Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Σπορέλαιο αντί για Πετρέλαιο Κίνησης

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Σπορέλαιο αντί για Πετρέλαιο Κίνησης

Δημοσίευσηαπό zed25 » 15 Σεπ 2011, 13:16

Παιδιά καλησπέρα είμαι νέος μέλος και διαπίστωσα ότι το foroum παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον.

Φίλος μηχανικός μου είπε πως καίει στο αυτοκίνητο του σπορέλαιο (ηλιέλαιο) αν δεν κάνω λάθος αντί για ντίζελ με μια πολύ μικρή επεξεργασία, αγόρασε κάποια ποσότητα χοντρικής προς 35 λεπτά το λίτρο.

Αληθεύει κάτι τέτοιο, γνωρίζω το βιοντίζελ και τρόπους επεξεργασίας από τηγαλόναδα αλλά αυτό μου έκανε πραγματικά εντύπωση.

Κωνσταντίνος
Άβαταρ μέλους
zed25
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 14 Σεπ 2011, 10:56
Τοποθεσία: Κόρινθος

Σπορέλαιο αντί για Πετρέλαιο Κίνησης

Δημοσίευσηαπό superspy » 15 Σεπ 2011, 13:22

Ναι, αλλά αυτο συμβαίνει στα "παλαιότερα" diesel, όχι στα τελευταίας τεχνολογίας με την υπερυψηλή πίεση. Γενικά εκείνα πάνε με ... "τηγανόλαδα" ;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Σπορέλαιο αντί για Πετρέλαιο Κίνησης

Δημοσίευσηαπό SUVord » 15 Σεπ 2011, 13:58

Εφ' όσον το βιοκαύσιμο είναι εγγυημένο υψηλής ποιότητας, είναι απολύτως ασφαλές και για τους σημερινούς τελευταίας τεχνολογίας κινητήρες ντίζελ, common rail, μέχρι και 2500psi.
Σέ χώρες όπου η ποιότητα του βιοκαυσίμου δεν ελέγχεται επαρκώς, καλό είναι να αποφεύγεται στούς σύγχρονους ντιζελοκινητήρες.Θείο, νερο και ξένα σωματίδια επιταχύνουν τη φθορά του κινητήρα.
Συγνώμη Σπύρο αλλα θεώρησα καλό να αναφέρω αυτη την επεξεγήση-σύσταση που προέρχεται απο την SAE.

Κατασκευαστικά, θα μπορούσε ένας υπερσύγχρονος ντιζελοκινητήρας να μπορεί να καίει απολύτως ασφαλώς και καλό και κακό καύσιμο, αλλα...
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Σπορέλαιο αντί για Πετρέλαιο Κίνησης

Δημοσίευσηαπό zed25 » 15 Σεπ 2011, 14:24

Διαθέτει ο πατέρας μου ένα τρακτέρ τεχνολογίας κοντά στο 75, θα μπορούσε άραγε να κάψει αποκλειστικά ηλιέλαιο? Ακούγεται ενδιαφέρον, σίγουρα όμως μακροχρόνια θα είχε σοβαρές επιπτώσεις.

Παρα ταύτα είναι άκρως δελεαστικό και ενδιαφέρον.
Άβαταρ μέλους
zed25
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 14 Σεπ 2011, 10:56
Τοποθεσία: Κόρινθος

Re: Σπορέλαιο αντί για Πετρέλαιο Κίνησης

Δημοσίευσηαπό superspy » 15 Σεπ 2011, 15:00

SUVord έγραψε:Εφ' όσον το βιοκαύσιμο είναι εγγυημένο υψηλής ποιότητας, είναι απολύτως ασφαλές και για τους σημερινούς τελευταίας τεχνολογίας κινητήρες ντίζελ, common rail, μέχρι και 2500psi.
Σέ χώρες όπου η ποιότητα του βιοκαυσίμου δεν ελέγχεται επαρκώς, καλό είναι να αποφεύγεται στούς σύγχρονους ντιζελοκινητήρες.Θείο, νερο και ξένα σωματίδια επιταχύνουν τη φθορά του κινητήρα.
Συγνώμη Σπύρο αλλα θεώρησα καλό να αναφέρω αυτη την επεξεγήση-σύσταση που προέρχεται απο την SAE.

Κατασκευαστικά, θα μπορούσε ένας υπερσύγχρονος ντιζελοκινητήρας να μπορεί να καίει απολύτως ασφαλώς και καλό και κακό καύσιμο, αλλα...


Πάνο δε λέμε για "βιοκαυσιμο" αλλά για καθαρό... τηγανόλαδο... ;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Σπορέλαιο αντί για Πετρέλαιο Κίνησης

Δημοσίευσηαπό superspy » 15 Σεπ 2011, 15:02

zed25 έγραψε:Διαθέτει ο πατέρας μου ένα τρακτέρ τεχνολογίας κοντά στο 75, θα μπορούσε άραγε να κάψει αποκλειστικά ηλιέλαιο? Ακούγεται ενδιαφέρον, σίγουρα όμως μακροχρόνια θα είχε σοβαρές επιπτώσεις.

Παρα ταύτα είναι άκρως δελεαστικό και ενδιαφέρον.


Σε κινητήρες με μηχανική ανλτία πετρελαίου (οχι common rail) αυτό δουλεύει (δοκιμάσαμε και σε μια kubota γεννήτρια που είχαν οι δικοί μου στην εξοχή). Μην είσαι τόσο σίγουρος για τις επιπτώσεις ;-)
Θα πρέπει όμως να έχεις υπόψην σου ότι το χειμώνα παγώνει πολύ γρήγορα :cry:
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!


Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες