Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Δεν υπάρχουν άνθρωποι!

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό firelord » 14 Σεπ 2005, 11:18

εν προκειμένω η ουσία είναι απλουστάτη. Χωρίς να γενικεύω ή να υπεραπλουστεύω, το κυνήγι για τους περισσοτέρους αποτελεί εξόρμηση, επαφή με τη φύση και ΑΝ τύχει κάποιο θήραμα, τότε και θήρευση.

Και επειδή σε κάθε δραστηριότητα υπάρχουν και τα μαύρα πρόβατα να θυμίσω πως με πρωτοβουλία ΟΛΩΝ των κυνηγετικών συλλόγων και επειδή το κράτος έπαιζε το πουλάκι του, συνετάχθη η ομοσπονδιακή θηροφυλακή, για να μας ελέχγει κατά το δοκούν και συννόμως.

Δηλαδή πληρώνουμε τους μπάτσους μας.

ΑΝ το κάνανε αυτό οι αυτοκινητιστές της χώρας ίσως τα πράγματα να ήταν πολύ καλύτερα
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό michailbm » 14 Σεπ 2005, 11:27

Και επειδή σε κάθε δραστηριότητα υπάρχουν και τα μαύρα πρόβατα να θυμίσω πως με πρωτοβουλία ΟΛΩΝ των κυνηγετικών συλλόγων και επειδή το κράτος έπαιζε το πουλάκι του, συνετάχθη η ομοσπονδιακή θηροφυλακή, για να μας ελέχγει κατά το δοκούν και συννόμως.

Δηλαδή πληρώνουμε τους μπάτσους μας.

Καμία άλλη κοινωνική ομάδα δεν είναι τόσο συγκροτημένη και συνειδητοποιημένη!
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 14 Σεπ 2005, 11:39

michailbm έγραψε:Μα αυτή είναι η ουσία... πως να κάνεις διάλογο - επιχειρηματολογήσεις όταν ο άλλος εξ' ορισμού θεωρεί ότι είσαι παράφρον ή τέλος πάντων ότι εχεις ψυχολογικά προβλήματα??????


Δε βλέπω κάποιο πρόβλημα στο να επειχηματολογήσεις υπέρ του κηνηγιού.
Ψυχογενή - ψυχολογικά αίτια δε σημαίνει ψυχολογικά προβλήματα.

Αλλά και αν κολλάς εκεί να το πάρω πίσω, αν αυτό σταματά καποιον απο το να αιτιολογήσει γιατί κυνηγά. Πέραν απο ένα απλό "γιατί μου αρέσει". Θέλω μία εξήγηση γιατί πρέπει να σκοτώνει κάποιος για σπορ απο τη στιγμή που ούτε απειλείται ούτε πεινάει .
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 14 Σεπ 2005, 11:44

firelord έγραψε:εν προκειμένω η ουσία είναι απλουστάτη. Χωρίς να γενικεύω ή να υπεραπλουστεύω, το κυνήγι για τους περισσοτέρους αποτελεί εξόρμηση, επαφή με τη φύση και ΑΝ τύχει κάποιο θήραμα, τότε και θήρευση.



Εξαιρετικά, μπορείς δηλαδή να ασχοληθείς με ορεινή πεζοπορία - ορειβασία. Αν είναι έτσι , αυτό μου λές. Δεν νομίζω ότι η επαφή με τη φύση συνεπάγεται και σκοτωμούς.
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό firelord » 14 Σεπ 2005, 11:48

δεν είναι απαραίτητο φυσικά και εν προκειμένω δι΄εμέ κυνήγι δεν είναι ΄στήνομαι στο καρτέρι και δεν φεύγω αν δεν μαζέψω 100 γρούνια΄

νομίζω πως ο διαχωρισμός είναι εναργέστατος
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 14 Σεπ 2005, 12:44

Einai i mi anagkaia afairesi zwis, Firelord, pou anabei ta aimata stous ypoloipous. Den yparxei profanis logos na skotwseis kati apo tin stigmi pou exeis na fas plirwnontas 20 euro ston xasapi. Giati na mpeis ston kopo na skotoseis, peinas? Oxi, mono gia to sport ginetai, kai ekei einai pou oi lathrokinigoi sas dialane to athlima, giati bariountai na kounisoun ta podia tous, stinoun pagides kai prokaloun polu megaliteri katastrofi apo mia karampina me 3 fissigia sta xeria enos anthropou pou kserei ti kanei kai pos paizetai SOSTA to pahnidi.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό Caravan » 14 Σεπ 2005, 12:46

Φίλε giagoula,

Άρχισες λέγοντας ότι οι κυνηγοί είναι ψυχοπαθείς, λες ότι διορθώνεις λέγοντας ότι έχουν ψυχογενή-ψυχολογικά αίτια και ότι σου κρύβονται και δεν σου απαντούν.
Νομίζεις ότι πρέπει να κάτσουν να ασχοληθούν πολλοί μαζί σου περισσότερο απ΄ότι ο Μιχάλης ο forelord και οι υπόλοιποι;
Γιατί δεν πιστεύεις στην διαφορετικότητα των ατόμων και των ασχολήσεων των;
Εσένα δεν σου αρέσει το κυνήγι, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να αρέσει σε άλλους χωρίς αυτοί να είναι ψυχοπαθείς.
Άσε που εάν οι κυνηγοί ήταν ψυχοπαθείς θα σκότωναν ανθρώπους αντί των πτηνών ή των ζώων.
Εγώ δεν παρακολουθώ ποδόσφαιρο αλλά σέβομαι τους υπόλοιπους και δεν τους λέω ψυχοπαθείς που παρακολουθούν 22 άτομα να κλωτσάνε ένα δερμάτινο τόπι.
Όσον αφορά τους σκοτωμούς εάν εκεί είναι το μοναδικό σου πρόβλημα με το κυνήγι, θα σε ενημερώσω όπως έχω ενημερώσει και το kotsifaki (αλήθεια πως και δεν εμφανίζεται;) ότι εγώ με τη σειρά μου θεωρώ ότι ένας κρεατοφάγος που δεν κυνηγάει, δεν έχει καμία διαφορά από έναν κρεατοφάγο που κυνηγάει.
Εγώ είχα δει το φαγητό μου και εν ζωή, ενώ εσύ προτιμάς να αγοράσεις το ορμονούχο κρέας από το ράφι του Super Mαrket.
Είδες ο πολιτισμός; Πληρώνω να σκοτώσουν άλλοι για την πάρτη μου, και εγώ έχω τα χέρια μου καθαρά, είμαι οικολόγος που σέβεται τη ζωή. :P :P :P

Αλήθεια με τα ψάρια πως και δεν ασχολείσαι; Αυτά δεν έχουν ψυχή;

Βλέπεις πως πάντα θα υπάρχει ο αντίλογος απ΄όλες τις πλευρές όσο "τραβάς" τη συζήτηση για κάτι για το οποίο δεν έκατσες πρώτα να σκεφτείς, και αποφάσισες να βγάλεις τα εσώψυχα σου και όποιον πάρει η μπάλα.
Άβαταρ μέλους
Caravan
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005, 20:32
Τοποθεσία: Κρυονέρι Αττικής

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 14 Σεπ 2005, 14:51

Να το σοβαρέψουμε λοιπόν.

Άρχισες λέγοντας ότι οι κυνηγοί είναι ψυχοπαθείς, λες ότι διορθώνεις λέγοντας ότι έχουν ψυχογενή-ψυχολογικά αίτια και ότι σου κρύβονται και δεν σου απαντούν.


Το απάντησα ήδη. Εν τη ρήση του λόγου . Ως χιούμορ σε αντιπαράθεση με το σούπερ μαρκετ . Όταν χρησιμοποιούμε εκφράσεις όπως «Πας καλά», «είσαι τρελός» , συνήθως δεν το εννοούμε κυριολεκτικά.

Ναι, σωστά το λες, το διευκρινίζω – διορθώνω για όσους το ερμήνευσαν κυριολεκτικά.

Ψυχοπαθείς μπορεί να μην είναι. Συνειδητοποιημένοι δεν γνωρίζω αν είναι ?

Νομίζεις ότι πρέπει να κάτσουν να ασχοληθούν πολλοί μαζί σου περισσότερο απ΄ότι ο Μιχάλης ο forelord και οι υπόλοιποι;


Συνήθως αυτό γίνεται στα φορουμ. Δηλαδή παράθεση απόψεων , ερωτήσεων και απαντήσεων. Εξάλλου ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει αν θα εμπλακεί σε μία συζήτηση – αντιπαράθεση.


Γιατί δεν πιστεύεις στην διαφορετικότητα των ατόμων και των ασχολήσεων των;
Εσένα δεν σου αρέσει το κυνήγι, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να αρέσει σε άλλους χωρίς αυτοί να είναι ψυχοπαθείς.
Άσε που εάν οι κυνηγοί ήταν ψυχοπαθείς θα σκότωναν ανθρώπους αντί των πτηνών ή των ζώων.


Μαζί σου χίλια τα εκατό στην διαφορετικότητα των ατόμων και των ασχολήσεων τους. Περί ορέξεως ..................

Διαφωνώ πλήρως και δεν μπορώ να εξηγήσω λογικά το να «σκοτώνεις για σπορ». Αλλά ούτε και για ένστικτο πρόκειται. Κανένα ζώο δε σκοτώνει για σπορ. Μόνο τα άτομα που κυνηγούν μπορούν να μας διαφωτίσουν πάνω σε αυτό (αν και εφ’ όσον θέλουν). Διαφορετικά ο καθένας δίνει τη δική του ερμηνεία.


Όσον αφορά τους σκοτωμούς εάν εκεί είναι το μοναδικό σου πρόβλημα με το κυνήγι, θα σε ενημερώσω όπως έχω ενημερώσει και το kotsifaki (αλήθεια πως και δεν εμφανίζεται ότι εγώ με τη σειρά μου θεωρώ ότι ένας κρεατοφάγος που δεν κυνηγάει, δεν έχει καμία διαφορά από έναν κρεατοφάγο που κυνηγάει.
Εγώ είχα δει το φαγητό μου και εν ζωή, ενώ εσύ προτιμάς να αγοράσεις το ορμονούχο κρέας από το ράφι του Super Mαrket.
Είδες ο πολιτισμός; Πληρώνω να σκοτώσουν άλλοι για την πάρτη μου, και εγώ έχω τα χέρια μου καθαρά, είμαι οικολόγος που σέβεται τη ζωή


Δεν έχω κανένα ηθικό δίλημμα με το σκοτωμό ζώων όταν αφορά την συντήρηση του ανθρώπου (προστασία ζωής – τροφή).

Έχω όμως ηθικό δίλημμα όταν αυτό πρώτον διαταράσσει το ήδη γαμημ.νο οικοσύστημα μας και δεύτερον όταν υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις.

Ο άνθρωπος έχει ανάγκη από κρέας. Μεταξύ άλλων το μήκος του λεπτού του εντέρου τον κατατάσσει στα «παμφάγα ζώα». Γι αυτό το λόγο τα «καλλιεργούμαι» τα ζώα και δε βλέπω κάτι κακό σε αυτό. Αναφορικά με το «ορμονούχο κρέας» , αυτό δεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι τα «καλλιεργούμε» αλλά με το πώς τα καλλιεργούμε.

Σίγουρα όμως η λύση του προβλήματος δεν είναι το κυνήγι. Δε νομίζω ότι ο πληθυσμός της γης μπορεί να παίρνει τις πρωτεΐνες του από το κυνήγι. ΔΕ βλέπω κανένα λόγο να εξοντώσουμε τα σαρκοβόρα ζώα , εξοντώνοντας- στερώντας τους την τροφή τους. Δηλαδή δε βλέπω κανένα λόγο να καταστρέφουμε το οικοσύστήμα.

Επίσης δεν έχω πρόβλημα να βλέπω ζωντανή τη τροφή μου. Έχω παίξει αρκετές φορές με αρνάκια , τα οποία την επόμενη μέρα έφαγα ευχαρίστως και με κανένα δισταγμό.

Απλά από τη στιγμή που καλλιεργούμε ζώα (και καλά κάνουμε) και υπάρχει πληθώρα τροφής (στην Ευρώπη τουλάχιστον) , το κυνήγι ως μέσο διατροφής δεν έχει λόγω ύπαρξης.


Αλήθεια με τα ψάρια πως και δεν ασχολείσαι; Αυτά δεν έχουν ψυχή;


Βεβαίως και ασχολούμαι. Όχι όμως από την άποψη της ψυχής τους. Αυτό δεν με απασχολεί. Ο θεός έφτιαξε τα ζώα για να τα τρωμε (όχι μόνο εμείς αλλά και άλλα ζώα επίσης). Δε νομίζω όμως ότι είπε καταστρέψτε τη γη !

Φυσικά και είμαι αντίθετος με την υπερ-αλιευση. Δε νομίζω όμως να υπάρχει υγιείς τρόπος - μέχρι στιγμής - Καλλιέργειας τους. Άσε που είναι και πολύ περισσότερα σε σχέση με τα ζώα της ξηράς.


Βλέπεις πως πάντα θα υπάρχει ο αντίλογος απ΄όλες τις πλευρές όσο "τραβάς" τη συζήτηση για κάτι για το οποίο δεν έκατσες πρώτα να σκεφτείς, και αποφάσισες να βγάλεις τα εσώψυχα σου και όποιον πάρει η μπάλα.


Πάντα υπάρχει αντίλογος. Ακόμη και ένα δολοφόνο (μην αρχίσεις πάλι τα ιδια - εμφαση δίνω) να ρωτήσεις, θα έχει κάτι να σου πεί.

Το θέμα είναι αν υπάρχει λογική σε αυτό , και τι επιπτώσεις έχει για τους υπόλοιπους και τον πλανήτη μας.


Ουφ. Τα έβγαλα πάλι τα εσώψυχα μου.
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό Caravan » 14 Σεπ 2005, 15:51

Σ΄ευχαριστώ πολύ, επιτέλους κατάλαβα ότι δεν είμαι ψυχοπαθής, απλά μου λείπει η συνείδηση.

Είδα όλα σου τα post και κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς, το οποίο δεν έχει καμία σχέση με την απάντηση που μου δίνεις.

Εφόσον λοιπόν κατάφερες να επικεντρώσεις ότι το πρόβλημα σου είναι η καταστροφή του οικοσυστήματος και η θανάτωση των οικοσίτων δεν σε ενοχλεί, σε ενημερώνω ότι οι κυνηγετικοί σύλλογοι εκτρέφουν θηράματα και τα ελευθερώνουν κάθε χρόνο ακριβώς για το λόγο που αναφέρεις, για να μην διαταράσεται το οικοσύστημα.
Για το ίδιο λόγο, όταν κυνηγούμε σε προστατευόμενες ζώνες, πληρώνουμε ανάλογα με τα θηράματα και υπάρχει όριο στον αριθμό των θηραμάτων που επιτρέπεται να κυνηγήσεις.
Τα χρήματα αυτά προορίζονται για τη θηροφυλακή και την εκτροφή των θηραμάτων που ανάφερα παραπάνω.

Αυτά τα γνώριζες;
Θεωρείς ότι με το ελεγχόμενο κυνήγι γίνεται καταστροφή του οικοσυστήματος ενώ σφάζοντας το αρνάκι όχι (ήταν ο προορισμός του);

Μήπως πρέπει να διαχωρίσεις πρώτα τους κυνηγούς από τους λαθροθήρες καθώς είσαι και ο μοναδικός συνειδητοποιημένος, διότι εγώ μέχρι σήμερα νόμιζα ότι τα forum είναι για να "συζητούμε" και να μοιραζόμαστε απόψεις και εμπειρίες, αλλά εσύ μου έδειξες ότι στα forum μπορώ να προσβάλω και να χαρακτηρίζω τους συνομιλητές μου όπως μου γουστάρει (π.χ. ασθενείς με ψυχογενή αίτια).
Όπως αναφέρεις, ελεύθεροι είναι οι προσβαλόμενοι, άμα δεν θέλουν, να μην απαντήσουν.
Άβαταρ μέλους
Caravan
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005, 20:32
Τοποθεσία: Κρυονέρι Αττικής

Δημοσίευσηαπό A.Man » 14 Σεπ 2005, 21:29

Δεν μπορώ να καταλάβω αυτήν την "οικολογική" ή όπως αλλιώς θέλετε να την πείτε, επίθεση στους κυνηγούς.
Κατηγορείτε τους κυνηγούς γιατί σκοτώνουν τα ζώα ενώ μπορούν εύκολα να βρουν τροφή πληρώνοντας.
Κατηγορείτε λοιπόν τον άνθρωπο γιατί σκοτώνει ζώα.
Μήπως έχουμε πάρει λάθος δρόμο?
Μήπως θα έπρεπε όμως η συζήτηση να γίνεται για τα "ΖΩΑ" που σκοτώνουν ανθρώπους?

Γιατί ποια ανάγκη οδηγεί τον τύπο που οδηγεί στη Αττική οδό κάνοντας σλάλομ και στέλνει τον vagelis στις μπάρες?

Ποια ανάγκη οδηγεί την νταλίκα με φαγωμένα λάστιχα και παραφορτωμένη πάνω στο σχολικό στα Τέμπη?

Ποια ανάγκη οδηγεί το λεωφορείο να πέσει μέσα στον Αλιάκμωνα?

Όλοι οι παραπάνω και πόσες χιλιάδες ακόμη βγήκαν, για κυνήγι στους δρόμους γιατί έτσι τους γουστάρει.
Μήπως τελικά έχουμε λάθος προτεραιότητες στη ζωή μας?
Ή ακόμη χειρότερα μήπως μας έχουν επιβάλλει λάθος προτεραιότητες στη ζωή μας?
Ανθυποπρόεδρος σκέτο...
Άβαταρ μέλους
A.Man
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 14:02
Τοποθεσία: Κιλκίς

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 14 Σεπ 2005, 23:29

Πολύ ωραία τα είπε ο φίλτατος eteakth !!!! .
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό kotsyfaki » 15 Σεπ 2005, 08:16

Caravan έγραψε:θα σε ενημερώσω όπως έχω ενημερώσει και το kotsifaki (αλήθεια πως και δεν εμφανίζεται;) ότι εγώ με τη σειρά μου θεωρώ ότι ένας κρεατοφάγος που δεν κυνηγάει, δεν έχει καμία διαφορά από έναν κρεατοφάγο που κυνηγάει.

Πρώτα απόλα με λένε kotsyfaki :evil:
(θάθελες να σε έγραφα karavana :twisted: :twisted: :twisted: :?: )

Μετά ποιός λέει ότι δεν εμφανίζομαι :roll: :?: Τώρα που δρόσισε κατεβαίνω από τα βουνά που παραθέρισα στα πεδία των μαχών :evil:

Απλά ελπίζω να επιζήσω κι αυτή την κυνηγετική σεζόν ώστε να δω τι άλλα όμορφα επιχειρήματα έχετε :lol:, για να μας σκοτώνετε, εσείς οι κυνηγοί :?
Άβαταρ μέλους
kotsyfaki
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2005, 10:23

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 15 Σεπ 2005, 08:39

Ox, ox, zoriko to ptino, katebike me fora kai xreonei aberta!!
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό michailbm » 15 Σεπ 2005, 08:59

Ένα πράγμα εγώ έχω να πω ότι αν φίλοι μου ,όλοι εσείς που πληρώνετε κάποιους να σκοτώνουν για εσάς , έπρεπε να πάτε οι ίδιοι να σκοτώσετε , όπως κάνουμε εμείς ,που εκτρέφουμε θηράματα και τα σκοτώνουμε οι ίδιοι, τοτε θα γινόσασταν όλοι χορτοφάγοι! Για τον απλούστατο λογο ότι δεν είναι θέμα καταστροφής της πανίδας και του οικοσυστήματος αλλά της αδυναμίας αποδοχής του σημαντικότερου από τους φυσικούς νόμους της επιβίωσης που επιτάσσει την καταστροφή μιας μορφής ζωής για επιβιώσει μια άλλη (ακόμα και τα χορτοφάγα ζώα “σκοτώνουν” φυτά για να τραφούν) .
Είναι λοιπών θέμα κόμπλεξ !
Όσον αφορά την πραγματική οικολογική καταστροφή που συντελείτε απ την λαθροθηρία εκεί λοιπών πάλι εμείς είμαστε μπροστάρηδες για να την πατάξουμε γνωρίζοντας και ξεχωρίζοντας πράγματα και καταστάσεις που εσείς αγνοείτε και “τα βράζεται όλα σε ένα καζάνι”!
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 15 Σεπ 2005, 10:03

Το θέμα δεν είναι μόνιο οικολογικό. Είναι και ηθικό (το θεώρησα αυτονόητο).

Δεν έχει κανένα δισταγμό να φάω το αρνάκι που εκτρέφω, αλλά δεν το σφάζω με ευχαρίστηση. Είναι μια άχαρη δουλειά.

Δεν έχω συναντήσει κτηνοτρόφο, σφάκτη ή χασάπη που να σφάζει με ευχαρίστηση. Δεν τους έχω δεί ποτέ όταν έρχεται το πάσχα να ακονίζουν τα μαχαίρια τους , να γυαλίζουν τον εξοπλισμό τους και να τρίβουν τα χέρια τους με χαρά και να λένε "ωραία ήρθε το πάσχα θα σφάξουμε". Είναι μία δουλειά και απλά την κάνουν.

Διαφορετικά , το επάγελμα του σφάκτη ή του χασάπη θα ήταν σπορ.

Εσείς τώρα αυτό που λετε είναι ότι γουστάρεται να σκοτώνεται ζώα. Δηλαδή σκοτώνεται απο ευχαρίστηση. Και επειδή είστε και συνηδειτοποιημένοι, φροντήζετε να μην τελειώσουν τα ζώα για ακόμα μεγαλύτερη ευχαρίστηση.

Προσωπικά δεν το βρίσκω λογικό - φυσιολογικό, αλλά δεν θα το ερμηνευσω πλέον. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Αναφορικά με τους νόμους της φύσης , θα πρέπει να δούμε ότι υπάρχουν και οι νόμοι της λογικής, που μεταξύ άλλων μας ξεχωρίζουν και απο τα ζώα.

Το κυνήγι ως μέσο διατροφής - επιβίωσης δεν έχει έννοια τη σημερινή εποχή. Αρα το μόνο που μένει είναι η ευχαρίστηση του φόνου.

Με την ιδια λογική υπάρχουν όμως και άλλοι νόμοι της φύσης - ζουγκλας. Αν υπάρχει κανείς που πιστευει ότι πρέπει να υπερισχύσουν της λογικής, τότε να το συζητήσουμε.

Θα συμφωνήσω επίσης εν μέρη με το φίλο eteakth ότι υπάρχουν και άλλα θέματα στη ζωή που αφορούν το ανθρωπο και ότι θα πρέπει να βάζουμε προταιρεότητες. Αυτό όμως δεν μπορεί να αποτελεί άλλοθι για να μην ασχολούμαστε και με άλλα θέματα και να αγνοούμε τα υπόλοιπα.

Αν περιμενουμε να λύσουμε το θέμα της οδηγικής συμπεριφοράς των Ελλήνων για να ασχοληθούμε με τα υπόλοιπα, φοβάμαι ότι τα "υπολοιπα" δεν θα υπάρχουν πλέον για να ασχοληθούμε μαζί τους.

Εξάλλου το ανθρωπινο μυαλό είναι πολυ-επεξαργαστικό.
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες