Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέο Gadget για Αυτοκινητο/Μηχανόβιους...

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Νέο Gadget για Αυτοκινητο/Μηχανόβιους...

Δημοσίευσηαπό Kazushi » 21 Μαρ 2005, 11:58

Κάτι που ανακάλυψα πρόσφατα, κάνοντας web surfing:
Υπάρχει μια εταιρία; www.marvel-tech.gr η οποία πουλάει ένα gadget που το τοποθετείς μέσα σε οποιοδήποτε παλιό η καινούργιο κινητό τηλέφωνο, το ενεργοποιείς,το κρύβεις κάπου μέσα στο αμάξι η την μοτοσικλέτα σου, και αν το αμάξι η μοτοσικλέτα κινηθεί για οποιονδήποτε λόγο το κινητό στέλνει sms σε προκαθορισμένους αριθμούς κινητού όπου ενημερώνει για τον «συναγερμό», καθώς και για το που βρίσκετε βάσει του δικτύου κινητής τηλεφωνίας (cell id). Το gadget μπορεί επίσης να συνδεθεί με το immobiliser και με sms εντολή να κόψει την λειτουργία του κινητήρα.
Άβαταρ μέλους
Kazushi
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 21 Μαρ 2005, 11:50

Re: Νέο Gadget για Αυτοκινητο/Μηχανόβιους...

Δημοσίευσηαπό tazmania » 23 Μαρ 2005, 23:47

Kazushi έγραψε:Κάτι που ανακάλυψα πρόσφατα, κάνοντας web surfing:
Υπάρχει μια εταιρία; www.marvel-tech.gr η οποία πουλάει ένα gadget που το τοποθετείς μέσα σε οποιοδήποτε παλιό η καινούργιο κινητό τηλέφωνο, το ενεργοποιείς,το κρύβεις κάπου μέσα στο αμάξι η την μοτοσικλέτα σου, και αν το αμάξι η μοτοσικλέτα κινηθεί για οποιονδήποτε λόγο το κινητό στέλνει sms σε προκαθορισμένους αριθμούς κινητού όπου ενημερώνει για τον «συναγερμό», καθώς και για το που βρίσκετε βάσει του δικτύου κινητής τηλεφωνίας (cell id). Το gadget μπορεί επίσης να συνδεθεί με το immobiliser και με sms εντολή να κόψει την λειτουργία του κινητήρα.


Χμμμ, έξυπνο αλλά οι σπείρες είναι περισσότερο έξυπνες. Έχουν προπολλού κυκλοφορήσει στο εμπόριο συσκευές που αχρηστεύουν τα κινητά (μπλοκάρουν το σήμα συγκεκριμένων συχνοτήτων) με σκοπό να χρησιμοποιηθούν σε νοσοκομεία, αεροπλάνα κλπ. Έτσι, είναι πολύ εύκολο ν' αχρηστευτεί αυτό το gadget. Άσε που πρώτων, καμία εταιρία δεν θα σου πει χωρίς εισαγγελική εντολή σε ποιο "cell id" ( σε ποιο κυψέλη δηλαδή) είναι το κινητό. Ακόμα και αν στο πει, είναι σχετικά άχρηστο, αφού μια κυψέλη μπορεί να καλύπτει και 50 km ακτίνα.

Μην ξεχνάμε την τύχη που είχαν τα δορυφορικά συστήματα παρακολούθησης αυτοκινήτων. Οι σπείρες φάνηκαν πιο έξυπνες και τ' αχρήστευαν με κουκούλες μολύβδου :wink:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Kazushi » 24 Μαρ 2005, 13:11

Είναι σωστό ότι για κάθε "μέτρο" υπάρχει το "αντίμετρο". Αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις, τα "αντίμετρα" τα έχουν οι "οργανωμένοι" κλεφτές που αν θελήσουν να σου σηκώσουν το όχημα θα το κάνουν ακόμα και με εσένα μέσα :evil:
Τα διάφορα μέτρα είναι αποτελεσματικά με τα κλεφτρόνια και τους παραδοσιακούς. :)

Τα δορυφορικά συστήματα δεν απέτυχαν λόγο εξυπνάδας τον κλεφτών, αλλά λόγο υψηλού κόστους τις υπηρεσίας :cry:

Πάντως εγώ παρήγγειλα ένα για την GS μου, όχι γιατί περιμένω την Vodafone η οποιαδήποτε Vodafone να με βοηθήσει να την βρω σε περίπτωση κλοπής, αλλά μόνο και μόνο να μου φύγει το άγχος για το εάν η μηχανή μου είναι ΟΚ, αν χτύπησε ο συναγερμός η όχι :!:

Όσοι έχουν μηχανή, ξέρουν τι σημαίνει να ψάχνεις να βρεις «το τραπέζι που να βλέπει την μηχανή» στο εστιατόριο, η να βγαίνεις από το σινεμά γιατί νόμισες ότι άκουσες τον συναγερμό σου, να τσεκάρεις συνέχεια εάν η μηχανή είναι ΟΚ.

Άσε δε που έμαθα από το manual που μου έστειλαν με e-mail ότι μπορείς να στείλεις μήνυμα SMS μέσα από το πλακετάκι στον συναγερμό η στο immobilizer να μπλοκάρει το κινητήρα σου !!!
Άβαταρ μέλους
Kazushi
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 21 Μαρ 2005, 11:50

gadget followap...

Δημοσίευσηαπό Kazushi » 30 Μαρ 2005, 10:30

Τελικά μετά από αναμονή μερικών ημερών ώστε να εκτελωνίσουν όπως μου είπαν, παρέλαβα το πλακετάκι που είχα παραγγείλει. Το gadget συνοδευότανε και από ένα καπάκι για κινητό ώστε να χωρέσει μέσα στο τηλέφωνο. Το καπάκι είναι περίπου ένα χιλιοστό ψιλότερο από το πρωτότυπο καπάκι του Nokia 3410 που διάλεξα για να χρησιμοποιήσω.
Σε γενικές γραμμές το εγκατέστησα και το προγραμμάτισα με σχετική ευκολία, σε κάποιες επιλογές χρειάσθηκα το manual γιατί οι Ελληνικές λέξεις ήταν πολύ μεγάλες για την οθόνη του Νokia και τις είχαν κόψει για να χωρέσουν.
Πριν το εγκαταστήσω μόνιμα στην GS μου, το έχω βάλει στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου της γυναίκας μου… Μέχρι στιγμής (δυο μέρες λειτουργίας) μου έχει στείλει δυο μηνύματα συναγερμού, ένα όταν ένας βλάκας στο παρκάρισμα μας χτύπησε τον προφυλακτήρα και μια φορά όταν κάτι πιτσιρίκια παίζοντας έριξαν μια μπάλα πάνω του.
Το μήνυμα που έστειλε το πλακετάκι είναι σαν το πιο κάτω:

ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ : ΚΙΝΗΣΗ
ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ : ΝΑΙ
ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ : ΝΑΙ
ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΕΝΟ : ΟΧΙ
ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣ : ΟΧΙ
ΝΕΤ –212g09
LAC/CID – 2131/2c41

Το Σαββατοκύριακο θα το εγκαταστήσω στην μηχανή μου, more comments to come…
Άβαταρ μέλους
Kazushi
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 21 Μαρ 2005, 11:50

gadget followap...

Δημοσίευσηαπό alp » 30 Μαρ 2005, 12:13

ενδιαφέρον ...
κράτα μας ενήμερους....
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Δημοσίευσηαπό Kazushi » 02 Απρ 2005, 14:30

Μόλις τελείωσα την εγκατάσταση του www.marvel-tech.gr στην GS μου. Κατάφερα και βρήκα λίγο χώρο ίσα ίσα να χωρέσει το Nokia στην μάσκα πίσω από τον προβολέα, τράβηξα και μια γραμμή ρεύματος από τον διακόπτη και όλα καλά.
Στο αυτοκίνητο δούλευε καλά, να δούμε τι κάνει στην μηχανή...

Η συνέχεια επί της οθόνης...
Άβαταρ μέλους
Kazushi
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 21 Μαρ 2005, 11:50

www.marvel-tech.gr Auto Alarm Test Drive

Δημοσίευσηαπό Kazushi » 04 Απρ 2005, 10:48

Δευτέρα σήμερα και ξεκινάει βαρετά στο γραφείο ακόμα μια εβδομάδα, ευτυχώς περάσαμε καλά το σαββατοκύριακο και έχουμε κάτι να αναπολούμε…
Το Σάββατο μετά την εγκατάσταση του www.marvel-tech.gr Auto-Alarm και μόλις καταφέραμε να παρκάρουμε τα πιτσιρίκια μας στις γιαγιάδες, ξεκινήσαμε μια παρέα (2 GS, 1 TDM, 1 Transalp) για μια μίνι εκδρομή στην Αργοναυπλία.
Μετά τον σχετικό απογευματινό καφέ στο Ναύπλιο και το βραδινό σαβούριασμα στην Σπηλιά με λεμονάτο κοτόπουλο στο κάρβουνο, αποφασίσαμε να διανυκτερεύσαμε σε ένα μικρό ξενοδοχείο στο Τολό με θέα τη θάλασσα αλλά χωρίς parking για τα «εργαλεία», το κοντινότερο parking καμία εκατοστή μέτρα πιο κάτω στο δημοτικό parking του Τολό που ήταν και το τέλειο test για το Auto-Alarm…
Με τις μηχανές κλειδωμένες η μια πάνω στην άλλη με τα kryptonite, διαλέξαμε ένα μικρό café δίπλα από το ξενοδοχείο για να πιούμε κάτι ώστε να έρθουμε στα ίσια μας από την βραδινή «δροσούλα» που φάγαμε στην διαδρομή…
Πριν προλάβουμε να παραγγείλουμε το καφεδάκι μας, έφτασε το πρώτο ALARM SMS, με τη ψυχή στο στόμα φτάνουμε στο parking και βλέπουμε έναν τυπάκο με ένα clio, με στερεοφωνικό και subwoofer στη διαπασών να σαλιαρίζει με ένα δεκαεξάχρονο αραγμένος παράλληλα με τις μηχανές μας.
Οι κραδασμοί από το subwoofer είχαν ενεργοποιήσει το Auto-Alarm. Μετά από μερικές άγριες ματιές ο ερωτύλος έφυγε (4 μαντράχαλοι με δερμάτινα βραδιάτικα σε μια ερημιά είναι καλός λόγος να την κάνεις..) και εμείς γυρίσαμε στους καφέδες μας…
Το υπόλοιπο της βραδιάς ήταν ήσυχο, αλλά πρωί-πρωί, νέο ALARM SMS για συναγερμό στις μηχανές… Άντε πάλι γρήγορο ντύσιμο, και κουτρουβαλά τις σκάλες για να προλάβουμε το κακό…Βγαίνοντας από το ξενοδοχείο άρχισα να ακούω κάποιους συναγερμούς να χτυπάνε, τρεχάλα στις μηχανές, και όντως οι συναγερμοί των δυο GS χτυπάγανε, ο δράστης ένας βλάκας με ένα αγροτικό που παρκάροντας ακριβώς δίπλα από την GS μου που ήταν πρώτη στην σειρά είχε στριμώξει με τον προφυλακτήρα του την μπροστινή ρόδα και ο κραδασμός ενεργοποίησε συναγερμό και Auto-Alarm, όπως επίσης και τον συναγερμό της δεύτερης GS που είχε κλειδωμένη την πίσω της ρόδα στην πίσω ρόδα τις δικιά μου. Μετά τα σχετικά μπινελίκια το αγροτικό απομακρύνθηκε λέγοντας μου το απερίγραπτο «δεν προσέχετε εσείς οι καμικάζι που παρκάρετε !!!»…
Η συνέχεια της μέρας κύλησε με πολλές στάσεις για καφέδες σε Μυκήνες και Κόρινθο, και φαγητό στο Λουτράκι, και επιστροφή στην Αθήνα χωρίς απρόοπτα…

Τέλος, Ελπίζοντας να μην σας κούρασα με το φλύαρο post μου, αλλά ψάχνω δικαιολογία για να μην πιάσω δουλειά ακόμα………….. Το Auto-Alarm έκανε ακριβώς αυτό που ήλπιζα να κάνει, με ειδοποίησε όταν έπρεπε ώστε να επέμβω και να προλάβω το «κακό»…

Στην πρώτη ευκαιρία σκοπεύω να αγοράσω ακόμη ένα για το αυτοκίνητο της γυναίκας μου.
Άβαταρ μέλους
Kazushi
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 21 Μαρ 2005, 11:50

Update !

Δημοσίευσηαπό Kazushi » 11 Απρ 2005, 10:52

Το Σάββατο βράδυ λόγο καλού καιρού κατεβήκαμε στην Κόρινθο για ποτό και κάτσαμε σε ένα από τα παραλιακά μπαράκια κοντά στην πλατεία, μετά από 2-3 ώρες ησυχίας ήρθε το SMS μήνυμα του AutoAlarm που ήταν υπέρ αληθινό… Βγαίνοντας ήταν δυο κλεφτρόνια που κάτι χαρχάλευαν σκυμμένοι στην μηχανή (παρόλο που χτύπαγε και ο συναγερμός, προσπαθούσαν να τον βρουν για να τον σβήσουν ?) και μόλις από μακριά έβαλα της φωνές και τους «στόλισα» με νεοελληνικά μπινελίκια, το έβαλαν στα πόδια, πήδηξαν στην καρότσα ενός Datsun αγροτικού και εξαφανίστηκαν…
Ευτυχώς δεν είχαν κάνει ζημιά και σίγουρα η έγκαιρη ειδοποίηση μου από το AutoAlarm απέτρεψε τα χειρότερα !!!!!!
Αύριο η παρέα μου πάει για ομαδική αγορά AutoAlarm (όπως προκύπτει, σε ομαδικές αγορές η Marvel-Tech κάνει έκπτωση)…
Άβαταρ μέλους
Kazushi
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 21 Μαρ 2005, 11:50

Δημοσίευσηαπό Kazushi » 14 Απρ 2005, 14:34

Λοιπόν μάγκες, Έφτιαξα την πλακετίτσα που συνδέει το AutoAlarm της Marvel-Tech.gr με εξωτερικό συναγερμό.
Σχετικά απλή κατασκευή εάν ξέρεις βασικά ηλεκτρονικά (την πλακέτα την πουλάνε και έτοιμη στην Marvel-Tech.gr)
Εχθές το απογευματάκι την συνέδεσα ώστε ο Elser της μηχανής να ενεργοποιεί το SMS μήνυμα συναγερμού, οπότε
τώρα έχω δυο πιθανά μηνύματα SMS, ένα από τον Elser μέσω του Auto-Alarm, και ένα από το Auto-Alarm από τον δικό του αισθητήρα.

Το μήνυμα του Auto Alarm:
ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ : ΚΙΝΗΣΗ
ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ : ΝΑΙ
ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ : ΝΑΙ
ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΕΝΟ : ΟΧΙ
ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣ : ΟΧΙ
ΝΕΤ –213g17
LAC/CID – 2125/2c31

Το μήνυμα του Elser μέσω του Auto Alarm:
ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ : ELSER <-- αυτό ρυθμίζετε στο setup του Auto-Alarm
ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ : ΝΑΙ
ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ : ΝΑΙ
ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΕΝΟ : ΟΧΙ
ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣ : ΟΧΙ
ΝΕΤ –213g17
LAC/CID – 2125/2c31

Έχω ακόμα μια σύνδεση να κάνω ώστε να μπλοκάρω τον κινητήρα με SMS εντολή, αλλά με έπιασε το βράδυ και συνέδεσα την σειρήνα για δόκιμη. Σήμερα άραξα την μηχανή έξω από το παράθυρο του γραφείου μου και σπάω πλάκα με τους περαστικούς ενεργοποιώντας την σειρήνα όταν είναι δίπλα στην μηχανή.

Μόνο εγώ γράφω εδώ ?????? :?:
Άβαταρ μέλους
Kazushi
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 21 Μαρ 2005, 11:50

Δημοσίευσηαπό taxideytis » 14 Απρ 2005, 22:43

ναι...οι άλλοι διαβάζουν ...τι να γραψουμε...θες να σου πώ εγώ τι θα πάθει κάποιος αν μου βουτήξει το niva μετά απο καμιά 10αρια περίπου χιλιόμετρα; (ναι...... θάναι αρκετά μακρυά)
Άβαταρ μέλους
taxideytis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 23:42
Τοποθεσία: menidi

Δημοσίευσηαπό firelord » 15 Απρ 2005, 11:50

βιετναμέζικη παγίδα με c-4?
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό pkatsab » 15 Απρ 2005, 13:08

Αυτοαναφλέγεται!!!
Παναγιώτης.

Εικόνα_____ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
pkatsab
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 04:03
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό Kazushi » 18 Απρ 2005, 11:34

Ένα κυκλωματάκι υψηλής τάσης στο τιμόνι που το ενεργοποιείς με ένα μήνυμα SMS !!

Λες να τους το πουλήσω σαν ιδέα για αξεσουάρ του Auto Alarm ??? :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
Kazushi
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 21 Μαρ 2005, 11:50

Δημοσίευσηαπό taxideytis » 18 Απρ 2005, 21:44

οχι αυτα είναι προηγμένα....απλα διακόπτης που πρέπει να γυρίσεις μόλις μπείς μέσα και ξεκινήσεις ....μετά ποιός ξέρει τι μπορεί να συμβεί...
Άβαταρ μέλους
taxideytis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 23:42
Τοποθεσία: menidi

Δημοσίευσηαπό lada-niva » 08 Μάιος 2005, 23:23

ενδιαφέρεται κανεις άλλος για να κάνουμε group-buy??ψήνομαι γιαυτό ρωτώ,αμα είναι να το χτυπήσουμε.απο οτι είδα τιμή 79 ευρώ
korando 2.0
Άβαταρ μέλους
lada-niva
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 14 Σεπ 2003, 23:20

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 21 επισκέπτες