Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Περί Zeitgeist

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό vaxevana » 10 Φεβ 2009, 22:16

Από περιέργεια φίλε jdelis, να σε ρωτήσω, έχεις διαβάσει κάτι σχετικό με τους γέροντες Παίσιο ή Πορφύριο; και αν ναι, και θέλεις, ανέφερέ το συγκεκριμένα.
Άβαταρ μέλους
vaxevana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2007, 08:19
Τοποθεσία: Δράμα

Δημοσίευσηαπό jdelis » 10 Φεβ 2009, 23:13

Όχι τίποτα. Τον πρώτο τον έχω ξανακούσει κάπου, τον δεύτερο καθόλου.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vram » 11 Φεβ 2009, 07:10

ΕΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ,ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ..........Χωρις ειρωνεια...... η μελετη ειναι το αλας της ζωης και η ερευνα ειναι η αναγκη του ΑΝΘΡΩΠΟΥ για να προσεγγισει το ΑΓΝΩΣΤΟ...Διαβαζω και ακολουθω το ενστικτο μου και οταν δεν πειθομαι αναζητωντας την ΓΝΩΣΗ....συνεχιζω να διαβαζω μεχρι να βρω αυτα που με πειθουν εστω και προσωρινα.Οι επιστημη της Θεολογιας αποτελει ενα συνολο θεσφατων και δογματων χωρις τεκμηριωση και για αυτο παραμενει ΣΤΕΙΡΑ και ΑΝΟΥΣΙΑ....ενω θα επρεπε να αποτελει πηγη παραγωγης ιδεων και οδηγιων για τον συγχρονο κοσμο.....
Άβαταρ μέλους
vram
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 22:37
Τοποθεσία: Trinida & Tobago

Δημοσίευσηαπό vram » 11 Φεβ 2009, 07:22

Αναρωτηθειτε γιατι οι νεες θρησκειες χτιζουν πανω στα ερειπια των παλιων και γιατι με τοσο μενος καταφερονται κατα ολων οσων αμφισβητουν τα θεολογικα τους δογματα.Γιατι κρατουν σφραγισμενα ολα τα εναπομειναντα κειμενα της Αρχαιας Γνωσης με το προσχημα της ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ......Γιατι απαντουν Δογματικα σε καθε απορια και ακουστε τις απλες αποριες των παιδιων σας ....δεν μπορειτε να τις απαντησετε,ουτε και εγω,ουτε και κανενας αλλος...εκτος και εαν ειναι ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΣ και ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗΣ.....οπως ειναι οι ανθρωποι που ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΤΥΦΛΑ τα ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ της ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ.....
Άβαταρ μέλους
vram
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 22:37
Τοποθεσία: Trinida & Tobago

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 11 Φεβ 2009, 10:28

Κύριε, δος μου την δύναμη να υποφέρω τον κόπο και όλα τα γεγονότα της ημέρας αυτής καθ' όλη τη διάρκειά της. Καθοδήγησε την θελησή μου και δίδαξέ με να προσεύχομαι, να πιστεύω, να υπομένω, να συγχωρώ και να αγαπώ.
Αμήν.
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 13 Φεβ 2009, 12:10

Η κόλαση

Το κείμενο που ακολουθεί αποτελεί μια απάντηση που δόθηκε σε ενδιάμεσες εξετάσεις/ προόδους στη χημεία στο Πανεπιστήμιο Κρήτης.
Η ερώτηση είχε ως εξής και βαθμολογούταν με έξτρα βαθμούς:
Η Κόλαση είναι εξώθερμη ή εσώθερμη;
(στη χημεία ή εξώθερμη δίνει θερμότητα ενώ η άλλη απορροφά).



Οι περισσότεροι φοιτητές έδωσαν απαντήσεις παρέχοντας αποδείξεις βασισμένες στο Νόμο του Boyle (ένα αέριο ψύχεται όταν μεγαλώνει ο όγκος και θερμαίνεται όταν συμπιέζεται) ή κάτι παρόμοιο.

Ωστόσο, ένας έγραψε τα εξής:

Πρώτον πρέπει να γνωρίζουμε αν ο όγκος της κόλασης αυξάνεται προς το χρόνο. Επομένως χρειάζεται να ξέρουμε το ρυθμό με τον οποίο οι ψυχές εισρέουν στην κόλαση και το ρυθμό με τον οποίο διαφεύγουν.
Νομίζω ότι μπορούμε ασφαλώς να υποθέσουμε ότι όταν μια ψυχή πάει στην κόλαση, δεν πρόκειται να φύγει. Επομένως, δεν διαφεύγουν ψυχές. Τώρα για το πόσες ψυχές μπαίνουν, ας δούμε πόσες διαφορετικές θρησκείες υπάρχουν σήμερα στον κόσμο. Οι περισσότερες από αυτές δηλώνουν ότι αν δεν είσαι οπαδός τους, τότε θα πας στη κόλαση. Εφόσον υπάρχουν περισσότερες από μία τέτοια θρησκεία και εφόσον οι άνθρωποι ανήκουν σε περισσότερη από μία θρησκεία, τότε μπορούμε να εξαγάγουμε το συμπέρασμα ότι όλες οι ψυχές πάνε στην κόλαση. Και όπως έχουν οι ρυθμοί γεννήσεων και θανάτων, θα πρέπει να αναμένουμε ότι ο αριθμός των ψυχών στην κόλαση θα αυξηθεί εκθετικά.


Τώρα, ο λόγος για τον οποίο εξετάζουμε το ρυθμό αλλαγής του όγκου της κολάσεως, είναι γιατί ο Νόμος του Μπόυλ δηλώνει ότι για να παραμείνει σταθερή η θερμοκρασία και η πίεση στην κόλαση, ο όγκος της πρέπει να αυξάνεται αναλόγως με τις ψυχές που προστίθενται. Αυτό μας δίνει 2 περιπτώσεις:

1. Εάν η Κόλαση διαστέλλεται με πιο αργό ρυθμό από αυτόν με τον οποίο εισέρχονται ψυχές, τότε η θερμοκρασία και η πίεση θα αυξάνονται μέχρι να σκάσει η Κόλαση και να ξεχυθούν οι ψυχές.

2. Εάν η Κόλαση διαστέλλεται με ρυθμό πιο γρήγορο από τη αύξηση των ψυχών, τότε η θερμοκρασία και ή πίεση θα πέφτουν μέχρι να παγώσουν τα καζάνια της.

Ποιά από τις 2 περιπτώσεις ισχύει??

Αν αποδεχθούμε το αξίωμα το οποίο μου είπε η Τερέζα όταν ήμουν πρωτοετής, ότι ."Θα πρέπει να παγώσει η Κόλαση πριν κοιμηθούμε μαζί". και αν συνθεωρήσουμε και το γεγονός ότι χθες το βράδυ όντως κοιμήθηκα μαζί της, τότε . ισχύει η δεύτερη υπόθεση και επομένως είμαι σίγουρος ότι η Κόλαση είναι εξώθερμη και ότι ήδη έχει παγώσει.


Απόρροια αυτής της θεωρίας είναι ότι η κόλαση, αφού έχει παγώσει, άρα δεν δέχεται άλλες ψυχές και επομένως έχει εκλείψει.... αφήνοντας μόνο τον Παράδεισο. Αυτό με τη σειρά του αποδεικνύει την ύπαρξη ενός Θεϊκού Όντος, το οποίο εξηγεί γιατί χθες το βράδυ η Τερέζα φώναζε συνεχώς: "Θεέ μου, Θεέ μου".

Αυτός ο φοιτητής πήρε το μοναδικό 'Α'.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό vagelis » 13 Φεβ 2009, 13:07

Ποιανου θεωριες ειναι αυτες ; του αρκουδου;
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 13 Φεβ 2009, 14:46

ΠΑΡΩΝ..... σαν να ακουσα το ονομα μου :P :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό vram » 14 Φεβ 2009, 07:27

Η συζητηση διακοπτεται λογω μειωμενου ενδιαφεροντος η λογω ελλειψης απαντησεων?
Άβαταρ μέλους
vram
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 22:37
Τοποθεσία: Trinida & Tobago

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 17 Φεβ 2009, 11:16

Αμήν.
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vram » 17 Φεβ 2009, 13:19

Οριστικα και αμετακλητα ....ΤΕΛΟΣ.......
Άβαταρ μέλους
vram
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 22:37
Τοποθεσία: Trinida & Tobago

Δημοσίευσηαπό martin » 05 Αύγ 2009, 14:47

Προς Νικο79... και συναφείς θεολογούντες

Ειναι σαφές από την γραφή και το πνεύμα των σεντονιών που κάνεις copy paste οτι είσαι απολογητής.. ή trol. Παραγεμίζεις τα κείμενά σου με εικασίες και ανακριβείς θέσεις περιμένοντας αυτούς που θα δείξουν την βασική ανθρώπινη ευαισθησία για να τους εκμαιεύσεις (επιβάλεις) το Πιστεύω σου. Τις ανοησίες και τους ανόητους του ΕΙΔΟΥΣ σου αποκαλώ όνειδος της ράτσας των σκεπτόμενων ανθρώπων.

καλό Πάσχα και εντοιχισμένος ο καινούργιος θρόνος....
Martin .D
Άβαταρ μέλους
martin
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 06 Σεπ 2008, 00:46
Τοποθεσία: Περιστερι, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό blackchris » 25 Αύγ 2009, 12:42

Ο ΘΕΟΣ υπάρχει και είναι τρισυπόστατος είναι η Αγία Τριάδα της Ορθοδόξου πίστης μας.

Ο κύριος ημών Ιησούς Χρηστός είναι ο μόνος Σωτήρας μας και η μόνη αλήθεια.

Οι θεοί των εθνών δαιμόνια.

Ευχαριστώ για την ευκαιρία της ομολογίας πίστεως.

Μακάρι να αξιώσει και εσάς ο Κύριος να ανοίξουν τα μάτια της ψυχής σας και να τον γνωρίσετε (το λέω ειλικρινά). +

Ορθοδοξία η μόνη πίστη η μόνη αλήθεια...........
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό dim75 » 25 Αύγ 2009, 17:04

αν μου επιτρέπεις ένα φιλικό σχόλιο για να ανοίξουμε μια ευρύτερη κουβέντα εξ αφορμής του. είτε με βάση την ομολογία πίστεως σου λησμονείς και απορρίπτεις τους πατρώους ειδωλολατρικούς θεούς ή θεωρείς ότι ακι οι αρχαίοι έλληνες ήταν μονοθειστές και πίστευαν την τριαδικότητα, και το λέω αυτό γιατί κατά καιρούς έχω διαβάσει στο διαδίκτυο και τέτοιες απόψεις. εκτός και έχεις τη γνώμη ότι οι έλληνες προσυλητίστκηαν στο χριστιανισμό αφήνοντας πίσω της παραδοσιακή τους αρχαία θρησκεία και πρακτική
Άβαταρ μέλους
dim75
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 17 Απρ 2009, 14:17

Δημοσίευσηαπό martin » 25 Αύγ 2009, 17:38

blackchris έγραψε:Ορθοδοξία η μόνη πίστη η μόνη αλήθεια...........


Μόνο που το ίδιο λένε και οι υπόλοιποι 10000+ επίδοξοι παντοκράτορες

(των αιρέσεων του χριστιανισμού μαι μόνο.....)
Άβαταρ μέλους
martin
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 06 Σεπ 2008, 00:46
Τοποθεσία: Περιστερι, Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες