Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Είμαστε δυο, είμαστε τρεις, είμαστε χίλιοι δεκατρεις !!!

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Δημοσίευσηαπό panos » 13 Νοέμ 2003, 08:02


Φίλε μου σου έύχομε ένα πράγμα για αύριο "Μην κολλήσεις" :!: ο προηγούμενος που τα έλεγε αυτά, ήταν τυχερός όταν κόλλησε στην Οίτη στο χιόνι, γιατί κουβάλαγε τα κρέατα που θα τρώγαμε :!: :!: Καλή τύχη λοιπόν :!: :!:
:lol: :lol: :lol:


O Tazmania τσίμπησε . :P ΕικόναΕικόνα

Αλλο ένα για το δρόμο μέχρι το βράδυ στον Αγιο Στέφανο.

How do you make a Lada disappear?
You spray it with rust remover!
Εικόνα ΕικόναΕικόνα


Ελπίζω να βρεθούμε όλοι εκεί , και να βάλουμε ένα τέλος στο γνωστό ερώτημα..............τελικά ποιά μπύρα είναι καλύτερη η μύθος ή η αμστελΕικόνα

Αργότερα.
Εικόνα
ΥΠΟΓΡΑΦΗ
panos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 17 Ιαν 2003, 03:54
Τοποθεσία: Αθηνα Πεντέλη

Δημοσίευσηαπό tedos » 13 Νοέμ 2003, 08:09

panos έγραψε:
Φίλε μου σου έύχομε ένα πράγμα για αύριο "Μην κολλήσεις" :!: ο προηγούμενος που τα έλεγε αυτά, ήταν τυχερός όταν κόλλησε στην Οίτη στο χιόνι, γιατί κουβάλαγε τα κρέατα που θα τρώγαμε :!: :!: Καλή τύχη λοιπόν :!: :!:
:lol: :lol: :lol:


O Tazmania τσίμπησε . :P ΕικόναΕικόνα

Αλλο ένα για το δρόμο μέχρι το βράδυ στον Αγιο Στέφανο.

How do you make a Lada disappear?
You spray it with rust remover!
Εικόνα ΕικόναΕικόνα


Ελπίζω να βρεθούμε όλοι εκεί αύριο και να βάλουμε ένα τέλος στο γνωστό ερώτημα.........ποιά μπύρα είναι καλύτερη η μύθος ή η αμστελΕικόνα

Αργότερα.


panos φιλαρακο δεν ξερω τι εργαλειο εχεις (normal jimny αν εχω καταλαβει καλα) αλλα μην τους αγριευεις πολυ!! αυτη η παρεα με τα niva ειναι ιδιαιτερα μαχιμη!
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό panos » 13 Νοέμ 2003, 16:53

Το πάν για μένα είναι να ξεχνάς για λίγο τα προβλήματα σου όταν βγαινεις με το jeep , και είμαι σίγουρος ότι το ίδιο θα γίνει και απόψε. Μια καλή διαδρομή , και μια καλή παρέα για να μοιραστείς την ευχαρίστηση που σου δίνει το 4χ4.
:D:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Εικόνα
ΥΠΟΓΡΑΦΗ
panos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 17 Ιαν 2003, 03:54
Τοποθεσία: Αθηνα Πεντέλη

Δημοσίευσηαπό jimnys » 13 Νοέμ 2003, 17:22

Καλό 'εργαλείο' το niva αλλά χάλια στο δρόμο γίνεσε ράμπο για να στρίψεις είχαμε ένα( είχαμε.......περισσότερο το συνεργείο το είχε δηλαδή.......)και το πουλήσαμε αστέρι εκτός δρόμου αλλά ενα μάτσο χάλια στον δρόμο και με προβληματικά ηλεκτρικά....
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό tedos » 13 Νοέμ 2003, 17:25

jimnys έγραψε:Καλό 'εργαλείο' το niva αλλά χάλια στο δρόμο γίνεσε ράμπο για να στρίψεις είχαμε ένα( είχαμε.......περισσότερο το συνεργείο το είχε δηλαδή.......)και το πουλήσαμε αστέρι εκτός δρόμου αλλά ενα μάτσο χάλια στον δρόμο και με προβληματικά ηλεκτρικά....


χμμμμμμ κατι μου λεει οτι συντομα θα εχεις απαντησεις.... :lol: :lol: :lol:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό pavlox » 13 Νοέμ 2003, 17:35

panos φιλαρακο δεν ξερω τι εργαλειο εχεις (normal jimny αν εχω καταλαβει καλα) αλλα μην τους αγριευεις πολυ!! αυτη η παρεα με τα niva ειναι ιδιαιτερα μαχιμη!

Εικόνα
Ελά ρε Tedouli...μας κανεις και :oops: :oops: :oops: κοκκινίζουμε.
Εικόνα

Παλι λες νά ??? χαχααχχαχ.....Στα πα'ι'δάκια να δεις αγριαδά... :twisted: [/quote]
Των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν δεν πεινoύσαν!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pavlox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 23 Δεκ 2002, 11:28
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό jimnys » 13 Νοέμ 2003, 17:36

Λές????
Αν αλάξεις το δυναμό με bosch την πλεξούδα και βάλεις υδραυλικο τιμόνι όλα καλά , αν εξερέσεις οτι καίει πολύ πάλι όλα καλά , οτι κάνει φασαρία πολύ και έχει παθητική ασφάλεια ανύπαρκτη πάλι όλα καλά.
Θά γούσταρα πολύ παντως να είχα ένα επειδεί σου δίνει το αίσθημα ανεμελιάς.....
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό tazmania » 14 Νοέμ 2003, 01:11

jimnys έγραψε:Λές????
Αν αλάξεις το δυναμό με bosch την πλεξούδα και βάλεις υδραυλικο τιμόνι όλα καλά , αν εξερέσεις οτι καίει πολύ πάλι όλα καλά , οτι κάνει φασαρία πολύ και έχει παθητική ασφάλεια ανύπαρκτη πάλι όλα καλά.
Θά γούσταρα πολύ παντως να είχα ένα επειδεί σου δίνει το αίσθημα ανεμελιάς.....


Το θέμα είναι να ξέρεις τι θέλεις από το όχημα που καβαλάς και που συμβιβάζεσαι και που όχι :!: :!: Εγώ θέλω απλά να πηγαίνω παντού ή σχεδον παντού :!: δεν με νοιάζει η εθνική και η πόλη. Άρα λοιπον ξέρω τι θέλω και πιστεύω ότι έχω επιλέξει το κατάλληλο όχημα για αυτό :!:
Και εαν δεν σε έπεισα, μπορώ να σε πάω και μια βόλτα :!:
:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 14 Νοέμ 2003, 10:00

jimnys έγραψε:Καλό 'εργαλείο' το niva αλλά χάλια στο δρόμο γίνεσε ράμπο για να στρίψεις είχαμε ένα( είχαμε.......περισσότερο το συνεργείο το είχε δηλαδή.......)και το πουλήσαμε αστέρι εκτός δρόμου αλλά ενα μάτσο χάλια στον δρόμο και με προβληματικά ηλεκτρικά....

Αν εξαιρέσεις το πολύ βαρύ τιμόνι (βάζεις γαλλικό ατέρμονα, ζήτα με ρουλεμάν και τελειώνεις) είναι το πιο άνετο από τα μικρά στο δρόμο (Samurai, Jimny, Vitara κλπ.) με διαφορά, αλλά και από αρκετά μεγάλα και ακριβά (π.χ. Wrangler, Cherokee). Μόνο η έλλειψη δύναμης από τον κινητήρα μπορεί να σε κουράσει.
Προσωπικά έχω πάει Καρπενήσι, Μέτσοβο και Καστοριά χωρίς να κουραστώ καθόλου.
Τα ηλεκτρικά τώρα που αναφέρεις ήταν πρόβλημα κυρίως στο 1600, στο 1700 δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό jimnys » 14 Νοέμ 2003, 11:20

Στο 1600 cc είχα και εγώ τα προβλήματα , σωστός ο metal axe , πιστεύω οτι διαθέτουν ενα εκπληκτικό σύστημα τετρακίνησης , και για τους νεότερους σε εγγραφή στο forum , να αναφέρω οτι εγώ έχω εισάγει φωτό απο το καινούργιο niva στο gallery.
Αλλωστε δεν είναι τυχαίο που στο νέο niva το μόνο που έμεινε αναλοίωτο είναι το σύστημα τετρακίνησης.
Το niva είναι και θα παραμείνει το τέλειο εργαλείο εκτός δρόμου μην λέμε όμως ότι είναι πιο άνετο και απο το cherokee...
Οντως πιστεύω οτι κάθετε καλύτερα απο samurai , jimny και vitara (κοντό) στον δρόμο λόγω βάρους και σκληρότερων αναρτήσεων που διαθέτουν τα μικρά (ιδίως το jimny όπου και έχω την μεγαλύτερη εμπειρία προσφέρετε για να χωνέψεις μετά απο καταβρόχθισμα τεράστειων ποσοτήτων κρέατος και μπύρας) πράγμα που με μια μαλακότερη ανάρτηση λύνετε.
Σε σχέση τιμής - απόδοσης το niva σαφώς υπερτερεί.
Γενικά πιστεύω οτι είναι ένα τίμιο εργαλείο που με μερικές μετατροπές(κυρίως τιμόνι - ηλεκτρικά - κινητήρας) μπορεί να γίνει τελείο.
Τώρα αν ψάχνεις ποιότητα κατασκεύης εσωτερικού - εργοστασιακή αξιοπιστία-τεχνολογία-προυγμένη εικόνα-αξία μεταπώλησης - συμβατικότητα(μέχρι και η μίζα είναι αριστερά...) μάλον ψάχνεις λάθος αυτοκίνητο.....
Πολύ θα γούσταρα πάντως να είχα ένα , ενεβένεις στο καπώ ρε παιδί μου για να αγαντέψεις το ηλιοβασίλεμα και δεν σε νοιάζει.....
Το έκανε φίλος μου και ζήλεψα.......
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 14 Νοέμ 2003, 12:55

jimnys έγραψε:Το niva είναι και θα παραμείνει το τέλειο εργαλείο εκτός δρόμου μην λέμε όμως ότι είναι πιο άνετο και απο το cherokee...

Χωρίς πλάκα τώρα, αν έχεις οδηγήσει το Wrangler και το παλιό Cherokee στην άσφαλτο θα δεις ότι δεν υπερβάλλω καθόλου, πάνε βάρκα γιαλό και τα δύο (άκαμπτοι άξονες εμπρός βλέπεις).
jimnys έγραψε:Τώρα αν ψάχνεις ποιότητα κατασκεύης εσωτερικού - εργοστασιακή αξιοπιστία-τεχνολογία-προυγμένη εικόνα-αξία μεταπώλησης - συμβατικότητα(μέχρι και η μίζα είναι αριστερά...)

Και η Porsche έχει τη μίζα αριστερά :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: στα υπόλοιπα συμφωνώ σε γενικές γραμμές.
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό jimnys » 14 Νοέμ 2003, 13:05

Μου αρέσεις Metal axe.
To Patrol GR επίσης έχει άκαμπτους μπροστά πίσω......και περνάει τα πάντα....
Για το Wrangler συμφωνώ ,έχω οδηγείσει και τις δύο εκδόσεις μικρό και μεγάλο και έχουν πιστεύω πολύ χαμηλό δείκτη τιμής απόδοσης και με εκνευρίζει το φερμουάρ για παράθυρο.....
Εκτός δρόμου άπαιχτα......
Το Cayenne έχει και αυτό την μίζα αριστερά????
Ασε με πέρασε ένα στην εθνική και πήγε να με πάρει ο αέρας.......
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 14 Νοέμ 2003, 15:49

jimnys έγραψε:Μου αρέσεις Metal axe.
To Patrol GR επίσης έχει άκαμπτους μπροστά πίσω......και περνάει τα πάντα....

Αναφέρομαι στην πορεία στον αυτοκινητόδρομο και όχι στο αν περνάει ή όχι τα πάντα...
jimnys έγραψε:Το Cayenne έχει και αυτό την μίζα αριστερά????
Ασε με πέρασε ένα στην εθνική και πήγε να με πάρει ο αέρας.......

Ναι είναι πύραυλος το σκασμένο άστα να πάνε, άσε που είναι σαν σπίτι. Τη μίζα δεν ξέρω αν την έχει αριστερά ή δεξιά γιατί είναι πολύ ψηλό και δεν φτάνω να δω... :D :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό pavlox » 14 Νοέμ 2003, 18:51

jimnys έγραψε:Λές????
Αν αλάξεις το δυναμό με bosch την πλεξούδα και βάλεις υδραυλικο τιμόνι όλα καλά , αν εξερέσεις οτι καίει πολύ πάλι όλα καλά , οτι κάνει φασαρία πολύ και έχει παθητική ασφάλεια ανύπαρκτη πάλι όλα καλά.
Θά γούσταρα πολύ παντως να είχα ένα επειδεί σου δίνει το αίσθημα ανεμελιάς.....

Οσα δεν φτανει η αλεπου.....
Εαν κατσεις και δεις πιο απο τα δυο ειναι offroad ready σε βασική εκδοση, μολις βγουν απο την αντιπρoσωπεια δηλαδή, μαλλον το Jimnaki ειναι Super Market READY......
Δεν παραβλεπω βεβαια...οτι εαν ξεκινησεις με τα ιδια χρηματα παιρνοντας το Lada θα σου μεινουν και λεφτα για το Super Market...
Αυτο δεν το κανει βεβαια ουτε μοντέρνο ουτε τεχνολόγικα εξελιγμενο....τωρα οι ρωσοι ανακαλυψαν το υδραυλικο τιμονι....
Απλα με λιγα λογια....ΔΕΝ ΣΠΑΕΙ, ΔΕΝ ΧΑΛΑΕΙ....και αντεχει να ανεβεις και στο καπω....(δεν θελω να το σκεφτω αυτο στο Jimny...αλλα τι να κανεις επάνω στο καπω στο Super Market..)Εικόνα
Και εαν το θες ειναι μια τιμια λυση για entry level για καποιους στο off road. Απο κει και μετα....εεε εαν αρχισουμε να ριχνουμε χρηματα...το Niva ποτε δεν θα γινει Landcruiser 90 αλλα θα παει εκει που παει το Landcruiser , ενω το Jimnaki.........Εικόνα
Τελειωνοντας πρεπει βεβαια να πω οτι και τα δυο μας κανουν τα χατηρια μας και μας πανε αυτες τις υπέροχες βολτες που τελειωνουν παντα σε ...Μ.Α.Σ.Α !!!
Άβαταρ μέλους
pavlox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 23 Δεκ 2002, 11:28
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό panos » 14 Νοέμ 2003, 20:09

Οσα δεν φτάνει η αλεπού ......πηδάει κα τα φτάνει.

Το Jimny ειναι μοναδικό στα λεφτά του. Μια βαθμίδα πιο κάτω απο το Samurai εκτός δρόμου (ειχα ενα για 3 χρόνια), αξονες μπρός πίσω, το μπρστινό διαφορικό είναι και hi-pinion,οδική συμπεριφορά που θυμίζει επιβατικό του 80(τουλάχιστον επιβατικό).

Τι δεν κάνει: Τούμπες. ..... Μικρή κοιλιακή ελευθερία,to transfer case θέλει σήκωμα, αδύνατο δίσκο,birfields, μαμισιο δεν χωράει ελαστικά πάνω από 28 in. , πλαστικά γύρω γύρω που τα λυπάσαι , drugraces. Ομως κάτι corsa ,swift,και λοιπά ψιλα μην τα δει σε στροφιλίκια , παιρναει από πάνω τους.Εικόνα

Samurai και niva , ειναι μια χαρά για αυτό που προσφέρουν και το κόστος κτήσης τους. Μην μου δώσετε όμως Samurai για να κυκλοφορώ στην Αθηνα και τα σαμαρακια της. Ακομη και με σούστες από YJ χτυπάει δύο φορές περισσότερο από το Jimny.
Ειναι καλύτερο το Niva από το Jimny εκτός δρόμου; Οπως βγαίνει από την μαμά του μάλον καλύτερο λόγω κοιλιακής ελευθερίας και μόνον. Αλλά η ανεξάρτητη μπροστά έχει τα μειονεκτήματα της σε off camber καταστάσεις.

Για το Samy δεν το συζητώ κάν.

IMHO 8)

Oπότε είναι θέμα επιλογής παίδες . Ολοι έχουμε δίκιο. Ο καθένας το δικό του. :wink:
Εικόνα
ΥΠΟΓΡΑΦΗ
panos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 17 Ιαν 2003, 03:54
Τοποθεσία: Αθηνα Πεντέλη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες

cron