Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πατρίς - Θρησκεία - Οικογένεια

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Πατρίς - Θρησκεία - Οικογένεια

Δημοσίευσηαπό alp » 15 Φεβ 2005, 10:27

Καλημέρα σε όλες και όλους.

Αναρωτιόμουν ποια μπορεί να είναι η γνώμη των μελών της μικρής μας κοινότητας για τα εκκλησιαστικά γεγονότα που βγαίνουν τον τελευταίο καιρό στην επιφάνεια...

Είμαι ο μόνος που πιστεύω πως η Εκκλησία είναι το πιο σάπιο και άχρηστο πράγμα της κοινωνίας μας ή θα έχω παρέα στην κόλαση ???

:evil: :evil: :evil:
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 15 Φεβ 2005, 10:37

Δε θα είσαι μόνος φίλε μου, παρέα θα είμαστε :D :D :D :D
Ελπίζω να ξέρεις τάβλι :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Re: Πατρίς - Θρησκεία - Οικογένεια

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 15 Φεβ 2005, 11:43

alp έγραψε:Καλημέρα σε όλες και όλους.

Αναρωτιόμουν ποια μπορεί να είναι η γνώμη των μελών της μικρής μας κοινότητας για τα εκκλησιαστικά γεγονότα που βγαίνουν τον τελευταίο καιρό στην επιφάνεια...

Είμαι ο μόνος που πιστεύω πως η Εκκλησία είναι το πιο σάπιο και άχρηστο πράγμα της κοινωνίας μας ή θα έχω παρέα στην κόλαση ???

:evil: :evil: :evil:



Για το πρώτο σκέλος είναι μια καλή ευκαιρία της πολιτείας να ξεφορτωθεί την Εκκλησία και να στρέψει την προσοχή μας εκεί, όταν μας καίει η ΑΝΕΡΓΙΑ , ο ΥΠΕΡΔΑΝΙΣΜΟΣ, η ΦΤΩΧΕΙΑ και άλλα καλυμμένα εντέχνως προβλήματα.

Για το δεύτερο σκέλος, η Εκκλησία όπως και άλλες ιδέες σαν θεωρία στέκει σαν πράξη όμως στέκει 180 μοίρες πίσω.
Σίγουρα υπάρχει κομμάτι του κλήρου που βοηθάει φτωχούς , δυστυχώς οι περισσότεροι όμως ρασοφόροι είναι δημοσιουπαλληλικές ρουφήχτρες.

Οπότε έτσι όπως κατάντησαν οι πρωτοκλασάτοι χοντροί μοσχαναθρεμένοι χρυσοφόροι δεσποτάδες την εκκλησία τα τελευταία 2000 χρόνια, μάλλον δεν θα είσαι μόνο σου στην κόλαση.

Μιλάνε για αγάπη και άλλα μπαρμπούτσαλα, όταν στο όνομα της θρησκείας έβαψαν κόκκινη απο το αίμα την αφρική και την νότιο αμερική και την βόρειο και την ασία και όσους τελικά δεν είναι συνοδοιπόροι στην ιδέα τους .

Ας μην γελιόμαστε τις τελευταίες χιλιετίες κάποιοι βρήκαν εναν ανέξοδο τρόπο να θησαυρίσουν, στηριγμένοι στην αμορφωσιά του κόσμου, που δυστυχώς στίς μέρες μας με τα fame storia ζεί και βασιλεύει η Μ@ΑΛ@ΚΙ@.

Οχι φίλε ALP, η εκκλησία δεν είναι το πιο σάπιο πράγμα .
Το πιο σάπιο είναι η δική μας εγκληματική αδιαφορία σε οτι μας σερβίρουν διάφορα αρπακτικά . [/quote]
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό michailbm » 15 Φεβ 2005, 11:49

Metalaxe έγραψε:Δε θα είσαι μόνος φίλε μου, παρέα θα είμαστε :D :D :D :D
Ελπίζω να ξέρεις τάβλι :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Κρατηστε μου μια θεση !!!
Θα παιξω με τον νικητη!!!:D
Αν και θεωρω τον εαυτο μου χριστιανο με αηδιαζουν αυτα που συμβαινουν (ανεκαθεν) με το ιερατειο (και οχι εκκλησια γιατι εκκλησια ειναι ολοι οι πιστοι)!!!!! :evil: :evil:
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό mato » 15 Φεβ 2005, 12:09

... από mail που μου στείλανε....
τρομερή δήλωση : "η μοναδική μονή που δεν εμπλέκεται σε εκκλησιαστικά σκάνδαλα είναι η μονή ταρίφα"
(ΤΖΙΜΗΣ ΠΑΝΟΥΣΗΣ)
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πατρίς - Θρησκεία - Οικογένεια

Δημοσίευσηαπό alp » 15 Φεβ 2005, 12:16

Gorgorofteros έγραψε:Το πιο σάπιο είναι η δική μας εγκληματική αδιαφορία σε οτι μας σερβίρουν διάφορα αρπακτικά .


αυτό είναι μια άλλη πολύ (πιο) σπουδαία συζήτηση, αλλά ας επικεντρωθούμε στα του Ιερατείου....


Εξάλλου, αν σταματήσω να αδιαφορώ για τα fame story και τις λοιπές αηδίες, θα πρέπει να ... εγκληματίσω.

Οπότε ίσως είναι καλύτερα απλά να ...αδιαφορώ και να κάνω και άλλους να αδιαφορούν.

Αν όλοι αδιαφορούσαμε δεν θα είχαν κοινό, οπότε θα έσβηναν...

Οσο απλό κι αν ακούγεται, είναι το πιο αποτελεσματικό όπλο όταν αναφέρεσαι στα ΜΜΕ, τα οποία τρέφονται αποκλειστικά από το κοινό....
είναι ίσως από τις λίγες περιπτώσεις που δεν θεωρώ μεμπτή την αδιαφορία..
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Re: Πατρίς - Θρησκεία - Οικογένεια

Δημοσίευσηαπό teroulas » 15 Φεβ 2005, 12:57

Εγώ πιστεύω αλλά μακριά από τους τράγους
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πατρίς - Θρησκεία - Οικογένεια

Δημοσίευσηαπό 747 » 15 Φεβ 2005, 12:59

Για την περίπτωση των στελεχών της ιεραρχίας συμφωνώ για τη σαπίλα. Η εκκλησία αν τη δεις σαν ζωντανό οργανισμό, πάσχει από καρκινώματα στα υψηλά κλιμάκια , στη διοίκηση, στον τρόπο που αντιλαμβάνεται τα πράγματα και διαχειρίζεται τους σκοπούς της.
Το σώμα της εκκλησίας, ο κόσμος δηαλδή που την απαρτίζει, όχι. Θα μπορούσαμε να πούμε οτι η Εκκλησία της Ελλάδος νοσεί, η εκκλησία όμως όχι. Φαντάζομαι καταλαβαίνεις τη διαφορά.
747
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 09 Δεκ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Πατρίς - Θρησκεία - Οικογένεια

Δημοσίευσηαπό alp » 15 Φεβ 2005, 13:37

747 έγραψε:Για την περίπτωση των στελεχών της ιεραρχίας συμφωνώ για τη σαπίλα. Η εκκλησία αν τη δεις σαν ζωντανό οργανισμό, πάσχει από καρκινώματα στα υψηλά κλιμάκια , στη διοίκηση, στον τρόπο που αντιλαμβάνεται τα πράγματα και διαχειρίζεται τους σκοπούς της.
Το σώμα της εκκλησίας, ο κόσμος δηαλδή που την απαρτίζει, όχι. Θα μπορούσαμε να πούμε οτι η Εκκλησία της Ελλάδος νοσεί, η εκκλησία όμως όχι. Φαντάζομαι καταλαβαίνεις τη διαφορά.


Δεν κατανοώ την διαφορά μεταξύ Εκκλησία της Ελλάδος και εκκλησία γενικότερα.
Εννοείς τον διαχωρισμό Ιερατείου (κληρικούς) και Εκκλησίας (λαού ή κοσμικούς) ?

Διότι, εγώ πιστεύω πως νοσεί το Ιερατείο, αλλά σε χειρότερη θέση βρίσκεται η Εκκλησία (ο λαός, οι πιστοί ή όπως αλλιώς το λένε...)

Αν ο κόσμος που απαρτίζει την εκκλησία είναι οι "κλασσικοί πιστοί" που έτρεχαν για τις ταυτότητες, οι αγράμματες γιαγιάδες που φώναζαν γεμάτες αγανάκτηση μπροστά στις κάμερες επειδή κάποιος τους είπε ότι πρέπει να τρέξουν και να φωνάξουν, τότε σίγουρα έχουμε ένα θεματάκι παιδείας, έτσι δεν είναι ?

Βέβαια ρίχνω ένα κάποιο δίκιο στους κακόμοιρους τους πιστούς καθότι από τη στιγμή που γεννιέσαι σου πιπιλάνε το μυαλό για το πόσο σπουδαία είναι η "Εκκλησία" και πόσο καλοί οι παπάδες.
Αλλά αυτό πρέπει να αλλάξει...

Για όνομα του ..Θεού, στο 2005 είμαστε...
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Re: Πατρίς - Θρησκεία - Οικογένεια

Δημοσίευσηαπό vagelis » 15 Φεβ 2005, 13:42

Εγω παντως την κολαση την εχω εξασφαλισει,αλωστε γιατι οχι,εκει ειναι και ολος ο καλος κοσμος,Ωνασης,Νιαρχος,ΜΕΡΥΛΙΝ ΜΟΝΡΟΕ (το ινδαλμα μου,η καψουρα μου)ε ρε γλεντια εκει πανω.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 15 Φεβ 2005, 13:52

Το θέμα "εκκλησία - θρησκεία" είναι πολύ μεγάλο για να συζητηθεί μέσα από λίγες αράδες εδώ.
Καλό θα ήταν να μην εμβαθύνουμε πολύ για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις χωρίς λόγο. Πάντως, επειδή βλέπω ότι θα είμαστε αρκετοί στην κόλαση να πάρουμε και μια τράπουλα μαζί για μπιρίμπα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό alp » 15 Φεβ 2005, 14:02

Metalaxe έγραψε:Το θέμα "εκκλησία - θρησκεία" είναι πολύ μεγάλο για να συζητηθεί μέσα από λίγες αράδες εδώ.
Καλό θα ήταν να μην εμβαθύνουμε πολύ για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις χωρίς λόγο.


...δυστυχώς αυτού του είδους η συμπεριφορά είναι που αφήνει ελεύεθρο το πεδίο σε κάποιους να κινούνται με τον τρόπο μου τους βολεύει....

..τέλος πάντων, αν θεωρείτε πως θα παρεξηγηθούμε, τότε ας μιλάμε μόνο για μπλοκέ διαφορικά και τύπους ελάστικών...
εγώ έτσι κι αλλιώς απλά ήθελα να μάθω αν είμαι ο μόνος που σκέφτομαι έτσι.

πάντως .... λίγοι είμαστε ακόμη...
:(
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Re: Πατρίς - Θρησκεία - Οικογένεια

Δημοσίευσηαπό teroulas » 15 Φεβ 2005, 14:26

vagelis έγραψε:Εγω παντως την κολαση την εχω εξασφαλισει,αλωστε γιατι οχι,εκει ειναι και ολος ο καλος κοσμος,Ωνασης,Νιαρχος,ΜΕΡΥΛΙΝ ΜΟΝΡΟΕ (το ινδαλμα μου,η καψουρα μου)ε ρε γλεντια εκει πανω.


Xixi :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 15 Φεβ 2005, 14:43

alp έγραψε:...δυστυχώς αυτού του είδους η συμπεριφορά είναι που αφήνει ελεύεθρο το πεδίο σε κάποιους να κινούνται με τον τρόπο μου τους βολεύει....

..τέλος πάντων, αν θεωρείτε πως θα παρεξηγηθούμε, τότε ας μιλάμε μόνο για μπλοκέ διαφορικά και τύπους ελάστικών...
εγώ έτσι κι αλλιώς απλά ήθελα να μάθω αν είμαι ο μόνος που σκέφτομαι έτσι.

πάντως .... λίγοι είμαστε ακόμη...
:(

Δεν το έγραψα για να σε αποθαρρύνω, απλά θεωρώ πως τέτοιες κουβέντες δε βγάζουν πουθενά (κρίνοντας από άλλες κουβέντες στο παρελθόν) μιας και δεν υπάρχει απευθείας διάλογος.
Σαφώς και είναι υγιές να σκέφτεσαι και να εκφράζεσαι διαφορετικά και ελεύθερα και είμαι μαζί σου όπως προείπα (ξέρω και ξερή, δηλωτή, πόκερ, ουίστ και μπριτζ) :D :D :D
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό IKE » 15 Φεβ 2005, 15:22

alp αν οι συνομιλητές είναι σοβαροί και σέβονται ο ένας τον άλλο στοιχειωδώς έστω συζήτηση μπορεί να γίνει και μάλιστα να είναι και ουσιαστική.

Η γνώμη μου για το θέμα ταυτίζεται 100% με το σχόλιο απο τη σελίδα του Νίκου Δήμου (θα παρακαλούσα τυχόν σχόλια να αναφέρονται στο κείμενο και όχι στο τι -υποτίθεται για κάποιους- είναι ο συγγραφέας):



Εκεί! Με τους μουλάδες!

(περί του εκκλησιαστικού)

Τρίτη 8 Φεβρουαρίου 2005

Μου ζητούν να «τοποθετηθώ» (τι απαίσια λέξη – λες και είμαι αντικείμενο!) στα θέματα διαφθοράς και διαπλοκής της Εκκλησίας. Αλλά δεν χρειάζεται. Έχω εκφράσει τη γνώμη μου γι αυτά τα θέματα εδώ και χρόνια (δεκαετίες καλύτερα) έχω κατηγορηθεί ως άθεος, αντίχριστος, υβριστής… έχω απολυθεί από έντυπα («Επίκαιρα» το 1982, «Καθημερινή» το 1995) διότι έκανα κριτική σε εκκλησιαστικά ζητήματα. Στα βιβλία μου, στα άρθρα μου, αλλά και σε αυτές εδώ τις δικτυακές σελίδες, υπάρχουν δεκάδες κείμενα όπου έχω διατυπώσει τις θέσεις μου.

Υποστήριζα πάντοτε πράγματα απλά και αυτονόητα που όλα τα δημοκρατικά κράτη έχουν εφαρμόσει από αιώνες: τον χωρισμό της εκκλησίας από το κράτος, την αφαίρεση κάθε «κοσμικής» εξουσίας και επιρροής από τους εκκλησιαστικούς παράγοντες, την οικονομική αυτονόμηση της εκκλησίας με την θέσπιση εκκλησιαστικού φόρου που θα πληρώνουν μόνον όσοι δηλώνουν πιστοί. Τον υποχρεωτικό πολιτικό γάμο, την πολιτική κηδεία, την καύση των νεκρών… Είμαστε η μόνη χώρα στην Ευρώπη στην οποία δεν ισχύει τίποτα από τα παραπάνω.

Η διαφθορά στην Εκκλησία μας προέρχεται από το γεγονός ότι αποτελεί ένα κλειστό, αυταρχικό και βαθύτατα αντιδημοκρατικό σύστημα που υποχρεώνει τους λειτουργούς του να ακολουθούνε αυστηρούς κανόνες ζωής – δηλαδή να ζούνε υποκριτικά και ψεύτικα. Από εκεί η θεσμοθέτηση της διπλής ηθικής που καθιερώνει την ακτημοσύνη και την αγαμία των επισκόπων, οι οποίοι διαθέτουν δισεκατομμύρια στις καταθέσεις τους και χαρέμια θηλυκά ή αρσενικά.

Ειδικά στην χώρα μας, χάρη στην εμπλοκή της με το κράτος, η Εκκλησία διαθέτει μεγάλη πολιτική εξουσία και τεράστια οικονομική δύναμη. Όπου όμως η εξουσία και τα χρήμα δεν υπόκεινται στον συνεχή έλεγχο ενός ανοιχτού συστήματος, η διαφθορά γίνεται η αναγκαία κατάληξη.

Κι ωστόσο, ακόμα και τώρα, με τόσους βόθρους ανοιχτούς, η Κυβέρνηση επαναλαμβάνει στερεότυπα ότι δεν τίθεται θέμα χωρισμού Κράτους-Εκκλησίας.

Εκεί! εκεί! Με τους μουλάδες, στον αιώνα τον άπαντα!


http://www.ndimou.gr/newsarticle_gr.asp?news_id=102
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 29 επισκέπτες