Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Κυκλοφορώ με ποδήλατο

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Κυκλοφορώ με ποδήλατο

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 15 Μαρ 2012, 17:46

Κυκλοφορώ με ποδήλατο στην Αθήνα σημαίνει:

- Είμαι όχημα, έχω υποχρεώσεις και δικαιώματα.
- Τηρώ τον Κ.Ο.Κ. Προτεραιότητα, διαβάσεις πεζων κλπ ισχύουν και για τα ποδήλατα.
- Τα πεζοδρόμια είναι ΠΕΖΟδρόμια, οχι πίστα αποφυγής εμποδίων.
- Οι πεζοί δεν έχουν υποχρέωση να κάνουν στην άκρη οταν είμαι σε πλατεια/πεζόδρομο, επειδη εγω είμαι πιο γρήγορος.
- Οι μονόδρομοι ισχύουν και για μένα, το ρεύμα κυκλοφορίας επίσης.
- Δεν έχω φως φρένων/φλας, οταν φρενάρω, ο πίσω μου, δεν ξέρει τι κάνω!!! Παράπονα του τύπου "Δε με βλέπεις ρε φίλε" έχουν απάντηση προφανή "ΟΧΙ, Πρέπει να ΜΑΝΤΕΨΩ οτι θα φρενάρεις/στρίψεις αν δε μου δείξεις!" Και δεν είναι το αμάξι που θα παθει κατι αν τρακαρει!
- Το οτι δε φέρω πινακίδα δεν σημαίνει οτι δεν είμαι νομικά υπευθυνος σε περίπτωση ατυχήματος με υπαιτιότητα μου. Τυπικά ειναι τροχαίο και φερει ευθύνη ο αναβάτης.
-Το ποδήλατο έχει ρόδες, φρένα, τιμόνι, σέλα. ΕΙΝΑΙ ΟΧΗΜΑ. Από που παιρνει την κίνηση ενδιαφέρει την εφορία , όχι την τροχαία!!
-Σέβομαι τους κανόνες κυκλοφορίας για να με σέβονται και οι άλλοι.

Αντε γιατι με την καφρίλα που εχω δει τελευταια με τους "ποδηλάτες" που οδηγουν εκδικητικά προς τα αλλα οχήματα θα καταντήσει ΚΑΙ αυτο το μέσο ενα ακομα στοιχείο ενδεικτικό της Ελληνικής ανοργανωσιάς και προχειρότητας.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό pankan » 16 Μαρ 2012, 07:45

Πολυ σωστα τα λεει ο φιλος... Οπως σε ολα,ετσι και σε αυτο....ελλειψη παιδειας...
pankan
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 24 Ιαν 2006, 13:50
Τοποθεσία: θρακομακεδονες

Re: Κυκλοφορώ με ποδήλατο

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 30 Μαρ 2012, 22:58

Εγω τα λεω... ποιος με καταλαβαινει ειναι το θεμα! :)
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Re: Κυκλοφορώ με ποδήλατο

Δημοσίευσηαπό fokion » 31 Μαρ 2012, 07:47

Κυριως οχι αυτοι που οδηγουν ποδηλατο..... εγινε κι αυτο "της μοδας"....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Κυκλοφορώ με ποδήλατο

Δημοσίευσηαπό superspy » 31 Μαρ 2012, 11:18

Δεν πρέπει να τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι, αλλά η αλήθεια είναι ότι κυκλοφορούν πολλά "κουλά" στο δρόμο
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Κυκλοφορώ με ποδήλατο

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 01 Απρ 2012, 21:46

Υπάρχουν άτομα που κυκλοφορούν χρόνια με ποδήτο στην Αθηνα, προσωπικα απο το 1996. Δυστυχως βλέπω οτι οι "τρεντυ" ποδηλάτες που ξεφυτρώνουν συνέχεια έχουν την εντύπωση οτι κάνουν την βόλτα τους και θα έπρεπε ΟΛΟΙ οι άλλοι να κάνουν στην άκρη, να τους παραχωρούν προτεραιότητα και να γενικά να τηρουν όσο πιο αδιφορη για τον ΚΟΚ στάση μπορουν γιατι αυτοι ειναι οικολογοι ενω εγω με την μηχανη είμαι αλήτης μηχανόβιος/κάγκουρας και με το αμάξι ειμαι ρυπογόνος/βολεμένος! Το ποδήλατο είναι η νέα μορφή αντιδρασης και γραφουμε το σύστημα αμα καβαλάμε, οποτε δεν τηρουμε ΚΑΝΕΝΑ κανόνα, καλό ε;
Δεν χρειάζονται πολλοι παρά μονο ΕΝΑΣ να κάνει την βλακεια για να παει στον βρόντο η ολη προσπαθεια αυτων που ξερουν και το αγαπανε ως μεσο. ΕΝΑΣ σαν και αυτον που εχει μπει στο αντιθετο ρευμα σε "ποδηλατοπορεια της Παρασκευης" και παραλιγο να τον παρω παραμάζωμα με τη μηχανη βραδυατικο στη Νεα Σμυρνη (γιατι δεν ειχε φωτα βεβαια και δεν εγω περιμενα ποδηλατο στα αριστερα της λωριδας αντιθετα στο ρευμα οταν υπαρχει κια διπλη γραμμη τραμ στο ενδιαμεσο!) ουτε τους μικρους που κανα freestyle κατεβαινοντας στην Βουλιαγμενης και παραλιγο να σκασουν πανω σε αμαξι που σταματησε στο κοκκινο, γιατι απλα ο ανθρωπος δεν περιμενε ΒΜΧ να πηδανε πανω απο ζαρντινιερες στα πεζοδρομια για να διασχισουν την διαβαση (ακομα καλιτερο ε; )
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Re: Κυκλοφορώ με ποδήλατο

Δημοσίευσηαπό superspy » 02 Απρ 2012, 12:16

Μα τι λες τώρα; Περιμένεις να υπάρχει παιδεία; :-) :-)
Εδώ συνομήλικοι μας πετάνε ακόμα σκουπίδια έξω από το παράθυρο του αυτοκινήτου και περιμένεις οι «νεώτεροι» να είναι καλύτεροι; :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Κυκλοφορώ με ποδήλατο

Δημοσίευσηαπό fokion » 02 Απρ 2012, 17:33

superspy έγραψε:παιδεία


Αγνωστη λεξη για την πλειονοτητα.... προσωπικά θα την αλλαζα με την λεξη "κουλτουρα" και "ανατροφή" που δειχνουν την εν γενη συμπεριφορά και ποιοτητα ενός ατομου....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Κυκλοφορώ με ποδήλατο

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 03 Απρ 2012, 21:13

Καποια στιγμη, καποιος πρεπει να πει κατι, κατι πρεπει να γινει! Το οτι δεν εχουμε παιδεια δεν ειναι δικαιολογια. Το οτι η συμπεριφορα μας ειναι δεδομενη = δεν αλλαζει, δεν ειναι δικαιολογια! Τα ποδηλατα ειναι ενα μεσο μεταφορας στο εξωτερικο εδω και χρονια, στην Ελλαδαρα επειδη δεν εχει ΑΛΟΓΑΤΑ και εξατμισεις ελευθερας θεωρειτο παιχνιδι μεχρι πριν μερικα χρονια. Το υπουργειο ορθως το χαρακτηριζε ως οχημα για αυτο υπάρχει και στις εξετάσεις του ΚΟΚ ως υποθεση σε ερωτηση. Για οσους δεν θυμουνται να σας πω το περιφημο "Απο ποιον κραταμε μεγαλυτερη απόσταση κατα την προσπεραση: Αυτοκίνητο, μοτοσυκλέττα, ποδηλατο" Στην τελικη καποιος πρεπει να δημιουργησει αυτη την παιδεια.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Re: Κυκλοφορώ με ποδήλατο

Δημοσίευσηαπό fokion » 03 Απρ 2012, 21:58

οποιος εππρεπε και για ολα τα αλλα θεματα...

Σκουπιδια θες???/ μπαζα στη Παρνηθα θες???? Βοθρονερα στους δρομους θες???

Η κουλτουρα δυστυχως δεν "μαθαινεται" την εχεις μεσα σου... και - ευτυχως - δεν "αγοραζεται".....
ΞΕΡΕΙΣ ποιο ειναι το σωστο χωρις να στο επιβαλει καποιος....

σαν αυτον που ξεκολαει στο βουνο καποιον κι οταν ο αυτος εμεινε απο συμπλεκτη ξεκολοντας τον καποιον ο καποιος ουτε καν σταματησε....
ΑΥΤΟ ειναι - και δεν ειναι αναλλογα πιος εισαι - παιδια και κουλτουρα ζωης...
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Κυκλοφορώ με ποδήλατο

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 04 Απρ 2012, 00:10

Δικιο εχεις. Η ερωτηση μου ειναι η εξης, βλεπεις ενα παιδι και πεταει στο δρόμο ενα χαρτι εν γνωση του, ανοιγει την σοκολατα και αφηνει το χαρτι να πεσει κατω. Του κανεις παρατήρηση; Βλέπεις ενα παιδι ΜΕ την μητερα του και κανει το ιδιο πραγμα.Κανεις παρατηρηση; Η πλειψηφια δεν θα κανει, αυτο το παιδακι θα παρατηρησει οτι οτι και να κανει εχει το ακαταλόγιστο. Θα συνεχισει να πράττει έτσι και ως ενήλικας. Σε άλλα πιο σημαντικά θεματα. Ποσες φορες εχετε ακουσει την φράση "Ελα μωρε, ποιος θα ασχοληθει;" απο φίλους οταν κανετε κατι το οποιο δεν ειναι ακριβως παρανομο πχ να παρκαρεις σε θεση αναπηρου ή να κλεινεις μερικως την κυκλοφορια γιατι εσυ και αλλοι 10 παρκαρατε καθετα στο οδοστρωμα και το πορτ μπαγκαζ φλερταρει με την διπλη διαχωριστικη. Καποια αλλα άτομα χρησιμοποιουν την ιδια λογικη για να κανουν αφαιμαξη στα ταμεια του κράτους κλπ. Γιατι κανεις δεν ασχολείται. Κανενας δεν τους εκανε παρατηρηση οταν πεταξαν το χαρτι απο την σοκολατα στα 6, και κακοποιουσαν γατακια στα 13 και μετα τις γυναικες τους στα 33, γιατι ΟΛΟΙ μας συνεργουμε με την αδιαφορία μας. Εγω μεχρι προτινος δεν εκανα παρατηρηση γιατι οταν εκανα μου την "λεγαν" οι φιλοι μου τοι ειμαι κακος, πλεον θα κανω, αφου δεν υπαρχουν αλλοι τροποι να καταλαβει ο αλλος θα γινω "κακος", γιατι σε αυτη τη χωρα εχουμε μπερδεψει την εννοια των κανονισμων με την κακια, η αδιαφορια ειναι "καλοσυνη", μετα μην αναρωτιομαστε πως φτασαμε ως εδω, με κατι τετοια πηραν θαρρος μερικοι και μας καβαλησαν.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Re: Κυκλοφορώ με ποδήλατο

Δημοσίευσηαπό superspy » 04 Απρ 2012, 07:48

leipsippos έγραψε:... γιατι σε αυτη τη χωρα εχουμε μπερδεψει την εννοια των κανονισμων με την κακια, η αδιαφορια ειναι "καλοσυνη", μετα μην αναρωτιομαστε πως φτασαμε ως εδω, με κατι τετοια πηραν θαρρος μερικοι και μας καβαλησαν.


Έχεις ρέντα βρε παιδί μου, δε μπορώ να πω! \:D/
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Κυκλοφορώ με ποδήλατο

Δημοσίευσηαπό superspy » 04 Απρ 2012, 07:48

leipsippos έγραψε:... γιατι σε αυτη τη χωρα εχουμε μπερδεψει την εννοια των κανονισμων με την κακια, η αδιαφορια ειναι "καλοσυνη", μετα μην αναρωτιομαστε πως φτασαμε ως εδω, με κατι τετοια πηραν θαρρος μερικοι και μας καβαλησαν.


Έχεις ρέντα βρε παιδί μου, δε μπορώ να πω! \:D/
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Κυκλοφορώ με ποδήλατο

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 02 Μάιος 2012, 15:22

leipsippos έγραψε:....., βλεπεις ενα παιδι και πεταει στο δρόμο ενα χαρτι εν γνωση του, ανοιγει την σοκολατα και αφηνει το χαρτι να πεσει κατω. Του κανεις παρατήρηση; Βλέπεις ενα παιδι ΜΕ την μητερα του και κανει το ιδιο πραγμα.Κανεις παρατηρηση;..........

Κάνεις στην μαμά!
Το τι θα σου σύρει βέβαια....
KJ 2004 3.7 Extreme Sport
WH 2009 3.0 crd Overland
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα


Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες