Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Περί Zeitgeist

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό Researcher » 26 Ιαν 2009, 11:36

Landless έγραψε:Ζορίζονται γιατί δεν απέκτησαν (αυθαίρετα) δικαιώματα σε περιουσία συγγενών.


Το αυθαίρετα που το είδες? ή μήπως εννοείς ότι πρέπει να τα χαίρεται ο παπα-χ και όλη η αδηφάγα συμμορία του και όχι οι συγγενείς? ή μήπως ο Θεός τα έχει ανάγκη?
Για την ιστορία θα σου πω ότι τα λεφτά αυτά τα δώρισε σε μια παλαιότατη μονή (ιστορική) για να γίνει ανακαίνιση και να ξαναλειτουργήσει...και μόλις πριν 12 χρόνια ξεκίνησε η αποκαταστασή της...και με χορηγό?
Το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ και εφορία Βυζ. αρχαιοτήτων!
Δηλαδή τα λεφτουδάκια κάπου χάθηκαν στην πορεία...
Για τους χριστιανούς (με παρότρυνση του παπαδαριού και όχι μόνο) δεν φωνάξαν απλά, εκτός κι αν είσαι μικρός και δεν τα θυμάσαι...
Οσο για τα 5εκ, όχι απλά ισχύει, αλλά το έχω δει με τα μάτια μου σε σημείο μαχαιρωμάτων...

Σωστός και ο superspy, ήδη έχουμε περάσει σε άλλα επίπεδα!
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 26 Ιαν 2009, 11:39

Δεν μετρά ο τρόπος που πιστεύεις η την θρησκεία που ασκείς, γιατί όλες οι θρησκείες ( οι περισσοτερες) πιστεύουνε σε ένα ΘΕΟ με τον ίδιο σκοπό αλλά με μικρές παραλλαγές. Έτσι και ο ¨άθεος¨ μπορεί να είναι σωστός με τον τρόπο ζωης του να βοηθά και να μεριμνά για τον συνάνθρωπο του χωρίς να πιστεύει σε κάτι παντοδύναμο.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό vagelis » 26 Ιαν 2009, 11:53

Researcher έγραψε:
Landless έγραψε:Ζορίζονται γιατί δεν απέκτησαν (αυθαίρετα) δικαιώματα σε περιουσία συγγενών.


Το αυθαίρετα που το είδες? ή μήπως εννοείς ότι πρέπει να τα χαίρεται ο παπα-χ και όλη η αδηφάγα συμμορία του και όχι οι συγγενείς? ή μήπως ο Θεός τα έχει ανάγκη?
Για την ιστορία θα σου πω ότι τα λεφτά αυτά τα δώρισε σε μια παλαιότατη μονή (ιστορική) για να γίνει ανακαίνιση και να ξαναλειτουργήσει...και μόλις πριν 12 χρόνια ξεκίνησε η αποκαταστασή της...και με χορηγό?
Το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ και εφορία Βυζ. αρχαιοτήτων!
Δηλαδή τα λεφτουδάκια κάπου χάθηκαν στην πορεία...
Για τους χριστιανούς (με παρότρυνση του παπαδαριού και όχι μόνο) δεν φωνάξαν απλά, εκτός κι αν είσαι μικρός και δεν τα θυμάσαι...
Οσο για τα 5εκ, όχι απλά ισχύει, αλλά το έχω δει με τα μάτια μου σε σημείο μαχαιρωμάτων...

Σωστός και ο superspy, ήδη έχουμε περάσει σε άλλα επίπεδα!


Κοιτα να δεις που συμφωνω μαζι σου.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό Landless » 26 Ιαν 2009, 12:00

Δεν κατάλαβες τι θέλω να πω...

Για μένα κάποιος ανοιχτόμυαλος δεν θα είχε πρόβλημα έστω κι αν η ηλικιωμένη θεία του έτρωγε τα λεφτά της σε διακοπές στις μπαχάμες παρέα με μυώδεις 25 χρονους νεαρούς. Δικά της δεν ήταν;

Σύμφωνοι δεν φώναζαν απλά, έκαναν διάφορες ασχήμιες, όπως σε άλλες περιπτώσεις καίνε βιβλία. Αν θεωρείς όμως ότι οι συμπεριφορές αυτές χαρακτηρίζουν τους χριστιανούς ορθόδοξους (άσχετα με το πως αυτοχαρακτηρίζονται) μάλλον βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος.

Κι εγώ έχω δει μαχαιρώματα στο κέντρο της πόλης για 20 ευρώ και πυροβολισμούς για μια θέση πάρκιγκ. Τι σημαίνει αυτό, ότι στις πόλεις είναι όλοι πρεζόνια και μαχαιροβγάλτες; Εσύ πως καταλήγεις σε αντίστοιχα συμπεράσματα για τα χωριά;

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι οι γενικεύσεις του στύλ "όλοι οι τάδε είναι τέτοιοι" δεν είναι δείγματα ανοιχτού μυαλού.

Όσο για τον κλήρο να μην ξεχνάμε ότι είναι κι αυτός κομμάτι της κοινωνίας που ζούμε. Σε όσο ποσοστό υπάρχει ανάμεσά μας διαφθορά και σαπίλα σε αντίστοιχο υπάρχει και στους κληρικούς.
Το συμπέρασμα; Διαλέγεις τις παρέες σου!
Άβαταρ μέλους
Landless
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 11:07
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Researcher » 26 Ιαν 2009, 15:39

Φυσικά και να τα έτρωγε όλα, αλλά το θέμα δεν είναι κατεξοχήν τα λεφτά αλλά ο λόγος! Για να συγχωρεθούν οι αμαρτίες της!!!
:shock:
Δεν προβάλω κανένα κοινωνικό ρατσισμό, ισοπεδωτισμό και ζητώ συγνώμη αν άφησα από τα λεγομενά μου να εννοηθεί κάτι τέτοιο. Αυτό που τόνιζα ήταν ότι οι παλαιότερες γενεές σκέφτονταν πολύ διαφορετικά από ότι εμείς (όπως και οι επόμενοι σίγουρα) και ένα μεγάλο μέρος αυτού οφείλεται στην έλλειψη δεδομένων, παιδείας και μόρφωσης. Χωρίς να σημαίνει ότι ήταν κακοί άνθρωποι ή απατεώνες. Οσο για τους χριστιανούς το αναφέρω σαν ένα αγκάθι το όλο σκηνικό όπως και σε άλλες θρησκίες άλλωστε συμβαίνει. Δεν καταδίκασα καμία θρησκεία, τους εκπροσώπους απλώς κατέκρινα που τα παρουσιάζουν κατά το δοκούν και όταν δεν υπάρχει και λίγο μυαλό στο "ακροατήριο" παρασύρουνται σε καταστάσεις που για μένα είναι απαράδεκτες. Ουτε και προκειται να τσακωθώ για κάτι που κανείς δεν το έχει δει ή ακούσει. Η λογικη μου προστάζει να πιστεύω σε αυτό που αποκαλώ Θεός-Άνθρωπος. Το μεγαλείο της σοφίας και της ψυχής που κρύβουμε όλοι μέσα μας. Αν αυτό το αποκαλείς Χριστιανισμό, Βουδισμό, Μωαμεθανισμό δεν με απασχολεί. Δεν αναιρώ τον Χριστιανισμό αλλά επίτρεψε μου την "εκκλησία" να την έχω μέσα μου και όχι να μου την επιβάλει κάποιος άλλος γιατί έτσι είθισται.
Φιλικά πάντα
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Researcher » 26 Ιαν 2009, 15:43

vagelis έγραψε:Κοιτα να δεις που συμφωνω μαζι σου.


ΑΑΑΑΑ!!! όλα κι όλα Βαγγέλη!
αφού το ξέρεις ότι εμείς οι δύο πάντα διαφωνούμε, τώρα γιατί μου τ'αλλάζεις?
Θα με κάνεις να αλλάξω όλα τα κείμενα των προηγούμενων απαντήσεων αρκεί να διαφωνούμε!!! :lol: :lol: :lol:

Τώρα σοβαρά, δεν μπορεί κάποιος φούρνος θα γκρεμίστηκε! :shock:
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vagelis » 26 Ιαν 2009, 16:16

Μεχρι που αλαξα και την υπογραφη μου για να μην μου την ξαναπεις.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 26 Ιαν 2009, 16:22

Angel.O.S έγραψε:Ενώ όταν σε παίρνουνε χωρίς να σε ρωτήσουν και σε βαφτίζουν χριστιανό και μια ζωή σου κάνουν πλύση εγκεφάλου είναι καλύτερα? Νίκος αν γεννιόσουν στην Τουρκία σε πιο θεό θα πίστευες?

Και κάτι άλλο . Το Documentary αναφέρεται σε 1002 άλλα πράγματα πέρα από την θρησκεία, εσύ εκεί κόλλησες?



Οταν λετε πλυση εγκεφαλου τι εννοειτε;Οτι σου μαθαινουν την μονη αληθεια ειναι κακο;Ειχα γνωρισει στο Αγιο Ορος που ειχα παει 3 Καναδους που ειχαν βαπτιστει Ορθοδοξοι οποτε το που γεννιεσαι δεν εχει και πολυ σημασια.Δηλαδη στην Ελλαδα δεν εχουμε μουσουλμανους που εχουν γεννηθει εδω;Κολλησα εκει που λες γιατι το θεωρω σημαντικοτερο απο ολα τα αλλα
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

Δημοσίευσηαπό Researcher » 26 Ιαν 2009, 16:24

vagelis έγραψε:Μεχρι που αλαξα και την υπογραφη μου για να μην μου την ξαναπεις.


χεχεχε! τελικά τα κατάφερα! :evil: :lol:

Γ@μάτη η νέα σου και
όσο για τον Λάζαρο,...
... συμφωνώ!!!! :twisted:
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Landless » 26 Ιαν 2009, 16:27

Researcher έγραψε:Φυσικά και να τα έτρωγε όλα, αλλά το θέμα δεν είναι κατεξοχήν τα λεφτά αλλά ο λόγος! Για να συγχωρεθούν οι αμαρτίες της!!!
:shock:

Πολύ πιθανόν να έκανε λάθος, (η ελεημοσύνη με σκοπό την υστεροφημία δεν είναι καλό πράγμα, όσο κι αν σου φαίνεται παράξενο...) αλλά είχε κάθε δικαίωμα να διαχειριστεί την περιουσία της κατά το δοκούν. Άλλωστε όταν ο άνθρωπος φτάνει κοντά στο θάνατο σκέφτεται πολύ διαφορετικά σε σχέση με την περίοδο που αισθάνεται νέος και παντοδύναμος.

Researcher έγραψε:Δεν προβάλω κανένα κοινωνικό ρατσισμό, ισοπεδωτισμό και ζητώ συγνώμη αν άφησα από τα λεγομενά μου να εννοηθεί κάτι τέτοιο.


Καλύτερα έτσι.

Researcher έγραψε: Αυτό που τόνιζα ήταν ότι οι παλαιότερες γενεές σκέφτονταν πολύ διαφορετικά από ότι εμείς (όπως και οι επόμενοι σίγουρα) και ένα μεγάλο μέρος αυτού οφείλεται στην έλλειψη δεδομένων, παιδείας και μόρφωσης. Χωρίς να σημαίνει ότι ήταν κακοί άνθρωποι ή απατεώνες.


Σίγουρα σκέφτονταν διαφορετικά αλλά και πιο καθαρά κατά τη γνώμη μου.
Είχανε μερικές "σταθερές", ήξεραν που πατούσαν, και το καλύτερο, ήταν απρόσβλητοι από την τηλεόραση. Χαρακτηριστικό παράδειγμα στην τελευταία συναυλία της Madona στην Αθήνα, οι παπούδες στο καφενείο ενός χωριού χλεύαζαν αυτούς που ξεροστάλιαζαν από το πρωϊ για ένα εισιτήριο και νόμιζαν ότι έκαναν κάτι σπουδαίο. Βλέπεις καμιά φορά η λογική των ηλικιωμένων αγράμματων ανθρώπων είναι πιο καθαρή από αυτή των "μορφωμένων νέων".


Researcher έγραψε:Οσο για τους χριστιανούς το αναφέρω σαν ένα αγκάθι το όλο σκηνικό όπως και σε άλλες θρησκίες άλλωστε συμβαίνει. Δεν καταδίκασα καμία θρησκεία, τους εκπροσώπους απλώς κατέκρινα που τα παρουσιάζουν κατά το δοκούν και όταν δεν υπάρχει και λίγο μυαλό στο "ακροατήριο" παρασύρουνται σε καταστάσεις που για μένα είναι απαράδεκτες. Ουτε και προκειται να τσακωθώ για κάτι που κανείς δεν το έχει δει ή ακούσει. Η λογικη μου προστάζει να πιστεύω σε αυτό που αποκαλώ Θεός-Άνθρωπος. Το μεγαλείο της σοφίας και της ψυχής που κρύβουμε όλοι μέσα μας. Αν αυτό το αποκαλείς Χριστιανισμό, Βουδισμό, Μωαμεθανισμό δεν με απασχολεί. Δεν αναιρώ τον Χριστιανισμό αλλά επίτρεψε μου την "εκκλησία" να την έχω μέσα μου και όχι να μου την επιβάλει κάποιος άλλος γιατί έτσι είθισται.
Φιλικά πάντα


Το τι πιστεύεις και τι όχι είναι καθαρά δική σου υπόθεση, δεν χρήζει περεταίρω συζήτησης. Πάντως οι υπερβολές δεν είναι αντιπροσωπευτικές. Και σαφώς δεν τίθεται θέμα επιβολής από άλλους. Αν δεν ψάξεις μόνος σου δεν γίνεται τίποτα. Όμως αυτό που προσπάθησα να σου πω είναι πως ότι ψάχνεις σε ένα χώρο, αυτό θα βρίσκεις.
Άβαταρ μέλους
Landless
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 11:07
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 26 Ιαν 2009, 16:27

marousiotis έγραψε:Με εκπλησει το οτι και σημερα νεοι ανθρωποι μπορουν να εχουν αντιληψεις
και αποψεις που ειχαν οι γονεις μας και οι παπουδες μας.



Με εκπλησει ακομα περισσοτερο που υπαρχουν καποιοι που εχουν αντιληψεις και αποψεις που ειχαν οι Ρωμαιοι και οι αλλοι λαοι εκεινης της εποχης.Πιστευω οτι εκεινες οι εποχες ειναι πιο παλιες απο αυτες των παππουδων μας οποτε και πιο ξεπερασμενες...
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 26 Ιαν 2009, 16:41

Researcher έγραψε:
gourouna10 έγραψε:για ποιον το λες αυτο?
δηλαδη οι παππουδες και οι μανναδες μας οταν μας βγαλανε ητανε υποαναπτυχτοι,υποβιβαζης την νοημοσυνη τους?


Θυμίσου μόνο ποιές ήταν οι αντιδράσεις πριν 15-20 χρόνια κοντά, όταν βγήκε η ταινία "Ο τελευταίος πειρασμός" στους κινηματογράφους και τι πίστευε ο κόσμος (τουλάχιστον στην Ελλάδα).
Δεν είναι θέμα υποβιβασμού, απλώς θέμα εξέλιξης και εποχής. Παλιότερα το μυαλό των ανθρώπων σε οτιδήποτε "ενάντιο" στα δόγματα που πίστευαν, είχε σαν αποτέλεσμα το κυνήγι μαγισσών, την ιερά εξέταση ως και κοινωνικά και κυριολεκτικά λυντσαρίσματα σχεδόν ως τις μέρες μας.
Όλοι αυτοί στερήσαν από την ανθρωπότητα λαμπρά μυαλά σαν του Ρότζερ Μπέηκον (μεσαίωνας), ανθρώπων που ήθελαν να προσφέρουν και με επιστημονικά τεκμηριωμένες αποδείξεις να εξελίξουν τον κόσμο μας.
Το ότι οι εκπρόσωποι του Θεού ζητάγανε γη και money για το "κοινοφελές" τους έργο και ότι υπήρχε μια αμέριστη τακτική, οι άνθρωποι να τους γράφουν τα κτηματά τους και τις περιουσίες τους για να συγχωρεθούν οι αμαρτίες τους...
Τότε ναι φίλε μου...Όλοι αυτοί ήταν υποανάπτυκτοι και μην το παίρνεις προσωπικά ούτε σαν κατηγορία εναντίον τους. Ηταν θέμα εποχής και γνώσεων. Μιλάμε πάντα για τα σημερινά δεδομένα. Γι' αυτό και η γνώση είναι κάτι που πολλοί (κυβερνώντες και εκκλησιάζοντες) θέλουν να αποφεύγουν συστηματικά και σαν παράδειγμα δες χώρες θρησκευτικού φανατισμού και αυτά που οι αμόρφωτοι πολίτες τους πράτουν. Δεν εννοώ επουδενεί ότι είναι κακοί αλλά με στερημένα γνώσεων κολλημένα μυαλά.
Και σαν προσωπικό παράδειγμα να σου πω ότι πριν 40 χρόνια περίπου μια θειά της οικογενείας μου πέθανε. Άφησε όλη την περιουσία της σε κάποια μονή. Το ποσό? 80.000.000 δραχμές (τότε!!!), κτήματα και εκτάσεις μεγαλύτερης αξίας! Και όλα αυτά πριν πεθάνει! Βλέπεις ο φόβος είναι μεγάλο εργαλείο για την καταδυνάστευση των μαζών...Δεν ξέρω αν εκεί πάνω συγχωρέθηκε τελικά,...αλλά εγώ προσωπικά δεν την συγχώρεσα ποτέ...Είναι όλοι αυτοί που δημιούργησαν τους Εφραίμιδες και τα Βατοπέδια. Και ναί, ήταν οι παππούδες μας, οι προπάππουδες μας κλπ...
Και πάλι σου λέω δεν τους κατηγορώ (εκτός από τη θειά μου :twisted: ), αλλά να έχουμε και λίγο "ανοιχτό" το μυαλουδάκι μας...

Δες το και ιστορικά. Πριν 60 χρόνια για μια ιδέα, αδερφός σκότωνε αδερφό...εώς και σήμερα στα χωριά για 5εκ γης πάλι σκοτώνονται (οι παλαιότεροι)
Αυτό δεν σου λέει κάτι?






Εχω την εντυπωση πως ποσος την ενδιαφερει την θεια σου αν την συγχωρεσατε η οχι.Το οτι αφησε την περιουσια της στην εκκλησια η καπου αλλου ειναι δικαιωμα της,οπως δικαιωμα σου ειναι το που θα αφησεις την δικια σου.Αυτοι οι παππουδες μας που ηταν αμορφωτοι ειναι η αιτια που αυτην την στιγμη εχουμε την πολυτελεια να μιλαμε ελευθερα,να γουσταρουμε με τα τζιπακια μας να ζουμε ελευθεροι γενικα.Και αυτοι να ξερεις οτι πολεμησαν για την πατριδα,την ΘΡΗΣΚΕΙΑ και την οικογενεια.Ισως μαθαιναμε κατι παραπανω αν ζουσαν τωρα και λεω ισως γιατι μπορει και να μην τους διναμε σημασια θεωρωντας τους υποαναπτυκτους.
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

Δημοσίευσηαπό marousiotis » 26 Ιαν 2009, 19:31

nikos79 έγραψε:
marousiotis έγραψε:Με εκπλησει το οτι και σημερα νεοι ανθρωποι μπορουν να εχουν αντιληψεις
και αποψεις που ειχαν οι γονεις μας και οι παπουδες μας.



Με εκπλησει ακομα περισσοτερο που υπαρχουν καποιοι που εχουν αντιληψεις και αποψεις που ειχαν οι Ρωμαιοι και οι αλλοι λαοι εκεινης της εποχης.Πιστευω οτι εκεινες οι εποχες ειναι πιο παλιες απο αυτες των παππουδων μας οποτε και πιο ξεπερασμενες...
[url]

Τι ενοεις για τις αποψεις των Ρωμαιων? Μηπως να σου θυμισω ποιοι ευθυνωνται για την ισοπεδωση των περισσοτερων μνημειων της αρχαιοτητας? Και δεν μιλαω φυσικα για το δωδεκαθεο, για τα μνημεια και τα περισσοτερα
συγγραματα των αρχαιων φιλοσοφων μιλαω.
Μηπως να σου θυμισω στο ονομα τινος χαθηκε ο πολιτισμος των Ινκας?
Μηπως ακομη να σου θυμισω τα {ανοικτα μυαλα} της ιερας εξετασης?
Και στις μερες μας, τους ιερους Εφραιμ, τα δεξαμενοπλοια που ακουγεται
οτι εχει στην ιδιοκτησια της γνωστη μονη?
Δεν αμφιβαλω οτι υπαρχουν ιερομενοι που σεβωνται το λειτουργημα που
υπηρετουν, αλλα η πληοψηφια τους ειναι αυτη που απομακρινε πολους πιστους και ισως τους προβληματισε για την υπαρξη η οχι του θεου.
Άβαταρ μέλους
marousiotis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 22:21
Τοποθεσία: Μαρουσι

Δημοσίευσηαπό jdelis » 26 Ιαν 2009, 19:46

nikos79 έγραψε:Οταν λετε πλυση εγκεφαλου τι εννοειτε;Οτι σου μαθαινουν την μονη αληθεια ειναι κακο;


Καλά αυτό από πού προκύπτει όμως...;

Ποιός μπορεί να ισχυριστεί (με στοιχειωδώς σοβαρά επιχειρήματα) ότι την κατέχει;
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 26 Ιαν 2009, 19:59

jdelis έγραψε:
nikos79 έγραψε:Οταν λετε πλυση εγκεφαλου τι εννοειτε;Οτι σου μαθαινουν την μονη αληθεια ειναι κακο;


Καλά αυτό από πού προκύπτει όμως...;

Ποιός μπορεί να ισχυριστεί (με στοιχειωδώς σοβαρά επιχειρήματα) ότι την κατέχει;




Αν η παραδοση 2000 ετων,οι ιστορικες αναφορες,οι μαρτυριες απλων αλλα και σημαντικων ανθρωπων δεν ειναι σοβαρα επιχειρηματα τοτε δεν υπαρχει κατι αλλο να σου δωσω.Τι θα θεωρουσατε σοβαρο επιχειρημα;Εναν μαθηματικο τυπο που να αποδεικνυει την υπαρξη του Θεου;Χωραει,νομιζετε,ο Θεος σε μαθηματικους τυπους και σε χημικες αναλυσεις;Νομιζεις οτι μπορουμε να αντεξουμε χωρις να τρελαθουμε την εμφανιση ενος Αγιου η του ιδιου του Χριστου μπροστα μας;Εδω εναν ψευτοσταρ βλεπουμε στον δρομο και κοκορευομαστε σε ολους οτι τον χαιρετισαμε,φαντασου να εβλεπες τον Θεο.....Για αυτο και Αυτος επιλεγει σε ποιον θα φανερωθει ωστε να μην βλαφθει.
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 7 επισκέπτες