Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ερμηνεία λέξης από άρθρο.

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

ερμηνεία λέξης από άρθρο.

Δημοσίευσηαπό gmav » 20 Νοέμ 2003, 11:10

Καλημέρα.

καταρχήν συγχαρητήρια στον superspy για το άρθρο του
"Σαββατοκύριακο στο Γράμμο με 4Χ4" (http://www.off-road.gr/article247.html).

Στο άρθρο γράφει ".... Το μονοπάτι, αυτό, είχε πολύ μικρές πιθανότητες να καταστραφεί από σάρισμα, μια και κινιόταν σε σχετικά, μικρές κλίσεις.
...."

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι σημαίνει η λέξει "σάρισμα"?


Ακόμα στον εξοπλισμό που χρησιμοποίησαν είχαν:
".... PMR για επικοινωνία μεταξύ μας ....". Τι είναι αυτά? cb? vhf? κάτι άλλο?


Sorry για την άγνοιά μου αλλά είμαι καινούργιος στο χώρο.

ΥΓ.
Εψαξα τη λέξη στο site του friar (http://www.tο4x4.gr/site/lexico.html) αλλά δε την βρήκα όπως επίσης και στο λεξικό της maggenta που έχω στον υπολογιστή μου.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό superspy » 20 Νοέμ 2003, 11:29

Η λέξη «Σάρισμα» χρησιμοποιείται από τους ανθρώπους του βουνού για να περιγράψει τη διάβρωση του εδάφους.
"Σάρισμα" είναι τα χώματα - πέτρες - πλαγία - δρόμος κλπ που παρασέρνει μαζί του το νερό - χιόνι σε έδαφος με κλίση, δημιουργώντας μια νέα μαλακή πλάγια, συνήθως αδιάβατη.

"PMR" είναι μικροί φτηνοί ασύρματοι με εμβέλεια συνήθως από 1-3 χιλιόμετρα και χρησιμοποιούνται για επικοινωνία μεταξύ μοτοσικλετιστών, τετρακίνητων, σε εργοτάξια κλπ
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό dista » 20 Νοέμ 2003, 13:10

superspy έγραψε:"PMR" είναι μικροί φτηνοί ασύρματοι με εμβέλεια συνήθως από 1-3 χιλιόμετρα και χρησιμοποιούνται για επικοινωνία μεταξύ μοτοσικλετιστών, τετρακίνητων, σε εργοτάξια κλπ

Να συμπληρώσω εδώ ότι τα PMR είναι στο Αμερικάνικο πρότυπο ενώ τα αντοίστιχα Ευρωπαικά είναι τα LPD, είναι στα UHF - FM, είναι ελεύθερα (δεν χρειάζονται άδεια). Είναι μια καλή λύση για όσους δεν έχουν CB, δεν χρειάζονται εξωτερική καραία είναι πανάλαφρα ώστε να τα έχεις μόνιμα μαζί σου. Υπάρχουν στην αγορά ξεκλείδωτα :roll: (με 120 Euro περίπου το ζευγάρι) που δουλεύουν και στα δύο συστήματα με 10 κανάλια στο PMR και 69-99 στο LPD με δυνατότητα να ακούς - μιλάς ταυτόχρονα και στα δύο, καθώς και με ασυρμάτους UHF :!: . Κανονικά η ισχύς τους είναι 5-50mW ενώ τα ξεκλείδωτα με 500mW. Υπάρχουν και ξεκλείδωτα με ισχύ στα 2W αλλά με κόστος 130 - 150 Euro το κομάτι.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Re: ερμηνεία λέξης από άρθρο.

Δημοσίευσηαπό friar » 23 Νοέμ 2003, 20:17

gmav έγραψε:Καλημέρα.

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι σημαίνει η λέξει "σάρισμα"?

ΥΓ.
Εψαξα τη λέξη στο site του friar (http://www.tο4x4.gr/site/lexico.html) αλλά δε την βρήκα όπως επίσης και στο λεξικό της maggenta που έχω στον υπολογιστή μου.

Ευχαριστώ.


Θα πρέπει να διευκρινήσω ότι το "λεξικό" γράφτηκε με δόσεις χιούμορ, και με κανέναν τρόπο δεν πρέπει να εκληφθεί σαν η Βίβλος του off-roading.

Συνώνυμα "σάρα" "ανεμοσούρι"

Δείγματα

Εικόνα

και ένα νυχτερινό

Εικόνα
friar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 18:43
Τοποθεσία: Αθήνα


Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες

cron