Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αγορά 4x4

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Αγορά 4x4

Δημοσίευσηαπό Poterium » 02 Μάιος 2020, 11:05

Καλημέρα σε όλους. Ευχαριστω καταρχην για την αποδοχη στην ομαδα. Ήθελα τις απόψεις σας σχετικά με ένα θέμα. Ψάχνω εδώ και καιρό για αμάξι μεσαίου μεγέθους 4x4 υπερυψωμένο για συμπεριφορά και off-road. Κατέληξα μάλλον στη Suzuki (Vitara βενζινοκίνητο 1.4 Boosterjet Allgrip ή SX4 βενζινοκίνητο 1.4 Boosterjet Allgrip). Οι λόγοι είναι κυρίως η τιμή και ότι έχω διαβάσει και ακούσει πολύ καλές κριτικές. Ωστόσο, έχω τις εξής αμφιβολίες-απορίες:
1) Έχω διαβάσει αντικρουόμενες απόψεις για την κατανάλωση. Είναι κάτι που με ενδιαφέρει πολύ γιατί κάνω συνεχώς ταξίδια πολλών km. Δεν το κινώ ποτέ μέσα στην πόλη.
2) Προβληματίζομαι για βενζίνη ή πετρέλαιο, δεδομένου ότι κάνω πολλά km εκτός πόλης, όπως προανέφερα. Βλέπω ότι όλες οι εταιρίες πλέον αποσύρουν το πετρέλαιο (όπως και η Suzuki).
3) Προβληματίζομαι σχετικά με τις τιμές των service. Διάβασα μεγάλες τιμές από κάποιους.

Ευχαριστώ πολύ
Poterium
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 29 Μάιος 2019, 12:45

Re: Αγορά 4x4

Δημοσίευσηαπό superspy » 02 Μάιος 2020, 14:48

Σε κάθε περίπτωση αν μπορείς να πάρεις πετρέλαιο.

Τα παραπάνω που λες είναι όλα με κατεύθυνση περισσότερο "ασφάλτινη"
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αγορά 4x4

Δημοσίευσηαπό DIMITRIS1972 » 12 Σεπ 2020, 08:25

Καλημέρα σε όλους! και ευχαριστώ για την αποδοχή! ήθελα παρακαλώ να με διαφωτίσετε για το εξης ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα Jip 4x4 πετρέλαιο Land Rover Defender μεταχειρισμενο του 1990 μοντέλο. Έχω ακούσει διάφορα αρνητικά σχόλια για το Land rover Defender και δεν ξέρω αν ισχυουνε. Όπως οτι καίει φλάντζες, βγάζει συχνές ζημίες, έχει ακριβά ανταλακτικα ότι είναι αναξιόπιστο. Ισχυουνε αυτές οι αρνητικές γνώμες? που μου τις έχουνε πει μηχανικοί Μπορεί να βρει κανείς ανταλακτικα για ένα land rover defender του 1990 και είναι τόσο ακριβά όσο λένε? το jip renegate του 1980 πετρέλαιο η το wrangler του 1995 ειναι πιο αξιόπιστα απο το Land Rover Defender του 1990? Επίσης ο κάτοχος του Land Rover Defender του 1990 που ενδιαφερομαι, μου είπε ότι δεν έχει air condition το αμάξι θα μπορούσα να βάλω air condition? Σας ευχαριστώ πολύ!
DIMITRIS1972
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 04 Σεπ 2020, 22:17


Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες