Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Here I am !!!

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Re: Here I am !!!

Δημοσίευσηαπό GENERAL LEE » 18 Απρ 2015, 09:17

fokion έγραψε:
Χωρις να εχω ΙΔΕΑ πως εγιναν τα πραγματικά γεγονοτα καλιστα θα μπορουσε να παιχτηκε καπως ετσι:

"ψαχνουμε πλοηγο - ερχεσαι???"
"Μα τωρα το πηρα δεν εχει ουτε λαστιχα"
"Θα σου δωσω εγω μια 5αδα"

Μιλαμε μη ξεχνας για αγωνα Εκαλης = Δουκερης ( τοτε ) = Fedima ( τοτε ) = προ κρισης που ολα ηταν καλα και ανθηρα..
(Παρεπιπτοντως κοιταγα τις συμετοχες και εβαλα τα κλαματα σε σχεση με το "σημερα")

Οπως ειπα ομως ανομοια πραγματα.
Αλλη η καυλα του αγωνιζομενου - αλλη του στελεχους
Δε λεω υπαρχει κι αυτη αλλα απο την αλλη σε συγκρινεται..


Δεν αντιλέγω , αλλα το αποτέλεσμα παραμένει ίδιο ! Τσιμπησε ο τελεμες μια 5αδα κούτα ;
Φυσικά και δεν συγκρίνετε και αυτό ειναι που υποστήριξα και εγω !

fokion έγραψε:
Οπως ειπωθηκε. Η ματαιοδοξία παντου υπαρχει...
ομως την ματαιοδοξια ο καθενας την εννοει ισως και διαφορετικά.
Ο αγωνιζομαινος πχ να "φανει"... δε ξερω, γιατι μαλλον ειμαι ο χειροτερος αγωνιζομενος 4Χ4 στην Ελλαδα...
το στελεχος να "κανει σωστα τη δουλεια του" - που προφανως δε το βλεπει σα "δουλεια" - ωστε αυτο που αγαπαει, το χομπυ του, να προοδευει....
"γουσταρω να ειμαι ΤΕ σε 50 αυτοκινητα οχι σε 10" αν καταλαβαινεις τι εννοω
και ακομα περισσότερο σε 50 αυτοκινητα σωστα στημενα (απο αποψη κανονισμών ) και ακομα περισσότερο αν εχει με οποιοδηποτε τροπο εχει συμβαλλει καποια να χτιστουν σωστα εξ αρχης κι οχι να μαζευουμε τα αμαζευτα....

ο οργανωτης να κανει επεισεις σωστο αγωνα με τα μεσα που μπορει να εχει (προφανως απο ενα οριο και πανω) με οσες περισσότερες συμετοχες μπορει.
η ματαιοδοξια ( με την καλη εννοια ) του ειναι αυτη που "οδηγει" το να κανει τον αγωνα του καλυτερο την επομενη χρονια μαθαινοντας απο τα λαθη της προηγουμενης, και ακομα καλυτερο την μεθεπομενη...
για να εχει κοσμο... αυτο ειναι η καλως ( για μενα παντα ) εννοουμενη ματαιοδοξια του οργανωτη.

βεβαια συμφωνα με τα ανωτερω η λεξη ειναι λαθος "ματαιη δοξα"
Ομως σε ολες τις περιπτωσεις ματαιη δεν ειναι γιατι δημιουργει καλυτερα αυτοκινητα καλυτερους αγωνες...

Τελος παντων το ριξαμε στη φιλοσοφια και φυγαμε απο το (ποιο???? :mrgreen: :mrgreen: ) θεμα μας...


Νομίζω οτι εδώ έχουμε μπλέξει την λέξη ματαιοδοξία με την λέξη φιλοδοξία ...
Άβαταρ μέλους
GENERAL LEE
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 19:58
Τοποθεσία: ATHENS

Re: Here I am !!!

Δημοσίευσηαπό fokion » 18 Απρ 2015, 12:06

GENERAL LEE έγραψε:


Δεν αντιλέγω , αλλα το αποτέλεσμα παραμένει ίδιο ! Τσιμπησε ο τελεμες μια 5αδα κούτα ;
Φυσικά και δεν συγκρίνετε και αυτό ειναι που υποστήριξα και εγω !


προσωπικά δεν γνωριζω. Οποτε δεν απαντω. Επεισεις δεν υοθετω και το "επιθετο" παρολο που εχω χαρακτιριστει τρισχειροτερα...




GENERAL LEE έγραψε: Νομίζω οτι εδώ έχουμε μπλέξει την λέξη ματαιοδοξία με την λέξη φιλοδοξία ...


Ισως
το θεμα ειναι να μην παραμυθιαζομαστε μεταξυ μας και να αλληλοσεβομαστε οι μεν (αγωνιζομενοι) τους δε (στελεχη).
Οι μεν για τα χρηματα που ριχνουν οι δε για οποιες θυσιες ( χρηματικές ή/και προσωπικου χρονου) κανουν .

Ισως η παρεξηγηση ειναι γιατι προσπαθουμε να τα συγκρινουμε ενω ειναι αλληλοσυμπληρουμενα.
Αγωνες δε γινονται χωρις στελεχη
Στελεχη δεν εχει νοημα να υπαρχουν χωρις αγωνες και αγωνιζομενους.

Μπορω αν θες να "συζητησω" 2 πραγματα τα οποια κι αυτα ειναι καπως αλληλενδετα και θα καταλαβεις τι εννοω

Α. Κατα ποσον το "οτιδηποτε" προσφερθηκε στον οποιο κατοπιν απαιτησης ή "κεραστηκε" να το πω κι αν αυτο το "κερασμα" το θεωρεις αμοιβη.

Γιατι οποιος εχει συναναστραφει με εξω-4κινητα στελεχη

Β. ΑΠΑΙΤΟΥΝ και το γραφω με κεφαλαια, το "μεροκαματο" ΚΑΙ στα επιπλεον εξοδα που πρεπει βαση εγγυκλιου να αποζημιοθουν κανουν και "πουστιτσες" τσιπικες.
ΠΧ χρεονουν καυσιμα για Αθηνα - Διστομο - Αθηνα ενω εκαναν ΣΕΧ στη.... Λαμια, "και αν πιασει επιασε".
Ε τα παιδια που γενικώς στελεχωνουν το χωρο μας ΔΕΝ ζητανε, οχι δεν απαιτουν, δεν ζητανε καν...
Οι οργανωτες το φροντιζουν και το ξεκαθαριζουν με το "καλημερα".

Να σου πω περιπτωση οπου καποιος εκανε ολη τη δουλεια 3 μερες και το "φουνταριστο" στελεχος πηρε το... 150αρακι για 3 ωριτσες και καλα ενω ο αλλος του τα ειχε ολα "πιατο" και πηρε τα εξοδα του????

Υπο αυτη την οπτικη Α + Β μπορει ισωσ καποιος να πει οτι δεν "αμοιφθηκε"

Προσωπικά και παλι εχω παει σε αγωνες και "ετσι", ουτε καν τα καυσιμα μου οταν ειχα την ανεση...
Ελεγα θα ξοδεψω Χ για την καβλα μου - ( και παλι λεω καμια σχεση με αγωνιζομενο αν και ΚΑΙ το σερβακι σου το θες πριν και αναλλογως της θεσης και μετα, ολο και καμια ζημια μπορει να βγει , κι αυτα ΣΙΓΟΥΡΑ δεν στα αποζημιωνει ΚΑΝΕΝΑΣ )

παντως να ξερεις, η πιο περιζητητη "αμοιβη" απο στελεχος ( του συναφιου μας παντα ) δεν ειναι τοσο τα λεφτα αλλα το "μπλουζακι".... :crazy: :crazy:

Ξαναλεω ομως -χρειαζεται αλληλοσεβασμός στο "ο καθής οπου εταχθει"
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Here I am !!!

Δημοσίευσηαπό GENERAL LEE » 18 Απρ 2015, 20:58

fokion έγραψε:Ισως
το θεμα ειναι να μην παραμυθιαζομαστε μεταξυ μας και να αλληλοσεβομαστε οι μεν (αγωνιζομενοι) τους δε (στελεχη).
Οι μεν για τα χρηματα που ριχνουν οι δε για οποιες θυσιες ( χρηματικές ή/και προσωπικου χρονου) κανουν .

Ισως η παρεξηγηση ειναι γιατι προσπαθουμε να τα συγκρινουμε ενω ειναι αλληλοσυμπληρουμενα.
Αγωνες δε γινονται χωρις στελεχη
Στελεχη δεν εχει νοημα να υπαρχουν χωρις αγωνες και αγωνιζομενους.

Μπορω αν θες να "συζητησω" 2 πραγματα τα οποια κι αυτα ειναι καπως αλληλενδετα και θα καταλαβεις τι εννοω

Α. Κατα ποσον το "οτιδηποτε" προσφερθηκε στον οποιο κατοπιν απαιτησης ή "κεραστηκε" να το πω κι αν αυτο το "κερασμα" το θεωρεις αμοιβη.

Γιατι οποιος εχει συναναστραφει με εξω-4κινητα στελεχη

Β. ΑΠΑΙΤΟΥΝ και το γραφω με κεφαλαια, το "μεροκαματο" ΚΑΙ στα επιπλεον εξοδα που πρεπει βαση εγγυκλιου να αποζημιοθουν κανουν και "πουστιτσες" τσιπικες.
ΠΧ χρεονουν καυσιμα για Αθηνα - Διστομο - Αθηνα ενω εκαναν ΣΕΧ στη.... Λαμια, "και αν πιασει επιασε".
Ε τα παιδια που γενικώς στελεχωνουν το χωρο μας ΔΕΝ ζητανε, οχι δεν απαιτουν, δεν ζητανε καν...
Οι οργανωτες το φροντιζουν και το ξεκαθαριζουν με το "καλημερα".

Να σου πω περιπτωση οπου καποιος εκανε ολη τη δουλεια 3 μερες και το "φουνταριστο" στελεχος πηρε το... 150αρακι για 3 ωριτσες και καλα ενω ο αλλος του τα ειχε ολα "πιατο" και πηρε τα εξοδα του????

Υπο αυτη την οπτικη Α + Β μπορει ισωσ καποιος να πει οτι δεν "αμοιφθηκε"

Προσωπικά και παλι εχω παει σε αγωνες και "ετσι", ουτε καν τα καυσιμα μου οταν ειχα την ανεση...
Ελεγα θα ξοδεψω Χ για την καβλα μου - ( και παλι λεω καμια σχεση με αγωνιζομενο αν και ΚΑΙ το σερβακι σου το θες πριν και αναλλογως της θεσης και μετα, ολο και καμια ζημια μπορει να βγει , κι αυτα ΣΙΓΟΥΡΑ δεν στα αποζημιωνει ΚΑΝΕΝΑΣ )

παντως να ξερεις, η πιο περιζητητη "αμοιβη" απο στελεχος ( του συναφιου μας παντα ) δεν ειναι τοσο τα λεφτα αλλα το "μπλουζακι".... :crazy: :crazy:

Ξαναλεω ομως -χρειαζεται αλληλοσεβασμός στο "ο καθής οπου εταχθει"


Μπορεί και να εχεις δικιο εδω fok ... ίσως γιατί ως αγωνιζόμενος βλέπω τον εαυτό μου ως << πελάτη >> ...τόσο κάνει ο αγωνας μου κυριε , πληρωνεις και παιζεις ...μεχρι να τερματισεις ή μεχρι να σπασεις ...ακομη και ενα μετρο αγωνα να κανεις θα πληρωσεις το ιδιο !
Η λογικη βεβαια λεει απ την αλλη πλευρα οτι οσο ποιο πολλα εξοδα κανει ο Οργανωτης τοσο ποιο ακριβο θα πρεπει να ειναι και το κουστουμακι του αγωνιζομενου ... εκει ομως ερχονται τα ορια κοστους της ομοσπονδιας ...
Ο καθε ενας εδω κοιταει την πλευρα του , κι επειδη σ εμενα δεν υπαρχει περιπτωση να μου χαρισει κανενας κατι , εν αντιθεση μ εσενα , γι αυτο ισως και το βλεπω ετσι ...
anyway ... θελω να πιστευω οτι σου εχω μεταφερει σωστα το σκεπτικο μου , σωστο ή λαθος ...
Άβαταρ μέλους
GENERAL LEE
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 19:58
Τοποθεσία: ATHENS

Re: Here I am !!!

Δημοσίευσηαπό fokion » 18 Απρ 2015, 21:18

Οντως το εχεις.

Ειδες που δε το καναμε "αμερικαν μπαρ"?????
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Here I am !!!

Δημοσίευσηαπό GENERAL LEE » 19 Απρ 2015, 09:56

Και μιας και αναφέρθηκες ρε fok στις συμμετοχές , τότε και σήμερα , γράψε και την γνώμη σου λεω γω ... Στα ίδια μοτίβα σεβασμού προς όλους πάντα ! Ναι η κρίση ειναι βασικός λόγος κατάρρευσης του συστηματος αλλα τι άλλο φταίει ; Τι πρέπει να αλλάξει ; Συμφωνείς με την νοοτροπία των μέχρι τωρα ανακοινωθέν κανονισμών για trial και wt ? τι θα άλλαζες ?
Αντε να κάνουμε λιγο πρωινάδικο ! :badairday:
Άβαταρ μέλους
GENERAL LEE
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 19:58
Τοποθεσία: ATHENS

Re: Here I am !!!

Δημοσίευσηαπό GENERAL LEE » 19 Απρ 2015, 11:38

Δεν σε βλέπω ζωηρό Φωκιωνακο ...
Ξεκινάω την συζήτηση και οποίος γουστάρει συνεχίζει .

Τι φταίει κύριοι για την κατάντια μας ;
Πάμε να τα πιάσουμε ενα ενα ...


Σενάριο 1ο
Κρίση
Γενικότερα εμείς οι τετρακίνητοι είμαστε στην πλειοψηφία μας φθηνιάριδες , αγωνιστικά θεωρούνται ακόμη και παρταλια που κάποιος πέταξε στα σκουπίδια ... Ενα άχρηστο αυτοκινητο , δυο μεταχειρισμένοι αξονες , ενα μεγαλύτερο μεταχειρισμένο μοτέρ , τέσσερα μεταχειρισμένα λάστιχα , σωλήνες , προσωπική εργασία στο γκαράζ του σπιτιού μας , μπύρες , χαβαλές και νατο το αγωνιστικό .
Τεχνογνωσία ; Που άλλου στο διαδύκτιο ! Ανάλογα και με την ικανότητα του κάθε ενός στο Google βρίσκεις φθηνές λύσεις στα προβλήματα που θα βρεις μπροστά σου , το κακό ειναι οτι τις θεωρείς πάντα αξιόπιστες αλλα εδώ αρχίζει και πλατιαζει το πράγμα , κάποιοι βρίσκουν λύσεις και ειναι πραγματικά ικανοί , κάποιοι προσπαθούν μέχρι να απογοητευτούν και τελικα να πουλήσουν το κατασκεύασμα τους η να το κάνουν κομματάκια για πούλημα , και τελικα θα καταλήξουν σε ενα άλλο γκαράζ κάποιου άλλου φίλου που θα πίνει μπύρες κατασκευάζοντας με μεράκι το αγωνιστικό του όπλο ...
Μπορεί αυτός ο αγωνιζόμενος να ακολουθήσει την ακριβή ομολογούμενος , σταδιοδρομία του οδηγού αγωνιστικού αυτοκινήτου στην Ελλάδα ;
Λυπάμαι αλλα νομίζω πως δεν υπάρχει μέλλον , τουλάχιστον προς το παρών ! Αφού πλέων πρώτα θα κοιτάξουμε να γεμίσουμε την κατσαρόλα του σπιτιού μας , μετά να ντύσουμε και να μορφώσουμε τα παιδια μας και οτι μείνει , δηλαδη τίποτα , θα παει στο hobby μας ...
Μην παρεξηγούμαστε όμως με τα γραφόμενα μου ! Κυκλοφορούν πολυ καλα αγωνιστικά που φτιάχτηκαν σε ενα γκαράζ και δαπανήθηκαν χοντρά κεφαλαία ... Αλλα αυτό έχει σχέση με το δεύτερο σενάριο παρακάτω .

Σενάριο 2ο
Υποδομή και ανταγωνισμός

Και έστω οτι το 50% των φίλων του 1ου σεναρίου , τα φέρνουν βόλτα και αντέχουν να κάνουν και 5 αγωνακια το χρόνο , σφιχτά σφιχτά αλλα θα το παλέψουν ... Περιθώρια για εξέλιξη του αγωνιστικού δεν υπάρχουν ! Είπαμε έχουμε κρίση και τα φέρνουμε βόλτα δύσκολα , αλλα τον θελουμε και τον φραμπαλα μας .
Και φτάνουμε την ημέρα του αγώνα ... Έχουμε αφήσει πίσω γυναίκοπαιδα και δουλειές , έχουμε φάει και τα ψιλά που μαζεύαμε με κόπο . Στον αγώνα συνηδοποιουμε οτι τα χρόνια πέρασαν ... Αυτό που κάποτε εγω αποκαλούσα όπλο τωρα ειναι κλαστηρι ! Εχω να ανταγωνιστώ τα αυτοκίνητα και τα κατασκευάσματα αυτών των λίγων που έλεγα πιο πριν στο σενάριο 1 , τα πραγματικά καλα κατασκευάσματα , μονο απο τύχη και με καλύτερα χέρια θα τους κερδίσω αν φυσικά αντέξει το ξύλο το παρταλι μου , που ήταν συνηθισμένο σε άλλου τύπου εμπόδια ολα αυτά τα χρονια ... ποιο light , ποιο τεχνικά , ποιο ανώδυνα αν θέλετε για τα παλιόμεταλα που κουβαλάω ....
Γιατι ...μην γελιωμαστε , συμμετέχω σε έναν αγώνα με πρώτη option να τον κερδίσω , άμα ειναι να χάνω συνέχεια κάθομαι και στο σπίτι μου .... Οι συμμετοχές πλέον ειναι λιγοστές , το να βγαίνω συνέχεια τελευταίος δεν θα έλεγα οτι μου ανεβάζει την λίμπιντο ...
Τι κανω ? σε καμία περιπτωση δεν μου φταίει ο ταχονιδης που με νταβανιαζει συνεχεια , είχε μεγαλύτερο buget το να κανω εγω ... Μαζι με αυτόν που όντος έφερε την εξέλιξη , εξελίχτηκαν και τα εμπόδια , εξελίχτηκαν για λόγους θεάματος και συναγωνισμού , πως στο διάολο θα φρενάρει ο οργανωτής αυτόν τον οδοστρωτήρα ;
Τότε αρχίζουν να μου φταίνε ολα , και ο οργανωτής , και η ομοσπονδία και το κράτος ...
Τι να τα κανω ρε τα ομολοκε τα κράνη και το cage ? πάλι τελευταίος θα βγαίνω .... [-X


Συνεχίζεται ... :bricks:
Άβαταρ μέλους
GENERAL LEE
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 19:58
Τοποθεσία: ATHENS

Re: Here I am !!!

Δημοσίευσηαπό fokion » 19 Απρ 2015, 13:18

Ωπα μαστορα ωπα..
μη γραφεις κατεβατα γιατι θα χασουμε τη μπαλα ποιος απανταει σε ποιον και τι και με τις πολλαπλες παραθεσεις γενικά δεν το εχω.... :)

Ας παμε ενα ενα λοιπον.

Κανονισμοι WT που εχω κατσει και μελετησει λιγο παραπανω...

Ακριβως αυτο που λες... ΔΕΝ εχουν νοοτροπια ΔΕΝ εχουν "στοχο" δεν εχουν φιλοσοφια αν θες που να κοιταει που ειμαστε τι εχουμε και το κυριοτερο ΠΟΥ θελουμε να παμε....

Και η κυρια διαφωνια μου ειναι η entry. Γενικώς η entry. Και η "κατω των 36" και η "ανω των 36". Ας κανουμε οτι δε βλεπουμε οτι φωτογραφιζει τα TJ και νεωτερα πες μου εσυ που ξερεις ποιο διαολο "entry" καλα αυτοκινητο μπορει να φοραει 36αρια..... ή πχ Jimny 33αρια...
Και την long arm του θα εχει και τα king θα εχει και τα ARB του θα εχει και τους DANA 60++++++ και τα slip yoke eliminator και και.....
Χωρανε ρε "γνωστες" 36+ χωρις high line "καπα"????? και πειραγμενα φτερα????
Αν "αυτο" ειναι εντρυ εγω ειμαι κινεζος ιεραποστολος.....
και μετα διαβαζεις το αμιμητο "με τη μικρότερη πιθανή εξωτερική ζημιά."....... μη το γρατζουνισει ειναι το θεμα????
τι να πεις απο κει και περα....
Για που τα φταξανε ρε παιδια "αυτα"??? για το Κολωνακι ???????
που καθε coilover κανει 1.200+++ ??? χωρια τα αλλα???
Αναρωτιεμαι ποιος τους εγραψε.... Και τι δουλεια κανει....

Θεωρω περριτο να σχολιασω τα διαφωρα χαζα περι ζωνων καθισματων κ.λ.π. δεν εχει και νοημα.....

Να μου ελεγες περι εντρυ ΟΔΗΓΩΝ να σου ελεγα ναι.... στεκει εχει μια λογικη και φιλοσοφια πριν ξαμολυθω σ' αυτα που εσυ και 10 αλλοι τα εχετε για πρωινο να εχω "τριφτει" με το πραγμα γιατι αλλο 5 μαγκιες στη Καλιφορνια κι αλλο να κρεμεσαι σα τσαμπι σταφυλι απο τον εργατη σε .... 89 μοιρες κλιση...

Και απλους τεχνικους κανονισμους ( για την εντρυ παντα ) ωστε να αποφυγω τις μεγαλες ανομοιωτητες....
πχ με 2 απλους κανονισμους που ελεγχονται κι ευκολα
α. Εργοστασιακα σημεια στιρηξης της αναρτησης
β. λαστιχα μεσα στο φτερο.

ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ καταλαβαινεις πως μαζευεται το πραγμα.. ( ναι οκ καποια ειναι αυτονοητα τυπου πυροσβεστηρες αλλα φανταζομαι οτι δεν εννοεις αυτα οτι θες να συζητησουμε.)

Κι απο κει και περα η αλλη κατηγορια η "βαρατε βιολιτζηδες" με γενική αρχη "καντε βαλτε ΟΤΙ κατεβασει η γκλαβα σας και το πορτοφολι σας, ΑΡΚΕΙ ενα ΣΩΣΤΟ cage ενα σωστο καθισμα κι ενα σωστο ρεζερβουαρ"

Πραγματικα δε μπορω να καταλαβω την απαγορευση της 4διευθυνσης... Εδω φτασαμε στα full Hudro η 4διευθυνση μας μαρανε??? κατ' ουσιαν απλά full hudro και πισω δεν ειναι??? ( οκ καθ υπερβολήν λιγο....
Το ALTAS 4 δηλ που δινει κινηση οπου θες και με 50 σχεσεις ειναι..... νορμαλ και η 4διευθυνση το εξτρημ....

Αυτα για αρχη.

ΑΦΟΥ λοιπον εβλεπα τι "μαζευεται" θα εβλεπα αν σε επομενη μεθεπομενη χρονια θα ανοιγομουν σε "υποκατηγορίες" των ανωτερω...

Μη ξεχναμε οτι ενα ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ λαθος που εκανε η κατ ουσιαν 2μελης Επιτροπή 4χ4 ηταν οτι "αφησε" τους κανονισμους στο 09, ενω τα αυτοκινητα ειχαν/εχουν προοδευσει στο 15, με συνεποια ο καθε αγωνιζομενος να τραβηξει το "δρομο" του ΧΩΝΟΝΤΑΣ ΧΡΗΜΑ ( αυτα που λεγαμε πιο πανω ) σε κατι που μπορει να ειναι και προς "λαθος κατευθυνση"....

Δες πχ τα χωροδικτυοματα. Σε καποια ετσι οπως εχουν φτιαχτει το νου σου μη παχυνης γιατι ουτε θα μπαινεις ουτε θα βγαινεις.. ( ποσως με απασχολει αν "λυγαει" απο κακη κατασκευη προβλημα σου εσενα που το πληρωσες κι αυτουνου που το εφτιαξε- αν γινει στραβη ομως να μπορει να βγει ο οδηγός με καιει, ειτε απο μονος του ειτε απο σωστηκά - φτου φτου μακρυα )

Αυτα θα 'αλλαζα" κατ' αρχην. Συν βεβαια οτι θα εκανα ενα πλανο 5ετιας ας πουμε...
τι θα εφαρμοστει φετος τι του χρονου κ.λ.π.
ωστε να μη ξεκιναει ουτε μια κατασκευη χωρις δεδομενους ( στα χοντρα ) κανονισμους για 5 χρονια....
Οχι ο καθενας κολλαει βαζει στηνει μονταρει οτι του κατεβει στην γκλαβα του γιατι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ κανονισμοι και μετα σου ερχεται κονιορδος να τρεξει με εκτρωματα...

Θα εβγαζα ΔΤΤ σε ολα ΤΩΡΑ "οπως ειναι" και με ισχυ για 3 πχ χρονια.
καλο κουτσο στραβο να τρεξει οπως οπως να κανει ο χωσας χρημα την καυλα του, κι αν μεν διορθωνεται οκ να το διορθωσουμε αν οχι ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ να σεβαστω το χρημα που εχωσε σε λαθος κατευθυνση ( εξαιτιας την "κοιμομενης" επιτροπής 4χ4 ) ο αγωνιζομενος και να ξεκαυλωσει με αυτα που επενδυσε για καποιο χρονικό διαστημα...
Αλλα να αποτρεψω τον πολλαπλασιασμό του "λαθους", και καποια στιγμή να φυγουν τα "ζαβα" απο τη μεση, αφου ομως εχουν προσφερει ικανη αποσβεση "καυλας"

Αυτα ως γενική αρχη.



Ενα δευτερο εξ ισου σοβαρο που θα εκανα ειναι να "επιμορφωσω" τους αγωνιζομενους / κατασκευαστες...

Θεωρω απαραδεκτο το να μην ξερουν - ή να κανουν πως δεν ξερουν " τους κανονισμους, να κανουν οτι γουσταρουν ( ΚΑΙ λογω ελλειψης συγχρονων κανονισμών το ξαναλεω ) και μετα θα πρεπει να παμε "αναποδα" και να ταιριαξουμε κανονισμους στα τρεχοντα οχηματα.....
Δυστυχως τα παραδειγματα πολλά, και το κακο ειναι οτι εχουν πεσει ΠΟΛΛΑ χρηματα....
Να μαθουν οτι ΔΕΝ ΕΙΝΙ ΝΤΡΟΠΗ ΝΑ ΡΩΤΑΝΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΟΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΧΟΜΠΥ, κι οχι το "χαλασμενο τηλεφωνο" του μου ειπε ο ταδε που του ειπε ο δεινα...

(Θα εχει διορθωσεις για λιγο...)
Τελευταία επεξεργασία από fokion και 19 Απρ 2015, 13:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Here I am !!!

Δημοσίευσηαπό GENERAL LEE » 19 Απρ 2015, 13:20

Για να πάρουμε όμως τα πράγματα απ την αρχή ...
Πως ήταν τα πράγματα πριν απο δέκα χρονια ας πούμε ... Κατ αρχας η ενημέρωση ... Διαδυκτιακα μέσω των καφενειο φόρουμ και μέσω περιοδικών , φόρουμ γενικά , φόρουμ ειδικά , φόρουμ για Σαμουραι , για τζιμνυ , για άσπρα νιβα για μαύρα νιβα ... Παρέες και ομάδες ανθρώπων με κοινό ενδιαφέρων και κοινά αυτοκίνητα , περιοδικά φωτογραφίσεις ,νέα ,αγωνες ,βόλτες και πίσω απο αυτά μαγαζιά , μεγάλα η μικρά που για να μπουν στον χώρο πληρώνουν διαφημισεις , πληρώνουν χορηγίες .
Διαβάζω λοιπών στο περιοδικό ( υπήρχαν κανά δυο εκείνη την εποχή νομίζω )για τον αγώνα trial που έγινε τότε , και βλέπω οτι νικητής ειναι ενα αυτοκινητο που δεν απέχει και πολυ απο το δικό μου ρημάδι ... Εχω κάνει κάνει και τις βολτουλες μου στο βουνό και δεν θεωρώ τον εαυτό μου κουλαδι , ε δεν πάω μέχρι την ταραντούρα την Κυριακή να δω τι στο διάολο ειναι αυτό το trial ? και άφου τελικα πήγα και μου καλαρεσε το νταραβερι μετά απο κανά δυο εβδομάδες , στον επόμενο αγώνα παίρνω μαζι μου και ενα κράνος ... Αυτό που εχω για την βέσπα ! Ξανά στην ταραντούρα , 30 ευρουδάκια συμμετοχή και να με ένας απ τους 50 που θα τρέξουν :) πρόσεξε , ο στόχος μου δεν ειναι να κερδίσω ! Ο στόχος ειναι να το ευχαριστηθώ και αν γίνετε να μην βγω και τελευταίος ! Άλλο 20ος στους 50 κι άλλο 7ος στους 7 !!!
Αντίστοιχο πράγμα και με τους τότε αντοχής , που μπορούσες να πάρεις το γκομενακι σου συνοδηγό και να τρέξεις ακόμα και με τον οδόμετρητή του αυτοκινήτου σου .
Κάποιοι οργανωτές το έπιασαν καλα το νόημα και επιβράβευσαν οποίων δοκίμαζε την τύχη του , όπως και να το κανεις ενα μεταλιακι η ακόμη καλύτερα ενα κυπελλάκι ειναι ωραίο στολίδι για το σκρινιο ! Κύπελλο για την πρώτη συμμετοχή , κύπελλο για το πρώτο Σαμουραι κύπελλο για το πρώτο άσπρο νιβα και κύπελλο για το πρώτο μαύρο νιβα ! Χαχα :) ωραίες εποχές
Άμα έβλεπες και τα μούτρα σου σε κανά περιοδικό δε ! Χαχαχα ορε γλέντια !!! :boobs:

Συνεχίζεται ...
Άβαταρ μέλους
GENERAL LEE
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 19:58
Τοποθεσία: ATHENS

Re: Here I am !!!

Δημοσίευσηαπό GENERAL LEE » 19 Απρ 2015, 13:32

Οπα ... Sorry δεν σε είδα και συνέχισα το δικό μου τροπάριο Χαχαχα

Εγω θα έλεγα να κοιτάμε λιγο και σε τι έτος βρισκόμαστε , αν ψάχνεις για εργοστασιακό αυτοκινητο με πάνω 36ιντσες να σου πω οτι υπάρχει , έτσι για την ιστορία το Η1 φοράει 37αρια !!! Αν πάλι εχεις μείνει στην εποχή που αγόραζες ενα Βιταρα και του φόραγες μια calmini και 31 ίντσες λάστιχο , να σου πω οτι παει το μαγικό λεβιέδακι απ τα βιράρα , τωρα η πληοψηφια αγοράζει ενα wrangler και φοράει ενα κιτ φτερά, ζαντολάστιχα, ανάρτηση και χωρίς κόπο έφτασε τα 37αρια ! Και τα έφτασε με ενα αυτοκινητο που το καβαλάει κάθε μέρα !!!!

Προχωρά όμως το σκεπτικό σου , αυτά που γράφω ειναι η δίκη μου άποψη ...
Άβαταρ μέλους
GENERAL LEE
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 19:58
Τοποθεσία: ATHENS

Re: Here I am !!!

Δημοσίευσηαπό fokion » 19 Απρ 2015, 13:34

Αρη πατα λιγο φρενο, αν εχεις την καλοσυνη.... γιατι για να παρακολουθησω τι γραφεις δε θα σου "απαντησω στα προηγουμενα".

ΥΓ.
Και γιατι απο οτι βλεπω σε καποια ηδη σου απανταω...
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Here I am !!!

Δημοσίευσηαπό GENERAL LEE » 19 Απρ 2015, 13:38

Ok fok . σε περιμενω ...
Άβαταρ μέλους
GENERAL LEE
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 19:58
Τοποθεσία: ATHENS

Re: Here I am !!!

Δημοσίευσηαπό fokion » 19 Απρ 2015, 13:48

Για τα 2 σεναρια νομιζω οτι σου απαντησα.

το πραγμα εξελιχθηκε αλλα οι κανονισμοι εμειναν πισω και δε παρακολουθουσαν....

Κι οχι μονο αυτο αλλα διανθυζοντουσαν και με απαιτησεις που δηλονωνταν τελευταια στιγμη, ή ανακαλουνταν στα μουγκα - δες πυροσβεσεις πχ.

Αυτα ξενερωναν κοσμο.

+ βεβαια το γεγονος οτι γινοντουσαν λαθος αγωνες σε λαθος μερη.

Πχ πηγε να γινει αντοχης στη βορειο ελλαδα και ειχε..... 2 ΔΥΟ τοπικές συμετοχές... καλως ή κακως η Β. Ελλαδα ειναι τροφαδικη κι οχι "γρηγορη".. ( Οπως και η Κρητη βεβαιως - να ενα ακομα προβλημα... πως θα "συναντηθουν οι μεν με τους δε...)

ή να γινει WT στην Αθηνα....

Ενα επεισεις ρολο παιζει/επαιζε και παλι οτι και οι αντοχης δεν ειχαν "προσανατολισμό".

τους θελαμε κρυφοραλλυ για ανθρωπους που οδηγουσαν πατζερο γιατι δε μπορουσαν να παρουν EVO??? και γι αυτους υπαρχει λυση και την εχουμε πει...
Αν δε γουσταρεις τους αντοχης πηγαινε στα σπριντ - αλλα μη "χαλας" τους αντοχης ετσι????

Χωρια βεβαια που με ηλιθιοτητες ( και αποδειστικε με τους φετινους WT εστω και πλαγιως ) θελαμε ενα καρο μαλακιες σε αυτοκινητο που τη δευτερα θα πηγαινε τα παιδια σχολειο.....

Θες να περιορισεις την ταχητητα??? "Σημερα" με τα τρακερ δεν υπαρχει πιο ευκολο πραγμα..... Οριζεις μια Χ μεγιστη κι οποιος την περασει προηδοποιηση οποιος την σφαξει σπιτι του...

Αλλα ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΔΕΡΦΟς ΣΟΥ... και σου λεω εγω μετα πως πεφτουν οι μεσες.... Περαν βεβαια του να μη βαζεις ευθυαρες διπλα σε χαντακια... κανε μια ποικιλια γυρο απο 5 δεντρα καθε τοσο που λεει ο λογος.....

Αυτα κατ' εμε για τα 2 σεναρια.....

Συνεχιζω στα επομενα σου
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Here I am !!!

Δημοσίευσηαπό fokion » 19 Απρ 2015, 13:52

GENERAL LEE έγραψε:Για να πάρουμε όμως τα πράγματα απ την αρχή ...
...................
Άμα έβλεπες και τα μούτρα σου σε κανά περιοδικό δε ! Χαχαχα ορε γλέντια !!! :boobs:

Συνεχίζεται ...


Συμφωνω απολυτως. Το θεμα ειναι οτι δεν "μπορουμε να ξαναγυρισουμε εκει"
πρεπει να προσαρμοστουμε ( στα τεχνικά - τα περι φατσας σε φωτο και σερβιτσιο σαφως και ισχυουν και σημερα)
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Here I am !!!

Δημοσίευσηαπό GENERAL LEE » 19 Απρ 2015, 14:02

Οπα λιγο ... Το δεν μπορούμε να γυρίσουμε εκεί ; Τι εννοείς οτι αυτοί ειναι οι αγωνιζόμενοι που υπάρχουν τωρα και δεν υπάρχει περιπτωση να μπουν άλλοι ; Θα πρέπει να προσαρμοστούμε σε αυτά που έχουμε η να ανοίξουμε χώρο για φυτώρια ;
Πρόσεξε το σημείο με τα μαγαζιά , μικρά και μεγάλα που ήθελαν να διαφημιστούν ! Ποιο Μαγαζι θέλει να διαφημιστεί σε αγώνα 7 Αυτοκινητων με τα σημερινά δεδομένα και χωρίς υποστήριξη απο τα ΜΜΕ ;
Στην Κρήτη έχουμε ήδη 4 αυτοκίνητα στην εντρυ !!!
Άβαταρ μέλους
GENERAL LEE
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 19:58
Τοποθεσία: ATHENS

Re: Here I am !!!

Δημοσίευσηαπό fokion » 19 Απρ 2015, 14:04

GENERAL LEE έγραψε:Εγω θα έλεγα να κοιτάμε λιγο και σε τι έτος βρισκόμαστε , αν ψάχνεις για εργοστασιακό αυτοκινητο με πάνω 36ιντσες να σου πω οτι υπάρχει , έτσι για την ιστορία το Η1 φοράει 37αρια !!! Αν πάλι εχεις μείνει στην εποχή που αγόραζες ενα Βιταρα και του φόραγες μια calmini και 31 ίντσες λάστιχο , να σου πω οτι παει το μαγικό λεβιέδακι απ τα βιράρα , τωρα η πληοψηφια αγοράζει ενα wrangler και φοράει ενα κιτ φτερά, ζαντολάστιχα, ανάρτηση και χωρίς κόπο έφτασε τα 37αρια ! Και τα έφτασε με ενα αυτοκινητο που το καβαλάει κάθε μέρα !!!!.


Σαφως! Αλλα - κατ' εμε δε το λες κι entry..... ε????

( Εκτος αν ο Στρατηγός οταν ειχε το 1600 ηταν.... Σαμουραι.. \:D/ \:D/ Παρεπιπτοντως για την ταπεινη μου γνωμη "αυτος" νομιζω οτι ηταν ο καλυτερος στρατηγός... "τα παντα ολα". )

Αρα πλαγιως μεν αλλα ευθεως "στοχευεις" στα TJ και τα συναφη....... ε εκανε μπαμ κι αυτο "εκνευρισε"....
Ελα ομως που τα "καπα" που λες κι εσυ ως απαραιτηα - απαγορευονται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κοιτα.
Κατι ακομα σα γενική αρχη,

Πιστευω οτι ΚΑΝΕΙΣ δε πρεπει να πηγαινει στη μεγαλη κατηγορία του οποιουδηποτε χωρις να εχει πειρα Ο ΙΔΙΟΣ.

Οχι φανταζουμαι εμενα το (οντως) κουλαδι που ομως εχει μεγαλη τσεπη (λεμε...) να παρω ενα patjero evo γιατι πιστευω ο παπαρας οτι ειμαι και πιο χερας απο τον Δημητριαδη....

Μια μονο απωρεια εχω.... ποιο δεντρο θα στουκαρω... το πρωτο το δευτερο ή το τριτο.....
Γιατι στη πρωτη στροφη δε θα φτασω....
Καταλαβαινεις τι λεω....

ΟΣΑ λεφτα και να εχω ριξει ΔΕΝ ξανα λεω ΔΕΝ μπορω με το καλημερα να κανω οτι κανετε οι WTαδες....

Γιατι ΑΛΛΟ η εκδρομη στη καλιφορνια οπου μολις απλωσουμε αναρτηση βγαζουμε 50 φωτο και 80 βιντεο κι ΑΛΛΟ να εχεις ενα χρονομετρο κι εναν "ανταγωνιστη" πισω-διπλα-μπροστα σου.....

γι ΑΥΤΟ θελω ΠΡΩΤΑ την τριβη ΣΟΥ, ΑΚΟΜΑ κι αν το αυτοκινητο σου ειναι ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΟ.......
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες

cron