Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Παραγγελίες από Αμερική

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Παραγγελίες από Αμερική

Δημοσίευσηαπό xontros » 05 Νοέμ 2003, 12:05

Προς γνώση και συμμόρφωση όλων των ενδιαφερόμενων :evil: :evil: :evil:
Α. Παραγγελία μέσω Internet 16-12-2002 σε Rocky Road Outfitters (www.rocky-road.com) για body lift και coil spacers. Ακύρωση παραγγελίας 18-12-2002 με ανάλογη επιβεβαίωση.
ΑΛΛΑ:Χρέωση πιστωτικής στις 3-1-2003, αποστολή με US Postal Service (Air Mail) παραλαβή στις 10-1-2003 περίπου. Κόστος παραγγελίας περίπου 240 USD, χρέωση Speedex μόνο 11 Euro, πάλι καλά...

Β. Παραγγελία μέσω Internet 29-9-2003 πάλι σε Rocky Road Outfitters (αδιόρθωτος :shock: ) για Warn hubs. Επιβεβαίωση παραγγελίας 30-9-2002. Χρέωση πιστωτικής στις 3-10-2003, αποστολή με US Postal Service (Air Mail) στις 9-10-2003 :!: :!: :!: Κόστος παραγγελίας περίπου 202 USD.
Είχα αρχίσει από τα μέσα Οκτώβρη να ανησυχώ βέβαια, από τις 14-10-2003 περιμένω να μου πουν τον αριθμό φορτωτικής για να ψάξω πού βρίσκεται η ρημάδα, στην αρχή μου λένε δεν υπάρχει αριθμός :!: , μετά δεν απαντάνε στα email, και χτες επιτέλους μου τον στέλνουν. Τηλέφωνο Speedex, την βρίσκουν, και είναι στο τελωνείο από τις 16-10-2003 :evil: :evil: :evil: και βέβαια δεν με έχει πάρει κανένας τηλέφωνο, παρότι ήταν στην παραγγελία και (θεωρητικά) είναι στο πακέτο...
Φύλακτρα τελωνείου 18*4 Euro/ημέρα=72, εκτελωνιστικά έξοδα 50 Euro, δασμοί κλπ.= Σύνολο 230 Εuro :!: :!: :!:

Εγώ: "Μα πέρυσι είχα δώσει μόνο 11 για ακριβότερη παραγγελία"
Speedex: "Αλλάξαν τα πράγματα και είναι πιο αυστηρός ο έλεγχος..."

Συμπέρασμα: αν δεν υπάρχει κάτι στην Ελλάδα, ψάξτε στην Ευρώπη ή για τον Ευρωπαίο αντιπρόσωπο, αλλά για Αμερική σκεφτείτε το πάρα πολύ καλά όσο συμφέρουσα και να φαίνεται η τιμή :evil: :evil: :evil:
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό friar » 05 Νοέμ 2003, 19:19

Καλέ μου φίλε
Σίγουρα άλλαξαν τα πράμματα αλλά δεν σου είπαν τι άλλαξε.
H USPS (United States Postal Service) δεν στέλνει ποιά τα πακέτα με τον παλιό καλό τρόπο του mail service αλλά τα παραδίδει στην Master Parcel που με δικό της μέσο τα φέρνει Μόναχο όπου και τα παραδίδει στην SPEEDEX. Ο εκτελωνισμός γίνεται στο Μόναχο και εκεί αποφασίζουν τι θα πληρώσουμε 24,5% δασμό 18% ΦΠΑ 120 € διαχειριστικά του διακομίστη (Handler) και κανα 30€ εκτελωνιστικά εδώ στο Ελ Βενιζέλος σύμφωνα πάντα με την Κα Κουλούρη συνεργάτη εκτελωνιστή της SPEEDEX.

Τωρα μέχρι πριν δύο χρόνια και την πλήρη κατάργηση τελωνέίων με την εισαγωγή του κοινού μας νομίσματος, τα τελωνεία κάθε χώρας δούλευαν ανεξάρτητα και όπως όλοι μας γνωρίζουμε στην χώρα μας ήταν πηγμένα με τις εισαγωγές από Ιταλία και Γερμανία, τι να κοιτάξουν τώρα την αηδία που έφερνε ταχυδρομικά ένας Ιδιώτης ???? Την πέρναγαν στο ντούκου και ο φιλικός ταχυδρόμος σας άφηνε ένα χαρτάκι σπίτι σας να πάτε από το ταχυδρομείον της γειτονιάς σας να τα παραλάβετε.

Περασμένα μεγαλεία και ....
Ετσι ότι πάρετε εκτός ζώνης ευρώ να υπολογίζετε και ένα 50% καπάκι για να ήσασθε μέσα.
Επιπρόσθετα θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι στην περίπτωση που διαλέξετε αποστολή με courier το τιμολόγιο του courier δασμολογείται και αυτό
Περαστικά μας.

Μπορείτε να συνεννοηθείτε με τον Steve της Rocky Ρoads να τα υποτιμολογήσει αλλά επειδή έχουν πάθει ζημιές με την ασφαλιστική σε περίπτωση απώλειας δέματος και μίαν μικράν κασκαρίκαν με την IRS (όλοι μας γνωρίζουμε την κυρίαν φαντάζομαι)
φρονώ ότι μάλλον απώλεια χρόνου θα είναι.

Και δεν θα θέλατε να ξέρετε τι περιμένω από τας Αμέρικας !!!
friar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 18:43
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό friar » 05 Νοέμ 2003, 19:52

Και για να γελάσουμε λίγο σημερινή τηλεφωνική επικοινωνία με Speedex. Με κυρία με γλυκυτάτη χροιά φωνής και περίσσιο νάζι

- O Κος …. ???
- Μάλιστα σας ακούω>
- Έχετε ένα δέμα από αμερικήηηη.
- Μάλιστα ευχαριστώ αλλά επειδή περιμένω πολλά από ποιόν έρχεται???
- Από Αμερικήηηηη. ((Έτσι να σέρνεται η λήγουσα όλο μέλι,))
- Εννοώ ποιος είναι ο αποστολέας ??
- Α δεν ξέρω αλλά έρχεται από αμερικήηηηηη!!!
- Μάλιστα αυτό μου το είπατε, τον αποστολέα δεν μου είπατε.
- Μιά στιγμή να ρωτήσω…………. Από Calmini Engines (θριαμβευτικά)
- Περίφημα ποιό είναι το πρόβλημα??
- Που να το στείλουμεεεεεε.???
- Έχει διεύθυνση δεν έχει??
- Ναι αλλά είναι ανύπαρκτη πήγε ο οδηγός μας και δεν εύρισκε την Παλαμηδίουυυυυυ 1921
- Σίγουρα που να την βρει αφού είναι 19 – 21 για κοιτάξτε πάλι τι διεύθυνση γράφει
- ……..
- Ναι με ακούτε???
- Σας ακούωωωωωωωω
- Δεν πειράζει κάντε το Hold στο Μαρούσι και θα περάσω να το πάρω εγώ. Έχει καλώς???
- Μάλιστα θα το κάνουμε Ηold να περάσετε να το πάρετεεεεεεε.
- Δεν μου λέτε σας παρακαλώ πόσα κιλά είναι???
- ……….. Είναι βαρύυυυυυ
- Το ξέρω ότι είναι βαρύ, πόσα κιλά είναι σας ρώτησα
- Α δεν ξέρωωωωωω αλλά είναι βαρύυυυυυυυ.!!!


Εκεί δεν κρατήθηκα άλλο πρώτα έβαλα τα γέλια και μετά της εξήγησα ότι με καθυστερεί από την δουλειά μου για πράγματα που έπρεπε να είχαν ήδη κάνει, την ευχαρίστησα και έκλεισα το τηλέφωνο.
Στην συνέχεια πήρα το τοπικό της speedex όπου άκουσον άκουσον με αναγνώρισαν από την φωνή αφού έχω απόκριψη στο τηλέφωνο και σε δευτερόλεπτα μέσα μου έδωσαν το βάρος και ότι θα μου το φέρουν αυτοί στο γραφείο να μην τραβιέμαι μέσα από τα ολυμπιακά έργα στο δικό τους γραφείο. Ερε τι κάνουν όταν πληρώνεις

Λοιπόν αγαπητοί μου έφτασε ο 6.5:1 θα σας ενημερώσω για την τοποθέτηση αλλά μέσα από το thread "Βελτιώσεις"
friar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 18:43
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xontros » 05 Νοέμ 2003, 22:09

Αγαπητέ friar,
Το ήξερα ότι εσύ θα με συμπονούσες :cry:
Το περίεργο είναι ότι και η περσινή παραγγελία ήρθε μέσω Γερμανίας, με ένα πολύ επεξηγηματικό χαρτάκι της Speedex που διαχώριζε τις χρεώσεις ανάλογα με το αν η αξία ήταν πάνω από 350 Euro και αν ο αποστολέας είναι ιδιώτης ή εταιρεία, και το οποίο έγραφε την ελάχιστη χρέωση των 9 Euro + ΦΠΑ για δέμα αξίας μέχρι 350 από ιδιώτη. Μετά λοιπόν από το πρόσφατο πάθημα, έχω την εντύπωση ότι κάποιο στο τελωνείο είχαν θεωρήσει τη Rocky Road ως ξάδελφο του Σταλόνε :lol: :lol: :lol:
Το θέμα είναι τώρα, την πληρώνω την κα Κουλούρη για να τελειώνω ή πάω στο τελωνείο να τσακωθώ για τα φύλακτρα και να κάνω τον εκτελωνιστή για να γλυτώσω τα 50???
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό friar » 06 Νοέμ 2003, 00:33

Δούλευε, αγόραζε, πλήρωνε και σκάσε !!!!
και αν δε σου αρέσει κατέβα από την βάρκα.
Αν κάνεις επανάσταση μπορείς να την αρχίσεις χωρίς εμένα και
ας σηκωθεί θύελλα διαμαρτυριών για την ηττοπάθεια μου

Η παράνοια φάνηκε όταν στερεοφωνικότατο μαζί με άπειρα βινύλια εκτελωνίστηκε ως "μεταχειρισμένα επιστημονικά όργανα" ΑΤΕΛΩΣ και εν ριπή οφθαλμού από εξυπηρετικότατους υπαλλήλους του Ε Πειραιώς και δεν το πίστευα ότι καθάρισα μέχρι που έμαθα για την συνονυμία του εισάγωντος με τον Κο Διευθυντή του μαγαζιού.

Και η αποθέωση όταν "Παρατείνεται η Ελευθέρα Χρήση Αυτοκινήτου ίνα προσκομισθεί Πιστοποιητικό Αγαμίας της συζύγου".

Και αν απορείτε τι είναι αυτό ρωτήστε τον γυναικολόγο σας !!!
friar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 18:43
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό jdelis » 06 Νοέμ 2003, 16:36

Προσωπικά παραγγέλνω αρκετά συχνά από Αμερική, κυρίως από Amazon. Προφανώς βέβαια όχι τόσο ογκώδη αντικείμενα όσο αυτά που αναφέρθηκαν πιο πάνω.

Πάντοτε διάλεγα "Standard International Shiping" και σχετικά πρόσφατα προστέθηκε μια νέα κατηγορία "Expedited International Shipping" που κάνει 8-10 ημέρες (η πρώτη έκανε πάνω από 15-20). Και στις δύο περιπτώσεις μου έρχονται με κανονικό ταχυδρομείο και φυσικά δεν υπάρχει θέμα εκτελωνισμού. Τελευταία μου παραγγελία πριν κανένα 3μηνο.

Μια φορά έκανα το λάθος να παραγγείλω με courier επειδή βιαζόμουν και την πάτησα. Όταν ήρθε το πακέτο μου ζήτησαν εκτελωνιστικά, ΦΠΑ κλπ. με κόστος όσο και η αξία των προϊόντων :shock:
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό seuaggelatou » 04 Δεκ 2011, 18:34

Καλησπέρα σε όλους,

Τώρα με τις γιορτές καλή λύση είναι η αγορά δώρων από την Αμερική. Οι τιμές είναι φθηνότερες και με τη χρήση λογαριασμού PayPal τα πράγματα είναι πολύ εύκολα. Εγώ για της γιορτές αγόρασα και είναι φθηνά και γρήγορα.

Δεν χρειάζεται διεύθυνση στην Αμερική τα καθώς το website της VIAddress (http://www.viaddress.com) σου δίνει την ευκαιρία να κάνεις τις αγορές σου από την Ελλάδα μια και η εγγραφή γίνεται σε αυτούς χωρίς συνδρομή.

Καλές γιορτές
Άβαταρ μέλους
seuaggelatou
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 04 Δεκ 2011, 18:34

Δημοσίευσηαπό johnfox » 04 Δεκ 2011, 22:39

seuaggelatou έγραψε:Καλησπέρα σε όλους,

Τώρα με τις γιορτές καλή λύση είναι η αγορά δώρων από την Αμερική. Οι τιμές είναι φθηνότερες και με τη χρήση λογαριασμού PayPal τα πράγματα είναι πολύ εύκολα. Εγώ για της γιορτές αγόρασα και είναι φθηνά και γρήγορα.

Δεν χρειάζεται διεύθυνση στην Αμερική τα καθώς το website της VIAddress (http://www.viaddress.com) σου δίνει την ευκαιρία να κάνεις τις αγορές σου από την Ελλάδα μια και η εγγραφή γίνεται σε αυτούς χωρίς συνδρομή.

Καλές γιορτές


Έχεις ξεσκιστεί στο Spam , Άει στο &^$*&($#$@

Σε 3 φόρουμ (ασχετα με το off-road) ποστάρει το ίδιο spam !
Άβαταρ μέλους
johnfox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2008, 19:58
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι , Αθήνα

Δημοσίευσηαπό elte12 » 13 Δεκ 2011, 19:20

ειναι ευκολα τα πραγματα?
Άβαταρ μέλους
elte12
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 13 Δεκ 2011, 19:19

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 12 Ιαν 2012, 01:46

Μη τσιμπάτε απο τετοιες ευκολες λύσεις, το οτι απλά προωθούν το πακέτο δεν σημαινει οτι δεν εχει τελωνειο, τα παραστατικά δίνουν τιμή αγοράς και φορολογεται κανονικά το δέμα!
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι


Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες