Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ ...ΧΜΜΜΜ!!!!

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ ...ΧΜΜΜΜ!!!!

Δημοσίευσηαπό Anabolic_Nissan » 20 Ιαν 2018, 20:33

Λοιπόν... ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΟΛΥΣΥΖΗΤΗΜΕΝΟ ΠΡΟΣΘΗΗΚΕΣ ΚΤΛΠ...

Εχω και την εξής απορία και θα ήθελα τις απόψεις σας...

Κλασσικά στο καφέ με φίλους οι οπίοι βαυκαλίζοντε γνώσεις οδήγησεις σε χιόνι και άλλα τέτοια ΦΙΛΑΝΔΙΚΑ ...
Πιστεύετε ότι το ΧΙΝΟΛΑΣΤΙΧΟ κάνει ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΔΟΡΑ ας πούμε 50% ίσως και παραπάνω απο ενα κανονικό λάστιχο...
Το κανονικό να είναι μιας καλής μάρκας και αποδεδειγμένα μαλακό και όχι κανα παρτάλι μπακουρολάστιχο. :bricks:

Προσωπική μου άποψη που έχειδημιουργηθεί απο την μικρή μου όμως εμπειρία με χιονολάστιχα έιναι ότι είναι υπερεκτιμημένα.

Σε αυτοκίνητο επιβατικό κούρσα πισωκούνητο με καινούρια λάστιχα ΝΟΚΙΑΝ πριν κάποια έτη είχα προσπαθήσει να ανέβω προς κοντiνό χωριό ΠΑΥΛΙΑΝΗ και συνάντησα χιόνι στο δρόμο... Χαρούμενος για τα ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ μου :bricks: και με ταχύτητες όχι πάνω απο 40Km δεν μπορούσα να στεριώσω πουθενα.... χώρια ΔΕ σε κάτι φουρκετάκια που σε έπιανε τσουλήθρα... Γιατί ήταν και αυτόματο το αυτοκίνητο...

Επίσης σε τωρινό 4x4 FORD RANGER με M+S λάστιχα αντιπροσωπείας ακόμη... Φέτος σε δρόμο σκεπασμένο με χιόνι κατηφορικό ... Σταμάτησα και μετά απλά επλενε τα λάστιχα στο ίδιο σημείο... ΔΕΝ κουνιόταν καθόλου ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΤΕΣΠΑ το ξεπεράσα με κουβερτούλες ... Εκτοτε ακούω ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ και κρατώ πολυ πολύ μα πολύ μικρό καλάθι.

Η δε φίλου μου ΦΙΝΑΛΝΔΟΙ επιμένουν και βάζουν και το χέρι τους στη φωτιά ΒΕΒΑΙΩΣ ΒΕΒΑΙΩΣ...
Ομολογώ δε ότι ενός εξαυτών το αυτοκίνητο φορεί κάτι ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ... Τα οποία έμοιαζαν με λιωμένα ΤΡΑΚΤΕΡΩΤΑ DICK CEPEK :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol: :lol: :D

Σκέφτηκα... ΡΕ λες???
Anabolic_Nissan
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 16 Ιαν 2018, 20:51

Re: ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ ...ΧΜΜΜΜ!!!!

Δημοσίευσηαπό Anabolic_Nissan » 01 Φεβ 2018, 19:23

1110 ΠΡΟΒΟΛΕΣ... ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ..

ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΦΟΡΟ ΣΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ Ο ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:
Anabolic_Nissan
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 16 Ιαν 2018, 20:51

Re: ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ ...ΧΜΜΜΜ!!!!

Δημοσίευσηαπό SUVord » 01 Φεβ 2018, 21:10

1111προβολές για νάχεις να λές!
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ ...ΧΜΜΜΜ!!!!

Δημοσίευσηαπό SUVord » 01 Φεβ 2018, 21:15

Μήπως εννοείς "Χειμερινά λάστιχα" και όχι "Χιονολάστιχα";
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ ...ΧΜΜΜΜ!!!!

Δημοσίευσηαπό SUVord » 01 Φεβ 2018, 21:23

Βοήθεια του κοινού:
Η ίδια αρχή της φυσικής που διέπει την σύσφιξη των μπουλονιών του τροχού διέπει και την αποτελεσματικότητα του ελαστικού. Στο χωριό μου στου Ψυρρή συνηθίζαμε να την λέμε τριβή.
Ότι φόρο μου ρίξει ο διαχειριστής θα σου στείλω εσένα το μπουγιουρντί να πάς να καθαρίσεις μαζί του.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ ...ΧΜΜΜΜ!!!!

Δημοσίευσηαπό Anabolic_Nissan » 02 Φεβ 2018, 10:03

XAXAXAXAXAXAXAXA.... ΚΑΛΗΜΕΡΑ SUV... ΘΕΟΥΛΗΣ!!!!

Εμένα χιονολάστιχα τα λένε στο δικό μου το χωριό...

Και τριβή ΔΕν έχω διαπιστώση σε δικά μου... Βέβαια δεν το έψαξα και περισσότερο..

Όσον αφορά τους φόρους στείλτε να δούμε απο που θα πάρπυμε ανάσα... Μέχρι τα αυτιά είμαστε. :banging: :banging: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Anabolic_Nissan
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 16 Ιαν 2018, 20:51

Re: ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ ...ΧΜΜΜΜ!!!!

Δημοσίευσηαπό SUVord » 02 Φεβ 2018, 12:46

Χαλαράαααα!!!
1/Τα χειμερινά λάστιχα κοστίζουν τρείς και πάνω φορές από ότι τα κανονικά λάστιχα.
2/Αυτά που λέμε χιονολάστιχα στα 4χ4 δεν είναι χειμερινά λάστιχα αλλα κανονικά λάστιχα με πέλμα που τα βοηθάει στη λάσπη και το χιόνι.
3/Τα χειμερινά, αφενός κατασκευάζονται από πολύ μαλακώτερη γόμα,αλλά και η σχεδίαση του πέλματος είναι όλα τα λεφτά καθώς βυζαίνουν και συγκρατούν το χιόνι στις μικροσκοπικές τους σχισμές, χωρίς όμως να στουμπώνουν, ώστε ερχόμενα σε επαφή με το φρέσκο χιόνι επιτυγχάνεται μεγαλύτερη τριβή μεταξύ των δύο επιφανειών, (χιόνι με χιόνι επιτυγχάνεις την μεγαλύτερη δυνατή τριβή). Το αποτέλεσμα είναι φανταστικό σε σχέση με τα κανονικά λάστιχα.Γι αυτό και σε πολλές χώρες με άσχημο χειμώνα είναι υποχρεωτικά καθόλη τη διάρκεια του χειμώνα.
4/Τρώγονται εύκολα, 'όπως είναι φυσιολογικό αλλα η ασφάλεια που εμπνέουν είναι άλλο πράγμα.
5/Δεν κάνουν για στεγνό ή βρεγμένο Off-road γιατί θα καταστραφούν πολύ σύντομα.
Μου έχει κάνει πολύ ευχάριστη έκπληξη ότι τους χειμερινούς μήνες, από Θεσσαλία και πάνω τα περισσότερα ΙΧ έχουν χειμερινά λάστιχα και ας μην το επιτάσσει ο ΚΟΚ.
6/Το χειμώνα με την κρύα άσφαλτο και τις βροχές, ακόμα κι εδώ στα νότια η πρόσφυση που σου δίνουν είναι ασύγκριτη.
7/Δεν θα τάβαζα στο NISSAN γιατί κάνεις αγριάδες, αλλα σε ΙΧ χωρίς δεύτερη κουβέντα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ ...ΧΜΜΜΜ!!!!

Δημοσίευσηαπό Anabolic_Nissan » 02 Φεβ 2018, 13:33

Για να είμαι ειλικρινής δεν είχα ασχοληθεί καθόλου και τα χλεύαζα τα περί χειμερινών ελαστικών...
Όμως όλο και περισσότεροι επιμένουν στη χρήση τους...

επομένως δεν έχω παρα μόνο να τα δεχθώ ως μονόδρομο στο χιόνι...

Στο ΝΙΣΣΑΝ αγαπητέ δεν μπαίνουν τέτοια ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΤ ή CROSS :) :)

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Anabolic_Nissan
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 16 Ιαν 2018, 20:51


Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες

cron