Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Περί Zeitgeist

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό Researcher » 23 Ιαν 2009, 15:53

Ε, ρε θέμα που σας άνοιξα! :evil: :twisted:
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 23 Ιαν 2009, 16:51

Κοιτα να δεις φιλε μου(το φιλε μου με ολη την εννοια της λεξης αφου ετσι σε νιωθω και χωρις να σε γνωρισω)τα βιωματα του καθενος ειναι διαφορετικα στην ζωη.Δεν πιστευεις στο θαυμα γιατι μπορει να μην χρειαστηκε να το ζησεις.Η ακομα ακομα να συνεβει και να μην το καταλαβες.Πιστευω οτι για να μπορουμε να πουμε οτι κατι δεν το πιστευω η δεν υπαρχει και οτι το αμφισβητω π.χ. οι "πατερες μου" πρεπει πρωτα να γνωρισουμε τι ειναι αυτο που αμφισβητουμε.Δεν ξερω τι γνωριζεις και τι οχι πανω σ αυτο το θεμα και βεβαια δεν κανουμε διαγωνισμο γνωσεων αλλα να σου επισημανω οτι στο θεμα της Βαπτισεως στην νηπιακη ηλικια αθεοι και λατρεις του εξ απο δω εχουν τις ιδιες αποψεις.Αυτο στο φερνω σαν παραδειγμα οσο αναφορα στην θεομαχια.Οπως επισης ενα απο τα τρικ του πονηρου ειναι να μας πεισει οτι δεν υπαρχει.Εφοσον δεν υπαρχει ο πονηρος ,το δημιουργημα δηλαδη,δεν υπαρχει και ο δημιουργος,δηλαδη ο Θεος,με λιγα λογια αθεια.....Συμφωνω στο να ειμαστε υποψιασμενοι,ανοιχτομυαλοι οπως ειπε καποιος πιο πανω.Υποψιασμενοι ομως οχι μονο κατα της θρησκειας αλλα και κατα αυτωνων που την αμβισβητουν.Υπαρχουν και καποιες σταθερες.Ακομα οι αθεοι λενε οτι οι θρησκειες μας αιχμαλωτιζουν,δεν μας απελευθερωνουν.Αυτο μας ελειπε να σκοτωνουμε ο ενας τον αλλο,να εχουμε παρτυ με ουζα σε καθε γωνια,να χτυπαμε και να βριζουμε τους γονεις μας,να κλεβουμε αβερτα,ετσι για να νιωθουμε απελευθερωμενοι.
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 23 Ιαν 2009, 16:51

Researcher έγραψε:Ε, ρε θέμα που σας άνοιξα! :evil: :twisted:



Αστα αστα..... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

Δημοσίευσηαπό jdelis » 23 Ιαν 2009, 21:19

nikos79 έγραψε:Αυτο μας ελειπε να σκοτωνουμε ο ενας τον αλλο,να εχουμε παρτυ με ουζα σε καθε γωνια,να χτυπαμε και να βριζουμε τους γονεις μας,να κλεβουμε αβερτα,ετσι για να νιωθουμε απελευθερωμενοι.

Θεωρείς λοιπόν πως χρειάζεται ο φόβος μιας ανώτερης τιμωρίας για να μπορέσει ο άνθρωπος να ξεπεράσει τα ένστικτα και τις συμπεριφορές που αναφέρεις παραπάνω;
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Re: Περί Zeitgeist

Δημοσίευσηαπό Mauragoritis » 25 Ιαν 2009, 04:28

[quote="nikos79"]Κατ"εμε δεν υπαρχει αθεος αλλα θεομαχος.Εχω την εντυπωση οτι και αυτοι που δηλωνουν αθεοι οταν τα βρισκουν σκουρα το ονομα Του επικαλουνται.Το να επιλεγεις να μην πιστευεις στον Θεο ειναι της μοδας τωρα τελευταια.Και αυτο κατακρινω,το να κανουμε κατι επειδη ειναι της μοδας.Αυτοι που αυτοονομαζονται αθεοι εχουν σαν επιχειρημα οτι δεν εχουν δει ποτε τον Θεο.Θελουν μια επιστημονικη εξηγηση.Λες και τα εχουμε εξηγησει ολα επιστημονικα και μας εμεινε μονο αυτο.Αφου θελουν επιστημονικα διαπιστευτηρια ας μας εξηγησουν τι ανθρωπος ηταν ο πατερ Παισιος,ο πατερ Πορφυριος και αλλοι σημαντικοι πατερες του αιωνα μας.Και λεω του αιωνα μας γιατι τωρα υποτιθεται οτι ειμαστε τεχνολογικα προηγμενοι να εξηγησουμε τα παντα.Που βρηκαν αυτα τα χαρισματα αυτοι οι ανθρωποι;Ποιος τους τα εδωσε;Οσο αναφορα τους δημιουργους της ταινιας δηλωνουν αθεοι και πιστευουν στον ινδουισμο,δηλωνουν αθεοι και πιστευουν στα αστρα,μιλανε για εξαπατηση των μαζων αλλα παιρνουν κι αυτοι μερος στην εξαπατηση με τα λεγομενα τους.Πως μπερδευουν τα ψεμματα και τις αληθειες;Λενε οτι ο Χριστος υπηρξε(αληθεια) αλλα στην πραγματικοτητα ειναι ο θεος Ηλιος(ψεμματα) και σου προσφερουν στο πιατο την αμφισβητηση.

Μπερδεύεις κάτι φίλε μου, ή εγώ δέν το ξεκαθάρισα.Είμαι κατά του δόγματος.Πιστεύω οτι υπάρχει κάτι ανώτερο απο εμάς, αλλά όχι αυτό που μας πασάρουν.Όσο για το άν είμαι λόγο μόδας ή όχι αυτό άστο να το ξέρω εγώ καλήτερα.Και πιστεύω οτι καλό είναι να μας μπερδεύουν λίγο.Να αρχίσει ο καθένας να ψάχνετε απο μόνος του για τις αλήθειες που θα πιστεύει.Δηλαδή θέλεις να μου πείς οτι είναι καλήτερα να είμαστε ρομποτάκια της σάπιας εκκλησίας;
Άβαταρ μέλους
Mauragoritis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 17 Ιαν 2009, 04:16
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Mauragoritis » 25 Ιαν 2009, 04:42

Κοιτα να δεις φιλε μου(το φιλε μου με ολη την εννοια της λεξης αφου ετσι σε νιωθω και χωρις να σε γνωρισω)τα βιωματα του καθενος ειναι διαφορετικα στην ζωη.Δεν πιστευεις στο θαυμα γιατι μπορει να μην χρειαστηκε να το ζησεις.Η ακομα ακομα να συνεβει και να μην το καταλαβες.Πιστευω οτι για να μπορουμε να πουμε οτι κατι δεν το πιστευω η δεν υπαρχει και οτι το αμφισβητω π.χ. οι "πατερες μου" πρεπει πρωτα να γνωρισουμε τι ειναι αυτο που αμφισβητουμε.Δεν ξερω τι γνωριζεις και τι οχι πανω σ αυτο το θεμα και βεβαια δεν κανουμε διαγωνισμο γνωσεων αλλα να σου επισημανω οτι στο θεμα της Βαπτισεως στην νηπιακη ηλικια αθεοι και λατρεις του εξ απο δω εχουν τις ιδιες αποψεις.Αυτο στο φερνω σαν παραδειγμα οσο αναφορα στην θεομαχια.Οπως επισης ενα απο τα τρικ του πονηρου ειναι να μας πεισει οτι δεν υπαρχει.Εφοσον δεν υπαρχει ο πονηρος ,το δημιουργημα δηλαδη,δεν υπαρχει και ο δημιουργος,δηλαδη ο Θεος,με λιγα λογια αθεια.....Συμφωνω στο να ειμαστε υποψιασμενοι,ανοιχτομυαλοι οπως ειπε καποιος πιο πανω.Υποψιασμενοι ομως οχι μονο κατα της θρησκειας αλλα και κατα αυτωνων που την αμβισβητουν.Υπαρχουν και καποιες σταθερες.Ακομα οι αθεοι λενε οτι οι θρησκειες μας αιχμαλωτιζουν,δεν μας απελευθερωνουν.Αυτο μας ελειπε να σκοτωνουμε ο ενας τον αλλο,να εχουμε παρτυ με ουζα σε καθε γωνια,να χτυπαμε και να βριζουμε τους γονεις μας,να κλεβουμε αβερτα,ετσι για να νιωθουμε απελευθερωμενοι.





Γιατί το πάς στο άλλο άκρο;Το να μήν πιστεύει κάποιος στο Θεό ή στα δόγματα δέν σημαίνει οτι θα είναι κάφρος.Δέν μπορώ να είμαι άθεος και να σέβομαι τους άλλους;Να είμαι σωστός άνθρωπος επιδή το νιώθω κ όχι επιδή μου το επιβάλει κάποιος μουσάτος;Τόσο χοντρή πλύση εγκεφάλου έχετε υποστεί;
Άβαταρ μέλους
Mauragoritis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 17 Ιαν 2009, 04:16
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό gourouna10 » 25 Ιαν 2009, 15:35

εγω πιστευω οτι οι αποψεις του νικου79 ειναι πληρως κατατοπιστηκες,και μπραβο που βρεθηκε και ενας ανθρωπος εδω μεσα να μας διδαξει θεολογικης αποψεως κειμενα χωρις να κουραζετε να απανταει σε ασαφειες,γιατι τελικα δεν ειναι να λαδωνεις και να φτιαχνεις ενα αμαξι η μια μηχανη μονο,αλλα να λαδωνεις και το μυαλο σου,ωστε να σκεφτετε ανοιχτα και να βλεπει τα πραγματα οπως εχουν.
το γουρουνι σου κι αν πλενεις
το σαπουνι σου χαλας.
Άβαταρ μέλους
gourouna10
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 17 Φεβ 2007, 12:55
Τοποθεσία: athens@ãιωργος

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 25 Ιαν 2009, 19:20

Σε ευχαριστω gourouna10 για τα καλα σου λογια αλλα πιστεψε με ειμαι τελειως αναξιος για να διδαξω θεολογικης αποψεως κειμενα.Απλως τις σκεψεις μου εκφραζω.Δεν ξερω αν ειστε γονεις(εγω δεν ειμαι)αλλα ακουστε κι αυτο.Στο site των Ελληνων αθεων παροτρυνουν μαθητες να υπογραψουν μονοι τους την δηλωση της απαλλαγης των θρησκευτικων αντι να υπογραψει ο γονεας τους.Απευθυνονται σε 15χρονα και σε 14χρονα που οπως ξερουμε ειναι μια δυσκολη ηλικια,ειδικα για τετοια θεματα.Δηλαδη τι τους λενε;Πλαστογραφηστε την υπογραφη του γονεα σας και δειξτε τους ανυπακοη.Τι ωραια....!Και μιλανε για ελευθερη σκεψη και ανοιχτο μυαλο.Ο καθενας μας πιστευει οτι θελει και ειναι δικαιωμα του να υπερασπιζεται την πιστη του η την απιστια του αλλα ολοι καταλαβαινουμε την διαφορα.Οι μεν λενε τιμα τον πατερα σου και την μητερα σου και οι δε μην δινεις σημασια στους γονεις σου και δειξε ανυπακοη.
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

Δημοσίευσηαπό Angel.O.S » 25 Ιαν 2009, 20:43

Ενώ όταν σε παίρνουνε χωρίς να σε ρωτήσουν και σε βαφτίζουν χριστιανό και μια ζωή σου κάνουν πλύση εγκεφάλου είναι καλύτερα? Νίκος αν γεννιόσουν στην Τουρκία σε πιο θεό θα πίστευες?

Και κάτι άλλο . Το Documentary αναφέρεται σε 1002 άλλα πράγματα πέρα από την θρησκεία, εσύ εκεί κόλλησες?
Άβαταρ μέλους
Angel.O.S
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2007, 22:07

Δημοσίευσηαπό marousiotis » 25 Ιαν 2009, 22:40

Με εκπλησει το οτι και σημερα νεοι ανθρωποι μπορουν να εχουν αντιληψεις
και αποψεις που ειχαν οι γονεις μας και οι παπουδες μας.
Άβαταρ μέλους
marousiotis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 22:21
Τοποθεσία: Μαρουσι

Δημοσίευσηαπό gourouna10 » 26 Ιαν 2009, 01:23

[quote="marousiotis"]Με εκπλησει το οτι και σημερα νεοι ανθρωποι μπορουν να εχουν αντιληψεις
και αποψεις που ειχαν οι γονεις μας και οι παπουδες μας.[/quot

για ποιον το λες αυτο?
δηλαδη οι παππουδες και οι μανναδες μας οταν μας βγαλανε ητανε υποαναπτυχτοι,υποβιβαζης την νοημοσυνη τους?
Άβαταρ μέλους
gourouna10
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 17 Φεβ 2007, 12:55
Τοποθεσία: athens@ãιωργος

Δημοσίευσηαπό Researcher » 26 Ιαν 2009, 07:50

gourouna10 έγραψε:για ποιον το λες αυτο?
δηλαδη οι παππουδες και οι μανναδες μας οταν μας βγαλανε ητανε υποαναπτυχτοι,υποβιβαζης την νοημοσυνη τους?


Θυμίσου μόνο ποιές ήταν οι αντιδράσεις πριν 15-20 χρόνια κοντά, όταν βγήκε η ταινία "Ο τελευταίος πειρασμός" στους κινηματογράφους και τι πίστευε ο κόσμος (τουλάχιστον στην Ελλάδα).
Δεν είναι θέμα υποβιβασμού, απλώς θέμα εξέλιξης και εποχής. Παλιότερα το μυαλό των ανθρώπων σε οτιδήποτε "ενάντιο" στα δόγματα που πίστευαν, είχε σαν αποτέλεσμα το κυνήγι μαγισσών, την ιερά εξέταση ως και κοινωνικά και κυριολεκτικά λυντσαρίσματα σχεδόν ως τις μέρες μας.
Όλοι αυτοί στερήσαν από την ανθρωπότητα λαμπρά μυαλά σαν του Ρότζερ Μπέηκον (μεσαίωνας), ανθρώπων που ήθελαν να προσφέρουν και με επιστημονικά τεκμηριωμένες αποδείξεις να εξελίξουν τον κόσμο μας.
Το ότι οι εκπρόσωποι του Θεού ζητάγανε γη και money για το "κοινοφελές" τους έργο και ότι υπήρχε μια αμέριστη τακτική, οι άνθρωποι να τους γράφουν τα κτηματά τους και τις περιουσίες τους για να συγχωρεθούν οι αμαρτίες τους...
Τότε ναι φίλε μου...Όλοι αυτοί ήταν υποανάπτυκτοι και μην το παίρνεις προσωπικά ούτε σαν κατηγορία εναντίον τους. Ηταν θέμα εποχής και γνώσεων. Μιλάμε πάντα για τα σημερινά δεδομένα. Γι' αυτό και η γνώση είναι κάτι που πολλοί (κυβερνώντες και εκκλησιάζοντες) θέλουν να αποφεύγουν συστηματικά και σαν παράδειγμα δες χώρες θρησκευτικού φανατισμού και αυτά που οι αμόρφωτοι πολίτες τους πράτουν. Δεν εννοώ επουδενεί ότι είναι κακοί αλλά με στερημένα γνώσεων κολλημένα μυαλά.
Και σαν προσωπικό παράδειγμα να σου πω ότι πριν 40 χρόνια περίπου μια θειά της οικογενείας μου πέθανε. Άφησε όλη την περιουσία της σε κάποια μονή. Το ποσό? 80.000.000 δραχμές (τότε!!!), κτήματα και εκτάσεις μεγαλύτερης αξίας! Και όλα αυτά πριν πεθάνει! Βλέπεις ο φόβος είναι μεγάλο εργαλείο για την καταδυνάστευση των μαζών...Δεν ξέρω αν εκεί πάνω συγχωρέθηκε τελικά,...αλλά εγώ προσωπικά δεν την συγχώρεσα ποτέ...Είναι όλοι αυτοί που δημιούργησαν τους Εφραίμιδες και τα Βατοπέδια. Και ναί, ήταν οι παππούδες μας, οι προπάππουδες μας κλπ...
Και πάλι σου λέω δεν τους κατηγορώ (εκτός από τη θειά μου :twisted: ), αλλά να έχουμε και λίγο "ανοιχτό" το μυαλουδάκι μας...

Δες το και ιστορικά. Πριν 60 χρόνια για μια ιδέα, αδερφός σκότωνε αδερφό...εώς και σήμερα στα χωριά για 5εκ γης πάλι σκοτώνονται (οι παλαιότεροι)
Αυτό δεν σου λέει κάτι?
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό gourouna10 » 26 Ιαν 2009, 09:42

αυτα ειναι σκεψεις του καθενος αναλογως πως τα βιωνει ο καθενας,και πως τα σκεφτετε.
αναφερεσε στο παρελθον,αλλα αμα το ψαξης καλυτερα σε αλλες φασεις του παρελθοντος υσχιαν αλλα πραγματα,και στις τεχνες και στα γραμματα,και στην ηθικη,και αλλα πολλα...
Άβαταρ μέλους
gourouna10
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 17 Φεβ 2007, 12:55
Τοποθεσία: athens@ãιωργος

Δημοσίευσηαπό Landless » 26 Ιαν 2009, 10:01

Μάλιστα,
ενώ οι σημερινοί μορφωμένοι ανοιχτόμυαλοι αστοί φαίνεται πως πιστεύουν ότι...
στα χωριά σκοτώνονται για 5 εκ. γης (αυτά στην τελεόραση τα λένε;),
Οι χριστιανοί είναι κάτι περίεργοι τύποι που βγαίνουν με πανώ και φωνάζουν έξω από κινηματογράφους κλπ.
Έχουν γνωρίσει τουλάχιστον τους μισούς "εκπροσώπους του Θεού" επομένως μπορούν με στατιστική ακρίβεια να αποφανθούν για το "ποιόν" του συνόλου. (ή έτσι τους λένε στην τηλεόραση τέλος πάντων...)
Ζορίζονται γιατί δεν απέκτησαν (αυθαίρετα) δικαιώματα σε περιουσία συγγενών.
Άβαταρ μέλους
Landless
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 11:07
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό superspy » 26 Ιαν 2009, 10:19

Τα ζητήματα της θρησκείας είναι πάντα «δυνατά» και δημιουργούν αντιθέσεις.
Σας ευχαριστώ που εκφράζετε τις απόψεις σας με κόσμιο τρόπο κάτι που δείχνει ότι μάλλον περνάμε σε άλλα επίπεδα, γενικά.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες