Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Περί Zeitgeist

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό jdelis » 29 Ιαν 2009, 20:12

Προφανώς στο σενάριο εμφανίζεται ένας χριστιανός που δεν δέχτηκε να γίνει μουσουλμάνος. Και δεν αμφισβητώ πως πραγματικά υπήρξαν πολλοί τέτοιοι και μπράβο τους που δεν απαρνήθηκαν την πίστη τους.

Αυτό που αδυνατώ να καταλάβω είναι πώς κάτι τέτοιο συνιστά κάποιου είδους επιχειρηματολογία σε μία συζήτηση. Αν δηλαδή σας παρουσιάσω ένα απόσπασμα ταινίας για κάποιον μουσουλμάνο που επίσης δεν απαρνήθηκε την πίστη του στηρίζω κάποια συγκεκριμένη θέση ή άποψη; Ή ακόμα και για έναν χριστιανό που αλλαξοπίστησε για κάποιους λόγους; Θα έχω έτσι στηρίξει κάποια επιχειρήματα ή απόψεις;

Πραγματικά φίλε μου δε μου είναι εύκολο να παρακολουθήσω τη λογική των επιχειρημάτων σου...
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 30 Ιαν 2009, 07:58

Δεν προσπαθω να πεισω κανεναν για το αν υπαρχει Θεος η οχι.Το να μου παρουσιασεις ενα βιντεο με εναν μουσουλμανο να μην απαρνειτε την πιστη του δεν διαφερει σε τιποτα με αυτο που παρουσιασα εγω γιατι και οι δυο πιστευοθν σε κατι.Επειδη ομως μιλαμε για την αθεια μπορεις να μου παρουσιασεις εναν αθεο που δεν απαρνειτε την αθεια του κατω κι απο τις πιο δυσκολες συνθηκες;Μιλησες για την λογικη των επιχειρηματων μου.Η λογικη των αθεων δηλαδη ποια ειναι;Δεν βλεπω κατι αρα δεν υπαρχει;Που ειναι η ανοιχτη σκεψη που πρεσβευουν;Η επειδη υπαρχουν καποιοι που το παιζουν ιερωμενοι και παιρνουν δις δεν υπαρχει Θεος;Δεν εχουμε καταλαβει κατι,εμεις εχουμε αναγκη τον Θεο και οχι ο Θεος εμας.Το να απορριπτω κατι ειναι πολυ πιο ευκολο απο το να το επιβεβαιωνω.Φιλε μου ειμαι τελειως αναξιος να σε πεισω εγω για κατι που το χεις παρει αποφαση.
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 30 Ιαν 2009, 09:23

nikos79 έγραψε:Δεν προσπαθω να πεισω κανεναν για το αν υπαρχει Θεος η οχι.Το να μου παρουσιασεις ενα βιντεο με εναν μουσουλμανο να μην απαρνειτε την πιστη του δεν διαφερει σε τιποτα με αυτο που παρουσιασα εγω γιατι και οι δυο πιστευοθν σε κατι.Επειδη ομως μιλαμε για την αθεια μπορεις να μου παρουσιασεις εναν αθεο που δεν απαρνειτε την αθεια του κατω κι απο τις πιο δυσκολες συνθηκες;Μιλησες για την λογικη των επιχειρηματων μου.Η λογικη των αθεων δηλαδη ποια ειναι;Δεν βλεπω κατι αρα δεν υπαρχει;Που ειναι η ανοιχτη σκεψη που πρεσβευουν;Η επειδη υπαρχουν καποιοι που το παιζουν ιερωμενοι και παιρνουν δις δεν υπαρχει Θεος;Δεν εχουμε καταλαβει κατι,εμεις εχουμε αναγκη τον Θεο και οχι ο Θεος εμας.Το να απορριπτω κατι ειναι πολυ πιο ευκολο απο το να το επιβεβαιωνω.Φιλε μου ειμαι τελειως αναξιος να σε πεισω εγω για κατι που το χεις παρει αποφαση.


To βάρος της αποδείξεως όμως το έχει αυτός που ισχυρίζεται ότι υπάρχει κάτι που δεν γίνεται άμεσα αντιληπτό από το σύνολο των ανθρώπων με τη βοήθεια φυσικά των αισθήσεών τους .
Δηλαδή εγώ μπορώ να λέω ότι υπάρχουν ανάμεσά μας ....αόρατοι άνθρωποι ή...εξωγήινοι ! Δεν πρέπει εγώ να σου ΑΠΟΔΕΙΞΩ ότι υπάρχουν για να σε πείσω ;;;
Τώρα για τις δύσκολες συνθήκες που ανέφερες , η αδυναμία των (περισσότερων) ανθρώπων και το "ένθεο" περιβάλλον στο οποίο μεγάλωσαν και ζουν , πιθανόν να οδηγήσουν ορισμένους (από τους άθεους) να πουν κανένα "βοήθα Παναγιά" .... Μόνο που δεν βοήθησε ποτέ κανέναν , ή τουλάχιστον οι επιλογές της ήταν το λιγότερο περίεργες.
Έπίσης το ότι υπάρχουν ιερωμένοι με δις , αλητείες , κ.λ.π. δεν σε κάνει καχύποπτο ; Δεν έχουν "φόβο θεού" αυτοί ; Ή μηπως ξέρουν κάτι παρaπάνω από το κοπάδι (ποίμνιο) ;
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό jdelis » 30 Ιαν 2009, 09:40

nikos79 έγραψε:Δεν εχουμε καταλαβει κατι,εμεις εχουμε αναγκη τον Θεο και οχι ο Θεος εμας.


Αυτή είναι μεγάλη αλήθεια και κατ' εμέ η βασικότερη αιτία δημιουργίας όλων των θρησκειών. Ο άνθρωπος νιώθοντας αδύναμος απέναντι στα μυστήρια της ζωής, το θάνατο και όλα τα σχετικά, δημιούργησε όλες τις θρησκείες του, προσαρμοζόμενες πάντοτε στα δεδομένα κάθε εποχής.

Όλα τα υπόλοιπα είναι θέματα ανάλυσης αλλά και φιλοσοφίας. Οι προσωπικές μου απόψεις αν μη τι άλλο με έχουν απελευθερώσει από προκαταλήψεις και είχα πάντα τη δυνατότητα και να μελετήσω και να κρίνω κάτι χωρίς παρωπίδες.

Δυστυχώς όμως μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να βρω κάποιον υποστηρικτή αντίθετης άποψης με τη δυνατότητα να διεξάγει μία κάπως σοβαρή και εμπεριστατωμένη συζήτηση, βασιζόμενη σε λογικά επιχειρήματα. Κατέληξα πως δεν είναι παράλογο αφού αποτελεί αντίφαση να ζητάς από κάποιον να στηρίξει λογικά θέματα "πίστης", αφού τα τελευταία είναι εξ' ορισμού αντίθετα προς την ιδέα της λογικής. Φαντάσου και τα δύο σαν εκ διαμέτρου αντίθετα περιεχόμενα μίας μπάρας, όπου όταν αυξάνεται το ένα αναγκαστικά υποχωρεί το άλλο.

Από την άλλη επειδή δεν έχω μάθει να κάνω διάλογο πέραν των επιχειρημάτων και της λογικής (άρα και της "απόδειξης" με την ευρύτερη έννοια του όρου) πρακτικά έχω εγκαταλείψει τέτοιες συζητήσεις. Γιατί είτε καταλήγουν σε αντεγκλήσεις και αφορισμούς είτε στην καλύτερη περίπτωση σε παιδαριώδη επιχειρηματολογία που αδυνατώ να ακολουθήσω.

Ειλικρινά όλα τα παραπάνω είναι γενικές απόψεις και δεν θέλω να μειώσουν κανέναν, ειδικά τους φίλους που συζητάμε εδώ μαζί. Μακάρι να βρεθεί κάποιος και να με πείσει για το αντίθετο. Όσο και αν σε κάποιους φανεί αντιφατικό εγώ είμαι ανοιχτός στο ότι μπορώ να κάνω λάθως. Αυτοί είναι...;
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 30 Ιαν 2009, 10:41

Jugulator έγραψε:
nikos79 έγραψε:Δεν προσπαθω να πεισω κανεναν για το αν υπαρχει Θεος η οχι.Το να μου παρουσιασεις ενα βιντεο με εναν μουσουλμανο να μην απαρνειτε την πιστη του δεν διαφερει σε τιποτα με αυτο που παρουσιασα εγω γιατι και οι δυο πιστευοθν σε κατι.Επειδη ομως μιλαμε για την αθεια μπορεις να μου παρουσιασεις εναν αθεο που δεν απαρνειτε την αθεια του κατω κι απο τις πιο δυσκολες συνθηκες;Μιλησες για την λογικη των επιχειρηματων μου.Η λογικη των αθεων δηλαδη ποια ειναι;Δεν βλεπω κατι αρα δεν υπαρχει;Που ειναι η ανοιχτη σκεψη που πρεσβευουν;Η επειδη υπαρχουν καποιοι που το παιζουν ιερωμενοι και παιρνουν δις δεν υπαρχει Θεος;Δεν εχουμε καταλαβει κατι,εμεις εχουμε αναγκη τον Θεο και οχι ο Θεος εμας.Το να απορριπτω κατι ειναι πολυ πιο ευκολο απο το να το επιβεβαιωνω.Φιλε μου ειμαι τελειως αναξιος να σε πεισω εγω για κατι που το χεις παρει αποφαση.


To βάρος της αποδείξεως όμως το έχει αυτός που ισχυρίζεται ότι υπάρχει κάτι που δεν γίνεται άμεσα αντιληπτό από το σύνολο των ανθρώπων με τη βοήθεια φυσικά των αισθήσεών τους .
Δηλαδή εγώ μπορώ να λέω ότι υπάρχουν ανάμεσά μας ....αόρατοι άνθρωποι ή...εξωγήινοι ! Δεν πρέπει εγώ να σου ΑΠΟΔΕΙΞΩ ότι υπάρχουν για να σε πείσω ;;;
Τώρα για τις δύσκολες συνθήκες που ανέφερες , η αδυναμία των (περισσότερων) ανθρώπων και το "ένθεο" περιβάλλον στο οποίο μεγάλωσαν και ζουν , πιθανόν να οδηγήσουν ορισμένους (από τους άθεους) να πουν κανένα "βοήθα Παναγιά" .... Μόνο που δεν βοήθησε ποτέ κανέναν , ή τουλάχιστον οι επιλογές της ήταν το λιγότερο περίεργες.
Έπίσης το ότι υπάρχουν ιερωμένοι με δις , αλητείες , κ.λ.π. δεν σε κάνει καχύποπτο ; Δεν έχουν "φόβο θεού" αυτοί ; Ή μηπως ξέρουν κάτι παρaπάνω από το κοπάδι (ποίμνιο) ;




Λες κατι το οποιο χρειαζεται κι αυτο αποδειξη,που το ξερεις οτι δεν βοηθησε ποτε κανεναν;Πως το αποδεικνυεις;Τοσες μαρτυριες ανθρωπων που βοηθηθηκαν δεν σε πειθουν;Βεβαια θα μου πεις υπαρχουν και πολλοι που δεν βοηθηθηκαν.Μηπως δεν ηθελαν να βοηθηθουν πραγματικα;Και βεβαια μας φαινονται περιεργες οι επιλογες Της.Πως μπορουμε να τις κατανοησουμε;Ενα μυρμηγκι μπορει να κατανοησει εναν ανθρωπο;Γιατι μπροστα Του αυτο ειμαστε.Οχι δεν μου κανει εντυπωση οτι υπαρχουν τετοιοι ιερεις γιατι και αυτο ειπωθηκε και γραφτηκε πριν πολλα πολλα χρονια,οτι θα ερθει εποχη που θα υπαρχουν ιερεις χειροτεροι των χειροτερων.Βλεπετε,η Ορθοδοξια ηταν ειναι και θα ειναι επικαιρη και διαχρονικη και ας την θεωρουν πολλοι ξεπερασμενη.
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 30 Ιαν 2009, 10:59

Όποιους "βοήθησε η Παναγία ή ο θεός κ.λ.π." στην πραγματικότητα εμπίπτουν στο ποσοστό των ανθρώπων που στην ουσία βοηθείται μόνο του : ενεργοποιεί τις δυνάμεις του απέναντι στον όποιο κίνδυνο . Λες οι 250.000 άνθρωποι που σκοτώθηκαν από το τσουνάμι το 2004 να μην ήθελαν να σωθούν ; Τί έκανε ο θεός εκείνες τις ώρες ; Ήταν απασχολημένος ; Κοίταζε αλλού ; Έπαιζε...τάβλι ; Και στο κάτω γιατί δίνει τέτοιες καταστροφές στον πλανήτη ;
Mην βιαστείς να πεις το γνωστό "φταίει ο άνθρωπος με τις ενέργειές του και όχι ο θεός" . Τους σεισμούς ΔΕΝ τους κάνει ο άνθρωπος...
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό gourouna10 » 30 Ιαν 2009, 14:06

[Λες οι 250.000 άνθρωποι που σκοτώθηκαν από το τσουνάμι το 2004 να μην ήθελαν να σωθούν ; Τί έκανε ο θεός εκείνες τις ώρες ; Ήταν απασχολημένος ; Κοίταζε αλλού ; Έπαιζε...τάβλι ; Και στο κάτω γιατί δίνει τέτοιες καταστροφές στον πλανήτη ; ]


ειδες,αν τα εβλεπες στην τηλεοραση την καταστροφη,μια θαλασσα ,κρυσταλινη,καθαρη ,ασπρη,αφρισμενη,να μπαινει στην στερια και αμεσως να μαυριζει,να γινετε πιο μαυρη και απο πισα.
ισως και αυτο να ειναι μια εκδικηση θεου για την ακολασια του ανθρωπου.
ο θεος βοηθαει τους καθαρους και τιμιους ανθρωπους.
Άβαταρ μέλους
gourouna10
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 17 Φεβ 2007, 12:55
Τοποθεσία: athens@ãιωργος

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 30 Ιαν 2009, 14:49

gourouna10 έγραψε:

ισως και αυτο να ειναι μια εκδικηση θεου για την ακολασια του ανθρωπου.


Ποιούς ;;;;;;;;;; εκδικήθηκε ;;;;; Aυτούς που δεν είχαν στον ήλιο μοίρα ; Διέλυσε - εξόντωσε ο "φιλεύσπλαγχνος" τόσες οικογένειες και "αθώους" σε τρεις ηπείρους για να εκδικηθεί κάποιους ακόλαστους ;;;
Και είναι συμπεριφορά αυτή θεού - πατέρα στα "παιδιά του" ;


ο θεος βοηθαει τους καθαρους και τιμιους ανθρωπους.


Σαν ποιον δηλαδή ;;; Και πως διάολο τους βοηθάει ; Δείχνοντάς τους τι τους περιμένει άν τον τσαντίσουν ;
Ευχαριστώ εγώ πάντως τέτοιον θεό δεν θα πάρω....
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό Angel.O.S » 30 Ιαν 2009, 14:55

Καλά ρε τι λέτε....έχετε ξεφύγει?
Ποιες μαρτυρίες και πράσινα άλογα?
Είσουν εκεί Νίκος και δεν το ξέραμε?
Αντίστοιχες μαρτυρίες υπάρχουν για όλες τις θρησκείες..γιατί η δικιά σου να είναι η αληθινή?
Ποιες τιμωρίες για ακολασίες και ιστορίες για αρκούδες ?
Γιατί έχετε μάθει να ζείτε με το φόβο του μπαμπούλα (aka Θεός)?

Εσείς που πιστεύετε και δεν ερευνάτε όταν αρρωστήσετε μη πάτε στο γιατρό, πηγαιντε στο παπά.
Εγώ προτιμώ να ζω με την επιστήμη και να εξηγώ οτι βλέπω, να το αναλύω, να ερευνώ και να κατανοώ το τι μου γίνεται γύρω μου παρά να ζω με το "κύριε ελέησον".

Σε λίγο θα μας πείτε οτι και τα τζιπάκια σας σας τα έφερε ο Άγιος Βασίλης...
Άβαταρ μέλους
Angel.O.S
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2007, 22:07

Δημοσίευσηαπό jdelis » 30 Ιαν 2009, 14:57

ο θεος βοηθαει τους καθαρους και τιμιους ανθρωπους.


... και τους υπόλοιπους τους καθαρίζει μαζικά, όπως πχ. τους προαναφερόμενους ταυλανδέζους (άσε που δεν είναι καν Χριστιανοί, πόσο μάλλον ορθόδοξοι...). Θέλει και τύχη πάντως να τους έχεις έτσι συγκεντρωμένους, μια κι έξω!

Και αυτοί που δε γλυτώνουν στα δυστυχήματα δεν έχουν βέβαια τη βοήθεια της Παναγίας ή κάποιου άλλου, γιατί προφανώς δεν την αξίζουν, ή δεν ήθελαν να βοηθηθούν, όπως αναφέρθηκε πιο πάνω. Για παράδειγμα οι μαθητές που σκοτώθηκαν στον Μαλιακό πριν λίγα χρόνια. Κάποιες αμαρτίες θα είχαν κάνει είναι σίγουρο, και ευτυχώς μαζεύτηκαν όλοι μαζί σε ένα πούλμαν, να μην έχουμε να τους τακτοποιήσουμε έναν έναν.

Ακόμα και σε αυτό που αναφέρετε (να κοιτάξουμε γύρω μας) ένα είναι το βέβαιο : αν η ύπαρξη θεού επιβεβαιώνεται ή όχι από όσα βλέπουμε και ακούμε, σαφώς ενισχύεται η άποψη πως δε μπορεί να υπάρχει θεός.

Γιατί αν υπάρχει και αφήνει να συμβαίνουν όσα συμβαίνουν (ή ακόμα χειρότερα να συμμετέχει σε αυτά) τότε αλοίμονο σε όλους μας!
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Jugulator » 30 Ιαν 2009, 14:59

Angel.O.S έγραψε:Καλά ρε τι λέτε....έχετε ξεφύγει?
Σε λίγο θα μας πείτε οτι και τα τζιπάκια σας σας τα έφερε ο Άγιος Βασίλης...


Έκτακτο !!!! :P :P :P
Άβαταρ μέλους
Jugulator
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2004, 12:43
Τοποθεσία: Βέροια

Δημοσίευσηαπό vagelis » 30 Ιαν 2009, 16:38

Εμενα παντως το τζιπακι μου το εφερε η αγια κλητεμνιστρα.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό gourouna10 » 30 Ιαν 2009, 17:52

[Εγώ προτιμώ να ζω με την επιστήμη και να εξηγώ οτι βλέπω, να το αναλύω, να ερευνώ και να κατανοώ το τι μου γίνεται γύρω μου παρά να ζω με το "κύριε ελέησον". ]


εκει που σταματαει η επιστημη αρχιζει ο θεος.
τα υπολοιπα σχολια για να απαντηθουν χρηζουν μεγαλα κεφαλαια και κατηχηση.
Άβαταρ μέλους
gourouna10
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 17 Φεβ 2007, 12:55
Τοποθεσία: athens@ãιωργος

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 30 Ιαν 2009, 19:26

gourouna10 έγραψε:

εκει που σταματαει η επιστημη αρχιζει ο θεος.
τα υπολοιπα σχολια για να απαντηθουν χρηζουν μεγαλα κεφαλαια και κατηχηση.


Επίσης ο θεός ΞΕΚΙΝΑΕΙ από εκεί που σταματάει η αμορφωσιά – άγνοια - παραδοπιστία των @@@@@@ ……. Ε !!! …. Συγνώμη κύριοι αλλά αν θέλετε να κάνουμε μια σοβαρή συζήτηση να σας υπενθυμίσω ότι βρισκόμαστε στο 2009 .

Έπαιρνε κάποιον το ποτάμι και χανότανε ………….. « ε ! ήταν αμαρτωλός παιδί μου και τον τιμώρησε ο Θεός ….»

Έπεφτε ένας κεραυνός και καιγόντουσαν τα ζώα ενός βοσκού ….. « ε! έλεγε κακές λέξεις … και τον τιμώρησε ο Θεός …»

Κάποτε η Χριστιανική εκκλησιά έκαιγε στην πυρά ανθρώπους επειδή έλεγαν «ότι η γη γυρίζει γύρο από τον ήλιο» μερικά χρόνια αργότερα ονόμασε «μηχανή του διόλου» τις ατμομηχανές και το επίπεδο των ανθρώπων ( NAI έγινε εδώ στην Ελλάδα ..) ήταν να ρίχνουν σανό στις ράγες για να φάει ο «Δράκος» έτσι έλεγαν την ατμομηχανή γιατί έβγαζε φωτιά και καπνό ………….. για να μην μιλήσουμε για τις ημέρες μας που ήταν βλαστήμια πριν 40 χρόνια να ανέφερες ότι ο «άνθρωπος θα πάει στο φεγγάρι» και θα κατάκτηση το διάστημα ……….. κ.λ.π.

Επειδή θέλω να λουφάρω πληκτρολόγιο οι απόψεις του jdelis , Angel.o.s. , Jugulator με καλύπτουν πλήρως ………..

Και για αυτούς που διαφωνούν με τις απόψεις μου ,

……. ε! πραγματικά το λέω ΑΣ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ !!!!!!!


Υ.Γ. Αληθεια αφου το ανεφερες .... ΕΣΥ ξερεις να μας πεις ΠΟΥ μπορει να σταματησει η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ?????????
ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΓΑΛΑΝΗ νέα επιτυχία «ΑΝΤΕ ΓΡΑΜΜΙΣΟΥ»

http://www.youtube.com/watch?v=ukhWJ-JF ... re=related

το κομμάτι ….!
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό vagelis » 30 Ιαν 2009, 19:48

Captaindim έγραψε:
gourouna10 έγραψε:

εκει που σταματαει η επιστημη αρχιζει ο θεος.
τα υπολοιπα σχολια για να απαντηθουν χρηζουν μεγαλα κεφαλαια και κατηχηση.


Επίσης ο θεός ΞΕΚΙΝΑΕΙ από εκεί που σταματάει η αμορφωσιά – άγνοια - παραδοπιστία των @@@@@@ ……. Ε !!! …. Συγνώμη κύριοι αλλά αν θέλετε να κάνουμε μια σοβαρή συζήτηση να σας υπενθυμίσω ότι βρισκόμαστε στο 2009 .

Έπαιρνε κάποιον το ποτάμι και χανότανε ………….. « ε ! ήταν αμαρτωλός παιδί μου και τον τιμώρησε ο Θεός ….»

Έπεφτε ένας κεραυνός και καιγόντουσαν τα ζώα ενός βοσκού ….. « ε! έλεγε κακές λέξεις … και τον τιμώρησε ο Θεός …»

Κάποτε η Χριστιανική εκκλησιά έκαιγε στην πυρά ανθρώπους επειδή έλεγαν «ότι η γη γυρίζει γύρο από τον ήλιο» μερικά χρόνια αργότερα ονόμασε «μηχανή του διόλου» τις ατμομηχανές και το επίπεδο των ανθρώπων ( NAI έγινε εδώ στην Ελλάδα ..) ήταν να ρίχνουν σανό στις ράγες για να φάει ο «Δράκος» έτσι έλεγαν την ατμομηχανή γιατί έβγαζε φωτιά και καπνό ………….. για να μην μιλήσουμε για τις ημέρες μας που ήταν βλαστήμια πριν 40 χρόνια να ανέφερες ότι ο «άνθρωπος θα πάει στο φεγγάρι» και θα κατάκτηση το διάστημα ……….. κ.λ.π.

Επειδή θέλω να λουφάρω πληκτρολόγιο οι απόψεις του jdelis , Angel.o.s. , Jugulator με καλύπτουν πλήρως ………..

Και για αυτούς που διαφωνούν με τις απόψεις μου ,

……. ε! πραγματικά το λέω ΑΣ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ !!!!!!!


Υ.Γ. Αληθεια αφου το ανεφερες .... ΕΣΥ ξερεις να μας πεις ΠΟΥ μπορει να σταματησει η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ?????????


Πρωτα ο θεος θα ερθεις την Κυριακη στην μαζωξη;
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες