Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Περί Zeitgeist

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 08 Φεβ 2009, 14:04

nikos79 έγραψε:Γερων Φιλοθεος Ζερβακος

Γερων Κλεοπας Ηλιε

Γερων Σωφρονιος του Εσσεξ

Γερων Γερμανος Σταυροβουνιωτης

Γερων Αμφιλοχιος Μακρης

Γερων Γαβριηλ Διονυσατης

Γερων Δημητριος Γκαγκασταθης

Γεροντες Χαριτων,Στεφανος,Βαρναβας

Γερων Γερβασιος

Γερων Ευσεβιος

Γερων Κυπριανος Σταυροβουνιωτης

Γερων Ιουστινος Ποποβιτς

Γερων Ιωσηφ Σπηλιωτης

Γερων Ανθιμος Αγιαννανιτης

Γερων Χαραλαμπος Βασιλοπουλος

Γερων Θεοκλητος Διονυσατης

και πολλοι αλλοι που ειναι αγνωστοι λογω ταπεινοτητας





Επίσης να μνημονεύσω και εγώ γιατί τους ξέχασε ο φίλος Νικος79


Ο Πιτ Παπαδάκoς ( το γνωστό μέντιουμ με όλο του το σόι )

Η Αγία Αναστασία του Αιγάλεω ( η γνωστή Αγιoγδιστρα φτωχών πλην τίμιων πιστών ηλιθίων χριστιανών )

Ο Κώστας Λεφάκης ( ο γνωστός αστρολόγος )

Ο Λικοπουλος ( ναι..!! ναι..!! ο γνωστός με τα Νουχελιμ και Φελιχιμ στο γνωστό www.liako.gr )

Πολλοί άλλοι στο 090 345 678 912 333

Ευλόγησων
ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΓΑΛΑΝΗ νέα επιτυχία «ΑΝΤΕ ΓΡΑΜΜΙΣΟΥ»

http://www.youtube.com/watch?v=ukhWJ-JF ... re=related

το κομμάτι ….!
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 08 Φεβ 2009, 16:56

Επίσης να μνημονεύσω και εγώ γιατί τους ξέχασε ο φίλος Νικος79


Ο Πιτ Παπαδάκoς ( το γνωστό μέντιουμ με όλο του το σόι )

Ο Κώστας Λεφάκης ( ο γνωστός αστρολόγος )

Πολλοί άλλοι στο 090 345 678 912 333

Ευλόγησων[/quote]


Ετσι ακριβως καπετανιε μου.Ερχεσαι στα λεγομενα μου.Κατι τετοιοι δημιουργησαν το Zeitgeist.
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 08 Φεβ 2009, 17:24

Ειμαι εξω γιατι νομιζα πως συζητουσαμε σοβαρα.Παω να ξαναδιαβασω .............


Και πάνω που είχε αποκτήσει ένα σοβαρό επίπεδο η συζήτηση...



ετσι ετσι οσοι λενε κατι αλλο ειναι ασοβαροι, ενω εσεις ε?
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό Angel.O.S » 08 Φεβ 2009, 17:37

Μην το κατινίαζετε το θέμα. Νίκος πως εξηγείς το γεγονός οτι όλες μα όλες οι θρησκείες πριν και μετά το χριστιανισμό έχουνε τόσα πολλά κοινά μεταξύ τους? Αν δεν καταλαβαίνεις τι λέω βάλε να δεις το ντοκιμαντέρ και πήγαινε το στο 10ο λεπτό.
Άβαταρ μέλους
Angel.O.S
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2007, 22:07

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 08 Φεβ 2009, 18:57

Για να πουμε οτι εχουν κοινα μεταξυ τους πρεπει να τις μελετησουμε ολες.Επειδη οι δημιουργοι του Zeitgeist ξερουν οτι ο μεσος ανθρωπος δεν θα κατσει να ψαξει σε βαθος,λογω χρονου και υποχρεωσεων,παρουσιαζουν επιδερμικα καποια δηθεν κοινα στοιχεια,σου πετανε και ενα ταχα επιστημονικο συμπερασμα και να σου οι αμφιβολιες.Δεν σας κανει εντυπωση οτι καταφερεται μονο κατα του χριστιανισμου;Οτι παρουσιαζει τον ζωδιακο κυκλο ως βαση μελετης των θρησκειων;Οτι δηλαδη η αστρολογια ειναι η αρχη των παντων;Μηπως επειδη οι δημιουργοι του ντοκυμαντερ ειναι ενας αστρολογος και ενας γκουρου;Και αυτοι οι δυο συνεργαστηκαν με καποια συγγραφεα η οποια εχει γραψει βιβλιο αμφισβητοντας την υπαρξη του Θεου;Ωραια χημεια.Τρεις εντελως διαφορετικες αντιληψεις πως συνεργαστηκαν;Για καμαρωστε τον http://www.jordanmaxwell.com/
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 08 Φεβ 2009, 19:17

Angel.O.S έγραψε:Μην το κατινίαζετε το θέμα. Νίκος πως εξηγείς το γεγονός οτι όλες μα όλες οι θρησκείες πριν και μετά το χριστιανισμό έχουνε τόσα πολλά κοινά μεταξύ τους? Αν δεν καταλαβαίνεις τι λέω βάλε να δεις το ντοκιμαντέρ και πήγαινε το στο 10ο λεπτό.



Τι να μην κατινιαζουμε ρε παιδιά .
Ήμαρτον πια .!!!! ΉΜΑΡΤΟΝ.

Τι να πω και τι να υποθέσω .

Κάπου στο 1992 ( βρέθηκα τότε στην Ελλάδα για 15 μήνες σερί) είχα μια σχέση με μια κοπέλα που ήταν φοιτήτρια της θεολογίας και…….. και….παρακολουθούσα και εγώ κάποιες μέρες στο αμφιθέατρο.

Αν εξαιρέσεις έναν καθηγητή ( δεν ξέρω αν θα έπρεπε να αναφέρω το πονόματου) που ο άνθρωπος ήταν εξαίρετος και το αμφιθέατρο στο μάθημα του γέμιζε με περισσότερο ασχέτους, η πλειονότητα των καθηγητών- φοιτητών την είχαν δει «μικρή Θεοί» Προφήτες και Κριτές των πάντων.
Τι να σας πω τώρα για παραδείγματα , για γέλια και για κλάματα με την νοοτροπία που κουβάλαγε η πλειονότητα από αυτούς( τους φοιτητές) , και το κακό είναι από ότι είχα καταλάβει ότι γίνανε έτσι από την ώρα που μπήκαν στο πανεπιστήμιο.
Οι περισσότεροι ερχόντουσαν σε αντιπαράθεση με κάποιους άλλους που τολμούσαν να διαβάσουν ένα βιβλίο ( για τέτοια ελευθερία πνεύματος μιλάμε ) το οποίο τότε γίνονταν μεγάλος ντόρος και κυκλοφόραγε σαν αιρετικό «ΑΝΤΙΓΝΩΣΗ» της Λιλης Ζωγράφου.( ξέρετε της γνωστής που προσπάθησε η Ορθόδοξη Εκκλησιά να την αφορίσει αλλά τελικά δεν τα κατάφερε με το σκεπτικό ότι Δεν της χρειαζότανε ένας δεύτερος Καζαντζάκης)

Δεν είμαι εναντίον του Χριστιανισμού , όχι γιατί πιστεύω ότι υπάρχει καλύτερη θρησκεία αλλά δεν το ψάχνω σε αυτό το σημείο , θα μπορούσα να πω – αν και χωράει πολύ συζήτηση – ότι για Εθνικούς λόγους θα ήμουν κατά της Ορθοδοξίας , αλλά για να μην φανώ κακός ούτε και αυτό το πολυψάχνω.
Γενικότερα δεν τα πάω καλά με την έννοια «Θεός» ή τέλος πάντων έτσι όπως μας τον σερβίρουνε

Αυτό όμως που με διαολίζει είναι το «πνεύμα» κάποιον οι οποίοι προσπαθούνε ντε και καλά να σου δώσουν να φας την «σούπα» της Αγιοσύνης - Ορθοδοξίας

Ωραία ο Νικος79 μας αράδιασε 15 ονόματα Οσίων Πατέρων που έδωσαν ελπίδα και χαρά και ελεημοσύνη στην κοινωνία, σε φτωχούς και αδυνάτους ………μπράβο τους και καλά κάνανε και η εκκλησιά τους ονόμασε Αγίους - Οσίους!!!!!!!

Ωραία και εγώ μπορώ να σου πω άλλα 15 ονόματα από ανθρώπους που ξέρω που Σεμνά και Ταπεινά ( όχι δεν ήταν όλοι Νεοδημοκρατες ) έχουν βοηθήσει ανθρώπους και όμως δεν τους ξέρει κανένας, και δεν θέλουν το όνομα τους να γραφτεί πουθενά

Τι μπορεί να σημαίνει αυτό;;;;
Και να κάνεις αγαθοεργίες για να πας στον παράδεισο θα πρέπει να είσαι Και Χριστιανός αλλά ΚΑΙ Ορθόδοξος;;;;;;;;;;;;

Όσο για την ταινία δεν νομίζω ότι δείχνει κάτι καινούργιο ή παρουσιάζει κάποια νέα ανακάλυψη ή αποκάλυψη δεδομένων .

Για κάποιον που αγαπάει τις καλές ταινίες ας δει το «THE LAST VALLEY» Ελληνικός τίτλος «Τελευταία κοιλάδα» με τον Μαικλ Κειν μια ιστορία που δεν ξερώ αν , αλλά θα μπορούσε να ήταν και αληθινή , η διαμάχη μεταξύ της στρατιωτικής δύναμης , του πνεύματος , της πολιτικής εξουσίας, και του θρησκευτικού φανατισμού με φόντο ένα μικρό χωριό στην Γερμάνια στην διάρκεια του Εκατονταετούς πολέμου.

Αυτά τα λίγα από μένα…….ΕΥΛΟΓΗΣΩΝ
ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΓΑΛΑΝΗ νέα επιτυχία «ΑΝΤΕ ΓΡΑΜΜΙΣΟΥ»

http://www.youtube.com/watch?v=ukhWJ-JF ... re=related

το κομμάτι ….!
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό vram » 08 Φεβ 2009, 20:03

Με ξαναβαζεις μεσα...Αγιοι πατερες και οσιοι...οσο αγιος ειμαι εγω μεσα απο τις πραξεις μου αλλο τοσο ειναι και αυτα τα λαμογια που αφησαν τα εγκοσμια γιατι δεν ειχαν το κουραγιο να αντιμετωπισουν τις προκλησεις της ζωης...παραμυθενιες ιστοριες με ΔΡΑΚΟΥΣ και μαχη του Καλου με το Κακο...φιλοσοφια - σοφιστεια με γνωμονα την ανθρωπινη υποδουλωση στον σκοταδισμο του μεσαιωνα της εκκλησιας....απο την αλλη Ζωδιακοι κυκλοι και αστρολογικες αναλυσεις της πλακας...αναλυτικη επιστημη πουθενα...ΓΙΑΤΙ????Αναζηταμε τον ΘΕΟ και αφηνουμε την ερευνα του στους ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΑ ΕΙΔΗΜΟΝΕΣ που αυτοπροσδιοριζονται ως ειδικοι απεσταλμενοι του..η απολυτη ξεφτιλα του ανθρωπινου πνευματος...εαν υπαρχει και τα παντα παρατηρει πρεπει να σπαει μεγαλη πλακα με το ανθρωπινο γενος..και σιγουρα δεν παρεμβαινει γιατι τετοια κωμωδια ειναι κυριλεκτικα ΘΕΙΚΗ....
Άβαταρ μέλους
vram
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 22:37
Τοποθεσία: Trinida & Tobago

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 08 Φεβ 2009, 20:09

vram έγραψε:Με ξαναβαζεις μεσα...Αγιοι πατερες και οσιοι...οσο αγιος ειμαι εγω μεσα απο τις πραξεις μου αλλο τοσο ειναι και αυτα τα λαμογια που αφησαν τα εγκοσμια γιατι δεν ειχαν το κουραγιο να αντιμετωπισουν τις προκλησεις της ζωης...παραμυθενιες ιστοριες με ΔΡΑΚΟΥΣ και μαχη του Καλου με το Κακο...φιλοσοφια - σοφιστεια με γνωμονα την ανθρωπινη υποδουλωση στον σκοταδισμο του μεσαιωνα της εκκλησιας....απο την αλλη Ζωδιακοι κυκλοι και αστρολογικες αναλυσεις της πλακας...αναλυτικη επιστημη πουθενα...ΓΙΑΤΙ????Αναζηταμε τον ΘΕΟ και αφηνουμε την ερευνα του στους ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΑ ΕΙΔΗΜΟΝΕΣ που αυτοπροσδιοριζονται ως ειδικοι απεσταλμενοι του..η απολυτη ξεφτιλα του ανθρωπινου πνευματος...εαν υπαρχει και τα παντα παρατηρει πρεπει να σπαει μεγαλη πλακα με το ανθρωπινο γενος..και σιγουρα δεν παρεμβαινει γιατι τετοια κωμωδια ειναι κυριλεκτικα ΘΕΙΚΗ....


τωρα μπορεις να ξαναβγεις .... μπες βγες sex το καταντησες .....
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό xtrail » 08 Φεβ 2009, 20:33

Εχοντας σκεφτεί πολλές φορές αυτό που λες vram, νομιζω πως πολλοι από αυτους που εγκαταλείπουν τα εγκόσμια το κάνουν ακριβως γιατί δεν μπορουν να αντιμετωπίσουν τις προκλήσεις.
Κάποιοι όμως το κάνουν, για αυτό που λεω παρακατω, και νομίζω πως αυτό κατάφεραν κάποιοι από τους αγιους και όσιους που αναφέρθηκαν παραπάνω (και άλλους άλλων θρησκειών, γιατί δεν πιστευω πως οι ανώτερες αξίες ειναι προνόμιο και αποκλειστικότητα της Χριστιανοσύνης).
Κατάφεραν να ξεφύγουν από τα υλικά και γηινα και κατάφεραν να λειτουργήσουν μυαλό και σώμα στα μέγιστα. Να κάνουν πράγματα που με τον κοινό -παραγεμισμένο με γνωσεις, ειδήσεις εντελώς άχρηστες- νου, δεν ειναι αντιληπτά-κατανοητά.
Απέδειξαν πως τα όρια του ανθρώπου ειναι πολύ μεγαλύτερα από αυτά που φανταζόμαστε.
Οπως αναφέρθηκε και κάπου στην αρχή (από τον jdelis και κάποιον άλλο) αν ο ανθρωπος καταφέρει να ξεπεράσει τα πάθη του -που μπορεί να γίνει χωρίς φοβέρες και αφορισμους- θα καταφέρει να γίνει ο ίδιος ενας μικρός Θεός.
Τελευταία επεξεργασία από xtrail και 08 Φεβ 2009, 20:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 08 Φεβ 2009, 20:36

Γιαννη (jdelis) δεν νομίζω πως υπάρχει κανεις που να αμφισβειτεί πως τα παραδείγματα που αναφέρεις είναι ανάξιοι ακόμα και άνθρωποι να λέγονται και φυσικά τέτοιοι υπάρχουν και σε άλλες θρησκείες
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 08 Φεβ 2009, 20:45

vram έγραψε:Με ξαναβαζεις μεσα...Αγιοι πατερες και οσιοι...οσο αγιος ειμαι εγω μεσα απο τις πραξεις μου αλλο τοσο ειναι και αυτα τα λαμογια που αφησαν τα εγκοσμια γιατι δεν ειχαν το κουραγιο να αντιμετωπισουν τις προκλησεις της ζωης...παραμυθενιες ιστοριες με ΔΡΑΚΟΥΣ και μαχη του Καλου με το Κακο...φιλοσοφια - σοφιστεια με γνωμονα την ανθρωπινη υποδουλωση στον σκοταδισμο του μεσαιωνα της εκκλησιας....απο την αλλη Ζωδιακοι κυκλοι και αστρολογικες αναλυσεις της πλακας...αναλυτικη επιστημη πουθενα...ΓΙΑΤΙ????Αναζηταμε τον ΘΕΟ και αφηνουμε την ερευνα του στους ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΑ ΕΙΔΗΜΟΝΕΣ που αυτοπροσδιοριζονται ως ειδικοι απεσταλμενοι του..η απολυτη ξεφτιλα του ανθρωπινου πνευματος...εαν υπαρχει και τα παντα παρατηρει πρεπει να σπαει μεγαλη πλακα με το ανθρωπινο γενος..και σιγουρα δεν παρεμβαινει γιατι τετοια κωμωδια ειναι κυριλεκτικα ΘΕΙΚΗ....



Λαμογια ε;Νομιζεις ειναι ευκολο να εισαι σωστος,σωστος λεω,οπως αυτοι που ανεφερα,μοναχος;Εχω ακουσει πολλους χαρακτηρισμους για τον πατερ Παισιο,λαμογιο πρωτη φορα ακουω να τον λενε.Μα φιλε μου αν ειχες διαβασει λιγο τον βιο του θα εβλεπες πως και το στρατιωτικο του εκανε και στον πολεμο πηγε(διαβιβαστης) και ολες τις δυσκολιες εκεινης της εποχης εζησε.Παντως ειναι στην φυση του ανθρωπου.Καταρριπτουμε,αμφισβητουμε,κατηγορουμε κατι που δεν μπορουμε να κανουμε.
Τελευταία επεξεργασία από nikos79 και 08 Φεβ 2009, 20:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

Δημοσίευσηαπό Angel.O.S » 08 Φεβ 2009, 20:47

Νίκος κάνεις ένα τραγικό λάθος. Το οτι δεν πιστεύω σε κάτι δεν σημαίνει οτι απαραίτητα πρέπει να εναντιώνομαι σε αυτό. Και έτσι πιστεύω πρέπει να είναι και το σωστό. Εσύ για πιο λόγο εναντιώνεσαι σε οτιδήποτε δεν συμφωνεί με τα πιστεύω σου? Γιατί να μην έχω την επιλογή να αμφιβάλω για αυτά που λες? Πόσο μάλλον όταν και εσύ ξέρεις οτι αυτά που πιστεύεις δεν έχουνε καμία χειροπιαστή απόδειξη, ενώ οι αμφιβολίες μας έχουνε πολλούς λόγους και αποδείξεις για να μας κάνουνε να αμφιβάλουμε για πολλά πράγματα όσο αφορά οχι μόνο το χριστιανισμό αλλά όλες τις θρησκείες και γενικότερα αυτό τον τρόπο σκέψης.

Γιατί δεν παραδέχεσαι οτι ο θεός που πιστεύεις όπως και η θρησκεία σου, είναι κάτι πολύ αόριστο, σχετικό και τις περισσότερες φορές τυχαίο, γιατί αν γεννιόσουν στην Τουρκία, βάση πιθανοτήτων, θα μας έλεγες τα ίδια για τον Αλαχ... Έτσι δεν είναι? Τώρα όμως τον βαφτίζεις Θεό. Γιατί πολύ απλά έτυχε να σε έφεραν στον κόσμο Έλληνες χριστιανοί ορθόδοξοι. Αυτή την αλήθεια σου μάθανε να λες και αυτή υποστηρίζεις. Δεκτό, απλά δεν μπορείς να είσαι απόλυτος και τόσο βέβαιος , ούτε να εναντιώνεσαι σε οτιδήποτε δεν συμφωνεί με την αλήθεια που σου μάθανε να λες και οχι για την αλήθεια που έψαξες μόνος σου να βρεις.
Άβαταρ μέλους
Angel.O.S
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2007, 22:07

Δημοσίευσηαπό vram » 08 Φεβ 2009, 20:53

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ σαν ατελες ΟΝ απο την γεννηση ως και τον θανατο αναζητα την μετουσιωση του αγνωστου σε γνωστο και οσο το δυνατον πιο καταληπτου....Τωρα ποσο ευκολα μετατρεπει το ακαταληπτο σε ευπεπτα καταληπτο αυτο εγκειται στην ανθρωπινη ευφυια και στην αναγκη για αποδεκτες λυσεις που να εξυπηρετουν ολες τις αναγκες του....Η ανθρωπινη αναζητηση γινεται βορα των επιτηδειων της καθε θρησκειας και ο Ανθρωπος ΜΑΡΙΟΝΕΤΑ στα χερια τους.
Άβαταρ μέλους
vram
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 22:37
Τοποθεσία: Trinida & Tobago

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 08 Φεβ 2009, 21:03

Angel.O.S έγραψε:Νίκος κάνεις ένα τραγικό λάθος. Το οτι δεν πιστεύω σε κάτι δεν σημαίνει οτι απαραίτητα πρέπει να εναντιώνομαι σε αυτό. Και έτσι πιστεύω πρέπει να είναι και το σωστό. Εσύ για πιο λόγο εναντιώνεσαι σε οτιδήποτε δεν συμφωνεί με τα πιστεύω σου? Γιατί να μην έχω την επιλογή να αμφιβάλω για αυτά που λες? Πόσο μάλλον όταν και εσύ ξέρεις οτι αυτά που πιστεύεις δεν έχουνε καμία χειροπιαστή απόδειξη, ενώ οι αμφιβολίες μας έχουνε πολλούς λόγους και αποδείξεις για να μας κάνουνε να αμφιβάλουμε για πολλά πράγματα όσο αφορά οχι μόνο το χριστιανισμό αλλά όλες τις θρησκείες και γενικότερα αυτό τον τρόπο σκέψης.

Γιατί δεν παραδέχεσαι οτι ο θεός που πιστεύεις όπως και η θρησκεία σου, είναι κάτι πολύ αόριστο, σχετικό και τις περισσότερες φορές τυχαίο, γιατί αν γεννιόσουν στην Τουρκία, βάση πιθανοτήτων, θα μας έλεγες τα ίδια για τον Αλαχ... Έτσι δεν είναι? Τώρα όμως τον βαφτίζεις Θεό. Γιατί πολύ απλά έτυχε να σε έφεραν στον κόσμο Έλληνες χριστιανοί ορθόδοξοι. Αυτή την αλήθεια σου μάθανε να λες και αυτή υποστηρίζεις. Δεκτό, απλά δεν μπορείς να είσαι απόλυτος και τόσο βέβαιος , ούτε να εναντιώνεσαι σε οτιδήποτε δεν συμφωνεί με την αλήθεια που σου μάθανε να λες και οχι για την αλήθεια που έψαξες μόνος σου να βρεις.






Και που το ξερεις οτι δεν εψαξα να βρω την αληθεια;Το θεμα ειναι που ψαχνεις να την βρεις.Το αοριστο και το τυχαιο πως το αποδεικνυεις;Μπορεις να αποδειξεις την μη υπαρξη του Θεου;Ειμαι εναντιον αυτωνων που λενε κατι χωρις να το εχουν ψαξει και πολυ η το εχουν ψαξει λιγο και βγαζουν συμπερασματα χαρακτηριζοντας λαμογια καποιους ανθρωπους που οι πραξεις της ζωης τους δειχνουν ποσο λαμογια ειμαστε τελικα εμεις.
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

Δημοσίευσηαπό Angel.O.S » 08 Φεβ 2009, 21:05

Όσο για τον Παισιο που λες, Και εγώ έχω ακούσει πολλά. Μπράβο του, το γεγονός όμως ότι είναι καλός άνθρωπος το βασίζεις στο γεγονός οτι το έκανε επειδή φοβότανε να μην πάει στη κόλαση? Επειδή ήτανε χριστιανός ή επειδή ήτανε ένας σωστά μεγαλωμένος άνθρωπος χωρίς κόμπλεξ που αφιέρωσε τη ζωή του στο να κάνει καλό στους συνανθρώπους του? Δηλαδή δεν υπάρχουν άλλοι τέτοιοι ΜΗ χριστιανοί?
Άβαταρ μέλους
Angel.O.S
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2007, 22:07

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες

cron