Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Φωτογραφία - Video

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Φωτογραφία - Video

Δημοσίευσηαπό GLC » 14 Απρ 2005, 08:47

Επειδή σκέφτομαι να κινηθώ προς ψηφιακή φωτογραφική ή/και video camera θα ήθελα προτάσεις και εμπειρίες!

Για παράδειγμα μια 4MegaPixel ψηφιακή φωτογραφική εκτυπώνει καλά Α4 φωτογραφία?

Επίσης videakia 640x480 από φωτογραφική μηχανή παίζουν full screen (όχι μόνο στην τηλεόραση αλλά και στο pc) χωρίς σπασίματα κλπ κλπ?

Οι βιντεοκάμερες που βγάζουν και φωτογραφίες (1.3 ΜegaPixel και πάνω) τι ποιότητας φωτογραφίες βγάζουν (χρώματα, μέγεθος, κλπ)?

Τα ρωτάω όλα αυτά μήπως γλιτώσω την ακριβότερη αλλά ίσως καλύτερη λύση (αν και λιγότερο πρακτική) και των δύο!!! :?

Με ενδιαφέρουν κυρίως εμπειρίες από τα διάφορα μοντέλα γιατί το να κάνεις πράξεις με Pixels, διαστάσεις σελίδας κλπ κλπ είναι μία ένδειξη το τι κάνει το κάθε ένα, αλλά η πράξη είναι αλλιώς..... :!:

Καταθέστε.... :) :) :)
GiannisLandCruiser

Η καλύτερη πρόβλεψη του μέλλοντος είναι η εξερεύνηση του...!
Άβαταρ μέλους
GLC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 19 Μαρ 2005, 11:31
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 14 Απρ 2005, 09:36

Τα πράγματα είναι λίο πολύπλοκα και είναι θέμα προτεραιοτήτων (όπως πάντα).
- Αν θέλεις να βγάζεις πολύ καλές φωτογραφίες και να τις εκτυπώνεις σε μέγεθος Α4, τότε ξεχνάς τη λύση της κάμερας και πας σε μια ψηφιακή μηχανή τουλάχιστον 5Mpixel (είναι η κατηγορία με την καλύτερη σχέση απόδοσης/τιμής).
- Αν θέλεις να βγάζεις πολύ καλές φωτογραφίες και να τις εκτυπώνεις σε φυσικό μέγεθος (10x15), πάλι ξεχνάς την κάμερα και πας σε μια ψηφιακή μηχανή 3-4 Mpixel (πολύ καλές τιμές).
- Αν θέλεις να βγάζεις απλά καλές φωτογραφίες για κάθε χρήση και παράλληλα να τραβάς και πολύ καλό βίντεο, πας σε μια ψηφιακή κάμερα MiniDV με ανάλυση τουλάχιστον 1,3 Mpixel.
- Τα βιντεάκια με ανάλύση 640x480 από ψηφιακή μηχανή δεν παίζουν καλά full screen (ειδικά στον υπολογιστή) και κάνουν πολλά σπασίματα κλπ.
- Προτάσεις για ψηφιακές μηχανές και κάμερες δε μπορώ να σου κάνω αν δεν ορίσεις το όριο (ή εύρος) τιμής.

Ελπίζω να βοήθησα :wink: :wink:
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό fokion » 14 Απρ 2005, 11:05

Δυο παρατηρησεις απο την εμπειρια μου
1. Αν μπορεις τραβα δοκιμαστικες φωτογραφιες διοτι ειδα την ιδια φωτογραφια απο μηχανη 5 ΜΡ και 2 ΜΡ και μην βιαστεις να πεις οτι αυτη με τα 5ΜΡ ηταν καλυτερη..........
2. Εξαρταται ΠΑΡΑ πολυ που τελικα θα τυπωσεις..... ενας inkjet εκτυπωτης δεν ειναι παντα οτι καλυτερο, αναλλογα βεβαια και την ποιοτητα του και την αναλυση του
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 14 Απρ 2005, 11:29

fokion έγραψε:Δυο παρατηρησεις απο την εμπειρια μου
1. Αν μπορεις τραβα δοκιμαστικες φωτογραφιες διοτι ειδα την ιδια φωτογραφια απο μηχανη 5 ΜΡ και 2 ΜΡ και μην βιαστεις να πεις οτι αυτη με τα 5ΜΡ ηταν καλυτερη..........
2. Εξαρταται ΠΑΡΑ πολυ που τελικα θα τυπωσεις..... ενας inkjet εκτυπωτης δεν ειναι παντα οτι καλυτερο, αναλλογα βεβαια και την ποιοτητα του και την αναλυση του

1. Σαφώς και παίζει μεγάλο ρόλο η μηχανή, αλλά αν θέλεις να τυπώσεις σε Α4 τότε τα 2 Mpixel δεν σου αρκούν άσχετα με την ποιότητα της φωτογραφίας. Αν μεγενθύνεις την φωτογραφία των 2 Mpixel θα δεις οτι χάνει αρκετά (ως πολύ) σε σχέση με μια των 5 Mpixel. Γι' αυτό λέω πως εξαρτάται πόσο μεγάλες εκτυπώσεις θέλεις.
2. Γενικά οι inkjet (ή bublejet) εκτυπωτές είναι ό,τι καλύτερο για τις εκτυπώσεις, από κει και πέρα εξαρτάται από το μοντέλο του εκτυπωτή η ποιότητα του αποτελέσματος (και φυσικά από το χαρτί).
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό GLC » 14 Απρ 2005, 12:40

Καταρχήν ευχαριστώ για τη γενικότερη πληροφόρηση. Τώρα όσον αφορά την εκτύπωση Α4, εντάξει δεν θα τις εκτυπώνω και όλες σε Α4. Απλά θέλω για κάποιες να έχω αυτή τη δυνατότητα. Δυστυχώς το φοβόμουν ότι θα καταλήξω και στα δύο αναζητώντας τη βέλτιστη ποιότητα! Ωστόσο είχα την ελπίδα μήπως κυκλοφορεί κάτι τόσο εξελιγμένο και δεν το είχα πάρει χαμπάρι.

Τα χρήματα που σκέφτομαι να διαθέσω είναι γύρω στα 1300Ε. Αλλά αν για Α4 πρέπει να πάω σε 5αρα φωτογραφική τότε μάλλον δεν επαρκούν για να πάρω και μια καλή βιντεοκάμερα.

Η λεπτομέρεια για τα videos 640x480 ήταν πολύ χρήσιμη (thanks Metalaxe) γιατί με αποτρέπει από λάθος επιλογές.

Όσο για τις διαφορές μεταξύ των φωτογραφικών μηχανών συμφωνώ και ήταν και ο λόγος που ζήτησα εμπειρίες και όχι μόνο τεχνικά χαρακτηριστικά.

Λοιπόν ακούω προτάσεις..... :thumbleft:
GiannisLandCruiser

Η καλύτερη πρόβλεψη του μέλλοντος είναι η εξερεύνηση του...!
Άβαταρ μέλους
GLC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 19 Μαρ 2005, 11:31
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 14 Απρ 2005, 12:54

Στα γρήγορα,

1. Sony DCR-HC85E (βιντεοκάμερα 2,1 Mpixel) περίπου 900 €

2. Sony DSC-T3 (΄φωτογραφική μηχανή 5 Mpixel) περίπου 400 €

Σύνολο 1300 €
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό GLC » 14 Απρ 2005, 13:55

Metalaxe έγραψε:Στα γρήγορα,

1. Sony DCR-HC85E (βιντεοκάμερα 2,1 Mpixel) περίπου 900 €

2. Sony DSC-T3 (΄φωτογραφική μηχανή 5 Mpixel) περίπου 400 €

Σύνολο 1300 €


Στη βιντεοκάμερα συμφωνούμε! Η φωτογραφική έχει μόνο 3x οπτικό και να σου πω και την αλήθεια δεν μου αρέσει και πολύ. Αυτή που φαίνεται καλή είναι η Olympus C770 (10x) αλλά είναι δυστυχώς 4.0Μp. Άλλη επιλογή εκτός από αυτή τη sony?
GiannisLandCruiser

Η καλύτερη πρόβλεψη του μέλλοντος είναι η εξερεύνηση του...!
Άβαταρ μέλους
GLC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 19 Μαρ 2005, 11:31
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 14 Απρ 2005, 14:29

GLC έγραψε:Στη βιντεοκάμερα συμφωνούμε! Η φωτογραφική έχει μόνο 3x οπτικό και να σου πω και την αλήθεια δεν μου αρέσει και πολύ. Αυτή που φαίνεται καλή είναι η Olympus C770 (10x) αλλά είναι δυστυχώς 4.0Μp. Άλλη επιλογή εκτός από αυτή τη sony?

Προσωπική μου άποψη και προτίμηση είναι το μικρό βάρος και διαστάσεις της μηχανής (είναι πολύ βασικό). Η Τ3 είναι πολύ μικρή και βολική ενώ οι μηχανές με 10x οπτικό ζουμ είναι ογκώδεις. Το 3x είναι επαρκές για τις περισσότερες περιπτώσεις. Εγώ έχω την Sony DSC-W1 (με ίδιο οπτικό ζουμ) και είμαι ευχαριστημένος από τον φακό. Επίσης, μην ξεχνάς πως με το μεγάλο ζουμ χρειάζεσαι τρίποδο και έχεις αυξημένο "θόρυβο" (σκοτείνιασμα κλπ).
Η επιλογή πάντως είναι δική σου αποκλειστικά, καλή επιλογή :wink:
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό GLC » 14 Απρ 2005, 17:48

Οκ, η βοήθεια ήταν ουσιαστική, thanks!!! :D
GiannisLandCruiser

Η καλύτερη πρόβλεψη του μέλλοντος είναι η εξερεύνηση του...!
Άβαταρ μέλους
GLC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 19 Μαρ 2005, 11:31
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 15 Απρ 2005, 08:03

You are welcome !!!!!
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό taxideytis » 15 Απρ 2005, 22:46

εγω μπερδευτηκα εντελώς...θέλω ιδιαίτερα μαθήματα......μπορω να κάνω μια αναλογική μηχανη ψηφιακή; Εαν ναι πως; εαν όχι γιατί οχι;...είναι θέμα τεχνολογίας; ποιος θα μου εξηγησει;
Άβαταρ μέλους
taxideytis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 23:42
Τοποθεσία: menidi

Δημοσίευσηαπό IKE » 15 Απρ 2005, 23:45

Να κάνεις ψηφιακή μια αναλογική μηχανή θα μπορούσες θεωρητικά αν άλλαζες το ράουλο με το φίλμ και να έβαζες στη θέση του ενας αισθητήρα CCD/CMOS και τα συνοδευτικά κυκλώματα.
Φυσικά θα χρειαστούν ειδικές γνώσεις και θα σου κόστιζε πολλαπλάσια απο μια ψηφιακή ενώ το πιθανότερο είναι πως σε ποιότητα θα είναι άθλια, οπότε είναι απλώς ασύμφορο.

Αν θες να περάσεις τις φωτογραφίες σου στον υπολογιστή ενα καλό σκάννερ μαζί με λίγη απλή επεξεργασία στο photoshop θα έχει πολύ καλά αποτελέσματα.

Μερικές σκόρπιες παρατηρήσεις:

-Για την ποιότητα της εκτύπωσης σημασία έχει στα πόσα dpi θα τυπώσεις, δηλαδή το πόσα πίξελ αντιστοιχούν σε κάθε τετραγωνική ίντσα. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος, όσο περισσότερα πίξελ ανα μονάδα επιφάνειας τόσο καλύτερα.
Αν δεν κάνω λάθος στα έντυπα η μίνιμουμ ανάλυση που χρησιμοποιείται είναι 300dpi που σημαίνει πως για μία σελίδα Α4 απαιτούνται 2480Χ3508 pixels δηλαδή θα θέλαμε μια φωτογραφία των 9ΜΡ !! Αν θες να δείς ποια ανάλυση σου φαίνεται εσένα ικανοποιητική και αν έχεις photoshop μπορείς να εκτυπώσεις μια υψηλής ποιότητας φωτογραφία που θα βρείς πχ απο το ιντερνετ σε διάφορες αναλύσεις ωστε να δείς ποια είναι η μίνιμουμ που σου φαίνεται ανεκτή.

-Για το video δεν έχει σημασία η ανάλυση μιας και ακόμα και μια webcam των 20 ευρώ βγάζει ανάλυση VGA (640x480) σε κάθε frame ενώ το dvd σε NTSC είναι επίσης τόσο αλλα μπορεί να περιέχει ασύγκριτα καλύτερη ποιότητα εικόνας. Εκεί όπως είπε και ο fokion έχει ακόμα μεγαλύτερη σημασία ίσως απο τις φωτογραφικές η ποιότητα του φακού και κυρίως του αισθητήρα και των συνοδευτικών κυκλωμάτων. Στο video έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία απο την ανάλυση το πως είναι γραμμένο το σήμα, με τι συμπίεση, με τη πλέξη ανα Frame κλπ.

Oι ψηφιακές φωτογραφικές πάντως βγάζουν ικανοποιητικά βιντεάκια αλλα μικρής διάρκειας και αναλογικά με την ποιότητά τους μεγάλου μεγέθους.

Αν θες να συνδυάσεις και τα 2 πάντως και εφόσον τώρα ξεκινάς να ασχοληθείς με αυτά νομίζω οι προτάσεις του Metalaxe είναι πολύ καλές.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό pkatsab » 16 Απρ 2005, 00:43

Ο λόγος που δεν μπορείς να μετατρέψεις μια αναλογική σε ψηφιακή φίλε μου είναι κατά τη γνώμη μου ο εξής:
Δεν υπάρχει στο εμπόριο τέτοιος μετατροπέας, όχι γιατι δεν είναι τεχνικά δυνατη η κατασκευή του (το αντίθετο μάλιστα, κάποτε εμφανίστηκε μια τέτοια κατασκευή, την εποχή των πρώτων βημάτων της ψηφιακής φωτό-θάφτηκε γρήγορα!!) αλλά αν περνούσε κάτι τέτοιο στο εμπόριο θα εξουδετέρωνε μια τεράστια καινούρια παγκόσμια αγορά: Οι εταιρείες του χώρου μάς ανάγκασαν να διπλοαγοράσουμε όλα αυτά που περιβάλλουν το μέσο που καταγράφει την εικόνα, το φιλμ παλιότερα και τον αισθητήρα σήμερα, δηλαδή διπλοαγοράζουμε φακούς-ηλεκτρονικά συστήματα φωτομέτρησης-συστήματα εστίασης-φλας κλπ-κλπ, ότι αποτελεί δηλαδή μια μηχανή πλήν του φίλμ ή του αισθητήρα...Την έχουμε πατήσει λοιπόν...
Παναγιώτης.

Εικόνα_____ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
pkatsab
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 04:03
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό xtrail » 16 Απρ 2005, 07:32

Στα 3-4Μ οι τιμές ειναι παρα πολύ χαμηλές και για απλή χρήση ιδανικες. Οταν λέω απλή εννοω οικογενειακή αντε και κάτι παραπάνω. Τα 5Μ νομίζω ειναι ικανοποιητικά για τον οποιοδήποτε (εκτός από επαγγελματίες).
Αν πας σε SLR(με αποσπόμενους φακούς) δες και το κόστος που έχουν γιατί σίγουρα θα αγοράσεις και κάποιον ακόμα στο μέλλον.
Η ανάλυση πάντως θα σε ενδιαφέρει αν πχ κάνεις μεγενθυνσεις σε επίπεδο αφίσας ή θέλεις να τυπώσεις τμήμα της φωτο σε μεγάλο χαρτί. Αλλιώς και οι μικρές αναλύσεις προσφέρουν ικανοποιητικό αποτέλεσμα.
Για την εκτύπωση παίζει ρόλο και το χαρτί ακόμα και η μάρκα αυτού(πχ. έχουν διαφορά στα χρώματα), αλλά και ο εκτυπωτής. Κατά την αποψή μου δεν συμφέρει να τυπώνεις σε δικό σου εκτυπωτή αλλά να το δίνεις σε φωτογραφείο ακόμα και για μια Α4.
Για το βίντεο έχουν σχέση και οι αισθητήρες και όλα. Οι φωτογραφικές μηχανές σου δίνουν μια απλή απεικόνιση αλλά μην περιμένεις και θαυματα.
Αν πάλι πάρεις βιντεοκαμερα εκεί ίσως δεν σε ικανοποίησει η φωτογραφία
Το όλο θέμα ειναι παρόμοιο με τα SUV και τα καθαρόαιμα. Ποτέ δεν θα έχεις απόλυτα τέλεια και τα δύο ζητούμενα :P
Ρίξε και μια ματιά εδώ http://www.dpgr.gr/
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό taxideytis » 16 Απρ 2005, 22:14

εφυγα.................
Άβαταρ μέλους
taxideytis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 23:42
Τοποθεσία: menidi

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης