Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Κανόνες που διέπουν τις δημόσιες και ιδιωτικές συγκεντρώσεις

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Κανόνες που διέπουν τις δημόσιες και ιδιωτικές συγκεντρώσεις

Δημοσίευσηαπό snowleopard » 25 Μάιος 2005, 14:35

Περί προσκλήσεων ο λόγος….. (Μέρος δεύτερον...λόγω διαγραφής του πρώτου από το offroadclub.gr)

Λοιπόοοοον….επειδή πολύς λόγος γίνεται τελευταία για τις προσκλήσεις, ας πούμε μερικά πράγματα που δέχεται η κοινή λογική…..Έχουμε και λέμε λοιπόν
Υπάρχουν δύο ειδών προσκλήσεις:
α) Οι προσκλήσεις που απευθύνονται σε όλον τον κόσμο και προβλέπουν συγκεντρώσεις σε δημόσια μέρη, όπου όσο πιο πολλοί μαζευτούν τόσο το καλύτερο γιατί κάνουν μπούγιο…. π.χ. πολιτικές συγκεντρώσεις, υποδοχή του Eurocup, διάφορες συνεστιάσεις συλλόγων κλπ δραστηριότητες.
β) Οι ιδιωτικές προσκλήσεις, οι οποίες είναι καθαρά προσωπικές, αποστέλλονται σε συγκεκριμένα άτομα και αφορούν τους ίδιους και συγγενικά μέλη α’ βαθμού.
Οι ιδιωτικές προσκλήσεις υπαγορεύουν ορισμένους κανόνες. Πρώτον, επειδή οι συγκεντρώσεις γίνονται σε κλειστούς ιδιωτικούς χώρους (βλέπε σπίτια) ο αριθμός των προσκεκλημένων είναι αρκετά περιορισμένος και εναπόκειται στη χωρητικότητα του σπιτιού. Δεύτερος και πιο σημαντικός, λογικόν και δέον είναι στο σπίτι σου να καλείς τα άτομα με τα οποία περνάς καλά. Δε νομίζω πως κανένας καλεί στο σπίτι του άτομα με τα οποία δεν τακιμιάζει ή τον ενοχλεί η συμπεριφορά τους (εκτός και αν είναι φέρελπις πολιτικός, αλλά αυτή η κατηγορία ανήκει στο α’ είδος προσκλήσεων).
Έτσι λοιπόν έχουμε τη δημιουργία και αποστολή προσκλήσεων. Οι αποδέκτες αυτών είτε επιθυμούν να παραβρεθούν, είτε όχι, οπότε μπορούν να αρνηθούν την πρόσκληση είτε προβάλλοντας δικαιολογίες, είτε απλά και καθαρά αρνούμενοι.
Και περνάμε στο επόμενο είδος ανθρώπων, οι οποίοι, αν και θα ήθελαν να προσκληθούν δεν προσκαλούνται (έστω και αν ήθελαν την πρόσκληση μόνο και μόνο για να έχουν την ευγενή χαρά να την αρνηθούν). Σε ποιον απευθύνονται και ζητάνε απόδοση ευθυνών; Στον προσκαλούντα ή στον προσκαλούμενο; Χμ….επειδή κάποιος δεν ανήκει στους εκλεκτούς, στους οποίους επιδίδεται η πρόσκληση, νομιμοποιείται να εκτοξεύει τα βέλη του προς πάσα κατεύθυνση; Μήπως οφείλει να σκεφτεί για ποιο λόγο δεν του επιδόθηκε πρόσκληση; Να ψάξει τα αίτια; Στη συμπεριφορά του ίσως; Φοβάται να ρωτήσει απευθείας γιατί; Θα τον ξενίσει η απάντηση, ή δε ρωτά γιατί πάνω κάτω τη γνωρίζει; Ή μήπως όποιος προσκαλείται οφείλει να ενημερώνει άπαντες τους γνωστούς του για την πρόσκληση την οποία έλαβε; Και γιατί να το κάνει αυτό; Για να πάρει την έγκρισή τους; (Μαμά, ο Πάνος με κάλεσε στο πάρτι του το Σάββατο, μπορώ να πάω;)
Μια και είμαστε ενήλικες, πιστεύω δηλαδή ότι όλοι έχουμε περάσει το 18ο έτος της ηλικίας μας, οφείλουμε να φερθούμε με ώριμο τρόπο και να αντιμετωπίζουμε τις προκλήσεις του καιρού μας. Να αντιδράμε σαν 6χρονα παιδάκια…. «μαμά, ο Γιωργάκης δε με παίζει, έλα να τον μαλώσεις» ή «αν παίξεις με τη Νίκη εγώ δε σου ξαναμιλώ» δε νομίζω ότι προάγει ούτε τον πολιτισμό, ούτε το διάλογο και κυρίως δικαιώνει αυτούς που βάζουν αυτά τα άτομα στην απέξω….γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΝΑ ΦΕΡΘΟΥΝ ΣΑΝ ΩΡΙΜΟΙ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΕΝΗΛΙΚΕΣ.

25/5/05
Επειδή το παραπάνω κείμενο διαγράφηκε από κάποιον από τους διαχειριστές (όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται λέει ο θυμόσοφος λαός), αναγκάζομαι να το ξαναγράψω και να το τοποθετήσω και στα τρία φόρουμ….μέχρι τώρα ήταν ένα απλό κείμενο…τώρα είναι ένα οργισμένο κείμενο. Και όποιος έχει πρόβλημα να βρει και τα κότσια να απευθυνθεί σε μένα προσωπικά και όχι σε οικεία προς εμένα πρόσωπα. Τα πισώπλατα μαχαιρώματα δεν τα επιτρέπω, εκτός αυτού ξέρω και χειρίζομαι άψογα τέτοιου είδους όπλα.
Τελευταία επεξεργασία από snowleopard και 25 Μάιος 2005, 17:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
snowleopard
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 15 Μάιος 2005, 21:26
Τοποθεσία: Δυστυχώς Αττική

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 25 Μάιος 2005, 14:56

Μάλιστααααα, αυτό είναι λοιπόν το "απαγορευμένο" κείμενο :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Δεδομένου του οτι δε βλέπω καμία υβριστική φράση προς κανέναν συγκεκριμένα και λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός οτι μπήκε στην ενότητα "Γενικές Συζητήσεις - Συζητήστε για ότι άσχετο θέλετε μέσα σε αυτό το topic", δε βλέπω πραγματικά το λόγο που διεγράφη το παραπάνω κείμενο.
Πράγματι έθιξε ένα "ειδικό" θέμα όσον αφορά την παρέα μας (B.R.A.T.) και όχι μόνο, που έχει ξανασυζητηθεί και στο παρελθόν και έπρεπε να διαλευκανθεί με κάποιο τρόπο μιας και είχε προηγηθεί θέμα την προηγούμενη με συγκεκριμένα άτομα (δεν έχει σημασία ποιούς), οπότε ίσως θεώρησε ο admin (ένας από τους admin για να ακριβολογούμε) οτι τον αφορούσε προσωπικά και έτσι το διέγραψε.
Από τη στιγμή όμως που αφορά στο σύνολο της παρέας εν τέλει και όχι μόνο στον συγκεκριμένο admin, δε δικαιολογείται η πράξη του αυτή, τη στιγμή μάλιστα που δεν κατονομάζει και δεν υβρίζει κανέναν συγκεκριμένο. Και σε τελευταία ανάλυση μερικά πράγματα πρέπει να λέγονται και να γράφονται όπως έχουν για να ξεκαθαρίζει λίγο το (ομιχλώδες τελευταία) τοπίο της μεγάλης παρέας μας.
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό fokion » 25 Μάιος 2005, 16:03

Οχι δεν ειναι για εσας, ειναι για το "αλλο"
Με την ευκαιρια αυτη να ρωτησο το λογο δημοσιευσης ενος ποστ οπου το 90% δεν εχει ιδεα σε τι αναφερεται???????
Το διαβασα και πραγματικα δεν καταλαβα τιποτα απο τα υπονοπυμενα που αφηνε.
Ο "ποσταρων" δεν θα ηταν χρησιμο να πληροφορήσει και τους αλλους για το υποβαθρο του ποστ????
Εκτος εαν ΟΝΤΩΣ δημοσιευτικε γιατι κανει νοημα σε 10-20 ατομα. Αν ομως ειναι ετσι πιος ο λογος να δημοσιευτει παντου????
Ετσι κι' αλιως οι ιδιοι ειμαστε ΚΑΙ στα τρια forum
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό tedos » 25 Μάιος 2005, 16:36

:? :? :? Τι συμβαινει ρε παιδια??? Δεν καταλαβαινω τιποτα..... :? :? :?
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό fokion » 25 Μάιος 2005, 16:43

Θοδωρή ακριβως αυτο εννοω, και φαντασου οτι δεν καταλαβαινεις ουτε εσυ που εισαι πολυ μεσα στον χωρο, τι -δεν- καταλαβαινω εγω ο απεξω.....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό snowleopard » 25 Μάιος 2005, 16:59

Ηταν σωστο να τοποθετηθει το ποστ αυτο εδω.
Ετσι ολοι μπορουμε να κατανοησουμε την κεντρικη ιδεα αυτου του κειμενου.
Και παλι λοιπον τονιζω οτι σε αυτο τον συγκεκριμενο χωρο δεν εχουν θεση προσωπικες αντιπαραθεσεις.


Ζητώ συγγνώμη αν στενοχωρήθηκαν κάτι γιατί αναφέρθηκε λάθος διεύθυνση. Δεν ξέρω καλά τις διευθύνσεις ακόμα και αυτή τη διεύθυνση μου είπαν αυτή έγραψαν. Το κείμενο είχε δημοσιευθεί και διαγραφεί από το offroadclub.gr Τώρα πιστεύω ότι το έγραψα καλά και χίλια συγγνώμη ξανά. Ευτυχώς με τη δημοσίευση και εδώ το θέμα θεωρείται λήξαν. Συγγνώμη για την αναστάτωση και ευχαριστώ πολύ για τη φιλοξενία.
Άβαταρ μέλους
snowleopard
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 15 Μάιος 2005, 21:26
Τοποθεσία: Δυστυχώς Αττική

Δημοσίευσηαπό superspy » 25 Μάιος 2005, 17:45

snowleopard έγραψε:
Ηταν σωστο να τοποθετηθει το ποστ αυτο εδω.
Ετσι ολοι μπορουμε να κατανοησουμε την κεντρικη ιδεα αυτου του κειμενου.
Και παλι λοιπον τονιζω οτι σε αυτο τον συγκεκριμενο χωρο δεν εχουν θεση προσωπικες αντιπαραθεσεις.


Ζητώ συγγνώμη αν στενοχωρήθηκαν κάτι γιατί αναφέρθηκε λάθος διεύθυνση. Δεν ξέρω καλά τις διευθύνσεις ακόμα και αυτή τη διεύθυνση μου είπαν αυτή έγραψαν. Το κείμενο είχε δημοσιευθεί και διαγραφεί από το offroadclub.gr Τώρα πιστεύω ότι το έγραψα καλά και χίλια συγγνώμη ξανά. Ευτυχώς με τη δημοσίευση και εδώ το θέμα θεωρείται λήξαν. Συγγνώμη για την αναστάτωση και ευχαριστώ πολύ για τη φιλοξενία.


Ο χώρος είναι ανοικτός και φιλόξενος.... :-)

Δε μας είπες όμως τι .... παίζει;
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 26 Μάιος 2005, 08:24

tedos έγραψε::? :? :? Τι συμβαινει ρε παιδια??? Δεν καταλαβαινω τιποτα..... :? :? :?

Μα αυτό είναι το νόημα, άμα καταλάβαιναν όλοι τότε δε θα είχε ουσία :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Το θέμα επαναδημοσιεύτηκε στο χώρο που είχε αρχικά σβηστεί, οπότε μπορείτε να δείτε τη συνέχεια εδώ http://www.offroadclub.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=674
Τώρα, για να καταλάβουν και όσοι δικαίως δε γνωρίζουν, το post αυτό γράφτηκε με αφορμή μια παρεξήγηση που δημιουργήθηκε μεταξύ μερικών φίλων της παρέας του B.R.A.T. και επειδή στο εν λόγω φόρουμ (offroadclub.gr) γράφει όλη η παρέα, ο γράφων θεώρησε σωστό να ξεκαθαρίσει ορισμένα πράγματα.
Έτσι απλά είναι τα πράγματα, δε νομίζω οτι πρέπει να δωθεί συνέχεια σε κάτι που αφορά 10-15 άτομα μόνο.
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό fokion » 26 Μάιος 2005, 08:32

Δεν επρεπε να ανοιξει ενα θεμα που αφορα 10-15 ατομα
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 26 Μάιος 2005, 09:13

fokion έγραψε:Δεν επρεπε να ανοιξει ενα θεμα που αφορα 10-15 ατομα

Συμφωνώ μαζί σου.
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό teroulas » 26 Μάιος 2005, 09:13

Κι εγώ δεν καταλαβαίνω χρηστό!
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ChrisG » 26 Μάιος 2005, 10:55

Απο οτι εχω καταλαβει εγω προκειται για...Chain Reaction....

Κανω παρτυ :twisted:
Γιατι δεν με καλεσες εμενα ??? :evil:
Διαβασε το Post :twisted: :twisted:
Α !!! ετσι?? Και εγω στο σβηνω :lol:
Μου το σβησες :?: :evil: και εγω θα το πω σε ολο τον κοσμο :twisted:

Σοβαροι να'μαστε παιδια :!: :wink: :wink:
Εικόνα
Για να περνάμε καλά
Άβαταρ μέλους
ChrisG
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 21 Οκτ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό fokion » 26 Μάιος 2005, 11:07

τρυκιμια σε μια κουταλια νερο..
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό snowleopard » 26 Μάιος 2005, 21:37

Απο οτι εχω καταλαβει εγω προκειται για...Chain Reaction....

Κανω παρτυ Twisted Evil
Γιατι δεν με καλεσες εμενα ??? Evil or Very Mad
Διαβασε το Post Twisted Evil Twisted Evil
Α !!! ετσι?? Και εγω στο σβηνω Laughing
Μου το σβησες Question Evil or Very Mad και εγω θα το πω σε ολο τον κοσμο Twisted Evil


Μακάρι να ήταν έτσι τα πράγματα....τότε δε θα είχε έρθει τίποτα στην επιφάνεια......αλλά δυστυχώς δεν ήταν έτσι....είτε το πιστεύεις είτε όχι τα παράπονα δεν έγιναν προς το άτομο που έκανε τη γιορτή...μακάρι να είχαν το θάρρος να το έκαναν...αλλά έγιναν προς τα άτομα που προσκλήθηκαν...
Είπαμε όμως.....είμαστε "ανώτεροι" άνθρωποι :lol: κάτι τέτοια δεν μας χαλάνε ιδιαίτερα....απλά κάπου κάπου καλό είναι να υπενθυμίζουμε κάποια πράγματα....τα οποία πολύ πολύ εύκολα τα ξεχνάμε...(κυρίως αν δε μας συμφέρουν).... :) :razz: και τα οποία μας πειράζουν ιδιαίτερα αν τα δούμε δημοσιευμένα....Τελεία και παύλα λοιπόν....το θέμα θεωρείται λήξαν έχοντας άπαντες καθαρές και ήσυχες συνειδήσεις.....
Άβαταρ μέλους
snowleopard
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 15 Μάιος 2005, 21:26
Τοποθεσία: Δυστυχώς Αττική


Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 47 επισκέπτες