Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Περί Zeitgeist

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό jdelis » 26 Ιαν 2009, 20:00

I rest my case... :?
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 26 Ιαν 2009, 20:17

marousiotis έγραψε:
nikos79 έγραψε:
marousiotis έγραψε:Με εκπλησει το οτι και σημερα νεοι ανθρωποι μπορουν να εχουν αντιληψεις
και αποψεις που ειχαν οι γονεις μας και οι παπουδες μας.



Με εκπλησει ακομα περισσοτερο που υπαρχουν καποιοι που εχουν αντιληψεις και αποψεις που ειχαν οι Ρωμαιοι και οι αλλοι λαοι εκεινης της εποχης.Πιστευω οτι εκεινες οι εποχες ειναι πιο παλιες απο αυτες των παππουδων μας οποτε και πιο ξεπερασμενες...
[url]

Τι ενοεις για τις αποψεις των Ρωμαιων? Μηπως να σου θυμισω ποιοι ευθυνωνται για την ισοπεδωση των περισσοτερων μνημειων της αρχαιοτητας? Και δεν μιλαω φυσικα για το δωδεκαθεο, για τα μνημεια και τα περισσοτερα
συγγραματα των αρχαιων φιλοσοφων μιλαω.
Μηπως να σου θυμισω στο ονομα τινος χαθηκε ο πολιτισμος των Ινκας?
Μηπως ακομη να σου θυμισω τα {ανοικτα μυαλα} της ιερας εξετασης?
Και στις μερες μας, τους ιερους Εφραιμ, τα δεξαμενοπλοια που ακουγεται
οτι εχει στην ιδιοκτησια της γνωστη μονη?
Δεν αμφιβαλω οτι υπαρχουν ιερομενοι που σεβωνται το λειτουργημα που
υπηρετουν, αλλα η πληοψηφια τους ειναι αυτη που απομακρινε πολους πιστους και ισως τους προβληματισε για την υπαρξη η οχι του θεου.




Οπως προειπα οτι εχει να κανει με τους ανθρωπους εχει να κανει και με την αμαρτια.Οι ιερεις ειναι κι αυτοι ανθρωποι κι οπως ειπε κι ενας προφητης,ο Κοσμας ο Αιτωλος νομιζω,οι ιερεις θα ειναι οι χειροτεροι ολων.Ο πατερ Παισιος ειπε αν γεμισεις ενα δωματιο με λουλουδια βαζοντας σε μια ακρη περιττωματα και αφησεις μια μυγα,η μυγα θα παει κατευθειαν στα περιττωματα.Αν γεμισεις ενα δωματιο περιττωματα βαζοντας σε μια ακρη ενα λουλουδι η μελισσα θα παει κατευθειαν στο λουλουδι.Το θεμα λοιπον ειναι τι θελουμε να βλεπουμε.Δεν καταλαβαινω γιατι συνδιαζεται την ιερα εξεταση με την Ορθοδοξια.Δεν εχουν καμμια σχεση .Η διασπαση των εκκλησιων εγινε για αυτους τους λογους οπως βεβαια και εξαιτιας των σταυροφορων.Οσο για τους Ρωμαιους....ηταν αυτοι που εβαζαν τους Χριστιανους να παλευουν με λιονταρια....
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

Δημοσίευσηαπό Researcher » 26 Ιαν 2009, 20:25

nikos79 έγραψε:Oταν λετε πλυση εγκεφαλου τι εννοειτε;Οτι σου μαθαινουν την μονη αληθεια ειναι κακο;


την μόνη αλήθεια!
Μπράβο Νίκο!
Με κάνεις να σκέφτομαι τα υπόλοιπα 4-5 δις που θα καούν στη κόλαση! :evil: :twisted:
Εχουν να πιάσουνε δουλειά τα τυπάκια με τις τρίαινες! :twisted:

Α, ρε θείτσα τι μας έκανες! :twisted: :twisted: :twisted:
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 26 Ιαν 2009, 20:29

Researcher έγραψε:
nikos79 έγραψε:Oταν λετε πλυση εγκεφαλου τι εννοειτε;Οτι σου μαθαινουν την μονη αληθεια ειναι κακο;


την μόνη αλήθεια!
Μπράβο Νίκο!
Με κάνεις να σκέφτομαι τα υπόλοιπα 4-5 δις που θα καούν στη κόλαση! :evil: :twisted:
Εχουν να πιάσουνε δουλειά τα τυπάκια με τις τρίαινες! :twisted:

Α, ρε θείτσα τι μας έκανες! :twisted: :twisted: :twisted:



Οχι φιλε μου δεν ειναι ετσι.Ο καθενας θα κριθει αναλογα την ζωη που εκανε και το τι ανθρωπος ηταν.Βεβαια αυτο για αυτους που δεν γνωρισαν την Ορθοδοξια....Δεν τα λεω εγω αυτα,υποψιν.Μην παραξηγηθω,δεν λεω οτι εγω θα παω στον παραδεισο και οι αλλοι στην κολαση.Οι αμαρτιες οι δικες μου...αστα.Αυτο θα το κρινει αλλος.
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

Δημοσίευσηαπό gourouna10 » 26 Ιαν 2009, 21:28

Φυσικά και να τα έτρωγε όλα, αλλά το θέμα δεν είναι κατεξοχήν τα λεφτά αλλά ο λόγος! Για να συγχωρεθούν οι αμαρτίες της!!!








καλυτερα ειναι να τα τρωνε οι εταιρειες και οι μεσιτες μαζι με τους δικηγορους και τους εργολαβους,και να πηγαινουμε να τα αγοραζουμε χρυσα,παρα να τα τρωει η εκκλησια,που κανει και ελεημοσυνες,να πηγαινουμε να τα περνουμε τζαμπα! O:)
Άβαταρ μέλους
gourouna10
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 17 Φεβ 2007, 12:55
Τοποθεσία: athens@ãιωργος

Δημοσίευσηαπό Researcher » 26 Ιαν 2009, 22:49

χεχεχε...η θείτσα έγινε το θέμα της ημέρας! :twisted:
συνεχίστε, συνεχίστε...
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vagelis » 27 Ιαν 2009, 08:28

Εμενα παντως με βλεπω στην κολαση,με ολον τον καλο κοσμο,εφοπλιστες ,τραπεζιτες,βιομηχανους,ηθοποιους,ποιος την τυχη μου,αν ειναι δε και η Μεριλυν που μου αρεσε οταν ημουν μικρος θα ειμαι ευτυχισμενος,οχι στον παραδεισο με τιποτα μαυροφορουσες καλογριες με φουστα ως τον αστραγαλο.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό vagelis » 27 Ιαν 2009, 08:29

Researcher έγραψε:χεχεχε...η θείτσα έγινε το θέμα της ημέρας! :twisted:
συνεχίστε, συνεχίστε...

Σαν τον υδραυλικο του Μπους.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό jdelis » 27 Ιαν 2009, 12:36

nikos79 έγραψε:Δεν καταλαβαινω γιατι συνδιαζεται την ιερα εξεταση με την Ορθοδοξια.Δεν εχουν καμμια σχεση. Η διασπαση των εκκλησιων εγινε για αυτους τους λογους οπως βεβαια και εξαιτιας των σταυροφορων.


Φίλε μου μιας και ασχολείσαι με αυτά τα θέματα, καλό θα ήταν να ενημερώνεσαι διαβάζοντας και λίγο Ιστορία και όχι μόνο την Γραφή και τα βιβλία της εκκλησίας.

Η Ιερά Εξέταση και οι Σταυροφορίες έγιναν ΜΕΤΑ το σχίσμα (1054).
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 27 Ιαν 2009, 17:40

jdelis έγραψε:
nikos79 έγραψε:Δεν καταλαβαινω γιατι συνδιαζεται την ιερα εξεταση με την Ορθοδοξια.Δεν εχουν καμμια σχεση. Η διασπαση των εκκλησιων εγινε για αυτους τους λογους οπως βεβαια και εξαιτιας των σταυροφορων.


Φίλε μου μιας και ασχολείσαι με αυτά τα θέματα, καλό θα ήταν να ενημερώνεσαι διαβάζοντας και λίγο Ιστορία και όχι μόνο την Γραφή και τα βιβλία της εκκλησίας.

Η Ιερά Εξέταση και οι Σταυροφορίες έγιναν ΜΕΤΑ το σχίσμα (1054).


Εχεις δικιο φιλε μου,εχουν μια διαφορα 40 χρονια απο τοτε που ξεκινησε η πρωτη σταυροφορια(1096-1099).Το λαθος μου ειναι εκφραστικο χωρις να θεωρω τον εαυτο μου αλαθανστο σε θεματα ιστοριας και βεβαιως και σε αλλα θεματα.Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι οι σταυροφοριες και η ιερα εξεταση ηταν απο τις αιτιες κατα την γνωμη μου που δεν ενωθηκαν ξανα οι εκκλησιες.Βεβαια υπαρχουν και αλλες σημαντικοτατες διαφορες..
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

Δημοσίευσηαπό jdelis » 27 Ιαν 2009, 18:15

nikos79 έγραψε:Εχεις δικιο φιλε μου,εχουν μια διαφορα 40 χρονια απο τοτε που ξεκινησε η πρωτη σταυροφορια(1096-1099).Το λαθος μου ειναι εκφραστικο χωρις να θεωρω τον εαυτο μου αλαθανστο σε θεματα ιστοριας και βεβαιως και σε αλλα θεματα.Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι οι σταυροφοριες και η ιερα εξεταση ηταν απο τις αιτιες κατα την γνωμη μου που δεν ενωθηκαν ξανα οι εκκλησιες.Βεβαια υπαρχουν και αλλες σημαντικοτατες διαφορες..


Κοίτα έχουν γραφτεί κατεβατά για αυτό, αλλά εγώ έχω σχηματίσει τη δική μου άποψη. Όπως την είχε αναφέρει και ο Σπύρος Καλογήρου στην κλασσική "Λόλα":

"Είναι πολλά τα λέφτά Άρη!" :angel9:
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 28 Ιαν 2009, 09:28

jdelis έγραψε:
Κοίτα έχουν γραφτεί κατεβατά για αυτό, αλλά εγώ έχω σχηματίσει τη δική μου άποψη. Όπως την είχε αναφέρει και ο Σπύρος Καλογήρου στην κλασσική "Λόλα":

"Είναι πολλά τα λέφτά Άρη!" :angel9:




+1...... και οχι μόνο...........!!!!!!!
ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΓΑΛΑΝΗ νέα επιτυχία «ΑΝΤΕ ΓΡΑΜΜΙΣΟΥ»

http://www.youtube.com/watch?v=ukhWJ-JF ... re=related

το κομμάτι ….!
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό Researcher » 28 Ιαν 2009, 12:18

jdelis έγραψε: "Είναι πολλά τα λέφτά Άρη!" :angel9:


χεχεχε, τώρα μπαίνουμε στο ψητό.... :hello1:
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 28 Ιαν 2009, 21:10

Researcher έγραψε:
jdelis έγραψε: "Είναι πολλά τα λέφτά Άρη!" :angel9:


χεχεχε, τώρα μπαίνουμε στο ψητό.... :hello1:



Δειτε εναν υποαναπτυκτο και αμορφωτο ανθρωπο.Η σκηνη ειναι αντιπροσωπευτικη της εποχης εκεινης.Δεν ειναι φαντασια του σκηνοθετη....

http://www.youtube.com/watch?v=nv52RPAv ... php?t=1794

[/url]
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 29 Ιαν 2009, 18:27

nikos79 έγραψε:

Δειτε εναν υποαναπτυκτο και αμορφωτο ανθρωπο.Η σκηνη ειναι αντιπροσωπευτικη της εποχης εκεινης.Δεν ειναι φαντασια του σκηνοθετη....

http://www.youtube.com/watch?v=nv52RPAv ... php?t=1794

[/url]


Βλέπω ότι οι απόψεις σου δεν είναι ούτε καν Χριστιανικές – Ορθοδοξία , αλλά τις κατατάσσω προς «Χριστοδουλικες» ( δικαίωμα σου βέβαια…) , μπορείς σε παρακαλώ να μου/μας εξηγήσεις τι σχέση έχει αυτό το βίντεο με την πίστη ? :?:
Και ποια πιστη ακριβως ?????:!: :!: :!:
ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΓΑΛΑΝΗ νέα επιτυχία «ΑΝΤΕ ΓΡΑΜΜΙΣΟΥ»

http://www.youtube.com/watch?v=ukhWJ-JF ... re=related

το κομμάτι ….!
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες