

Δημοσίευσηαπό pantg » 06 Μαρ 2007, 07:41

Ουπς ένα μικρό ανθρωπολογικό αλλά και ιστορικό λαθάκι.

Αλλο οι Αραβες και άλλο οι πληθυσμοί της Κεντρικής και Νότιας Αφρικής (το λέω έτσι καθώς υποτίθεται ότι το Νέγροι είναι πολιτικά μη ορθό εξαιτίας της κακής χρήσης του επιθέτου στην Βόρεια Αμερική).
Και αυτό νομίζω ότι είναι κοινά παραδεκτό.

Ο Αραβικός πολιτισμός δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ σχέση με τα των της Μαύρης Αφρικής.

Ακόμη και στον καιρό της αρχαίας Αιγύπτου οι Αιγύπτιοι και οι πληθυσμοί της Βόρειας Αφρικής είχαν διαφορετικά χαρακτηριστικά (ανθρωπομορφικά και πολιτιστικά/πολιτισμικά) από τους αποκαλούμενους εκείνη την εποχή Νουβίους (τους πληθυσμούς κοντά στις πηγές του Νείλου δηλαδή)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό drMel » 06 Μαρ 2007, 10:58

pantg έγραψε:Ουπς ένα μικρό ανθρωπολογικό αλλά και ιστορικό λαθάκι.


Ο Αραβικός πολιτισμός δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ σχέση με τα των της Μαύρης Αφρικής.


Χαιρετώ


Το λαθάκι δεν είναι και τόσο λάθος αφού

Population
3,177,388 (July 2006 estimate)
Ethnic groups
40% mixed Arab/black; 30% Arab; 30% Black

Religions
99.84% Muslim

Languages

Hassaniya dialect of Arabic (official and national);

Other languages spoken include: Pulaar, Soninke (αφρικάνικα), Wolof and French.

και τόσο κοντά στο Μάλι και την Σενεγάλη, δεν μπορούμε να μιλάμε για καθαρούς Αραβες. Σίγουρα κάποιοι απο τους κατακτητές είναι Μαυροι Αφρικάνοι.
drMel
 

Δημοσίευσηαπό jdelis » 06 Μαρ 2007, 14:26

Θα συμφωνήσω με τον Παντελή στα περισσότερα. Έγινε η ερώτηση πού θα βρισκόταν η Αφρική σήμερα χωρίς την αποικιοκρατία. Κατ' εμένα όχι πολύ πιο μπροστά από ότι ήταν μερικούς αιώνες πριν, αν συνέχιζε απομονωμένη. Μην ξεχνάμε πως βρίσκονταν τότε στη λίθινη εποχή, οπότε για να περάσουν στην επεξεργασία μετάλλου κλπ. θα ήθελαν μερικούς αιώνες (αν όχι παραπάνω). Και αν την έφταναν...

Δεν δικαιολογώ με τίποτα την αποικιοκρατία. Είναι όμως η έκφραση του φυσικού νόμου πως "ο δυνατότερος υπερισχύει και εκμεταλλεύτεαι τον πιο αδύναμο." Πιστεύετε πως αν οι αφρικανοί ήταν μερικές χιλιάδες χρόνια μπροστά από την Ευρώπη δεν θα μας είχαν έρθει , κάνοντας τα ίδια και χειρότερα;

Οι σημερινές βοήθειες, φιλανθρωπίες κλπ είναι σε μεγάο βαθμό έκφραση ενοχής των δυτικών κοινωνιών, οι οποίες ξεζούμισαν αυτές τις χώρες. Είναι όμως επίσης πραγματικότητα η αδυναμία αυτών των χωρών να τις εκμεταλλευτούν και να προχωρήουν.

Κανείς δεν απάντησε στο αντεπιχείρημα για τα κράτη της ανατολικής Ασίας. Έζησαν κι αυτά την εποχή των αποικιών, μεγάλους πολέμους, εμφύλιους κλπ. Όμως στάθηκαν στα πόδια τους και προχωρούν οι περισσότερες με μεγάλα βήματα. Όλα έχουν να κάνουν και με τους ανθρώπους, ανεξάρτητα από τις όποιες συνθήκες...

ΥΓ. Και απαντήστε μου κάτι (και ας χαρακτηριστεί ρατσιστικό) : πόσους αφρικανούς που βρίσκονται στη χώρα μας γνωρίζετε να προσπαθούν να βγάλουν τίμια το ψωμί τους δουλεύοντας; Γιατί εγώ τους βλέπω μόνο όταν κάθομαι κάπου και έρχονται καμιά 10αριά τη φορά να μου πουλήσουν πειρατικά CD. Και πόσους έχετε δει σε οικοδομές, αγροκτήματα και άλλα σχετικά; Αντιστρέψτε τώρα την ερώτηση με Πακιστανούς πχ. και έχετε μια εικόνα του ποιοί άνθρωποι είναι ποιοί.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό drMel » 06 Μαρ 2007, 15:19

jdelis έγραψε:ΥΓ. Και απαντήστε μου κάτι (και ας χαρακτηριστεί ρατσιστικό) : πόσους αφρικανούς που βρίσκονται στη χώρα μας γνωρίζετε να προσπαθούν να βγάλουν τίμια το ψωμί τους δουλεύοντας; Γιατί εγώ τους βλέπω μόνο όταν κάθομαι κάπου και έρχονται καμιά 10αριά τη φορά να μου πουλήσουν πειρατικά CD. Και πόσους έχετε δει σε οικοδομές, αγροκτήματα και άλλα σχετικά; Αντιστρέψτε τώρα την ερώτηση με Πακιστανούς πχ. και έχετε μια εικόνα του ποιοί άνθρωποι είναι ποιοί.


Χωρίς τους αποικιοκράτες δεν ξέρουμε που θα ήταν η Αφρική, αλλά σίγουρα με την παρουσία τους δεν άλλαξε και τίποτα, απλά σκοτώνονται με αυτόματα αντί για τόξα οι ιθαγενείς.

Σχετικά με το τί κάνουν εδώ σου δίνω ένα παράδειγμα αλλού:

Οι Ινδοί είναι το 60% των αποφοιτήσαντων απο τις Σχολές Πληροφορικής της Μ.Βρεττανίας και εκτός των άλλων διαθέτουν πολυάριθμο επιστημονικό προσωπικό σπουδαγμένο στα εξωτερικά (ένεκα αποικιών).
Στα Εμιράτα οι Ινδοί είναι το εργατικό δυναμικό των Αράβων, απο σκουπιδιάρηδες μέχρι μαυραγορίτες, χωρίς οργανωμένη κοινότητα και με άθλιες συνθήκες διαβίωσης (άν δεν το δείς δεν θα το πιστεύεις).
Ιούνιο μήνα στην Sarjah, τα θερμόμετρα δείχνουν 49 και η κυβέρνηση ανακοινώνει 45 (για να μην κάνει την ημέρα αργία) και οι Ινδοί είναι στιβαγμένοι σε καρότσα ημιφορτηγού χωρίς σκέπαστρο και πάνε για δουλειά μεσημέρι.
Η μία εικόνα δεν ταιριάζει με την άλλη και σίγουρα δεν χαρακτηρίζει την συνολική εικόνα του λαού.
Στην Μ.Βρεττανία διαπρέπουν στις Αραβικές χώρες εξαθλιώνονται μαζί με τους Πακιστανούς και τους Λιβανέζους.
drMel
 

Δημοσίευσηαπό GFiotakis » 06 Μαρ 2007, 18:24

Διαβαζοντας ολες τις αποψεις περι φυλετικων διαφορων και ολα τα ωραια περι ανωτεροτητας και κατωτεροτητας φυλων και λαων μου λυθηκε η απορια γιατι εκανε τοσα χρονια να «πεσει» το Απαρτχαιντ και γιατι τοσοι λαοι τυφλωνονται τοσο ευκολα :(

Αν εδω εμεις οι Ελληνες εχουμε τετοιες αποψεις που εχουμε μια ιστορια δημοκρατικοτητας και αγονων για δημοκρατια και ελευθερια ....τι να κανουν αλλοι λαοι που δεν ειχαν ποτε την ευκαιρια να σηκωσουν κεφαλι ...... :(

ΥΓ. Περιεργως συμφωνω σχεδον σε ολα με τον φιλο drMel που σε αλλο τοπικ ειμαστε τελειως διαφοροποιημενοι .......η εγω η αυτος πασχουμε απο διχασμο προσωπικοτητας :shock:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GFiotakis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 01:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Περιστέρι

Δημοσίευσηαπό drMel » 06 Μαρ 2007, 19:17

GFiotakis έγραψε:Διαβαζοντας ολες τις αποψεις περι φυλετικων διαφορων και ολα τα ωραια περι ανωτεροτητας και κατωτεροτητας φυλων και λαων μου λυθηκε η απορια γιατι εκανε τοσα χρονια να «πεσει» το Απαρτχαιντ και γιατι τοσοι λαοι τυφλωνονται τοσο ευκολα :(

Αν εδω εμεις οι Ελληνες εχουμε τετοιες αποψεις που εχουμε μια ιστορια δημοκρατικοτητας και αγονων για δημοκρατια και ελευθερια ....τι να κανουν αλλοι λαοι που δεν ειχαν ποτε την ευκαιρια να σηκωσουν κεφαλι ...... :(

ΥΓ. Περιεργως συμφωνω σχεδον σε ολα με τον φιλο drMel που σε αλλο τοπικ ειμαστε τελειως διαφοροποιημενοι .......η εγω η αυτος πασχουμε απο διχασμο προσωπικοτητας :shock:


δεν έπρεπε να απορείς!
drMel
 

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 06 Μαρ 2007, 21:56

H ιστορία κάθε λαού είναι ο καθρέπτης της πορείας του για το μέλλον. Και την ιστορία του κάθε λαός την δημιουργεί μόνος του, ανεξαρτήτως πόσοι κατακτητές η αποικιοκράτες θα έρθουν. Το θέμα είναι , έχεις τα κότσια να δημιουργήσεις ιστορία? Και όταν την δημιουργήσεις και έρθουν οι άλλοι και στην κλέβουν η την παραποιούν, τότε τι γίνεται? Είδα ότι αρχίζει η προβολή της ταινίας << τριακόσιοι>>. Αυτό το έκτρωμα που αποκαλείται ιστορικό. Νομίζω ότι κάτι τέτοια πρέπει να μας απασχολούν, και όχι τι κάνουν οι μαύροι και αν πρέπει να τους χαιδεύουμε η όχι. Εμάς δεν μας χάιδεψε ποτέ κανείς. Όσοι πέρασαν από εδώ , πάντα να πάρουν ήθελαν. Από τα αρχαία μας , την θέση μας , την ιστορία μας. Και όμως επιβιώσαμε , προχωρήσαμε και θα προχωράμε. Είτε καβάλα σε γάιδαρο, είτε σε LR. Τάσος.
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Δημοσίευσηαπό GFiotakis » 07 Μαρ 2007, 02:42

Προτείνω (ξέρουν αυτοί ποίοι είναι ) να διαβάσετε το βιβλίο του Κάρολου Δαρβίνου "Η καταγωγή των ειδών"
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GFiotakis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 01:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Περιστέρι

Δημοσίευσηαπό sacram » 07 Μαρ 2007, 08:29

:megaman: :tank: :sword: :jail:
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 07 Μαρ 2007, 16:51

DRAKOS έγραψε:H ιστορία κάθε λαού είναι ο καθρέπτης της πορείας του για το μέλλον. Και την ιστορία του κάθε λαός την δημιουργεί μόνος του, ανεξαρτήτως πόσοι κατακτητές η αποικιοκράτες θα έρθουν. Το θέμα είναι , έχεις τα κότσια να δημιουργήσεις ιστορία? Και όταν την δημιουργήσεις και έρθουν οι άλλοι και στην κλέβουν η την παραποιούν, τότε τι γίνεται? Είδα ότι αρχίζει η προβολή της ταινίας << τριακόσιοι>>. Αυτό το έκτρωμα που αποκαλείται ιστορικό. Νομίζω ότι κάτι τέτοια πρέπει να μας απασχολούν, και όχι τι κάνουν οι μαύροι και αν πρέπει να τους χαιδεύουμε η όχι. Εμάς δεν μας χάιδεψε ποτέ κανείς. Όσοι πέρασαν από εδώ , πάντα να πάρουν ήθελαν. Από τα αρχαία μας , την θέση μας , την ιστορία μας. Και όμως επιβιώσαμε , προχωρήσαμε και θα προχωράμε. Είτε καβάλα σε γάιδαρο, είτε σε LR. Τάσος.



ΣΩΣΤΟΣ !!!!!!!!!


Τάσο δεύτερη φορά που συμφωνούμε , θα νομίζει κανένας ότι θα κάνουμε καμία κολεγιά.

Τελικά ξεκινάς στα 17 επαναστάτης συνήθως « χωρίς αιτία » , είσαι εναντίων του «οτιδήποτε» , πιανεις στα 30 με κάποιες αλλαγμένες σκέψεις και όταν περνάς τα 40......άστα να πάνε , δεν αναγνωρίζουμε τους εαυτούς μας ......αματα με κεφαλαία γράμματα.

Με τον Μελέτη ( Dr.Mel) διαφωνούμε «περί Αφρικής» , συμφωνώ μαζί του με αυτά που γράφει «περί παιδείας» και τα ψιλοβρισκουμε στο «βουνό μας» ( είναι τα 3 θέματα που παίζουνε αυτές τις μέρες και οι συζητητές είναι οι ίδιοι σχεδόν και στα 3 θέματα).
Έτσι είναι τα πράγματα , αντίθετα μπορεί να υπάρχουν συμφωνίες η διαφωνίες μεταξύ όλων μας γιατί είναι ανάλογα από πια σκοπιά βλέπει κάθε ένας μας ένα θέμα , πόσο τον αγγίζει κ.λ.π.


''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 07 Μαρ 2007, 17:42

GFiotakis έγραψε:
Αν εδω εμεις οι Ελληνες εχουμε τετοιες αποψεις που εχουμε μια ιστορια δημοκρατικοτητας και αγονων για δημοκρατια και ελευθερια ....τι να κανουν αλλοι λαοι που δεν ειχαν ποτε την ευκαιρια να σηκωσουν κεφαλι ....


Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να κατακρίνομαι για τις απόψεις μου και τέλος πάντων πιο είναι αυτό το άρθρο του Συντάγματος το οποίο θα μου απαγορεύσει να έχω την συγκεκριμένη άποψη πάνω στο θέμα αυτό .

Μήπως και παραβιάζω κάποιον νόμο και δεν το έχω αντιληφθεί?
Τι σημαίνουν δηλαδή τα περί Δημοκρατίας , Ελευθεριας , Αγωνων και ιστορίας Ελλήνων. ?

Απαγορεύεται δηλαδή να είμαι ΚΑΙ Δημοκράτης, ΚΑΙ Έλληνας , ΚΑΙ γνώστης της Ιστορίας (πιστεύω μέχρι ένα βαθμό καλά) ΚΑΙ να μην μου αρέσει η Αφρική , ???? η , θα πρέπει να τα πάρω σε «πακέτο» Αφρική , Δημοκρατία , Παιδία και τέλος πάντων ότι πρέπει να επιτάσσει το ρεύμα της εποχής για να είμαι και εγώ με τα μέτρα και σταθμά κάποιων «ΣΥΝΓΧΡΟΝΟΣ» όταν αυτοί οι κάποιοι (γενικά μιλάω) κατηγορούν άλλους για πρακτικές ρατσιστικές σχετικά με τον σωματοτυπο και την κατανομή του κάθε είδους ανθρώπου , οι ίδιοι έρχονται να βάλουν ΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ η αλλιώς θα πρέπει να μην «μιλάμε» γιατί θίγεται το «κοινό αίσθημα»

Ωραία εμένα ΔΕΝ μου αρέσει η Αφρική.
Έχω πάει έχω ξανάπαει έχω ΞΑΝΑ ΞΑΝΑ ΞΑΝΑ πάει και δεν μου αρέσει ούτε αυτή ( η Αφρική ) ούτε οι άνθρωποι της.
Δηλαδή μήπως θα πρέπει να μου κάνετε κανενα φάκελο , καμία εξορία , μήπως να μου στερηθεί η Ελληνική ιθαγένεια ?

ΔΕΝ έχω πρόβλημα με το χρώμα τους
ΔΕΝ έχω πρόβλημα το ότι βρίσκονται αυτή την στιγμή και στην Ελλάδα
ΔΕΝ έχω πρόβλημα να μένουν στην διπλανή πόρτα από την δικιά μου (μακάρι γιατί έχω έναν γείτονα πολύ μ@λ ..@)
ΔΕΝ ζηλεύω αν οδηγάνε καλύτερο αυτοκίνητο από το δικό μου
Τα ρούχα μας πριν γίνουν εντελώς παλαιά τα δίνουμε στην HUMANA για βοήθεια.
Έχει βαφτίσει η οικογένεια μου ένα κοριτσάκι και με κανονική βάφτιση ΟΧΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ και 45 ευρω το μήνα και έχουμε ήσυχη την συνείδηση κ.λ.π.

Γενικά όμως και με τις κάκιστες εμπειριες που έχω ΔΕΝ θέλω το κακό τους αλλά ούτε και ανησυχώ αν κάτι πάει στραβά σε αυτούς τους ανθρώπους.

Παιδία μην τα μπερδεύουμε τα πράγματα και μην παίζουμε με τις λέξεις , δέχομαι την άποψη του οποιουδήποτε είτε είναι είτε όχι ίδια με την δικιά μου , αφορισμούς όμως του στη Δημοκρατία ,Ιστορία ,Αγώνες κ.λ.π ας τα κρατήσει ο καθένας για τον εαυτό του .

Είναι πολύ «βαριά» τα ονόματα αυτά για να πέφτουν τόσο χαμηλά .

-------------------------------------------------------------------------------------
KΑΛΟ ΔΡΟΜΟ
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 18 επισκέπτες