Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Off-roading και ...γάμος

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Off-roading και ...γάμος

Δημοσίευσηαπό georgek » 08 Οκτ 2004, 08:03

Με αφορμή το ...σπαραγμό φίλου σε άλλη θεματική ενότητα που δεν μπορεί να ακολουθήσει σε εκδρομές

http://www.off-road.gr/modules.php?op=m ... c&start=75

ανοίγω αυτή τη θεματική ενότητα με σκοπό να .....θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεώτεροι :wink:

Ως γνωστό το off-roading είναι ανδροκρατούμενο. Τι γίνεται όμως μετά το γάμο? Σταματάει η ζωή όπως λέει και ο φίλος x-trail?
Ας μας απαντήσουν πως το βιώνουν οι παντρεμένοι.
Επίσης πως το φαντάζονται οι ανύπαντροι, ώστε να δούμε αν τελικά τα πράγματα είναι όπως τα φανταζόμαστε, ή η πραγματικότητα απέχει......
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό Geo » 08 Οκτ 2004, 08:16

Δώστε καμμια απάντηση φίλοι μου, διότι δύσκολα τα πράγματα....

Βέβαια όταν μιλάμε για καταστάσεις εγκυμοσύνης δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις και πολλά. Ελπίζω όταν με το καλό γεννηθεί το παιδι και μεγαλώσει λίγο να μπορούμε να πηγαίνουμε καμμια εκδρομή....
Άβαταρ μέλους
Geo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 16 Μάιος 2004, 21:56
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 08 Οκτ 2004, 09:03

Ανήκω σε μια παρέα με 8 ΚΤΜ
Εκτός απο δύο οι υπόλοιποι είμαστε παντρμένοι.
εκτός απο εμένα που περιμένω πολύ σύντομα παιδί οι άλλοι ήδη έχουν 1-2 παιδιά.

Και οι 8 όμως:

Ταξιδεύουμε ανα δίμηνο τουλάχιστον (μόνοι μας εννοείται), 2-3 μέρες στα βουνά με τα ΚΤΜ μας.

Βρισκόμαστε πάντα Τρίτες και Σάββατα για καφέ και φαγητό, χώρια τις έκτακτες συναντήσεις.

Νομίζω λοιπόν οτι είναι λάθος να κατηγορούμε τον γάμο.
Οπου στρώσεις εκεί θα κοιμηθείς.
Οι γυναίκες καταλαβαίνουν οτι αν μας κόψουν τα ταξίδια στα βουνά , κάτι θα ξεσπάσει και μάλλον δεν θα είναι υπέρ τους.
Βλέπουν οτι είμαστε ευτυχισμένοι και δεν διανοούνται να μας κόψουν απο την παρέα μας.

Αρα όσοι την πάτησαν, μάλλον πρέπει:
1) να γνωρίσουν στο έτερο ήμιση , την αντροπαρέα τους.
2) να μην κατηγορήσουν ποτέ και για τίποτα τους φίλους τους στις γυναίκες τους.
3) να είστε ο εαυτός σας, να περνάτε καλά στα βουνά και αυτό δεν θα περάσει απαρατήρητο.
4) οι γυναίκες μας προτιμούν άντρες λασπωμένους , ταλαιπωρημένους , κολλημένους και βρεγμένους παρά να ασχολούνται με άλλες αιθέριες υπάρξεις.

Αυτά τα λίγα περι συμβίωσης.
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 08 Οκτ 2004, 09:08

Γοργορόφτερε… πες τα να τα ακούσουν!
Έχεις απόλυτο δίκιο στο «όπως έστρωσες έτσι θα κοιμηθείς»
Μην τα ρίχνετε όλα στις γυναίκες σας……
ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!
Μηπώς "ακούει" κανείς, πονεμένος που όλο μετατροπές κάνει αλλά γκρινιάζει ότι δε πατάει στο βουνο;
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό xtrail » 08 Οκτ 2004, 09:13

Αν περιμένεις Γιώργο να ακούσεις την αλήθεια αυτό δεν θα γίνει ποτέ. Συνήθως όταν την μαθαίνεις, είναι όταν το βιώνεις...πλέον ειναι αργά... ο δρόμος δεν έχει επιστροφή!!!!!
Κατά τα άλλα μην θεωρηθώ κατά του γάμου ή των παιδιών, έτσι?
Φιλοσοφική συζήτηση κάνουμε :D

οι γυναίκες μας προτιμούν άντρες λασπωμένους , ταλαιπωρημένους , κολλημένους και βρεγμένους παρά να ασχολούνται με άλλες αιθέριες υπάρξεις

Εννοεις θαμμένους μέχρι τον λαιμό και να τους κατουράνε σκυλιά??? Ναι πολλές καπως έτσι τους φαντάζονται!!!!!!!!!!!!
Αρα χρειάζεται να γίνει σωστή επιλογή πριν το μεγάλο βήμα προς τον θάνατο...εεεε τον γάμο εννοώ 8)
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό teroulas » 08 Οκτ 2004, 09:43

Να πω κι εγώ παιδιά πως μέχρι τώρα (2 χρόνια παντρεμένος) δεν έχω πρόβλημα με το θέμα.

Ευτυχώς η γυναίκα μου είναι τύπος που της αρέσει η βόλτα γενικότερα, και ειδικότερα στη φύση, και το κυριότερο: Φρόντισα να γνωρίσει τα τζιπ, την τρέλλα μου για βόλτες στο βουνό, και να ξέρει από πριν το γάμο πως αυτό είμαι.

Μπορώ να πω πως ταιριάζουμε στο off roading, αν και δεν έχουμε κάνει πολύ γιατί τώρα πήραμε τον τερουλα, ουσιαστικά τώρα ξεκινάμε, αλλά έχει έρθει βόλτες με παρέα με τζιπ και τα γουστάρει τώρα σε τέτοιο βαθμό, που δεν νομίζω να αγοράσει ποτέ συμβατικό αν εγω πάρω κάποια στιγμή μεγαλύτερο ( :D )

Τώρα αν η σύζυγος δεν είναι του αθλήματος, γιατί και αυτό σίγουρα θα συμβαίνει σε κάποιους, πιστεύω πως θα πρέπει να υποχωρήσει τουλάχιστον στο βαθμό του να συμφωνήσει ένα - δύο ΣΚ το δίμηνο να επιτρέπει στον άντρα της να πηγαίνει με τους φίλους του.

Με τη συζήτηση όλα λύνονται.

Tip: Δεν είναι ανάγκη όταν καμμιά φορά την πάρουμε μαζί μας να σκαρφαλώσουμε σε όλα τα περίεργα σημεία των βουνών, και κρεμασμένοι με τροχούς στον αέρα να την έχουμε μέσα να στριγκλίζει, ας το κάνουμε πιο βόλτα ρε παιδί μου....
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Geo » 08 Οκτ 2004, 09:48

Φυσικά και ισχύει το όπως έστρωσες, έτσι θα κοιμηθείς...

Και βέβαια δεν νομίζω ότι είναι σωστό να κατηγορείς την γυναίκα σου που δεν μπορείς να πας στο βουνό...Η αδυναμία να παω εκδρομή στο βουνό οφείλεται σε μένα ξεκάθαρα...

Διότι σκέφτομαι πως εγώ θα κάνω χαβαλε με την παρέα (αν δεν έχω το μυαλό μου πίσω) και εκείνη θα έιναι με την κοιλιά ναα, να κάθεται σπίτι και πάντα με την πιθανότητα να σε χρειαστεί άμεσα.

Εγώ αυτό, δεν μπορώ να το κάνω ..
Άβαταρ μέλους
Geo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 16 Μάιος 2004, 21:56
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό teroulas » 08 Οκτ 2004, 09:57

Geo έγραψε:....και εκείνη θα έιναι με την κοιλιά ναα, να κάθεται σπίτι και πάντα με την πιθανότητα να σε χρειαστεί άμεσα. Εγώ αυτό, δεν μπορώ να το κάνω ..


Η περίοδος στην οποία αναφέρεσαι είναι ιδιαίτερη και φυσικά ούτε εγώ θα το έκανα...Δεν το συζητώ...
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 08 Οκτ 2004, 10:01

teroulas έγραψε:...... Φρόντισα να γνωρίσει τα τζιπ, την τρέλλα μου για βόλτες στο βουνό, και να ξέρει από πριν το γάμο πως αυτό είμαι....


Εύγε! Αυτό είναι, εκτιμώ, το «κλειδί» στην υπόθεση!
Είμαι της ίδιας άποψης και μάλιστα το πρώτο ΣΚ μετά που γνωρίστηκα με την Πέρσα (πάνε πια 8 χρόνια), την ... ανεβοκατέβασα με την μοτο διασχίζοντας όλη την Πελοπόννησο (Κόρινθος – Ταίναρο –Αθήνα) από το βουνό.
Δεν προσπάθησα να «κρυφτώ» στην αρχή και μετά να τα βγάζω ένα ένα (τα ... χούγια μου εννοώ :P ) και αφού της άρεσε και εκείνης....
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό tedos » 08 Οκτ 2004, 10:11

teroulas έγραψε:Tip: Δεν είναι ανάγκη όταν καμμιά φορά την πάρουμε μαζί μας να σκαρφαλώσουμε σε όλα τα περίεργα σημεία των βουνών, και κρεμασμένοι με τροχούς στον αέρα να την έχουμε μέσα να στριγκλίζει, ας το κάνουμε πιο βόλτα ρε παιδί μου....



:twisted: :twisted: :twisted: Διαφωνω !!! Οι blackchris tazmania dista κανουν ακριβως αυτο!! :twisted: :twisted: :twisted:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό tazmania » 08 Οκτ 2004, 10:20

tedos έγραψε:
teroulas έγραψε:Tip: Δεν είναι ανάγκη όταν καμμιά φορά την πάρουμε μαζί μας να σκαρφαλώσουμε σε όλα τα περίεργα σημεία των βουνών, και κρεμασμένοι με τροχούς στον αέρα να την έχουμε μέσα να στριγκλίζει, ας το κάνουμε πιο βόλτα ρε παιδί μου....



:twisted: :twisted: :twisted: Διαφωνω !!! Οι blackchris tazmania dista κανουν ακριβως αυτο!! :twisted: :twisted: :twisted:


Και έχει τρομερή επιτυχία :!: :twisted: :twisted: :twisted:

Εγώ, Δεύτερο ραντεβού, την πήγα εκδρομή στην Νότια Εύβοια και από τότε "κόλλησε σαν βδέλλα", με την καλή έννοια :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό fatman » 08 Οκτ 2004, 10:26

Φυσικα και ισχυει οτι "οπως εστρωσες θα κοιμηθεις", αλλα που να ηξερα οτι επρεπε να εχω κανει και συμβολαιο απο πριν?
Οι γυναικες αλλαζουν (ή δειχνουν το αληθινο τους προσωπο) μετα το γαμο, δεν ειναι σαν εμας τα ανωριμα!! αγορια.
Οι νεονυμφοι του χωρου θα δουν!!
Τα ψιλα γραμματα στο post του superspy μαλλον?? αφορουσαν εμενα, αλλα εχω και ελαφρυντικο το οτι αυτος με γνωρισε με την τωρα συζυγο και με παντρεψε και απο πανω και μου το επαιζε και σοφος.
Παντως ο junior(8 μηνων) θα μυηθει στο off-road παραυτα, για να εχω και παρεα στο βουνο!
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό superspy » 08 Οκτ 2004, 10:27

tazmania έγραψε:
Εγώ, Δεύτερο ραντεβού, την πήγα εκδρομή στην Νότια Εύβοια και από τότε "κόλλησε σαν βδέλλα", με την καλή έννοια :twisted: :twisted:




Άντε λοιπόν..... αφού είναι εντάξει η TazLady μην την αφήνεις ελεύθερη....

TazLady όπως βλέπεις έχω ξεκινήσει πολιορκία εκ των έσω!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό superspy » 08 Οκτ 2004, 10:29

fatman έγραψε:Φυσικα και ισχυει οτι "οπως εστρωσες θα κοιμηθεις", αλλα που να ηξερα οτι επρεπε να εχω κανει και συμβολαιο απο πριν?
Οι γυναικες αλλαζουν (ή δειχνουν το αληθινο τους προσωπο) μετα το γαμο, δεν ειναι σαν εμας τα ανωριμα!! αγορια.
Οι νεονυμφοι του χωρου θα δουν!!
Τα ψιλα γραμματα στο post του superspy μαλλον?? αφορουσαν εμενα, αλλα εχω και ελαφρυντικο το οτι αυτος με γνωρισε με την τωρα συζυγο και με παντρεψε και απο πανω και μου το επαιζε και σοφος.
Παντως ο junior(8 μηνων) θα μυηθει στο off-road παραυτα, για να εχω και παρεα στο βουνο!


Άστα αυτά..... αν ήθελες κάτι θα έκανες.... Δες και τον Γοργορόφτερο....
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 08 Οκτ 2004, 10:45

Μιας και ανοίκτηκε φιλοσοφική κουβέντα ας πω την αποψη μου.

Γράφηκαν αρκετά σωστά.

1) Είναι πολύ σημαντικό να μην κρύψεις τιποτε απο το χαρακτήρα , τα χομπυ σου και τις παρέες σου. Γενικά πρέπει να είναι προφανές στο έτερο ημισυ ότι what you see is what you get. Πρέπει ομως να ισχύει και το ανάποδο. Αν ξαφνικά μετά το γάμο την ενοχλεί αφάνταστα το 4χ4 (ενώ πρίν το λατρευε) τότε έχεις πέσει "θύμα απάτης". Ας πρόσεχες

2) Είναι θέμα ΑΓΑΠΗΣ. Δε μπορώ να φανταστώ ότι η γυναίκα που με αγαπάει θα θέλει να μου στερήσει σημαντικά για εμένα πράγματα.Πρέπει ομως να ισχύει και το ανάποδο. Οτι δώσεις θα πάρεις.


3) Ειναι θέμα ΑΜΟΙΒΑΙΟΥ ΣΕΒΑΣΜΟΥ. Το ότι απεκτησα οικογένεια δε σημαίνει ότι τέλειωσε και η ζωή μου, παρ οό που η οικογένεια έχει προτεραιότητα. Πρέπει ομως να ισχύει και το ανάποδο. Οτι δώσεις θα πάρεις.

4) Ειναι θέμα ΠΡΟΤΑΙΡΕΩΤΗΤΩΝ. Πόσο σημαντικά είναι για σένα τα χομπυ σου ? Αν είναι το Α και Ω της ζωής σου, τότε διάλεξε συντροφο με αυτό το κριτήριο.

5) Είναι θέμα ΕΞΥΠΝΑΔΑΣ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ. Πόσο καλά κατανοεί η γυναίκα τους ανδρες ?

Αν δεν έχει καταλάβει ότι οι αντρες δε μεγαλώνουν ποτέ αλλά απλά αλλάζει το μεγεθος και η αξία των παιχνιδιών τους, τότε υπάρχει πρόβλημα.

Αν δεν έχει καταλάβει ότι καλυτερα να ασχολούμε με το Ρώσο (νιβα) παρά με Ρωσίδα, τότε υπάρχει πρόβλημα.

Αν δεν έχει καταλάβει ότι πρέπει να δίνει στον Αντρα την αισθηση ότι γινεται το δικό του (ασχετα με το τι γίνεται στη πράξη) και ότι είναι απολυτα ελευθερος (ωστε αυτός να επιλεξει αυτό που εκείνη θέλει !) , τότε υπάρχη πρόβλημα.

6) Ειναι θέμα αντίληψης των σχέσεων. Δηλαδή η γυναίκα που έχει μεγαλώσει με τη νοοτροπία να βρώ το βλάκα που θα παντρευτώ ...... θα επιχειρήσει να σου βάλει τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι. Αρα είναι και θέμα επιλογής. Αν διακρίνεις τέτοια νοοτροπία σε βαθμό που σε ενοχλεί , τότε κοπανα την νωρις. Εξαλλου "Του φευγάτου η Μάνα δεν εκλαψε ποτέ"

7) Ειναι θεμα ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΥ. Η συμβίωση είναι εξ’ ορισμού συμβιβασμός. Πόσες υποχωρήσεις είσαι διατεθιμένος να κάνεις ? Αν δε μπορείς να απαντήσεις το ερώτημα τότε υπάρχει πρόβλημα.

8) Τελικά είναι θέμα του τι ΘΕΛΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ αλλά και να κατανοήσεις το το ΘΕΛΕΙ Η ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ της. Τότε και μόνο τότε μπορείς να επιλεξεις τον κατάλληλο για εσένα σύντροφο. Διαφορετικά θα δυστυχήσεις και εσένα και αυτή.

9) ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΗ ΛΑΙΚΗ ΣΟΦΙΑ "Αν δεν ταιριάζανε δε θα συμπεθεριάζανε.
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες